1 I Gecombineerde vergadering van A.R.P. en C.H.U. WeWzoi^d Altijd liever ÏV0ROL Bronchïletten Op ening clubgebouiv Rijssen Vooruit GEMEENTERAADSVERKIEZING Clubhuiswerk bood vele Rijssense kinderen verantwoorde prettige ontspanning Burgemeester Adelaar hield tijd rede voor Staatkundig Gereformeerde Partij Uitslag hiervan moeilijk te voorspellen Lentebloemen Voor jaarsexcursie Ned. ver. van Huisvrouwen Politiek en Gemeentebelang Tegenstellingen verdwijnen meer en meer SCHOOLVOETBAL Vergadering A.B.T.B. Twentse gebruiken in stand houden Ongeluk met bromfiets Uitslagen worden bekend gemaakt door Dagblad van liet Oosten Vrijdag 25 mei 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 saÉÜ f Op bovenstaande foto ziet U een scène uit het zangspel „Lentebloemen" Sluitingsavond met zangspel Lentebloemen POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Dan zeker van frisse mond en witte tanden I 'jyiLfc X Zanggroep Clubhuis- werk Rijssen, voor de opvoering van bet zangspel „Lentebloe men". Rechts op de Jij foto mevr. Lugtig- pP heid-Steenhuis één der leidsters. De jeugd van Rijssen is niet beter of slechter als in andere plaatsen van ons land aldus de heer H. N. Hollander, voor zitter van de stichting Clubhuiswerk in Rijssen op de sluitingsavond van het seizoen 1961-1962. Spr. bedoelde daarmede, dat als de jeugd geen ontspanningsmogelijkheden heeft geen doel heeft om de vrije tijd door te brengen er allerlei kattekwaad „allerlei ongerechtig heden" zoals de heer Hollander het uitdrukte kan worden gepleegd. Dat de straat het speelterrein wordt, zoals vroeger het ge val was, in deze tijd van snelverkeer enz. bovendien nog zeer gevaarlijk. Met het doel de jongens en meisjes zo in de leeftijd van 8 tot 12 a 13 jaar in de vrije tijd op aangename en nuttige wijze bezig te houden onder deskundige leiding is in Rijs sen aanvankelijk een comité met het club huiswerk van start gegaan. Uit dit comité is de thans bestaande stichting voortgekomen, die ook in het afgelopen seizoen aan veel kinderen een aangename en verantwoorde vrijetijdsbesteding heeft gegeven. Een groot aantal kinderen bezocht de gevormde clubs, onder leiding staande van vrijwillge mede werkers en medewerksters regelmatig, waar uit aldus de heer Hollander in zijn openings woord de behoefte aan het clubhuiswerk duidelijk wordt bewezen. In het afgelopen seizoen hebben de jongens en meisjes de mogelijkheid gekregen te knutselen, handen arbeid, tekenen, schilderen, radiowerk, tim meren, boetseren enz; bovendien was er za terdags een instuif en zijn met de zang groep behoorlijke resultaten bereikt. De stichting heeft nog steeds haar ideaal het bezt van een eigen clubhuis, niet kun nen realiseren. Dat is uiteraard een grote handicap, omdat nu de verschillende clubs in allerlei lokaliteiten moeten worden onder gebracht. Wij blijven er naar streven aldus de heer Hollander de moeilijkheden ten aan zien hiervan op te lossen. Als men de be schikking heeft over een eigen gebouw kan het clubhuiswerk eerst een grotere vlucht ne men. Van hoe groot belang het clubhuiswerk het afgelopen seizoen is geweest, werd bewezen door de tentoonstelling in gebouw Jeruel van de verschillende werkstukken. Vooral het hand- en borduurwerk en niet minder het knutselwerk (houten speelgoed) droeg veler bewondering weg. De stuitingsavond was vooral voor de zang groep een groots gebeuren. Weken en nog eens weken hebben de meisjes gerepeteerd op het alleraardigste zangspel „Lentebloe men" dat zaterdagavond onder behoorlijke belangstelling werd opgevoerd. De belangstellenden, moeten wel veel res pect hebben opgebracht voor de leidsters, die met onuitputtelijk geduld dit zangspel ingestudeerd hebben. Mevr. Lugtigheid, mevr. Steenhui: en en mej. Mulder konden uit het hartelijl' applaus concluderen dat dit respect en de waardering voor haar werk bestond. Het zangspe' Lentebloemen heeft aantrek kelijke aspecien en het sprookjesachtige ver haal moet de kinderen wel duidelijk