Van „vierkante paarden naar „rechthoekige55 paarden eranderingen in de Duitse rijpaarden-fokkerij tv r MgHMRggg Altijd liever FILM-NIEUWS rT Postduivennieuws Padvinders trekjtocht Progi ramma R.V. Nederlaagtoernooi Sportclub Rijssen Drumband „Irene" organiseert concours Polo-nieuws Puzzelrit RM.C. R.K.S.V. heef een nieuwe voorzitter Veteranenwedstrijd R.V.-Almelo Vrijdag en zaterdag de film Via Mala Woensdag de film In opdracht van Canaris Vrijdag 29 juni 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Levertijden van paarden korter dan van auto's Karakter der hengsten wordt getoetst 'm&m - dan zeker van frisse mond en witte tanden Er zijn thans in Duitsland nog maar 710.000 paarden, dat is minder dan de helft van het aantal vóór de oorlog. Het aantal paarden zal waarschijnlijk in de komende jaren nog verminderen. Desondanks onder gaat de fokkerij van paarden in Duitsland een periode van bloei. Paarden zijn een belangrijk exportartikel. Er worden steeds minder paarden in de landbouw gebruikt, maar voor het Duitse rijpaard blijft de belangstelling toenemen De warmbloed-fokkerij heeft derhalve grote betekenis. Een warmbloed is een licht tot middelzwaar paard van levendig tempera ment, in tegenstelling tot de koudbloed, die meestal middelzwaar tot zwaar is en zich door een rustig temperament kenmerkt. De Engelse garde-cavallerie heeft een aan tal zware Hannoveraner paarden als remon ten gekocht. Ook de Engelse jacht-paarden fokkerij koopt voornamelijk Holsteinse mer ries. De kracht van de Duitse warmbloed-fok kerij ligt in de voldoende stoeterij, van moe- derpaarden dus. De Duitse warmbloed-fok- kerij heeft grote veranderingen doorgemaakt. Het ui de Palts gefokte Zweibrucker ras sterft uit; het had het sterkste Arabische bloed-aandeel onder de Duitse fokkerijen. In de stoeterij inZweibrucken heeft zich het Trakehner-Genootschap gevestigd. Hier wor den al weer Trakehnerpaarden met behulp van 700 merries gefokt. Hoofddoel van de huidige Trakehnerfokkerij is een zuiver-bloe- dig rijpaard De Trakehner heeft bet hoog ste aandeel aan Engels volbloed van de Duitse warmbloedrassen (plm. 30 tot 75 pet.) Een volbloed is in de paardenwereld een sedert eeuwen planmatig gefokt paard met een door vele generaties bewezen af stamming zonder kruising met vreemde ras sen. De kruising van een volbloed met land- rassen leidt tot de warmbloed. Het aantal paardrijders beweegt zich in Duitsland, ondanks de snelle motorisering, eveneens in stijgende lijn. Er zijn er thans 160.000. Een rijpaard kost overigens gemid deld zoveel als een auto uit de middenklas se, 5000 tot 7000 D.M. Edele fokpaarden kos ten natuurlijk veel meer. Zij zijn zoiets als de Mercedessen onder de paarden. De prijs van een top-mercedes van 30.000 en meer D.M. behoeft echter voor 'n viervoeter nau welijks te worden neergeteld. Ook de lever tijden voor rijpaarden zijn in het algemeen korter dan voor auto's. (Een Mercedes in Duitsland 2 jaren, voor een nieuwe grote Volkswagen één jaar). Het Duitse warmbloed-paard moet een paard voor meerdere doeleinden zijn. Zon der een basis in de landbouw kan de fokkerij namelijk op de duur niet bestaan. De land bouw heeft altijd nog een zeker aantal paar den nodig. Oorspronkelijk werd de Trakehner louter en alleen als cavallerie-paard gefokt. De ca- vallerie had snelle paarden van het zoge naamd kwadraat-formaat nodig. Na de eerste wereldoorlog echter moest men in Trakeh- nen in Oost-Pruisen gaan overschakelen op het fokken van paarden, die ook in de land bouw konden werken. Een boer wil echter een „rechthoekig paard" geen vierkant paard. Derhalve werd de toevoer van volbloed ver minderd en met landrassen