Circus Belli in Rijssen Fm F1LMNIEUWS Na Europees tournee rTBABYDERHSK ^06^?? ^Baby-huidje Wielerronde Enter Hengelvereniging organiseert wedstrijden de film Loving You Zo begint het leven VADERDAG"-ADVERTENTIE Vnjuag juni 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Harry Belli's dressuurtriompf Tijger te paard" De Tsjechische olifantendompteur Dondow met één zijner lievelingen Vrijdag en zaterdag de film Woensdag de film iti In verband met de zeer drukke werkzaamheden, ontvangen wij van onze adverteerders hun even tuele voor het nummer van vrijdag 15 juni. graag uiterlijk woensdagmorgen -13 juni voor 10 u. Het is al weer verschillende jaren gele den, dat Rijssen heeft kunnen genieten van een wervelende circusvoorstelling en daar om. zullen de liefhebbers van het circus de volgende week hun hart kunnen opha len, als circus Belli in Rijssen zijn tenten heeft opgeslagen. Gedurende het winterseizoen heeft het ver maarde circus Belli onder leiding van Harry Belli grote triomfen gevierd in Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk, waarbij vooral Har ry Belli met zijn spectaculaire nummer „TIJGER TE PAARD" veel roem heeft ge oogst. Circus Belli heeft in de Europese pers veel aandacht getrokken, met zijn topnummers als de boksende kangoeroe „PEPSI" en met het optreden van de veelbelovende jongste dresseur Wolfgang Trunk met de film-leeu wen uit „Ben Hur", Harry Belli stamt uit een aloud circus geslacht en in hem vind men een vertegenwoordiger uit een beroem de oude circus dynastie, die zijn hele leven aan het circus heeft verpand. Er is gedurende de wintermaanden hard gewerkt, zo deelde een van de vertegen woordigers van Belli ons mee. De hoofdtent heeft een uitbreiding ondergaan en alles ziet er keurig en fleurig uit. Dan zal men straks met eigen ogen kunnen zie. De Rijssenaren moeten eens opletten, als de nieuwe aanwinst van paarden de prachgtie Friezen, die door Mevr. Elli Belli- Strassburger in dressuur zijn genomen en die deze edele raspaarden zal voorstellen in de piste zullen verschijnen. Als topnummer kan worden aangemerkt het optreden van de befaamde SVENSONS uit Zweden, die worden erkend als d:e bes te jockyrijders van het continent. De grote tent bevat ongeveer 2500 plaat sen, die alle een uitstekend zicht op de pis te geven. Het internationale artisten programma is samengesteld uit kracht, schoonheid, sen satie en acrobatiek van formaat, men zal kunnen genieten van de wereldvermaarde paardendressuur, van clownerie, enz enz. Kortom het zal ook in Rijssen een overwel digende indruk achterlaten aldus de verte genwoordiger van Belli. Het circus Belli heeft zich volledig gedis- tancieerd van kermisadhtige vermakelijk heden. De nadruk is gelegd op circus in de klassieke betekenis van het woord. Men ziet voortreffelijke paardennummers, indruk wekkende Berberleeuwen en Indische oli- Advertentie Op 2e Pinksterdag (11 juni 1962) zal in Enter op het parcours aan de Stationsweg weer de jaarlijkse wielerronde verreden wor den. Vele kopstukken zullen aan de start gaan verschijnen, en gezien het rennersveld zal het spannen van de le tot de laatste minuut. Zo zullen dan aan de start verschijnen de renners Bart Salaro uit Den Bosch, Ad Rus sens uit Den Bosch, Wim Dieperinck uit Barchem, Piet Steonvoorden uit Heemstede, Gerrit Lentedink uit Delden, Cees van Espen uit Arnhem, de- winnaar van de Ronde van Twente, Bé Jansema uit Wagenborgen, Roel Hendriks uit De Wijk, v.d. Wetering uit Heesch, Henk Hoekstra uit Ureterp, dan de Dextero Energen ploeg t.w. Gerrit Wesseling de kampioen van Nederland uit Halfweg, Mik Snijder, Jurie