hebben aangesproken. Er is kennelijk veel moeite voor gedaan om het spel tot een succes te maken. Zou men de uitvoering met strenge maat staven moe*~'1 -oordelen, er zouden een aantal omerkingen te maken zijn. Er waren natuurlijk een aantal tekortkomingen, die echter alle werden genivelleerd door de ont vankelijkheid, de overgave en het enthousias- fne waarmede het spel werd gepresenteerd. De slechte belichtingsmogelijkheden en de onvoldoende toneelaccommodatie in gebouw Jeruél kwam deze uitvoering niet ten goede. Het voornaamste is echter, dat de aan wezigen met volle teugen hebben genoten, van het verhaal van de Lentekoningin, van Koning Winter, var Prins Zonneschijn en van de bloemen, die aanvankelijk snakkend naar zonneschijn niet tot volle boei konden komen, maar die door Prins Zonneschijn een heerlijke toekomst tegemoet gingen. Aan kostumering en enscenering was veel moeite gedaan, er werd door verschillende meisjes alleraardigst gezongen, kortom het was een waardige afsluiting van het afgelo pen seizoen. De pianobegeleiding was bij mevr. Lugtigheid in goede handen. Dinsdagmiddag werd door de Afd. Rijssen van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen 'n bezoek gebrafcht aan Enschede, waar men de Syna goge bezichtigde. Deze Synagoge, die volgens de gids de mooiste is van West-Europa, kwam in 1929 gereed. Voor de bouw en de inrichting zijn uitsluitend zgn. „zuivere" materialen ge bruikt, zoals is voorgeschreven. Ter verfraaiing van 't intreieur zijn de wanden en het koepelvormige dak aan de binnenzijde ingelegd met mozaiekranden en emblemen van zuiver goud. Een grote lampenkroon (1200 kg.) en de kandelaren zijn vervaardigd van brons de koepel is aan de buitenzijde van koper om maar enkele voorbeelden te noemen. De prach tige gebrandschilderde ramen hebben al len een symbolische betekenis of herinneren aan bepaalde episodes uit de geschiedenis van het Joodse volk. De wetsrollen (de Tho ra) voorzien van talrijke kostbare versierse len worden bewaard in de heilige ark zo genoemd naar de ark in het heiligdom van de Tempel). Deze is als eens in het heilig dom met een voorhangsel (een prachtig ge borduurd gordijn) bedekt. Het zou te ver voerep om de indeling van de Synagoge in zijn geheel te beschrijven. De uiteenzettin gen v&n de gids werden door allen met gro te aandacht gevolgd, zodat men wel door drongen werd van het feit, dat men zich be vond op een plaats waar de wetten tradities en gewoonten nog steeds gelden, zoals die vroeger reeds bestonden bij het oude Joodse volk, waarvan de Bijbel verhaalt. Na het bezoek aan de Synagoge werd de tocht voortgezet naar Bad Boekelo, waar de thee werd gebruikt. De excursie werd be sloten met een rit door het (voor deze ge legenheid) zonnige Twente in voorjaarstooi. Voor de Staatkundig Ger. partij te Rijssen hield dinsdagavond bung. G. A. A. Adelaar uit Meljskerk een tijdrede in de Walkerk over het onderwerp „Politiek en gemeentebelang". Spr. noemde de geringe belangstelling die vaak voor de politiek bestaat, terwijl de po litiek vaak als een vuil zaakje wordt be schouwd. Er zijn echter wel redenen voor deze uitspraak. Wij moeten niet alleen SGP stemmen, staan, aldus spr. Het bedrog zit niet in de politiek maar in de mens die ze bedrijft, Po litiek is de kunst om te regeren en de in vloed van de onderdanen is daarom van groot belang. Bij de meesten beperkt zich 't doen aan politiek tot het uitbrengen van hun stem. Wij moeten niet alleen SGP. stemmen, maar ons leven moet ook zodanig zijn, zo vervolgde spr. De juiste politiek is het zich bezinnen hoe we wensen geregeerd te wor den. Waaraan ontleent de overheid haar ge zag? Er zijn 2 meningen, n.l. één die God als opdrachtgever beschouwt en de andeTe groep laat de overheid bestaan bij de gratie van de helft plus één. De Prot. Chr. partijen hebben theoretisch wel overeenstemming, maar de praktische politiek toont vaak het grote verschil. In ver kiezingstijd geldt vaak het beginsel