Eigendom dient rechtvaardiger verdeeld GROTE BELANGSTELLING VOOR PROTESTANTS MEMORANDUM 10 wolkenkrabbers vol jonge mensen Belangwekkende onderneming van de Ford-fabrieken in Duitsland TENT TASMANIË TREKT INDUSTRIEËN AAN Revolutie in de kookkunst W Mensen zoeken vrijheid Wenken voor bestuurders van motorvoertuigen WAAROM GEEN VALHEEM? Wenken voor eigenoars van honden WONINGRUIL net MEISJE WERKSTER Vrij dag 22 juni 19 6 2 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 Niet nieuw Stap verder Mijn en dijn Vasthouden Nog verder Het lijkt. onwaarschijnlijk inaar het is een feit, dat er op dit noment nog nensen op de vereld bestaan, die huis en haard :n de steek laten •litangst! Deze foto werd tenomen in de buurt van Indo- China, waar een ffroep vluchtelin gen uit pomm China tarnen wa ren gebracht. mm Wel nooit tevoren heeft een officiële uit spraak van de „Evangelische Kerk in Duits land" - waarin alle evangelische kerken van de deelstaten zijn verenigd - zoveel belang stelling gewekt als het memorandum over „Bezitsvorming en sociale verantwoordelijk heid", dat door de Kamer voor sociale Or dening" werd opgesteld en door de Raad van de Evangelische Kerk - de „regering" ervan mag men wel zeggen, thans werd gepu bliceerd. Niet alleen brachten de Duitse pers, de radio en de televisie lange uittreksels uit dit memorandum, dat niet minder dan 30 para grafen telt, maar ook de fracties in de Bonds dag, de vakbeweging, de werkgeversorgani saties en de regering zelf hebben zich uit voerig met dit geschrift beziggehouden. En het in het Duitse politieke leven onge twijfeld zeer zelden voorkomende geval deed zich voor, dat regering zowel als oppositie, vakbeweging zowel als werkgevers, verklaar den in dit memorandum iets te hebben ge vonden, wat zij zelf reeds lang verwezenlijkt gezien zouden willen hebben, dat zulks ech ter tot dusver door geen van deze groepe ringen zo duidelijk, zo logisch en zo goed omschreven tot uiting werd gebracht. Waarom het in dit memorandum gaat? Heel eenvoudig om het inzicht dat iedere gezonde maatschappij-ordening in dit hoog- geïndustrialiseerde tijdsgewricht langzamer hand uiteen dreigt te vallen wanneeer men er niet slaagt eigendom rechtvaardiger te ver delen. Dit inzicht moge niet nieuw zijn. In wezen is dit hetzelfde vraagstuk, waar mede eens het Marxisme zijn loopbaan be gon, toen het verkondigde de strijd aan te binden tegen het eigendom aan produktie- middelen. Even zeker is echter, dat noch het extreme liberalisme noch in het com munisme verpersoonlijkte moderne Marxisme bij machte was bevredigende oplossingen aan te bieden en dat het zoeken naar een „mid denweg" - die in staat is particulier eigen dom en eigendom aan produktiemiddelen met elkaar te verbinden en tot rechtvaardig even wicht te brengen - tot dusver niet tot vrucht bare oplossingen heeft geleid. Het evangelische memorandum gaat onge twijfeld een belangrijke stap verder en kan bijvoorbeeld worden vergeleken met de katho lieke Sociale Encycliek van vorig jaar „Ma ter et Magistra", weliswaar met dit ver schil, dat in het protestantse memorandum niet alleen fundamentele theologische en so- ciaal-estetische opvattingen zijn samengevat* maar dat deze opvattingen ook rechtstreeks op de Duitse situatie werden toegepast en dat daaruit concrete conclusies worden ge trokken. De evangelische kerk erkent het recht op eigendom. Het recht op eigendom is voor haar een geschenk Gods, „dat de mensen hielp in verantwoordelijkheid en vrijheid met elkaar te leven". Ieder mens moet, aldus het memorandum, een werkelijke mogelijkheid worden geboden, eigendom te verwerven. „De mens moet „mijn" kunnen zeggen, om vrij te zijn". Maar ook: „De mens moet „dijn" kunnen zeggen, om vrij te blijven". Dit rechte op aardse goederen bevat de verplichting jegens de naaste, afstand te kun nen doen en zich het offers-brengen te kun nen opleggen, en naar Gods wil leeft de mens, in een spanning „tussen de vrijheid van het toe-eigenen en van het afstand-doen", aldus het memoradum. In de bijbelse-theologische inleiding maakt het memorandum