TRISTAN RAMIN EN ISOLDE EN WIS. Hoe het verder ging OPGENOMEN IN HET NRS Jeugdhondenshow EHBO-examen Opening Fa. J. Bokkerink optiek, uurwerken enz. Benoemd Gouden koe van Twente Zeepinzameling voor vluchtelingen door Jeugd Roode Kruis Geslaagd Vrijdag 29 juni 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 Op een feest van de Britse con servatieve partij te hut on Hoo in bet graafschap Bedfordshire lag in een riviertje een Hovercraft ter be zichtiging. Premier Harald McMil lan, die het feest bezochtmaakte van de gelegenheid gebruik, alleen, toen hij van boord kwam nam hij geen risicc Met de bedoeling bij de kinderen een gro tere liefde voor de dieren aan te kweken werd zaterdagmiddag op de Veemarkt een Jeugdhondenshow gehouden, die weer in de smaak is gevallen. „Het was voor de 4e keer dat een der gelijke show in Rijssen werd gehouden. Niet het ras, maar de verzorging was de maatstaf bij de beoordeling door de jury die bestond uit Dr. Nouhuys, mevr. Tiery, mevr. Hoogendijk, mevr. Boerman, J. Dre- ijer, J. Vrugteveen, J. Holtkamp, J. Bak ker, J. Kamphuis en H. Grob. De locoburgemeester van Rijssen de heer J. A. Scholman prees het initiatief van de vereniging van Dierenbescherming tot een dergelijke show. Hij wees erop, dat op zo'n manier de liefde aangewakkerd wordt voor eigen dieren. Het Gemeentebestuur juicht dan ook ten zeerste een dergelijke show toe. Er waren liefst 94 honden in diverse va riëteiten, waaronder vele van het echte straat ras. In 5 verschillende ringen vond de keuring plaats. De verzorging van huid, tanden, oren ogen enz., die bij de prijsbepaling moest beslissen stelde de jury nog voor een vrij moeilijke opgave. De uitslag, die door voorzitter B. Nijland na afloop werd bekendgemaakt luidde als volgt: 1. Wim Goosen, met Spaniel (Oranjeschool) Hij kwam in het bezit van een fraaie wis selbeker, een kleine beker en nog vele an dere prijzen, die beschikbaar waren gesteld door de Kynologenclub, Gemeentebestuur en Dierenbescherming. 2e prijs Johan Dangermond, Haarschool (straathond). 3e prijs Gert Boerman, Oranjeschool (Dal- matische hond), 4 Ria Lubbers, Banisschool (Tax), 5. Henk van Heek, Banisschool (Berner Sen- nen hond), 6. Dirk Jan Gerritsen, Oranjeschool (Colly) Alle kinderen ontvingen een prijsje. Deze show kwam mede tot stand in samen werking met de H.D.C., die vorige jaren deze keuring verzorgde. In café Spekhorst werden de diploma's uitgereikt aan de kandidaten, die aan de eisen van het examen hadden voldaan. De cursus werd gegeven door dr. Kousemaker. De cursisten werden geëxamineerd door dok ter Eijle uit Hengelo. Het diploma werd behaald door: W. Nijland, B. H. Vos, D. Tukkers, G. Baan, M. Gerritsen en H. Spenkelink. Vijf jaren waren voorbij gegaan. Men was de oude jonker van Bevervoorde al bijna vergeten. Er was wel een en ander veranderd in Rijssen maar toch niet zo heel veel. Zo was de Bokking een bierhuis be gonnen. De Bokking was feitelijk geen Rijs- senaar van geboorte, dat wil zeggen geen stadsman. Hij was getrouwd met de linnen meid van Bevervoorde. Het was 'n gedwongen huwelijk geweest. De straat te Rijssen vertelde dat er een lucht aan deze trouwerij was. De heer van de Ooeterhof had grote inte resse