doch la ter wordt dit veel vergeten. He maximaal-bereikbare is meer het uit gangspunt dan de beginselen van Gods Woord. Ook zijn er die politiek beschouwen als al leen het nastreven van zakelijke belangen. Politiek bevat veel meer. We moeten het zien als een beleving van de godsdienst op maatschappelijk terrein. Niet-confessionele partijen hebben niet God maar de mens tot middelpunt, aldus spr. Men moet principiële politiek niet gaan beperken tot b.v. invoeren van ambtsgebed en bevor dering van de zondagsheiliging. De ontwikkeling van de taken van de over heid wordt duidelijk aangetoond. Hieruit blijkt dat er grote zakelijke aangelegenheden moeten worden behartigd. De overheid wordt gezien door velen als bezorgster van brood en spelen, getuige de vele subsidie-aanvragen. Hierop wordt de taak van de overheid op grond van Gods Woord in Romeinen 13 toegelicht. Op wettige wijze mag men protesteren te gen verkeerde regeringsdaden. In dit ver band noemde spr. de verplichting van het Landbouwschap. Wij mogen dit niet zonder meer van ons werpen. Tenslotte bezag spr. de nog steeds toene mende overheidsbemoeiing en gaf een kort resumé van de taak van de gemeentelijke overheid. Het kan ons niet onverschillig laten wie er regeert; we hebben te letten of Gods Woord als basis wordt genomen, zo besloot de heer Adelaar. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd hierna nogal gebruik gemaakt. Maandagavond hielden voor het eerst de beide plaatselijke kiesverenigingen van de A.R. en de CHU een gezamenlijke ledenver gadering in het gebouw Jeruel, zulks in ver band met het feit dat bij de a.s. gemeente raadsverkiezing met een gezamenlijke pro testantse lijst wordt uitgekomen. De voorzitter van deze avond de heer A. W. Smit was verheugd dat deze vergade ring behoorlijk was bezocht en hij sprak er zijn vreugde over uit dat de beide kiesver enigingen bij elkaar waren gekomen en nu gezamenlijk gaan optrekken. Deze samenwer king mag echter niet gezien worden als een propagandastunt maar als een ernstig stre ven van hen die dezelfde Christus belijden en daarom niet gedeeld mogen zijn. Wellicht zullen in de toekomst beide par tijen ook landelijk bij elkaar komen. Daarna sprak de heer C.B.J. Renger een opwekkend woord. Hij haalde diverse citaten aan van vooraanstaande A.R. en C.H.U. politici o.a. van Dr. Kuiper en Jhr. de Savornin Loh- man waarin toen al sprake was van een wens tot eenheid. De tegenstellingen van vroe ger verdwijnen meer en meer en worden in het algemeen ook niet zo scherp meer ge steld. Vooral de tegenstelling van het leiderschap is aan het vervagen. Wanneer Gods Woord als grondslag wordt genomen dan moet een eenheid mogelijk zijn. Maar niet alleen voor de verkiezing van de raad moet samenge werkt worden, maar ook tegenover onze kin deren zijn wij verplicht hiertoe. Wij moeten ook tegenover deze vermaterialiseerde we reld een daad stellen. Bij deze samenwerking zullen wij moeten leren de bijzaken van de hoofdzaken te onderscheiden. Op deze zeer boeiende inleiding volgde een zeer geanimeerde discussie. De vraag werd gesteld of het ook niet mogelijk zou zijn om met de SGP te gaan samenwerken. Vele le den van de SGP zullen dit wel willen was het antwoord, maar er zijn nog groeperingen in deze partij die niets van een samenwerking willen weten. Een zeer recent voorbeeld is de verkiezing in Nd. Brabant bij de Prov. Staten. Hoewel jaren was samengewerkt meende de SGP dit jaar niet mee te moeten doen, alhoewel zij wist dat zij door hun gering aantal leden geen zetel kon behalen. Het resultaat was nu dat de Protestantse groepering een zetel verloor, geen SGP in de Staten kwam, maar een Katholiek. Ook ge zien de ervaringen bij de vorige gemeente raadsverkiezing, waarhij sterk met voorkeurs stemmen werd gewerkt is men huiverig ge worden voor samenwerking. Een de aanwezigen vroeg nog hoe men tegenover de Vrije Boer staat. Van bestuurs zijde werd geantwoord, dat de vrije boer ge zien moet worden