duidelijk, dat de vaak ge noeg aan het Christendom toegedichte nood zaak afstand te doen van eigendom noch in het Oude noch in het Nieuwe Testament recht vaardiging vindt en dat de „oerchristelijke gemeenschap van goederen" geen op de Bij bel gegrondveste verplichting is, maar een vrijwillige ontzegging. In de moderne industriële samenleving hebben wij te maken met een ordening, die een eenzijdige opeenhoping van eigedom aan het produktie-vermogen begunstigt, de grote massa van de daarmede werkende mensen echter daarvan in hoge mate uitsluit. Onder bepaalde omstandigheden kan zulks een ver sterking van de produktieve kracht van de economie ten goede komen, maar toch is dit niet in overeenstemming, aldus het memo randum, met de grondbeginselen van een rechtvaardige verdeling van het sociale pro- dukt. Ofschoon na de geldsanering teneinde het economische leven en 't staatsbestel weer op te bouwen, degenen die eigendomsrechten op produktiemiddelen konden doen gelden een voorkeursbehandeling genoten, is een derge lijke eenzijdige vermogensvorming toch be denkelijk. Derhalve komt het er nu op aan het bezit in ruimer mate te spreiden, in het belang van het economische leven alsook in het be lang van de mensen. Wil men in de toe komst het bezit breder spreiden, zonder te gelijkertijd de grondslagen voor een gestage verhoging van 't reële looninkomen in ge vaar te brengen, zo moeten de ontvangers van loon-inkomens in groeiende mate zelf eigendom aan de produktiemiddelen vormen en dit voortdurend vermeerderen. Dat is alleen mogelijk, wanneer loon- en salaris-ontvangers, de aandelen-rechten aan het produktieve vermogen in handen krijgen, deze in de regel niet van de hand doen ter vergroting van hun verbruik, maar vasthou den". Wanneer bijvoorbeeld de werknemers aan delen verkrijgen in de groei-quota van het produktievermogen van 't economische le ven en deze gebruiken om woon en le vensbehoeften te bevredigen, dan worden prijs verhogingen opgeroepen. De thans bestaan de eigendomsverhoudingen worden daardoor nog meer bevestigd, terwijl tegelijkertijd bij voorbaat al afstand wordt gedaan van toe komstige verhoging van het werkelijke in komen der werknemers uit kapitaalopbreng sten. Daarom wekt 't memorandum op tot juist huishouden. Wie rechtvaardigheid in de ver deling van eigendom eist, moet ook zelf een instelling tot eigendom aanvaarden, die in overeenstemming is met de betekenis daar van en de behoeften van de volkshuishouding. Een juist huishouden kan dus ook inkrim ping van het verbruik vereisen om produktief kapitaal te vormen, waaran zoveel mogelijk alle werknemers deel zouden moeten nemen. Omdat echter het inkrimpen van verbruik moeilijk is zijn bijzondere maatregelen no dig om het sparen aantrekkelijk te maken. Dit en het aankweken van de behoefte bij werknemers om aandelen te verwerven, zijn volgens het memorandum, een noodzakelijk en gerechtvaardigd middel om een verre gaande, eenzijdige vermogensvorming tegen te gaan. Het memorandum gaat echter nog een stap verder: naast het loon waarover men vrije lijk moet kunnen beschikken, moet nog een aanvullend inkomstendeel worden toegekend, dat niet bestemd is voor consumptie maar voor produktieve bezitsvorming en derhalve aan bijzondere bindende maatregelen moet zijn onderworpen. De dwang tot sparen dient voortaan ook ten goede te komen van diegenen, die tot dusver aan de kapitaal-vorming geen deel hadden. Ongetwijfeld zal op dit punt zeer veel kritiek worden geoefend. Kan men, zo zal worden gevraagd, in een vrijheidslieven de maatschappij-ordening dwang tot sparen uitoefenen? Het memorandum tracht te bewijzen, dat zulks zonder inbreuk op de vrijheidslieven de beginselen denkbaar is en dat zulks ook zij het indirect - al het geval was. In ieder geval acht het memorandum juist langs de ze weg een rechtvaardiger verdeling en verdere spreiding van bezit gewaarborgd. Ie dere werknemer moet aandeel in 't produk tie-vermogen, in de produktiemiddelen zelf, verwerven. (Van een medewerkster) BUITEN WORDT een motor afgezet, een autodeur dichtgeslagen, en