Boerenpartij verovert zetel ten koste van A. H. ter Horst I Predikbeurten Opening muziektent in het Volkspark Verrassende uitslag verkiezingen VIJF NIEUWE RAADSLEDEN Bejaardensoos op reis Kleuter liep tegen bromfiets op Koekkoek sprak voor „De vrije Boer" VEEMARKT RIJSSEN Coöp. Boerenleenbank „Notter" Opening gemoderniseerde banketbakkerszaak Render Onderhands verkocht PINK AFGERUKT IN MACHINE Gemeenteraadsverkiezing J. LICHTENBERG Jubileum bij ter Horst Co. BEWUSTELOOS NA VAL VAN FIETS Burgerlijke Stand Zondagsdienst dierenartsen Rijssen-Wierden Vrijdag 1 juni 1962 40e jaargang No. 21 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.25 per kwartaal, voor post-abonnees f 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie: Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Enterstraat 10. Rijssen Telef 2.102 (054R0) Advertenties 10 cent per mm Rij contract korting Nieuwe gezichten Uitslagen i - HU 1 l'ENWAL 31 - RIJSSEN „Ten Berge" WEEKBLAD VOOR RUSSEN De ook in Rijssen met grote spanning tegemoetgeziene gemeenteraadsverkiezing heeft een zeer verrassende uitslag gebracht. Deze verrassing lag niet daarin, dat zich een grote zetelverschuiving heeft gedemonstreerd, maar dat de Boerenpartij, waarvan de heer J. Averesch de lijsttrekker was, een zetel heeft weten te veroveren ten koste van de Partij Gemeentebelangen, waarvan de heer A. H. ter Horst lijst aanvoerder was. Alle overige partijen hebben zich weten te handhaven. Met het verlies van de raadszetel door de heer Ter Horst is een traditie gebroken in Rijssen van vele decennia. Sinds mensen heugenis had een vertegenwoordiger van de grootste Rijssense onderneming zitting in de gemeenteraad van Rijssen. Velen in Rijssen zullen het betreuren, dat deze sympathieke figuur de gemeenteraad zal moeten verlaten, al is het duidelijk, dat anderen, die hun stem hebben gegeven aan de „Vrije Boer", ver heugd zu'len zijn, dat de heer Averesch zijn „vrije geluiden" in de Rijssense raad zal laten horen. Zoals gezegd, de overige partijen hebben zich gehandhaafd. Het samengaan van de Anti-Rev. Partij met de Chr. Hist. Unie, heeft niet het resul taat gehad, dat waarschijnlijk velen in Rijs sen di". rvan verwachtten. De A R, had in de raad 2 zeteds en de C.H. 1, van de Prot. Chr. combinatie zullen eveneens drie ver tegenwoordigers in de nieuwe raad ver schijnen. Niet minder dan 5 zittende raadsleden zul len in de nieuwe raad niet terugkeren. Dat zijn de heren Joh. Jansen van de Partij van de Arbeid, A. H. ter Horst (eigen lijst), Jac. Voortman (S.G.P.), G. J. Voortman (A.R.) en A. F. M. Paauwe van de K.V.P. Hun plaatsen zullen worden ingenomen door de heren H. W. Jansen (Partij van de Arbeid), P. Oosthoek (Prot. Cnr. comb.), A. M. Geuzendam (K.V.P.), H. Rosman (S.G.P.) en J. Averesch (Boerenpartij). De uitslag van de gemeenteraadsverkie zing 1962 in Rijssen toont aan, dat het hui dige verkiezingssysteem aanleiding kan geven tot eigenaardige situaties. Het aantal uitgebrachte stemmen op de S.G.P. was voldoende voor 6 zetels met een rest van 49. Een volkomen normaal geval. Het aantal uitgebrachte stemmen op de Partij v. d. Arbeid, zijnde 1290, was vol doende voor 3 zetels. Deze partij kreeg bij de zgn. eerste verdeling 2 zetels toegewezen en de rest van 296 was goed voor nog een zetel. De Prot. Chr. Combinatie had genoeg stemmen voor 3 zetels bij de eerste verde ling, terwijl haar rest van 175 onvoldoende was. Conclusie: De P.v.d.A. met 1290 stemmen bezet evenveel zetels als de Prot. Chr. Com binatie met 1666 