BETEKENIS VAN VOEDINGSMIDDELEN V PROEFT DE „Zomertijd in de Ver. Staten Motorraces Tubbergen 50 cc MOTORTJE VAN JAN HUBEÜTS BÏJOT 165 KM PER UUR BRa Nieuwe auto voor een Nederlandse immigrant Tegenstand vooral van de boeren DIENSTREGELING NEDERL. SPOORWEGEN Schoolvoetbaltoernooi beëindigd Vrijdag 8 juni 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 r~7 133 - BIPii illlilËËi w w s w w w S betekent stopt en W rijdt alléén op werkdagen Bij de beoordeling van de voeding van een persoon of van groepen personen is een voedingsmiddelentabel meestal het uitgangs punt. Hierin staat op grond van een aantal chemische analyses aangegeven welke calo rische waarde en welk gehalte aan nutriën ten verschillende levensmiddelen in doorsnee hebben. De voedingswaarde van een produkt hangt van talrijke factoren af, waaronder land en bodem van herkomst, ras, bemesting of voe ding, klimaat, seizoen, rijpheid of leeftijd, wijze van oogsten, vervoeren, bewaren, be reiden e.a. Daarom is het gebruik van diè voedingsmiddelentabel 't meest zinvol, waar in analyses van produkten staan vermeld die, wat genoemde factoren betreft, zoveel mo gelijk overeenkomen met produkten waaruit de te waarderen voeding is samengesteld. Zo zal b.v. voor het berekenen van een Ne derlandse voeding het gebruik van de door Schichtenberg en medewerkers samengestel de tabel voor Rusland en Oost-Duitsland wei nig doeltreffend zijn, In zeer grote landen, zoals de V.S. van Amerika, moet men er zelfs rekening mee houden dat de samen stelling van de produkten die in het ene deel van het land verkrijgbaar zijn, sterk afwijkt van die in een ander deel. Men heeft daat b.v. een voedingsmiddelentabel die be stemd is voor gebruik in de Noordelijke Sta ten (Donelson and Leichsenring). Bij het samenstellen van een voedingsmid delentabel dienen de op dat moment beschik bare gegevens als basis toen de Nederland se voedingsmiddelentabel in 1941 voor het eerst werd samengesteld werd gebruik ge maakt van analyses, die van Nederlandse voedingsmiddelen bekend waren. Deze wer den aangevuld met analyses van buitenland se laboratoria. In de loop der jaren zijn bij na alle buitenlandse gegevens vervangen door analyses van Nederlandse produkten. Boven dien zijn naarmate de bepalingsmethoden verbeterd werden de analysecijfers, verkre gen door minder nauwkeurige methoden, ver vangen. Er wordt naar gestreefd om als basis voor de in de voedingsmiddelentabel te vermelden cijfers een zo uitgebreid mo gelijk analysemateriaal te gebruiken, b.v. voor groenten de analyses van verschillende rassen en in verschillende seizoenen, of voor een fabrieksprodukt, zoals gecondenseerde melk, de analyses van verschillende fabri katen. Desondanks berusten de cijfers van een aantal produkten toch nog op slechts enkele analyses, omdat er niet meer be schikbaar zijn. Wanneer een produkt her haalde malen gamalyseerd is, kan men zich een oordeel vormen van de afwijkingen die TUÉBERGEN - De rhecstmeïktvaarrHgö" figuur in het toch al zo gevarieerde ren- nersveld dat in Tubbergen op 2e Pinkster dag aan de start verschijnt, is ongetwijfeld de Nederlander Jan Huberts. Deze 24-jarige Haagse jongeman heeft de Duitse Kreidler- fabriek weten te bewegen hem een speciale fabrieksmachine ter beschikking te stellen om daarmee een gooi te wagen naar de wereldtitel in de 50 cc klasse. Dat deze fabriek op zijn voorstellen inging, bewijst dat men daar een goede neus heeft voor het opsporen van onvervalst coureurs talent, want de Hagenaar staat na twee