gehad voor dit huwelijk. Hij had Ale de linnenmeid een zeer royale bruidschat meegegeven, omdat Ale altijd zo trouw gediend had. De .hoge Vrouwe van de Oosterhof had ge zegd dat zij dat Ale niet uit de mouw had geschud. De jonker was naar Pörkgaitdiene gegaan om haar zoon de Bokking te spre ken. Het onderhoud was geheim. Maar Kök- kingjans kon een huis krijgen op de schild, ruim en riant. Wanneer Jans met Ale trouwde. Dat moet dan maar, was het bescheid van de Kökking en toen hij trouwde keek de geestelijke hen strak aan en riep ga heen en zondig niet meer. En Jans stond wel even met de oren te wapperen, want hij wist van niks. Maar dat was al een paar jaar geleden en over het geval was gras gegroeid en Ale en Jans konden het best met elkaa vinden. En nergens was het zo plezierig bier drinken als bij de Bokking. Snotter Jans en de Saare waren geregeld klanten. De oude Saare liep nu niet meer in de onderbroek. Sinds de vrouwe van de Ooster hof plotseling op hem was gelopen, toen de Saare een kleine boodschap deed achter een flierbos was de hoge vrouwe zeer geschrok ken, en zij had de Saare gesmeekt zich wat welvoegelijker te kleden. De vrouwe van de Oosterho'f nu, was zeer zedig en zeer mooi en goed was zij ook, vooral voor de zieken en de armen. En de Saare had haar ver zoek ingewilligd. Op een maandagmorgen was hij in een lakensebroek op straat ver schenen. De mensen in de Bouwstraat had den hem aangegaapt, en daar hij sinds een jaar weduwnaar was, hadden de Rijssena- ren gezegd, de oude Saare is ook op de vrouwenjacht. Maar de oude baas hield de kaken op elkaar en in het vervolg de laken se broek dicht. Jannes was sinds een paar jaar getrouwd met een meisje uit de Enterstraat. Zij had zich kort na haar huwelijk geslagen met Snot ter Jans. Dat had een hele opschudding ge geven. Maar de Snotterd had flink wat om de oren gehad. En nadien was de vriendschap afge lopen. Siene de vrouw van Jans was tussen beide gekomen, had haar man fors aange pakt en hem aan het bonendoppen gezet. Met een harden smak had zij de boven ste niendeur dicht gesmeten. En vader Saare had alle omgang met de Snotterd verboden. Maar nu laatstleden op de dag van Rijssense kermis hadden zij opnieuw vriend schap gesloten. Een Enterse ganzenkremer had de Saare willen snijden. Dat was nog oud zeer van een vijftien jaar geleden. Toen had de Enterman de jonge ganzen bij de Saare te duur gekocht. En nu in 't bier huis van de Bokking presenteerde hij de oude baas het mes. De Snotterd had met één slag de kremer de deur uitgeslagen. En de jon ker van de Oosterhof die ook zo nu en dan Dinsdag opende de fa. J. Bokkerink haar uiterst moderne zaak (in uurwerken, optiek enz.) aan de Enterstraat waar voorheen de manufacturenzaak van de Fa. Tusveld was gevestigd. Wat hier met een ingrijpende ver bouwing is bereikt is wel bijzonder, omdat deze zaak in haar branche in ieder geval tot een der mooiste zaken van Rijssen kan worden gerekend. De zaak van de heer Bokkerink, een za kenman die zeer „bij de tijd" is, is zowel wat betreft het exterieur als het interieur een juweel. In de nieuwe pui, waarin zeer veel glas is verwerkt, komen de beide etalages prachtig uit; mede door de suggestieve