RICHTING AANGEVEN IS VOOR VELEN NOG EEN ONBERENDE BEZIGHEID Honderd jaar na stadsbrand Vooral tijdig en duidelijk Wees extra voorzichtig in voorrangssituaties Waar gaan we heen Richtfeest op de 3xA Fietsers nemen er vaak een loopje mee Vrijdag 11 mei 1962 Weekblad voor Rijssen Pagina 9 I 11111 H.M. de Koningin met de pop „Zoete Lieve Gerritje' die zij op het Marktplein in 's-Hertogenbosch kreeg aangeboden ;J; Wilt u Amsterdam eens zien als Madurodam? Ga dan naar Havenres taurant, vlak bij Centraal Station, aan het IJ. Van zo'n vijftig meter hoogte hebt u prachtig overzicht over haven met scheepjes, stationnetje met elek trische treintjes en straatjes met tram metjes en autootjes en - héél klem - mensjes. Hoe pietepeuterig Amsterdam dan ook is, het leeft. Als een hart. (Ingezonden) In het weekblad voor Rijssen van 30 maart j.l. lezen wij een vrij uitvoerig verslag over een subsidie-aanvrége van de sportvereni ging „Rijssen Vooruit", welke subsidie is aangevraagd ten behoeve van een 'te stich ten verenigingsgebouw voor het opvangen van de jeugd. Dat de club deze subsidie nooit zou ontvangen, stond bij voorbaat vast, doch de motieven waarop enkele raads leden hun „neen" meenden te moeten la ten horen zijn wel zeer teleurstellend, niet alleen voor R.V., doch zeker evenzeer voor alle jongeren ter plaatse, die zich tot de sport aangetrokken gevoelen. De heer Otten was, „2onder meer" tegen, omdat het een voetbalvereniging betreft. Een eerlijke verklaring, dat kan zeker niet ontkend worden, doch in onze tijd voor een raadslid wel onvoorstelbaar. Hij zal wel nooit de prille jeugd hebben zien voetbal len en kan zich niet voorstellen, hoe heerlijk een gezonde boy zich in zijn spel kan uit leven. Jammer, misschien zou hij anders van zijn kwaal genezen zijn. Bovendien, heer Otten, dacht U niet dat ontspanning en li chamelijke opvoeding ooor jonge mensen van heel grote waarde is naast goede voe ding? Om maar niet te spreken van disci pline en saamhorigheidsgevoel, dat spelend wordt aangekweekt en dat hun straks in het maatschappelijk leven van groot nut kan zijn. Wethouder Scholman zegt, dat het ver zoek van R.V. van alle kanten is bekeken. Dat neem ik gaarne van hem aan, maar het is natuurlijk maar de vraag, van welke kant je het 't meest bekijkt, van de com mandobrug misschien wel eens moet bekij ken. Maar wat U verder zegt, dat b w. te gen zijn, „omdat in het clubgebouw de jon gens getraind en gereed gemaakt worden voor op zondag bedreven sport" is een vol komen onwaarheid en kan alleen bestemd zijn om „stemming" te maken. In de eerste plaats zal er moeilijk een club bestuur te vinden zijn in onze amateursport of dit nu zaterdag- of zondagsport is, dat uit gaat van de gedachte dat het „voetballers" moeten worden ter glorie van de club. Als u en alle raadsleden dat nu maar eens zouden kunnen beseffen, als u, met ons, van de gedachte zoudt kunnen uitgaan, dat wij de jeugd niet alleen ontspanning moeten bie den, maar dat wij ook tot taak hebben de jongens voor later iets mee te geven om van de jeugd te maken sportieve, ronde, eer lijke kerels, waaraan ons maatschappelijk leven altijd grote behoefte heeft gehad en in onze tijd meer dan ooit heeft, dat elk club bestuur daarvoor zijn beste krachten wil ge ven, jaren en jaren lang vaak in een die nende taak, ik herhaal, als u, heren raads leden ook eens even van die gedachte zoudt kunnen uitgaan, zonder enig vooroordeel, misschien zou Uw oordeel in het verleden en ook nu iets milder zijn geweest. Het zou niet natuurlijk zijn, dat daarnaast geen aandacht werd geschonken aan het spel als zodanig, dat geen aandacht werd geschon ken aan de ontwikkeling van het clubleven. Steekt hier in dan ook al enig kwaad? En om nu op het clubgebouwtje terug te" komen, maakt u zich geen zorgen. Dat