Grand Prix races samen met zijn stalge- noot Hans Anscheidt en de befaamde Zwit ser Taveri, die een Honda berijdt, aan de spits van het klassement, waaruit de we reldkampioen te voorschijn moet komen. Zijn grote roem vestigde Jan Huberts dit jaar tijdens de Grand Prix van Clermont Ferrand, waar hij op een gegeven moment een schijnbaar hopeloze achterstand van 26 seconden had goed te maken. Het leek een onmogelijke opgave, want aan de spits re den in gesloten formatie drie Japanners, die met him snelle Honda's elke ontsnappings poging in de kiem trachtten te smoren. Hu- berts is echter een vechter, en bekwaam' zijn 12 versnellingen bespelend, kroop hij elke ronde acht seconden dichter bij het lei dende trio. Het werd een heroisch gevecht, dat tot een hoogtepunt kwam in de allerlaatste ronde, waarin hij stuk voor stuk zijn Japanse te genstanders passeerde om daarna als triom fator over de eindstreep te gaan. Op 8 juni moet Jan Huberts echter be dacht zijn op revanche. Dan wordt op het eiland Man de derde race, tellend voor het wereldkampioenschap, verreden en op het bochtige Etngelse circuit krijgt hij weer te maken met dezelfde geroutineerde tegen standers, die dit circuit tot en met kennen, terwijl Huberts - jong als' hij nog is - nog over te weinig ervaring beschikt. De weg naar de wereldtitel biedt echter nog tal van mogelijkheden, want voordat de strijd de finitief is beslist, heeft Huberts nog eerst gereden in Assen, Francorchamps, Solitude (Oost-Duitsland) en Finland. Even merkwaardig als de komeetachtige carrière van deze Nederlandse coureur is de machine, die hij berijdt. De krachten van de Kreidler zitten gecomprimeerd in een 50 cc- motortje, maar om het werk zo economisch mogelijk te verdelen is het machientje uit gerust met niet minder dan 12 versnellingen. Na de race van 8 juni op het eiland Man gaat Huberts nog dezelfde dag met een spe ciaal vliegtuig naar Nederland om er za terdag nog te trainen voor de races op Twee de Pinksterdag. Weliswaar telt deze strijd niet mee voor de Grand Prix, maar voor de bezoekers van de race is het een wel kome gelegenheid deze merkwaardige com binatie coureur-machine over het Tubber- gense circuit te zien razen. En als men daar bij weet, dat uit dit lilliput-machientje een snelheid van liefst 165 km per uur geperst kan worden, dan weet men, dat men iets bijzonders te zien krijgt. Overigens is het gezelschap dat Tweede Pinksterdag in Tubbergen raced, nog inter- nationaler geworden. Er hebben namelijk ook twee Noren ingeschreven, een nationaliteit, die tot nu toe op het Twentse circuit on bekend was. Het zijn Ingar Möklegard op Ducati en Vidar Granum op Bultaco. Onbe kende grootheden weliswaar, maar die mis schien toch voor een verrassing kunnen zor gen. zich in 't gehalte van dat produkt aan 'n be paald nutrient kunnen voordoen. In het al gemeen is de spreiding van het percentage eiwit, vet en koolhydraten betrekkelijk ge ring, in het bijzonder indien er wettelijke voorsohriften zijn voor de samenstelling, zo als voor jam en voor boter. Het eiwitge halte van individuele monsters Nederlandse we schommelt echter b.v. in een jaar tus sen globaal 8,5 en 15 pet. de gemiddelde eiwitgehalten per jaar kunnen variëren tus sen ca. 10 en 12,5 pet. Het gehalte aan mineralen en vitaminen ken per produkt zeer sterk uiteenlopen. Het ijzergehalte van verschillende Nederlandse aardappelrassen varieert b.v. van 3,0 - 5,8 mg per kg. ongeschilde aardappelen en van 1,9- 4,9 mg per kg geschilde en gekookte aard