Dokter, Jan Fransen allen uit Halfweg, Jan Boog uit Laren (N.H. Piet Ver- wey uit Gouda, dan de Enterse favorieten Bert Boom, Joh. Pluimers, Gert Zwienen- berg, deze die j.l. zaterdag het kampioen schap van Overijssel behaalde en Dieks ten Berge. De strijd tussen de nieuwelingen zal zeer zeker ook losbranden, temeer daar hierin niet alleen alle Enterse renners, maar ook alle nieuwelingen uit Rijssen, Goor, Nijver- dal, Wierden, de strijd zullen moeten aanbin den tegen zeer sterke nieuwelingen uit alle delen van Nederland. fanfen, naast gevlekte varkens die tot merk waardige dingen in staat zijn. De boksende kangoeroe, de geweldige ko ningstijger, die in gezelschap van 2 honden op de rug van een bewegend paard voltige nummers uitvoert, het zijn alle hoogtepun ten op zich. De vier gevlekte varkens zijn volwaardi ge trekdieren, en hebben in hun kleurige tuig weinig gemeen, met hun soortgenoten, die bestemd zijn voor de slagerswinkel. Zij kunnen draaien en zwenken en netjes op zitten en leveren tal van ongeloofwaardige prestaties. De majestueuze Indische olifanten zijn on der het vriendelijke maar dwingende oog van temmer Tondow, tot bijzondere dingen in staat. Het optreden van de stijfhoofdige ezel, die er niets voor voelt wie dan ook op zijn rug te laten zitten, vormt altijd een komische noot. Verder vermeldt het programma het op treden van een Italiaanse springgroep van de Warach's, die bewonderenswaardige ca priolen uithalen op vrijstaande ladders. Verder treden op de Freres Brothers aan de dubbele trapeze. Zo zal Rijssen en de om geving 2 dagen een circus herbergen, dat in het algemeen in grote steden optreedt, en tot ver buiten onze landsgrenzen veel roem heeft geoogst. Vanzelfsprekend, dat het opbouwen van de tent het aanvoeren van dieren en materiaal veel belangstelling zal trekken vooral van de zijde van de jeud. Maar als donderdagavond het „Geacht pu bliek" de aankondiging zal krijgen dat het eerste nummer zal worden uitgevoerd, zul len velen zich concentreren op de piste, waar zich een reeks van gebeurtenissen, prestaties en sensaties zullen afspelen, die nog lang in de herinnering bewaard zullen blijven. De Rijssense Hengelvereniging Ons Ver maak "hield in café Smit haar halfjaarlijkse ledenvergadering. Een van de agendapunten behelsde een be spreking over het zilveren jubileum van de vereniging, dat in 1963 zal worden gevierd. Besloten werd ook dit seizoen een aantal hengelwedstrijden te houden en wel op 9- 12 juni, 7-9 juli en 11-13 augustus. Een nog te selecteren korps zal deelnemen aan de selectiewedstrijden te Genemuiden. Door de voorzitter werden de prijzen uitge reikt aan de winnaars van de wedstrijden in het afgelopen seizoen. Glenda Markle is publiciteitsagente voor 'n politicus, maar zowel zij als de bandleader Tex Warner, die eveneens in dienst van de politicus staat, hebben reeds enige weken geen salaris ontvangen en Glenda is dan ook op zoek naar andere en betere bestaansmo gelijkheden. Wanneer twee jongemannen, Deke Rivers en Teddy, bier komen afleveren in het dorpje, waar Glenda en de band op dat mo ment zijn, zingt Deke een van zijn liedjes en Glenda ziet een kans om Deke, die een zeer bijzondere aanleg heeft, beroemd te maken. Aanvankelijk voelt Deke er niets voor om zich bij de band aan te sluiten, doch door een krijgslist gelukt het Glenda om hem in de band op te nemen en Deke gaat dus mee op tournee. De vocaliste van de band is Susie Jessup, een knap jong meisje. Dank zij Glenda's goed publiciteitswerk en natuurlijk ook door het succes, dat Deke voor al onder de jongeren heeft, wordt de tour