,Wijn is gezond" zegt een Duitse professor DRIBURG eeuwenoude vakantieplaats Richard doet zijn de vervalser werk. goed I DE „OUDEREN" OP DE BROMFIETS RU ROK? j „KOFFIE VAN DE OUDERDOM" Maatregelen tegen Duitse verkeerschaos Huidgenezing Nog een foto van het Koninklijk bezoek aan Oostenrijk Vrijdag 8 juni 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 700 calorieën Tegen tyfus Dagelijks Deze twee modieuze vesten, Brits fabrikaat, zijn gebreid van papier Na lange onderzoekingen is men erin geslaagd een papiervezel zo te behandelen, dat zij een bruikbare draad oplevert waarvan weefsels vervaardigd kunnen worden. Men kan de kleding zelfs wassen: proef nemingen hebben aangetoond, dat een dergelijk vest zeker twintig maal in het sop kan zonder nadelige gevolgen. De vezel is tot stand gekomen door nauwe Brits-Amerikaanse samenwerking. JE BROMMER fS EEN FIETS/ GEEN MOTORFIETS Puistjes verdrogen door Purol-poedei Naar behoefte Elk document Controle Uitkomst I Een lans voor de wijn breekt professor dr. H. Kliewe van de universiteit van Mainz. Wijn is gezond, wijn is voedzaam, wijn be vordert de bloedsomloop, wijn is bijzonder goed voor de oudere mens. Proffessor dr. Kliewe trekt om te beginnen van leer - en zulks aan de hand van observaties geduren de jaren - tegen enige wijdverbreide bewe ringen over de schadelijkheid van alcohol. Daar hoort ook het vermoeden toe, dat de gevreesde Ievercirrkose (schrompeling van de leve) door alcohol wordt veroorzaakt. Zelfs alcohol-misbruik veroorzaakt echter, volgens prof. Kliewe, deze kwaal niet. Deze den) Beschadigingen van de lever, die in Euro pa aan het genot van wijn worden gewe ten, schijnen veeleer veroorzaakt te zijn door arsenicum-houdende spuitmiddelen, die in de wijnbouw tot 1942 werden toegepast. Sedert dien zijn deze middelen verboden. Een an- dere algemene bewering is, dat de kiem. cellen door alcohol In het bloed worden be schadigd. Vandaag de dag staat volgens prof. Kliewe vast, dat zelfs acute alcohol-vergiftiging geen schadelijke uitwerking op de kiemcellen heeft. Dit heeft men door jarenlange proeven met dieren kunnen bewijzen. Alcoholici krijgen geen idiote kinderen, meent Kliewe maar veeleer helemaal geen kinderen. Ook dit komt pas na langdurig alcohol-misbruik voor. Wijn is rijk aan voedingsstoffen. Natuur lijk bestaan hiervoor andere bronnen, en het feit, dat men van wijn houdt, ligt niet in de eerste plaats aan zijn voedingswaar de. Toch is deze een feit. Een fles wijn levert 700 calorieën. De alcohol dient het lichaam als bedrijfsmid del. Het gehalte van de Wijn aan vitaminen en sporen-elementen is hoog. Het helpt het lichaamsweefsel van mineralen te voorzien. Bij de oudere mens heeft wijn een stimu lerende werking op de nalatende functie der fermenten evenals de tragere stofwisseling. Wijn is niet alleen de „melk van de ouder dom", maar ook de „koffie van de ouder dom". Wjjn verdiept de ademhaling, be vordert de bloedsomloop, versterkt de afweer tegen ziekten. De sterfelijkheid door griep is, volgens prof. Kliewe, bij wijndrinkers aanmerkelijk lager dan bij niet-drinkers. Bij bronchitis en influenza moet men wijn aan de patiënten geven. Wijn verwijdt de kransvaten van het hart en verhoogt het slag-volume. Door het ge not van grotere hoeveelheden kan echter ook beschadiging van het hart en de bloedsom loop optreden. De grens ligt bij ieder mens anders. Prof. dr. Hoohrein Ludwigshafenraadt men sen, die moeilijkheden hebben met de bloeds omloop en ook mensen met een labiel vege tatief zenuwstelsel aan één of twee glazen wijn te drinken in tijden dat het weer om slaat of wanneer het zwoel weer is. Hij heeft de gevaarlijke invloed van het weer onderzochten