appelen, Onlangs werd door de Stichting Landbouw- huishoudkundig Onderzoek geconstateerd, dat het vitamine C-gehalte van spinazie uit een liep van 17,1 - 30,6 mg per 100 g. Na modem koken varieerde het vita mine C-gehalte van 12,9 - 25,9 mg. per 100 g, na ouderwetse bereiding varieerden de waarden van 8-20,4 mg per 100 g spinazie. In de Nederlandse Voedingsmiddelentabel wordt als analysecijfer van een nutrient het gemiddelde van de in het algemeen meest voorkomende waarden van dat nutrient ver meld. Extreme waarden, die slechts spora disch gevonden worden, laat men buiten be schouwing. Uit het voorgaande blijkt duidelijk waar om de samenstelling van bepaalde voedings middelen in buitenlandse voedingsmiddelen tabellen soms vrij sterk afwijkt van de sa menstelling die de Nederlandse tabel aan geeft. Bovendien kan een andere analyse methode of een cijfer dat op slechts enkele analyses berust, oorzaak van de verschillen zijn. Men zal zich afvragen in hoeverre de uit komsten die door berekeningen met behulp van de voedingsmiddelentabel verkregen zijn, een voedingswaarde aangeven, die overeen komt met de werkelijkheid. Er zijn vele on derzoekingen verricht, waarbij de waarden die verkregen waren door berekening, ver geleken werden met de uitkomsten van de chemische analyse van de voeding. Aange toond werd dat de uitkomsten van beide methoden voldoende kunnen overeenstem men om het gebruik van voedingsmid delentabellen bij voedingsonderzoeken in ge zinnen of bij groepen individuen te recht vaardigen. Naarmate het aantal gezinnen of de grootte van de groep individuen toeneemt is de kans op discrepanties tussen de gemid delde werkelijke en de gemiddelde bereke nende opneming van een utrient geringer. De berekende gemiddelde waarde van een individuele voeding over een aantal dagen komt meer met de werkelijkheid over een dan de berekende waarde van de in dividuele voeding over één dag. De over eenkomst is 'groter naarmate de voeding van de persoon in kwestie gevarieerd is. Hoe eenzijdiger de voeding, hoe moeilijker door berekening de waarde ervan te schatten. In teite kwwt- heV'e(>ep nlee*, .<dat de-kans op Benadering 'van dé werkelijkheid het" grootst is, wanneer de mogelijkheid bestaat dat on juiste waarden gecompenseerd worden door andere onjuiste waarden. Daarom kan men slechts onder groot voorbehoud een oordeel uitspreken over de berekende waarde van Prinses Paola heeft het leven geschonken aan een dochter. Het prinses^ zal Astrid genoemd worden. Foto hoven: Prins Phi lip vindt hel natuur- tijk geweldig om een zusje te hebben. Maar mannen-eigen gaat hij meer op in zijn (trap) auto. Foto onder: Aan het paleis Belvedère wor den prachtige bloem stukken afgegeven fleurir c'est sourite. 'Si ijfeji iïivi ee individuele voeding van één of enkele dagen. Bij de berekening van de voedings waarde wordt het verlies, dat bij de behan deling van het voedsel door verhitting, uit logen met veel water, blootstellen aan licht e.d. kan zijn opgetreden, verwaarloosd. Der gelijke verliezen kunnen bij de chemische analyse wel tot uiting komen. In de Neder landse Voedingsmiddelentabel is het vitami ne C-gehalte van rauwe en van verhitte pro dukten opgenomen. Tenslotte nog een praktische wenk: Lees, alvorens berekeningen met behulp van de voedingsmiddelentabel te maken, de inleiding van de tabel. Hierin staat o.m. ver meld of de analyses betrekking hebben op het rauwe produkt bf op het gekookte, of zij per portie, per 100 g of andere gewichts- hoeveelheid zijn aangegeven, of er