van sterk ka liber gekruist. De situatie na de tweede wereldoorlog ver langt een concentratie op het rijpaard. Hier in slaagde men dermate, dat ook belangrij ke andere paardenlanden Trakehner willen hebben. Engeland, Canada, Argentinië en Zweden hebben fok-Trakehners besteld. In Zweden heeft al bijna ieder warmbloedpaard Oostpruisisch bloed. Van de overige Westduitse warmbloed ras sen zijn de Hannoveraner, de Holsteiners, en de Oldenburgers de belangrijkste. Deze zijn meestal voor twee doeleinden te gebrui ken. Gezorgd wordt voor een stam merries, die eerst in de landbouw werken en daar mede hun levensonderhoud kunnen verdienen voorts in staat zijn „fok-hengsten" ter we reld te brengen; en zich bovendien met ge schikte hengsten van andere rassen voor de produktie van lichtere rijpaarden laten krui sen. Anders zou het immers niet mogelijk zijn dezelfde merrie tegelijkertijd voor de fokkerij van landbouw-paarden en van rij paarden te gebruiken. De merries neigen er echter door hun werk in de landbouw toe wat grof van bouw te worden; men moet daarom voorzichtig volbloed in-kruisen. De Hannoverse bloedlijnen zijn bijna allemaal op Engelse volbloedhengsten terug te voeren de Holsteinse meestal op anderen, ook Ara bische. Het Oldenburgse paard werd al se dert bijna een eeuw niet door vreemd bloed beïnvloed; het is meer een licht trekpaard De Postduivenvereniging Het Luchtver- maak nam deel aan een wedvlucht op An- gouleme. De uitslag van deze vlucht was als volgt: 1. Joh. ter Harmsel, 2. A. J. Temmink, 3. G. Scheppink, 4. B. Kreijkes, 5. H. J. Kien- huis, 6 J Nijkamp, 7 A ten Hove, 8 A. Lankamp, 9 H. J. Beltman 10 B. Kreijkes. Winnaar serie van 2 en 3 werd B. Kreijkes. Aan de wedvlucht op Tergnier werd door Het Luchtvermaak deelgenomen met 560 duiven, die werden gelost om 9.15 uur. Winnaar van deze vlucht werd de heer A. Lankamp, die de eerstaankomende duif wist te constateren om 14-21-49. Een deel van de uitslag luidt: 1. A. Lan kamp, 2. A. J. Harbers, 3. H. J. Beldman, 4. H. J. Lankamp, 5. G J Tijhuis, 6 A. Harbers, 7. Joh ter Harmsel, 8 H J. Wil mink, 9. J. Seppenwoolde 10 A. J. ter Steege Winnaar serie van 2 werd H. J. Wilmink, winnaar serie van 3 werd W. Sikkelbein. dan een rijpaard van het moderne type. De fokkers zijn bezig met geschikte volbloed paarden te kruisen, om ook een Olden- burger rijpaard van hoge kwaliteit aan te kunnen bieden. De Duitse warmbloedfokkerij kruist met uitgezochte Engelse volbloedhengsten, voorts ook met Arabisch volbloed. De hengsten zijn in Duitsland geboren, maar van zuiver bloed. Ook de stoeterij Trakehnen steunde jaren lang op de destijds uit Polen betrokken vol bloed-Arabier „Fetysz".wiens hengsten-nako- onelingenschap in de Westduitse fokkerij nog altijd een rol speelt. Vijf Arabische hengsten van zuiver ras en 60 Arabische merries zijn in de bondsrepubliek geregistreerd. De prach tige dieren, die overigens slechts middel groot van bouw zijn, hebben vele goede eigen schappen, waarbij vruchtbaarheid en het ver- mogen lang te leven (30jaren) laar helaas zijn het „vierkante" paarden. Daarom wordt aan de Engelse paarden thans de voorkeur gegeven. De Duitse fokker hecht ook grote waarde aan selectie naar karakter-eigenschap pen en optreden teneinde edele „innerlijke" eigenschappen te kunnen fokken. In Wes- tercelle, in het gebied van Hannover, is een proefstation voor hengsten, waarin de heng sten 'n jaar lang worden opgeleid. Dan moe ten zij een soort examen afleggen (bespan nen, voor een lichte wagen, een zwaardere wagen, galop en hindernis-trajecten). Tonen zij hierbij de gewenste karakter-eigenschap- pen, dan worden zij in de fokkerijen opge nomen. De