wijze, waar op de beide etalages is ingericht is de eer ste aanblik van de nieuwe zaak uiterst inte ressant. De geheel glazen deur is een novum voor Rijssen; het voordeel is natuurlijk, dat het gehele front van de zaak als het ware een etalage is geworden. Het interieur van de nieuwe horlogerie over treft alle verwachtingen. Ook op het gebied van interieur architectuur worden steeds nieuwe mogelijkheden toegepast en de heer Bokkerink, die vele jaren ervaring o.a. in Baarn heeft opgedaan heeft zijn ogen goed de kost gegeven. Tot in de puntjes verzorgd tot in alle on- ierdelen, maakt de zaak een voortreffelijke in druk. De heer Bokkerink heeft in zijn zaak een bijzonderheid ingevoerd. Eén wand van de zaak is een soort zelfbediening in de afde ling brilmonturen. Een groot aantal montu ren is zodanig aangebracht, dat men een ruime keus heeft en via draaibare spiegels kan de belangstellende uiterst gemakkelijk zijn keus bepalen. Mede door het fraaie materiaal, dat in dit interieur zeer goed tot zijn recht komt heerst er in deze nieuwe zaak een aantrekkelijke sfeer. Wij wensen de heer Bokkerink veel succes in zijn nieuwe zaak, aan de En terstraat waar hij als schooljongen ontel bare malen moet zijn doorgekomen, terwijl hij toen in zijn stoutste dromen niet had kunnen denken, dat hij later op no. 14 zo'n prachtige zaak zou krijgen als waarover hij thans de beschikking heeft. Mej. B. Renger werd benoemd tot onder wijzeres aan de Oranjeschool bij de Bokking kwam had de kremer tegen zich aan gekregen en had hem een schop nagegeven. De opschudding in het bierhuis was groot en de jonker in een slag de ge vierde man. Maar, al had de ganzen koper het voor de broek gekregen van Enter was je nog zo niet af. De ganzen man beklaagde zich niet bij de richter van Vedingen waar Enter toen onder hoorde. Rijssen en Goor lagen ook onder het gericht van Vedingen maar Rijssen en Goor waren steden dat was heel wat anders dan Enter. Maar niettemin was Enter een aanzien lijk dorp. De Enternaren hadden een groot deel van de handel in handen en bijna het hele vrachtvervoer. En de ganzenkremer ging klagen in de herberg de Weerdschap in Enter. En daar zat Balg Jan de schip per de man, die Enter om de vinger kon winden. Hij had minstens dertig zompen in de vaart. En hij vertelde de ganzenkremer dat deze een Jan Gat was. Om zich door een man als Snotter Jans uit de herberg van de Bokking te laten slaan. Maar hulp zou zeker komen. Aanstaan de zondagmiddag zouden twee zompen met Entersen naar Rijssen varen om daar alles kort en klein te slaan. Maar Hakke Jan de pakkendrager moest die week va ker dan eens naar Enter. En Sabbeleide te Cater vertelde aan Hakke Jan wat de Enter- naren van plan waren. De vervener de Snot terd wilde de Bouwstraat in staat van ver dediging brengen. Maar de oude Saare was het daar mee niet eens. Zoiets deed een rechtgaard Rijssenaar niet. De Saare stelde voor dat men die van Enter ferm te ge- moet zou treden en hen de mestgreep pre senteren. Dat was beter werk. Rijssen boven! Enter onder! Dit was de slagzin van de Saare. De Fluite. Gape Jan en Schipper Diek en ook Piep Berend waren in dat jaar burgemeester. Zij alleen waren het met Snotter jans en de Saare