daarna komt Werner binnen, een jonge man van 22 jaar, in werkkleding. „Heb ik post?" vraagt hij, het hoofd om de deur stekend. „Zelfs een pakje", antwoordt de man aan de schrijf tafel en geeft het hem. „Overigens", zegt Werner B. „zou ik U vanavond even kun nen spreken alleen? Misschien in mijn kamer. Mijn collega's zijn in de nachtploeg dan is het rustig". „Goed, om negen uur". Werner springt met zijn pakket in de lift Op de achtste verdieping stapt hij uit en steekt zijn sleutel in het slot van de deur van een drie-kamer flat met keuken en bad, die hij met zes leeftijdsgenoten, die in het zelfde bedrijf werken, deelt. Zij werken allemaal bij de Duitse Ford fabrieken, en dit is hun tehuis. Een van de tien wolkenkrabbers, waarin gemiddeld 200 jonge mensen zijn ondergebracht. Met elkaar dus tweeduizend, het merendeel nog onder 25 jaar, ongehuwd, eigenlijk nog jongeren, hoewel zij goed verdienen en vele van hen al een eigen auto voor de deur hebben staan. Koevele ongehuwde jonge mannen en vroo- wen in de Bondsrepubliek thans in dergelijke tehuizen wonen, is moeilijk te zeggen, maar men schat dat het er wel honderdduizenden zijn. De grote industrie heeft zich in verschil lende plaatsen geconcentreerd, en de werk nemers komen vaak uit ver-afgelegen stre ken en ook heel vaak uit het buitenland. Zij zouden niet komen, indien hen niet ook onderdak zou worden geboden. Dus bouwen de grote bedrijven, die het zich financieel uiteraard kunnen permitteren, woningblok ken voor deze werknemers. Of deze gebou wen ook werkelijk „tehuizen" kunnen wor den genoemd, is echter de vraag, voorzover het niet om leerlingen-tehuizen gaat, die meestal onder leiding van een gezin staan. De tehulzéti voor ongehuwde jonge werk nemers houden maar al te vaak het midden tussen een tweede- of derdeklas hotel en een kazerne. En concierge zorgt voor de orde, en de bewoners behoeven zich alleen aan de huisordening te houden, die vele verbonden bevat, maar zijn voor het overige aan hun lot overgelaten. Met de vrije tijd neemt ook de verveling toe. Geen wonder, dat dergelij ke tehuizen vaak door de in de omgeving er van wonenden lastig en storend worden gevonden, omdat vele jonge mensen met veel lawaai en alcohol de tijd doden. Zo is het bij de Ford-fabrieken echter niet. Dit bedrijf besloot de leiding van deze te huizen voor jonge werknemers niet zelf in handen te nemen, maar aan „deskundigen" over te dragen, en wel aan het „Jugendso- zialwerk", dat vele sociale pedagogen in dienst heeft en grote ervaring heeft op het gebied van leiding geven aan jongeren, o.m. aan jeugdige vluchtelingen. „Wij weten het een en ander van auto's jullie weet het een en ander van mensen", - dit was ongeveer de opvatting van de be drijfsleiding. toen zij een contract met dit instantie uitsluitend en alleen verantwoor delijk is voor deze wolkenkrabbers voor jonge mensen. Een voorbeeld: in deze woningblokken heeft niemand van het Ford-bedrijf ook maar iets te zeggen. Wordt een werknemer ziek, dan kan de fabriek van de leiding van de huizen geen inlichtingen verlangen. Het „Ju- gendsozialwerk" zegt hieromtrent: „Wij ver richten algemeen opvoedend en karakter vormend werk, dus wij streven er ook naar dat zij zich niet ziek melden wanneer zij het niet zijn. Wij zijn echter geen spion nen of controleurs. Wij werken op de grondslag van vertrou wen, dus moet men ook vertrouwen in ons hebben". Ford ging hiermede akkoord. Het resultaat: het aantal ziekte-meldingen bedraagt nog maar een derde van het aantal, dat Ford bij Verdeling van het aantal slachtoffers qnder cfe bromfietsers en hun duo_ passagiers naar aard van het letsel 1december 1961 en januari 1962) 1044- u hoofd- "verwondingen ander, en onbekend letsel \ferb Veilig Vërtec- Loslopende dieren, voornamelijk honden, kunnen groot gevaar opleveren. Zij zijn dik wijls de oorzaak of de inleidende oorzaak van een ongeval. Denk ook aan Uw aansprakelijkheid en tracht een aanrijding met dieren zoveel mo gelijk te voorkomen door: tijdig signaal te geven, tijdig gas af te sluiten, uit te wijken resp. te