is te klein om daar de jongens het voetballen te leren, het is meer om een tehuis te heb ben, waar men op gezette tijden een toe loop heeft, waar na een wedstrijdje eens een kopje koffie geschonken kan worden met een tegenpartij. Tot heden was R.V. daar toe nooit in de gelegenheid, tenzij wij het in een café zouden moeten zoeken. In dit opzicht had in Uw oordeel het clubgebouw tje minstens een winstpunt voor R.V. die nen te zijn. Ik voel mij gedrongen nog iets te zeggen over die ongepaste en zeker ook oneerbie dige uitdrukking van de heer Otten in zijn debat met de heer Jansen. Het spijt me, dat Otten een dergelijke uitdrukking, die in dit geval in rechtstreeks verband staat met R.V. heeft kunnen en durven gebruiken. Als hij het over zijn buurman had gehad, zou een dergelijke uitdrukking in de Raad niet van pas zijn geweest, doch dit kan ik niet verklaren. En, ik verzeker U heer Otten, met mij, velen niet, ook niet zeer confes sionele kringen. Waarom volstond U in dit geval niet met eenvoudig te zeggen, dat Uw principiële opvatting anders zijn, dat was genoeg geweest. In de aanvang van dit artikel heb ik ge zegd, dat het bij voorbaat vast stond, dat de aanvrage van R.V. om subsidie zou worden afgewezen. In het verleden heeft de raad noch aan het zaterdag - nog aan het zondagvoetbal ook maar enige medewer king verleend. Dat wil niet zeggen, dat de clubs eens niet met dit of dat geholpen zijn, doch dat hadden wij dan te danken aan de voorgaande burgemeesters persoonlijk. Het heeft geen zin hierop verder in te gaan, mo gelijk kunnen wij dat later bij gelegenheid wel eens zeggen. Toen onze huidige burgemeester feeste lijk werd ingehaald, waarbij de sport, ook R.V goed vertegenwoordigd was, hoorde ik herri in een toespraak van het bordes zeg gen, dat hij de sport goedgezind was en dat hij haar zoveel mogelijk zou stimuleren. En in de raadszaal zei een van de woord voerders uit Wijk en Aalborg woordelijk het volgende: U was burgemeester van een ge meente van 3000 zielen, U wordt hier bur gemeester van een gemeente van 13000 zie len, maar U zou burgemeester van een veel grotere gemeente kunnen zijn"_ Dat waren woorden naar ons hart, een progressieve burgemeester, de sport goed gezind, een burgemeester voor de hele gemeente, boven de partijen. Hij zal het moeilijk krijgen, was onze gedachte, maar het kan goed zijn voor de rust en alle gespannen verhoudin gen. Dan wordt de samenleviing misschien weer gemoedelijker, zoals van ouds. Wat nu de sport betreft is mijn club al wel direct teleurgesteld, erger, kregen wij di- recht een klap in het gezicht (deze uitdruk king mag ik in dit geval rustig gebruiken). In mijn 38-jarige functie in Bondenverband heb ik honderden recepties bezocht in op dracht, bekers, vlaggen en wimpels uitge reikt, doch nog nooit is mij overkomen, dat niet als eerste spreker de burgemeester ter plaatse of, bij diens verhindering een wet houder, het woord kreeg, zoals dit in het verleden bij R.V. ook steeds het geval was. Het was mij bij de viering van het gou den jubileum der club in 1959 bekend, dat de burgemeester geen plan had aanwezig te zijn. Ik heb hem telefonisch verzocht op zijn besluit terug te komen, figuurlijk een knieval gedaan, maar zonder succes. Hij maakte een verontschuldiging, die voor mij op de dag af, waarop honderd jaar ge leden, de stad Enschede verbrandde, is maan dag de opbouw begonnen van de tentoon stelling 3 x A, die tussen 21 augustus en 1 september van dit jaar (met uitzonde ring van de zondag) een beeld zal geven van hetgeen na honderd jaar uit Twente ge groeid is: het derde industriegewest van Ne derland. Met een kleine plechtigheid- een richt- feestje naar oude trant - is op deze voor jaarsdag de eerste spant omhoog gegaan van het paviljoen „Honderd jaar activiteit" dat