eens. Er moest wat aan ge daan worden. Maar de Gapert die altijd he renknecht was geweest was voorzichtiger dan de anderen. Hij stelde in ieder geval voor de jonker van de Oosterhof te waar schuwen, die was luitenant te paard in zijn dagelijks leven. Dus die had verstand van regelmatig vechten, maar de hoge vrouwe van de Oosterhof zei tot haar man niks geen smoesjes. Hou je fatsoen en laat je met die onenigheden met schippers verveners en boeren niet in, waarvoor ben je anders een edelman. Maar de heer van de Oosterhof speelde vinnig op tegen zijn vrouw. De maagden en de knechten luisterden aan de deur en Stoffer de oude huisknecht maande de jongeren aan door te lopen. Het kwam in de beste families voor ver telde Stoffer, dat heren en mevrouwen aan het bekvechten sloegen. Maar in ieder geval gaf Stoffer de vrouwe van de Oosterhof gelijk. Want zij was een geboren Rijssense edelmansdochter en wat meneer aanging hij was maar aangetrouwd. Maar aangetrouwd of niet, De heer van de Oosterhof stelde zichaan het hoofd van de Rijssenaren en trok met hen naar de Pelmolen, daar zou het wezen. Daar zou den de Entersen in het water geslagen wor den. Daar kwamen in de verte de zompen aangezeild. De Balg stond op de voor plecht van de eerste zomp. En schreeuwde al van verre Schobbert. Toen hij de heer van de Oosterhof ontwaarde, waar heeft die kerel het tegen? Vroeg de jonker. Natuur lijk tegen meneer! riep Snotter Jans. Mijn heer keek zeer verbolgen. Het gemeentebestuur van Enschede heeft voor de eigenaren van de beste Twentse koeien (zowel roodbont als zwartbont) twee bijzondere ereprijzen beschikbaar gesteld. Tijdens de tentoonstelling 3 x A, gedurende 21 augustus t.e.m. 1 september in het Volks park, zal namelijk voor de kampioenskoe zo wel van het M.R.IJ. - als van het F.H.- veeslag een „Gouden Koe" beschikbaar ge steld worden. De eigenaar van de beste koe in beide categorieën gaat dus van de 3 x A met een in goud uitgevoerde plastiek naar huis als blijvende troffee van hoge waarde. Op woensdag 29 augustus komt het zwart bonte, de daaropvolgende donderdag 30 au gustus het roodbonte vee in de keuringsring. Aan deze fokveedagen zullen een vijfhon derd van de beste koeien uit geheel Twente deelnemen. Deze dagen zullen ongetwijfeld tot de hoogtepunten van de rundveeshows op de 3 x A gaan behoren, mede dank zij de vorstelijke geste van het Enschedese ge meentebestuur. Nog nooit had iemand het gewaagd. De heer van Oosterhof riep val aan. De burge meester de Fluite riep, wacht nog even dat gerei van Enter heeft geweren. De Saare stond op een kortenafstand en leunde op het boveneinde van de. grepen- steel. De handen onder de kin. De heer van de Oosterhof gelastte alle schietwapenen te halen die er te Rijssen waren. Maar daar verscheen plotseling de vrouwe van de Oosterhof op het toneel van de strijd. Het volk van Rijssen maakte ruim baan vóórhaar. Zij stevende regelrecht naar de Enterse zompen en keerde de Balg flink de kast uit, de oude Poffert een ervaren schipper maakte tegen zijn mannen een ge vaar dat zij hun geweren moesten neer leggen en dat gebeurde. Toen legde hij de hand aan het oor en luisterde naar de scheldpartij die de laatste van Langen van Bevervoorde