nee een ware triomf voor Deke en Glenda is erin geslaagd een contract met Deke te maken, dat haar 50 procent van de opbrengst garandeert. Tex is aanvankelijk niet op de hoogte van die overeenkomst. Door een grote redactionele propaganda in de bladen gelukt het Glenda om Deke nu ook in grotere plaatsen te laten optreden, en het feit dat de teenagers hem regelmatig bela gen, draagt er veel toe bij dat Deke steeds meer populair wordt, zij het dan ook dat een De zon ging schoon op over Rijssen. De zomerdauw lag over de oude stad en haar tuinen. Sinds vier uur was de oude Saare al op de been. Vandaag kwam de drost. Niet dat de Saare het iets kon schelen of de hoog ste ambtsdrager uit Twente Rijssen kwam bezoeken. Langer dan tweehonderd jaar had den de Saaren al van geslacht op geslacht te Rijssen gewoond. Zij hadden er voor die dagen althans, fortuinlijk geboerd. Er was in die twee honderd jaar herhaaldelijk aan het huis getimmerd, rrwr.r in het vredesjaar 1648 had Bram Saare de oude gezegd, te gen zijn zoons, jongens had hij gezegd, hij was toen zeventig jaar, voor ik de ogen voor goed sluit, bouw ik nog eerst een nieuw huis voor mijn nageslacht. Nooit heb ik vrede gekend en dat was waar, want Bram Saare was geboren op dezelfde plek en in de zelfde bedstee, waarin voor hem al enige genera ties Saaren geboren waren en ook gestorven op hoge leeftijd. Alleen Egbert Saare de groot vader van onzen Saare, was bij een ruzie met de heer van Eisen om de scheiding van een stuk land in de Rijssener Es in de Haar doodgeslagen. De Haar, nee Haar- straat was toen nog maar een buitenbuurt van de goede oude stad Rijssen. En de Saaren hadden de heer van Eisen die toen jonker Craanhals heette, vervloekt. En dat hielp. Want nog voor de tachtigjarige oor log ten einde was, waren de Craanhalzen uit gestorven en woonde er op het kasteel te Eisen een andere heer. Maar één ding had den alle Saaren met elkaar gemeen. Zij lie pen van vader op zoon, als het weer het maar enigszins toeliet in de onderbroek en op blote voeten. Zo omstreeks 1600 was de pijptabak naar Rijssen gekomen. De Saaren hadden zich niet aan de tabak gewend. Want zij vonden het te gevaarlijk met het oog op brand. Het is begrijpelijk, want het oude Saarenhuis zat vol kostbaarheden. Mooie an- In de klasse roofvis werd de le prijs ge wonnen door de heer Th. Pas en C. Tem pelman, die beiden een snoek van 82,5 cm hadden gevangen. In de klasse witvis be haalde de heer H. Ligtenberg de le prijs met een brasem van 53,5 cm. De 2e prijs was voor de heren G. Poortman en H. Sche pers, die beiden een brasem van 51,5 cm aan de haak hadden geslagen. De voorzitter deed de mededeling, dat in het Twente Rijnkanal 20.000 pond vis was uitgezet. De heer Pijffers wenste zijn leden een goed visseizoen toe en deed een be roep op de leden de sportiviteit in de hen gelsport hoog te houden. Ten behoeve van de gepensioneerde leden zo werd nog medegedeeld, zal in het oude zwembad in de maand juni een hengelwed- strijd worden georganiseerd. bepaalde groep van oudere mensen de stijl, waarin Deke zijn liedjes brengt, niet bijster kan waarderen. Glenda bedenkt steeds nieuwe methoden om Deke snelle roem te brengen en o.a. komt hij ook in het bezit van een prachtige auto. Deke treedt nu op in een „one man show"; de impresario heeft de band en ook Susan ontslagen. Tijdens een korte vakantie van enige dagen brengt Deke die door op de boerderij van Susan's familie en de beide jon ge mensen worden verliefd op elkaar. Glen da komt Deke echter spoedig halen en tij dens de tocht terug vertelt Deke haar bij zonderheden over zijn