op deze tentoonstelling in het bijzonder voor de genoemde ontwikkeling aandacht gaat vragen. Een aantal genodigden had zich maandag morgen verzameld in het restaurant van het Volkspark, in welk 16 ha. grote park de tentoonstellingsgebouwen tussen 't groen zullen verrijzen. Nadat even gesproken was over de beweegredenen, waarom de raad van de gemeente Enschede een fors kre diet voor deze hal (alleen reeds voor de inrichting een kwart miljoen gulden) had uitgetrokken, begaf men zich naar de bouw. De 3 x A vlag met het symbool het mo derne Twente (het galopperende paard, dat over de hindernissen heenspringt) wapper de van de top van de eerste spant, ter wijl bouwers en genodigden bij de bouw keet een „richtgleasken" nuttigden. Het paviljoen „Honderd jaar activiteit" bestaat uit een grote hal, die na de ten toonstelling als sporthal naar het stadion Erve Diekman zal verhuizen. De houten span ten (van Nemaho uit Doetinchem) bestaan •uit twee delen, met een tophoogte van tien meter. Zij overspannen een breedte van 35 meter. De lengte van de hal wordt tachtig meter. In de eindbestemming op het Diekman worden de muren van steen gemetseld. Op de tentoonstelling maakt men gebruik van stalen steigerpalen, waartussen standaard schotten gehangen worden. De vloer van be- tontegels kan ook op het Diekman gebruikt worden, zij krijgt daar een oppervlakte van 2800 m2. Het paviljoen „Honderd jaar activiteit" zal op moderne tentoonstellingstechnische manier aandacht vragen voor de grote sa menwerking, die tussen gemeenten en be volkingsgroepen in dit gewest gegroeid is. Met name o.a. de Technische Hogeschool Twente, de E8-wegverbinding en de gedach te waterverbinding met Duitsland. Men zal er verder kunnen zien, hoe Twen te voor de wereld werkt en hoe de histo rische ontwikkeling geweest is, ook op cul tureel en sociaal terrein. Gezien de oppervlakte van deze hal en de ter beschikking staande kredieten, mag ver wacht worden, dat dit een van de belang wekkendste facetten van de tentoonstelling wordt. Anders dan door de gebruikelijke wijze van voorlichting, die doorgaans tot gedrukte stukken of fotobeelden beperkt blijft, kan het publiek hier op bevattelijke wijze kennis nemen van wat er in Twente gebeurd is en van de belangrijke ontwikkelingen, die we nog mogen verwachten. „Deze tentoonstelling mikt op een heel breed publiek en gezien het succes van vo rige exposities in Enschede, twijfelen we niet, of dat publiek zal wel komen ook". Dit zei burgemeester W. Thomassen - na een langdurige ziekte voor het eerst weer in functie - toen hij maandagmorgen de bij het richtfeestje genodigden toesprak. Hij wees er op, dat een aan de periferie gele gen gewest als Twente er behoefte aan heeft om zo nu en dan te tonen wat stad en streek te betekenen hebben. De Tentoonstel ling zal elementen bevatten, waarvan nu eens deze, dan weer een andere bevolkings groep zegt: „Dat willen we zien, daar moe ten we heen!". Nieuwe elementen zullen niet acceptabel was en achteraf ook niet bleek te zijn. Tweede bedrijf R.V. moest haar terrein noodzakelijk verbeteren. Dan kon vrij een voudig, de graszode stuk maken plm. 70 m3 zwarte grond voor ophogen, inzaaien, klaar in één jaar. De gemeente had zand voldoen de en kort daarvoor ook al iemand buiten Rijssen geholpen, zo bleek bij informatie. Wij hebben het aangevraagd bij b. en w„ met de mededeling, dat wij er voor zouden willen betalen, maar het werd prompt af gewezen onder de dooddoender, dat het een precedent zou scheppen. Derde bedrijf. Bij het gouden jubileum hield R.V. ter dekking van kosten, een lu cifers actie bij leden en begunstigers. Direkt verscheen een advertentie in het Rijssens weekblad van b. en w. dat dergelijke ac ties voortaan verboden werden en eerst aangevraagd moesten worden. B. en