remmen doch te zorgen daarbij geen mensenlevens in gevaar te brengen. Houd, na een eventuele botsing met een dier stil, indien zulks zonder gevaar moge lijk is, en verleen het zo mogelijke hulp. Laat het dier niet op de rijbaan liggen. In ons land worden jaarlijks niet alleen dui zenden honden in het wegverkeer gedood of erstig gewond, maar ook is een deel van de min of meer ernstige verkeersongevallen, waarbij menselijk letsel wordt veroorzaakt, te wijten aan loslopende honden waarvoor U als eigenaar of houder wettelijk aansprake lijk kunt worden gesteld. Leer Uw hond dus gehoorzaam te zijn en leer hem U zoveel mogelijk aan de voet te volgen. Laat hem niet alleen rondlopen. Oefen Uw hond daar waar weinig of geen verkeer is en houd hem op drukke wegen en straten aan de lijn. Mocht Uw hond zich aan de overzijde van de rijbaan bevinden roep hem dan niet bij nadering van rijverkeer. Indien U zich bedient van een rijwiel en U door een hond doet begeleiden, fiets dan niet te snel en te lang achtereen; een overver moeide hond levert extra gevaar op voor het verkeer. Laat hem rechts van U lopen, met zijn kop niet voorbij uw benen, dan is de mo gelijkheid uitgesloten, dat hij onder de U links passerende vervoermiddelen geraakt en bij stuurwending tegen het voorwiel van Uw rijwiel komt. Het is verboden een hond te geleiden, rij dende op een bromfiets. Houd nimmer met Uw hand tegelijk het stuur van Uw rijwiel en de lijn van de hond vast, want elke on verwachte beweging van het dier kan U de macht over het stuur doen verliezen. Vervoer Uw hond in of op een voertuig zo danig dat hij er niet uit, of af kan vallen. Geef Uw hond een identiteitspenning aan zijn halsband met naam, adres en telefoon nummer van de eigenaar. de overige arbeiders van dezelfde leeftijds groep vasstelde. Met dé fluctuatie is het net zo: de in de tehuizen ondergebrachte jonge ren wisselen thans veel minder van werk kring dan degenen, die op zichzelf wonen of thuis. Het contract met deze in jeugdwerk zo ervaren instantie bleek een goede gooi te zijn. De oorspronkelijke drie woonblokken werden al gauw uitgebreid tot tien en daar werken thans 23 pedagogen. Niet alleen voor Ford is dit systeem prettig. Ook en juist voor de jonge werknemers biedt het wonen in deze tehuizen vele voor delen. Om te beginnen voor de jonge vluch telingen, die in vele gevallen geen afgeslo ten schoolopleiding of beroepsopleiding had den. Zij kunnen deze alsnog verwerven in een bedrijfsschool, waar zij iedere zaterdag wer ken en na een jaar een vakschool-examen kunnen afleggen. En dan kunnen deze vakscholen ook wor den bezocht door degenen, die verder willen. Een groot aantal jonige werknemers neemt per week liefst 16 uur les in deze cursussen en maakt ook nog huiswerk. Omdat bij Ford in een drie-ploegensysteem wordt gewerkt, zijn er in de tehuizen eigen klassen, waar de lestijden in overeenstemming zijn met de werktijden. Bovendien heeft iedere leider van zo'n tehuis zelf de bevoegdheid tot onderwijs in het een of andere vak. De man die het team van 10 leiders der woontehuizen bij Ford leidt, een socioloog, die zelf vroeger een tehuis heeft opgeleid, is door jarenlange observatie van 200 jonge mensen tot de overtuiging gekomen, dat de thans bestaande „publieke opinie" over de huidige jeugd volmaakt onjuist is en dat het aan de volwassenen ligt, wanneer vele jongeren zich eenzaam en verlaten voelen. „Ik ben in de twintig jaren, dat ik op dit gebied werk. nog nooit "•weel eenzaamheid gezien als thans en hier", zegt hij. „Natuur lijk zijn de jongeren er blij mee, dat wij Grote woning rand Rijssen met kleine woning centrum Rijssen. (Uitsluitend eigen dom, geen huurwoning). G. NIJLAND Holterstraatweg 112. Te huur 4 pers. dubbeldaks en 2 opvouwbare bedden A. J. TEN HOVE Boomkamp 15 Gevraagd een of een voor enkele dagen per week Slagerij J. EBBING Julianastraat 24 - REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter an goedkoper I Drogisterij J. TER HARM- SEL, ten Berge, Eschstraat 4, Rassen. Het met succes aantrekken van industrie- en door de staat