ten beste gaf. De Saare mocht het niet meer horen. Hij sloeg de greep op de nek en stapte naar huis. Snotter Jantje volgde zijn voorbeeld. En zo sloop de ene Rijssenaar achter de andere stiekum weg. De Balg van Enter wilde nog wat terug zeggen, maar hij kreeg er de kans niet toe. En toen Bernardina van Langen een half uur lang de les gelezen had aan het volk van Rijssen en van Enter, maakten de zompen rechtsomkeerd, en stond haar echtgenoot met slechts enkele getrouwen op de kade. De burgemeesters hadden niet durven weg lo pen. Want als het er op aan kwam, dat zagen zij nu wel, dat kon de vrouwe van de Oosterhof Rijssen en Enter om de vinger winden. Het volk had diep respect voor haar. En geen wonder, zij schaamde zich niet de hutten der armen op te zoeken. Haar raad en haar beurs stonden open voor ieder die in nood verkeerde. Maar ijdel was ze ook wel, naar vrouwen aard. En de Krop zwol haar danig toen zij om zich heen keek. De zompen zag wegzeilen en achteromkij kend, zelfs de Saare niet meer zag. Maar wat zij niet zag, dat was dat haar man lelijk voor schut stond. Hij vroeg aan de Fluite waar het volk van Rijssen gebleven was. En de Fluite durfde hem niet te zeggen dat hij maar aangetrouwd was. Zijn vrouw? Ja, dat was gans wat anders. Die was in Rijs sen geboren en opgegroeid. En zij had op jaren gekomen, te Rijssen naar de macht gegrepen, zij aarde naar haar moeder. En, omdat haar vader te veel Rijssenaar was en zich geincasuleerd had met verengoed ke rels en hondenliefhebbers. De oudere en bejaarde mensen hadden het zo, goed gevonden. Zij hadden hun hoofd deksel afgenomen voor de kleine freule. En zo zou het blijven tot aan haar stervens dag. Op het schild hadden zich de mannen van Rijssen verzameld. En zij vonden als het er op aan kwam de Vrouwe een wijs mens. Hoogverheven boven het andere volk. Die ganzenkremer? Ja dat was een ander geval, ook dat zou men nog voorleggen aan de kasteel vrouwe. Maar plotseling luidde de avondklok op de schild en een ieder haaste zich naar huis. Want men had trek aan eten gekregen. En de schipper de Balg van Enter riep onder het terug varen, ga mar eens aan het vechten wanneer er zo'n schoonheid verschijnt! Volg mij, gebood de vrouwe haar gemaal, en de acht mannen die hem trouw geble ven waren. En als een vorstin schreed zij voorop. Kiek zij de Klappe van boven uit de pelmolen de hoge vrouwe toewijzend tot de muldersknecht net ne klokke met kuken. En de Saare las die de dag het hoofdstuk uit de bijbel. Dan zullen de speren worden aangesmeed tot sikkels en de zwaarden tot ploegscha ren, en er zal geen oorlog meer zijn. VAN COEVERDEN. EEN VAN DE OUDSTE legenden van het Middeleeuwse Europa vertelt het ver haal van Tristan, een wees, die wordt grootgebracht samen met een Ierse prinses Isolde de Schone. Als jongeman maakt Tristan verre reizen en hij wordt beroemd door allerlei helden daden. Zijn oom, koning Mark van Cornwall zendt Tristan naar Ierland om uit zijn naam de hand van Isolde te vragen en om haar mede te nemen naar de koning. Wanneer de jonge prinses op het punt staat te vertrekken geeft haar moeder aan een van haar bedienden een fles met een toverdrank, die Isolde samen met haar echtgenoot moet