als een groep van recalci- tranten, zij stoelt niet op een beginsel er is geen program, alleen wordt er stemming ge wekt met bepaalde leuzen o.m; afschaffing belastingen. Maar hoe denkt men dat te ver wezenlijken. Gezien het aantal stemmen bij de provinciale staten mag verwacht worden dat de vrije boer geen zetel in de raad zal krijgen en deze stemmen moeten dan ook als verloren worden beschouwd. De heer Oving vraagt of er ook een ge meente programma bestaat van de nieuwe partij. Geantwoord werd dat hoewel het heel moeilijk is om een gemeenteprogram op te stellen, omdat men als gemeente zeer sterk gebonden is aan de voorschriften van het rijk, men streeft binnen het bereikbare naar 't bevorderen van goede recreatiemogelijkhe den, het voeren van een goed en gezond fi nancieel beheer het bevorderen van de indus trie, zowel voor de bestaande bedrijven als mede door het aantrekken van nieuwe indus trieën, het stimuleren van de woningbouw in de woningwet als in de particuliere sector. Dinsdag steeg de spanning in de school- voetbaloompetitie wel erg, doordat de Julia- naschool erin slaagde de Jozefschool uit En ter de eerste nederlaag toe te brengen. Door deze uitslag kwamen beide ploegen gedijk te staan, wat het aantal verliespunten be treft. Ook de strijd om de 2e en 3d plaats (een Rijssense sportzaak heeft hiervoor 2 fraaie prijzen beschikbaar gesteld) is nog volkomen open. De laatste uitslagen luiden: Wilhelmina-Juliana 1-5, O.L.S.-Chr. Sch. En ter 1-1, Juliana-Jozefsch. Enter 2-1, r.k. Rijs- sen-O.L.S. 0-1. Een goed en gezond financieel beheer brengt echter noodgedwongen mede dat van een verlaging der belastingen geen sprake zal zijn. De vergadering was het er over eens dat het eerlijker is om niet iets te beloven wat niet te realiseren is. Het streven naar een heid zal meer weerklank vinden bij het pro testantse deel van Rijssen dan een onverant woord gemeenteprogram. Na deze uiteenzetting volgde een zeer le vendige gedachtenwisseling. De heer Schot eindigde met dankzegging. Wegens plaatsgebrek moesten enkele be richten, artikelen en een ingezonden stuk van de heer Otten blijven overstaan. Redactie Weekblad v. Rijssen. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95ct In het St. Josef gebouw te Rijssen hield de A.B.T.B. afd. Rijssen onder voorzitter schap van de heer J. Nollen haar jaarlijkse feestavond. In zijn openingswoord heette hij vooral pastoor R. W. J. Peters welkom die reeds vanaf de oprichting adviseur is geweest. De Bondsadviseur rector Bles hield ver volgens een lezing over de Boer en Tuinder in deze moderne tijd, zowel wat de materiële als de geestelijke kant betreft. Wil het Boe rengezin bij blijven in deze moderne tijd dan zal het ontvankelijk moeten zijn voor de voorlichting. Eer goed middel noemde hij de gespreksgroepen. Architect J. Jans hield vervolgens een cau serie over Twentse gewoonten en gebruiken en de Twentse humor in het bijzonder. De heer Jans bracht op een zeer duidelijke wij ze naar voren, dat het Twentse gebruik zo veel mogelijk in ere dient te worden gehou den. Diverse keren werd er door de aanwe zigen hartelijk gelachen om zijn zeer gees tige Twentse humor. Tot slot bracht de voor zitter Beide sprekers dank voor hun interes sant betoog. Advertentie Al sinds een lange reeks van jaren orga niseert de voetbalvereniging Rijssen Voor uit op Hemelvaartdag een aantal sportge beurtenissen, waarbij dit jaar in hoofdzaak het accent is gelegd op de voetbalsport. Dit jaar krijgt de jaarlijkse sportdag een extra feestelijk tintje door de opening van het nieuwe clubhuis dat op het RV terrein is verrezen, De officiële opening zal geschie den door de beschermeer van R.V. de heer H. Jordaan. Het gebouw is tot stand gekomen met ei gen krachten en met behulp van een kleine groep uit de burgerij. Met de ingebruikname van dit clubhuis is een ideaal van het be stuur van Rijssen Vooruit bereikt, omdat men dit gebouw ziet als een verbetering van de accommodatie van