Tasmanië (Australië) is voor een belangrijk deel te danken aan het feit, dat door waterkracht opgewekte goed kope elektrische energie aanwezig is. Andere factoren, zoals de aanwezigheid van delfstoffen, bosbouw, voldoende watervoor raden, spelen hierbij eveneens een belang rijke rol, evenals de goede havenfaciliteiten waarover men beschikt. Belangrijke industrieën voor de produktie van krantepapier en kwaliteitspapier, zink, aluminium, carbid, e.d. zijn in deze staat gevestigd. Er zullen zeer binnenkort nieuwe papierpulpfabrieken en ijzerindustrieën In Tasmanië worden gebouwd. Enkele van deze ondernemingen zijn in het gebied van het zuidelijk halfrond enig in hun soort. Fabrieksgebouwen, destijds voor oorlogsdoel einden opgericht, zijn door de regering van Tasmanië overgenomen. Er is een afdeling „Industrial Development" opgericht, waar men zich intensief bezighoudt met de indus triële ontwikkeling. Behalve de diensten- die worden verleend door de „Industrial Development Branch", krijgt men alle steun en medewerking van gespecialiseerde afde lingen voor bosbeheer, mijnbouw, publieke werken en van de commissie voor hydro- elektriciteit. De regering staat tevens klaar voor tech nische onderzoekingsgroepen, die de staat een bezoek brengen. De „Industrial Development Branch" heeft de wettelijke bevoegdheid om behulpzaam te zijn bij: aankoop of pacht van grond voor industriële doeleinden, het verschaffen van leningen en vergunningen, alsmede waar nodig, daarvoorgaranties te geven aan ban ken. Een belangrijke vorm van medewerking die de regering verleent, bestaat uit het oprich ten van fabrieken die aan bedrijven worden verhuurd, met een optie op aankoop na een vastgestelde termijn, waarbij de huurder aansprakelijk is voor de plaatselijke belas tingen, verzekeringen en reparaties. De laatste tijd geeft men de voorkeur aan het verschaffen van directe leningen voor de bouw van fabrieken. Subsidies worden uitgekeerd, teneinde spe ciale problemen die zich bij de vestiging voor kunnen doen, op te lossen, terwijl even eens subsidies worden verstrekt om aan ves- tigings- en verhuiskosten tegemoet te komen. De „Industrial Development Branch" van Tasmanië is ogezet om de industrie van dienst te zijn en doet dit op zeer uiteenlo pende manieren, die er op zijn gericht de aan een bepaald bedrijf inhaerente proble men waar mogelijk te helpen oplossen. Deze veelzijdige instelling is in staat om technische rapporten samen te stellen en zich bezig te houden met produktie- en marktonderzoek, gegevens te verzamelen betreffende grondstoffen, grond voor te ves tigen industrieën, werkkrachten en arbeids voorwaarden en afzetmogelijkheden. Het beroemde Franse Luxe pas- sagiersschiep Liberté (51.480 ton) heeft zijn laatste reis gemaakt. Het ko mende half jaar zal het door slopers onder handen worden genomen. In 1930 kwam de Liberté onder Duitse vlag en naam in de vaart; na de oorlog werd zij als herstelbetaling door Duitsland aan Frankrijk overgedragen. hen veel amusement en sport bieden - mu ziek- en fotogroepen, voetbal, handbal, judo, boksen, sinds enige tijd volley- en basketball, bovendien excursies en tochtjes op zondag. Daar nemen zij allemaal graag aan deel. Maar wat zij het meeste zoeken is het ge sprek onder vier ogen, belangstelling voor hen zelf, en zij zijn voor niets zo dankbaar als wanneer zij zondag-namiddags bij ons kunnen zitten, inplaats van aangewezen te zijn op café's en cafetaria's. Hun bereidheid ook buiten hun lessen en hobbies te helpen, is groot, of zij nu planten verzorgen of oude mensen in de buurt helpen. Toen ik onlangs een cursus voor eerste hulp wilde organiseren, meldden zich honderden jon geren aan. Wat ik niet vond waren voldoen de cursusleiders. Wie faalt dus: de jongeren of de ouderen? De bijna volwassen jonge mensen hebben, naar de mening van deze ervaren man, geen bevoogding nodig, maar wel raad en advies. Ieder van de tweeduizend longeren krijgt een huissleutel en vertrouwen. Het resul taat: er gebeurt helemaal niets. •i

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 7