is tot de conclusie gekomen, dat wijn dan beter is dan de meeste genees middelen. Wijn kan tyfus- en cholera-verwekkers doden. Van Duitse witte wijnen werd vast gesteld, dat zij etter-verwekkers binnen een uur vernietigen. In gebieden waar veel malaria voorkomt, worden wijndrinkers zelden door malaria ge troffen, bier- en whiskydrinkers al vaker. Wanneer anti-biotica zoals penecilline, strep- tomycine etc. worden verstrekt adviseert prof. Kliewe ook een glas wijn te verstrek ken omdat daardoor de werking van de mid delen wordt vergroot. Wijn is een geneesmiddel tijdens de recon- Zij zijn nog niet zo zeer talrijk, de bui tenlanders, die na de Tweede Wereldoorlog de badplaats Driburg, gelegen in een dal aan de oostelijke helling van het Teutobur- ger Woud en het Eggegebergte, hebben ont dekt. Dat is enigszins onbegrijpelijk, want Driburg heeft een zeer oude geschiedenis en als badplaats een voortreffelijke faam. Al in 1593 werd hier de koolzuurhoudende staal- bron ontdekt, maar eerst tegen het einde van de achttiende eeuw begon Driburg, onder leiding van Caspar-Heinrich von Sier- storff, een plaats in de lange rij der Duit se badplaatsen te veroveren. Tussen 1790 en 1800 werd het eerste deel van het thans nog bestaand, volledig gemoderniseerde Kur- haus gebouwd. Na de Tweede Wereldoor log werden de badinrichtingen eerst door de bezettende mogendheden in beslag geno men. Zij werden pas in de loop van 1950 weer vrijgegeven. Talloos zijn de zieken, die hier herstel van gezondheid komen zoeken. Aan drie bronnen kunnen zij, al naar gelang hun lijden, het herstelbrengende mineraalwater drinken. Druk bezocht zijn ook steeds de badinrich tingen, waar koolzuur-, zwavel- en modder baden worden verstrekt. Bijzondere afdelin gen voor inhaleringen en onderwatermassa ge staan ter beschikking van de bezoekers. Maar voor hen, die niet ziek of herstel lende zijn, is Bad Driburg een bijzonder aantrekkelijk vakantie-oord. Het vriendelijke stadje met zijn prachtige vakwerkhuizen is omgeven van een krans van uitgestrekte bossen. Urenlang kan men hier onder oer oude bomen dwalen. Het is niet te verbazen, dat velen, die in de Duitse geschiedenis en in de Duitse kunst een rol hebben gespeeld, een bijzondere voor- valescentie, bij toestanden van zwakte, bij gebrek aan eetlust, en bij vele maag- en darmstoornissen Wijn heeft een gunstige psychische wer king en bevordert contact. Het wijngenot moet worden nagelaten bij bepaalde her- sen-beschadigingen, epilepsie, psychosen, als ook enige lever- en nier-ziekten. Voorzichtigheid adviseert de medicus uit Mainz bij jicht, blaasziekten, maagzweren en nog enige kwalen. In het algemeen kan de gezonde volwas sen mens dagelijks een halve tot een hele fles drinken. Voor de oudere mens is een kwart tot een halve liter aanbevelenswaardig. Bij „Spaet- lese" en uitgezochte wijnen moet de hoe veelheid worden gehalveerd, want deze wij nen zijn sterker. Hier zal echter hun prijs er wel voor zorgen, dat zij niet In te gro te dosis worden genoten. In het algemeen heb ben wijndrinkers, volgens Kliewe's opvattin gen, kans ouder te worden dan de tegen standers van dit edele nat. Wijndrinkers wel te verstaan niet wijnzuipers - tevéél is altijd schadelijk. Wijn is weliswaar ook in Duitsland nog niet een volksdrank zoals in enige Zuidelijke lan den, maar toch heeft de wijn consumenten gewonnen in kringen, waar vroeger alleen bij feestelijke gelegenheden een glas wijn op tafel kwam. Daartoe draagt ook het aanbod van goedkopere, voor het overgrote deel geïmporteerde wijnen bij. In Duitsland kan thans, ook tegen lage prijzen wijn uit Bulga rije, uit Joegoslavië, Zuid-Afrika, Frankrijk, Italië en Spanje worden