een af- valfactor is gebruikt. De buitenlandse ta bellen wijken te dien aanzien nog wel eens af van de Nederlandse tabel. Een viertal recepten met de geur van het zo lang verbelde voorjaar. Het eerste re cept is voor hen, die gevolg willen geven aan de opwekking om tx>ch vooral geen groentekooknat verloren te laten gaan. Het tweede werd geïnspireerd door de Indische keuken (het resultaat is echter niet scherp) en de andere twee zijn alleen maar lekker. Recepten voor 4 personen. Groene saus (van spinazienat) heel smakelijk bij witte bonen, gekookte vis, hard gekookte eieren, gebakken boter hamworst enz. enz. liter spinaziekooknat, een klein restje ge kookte spinazie, 30 g (3 eetlepels) boter of margarine, 30 g (5 eetlepels) bloem, 1 bouil lonblokje, melk, nootmuskaat. De boter of margarine smelten, de bloem erdoor roeren. Bij gedeelten het spinazie nat toevoegen, onder steeds roeren. De saus even laten doorkoken en op smaak afmaken met het bouillonblokje, melk en nootmsukaat Het restje spinazie fijn hakken en door de saus roeren. Andijvie met pindasaus. VU kg andijvie, zout plm. 125 g (1/3 potje) pindakaas, 3 dl (2 kopjes) water, een stuk je ui, eetlepel suiker, 1% eetlepel azijn, boter of margarine, zout, 2 of meer hardge kookte eieren. De andijvie schoonmaken, wassen en klein snijden. De groente opzetten met aanhangend water en zout en vooral niet te gaar koken, kooktijd 10 a 15 minuten. De andijvie afgie ten en warmhouden. De ul schoonmaken, fijn snijden en in wei nig boter of margarine gaar fruiten. Van het vuur af de pindakaas en het water toevoegen en tot een gelijkmatige gladde saus roeren. Het geheel onder roeren aan de kook bren gen. De suiker, de azijn en een weinig zout erbij doen en de saus nog ongeveer 5 mi nuten laten koken. De eieren pellen en in plakken snijden. De andijvie in een schaal overdoen en be dekken met de pindasaus. Het gerecht met de plakken ei gameren. Hierbij droog ge kookte rijst geven. Aspergehapje. plm. 250 g asperges (Inplaats van verse asperges kan men (soep)asperges uit blik nemen), 4 middelma/tige grote tomaten, 1 ei, zout, perper, boter of margarine (paneer meel, suiker). De asperges schillen, te beginnen een paar cm onder de kop. De onderste houtige uit einden afbreken. De asperges opzetten met zoveel water met zout (en suiker) dat zij juist onderstaan, en gaar koken in on geveer 40 minuten. De asperges laten uit lekken. De asperges in drieën snijden, de stukken zonder kopje klein snijden. De to maten wassen. Van iedere tomaat een kap je afsnijden. De tomaten uithollen met zout en peper bestrooid enige tijd omgekeerd laten staan. De kapjes en het binnenste van de tomaten even opkoken en zeven. Het ei loskloppen met een lepel tomaten- nat. Van het ei in een weinig boter of mar garine roerei maken, zo dat de massa nog wat vochtig is. De kleine stukjes asperge en de rest van het tomatenat met het roerei vermengen .In iedere tomaat een paar as pergekoppen rechtopzetten en de tomaten op vullen met het roerei. De tomaten in een vuurvaste schotel of pan zetten. Een bodem pje water er om heen schenken en wat bo ter of margarine toevoegen. De tomaten „bovenop" op in de ove n in ongeveer 10 minuten zachtjes gaar stoven. Desgewenst het gerecht garneren met pe terselie. Gemengde groentesla plm. 400 g worteltjes, lbosje radijs, 1 krop sla, ongeveer 1 eetlepel fijngesneden bies look of ui, peterselie, olie, citroensap of azijn, zout (suiker). De groenten schoonmaken en wassen. De worteltjes en de radijs in stukjes