stemmen, terwijl de P.v.d.A. in het geval, dat zij omtrent 120 stemmen minder op zich had weten te verenigen, was de 3e zetel evengoed in aanmerking was gekomen. In dit geval had de P.v.d.A. voor 1170 stemfnen evengoed 3 zetels gekregen als de Prot. Chr. Combinatie met haar 1666 stemmen. De KVP kreeg bij de eerste verdeling 1 zetel en haar rest van 265 was voldoende voor haar 2e zetel. De Partij Gemeentebe langen had een aantal stemmen (316), dat groter was dan het aantal reststemmen van de K.V.P., giaar door het feit, dat het aantal Maandagmiddag hebben een 40-tal leden van de Rijssense Bejaardensoos een uit stapje gemaakt. Via Markelo-Lochem werd onder leiding van de heer C. Lugtigheid de Achterhoek doorkruist. Via Hengelo(Gld) ging de tocht naar Hoog Elten, waar de oudjes hebben genoten vooral van de fraaie panorama's. Via Zevenaar werd Arnhem aangedaan, waar een bezoek werd gebracht aan Bur gersdierenpark. Hier werd ook een souper gebruikt. Op de terugweg, die ging over Apeldoorn werd in Klarenbeek nog even gepauseerd om de inwendige mens te ver frissen. Het was de heer J. C. Nieuwenhuis, die namens alle leden van de Soos dank bracht aan de leiders, die gezorgd hadden voor zo'n mooie tocht. NED. HERV. GEMEENTE Grote Kerk: 9.30 uur de heer Renger. 15.00 uur Ds. Vos, (bed. H. D.) Westerkerk: 9.00 uur en 10.45 uur Ds. van Tuyl 19.00 Ds. Doppenberg, Wilsum Notter: 19.30 uur Ds. Vos. GER. GEMEENTE Noorderkerk: 9.30 uur en 19.00 uur Ds. van Haaren 15.00 uur leesdienst. OUD GER. GEMEENTE Bevervoorde: 9.30 uur (H. A.) 2.30 uur (bed. H. D.) en 19.00 uur Ds. Middelkoop. OUD. GER. GEMEENTE Oranjestraat: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. van Dijk. GER. KERK Boomkamp: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman. GER. GEMEENTE IN NEDERL. Eskerk: 9.30 uur en 18.00 uur Ds. Aan- geenbrug 14.30 uur leesdienst. NED. PROT. BOND Afd. Rijssen: 10.45 uur Mej. Ds. S. E. Doyer, Colmschate. stemmen van Gemeentebelangen onvol doende was voor 3/4 van de kiesdeler, gin gen deze stemmen verloren. Dat was niet het geval met de Boerenpartij, ook deze haalde niet de volle kiesdeler, maar de 400 stemmen waren voldoende om de 3/4 van de kiesdeler te overschrijden, zodat deze partij bij de 2e verdeling een zetel kon ver krijgen. Uit de cijfers blijkt, dat praktisch alle partijen, ook de K.V.P. en de S.G.P., welke partijen als zeer „hokvost" kunnen worden aangemerkt, aan de Boerenpartij stemmen hebben verloren. De uitslagen werden onder grote belang stelling bij het bijkantoor van het Dagblad van het Oosten besproken. In 1962 In 1958 S.G.P. 3031 2903 Partij v. d. Arbeid 1290 1307 Prot. Chr. Comb. 1666 1751 (A.R. en C.H. samen) K.V.P. 762 780 Gemeentebelangen 316 Boerenpartij 400 Lijst Ter Horst 434 Totaal 7465 7175 Het 3-jarig dochtertje van de fam. Brinks te Rijssen liep plotseling de Haarstraat op. Tege'ijkertijd naderde de bromfietser J. de E. uit Wierden, die een aanrijding niet kon voorkomen. Het kind liep een hersenschud ding en een hoofdwonde op en moest, even als de bromfietser, die waarschijnlijk een knieschijf brak, in het ziekenhuis te Almelo werden opgenomen. Dokter De Mol van Otterloo verleende eerste hulp. De afdeling Rijssen van „De Vrije Boer" hield in café Kamphuis een bijeenkomst, waarvoor als spreker was uitgenodigd de heer Koekkoek te Bennekom, voorzitter van de landelijke vereniging „De Vrije Boer". De heer J. Averesch sprak een openings woord, waarin hij liet uitkomen, dat de boerenpartij zich met succes voor het eerst op