gekocht. Ook de Duitse wijnen, die voor een aanzienlijk deel worden uitgevoerd, hebben hun verbruikers kring in Duitsland zelf sociologisch sterk kun- ken uitbreiden. De goedkope wijn is vaak de gangmaker voor een betere. Volgens niet-officiële ramingen zullen er in 1975 in de Duitse bondsrepubliek onge veer 18 miljoen motorrijtuigen zijn, waar van 14 miljoen personenauto's. Een toestand, die vooral in de grote ste den, die nu al geen raad weten met de ver keersproblemen, met grote bezorgdheid te gemoet wordt gezien. Ook echter in het mi nisterie voor verkeer en het parlement wordt de toename van motorrijtuigen met aandacht gadegeslagen. Daarom werd op 1 augustus 1961 een wet aangenomen, volgens welke een onderzoek dient te worden ingesteld naar maatregelen die tot verbetering van de verkeersverhoudingen in de gemeenten kunnen worden genomen vanuit het gezichts punt van goede en moderne stedebouwkun- dige behoeften. Op 26 februari jJ. werd een commissie van deskundigen geïnstalleerd, die zich daarmee bezig moet houden. Intussen gaat de uitbreiding van het Duit se wegennet verder. Hiervoor bestaan drie z.g. vier-jarenplannen. Voor de periode 1959 tot 1962 bedragen de subsidies van de bonds regering aan steden, gemeenten en distric ten ruim 560 miljoen D.M., in het tweede plan van 1963 tot 1966 krijgen deze instan ties rond 680 miljoen D.M. Bovendien worden z.g. landwegen tot bonds- wegen gepromoveerd. In het eerste vier ja renplan valt dit geluk 4000 kilometer land wegen ten deel en in het tweede resp. der de vier-jarenplan telkens 3000 kilometer. Tot 1970 zal 10.000 kilometer landwegen uit de eerste klasse tot bondswegen zijn gepro moveerd, hetgeen niet alleen financiële voor delen brengt. Opvallend groot was de ijver van de Franse brandweerman André No- blet uit Escorpain. Zijn meerderen waardeerden dit dan ook ten volle en droegen hem voor voor 'n onderschei ding. Maar toen uit Parijs de daar aan verbonden oorkonde kwam, was juist gebleken dat de ijverige André de meeste van de brandjes weliswaar had geblust maar ze ook zelf eerst had aangestoken. Hij kreeg de medail le toch, zij het dan terwijl hij achter de tralies zat. Wie van de' fiets op de bromfiets over gaat, doet méér dan alleen maar een „over stapje" met de bedoeling om het voortaan wat gemakkelijker te hebben. Helaas zijn er nog altijd weggebruikers, die de consequen ties van een dergelijk „overstapje" niet ten volle doorgronden. Zij realiseren zioh niet voldoende dat om meer dan één reden de overgang van fiets op brommer - en zelfs de overgang van het oeroude voetgan ger - zijn naar het rijwielen met hulp- motor - een belangrijke gebeurtenis is. In de eerste plaats is duidelijk dat iemand, die sneller is, ook sneller zal moeten reage ren. En vooral ouderen, die om der wille van het gemak willen gaan „brommen", zullen hier ernstig rekening mee moeten hou den. Voor die ouderen geldt dan nog het vol gende. Met het voortschrijden van de leef tijd worden tal van bewegingen wat moei lijker. De gewrichten willen in het algemeen niet zo goed meer mee als een twintig jaar geleden. Hetzelfde geldt eveneens voor de zintuigelijke waarnemingen; de bromfietser- in-spé, die Abraham heeft mogen aanschou wen en die op een bromfiets wil klimmen, zal moeten bedenken dat het motortje van een brommer lawaai maakt en dat hij dien tengevolge een achteropkomende weggebrui ker minder goed hoort aankomen dan wan neer hij op een gewone fiets zit. 3f.8C9WPe ROM Samenvattend geeft het Verbond voor Vei lig Verkeer tot slot van zijn Kernthema „de bromfietser" aan oudere weggebruikers, die willen gaan brommen, in hun eigen belang dan ook het advies: praat even met uw huis