opdrinken in de bruids nacht. Maar tijdens de reis drinken Tristan en Isolde de toverdrank op, niet wetend wat deze voor kracht heeft, en merken, dat hun zielen zijn aaneengesmeed door een on sterfelijke liefde. Zij gaan aan land in Cornwall en het huwelijk tussen Isolde en de koning wordt gesloten. Vele jaren blijven de jonge gelie ven elkaar in het geheim ontmoeten zonder achterdocht te wekken. Uiteindelijk wordn zij toch ontdekt: Tristan is gdwongen te vluchten naar Engeland. Daar, denkend dat iedereen hem heeft vergeten, huwt hij met een andere Isolde: Isolde met de Witte Hand Op zekere dag raakt hij gewond in de strijd door een giftig wapen en wetend, dat alleen Isolde de Schone een middel heeft te gen het vergift, stuurt hij haar een bood schapper: indien het schip met haar terug keert, moet een wit zeil worden gehesen; zo niet, dat moet het zeil zwart zijn. Maar Isolde met de Witte Hand is jaloers. „Het zeil is zwart!", zegt zij tegen Tristan en hij sterft met een gebroken hart. Wanneer Isolde de Schone aankomt, te laat, valt zij op het lichaam van haar geliefde en sterft ook van verdriet. Daar zij met el kaar verbonden waren door tovenarij, ver geeft koning Mark hen en zij worden begra ven in hetzelfde graf. De oudste bekende versie van deze legen de werd in verzen opgeschreven in de twaalfde eeuw door de Angel-Normandiër Thomas van Brittannië. Wie het bedicht niet heeft gelezen, heeft misschien wel eens de opera van Richard Wagner gehoord of de verfilming gezien van de Franse dichter Jean Cocteau. Het oorspronkelijke gedicht is veel ouder dan de eersrte geschreven versie en is van genera tie op generatie mondeling overgdragen. ER BESTAAT een oude Perzische legen de, die een merkwaardige overeenkomst met dit gedicht vertoont. Een prinses heeft de hand van haar doch ter Wis beloofd aan koning Mabaud. Het Voor de fokvereniging „Rijssen en -Omstre ken" werkende in het gebied van de N.V. Omefa te Rijssen, werden door de inspecteur, de heer E. Mastenbroek, de volgende dieren in het stamboek ingeschreven: Treesje b. 79 R., eig. A. J. Peppels; Bertha 55 b. 81 S. eig. A. J. Peppels; Olivier 9 b. 79 KS eig. A. J. Peppels; Bertha 10 b77 S. eig. A. J. Peppels; Martha 4 b77 R. eig. Wed. M. Mensink; Willy b— 77 R. eig. B. Kuipers; Trijn tje 2 b77 R. eig. J. H. de Vries; Aafke b77 R. eig. J. Mokkelencate; Zwartje 2 b- 76 R. eig. J. Mokkelencate; Hendrika 7 b77 S. eig. J. Mokkelencate; Emma 2 b78 R. eig. J. Mok kelencate; Boukje 3 b. 80 S. eig. J. Mokkelen cate; Trui 2 b77 R. eig. J. Mokkelencate; Gerda 7 b. 79 KS. eig. J. Stegeman; Anna 4 b 77 S. eig. J. Stegeman; Gretha 2 b77 S. eig. J. Stegeman; Hovinga 52 b78 S. eig. H. van Pij keren; Boukje 27 b78 S. eig. H. van Pij- keren; Hovinga 54 b77 S. eig. H. van Pij- keren; Hiltje 34 b. 79 KS. eig. H. van Pijkeren; Tineke 2 b— 78 R. eig. J. Harmsen; Boukje 4 bc 75 R. eig. Wed. J. Vossebelt; Augusta 67 b— 78 S. eig. Wed. J. Vossebelt; Klaske 32 b— 78 R. eig. H. Baan; Corpulentie 52 b76 S. eig. D. Lubbers; Truida 4 b77 S. eig. D. Lub bers; Pietje's Matje 3 b77 S. eig. D. Lubbers Geertje 13 b. 79 KS. eig. D. Lubbers; Doortje 12 b. 80 S. eig. H. J. Luttikhedde; Gerrie 2 b 80 S. eig. H. J. Luttikhedde; Doortje 