w. wa ren en zijn misschien ook nu nog niet op de hoogte, dat dit buiten hun competentie ging en dat iets dergelijks iedere club vrij staat te doen. Och, als het R.V. niet geweest was, had de gemeente de kosten voor die nogal ruime annoce zich allicht bespaard. Er is meer, doch ik dacht, dat het genoeg was en dat het niet te veel gezegd is wan neer wij schrijven, dat wij in onze verwach ting in de nieuwe burgemeester ten opzich te van de sport, wel heel teleurgesteld zijn. Wij staan, zoals het zich nu laat aanzien, weer precies op hetzelfde peil als omstreeks 1910, toen R.V zelfs een voetbalverbod werd opgelegd, wat in hoogste instantie tot de Ho ge Raad uitgevochten is, die vrijspraak vor derde. Maar, eerlijk is eerlijk, het schijnt toch te dagen in het Oosten. Hoewel Excelsior zaterdagmiddag j.l. na het behaalde kam pioenschap geen receptie had, doch alleen een onder onsje met de verslagen tegenpar tij in hotel Weitering kwamen daar plotse ling tot stomme verbazing (dit kan toch niet anders) de burgemeester, wethouder Scholman en de gemeentesecretaris binnen om de club te feliciteren. Op zichzelf zeer attent, wij hadden het na afloop reeds op het terrein gedaan, maar heel vreemd is het wel als men zich nooit iets aan de club gele gen liet liggen. Zeker, Excelsior had een terrein, drie zelfs, maar dat waren stukken grasland met gaten van koeiepoten en "eel water. Leden en bestuur hebben alles, maar dan ook alles zelf moeten doen of laten doen, egaliseren, afschutten 2orgen voor kleedgelegenheid, enz. vooral de jeugd aanspreken, zoals een gro te maquette van de toekomstige technische hogeschool, waardoor de toeschouwer zich even verplaatsen kan in de nieuwe wereld die hier het oude Twentse land binnendringt. De 3 x A wordt heel iets anders dan een reeks etablissementen met jaarbeurskarak ter, vandaar ook het regionale pa iljoen, dat door de Gemeente Enschede betaald, maar ook door vele particulieren ingericht wordt. De samenwerking met deze particu lieren is voortreffelijk, aldus burgemeester Thomassen, die besloot met de wens, dat de tentoonstelling, waaraan met zoveel ani mo gewerkt wordt, zal slagen. Achter de enorme takelwagen, die thans de ene halve spant na de andere van de Enschedese haven naar het Volkspark voert begaf het gezelschap zich hierop naar de bouwplaats. Enkele minuten later was de eerste spant op zijn plaats gebracht en klom Jan Hoenink uit Hengelo (G) met de vlag omhoog, om die onder applaus op het hoog ste punt aan te brengen Het veranderen van richting is in het ver keer een noodzakelijk kwaad. „Noodzakelijk" omdat we nu eenmaal op de weg met al léén-maar-rechtdoor zelden of nooit ons doel bereiken. En „kwaad" omdat dat verande ren van richting tot bijzonder hachelijke si tuaties en de praktijk leert dat we moe ten zeggen DUS tot talloze ongelukken of bijna-ongelukken aanleiding geeft. Dat weten we allemaal wel. Of beter gezegd: we kunnen het allemaal weten. Want als we op de weg onze ogen gebruiken, zien we het a'l' laai gebeuren. Of we lezen het in het avondblad. Dat laatste zijn dan meestal al- le"n maar de berichtjes die eindigen met de sterotype mededeling „overleed ter plaat se" of „levensgevaarlijk gewond naar het naburige enz. enz. Dat zijn dan banale woordspeling de echte gevallen van verandering van richting. Maar geen krant vertelt u en ons over de honderden gevallen per dag waar het op het wipper tjes nog wél goed afliepBegrijpelijk. Want het is geen „nieuws" meer dat veel weggebruikers er een bewuste of onbewus te gewoonte van maken om bij het ver anderen van richting het noodlot te tarten En voor wie het niet geloven wil spreken de cijfers van een recent onderzoek naar de oorzaken van 145.000 verkeersongelukken, die in 1958 in W-Duitsland gebeurden een woord je mee dat