vraag naar rijpaarden zal blijven stij gen. Het buitenland koopt ook vele paarden in Duitsland voor de bereden politie en voor de nog niet overal uitgestorven cavallerie. Het Zwitserse bondsleger heeft ook na de legerhervorming in 1960 nog 18 escadrons cavallerie met ieder 166 paarden. De Zwit sers zijn van plan in West-Duitsland ieder jaar tot 300 cavallerie-paarden te kopen. Na de oorlog gingen alleen al uit Hannover meer dan zesduizend remonte-paarden naar Zwitserland. Trekken Is gezond, het staalt spieren en verruimt de blik. Onder deze leus werd za terdagmiddag in de omgeving van Rijssen de z.g. PITO tocht gehouden waaraan werd deelgenomen door de „Reggegroep" bestaan de uit N.P.G. en N.P.V. Nijverdal-Hellen- doom, door N.P.G. Rijssen-,,Niej Begin" en de „Oosterhofgroep" Rijssen. Gestart werd vanaf het clubhuis van N.P.V.. waarna de toch voerde door de bosrijke om geving. Er waren een aantal posten opge steld, die door de in 17 groepjes verdeelde padvinders en padvindsters aangedaan moes ten worden. Na vele uren prettig gepionierd te hebben kwam het einde bij het clubhuis waar een broodmaaltijd werd genuttigd, en waar de prijsuitreiking plaats vond. De le prijs viel ten deel aan de jongens van de patrouille Merels met 68 punten, de 2e plaats was voor de „Zoeloe-Kaffers" uit Nij verdal en de Adelaars uit Rijssen samen 66 punten. Hopman Luinstra uit Nijverdal sprak een dankwoord tot de organisatoren de heren Rouwendal en Smelt. NEDERLAAGWEDSTRIJD In de nederlaagwedstrijd Sportclub Rijs- senS.V.Z.W.-Wierden komen de Rijssena- ren met het volgende elftal in het veld J. Koster, A. J. Ruiterkamp, G. Grevelink, G. Lankamp, P. Muller, M. Rutterkamp, B. J. Schellevis, H. Harbers, A. J. Rutterkamp, J. Dannenberg, J. Bruggeman. j Op bet circuit bij Assen is woensdagmiddag de training begonnen voor de komende TT-races. Hier zien we tijdens de inspectie van de machines, van links naar rechts P. Kemperman met Itom, C. van Dongen met Royal Nord, T.Robb met Honda en R.Piciga met Tomos. Advertentie Rijssen Vooruit krijgt a.s zondag bezoek van de Amsterdamse 4e klasser T.W.M. Om half 3 wordt de wedstrijd R.V. 1- T.W.M 1 gespeeld. Door de RV jeugd zal tegen de Nijverdal jeugd een voorwedstrijd worden ge speeld. Ter gelegenheid van de opening van het clubgebouw wordt a.s. zaterdagmiddag een jeugdmiddag georganiseerd met onderlinge wedstrijden, terwijl na afloop in het clubhuis een filmvoorstelling zal worden gegeven. Aan het door RV uitgeschreven nederlaag- tournooi nemen 6 verenigingen deel. Het programma van dit tournooi, dat op 8 juli begint ziet er als volgt uit: Zondag 8 juli: RV-Sportclub Neede, Zaterdag 14 juli speelt RV tegen Borne op 11 augustus tegen MVV, op 18 aug. tegen Enter Vooruit, op 25 aug. tegen Wierden en op 2 september tegen Labor (Deventer). In de 3e wedstrijd van het nederlaagtour- nooi tegen Enter Vooruit kwam Sporclub Rijssen weer eens met een gewijzigde op stelling uit. De veteraan Grevelink werd op gesteld in de half linie, waardoor de verde digingskracht groter was geworden. Het was voor Sportclub wel een tegenval ler, toen men na 1 minuut spelen al een achterstand van 1-0 had opgelopen, waardoor het ergste werd gevreesd. Hoewel de Rijssenaren uitstekend hun best deden moest men in Enter, dat men enkele invallers uitkwam de meerdere erkennen. Enter wist de meerderheid met 2 doelpun ten uit te drukken; toen de stand 3-0 voor Enter was geworden wist Rutterkamp een fraaie voorzet van Bruggeman te benutten 3-1. Met deze stand ging de rust in. Ook na de rust bleef Enter Vooruit in het offensief, maar de Rijssense achterhoede hield goed stand. Na 20 minuten had Bruggeman succes na