politiek terrein beweegt. Spr. hekelde het lidmaatschap van het Landbouwschap en gaf een uiteenzetting, waarom de heffingen van het Landbouwschap niet moeten wor den betaald. Het Landbouwschap en de ge zondheidsdienst oefenen zo'n zware druk uit op de boeren, aldus spr., dat ze aan handen en voeten gebonden zijn. Deze dwang is in een vrij Nederland voor een groot deel on- toelaftbaar en wij zullen ons blijven ver zetten hiertegen. Spr. noemde nog 't mond en klauwzeer onder de Ned. varkensstapel en de maatregelen, die thans hiertegen wor den genomen met betrekking tot de oprui ming van deze dieren. Spr. was van mening, dat de grote produktieverhoging geen gelijke tred houdt met het afzetgebied, waarom hier met een groot overschot aan varkens komt en volgens spr. was de massale opruiming onder de varkens ook hierin gelegen. Spr. deed een beroep op het gemeentebestuur ook de achtergeb'even gebieden van goede wegen te voorzien (vooral de buitenwegen). Spr. gaf in overweging om te trachten de varkensmarkt zo spoedig mogelijk weer open te krijgen, anders zal deze bloeiende markt eveneens een gevoedige knak krijgen tot schade van de gemeente Rijssen. De heer Koekkoek sprak hierna over „de gemeentepolitiek van Rijssen", waarin spr. liet uitkomen, dat de Vrije Boer en de S.G.P. in diverse gemeenten kunnen samengaan, b.v. op de Veluwe Echter in Rijssen is dit nog niet mogelijk, volgens spr. Verder besprak hij de prijzenpolitiek van het gemeentebe stuur ten aanzien van de verkoop van gron den van particulieren voor de woningbouw. Na afloop werden nog enige vragen gesteld. «f* .f-.- Zaterdagavond werd de nieuwe muziek tent in het Volkspark op officiële wijze in gebruik genomen onder belangstelling van een groot aanta' genodi"'en. Hoe fraai de akoestiek in de nieuwe mu ziekkoepel is werd bewegen bij de opemngs- mars „In rechte banen" door de muziek- verov,i<?ing Wilheimitv» w°-'kp vereniging in de toekomst nog een druk gebruik hoopt te maken van deze „openlucmzaail'. De heer A. H. ter Horst sprak de aan- wedzen toe er was vpr^rugd over de grote belangstelling voor de ingebruikname van ae nieuwe inaznaktom en oraeht de mu ziekvereniging Wilhelmina en Rijssens Man nenkoor voor de medewerking reeds bij voorbaat dank. Spr. was er van overtuigd, dat een verge- liikinn reet de o"de muziektent met deze nieuwe natuurlijk mar,! gaat. De oude tent voiueeu met meer aan ,t eisen, en in ver band met het scheppe yan ruimte bij de jubileumfeesten is ze i //wenen, peskundi- gen aldus spr. hebben jjfczxfcht naaf een ver antwoord model van een nieuwe fnuziektent in deze fraaie «mw'tw en vooral ook ge let op de akoestische eisen. Het resultaat kunnen wij thans zien en straiks beluisteren aldus spr. De heer Ter Horst bracht alle medewerkers aan de bouw van de muziektent dank voor de goede sa menwerking, omdat wij er van overtuigd zijn, dat een en ander goed is geslaagd. De voorzitter van de muziekvereniging Wilhelmina de heer E. Paauwe bracht de directie van Ter Horst en Co dank voor de tot starink-«mini? vee Jij fraaie bouwwerk met een goede akoestiek. Hierna werd onder leiding van de heer A. Sommer een concert gegeven, waarvan men zeer heeft genoten. Wilhelmina had een ge- riroiffypr^^a ^arno-pi^o-crf-olr? Hpf grote nauwkeurigheid werd uitgevoerd. E. Fletcher met de delen: In the Hayfields, An cud"s" de suite uit de opera Die Verkaufte Braut van B. Smettana werd op voortreffelijke wijze vertolkt. Het Rijssens Mannenkoor onder leiding van Ber Joose bracht enige zeer aantrek kelijke