jeugd. Terug in Free- gate, de plaats waar Deke gaat optreden, blijkt het kern en Glenda echter dat er op positie is van de vrouwenclub in Freegata tegen zijn optreden, maar Glenda weet de gemeenteraad ervan te overtuigen dat het toch in elk geval eerlijker is om Deke Ri vers eerst te hóren! Zij weet bovendien er voor te zorgen, dat er een speciale televisie- uitzending van het „verhoor" zal komen, maar Deke is op het laatste moment alle publiciteit beu en gaat er vandoor. Glenda gaat hem achterna en vindt hem, en de jon gen, die haar moederlijke zorgen steeds heel erg heeft gewaardeerd, is nu bereid om met haar terug te gaan. Hit is een film over jonge mensen, over hun liefde, hun geluk en hun problemen. Wij tieke borden en koperwerk was er voorhan den. En de oude Everdasse, een oud scha mel vrouwtje ging iedere week een dag tin schuren bij de Saare. Zij kreeg daarvoor de volle kost en vijftien cent per dag. En de oude Everdasse, was zo dankbaar dat zij het gezin Saare vier maal per dag in haar gebeden herdacht. En nu stond de Saare al vroeg in de niendeur en keek de lucht in. Zijn dienstbaren waren al bezig te melken, want het rundvee moest vroeger naar de mors, dan andere dagen. Koeien lieten vaak wat achter op de straat en vóór negen uur moesten de straten in de binnenstad schoon zijn. Geen ganzen en varkens op straat. Ver beeldt je, de drost kwam niet alleen, maar vele Twentse edelen kwamen te Rijssen him opwachting maken. De drost had baantjes te vergeven, en daar moest op die dag naar gehengeld worden. Het gewone volk moest er ook zijn. Velen kwamen er, en niet voor hun plezier. Zij konden zich laten uitkosten door de drost voor zware of lichte vergrijpen. Tot de laatste behoorde Berken Jantje de Tot de laatste behoorde Berken Jantje de houtdief, die door de Goldvinke was gesnapt. De laatste poetste zich des morgens gewel dig op, om een goede indruk te maken bij heer drost. Berken Jantje had een slapeloze nacht. En liep des morgens al vroeg suffig in de Bouwstraat. Hij huilde als een klein kind. Daar stond de Saare, voor zijn nien deur, Jantje was van oude tijden her, van Rijssensen bloede. Het waren altijd mensen geweest, die bij de dag leefden. Zo moest het ook bedacht de Saare, er moesten mar telaren zijn en apostelen, maar de Saare behoorde bij de laatsten. Opeens bedacht hij dat hij bij de drost een goed woord zou doen voor Berken Jantje de houtdief. De Saare wist wel dat hetgeen, wat Jantje deed niet te pas kwam, maar hij wist ook een en ander van de Goldvinke. Mensen zijn mensen en iedereen deed wel eens iets wat niet mocht. En daarbij wist iedereen te Rijssen dat Jantje de berken stlekum uit het markebos haalde. Het was trouwens nog makkelijk ook, want Jantje zag zijn volk aan en daarin school zijn kracht. De bur gemeesters hadden hem gewaarschuwd. Niet laten bekeren natuurlijk. De Goldvinke kon goed opschieten met de nieuwe heer van de Oosterhof. Nou en de vader was drost en jonker. En er waren vele baantjes te vergeven. Allicht kon de Goldvinke nog be lastingpachter worden, in een of andere Twentse stad. De Saare nu zag het wanhopige Berken Jantje. Op zijn minst vijf goudguldens boete en er was geen cent in huis. Hoe laat moet je voorkomen Jan? Om half elf! Snotterde Jantje. Om half elf, goed ik zal er zijn om je vrij te pleiten. Meneer Saare, als dat kan? Geen commoties, Jan, ga maar naar huis. De landkonlng uit de Bouwstraat keek geïnteresseerd naar een merel in de pereboom aan de overkant van de straat. Daar klonk plotseling in alle vroegte de her dershoren. De koescheper was in aantocht Iedereen die koeien