handig een achterspeler gepasseerd te heb ben scoorde hij een fraai doelpunt 3-2. Sportclub kwam er beter in en 10 minuten voor het einde was het weer Bruggeman die met een hard schot de stand op gelijke voet wist te brengen. Dit was voor En ter aanleiding alles op alles te zetten. De zware druk op het doel van Sportclub had tot resultaat, dat kort voor het einde de aspirant keeper van Sportclub voor de 4e maal moest „vissen". Met de stand 4-3 in het voordeel van Enter Vooruit kwam het einde van deze wedstrijd. De jeugddrumband Irene organiseert op 7 juli een jeugddrumbandconcours. De drum band heeft tijdens haar nu 5-jarig bestaan een grote activiteit ontplooid en vele jeug dige Rijssenaren een pracht van een ont spanning gegeven. Ontstaan uit 't clubhuis werk, heeft de band zich sterk ontwikkeld, dank zij het feit, dat verschillende ouderen met veel liefde en enthousiasme zich hebben ingezet om de band tot grotere bloei te brengen. Voor de organisatie van het con cours dat op het volkspark zal worden ge houden is een commissie samengesteld. Er is reeds veel werk verzet en men i opti mistisch over de belangtelling, die voor het concours, dat 's middags wordt gehouden, zal bestaan. 's Avonds wordt door de muziekvereniging HMV Holten een concert geven. Het eerste zevental van de Mors wist haar polowedstrijd tegen Enschede te winnen met 3-0, hoewel het spel van de Rijssenaren min of meer teleurstellend was. Kennelijk voel den de heren zich in twat kleine bad niet thuis, en men kon de goede eg tot flitsend samenspel maar niet vinden. Hoewel men natuurlijk wel blij was met de overwinning gaf deze wedstrijd geen enkele aanleiding tot tevredenheid. Ook het jongens zevental wist de wedstrijd in Enschede verdiend met 4-0 te winnen, terwijl de dames reden tot vreugde hadden door haar overwinning op de Aa uit Almelo. Het 2e zevental van de Mors behield de kampioenskans door een fraaie overwinning op de IJssel 3 (4-1). De Rijssense Motorclub RMC organiseer de een puzzelrit, waarvoor flinke belangstel ling bestond. De start en finish vonden plaats bij café Het Witte Hoes. Er moest een afstand van 40 km worden afgelegd over een route met vele hindernissen. De uitslag luidt als volgt: 1. D. Nijhuis 38 strafpunten, 2. J. C. Zijs- ling Almelo 55, 3. H. Meulenbelt Nijverdal 70, 4. B. Eshuis, Rijssen 76, 5. I. de Lan ge 77, 6. J. Ossenkoppele Almelo 82, A. Tho massen Rijssen 92, 8. J. B. Weerkamp Nij verdal 98, 9. G. J. Ligtenberg 106. Afd. Motoren: 1. G. ter Maat Hengelo 60 str. punten. 2. J. Meijer, Rijssen 89, 3. J. Broeze Hellendoom 89, 4. J. A. Alferink Nijverdal 93, Na afloop reikte de heer H. W. Buursink de prijzen uit. Maandagavond hield de voetbalvereniging „R.K.S.V. haar Jaarvergadering in café H. Kamphuis. In zijn openingswoord deelde de heer W. Velner mede, dat de voorzitter de heer A. P. Linders, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Dit is dubbel jammer, aldus de waar nemende voorzitter aangezien het plan be stond deze avond afscheid van hem te ne men. Hij wenste hem een spoedig algeheel herstel toe en dankte hem voor het vele, wat hij in de afgelopen 15 jaar als voor zitter voor R.K.S.V. gedaan had. Met in gang van 1 september gaat de heer Linders Rijssen verlaten. Uit het jaarverslag bleek, dat de pres taties van de diverse elftallen te wensen overlieten. Ook het ledental was teruggelo pen. Er zijn nog steeds spelers, die de spelers- pas niet ingevuld hebben. Het financieel jaarverslag sloot met een klein batig saldo. Bij de bestuursverkiezing stelden zich na de nodige discussies tenlotte de heren H. Tielen en H. Heselman beschikbaar. Ook werd een elftalcommissie gekozen. Hierin