snijden. Een sausje maken van olie, citroensap of azijn, zout (en suiker) en de worteltjes, ra dijs en bieslook of ui er mee vermengen. De saus ongeveer 10 minuten laten intrek ken. De sla drogen en klein plukken, de peterselie fijnsnijden. Deze ingrediënten met de overige groenten vermengen en het ge heel zonodig nog op smaak afmaken. Het Nederlandse emigrantengezin Van der Harst in Zuid-Afrika heeft dezer dagen een van hun waardevolste bezittingen, een auto, die na vier jaren hard sparen was aangeschaft, door brand verloren. De heer van der Harst, die als bosbouwkundig op zichter In Zuid-Afrika werkzaam is, werd in de vroege ochtend gewekt door het geluid van de autotoeter. Waarschijnlijk als gevolg van kortsluiting stond zijn auto in vlammen en behalve de auto gingen ook een aantal documenten en éan koffer met kleren in de brand verloren. Enkele dagen later kwam het gezin tot de ontdekking dat onbekenden een nieuwe auto in alle stilte voor het huis hadden gezet. Later bleek, dat het gehele dorp Waterval de plaats waar de familie Van der Harst woonde, spontaan het geld voor een nieuwe wagen had bijeengebracht. WASHINGTON - In de Ver. Staten zijn heel wat vaders en boeren van mening dat de zomertijd" alleen werd bedacht om hun het leven zuur temaken: de vader omdat zijn kinderen 's avonds een uur later naar bed gaan en de boer, omdat de koeien nog niet op de klok hebben leren kijken. Die klachetn worden nu weer overal gehoord om dat enkele weken geleden wederom in 29 van de 50 staten de klok een uur vooruit werd gezet, waarmee een uur daglicht wordt gewonnen voor miljoenen mensen en enor me bedragen aan elektrische stroom worden bespaard. Ook wordt beweerd dat het aantal verkeers ongevallen hierdoor belangrijk wordt ver minderd. Ofschoon algemeen wordt aangenomen dat een Brit, William Willett in 1907 In een bro chure voor het eerst ten strijde is getrok ken tegen de verkwisting van daglicht, zijn er aanwijzingen dat de Amerikaanse staats man en diplomaat Benjamin Franklin, kor te tijd na de Amerikaanse omwenteling, de Fransen het idee van dagliehtbesparing aan de hand deed (zij weigerden echter hier op in te gaan, mogelijk omdat ze meenden dat Parijs eerder een verlenging van de nachttijd dan van de dagtijd nodig had). Willetts voorstel de klok 80 minuten voor te zetten verkreeg de instemming van de toenmalige minister van binnenlandse Zaken, Winston Churchill, maar Groot Brittannië ging hiertoe pas over in de laatste jaren van de Eerste Wereldoorlog. Enkele andere lan den, waaronder Nederland, volgden het voor beeld. De Verenigde Staten namen deze stap in maart 1918, maar na twee jaar had men er blijkbaar weer genoeg van. In de Twee de Wereldoorlog haakte men weer in op de oude idee, maar thans werd het uur daglicht besparing voor het gehele jaar ingevoerd. Daar er geen federale wet is die deze aan gelegenheid regelt, staat het de afzonderlij ke staten vrij de zomertijd al dan niet in te voeren. Zoals ook in andere landen komt de groot ste tegenstand van de zijde der boeren, om dat het vee alle medewerking weigert. Ook de bioscoopeigenaars voeren een felle strijd tegen de verlenging van de dag, maar de stadsbewoners vinden over het algemeen de lange avonden een uitkomst. Andere bevol kingsgroepen vinden de invoering van de zomertijd iets dat niet te licht moet worden opgenomen. De spoorwegen, de T.V. en de radio vin den dat hun dienstregelingen en program ma's er grote moeilijkheden door ondervin den. Enkele spoorwegmaatschappijen hou den