het terrein dat voor de gehele vereniging grote diensten zal kunnen bewijzen. Dat dit gebouw tot stand is gekomen is een bewijs, dat bij R.V. nog een goede club geest heerst, dat de leden zich willen inzet ten voor het belang van hun club en bereid zijn daarvoor- offers te brengen. Ook buiten de vereniging zijn er een aantal mensen, die R.V. een warm hart toedragen. Het was een prettige verrassing voor het be stuur te horen, dat er een comité werkzaam was, om een bedrag bijeen te doen brengen, dat bestemd is voor de inrichting van het gebouw. Het gebouw zo redeneerde het co mité moet straks huiselijk en gezellig zijn en het moet een echt R.V. tehuis worden. Het verzoek van het comité, bestaande uit de heren G. Muller, G. J. Poortman, D. A. Oldekamp, F. Rückhornmann en H. Vos man heeft zich tot een groot aantal oud leden en andere belangstellenden gewend, met het verzoek een bijdrage voor het ope ningsgeschenk te willen leveren. Tot nu toe was het resultaat verrassend. Het comité kreeg in enkele dagen een bedrag bijeen van bijna 600. Naast de openingsplechtigheid wordt in de morgenuren van Hemelvaartsdag een pupil- lentoernooi afgewerkt. Dit toernooi, waarvoor de oudere genera tie altijd veel belangstelling aan de dag legt vangt reeds aan om 9 uur. Als deelnemers zijn ingeschreven elftallen van Borne, van Wierden, van de Zwaluwen, van DES, van Nijverdal van Sportclub Rijssen, van Excel sior en (uiteraard) van Rijssen Vooruit, 's Middags komen de veteranen van Rijs sen Vooruit uit tegen een veteranen elftal van de voetbalvereniging Nijverdal. 's Middags om 3 uur wordt de hoofdwedstrijd R.V. 1 tegen DES 1 gespeeld. De sportdag wordt besloten met een mu- ziekshow in de muziektent van het Volkspark Hieraan wordt medewerking verleend door verdal, Goor, Vriezenveen, Wierden en Rijs sen. In het Parkgebouw wordt een dansavond gehouden. De 38-jarige Rijssenaar B.S. was zo onfor tuinlijk met zijn bromfiets te vallen, met het onaangename gevolg, dat hij een been brak. Hij is naar het r.k. ziekenhuis te Al melo vervoerd. Advertentie O Woensdag is de dag van de gemeenteraads verkiezing, de dag die al vele maanden zijn schaduwen vooruit heeft geworpen. Er wordt wel eens gezegd, dat politiek niet de belangstelling heeft van de meerderheid van de bevolking, maar het tegendeel wordt op de dag van de verkiezing telkenmale dui delijk bewezen. Hoe de uitslag zal worden is een vraag, die natuurlijk niemand kan beantwoorden. Een goede vergelijkingsbasis is niet aanwe zig, ook niet de verkiezing voor de leden van de Provinciale Staten. Bij de gemeenteraadsverkiezing speelt al tijd de persoonlijke waardering een grote rol, naast het standpunt, dat men inneemt, inge geven door de politieke geaardheid. Des te moeilijker is een prognose gewor den, doordat voor wat Rijssen betreft 2 nieu we partijen aan de „strijd" deelnemen. Zoals men weet is dat de Boerenpartij (Lijsttrekker de heer J. Averesch) en de Lijst gemeentebelangen (Lijsttrekker de heer A. H. ter Horst). Een nieuw element is ook de gecombineer de lijst van de Anti Rev. Partij en de Chr. Historische Unie. Er zijn tal van berekeningen, en veronder stellingen te maken en ook zijn er verschil lende mogelijkheden tegen elkaar af te we gen. Welke hiervan de werkelijkheid het dichtst hebben benaderd zal eerst kunnen blijken als woensdagavond 30 mei tegen 9 uur 's avonds de officiële uitslag bekend za! wor den gemaakt, bij het bijkantoor van het Dag blad van het Oosten Enterstraat 10 (Sigaren magazijn Gijsbers). Ter vergelijking enkele cijfers over vorige raadsverkiezingen PROVINCIALE STATEN GEMEENTERAAD 1954 1958 1962 1953 1958 1962 S.G.P. 2740 2925 3056 2941 2903 P.v.d.A. 984 1279 1297 1144 1307 A.R. 1248 1265 898 954 1079 f C.H.U. 390 578 704 367 672 K.V.P. 722 776 780 723 780 WD 156 213 183 Lijst Ter Horst 328 434 Boerenpartij 267 AR.-C.H.U. (GEC.) Gemeentebelangen Totaal 6271 7086 7247 6457 7175 9

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3