werken ten gehore o.a. Zum Sanc- tus van Fr. Schubert, Kijrie van Jac de Kerle. Christus Factus est van Arterio fbe- werking August Vörding) Haec Dies )dub- belkoor) Van Gallus, Hodie Christus est van Palestrina en Merck toch hoe sterek van H. Badings, Aangevoerd 73 runderen. Prijzen: vette koeien van 3.10 tot 3,40 per kg. slachtgewicht. melk- en kalfkoeien van 950 tot ƒ1150 per stuk, pinken van 475,-- tot 525,— per stuk. graskalveren van 300,— tot 425,— per stuk. Overzicht handel: Handel kalm, prijzen on veranderd. In verband met mond- en klauwzeer geen aanvoer op de varkensmarkt. Advertentie Oc deur van onze spaarbank staat wfid open »«or iedereen. Bovendien kennen wij alle moderne spaarvormen en werken mede met: bedrijfssparen spaarregeling voor ambtenaren jeugdsparen - «choolsparen- NEEM OOK BEN SPAARBOEKJE BIJ DE Zowel het Rijssens Mannenkoor als de mu ziekvereniging Wilhelmina hebben bewezen tot grootse prestaties in staat te zijn en ne men beiden een belangrijke plaats in in het Rijssense verenigingsleven. Het sluitstuk van de feestelijke avond werd verzorgd door Wilhelmina met het tamboerkorps. Advertentie Korr voor II* CORSET f naar ons Wn adviserer U deskundig. Drogisterij afd med oisndags} Te efoon 2293 Onder grote belangstelling opende de fa. Jan Render (Enterstraat) zaterdagmorgen haar totaal gemoderniseerde zaak in banket- artikelen. De vele klanten, vrienden en be kenden van de banketbakker, waren allen zeer verrast over het resultaat dat in slechts enkele dagen is verkregen. In deze zaak ziet men een specifiek voor beeld van het feit, dat als men gaat moderni seren dit men dan radicaal moet doen. Van de oude winkel is praktisch niets blij ven staan, zodat men thans de beschikking heef! over een geheel nieuw arsenaal van be dieningsmogelijkheden, die een uiterst prettig en aangename sfeer oproepen. Velen maakten de stereotiepe uitdrukking „Iej kent het neet wier" en dit is ook het beste bewijs, dat de vernieuwing volkomen is geslaagd. Opvallend is vooral de voortref felijke kleurencombinatie van behang, wand- bekleding, verlichting en vloerbedekking. Geadviseerd door een deskundige op dit gebied is een fantastisch resultaat verkregen. Zeer royale overzichtelijke vitrines geven een uitstekende indruk van de banketbakkersar tikelen, die door Jan Render, een bekende figuur uit de Rijssense voetbalwereld van enkele jaren geleden, met vakmanshand zijn vervaardigd. Een belangrijke verbetering is vooral de koelkast, waarin het gebak lange tijd vers blijft. De winkelbetimmering met indirecte verlichting geeft aan de zaak een verzorgde indruk en functioneert tevens als semi-zelf- bediening van deze zaak, waarvan men via de beide etalages een goede indruk krijgt. De redactie van dit blad wenst de fa. Ren der met haar gemoderniseerde zaak veel suc ces toe. Tussen de heren A. J. Hodes en W. G. Spekhorst alhier is overeenstemming be reikt tot de verkoop van winkel en woon huis van eerstgenoemde, Rozengaarde 4. De Rijssenaar de heer J. S., werkzaam bij de fa. Stork te Hengelo had het ongeluk met zijn hand in een machine te geraken, ten gevolge waarvan hem een deel van zijn pink werd afgerukt. :|c Italië is volgens cijfers van de Ned. Reisvereniging nog steeds het meest gewild bij de Nederlandse va kantiegangers 12 pet. De trek naar Parijs is ietsjes minder (hangt na tuurlijk samen met Algerijnse kwes tie), maar die naar andere Franse va kantie-oorden gaat onverminderd voort. Gingen er in 1958 rond 750 Neder landers door de lucht naar hun va- kantiedoel met officiële lijndiensten, in 1960 waren het er 10.000 en verleden jaar 15.000, dat is dus 20 maal zoveel als in '58. 