namen zitting de heren J. Klein Schaarsberg, B. Haarman, W. Kager, H. Rensen, en M. Wolters. Kapelaan D. van de Hoorn wekte de leden op hun beste krachten voor de vereniging te geven. Hij dankte de leden, die zich voor de functie beschikbaar hadden gesteld. Besloten werd het komend seizoen niet meer te trainen o.l.v. de heer H. Schikker, maar met eigen krachten te oefenen. Als voorzitter werd de heer H. Tielen ge kozen. Besloten werd een bierglazenactie te gaan houden. Een flink aantal leden gaven zich op om donateurs te werven voor het komend sei zoen. Na enige discussie werd besloten de training niet verplichtend te stellen. Wel zal bij de opstelling der elftallen ernstig re kening gehouden worden met het trainings- bezoek der leden. Tijdens de vergadering werd nog een brief voorgelezen, die de heer A. Linders, vanuit het ziekenhuis tot de leden richtte. Hierin deed hij vooral een beroep op de leden tot grotere activiteit te komen. Hij dankte voor het in hem gestelde vertrou wen en hoopte, dat het R.K.S.V. in de toe komst naar wens mocht gaan. Zaterdagavond wordt door een elftal sa mengesteld uit veteranen van Rijssen Voor uit een wedstrijd gespeeld tegen de vetera nen van de voetbalvereniging Almelo (Aan vang 19.00 uur). De Almelo veteranen zijn nog in een goe de vorm getuige hun fraaie overwinning in het Gazelle tournooi. In het Zwitserse bergmassief, bij een on begaanbare bergspelonk en een machtige waterval, leeft het gezin Lauretz op de boe- renhoutzagerij aan de „Via Mala" onder de terreur van de bestiale envoortdurend beschonken vader, Jonas Lauretz. Hij slaat en wantrouwt zijn zoon Niklas, die hij vroe ger al eens kreupel sloeg. Zijn eens levens blije vrouw is een door angst ondermijnde huissloof geworden, zijn knecht Jöry, ver vult van haat jegens zijn tirannieke baas, wil hem uit de weg ruimen en Lauretz' twee dochters, Hanna en Sylvia doen hun werk zonder enige hoop op de toekomst. Het ge zin en de knecht 'verken ais slaven en al leen wanneer de baas een paar maanden moet brommen voor zijn wangedrag hera demt het gezin van de „Via Mala". Hanna en haar moeder doen de huishou ding, Sylvia werkt in de' buurt als serveer ster en verzorgt de oude kunstschilder Mat thias, voor wie ze af en toe poseert. Haar hartje begint bovendien te kloppen voor de jonge jurist Andreas. Wanneer Lauretz, weer vrijgelaten, thuis opnieuw naar de je- neverfles grijpt, probeert hij in dronken schap zelfs zijn dochter Hanna aan te ran den en 'Kij steelt van Sylvia de 5000 franc, die de intussen overleden schilder haar na liet. Op de „Vla Mala" rijpt het verlangen naar moord: de enige wezenlijke oplossing. Syl via ontvlucht het huis en wordt door An dreas - dienster in Zürich. Niet lang daarna trouwt ze met hem zijn voorname moeder accepteert haar ondanks haar afkomst. Lauretz komt kennelijk door vergif om het leven - maar wie bracht het misdadig plan, dat in aller harten leefde, tot uitvoering? Zeker alleen is dat het lichaam van Lauretz - met vereende krachten - verdwijnt in het kolkende water van de waterval. En in tussen worden Sylvia en Andreas verblijd met de komst van hun eerste baby. Over de „Via Mala" valt opnieuw een dreigende schaduw: Niklas heeft, om het be drijf te kunnen voortzetten, een „Verklaring van Vermissing" nodig. Nagelaten paperas sen worden nu dossier-documenten en de rechter belast Andreas met het onderzoek, want het klopt niet allemaal. Andreas' na sporingen belasten zijn schoonfamilie en be dreigen dus zijn huwelijk. De primitieve geest van de verdachte gezinsleden botst tegen zijn rechts- en plichtsgevoel. In hun simpele ge- dachtenwereld, waarin het sentiment meer spreekt dan