vast aan de zonnetijd, andere schake len over naar de zomertijd en weer andere trachten een soort compromis te vinden. Sommige radio- en TV networks zenden op de „zomertijd" uit en herhalen de uitzending elders een uur later, andere trekken er zich niets van aan, zodat in streken met zo mertijd de programma's een uur later ont vangen worden dan in die met zonnetijd. Zo zijn de meningen dus ook hier ver deeld en het blijkt wel dat - hoe goed het ook is bedoeld - het ndet mogelijk is het alle mensen naar de zin te maken. De 52-jarige Vera zijn door het gerecht Brühne en de 48-ja- in München tot le- rige Johann Ferbach venslange gevangenis straf veroordeeld. Zij zijn schuldig bevon den aan de moord op de arts Otto Praun en diens huishoudster. Foto: Na de uitspraak brak Vera Brühne (r.) in tranen uit. Links johann Ferbach. De treinen te Rijssen stoppen momenteel als volgt: In de richting DEVENTER: 6.10 6.23 7.13 7.50 8.23 9.12 9.50 10.23 10.50 11.50 12.23 12.50 13.50 14.23 14.50 15.50 16.23 16.50 17.49 18.14 18.23 18.50 19.49 20.50 21.21 21.50 22.23 Apeldoorn Rotterdam- Apeldoom Apeldoorn Rotterdam. Apeldoorn Apeldoorn Den Haag Apeldoorn Apeldoorn Rotterdam Apeldoorn Apeldoorn Rotterdam-! Apeldoorn Apeldoorn Rotterdam- Apeldoorn Apeldoorn Apeldoorn Rotterdam-! Apeldoorn. Apeldoorn Apeldoorn Amsterdam Amersfoort Rotterdam Den Haag ■Den Haag ■Den Haag W S-W S-W S-W S-W W 22.50 Deventer. Den Haag s (Vrijdags: Utrecht) W niet Za Den Haag S. W C.s. S. niet Za (Zon- en feestd: Apeld.) S alleen zon en feestdagen In de richting ALMELO: 0.11 Enschede Daags 6.23 Enschede 6.40 Hengelo 7.25 Enschede 8.11 Enschede 8.41 Enschede 9.57 Enschede 10.11 Enschede 10.41 Enschede 11.41 Enschede 12.11 Enschede 12.41 Enschede 13.41 Enschede 14.11 Enschede 14.41 Enschede 15.41 Enschede 16.11 Enschede 16.41 Enschede 17.25 Enschede 17.41 Enschede 18.13 Enschede 18.41 Enschede 19,41 Enschede 20.11 Enschede 20.41 Enschede 21.49 Enschede 22.11 Enschede 22.41 Enschede 23.41 Enschede Alle sneltreinen stoppen ook na Zon- en feestdagen S. W. W. Za. niet W S-W W S-W S-W S-W S-W W-Za niet W S te Borne. Op het R.K.S.V. terrein te Rijssen vond maandagmiddag onder grote belangstelling van de Rijssense en Enterse jeugd een voet balwedstrijd plaats tussen de kampioen van de ach ooivoetbalcompetitie de Jozefschool uit Enter en een elftal van onderwijzers uit Enter en Rijssen. Het werd een zeer aardige en interressan- te wedstrijd. Met rust hadden de onderwij zers een 2-1 voorsprong. Maar toen kort na rust de gelijkmaker viel onder grote bijval van de supporterschare leek het er niet op, dat de „leermeesters" zouden zegevieren. Hierna echter kon de jeugd het niet meer bijbenen en keek tenslotte tegen een 6-2 ach terstand op. Toen het einsignaal klonk, was de einduitslag 6-4 in het voordeel van de on derwijzers. Na afloop werden door de heer G. Nij- hoff de prijzen uitgereikt. Hij dankte Maga zijn de Sport voor de beschikbaargestelde prijzen, evenals de voetbalverenging Excel sior, Enter, Enter-Vooruit en R.K.S.V. en de firma Ter Horst voor de beschikbaar- gestelde tereinen. De einduitslag was als volgt: le prijs Jozefschool, Enter 10 punten 2e prijs Chr. school, Enter 8 punten, be ker, 3e prijs O.L.S. Rijssen 7 punten, lauwertak. De Jozefschool, die voor de tweede ach tereenvolgende keer de wisselbeker won, zal het volgend jaar definitef winnaar zijn, als men het zal weten te presteren ook dan als winnaar uit het strijdperk te treden.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5