't Was weer overal reklame In de afgelopen week, Aan de huizen, voor de ramen, Overal, waar men ook keek. Propaganda-strooibiljetten, Wapens der verkiezingsstrijd, Propaganda-strooi pamfletten Werden huis aan huis verspreid. Vaak een uitgezochte leuze Voor partij en kandidaat, Heus er was een grote keuze Voor de nieuw te stemmen raad. Kan de uitslag U bekoren.', Had U het niet zo verwacht, Heeft Uw favoriet verloren, Of verkreeg hij groter macht? Hoe zal straks de zaak marcheren Vragen velen nu misschien, Hoe zal deze raad regeren, 't Moet wel goed gaan, zo te zien. Want we hebben kunnen lezen, Allen menen het zo goed, Dus we gaan nu zonder vrezen Weer de toekomst tegemoet. Mocht de zaak toch spaak gaan lopen, Gans verkeerd gaan, vroeg of laat, Kiezen wij, niet dat wij 't hopen, 't Volgend keer een nieuwe raad. J. ROZENDOM, RIJSSEN P.S. Het zal U wellicht opgevallen zijn dat in het gedichtje van vorige week de laatste regel van het eerste en de eerste regel van het tweede couplet niet klopten. De laatste regel van het eerste couplet moest luiden: wee zol hier vuur neet wat wiln geewn. De eerste regel van het tweede couplet: Wee zol der neet an helpen wiln. Niettegenstaande deze vergissing zult U toch wel begrepen hebben waar hfet om te doen was en dat is de hoofdzaak. J.R. Advertentie Uw adres voor alle Herenmodeartikelen Confectie en maatwerk Rijksgediplomeerd kleermaker SCHILD 2 RIJSSEN De heer G. Wessels Middeldijk IA, vierde zijn 40-jarig jubileum als arbeider in dienst van de N.V. ter Horst en Co. De loco burgemeester de heer J. A. Schol man deelde de jubilaris in 'n bijeenkomst op het kantoor van de directie mede, dat hem bij Koninklijk Besluit de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend. De heer A. H. ter Horst sprak de ju bilaris toe namens de directie en bracht hem dank voor de trouwe wijze, waarop hij zijn werkzaamheden in dienst van ter Horst en Co had verricht. Spr. bood hem een ca deau onder couvert aan. De heer G. M. kwam op de overweg aan de Dannenberg ten val, toen een trapper van rijwiel afknapte. De val was zo krachtig, dat M. bewuste loos bleef liggen. Hij werd naar een zieken huis te Almelo vervoerd, waar achteraf bleek, dat het ongeval nog goed was afge lopen. GEBOREN: Wilma, d.v. G. Nijsink en G. Kreijkes, Prin senstraat 16, 21 mei; Fredrik Jan, z.v. W. Tijhof en J. Temmink, Hogepad 11, 22 mei; Gerrit Jan, z.v. J. Meijereink en J. P. A. Lubbers, Koninginneweg 32, 21 mei; Hendrik, z.v. A. J. Seppenwoolde en M. M. Wilbers, Watermolen 25, 22 mei; Adriaan Matthijs, z.v. A. C. Otte en J. ter Harmsel, Boomkamp 35, 22 mei; Egbert Jna, z.v. J. Beldman en A. Beunk, Lentfersweg 64, 27 mei; Dina, d.v. G. Hofstede en G. Lankamp, Ko ninginneweg 2, 28 mei; Jan, z.v, L. Zwartbol en W. Willem s, Ven- nek esga arden 44, 27 mei; ONDERTROUWD: Arend Jan Lohuis, 25 jaar, Wierden, 2de Esweg 14 en Anna Slagman, 22 jaar Rijs sen, Blinde Banisweg 5, 23 mei; GETROUWD: Jan Willem Beltman, 24 jaar .en Gerritdina Ligtenberg, 22 jaar, Rijssen Keizersdijk 58, 25 mei; Jan Willems, 25 jaar en Hendrika Waanders, 20 jaar, Rijssen Marijkestraat 2, 25 mei; Franciscus Hendrikus Jozef Bulthuis, 27 jaar en Hermanna Johanna Josephina te Lintelo, 25 jaar, Rijssen, Enterstraat 13, 28 mei. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. v. Nouhuys, Rijssen, tel. 2487.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 1