arts en vraag hem om advies. „Kan ik nog voldoende scherp zien en afstanden schat ten? Kan ik genoeg horen om boven het la waai van mijn brommer een auto te ho ren naderen? Is mijn nek niet te stijf om bij het inhalen van een andere weggebrui ker éven achterom te kijken of de weg ach ter mij veilig is? Kan ik met de verminder de soepelheid van mijn gewrichten in ge liefde voor Driburg hadden. De dichteres Annette von Droste-Hlshoff, de dichter Frie drieh Hölderlin, de veldheer Schamhorst en vele anderen hebben hier vertoefd. Waar thans Driburg staat zou Karei de Grote eens de strijd tegen de Saksen hebben ge voerd. Iets buiten Driburg, het doel van tal loze wandelaars, verheft zich het slot Iburg het toneel van „Dreizehnlinden", het ver maarde epos van Friedrich Wilhelm Weber. Driburg bezat reeds in 1290 stadsrechten. Vele huizen getuigen van de eeuwenoude ge schiedenis van het stadje, dat thans 800 inwoners telt en een vriendelijke, goed ver zorgde indruk maakt. Het stadsbeeld wordt beheerst door de toren van de r.k. kerk, die uit Driburger zandsteen is gebouwd. Van het fraaie Kurpark uit is de ring der bossen, die Driburg omgeven, zeer gemakke lijk te bereiken. val van nood snel van de brommer afsprin gen zonder te vallen? Zijn mijn armen niet te stijf om tijdig en duidelijk verandering van richting aan te geven? Zal ik in een ge vaarlijke situatie niet zodang beven dat ik de macht over mijn stuur verlies? Is mijn reactiesnelheid wel voldoende?" Uw huisdok ter zal u het antwoord geven. De kennis van de verkeersregels is gemak kelijk op te frissen. Tal van afdelingen van het Verbond voor Veilig Verkeer organiseren veiligverkeerscursussen voor bromfietsers. Die kosten haast niets, en die geringe kos ten zijn uw veiligheid wel waard. Ook de keuze van uw brommer is belang rijk. Het spreekt vanzelf dat u niet op zo'n felgekleurde snelbrommer moet gaan zitten; er zijn voldoende wat langzamer bromfiet sen in de handel. Laat de snelheid aan de jeugd, en kies een vervoermiddel dat meer past bij uw waardige status! Advertentie Huidruiverheid - Huidgezondheid Richard Grosskopf is een slanke 60-jarige wiens goed-gebouwde, kale schedel nog slechts enkele haren telt. De smalle mond en de koude ogen stempelen hem tot een fana ticus, die hij ook inderdaad is. Richard Gross kopf is thans kolonel by de staatsveiligheids dienst van de Sovjet-zone. Maar onder de naam „Turgel" is hij se dert ruim veertig jaren een zeer vooraan staand en kundig medewerker van het korps vervalsers van documenten en paspoorten, dat een onmisbaar bestanddeel van het in ternationale communistische apparaat is. „Turgel" behoort tot de élite van deze, even behoedzaam als pijnlijk nauwkeurig werkende groep specialisten. In het begin van de vijftiger jaren werd „Richard de Ver valser" dat is zjjn wel zeer kloppende, bij naam benoemd tot leider van het technische apparaat van de documenten-centrale van het huidige ministerie van staatsveiligheids dienst. Een functie, die een soort bekroning is van zijn loopbaan als vervalser, die in 1928 in dienst van de toenmalige Duitse communis tische partij begon. In die dagen was Grosskopf nog niet de bij Europese politie-instanties bekende meester vervalser, wiens vervalsingen meestal wel zo goed zijn, dat het ook van de meest- bekwame deskundigen grote moeite vergt de vervalsingen van de echte documenten .te onderscheiden. Ook bij het vervalsen baart oefening kunst. En Grosskopf heeft vele jaren zijn kennis en kunst kunnen perfectioneren. Natuurlijk ver vaardigt de kolonel thans de vervalsingen niet meer zelf. Hij echter heeft alle me thoden en middelen onderzocht, gecontro leerd en toegepast, waarmede in de