11 b— 78 S eig. H. J Luttikhedde; Sijke 9 b— 76 S. eig. Wed G. J. Puppels; Winke 4 b. 79 KS eig. G. Kuipers Trijntje 23 bc 75 S. eig mej. G. F. van Uiterd Jennie 3 b. 79 KS. eig. A. J. Wassink; Wille- mien b. 77 R. eig. A. J. Wassink; Trudi b— 78 R. eig. A. J. Wassink; Liesje 3 b— 78 S. eig B. H. Homan; Sientje bc 75 R. eig. J. G. Heet- kamp; Sientje 3 bc 75 R. eig. J. G. Heet- kamp; Bintje b77 R. eig. H. Heering; An nie 2 b'f8 S. eig. B. Ezendam; Roza 9 b. 79 S. eig. G. Kuipers; Hanna 3 bc 75 R. eig. G. Kuipers; Toosje 7 b. 80 S. eig. B. J. van de Riet Anna 44 b78 S. eig B. J. van de Riet; Ber tha 7 b. 79 KS. eig. B. J. van de Riet; Janke 31 b. 79 S eig Wed. H. J Bloemendaal: Janke 39 b 81 S e'g Wed H J. Bloemendaal' Janke 33 b78 S eig Wed H J Bloemendaal Janke 34 b. 81 S. eig. Wed H. J. Bloemendaal; Hennie 3 bc 76 S eig. H J. Blokhorst: Sjoukje 2 b 76 S. eig. F. H. Kerkhof; Sjerkje 2 b76 R. eig. F. H. Kerkhof; Dieka 6 b. 79 S. eig. G. H. Spe- Aan de door het Ned. Jeugd Rode Kruis opgezette actie, de jeugd van Nederland stuk ken zeep beschikbaar te doen stellen, ten behoeve van de Algerijnse vluchtelingen in Marokko wordt ook medewerking verleend door de afd. Rijssen van het Rode Kruis. De jeugd van Rijssen wordt opgeroepen stukken zeep rechtstreeks op te zenden aan het Jeugd Rode Kruis te den Haag (franke ring 8 cent per stuk) of te bezorgen bij si garen magazijn de Sport Haarstraat 8a, van waar voor doorzending zal worden zorgge dragen. Mej. Vreeman A. H. ter Horstlaan 19, heeft zich vrijwillig beschikbaar gesteld om de actie te animeren. Het bestuur van het Roode Kruis hoopt, dat ook in Rijssen grote medewerking zal worden ondervonden, om deze actie te doen slagen. Voor het diploma (5-jarige) H.B.S. B slaag den: J. B. G. Kappert, H. Busz, H. Lig- tenberg en W. C. Meeuse. kind wordt verzorgd door een kindermeis je, dat ook de pleegmoeder is van Ramin, de broer van de koning. Wanneer Wis te rugkeer naar haar moeder, huwt de prinses, die haar belofte aan de koning vergeten is, haar uit aan een andere prins. Koning Ma- bauds protesten zijn vergeefs en uiteinde lijk verklaart hij zelfs de oorlog. Na vele avonturen schaakt hij Wis, die, om uit handen van de koning te komen, een beroep doet op haar oude kindermeid, die zeer bedreven is in toverij. De kindermeid geeft haar een talisman, die de kracht heeft man en vrouw van el kaar te scheiden, Vervolgens organiseert zij een ontmoeting tussen Wis en Ramin, die elkaar al vanaf hun jeugd beminnen. Maar het gaat niet zo best met de twee gelieven: Ramin wordt verbanne en n eemt uiteindelijk maar genoegen met een huwe lijk met een jong meisje, Gol (roos) genaamd Wis, wier brieven hem steeds ongelukki ger maken, kan hij echter niet vergeten en op zekere dag, wanneer hij de scheidingniet langer kan verdragen, keert hij terug naar het paleis. Na een periode van zeven we ken van gespannen wachten, schaakt hij de jonge koningin en maakt hij zich bovendien uit de voeten met de koninklijke schatten, die hij gebruikt om een leger op de been te brengen tegen koning Mabaud. Dan, tij dens een gevecht, wordt koning Mabaud ge dood door een wild zwijn en Ramin wordt tot koning uitgeroepen. Hij trouwt met Wis en