en recht had in de mors, haastte zich om zijn vee naar buiten te drij ven. Recht om vee op de mors te drijven dat hadden alleen de grondeigenaren van Rijssen, die koeien hadden, sikken en scha pen telden niet mee, volgens de markewet- ten. Men ging volgens de schrift te werk. Die veel heeft zal veel gegeven worden, en die niet heeft, zal ook het weinige dat hij heeft ontnomen worden. Vroeger in onze jeugd, gaf dominee daar op catlchisatie wel een andere uitleg van, maar toen acht men daar, in een ver verle den, anders over. De Saare draaide zich half om. Vier koeien, alle hadden ze een naam, liepen achter elkaar de deur uit. De Saare riep zijn grote knecht. Een der koel en had mest op de dijen. Maak schoon! klonk het. De drost komt vandaag: Baas kom je eten? riep de oudste dienstmaagd. Ja, jawel! klonk het terug, maar eerst keek de boer naar de schoonmaak van de koe. En toen voegde hij zijn grote knecht toe, in het vervolg beter uitkijken, en nou zien het huwelijk van Else met de jonge man met wie zij al enige jaren verloofd is ge weest en op de bruiloft ontmoeten wij- haar vriendin Jytte. Jytte is niet verloofd maar wel heeft zij een vriend, met wie zij eens hoopt te trouwen. Wij volgen het jonge echt paar en zij getuigen van de eerste gelukkige tijd van hun huwelijk. Maar na enige jaren komen zij langzaam tot bet besef, dat hun geluk pas volmaakt zal zijn door de geboorte van een kind, welk gemis ondanks hun liefde voor elkaar tot een leemte begint uit te groeien. Op advies van oom Hans, een oude vrijgezel, gaat Else naar een dokter en stort haar hart uit. Deze onderzoekt haar en inder daad blijkt, dat de kansen, dat haar wens eens vervuld zal worden, niet gunstig zijn, en dit werpt een schaduw op het huwelijks leven van het jonge paar. Tegenover hun grote problemen, staat het probleem van Jytte. Haar vriend heeft haar in de steek gelaten en ook haar ontmoeten wij in de spreekkamer van de doikter, niet min der wanhopig dan Else. En weer staat de dok ter voor een moeilijke taak. Hij moet probe ren haar te doen beseffen wat het woord „moedergeluk" betekent en wat het zeggen wil voor een vrouw om haar eigen kind in de armen te houden, zelfs al ontbreekt de va der. Tenslotte raadt hij haar aan naar het Instituut Moederhulp te gaan. Daar zal men haar op alle mogelijke manieren bijstaan. Jytte volgt zijn raad op en zo wordt dan, dank zij de dokter en de uitstekende zorgen van dit Instituut, haar kind geboren. Else en haar man zijn erg gedeprimeerd door de gedachte, dat zij nooit kinderen zullen krijgen. Hun oude oom Hans komt op het idee, dat zij Jytte's kind zouden kunnen adop teren. Het blijkt een meisje te zijn, maar na dat Jytte haar kind in de armen heeft ge had, kan en wil zij het niet meer afstaan. Het jonge paar is erg teleurgesteld, maar wanneer Else kort daarop weer een bezoek aan de dokter brengt en als blijkt, dat zij 'n baby verwacht, kent hun geluk geen gren zen. Nu volgt er een gelukkige tijd voor de a.s. moeder en wij zien hoe haar gezondheid in deze periode door de dokter en de vroed vrouw wordt gecontroleerd. Dan, op een nacht, maakt Else haar man wakker, die, doodsbang dat het kind elk ogenblik ter we reld kan komen, haar z» snel mogelijk naar de kliniek brengt. En hier zijn we getuigen van het grootste moment b* bet leven van een vrouw - de geboorte van haar kind. vooruit, eten! Aan tafel, nam de Saare de bijbel las een hoofdstuk voor en ging daarna voor in het gebed. Hij had twaalf man aan tafel. De oude Everdasse was er ook. Het mensje moest helpen met een en ander, zo had de heer des huizes beslist In