Sovjet zone valse documenten worden vervaardigd. In de vervalsings-centrale van de staats veiligheidsdienst van Oost-Duitsland zitten ongeveer een dozijn top-specialisten, die niet in de gebouwen van de staatsveiligheidsdienst werken, maar in de speciale werkplaatsen van Hohensohönihauzen en Johanmisthal. Daar zijn ook de grote voorraden van spe ciale papier-en inktsoorten. De drukkerij van Grosskopf vervaardigt op korte termijn ie der gewenst document; paspoorten en rij bewijzen, firma-briefpapier, getuigschriften, stempels postbewijzen, e.d. Ieder nieuw stem pel kan direct worden nagemaakt. Het is de eerzucht van Richard Grosskopf, dat ie der document dat uit zijn werkplaats komt, als twee drupperls water lijkt op het ori gineel. Goed-vervalsen is waarlijk geen goedko pe bezigheid, maar eist integendeel ruime geldmiddelen en die staan dan ook ter be schikking. Communistische agenten, die ille gale werkzaamheden moeten verrichten, zijn meestal uitgerust met een complete serie documenten, die ook de meest strikte con trole kunnen doorstaan en allerlei contro leerbare gegevens bevatten. Onafgebroken wordt dus getracht nieuwe originele documenten te verkrijgen. Iedere reiziger, die met de trein of de auto van West-Duitslan<i naar West-Berlijn wil rei zen, moet zijn papieren tonen aan de grens controle-posten van de Sovjet-zone. Soms duurt zo'n controle slechts een paar secon den, één oogopslag, soms ook verdwijnen de ambtenaren met de paspoorten gedu rende een half uur en langer. In deze tijd wordt de betrokken pas voor de „legende-verzameling" van Grosskopf ge bruikt. Grosskopf heeft de beschikking over een kartotheek, die nit vele duizenden ge fotografeerde echte paspoorten en persoons bewijzen bestaat. Heeft men een paspoort voor een agent nodig, dan wordt in de kartotheek net zo lang naar een document gezocht, waarvan de ge gevens van nut kunnen zijn voor de betrok ken agent. Men hecht er grote waarde aan, wanneer niet alleen de haar- en ogenkleur, maar ook leef tijd en grootte op de gefotografeerde ori ginele documenten overeenstemmen met de gegevens van de agent. Men gaat zelfs zover om er voor te zorgen, dat ook de „bijzondere kentekenen" in vele gevallen kloppen. Terwijl paspoorten uit West-Duitsland en ook persoons-bewijzen van inwoners van West-Berlijn dus in betrekkelijk grote getale zonder dat de houders het weten, kunnen worden gefotografeerd ten behoeve van de vervalsingenkartotheek, heeft men te kam pen met een telkens weer acuut gebrek aan documenten van burgers uit de Westelijke of neutrale landen. Daar is de jaarbeurs in Leipzig een uit komst. Buitenlandse bezoekers missen tij dens hun bezoek aan Leipzig ten tijde van de jaarbeurs dikwijls hun pas. Zij melden het onverklaarbare verlies aan de politie van Leipzig, die de verheugde bezoekers na een zekere tijd hun passen weer terugbrengt. Deze periode is precies zo lang als de special ceamera in Oost-Berlijn nodig had om de „zeldzame passen" voor de „af deling operatieve documenten" te fotogra feren. De verloren pas weet de politie van Leipzig weliswaar bijna iedere keer weer te vinden - alleen de dieven worden nooit gevonden. Daarbij zou het opsporen daarvan de politie van Leipzig werkelijk nauwelijks moeite kosten: prostituéés en inbrekers moe ten op bevel van de staatsveiligheidsdienst „zeldzame paspoorten" d.w.z. van buiten landers die anders niet naar de Sovjet-zone komen, stelen. Groepsfoto bij bonds president dr. Schaerf in de Hof burg: v.l.n.r. H. K. H. Beatrix, Z. K. H. Prins Bernhard, H. Al. De Koningin, bondspresident dr. Schaerf, H. K. H. Prinses Irene. (Telefoto ANP) V '!V 4.V

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 7