regeert het land met wijsheid. Het verhaal van Wis en Ramin is verteld in 8905 versregels, die geschreven zijn door de Perzische dichter Fakhr-od-Din As'ad Gorgni ongeveer in het jaar 1050. DE LEGENDEN van Tristan en Ramin vertonen bepaalde belangrijke verschillen. De liefde van Tristan en Isolde wordt be heerst door toverij, dat wil zeggen door het lot. Wis en Ramin worden bewogen door hartstocht Isolde sterft op het lichaam van Tristam, maar Wis en Ramin leven nog lang en ge lukkig en krijgen veel kinderen. Maar het is toch hetzelfde verhaal van ridderlijkheid en liefde, de hoofdfiguren lij ken op elkaar en hun avonturen hebben een op elkaar gelijkend verloop. Misschien hebben de Kelten, wier voorva deren afkomstig waren uit Oost-Europa, de legende doorverteld aan de bewoners van Iran. Of misschien hebben de Perzen in de tijd voor de Islam het verhaal doorge geven aan Gallische en Ierse barden. Misschien zelfs hebben Kelten en Perzen wel beide hun verhalen ontleed aan een ge meenschappelijke Indo-Europese bron, waar van de oorsprong in de vroege oudheid is verloren gegaan. kenbrink; Sjoukje 5 b 80 S. eig. G. H. Speken- brink; Boukje 7 b 82 KS. eig G. H. Spe- kenbrink; Fokje 14 b78 S. eig H. .T. Borkent Feddigje 4 b76 S. eig. H. J. Borkent; Bontje 6 b78 S. eig. H. J. Borkent; Dina 5 b77 S. eig. J. A. Koedijk; Anna 4 b80 R. eig. H. Pluimers; Anneke b78 R. eig. H. Pluimers; Anna 2 b— 76 R. eig. J. Pluimers; Minke 25 b. 79 KS. eig. H. J Lammertink; Aaltje b. 80 KS. eig. H. J. Lammertink; Dinie 4 b— 78 S. eig. H. J. Lammertink; Hiske 5 b76 S. eig. Gez. Lammertink; Wiepkje 3 b78 R. eig. Wed A. J. Eertink; Wiepkje 5 b76 S. eig. Wed. A. J. Eertink; Mobilia 42 bc 75 S. eig. A. J. ter Avest; Janke 21 b— 78 S. eig. J. Muihof; Mina 2 bc 75 S. eig. J. Muihof; Reintje 3 bc 76 S. eig. H. J. van de Riet;.Froukje 51 b. 79 KS. eig. J Nuyslnk; Koosje 2 b77 R. eig. R. E. J. Baan; Sara 22 b. 79 S. eig. J. Jansen Lor- keers; Geertje 3 b— 77 S. eig. G. Schutten; Naatje 11 bc 76 S. eig. L. J. KI. Spenkelink; Naatje 16 bc -f- 75 R. eig. L. J. KI. Spenkelink; Dora 14 b. 79 KS. eig. D. KI. Spenkelink; Wiets- ke 3 b— 76 S. eig. A. H. Dekkers; Doetje B. bc 76 R. eig. J. Kamphuis; Doetje A. bc 76 R. eig. J Kamphuis; Bontje 9 b78 R. eig. J. Kamphuis; Marie 3 b76 R. eig. G. W J. Kok; Fritia 21 b— 78 R. eig. G. W. J. Kok; Hiltje 4 b77 S. eig. B. E. Altena; Afke 4 b77 R. eig B. E. J. Altena; Roosje b— 78 R. eig F H Kenkhuis; Nellie b78 R. eig. F H. Kenkhuis; Ida 3 bc '75 R eig F H Kenkhuis Brechtje 18 bc 75 S. eig. F H. Kenkhuis; Mina 4 b. 79 KS. eig. M. Scharphof STIEREN Elsevier b— eig G H Hofman; Sjoukje's Ade. ma 8 beig. G. H. Spekenbrink; Beetje's Ade- ma bc eig. J. Mokkelencate; Hovinga's Ade- ma beig. H. van Pijkeren; Visschers Dina's Garko bc eig. Wed. J. Vossebelt; Visschers Betje's Lieuwe 2 b— 78 eig. J. Nuysink; Jan- ke's Adema b. 80 eig. D. Lubbers. EXAMENS Ten Den Haag slaagden voor het examen kestumière de dames H. Harbers. A. J. van Hoek en A. ter Keurst en voor coupeuse J. Pas en A. Assink (Bornerbroek). Alle kandidaten werden opgeleid door mode vakschool J. van Heek te Rijssen. RIJSSEN buiten de wallen

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 7