de rede, zien zij de daad als een kwestie van noodweer en zeker niet als misdaad. Jonas Lauretz is eenvoudig „verleden tijd" geworden en van de omstandigheden waar onder dat gebeurde maken zij geen probleem. Voor Andreas wordt het nu allemaal nog moeilijker, maar nog vóór het nu ontstane gewetensconflict een katastrofe inluidt, over lijdt moeder Lauretz en het „testament van haar geweten" dat zij achterlaat, een brief met een gedecideerde bekentenis,, klaart de situatie volkomen: zij bekent haar man door vergif in zijn borrelfles om het leven te heb ben gebracht, om haar kinderen te behoeden voor de daad, die zij op het punt stonden uit te voeren. Hanna, Niklas en Jöry zijn dus niet schuldig aan Lauretz' dood: de rechters be sluiten de „zaak-Lauretz" te seponeren en scheppen daarmee nieuwe levensmogelijkhe den voor een half dozijn mensen. Voor Syl via, Andreas en hun kleine zoon schijnt de zon stralender dan ooit over de Zwitserse Alpen. INHOUD: In 1942 is de Duitse Afrika-veld- tocht in volle gang. Veldmaarschalk Rommel wil weten, hoe sterk de Engelsen zijn en aan welke kant de Egyptenaren (in het onder grondse verzet) staan en daarom wil hij een geheime agent hebben in Kairo, hoofdzetel van de Britse legerleiding. Het is onbegonnen werk een man Kairo binnen te smokkelen dwars door de Engelse bezetting heen en daarom accepteert Rommel het fantastische plan van Kapitein Almassy, een gewiekste medewerker van Canaris' geheime dienst, en John Epler, om het dwars door de Sahara te proberen. Ondanks hitte., zandstormen en watergebrek bereiken zij hun doel. John Epler (ook Gafaar-Bey genaamd) en zijn telegra fist Sandy worden vlakbij Kairo afgezet en Almassy en zijn mannen keren terug. Eenmaal in Kairo neemt Gafaar dadelijk contact op met zijn vrienden in het Egypti sche verzet en zijn vroeger vriendinnetje, het nachtclubdanseresje Amina bezorgt de jongens met hun Arabisch knechtje een woonboot op de Nijl, vlakbij de hare, waar ze veilig kun nen seinen naar Rommel. Amina hoopt Ga faar weer voor zich terug te winnen en zij ziet dus met lede ogen aan dat hij, ondanks zijn haat tegen de Engelsen, verliefd wordt op Kay, de secretaresse van Kolonel Ro bertsen van de Britse contra-spionagedienst. Kay vermoedt natuurlijk niet, dat de aantrek kelijke Gafaar de doodsvijand van haar chef is. Robertson zet alles op alles om de man nen van de geheime zender - wier codeberich ten zijn mannen horen - op te rollen. Gafaar heeft succes; hij dringt overal binnen en fo tografeert zelfs de stafkaarten van Tobroek! Ook kolonel Robertson boekt een succes: hij arresteert twee Duitse telegrafisten, waardoor hem hun codesleutel, de roman „Rebecca", in handen valt. Rommel verbreekt nu de verbinding met Kairo, maar Gafaar en Sandy blijven hard nekkig proberen hun nieuws door te seinen, vooral als zij achter de nieuwe troepenconcen traties zijn gekomen. De situatie spitst zich toe: Robertson laat Gafaars woonwijk uit kammen: Rommel's doorbraak naar Kairo wordt verwacht. Kay en andere Britse vrou wen worden geëvacueerd. Zij neemt afscheid van Gafaar, ontdekt het boek „Rebecca" bij hem, begrijpt nu zijn rol en vlucht van hem weg. In Rommel's hoofdkwartier heeft een eerzuchtige kolonel het radio-conctat met Kairo hersteld. Gafaar en Sandy seinen op nieuw en worden overmeesterd. Sandy pleegt zelfmoord en Gafaar moet van Robertson ho ren, dat de werkelijke verdedigingsstellingen in EL ALAMEIN liggen! Zijn lot staat vast, maar Kay pleit voor zijn leven en Robertson zegt haar zijn medewerking toe. Eerst nu staat de beslissende slag in de Afika-veld- tocht voor de deur...

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5