werkelijkheid was het zo, dat de Saare niet wilde, dat de oude Everdasse op deze hoogtijdag honger leed. Dit verbood hem de Heidelbergse Cathechis- mus. Na het eten vroeg hij een schone on derbroek, want het werd warm die dag. Ook moest hij bij hoge uitzondering op een werkdag een paar geschuurde klompen heb ben. Daarna ging hij de Bouwstraat door en keek links en rechts, alles was naar Rijssener trant brandschoon. De Snoek wa» als burgemeester ook op Inspectietocht Hoo late zol den keal der weën? Hiermee bedoelde de Saare de drost. Want boer Saare en het gezag waren er twee. Spoedig zou den zij het horen. Twee herauten te paard reden Rijssen binnen. Het waren Wratten- Jan en Pietjes Bats, twee jonge knechten van den huize Oosterhof. Zij waren uit de Rijssense jongelirtgenschap uitgezocht op voor spraak van Berend ina van Langen, vrouwe van de Oosterhof. Haar man had zich door haar laten leiden. Het was weken lang de grote vraag geweest te Rijssen wie het zou den worden, de Wratte was van de beiden de knapste en ook de durver. Hij zou op den duur niet blijven op de Oosterhof. Nog binnen het jaar zou hij als weggejaagde he renknecht als muzikant door Twente trek ken. Het voorbeeld van de drost van Die- penheim werkte aanstekelijk, maar dat was latere zorg. Om tien uur zou de drost zit ting houden op het raadhuis. Er was eerst nog een en ander te bespreken, maar om half elf zat daar hoog en breed als een machtige kolos op de hoge gebeeldhouwde eiken stoel, die voor dit doel in der haast van de Oosterhof was aangevoerd. De eerste die het moest ontgelden was Berken Jantje. Voor zover er plaats was, was er ook pu bliek aanwezig. Een stuk berkenhout was ter rechtszitting aanwezig. De Saare was ook aanwezig. Hij verloo chende zijn ware Saaranaard niet. De drost begon Jantje te vragen of hij volgens het proces verbaal hout gestolen had. Jantje piepte nee! Ja, bulderde de drost. Jan Ha gel, dat je bent. Het was de Saare aan te zien dat hij de tijd gekomen achtte om er het zijne van te zeggen. Hoe kom je aan dat hout? En meteen wees de drost naar het berkenhout dat op de tafel als bewijs stuk lag. Dat is van mij heer droste, riep de Saare met verheffing van stem. Met verbaasde ogen keken de drost, de fiscaal en de landschrijver naar de tanige boer lp de onderbroek, die de vrijpostibedd had zich in de rechtszitting te mengen. Heer droste het zij ver van mij, mij in uwe hoogst eigen zaken te bemoeien, maar dat stuk berkenhout ts van mij. Daar moet deze man mij een spade van maken. De veldwach ter werd geroepen en deze moest verklaren dat hij de beklaagde had aangetroffen met het stelen van dit stuk hout Dit hout heb ik hem vijf dagen geleden te ><werking gegeven. Wie rijt gij man? vroeg de drost uit de hoogte aan de Saare, hem zienda ln de onderbroek. Ik ben Bram Saare, boer in de Bouwstraat te Rijssen, in mijn bos staan nog wel twintig zulke berken, en ik kan wel tien getuigen bijbrengen dat ik dit hout ter bewerking aan deze beklaagde heb ge geven. In ieder geval Berken Jan kon gaan en de Saare kreeg zijn hout terug. En da Goldvinke stond voor het drosten gericht met de oren te wapperen. Er waren nog meer beklaagden, maar de tijd ontbreekt ons er naar te luisteren. De Saare en naast hem Berken Jantjen, stapte als een vorst de Bouwstraat in. En onder vier ogen maakte de drost de veldwachter duidelijk dat hij die boer in de onderbroek in de gaten moest houden, daar wüde heer droste te zijner tijd nog wel eens mee afrekenen. De volgende week verder. Van Coovordetv RIJSSEN builen de wallen

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3