zij het met een zekere reser ve ook voor ons land een vermanende De Z.M. vereniging Sportclub Rijssen, waaraan R.V. enige jaren gastvrijheid heeft verleend en vorig jaar moest opzeggen, ook al door gebrek aan terreinruimte, kreeg ook een stuk gras-bouwland van de gemeente en hoe bestaat 't,'n geldelijk voorschot, zonder precednet. Maar het eerste elftal kan en mag er misschien ook niet spelen omdat het te erg is. Deze club heeft onderdak gevonden op het sportterrein van de firma Ter Horst, dat eigenlijk door b. en w. besmet moest zijn verklaard, daar R.V en RKSV hierop ook twee seizoenen hebben gespeeld, toen de clubs eigen velden moesten vernieuwen. R.K.S.V. moest in opdracht struikgewas aanbrengen bij revisering van haar terrein wat door uit breiding gerooid was. Daaraan werd voldaan maar in die droge zomer ging alles dood. De kas leeg, de club in nood, och, de ge meente springt wel bij, er is overvloed. Dat deed b. en w. NIET, het zou toch een precedent kunnen scheppen. Maar het wordt anders, Zaterdagavond is daar blijk van gegeven. Of? Ja, dat zal Excelsior zich ook afvragen. Of? Maar de burgemeester en w. en secr. waren natuur lijk welkom. Dat zouden wij en R.K.S.V. ook geweest zijn. De B. heeft mooi gesproken ook, aan Excel sior een nieuw terrein beloofd met prach tige kleedkamers, douches, alle gemakken voorzien. Dat doet de gemeente hier voor voetbal. Er is niet bij verteld, dat de club in de Mors moest verdwijnen, omdat de ge meente dat terrein nodig had. Of?? Je laat je gedachten wel een gaan, dat doen ze bij Excelsior ook wel en er zijn ook nog wel meer mensen in onze gemeente, die dat wel doen, vooral de jongeren, die vaak wel slikken wat ouderen decreteren, maar dat ook wel eens weigeren, omdat de tijd niet stil gezet kan worden. Dan gaan je ge dachten wel eens verder en stel je de vraag, zou er iets meer achter zitten? Het loopt naar 30 mei en die jongeren, hebben wij daar iets voor gedaan??? Maar nee, dat mogen wij niet veron derstellen en willen wij ook niet. Boven dien, een burgemeester heeft geen stemmen nodig, hij wordt geacht boven de partijen te staan en dat wordt ook van hem ver wacht. Anders zou, terecht, de vraag moeten ge steld worden: „WAAR GAAN WE HEEN" Geachte redactie, dank voor de plaatsing, H. Vosman. vingerwl'-mg kan inhou-'-.n. Het bleek dat in 22.814 gevallen (15 pet) het verkeersongeluk gebeurde bij verande ring van richting en al: 37.3 pet bij het afslaan naar links 12.4 pet bij het afslaan naar rechts 11,2 pet bij het wegrijden 11,1 pet bij het keren op de rijbaan 7 pet bij het inrijden van een uitrit 6,6 pet bij het verlaten van een uitrit. Bij dit alles speelde hoe kan het an ders! het niet of niet duide'"k en tijdig richtingaangeven een belanrijke rol. In 11,1 pet van de gevallen werd helemaal geen richting aangegeven, in 13,4 pet gebeurde dat wél maar niet tijdig en-of duidelijk Dit betekent, dat bijna 25 pet van de geval len uitsluitend te wijten was aa» het nege ren van de wettelijke plich* om een voor genomen richtingverandering duidelijk ken baar te maken. Of 'el: méér dan 5000 ver keersongelukken die niet behoefden te ge beuren! Wanneer wij bedenken dat de bovenstaande cijfers alleen betrekking hebben op aut' o- bilisten, motor-scooterrijders en b-omfietsers en dat wij in Nederland dan nog met enke le miljoenen fietsers „zitten" die op z'n zachts gezegd met dat richtingaangeven dik wijls een loopje plegen e nemen is het niet te veel gezegd wanneer wij constateren dat er ook hier te lande ettelijke duizenden ongelukken gebeuren die met een simoel handgebaar nog wel! voorkomen kunnen worden. Een reden te meer voor iedere wel denkende weggebruiker om zich altijd en overal te houden aan het bennsel van -ei- lig richting veranderen: Richtingaangeven. TIJDIG. DUIDELIJK. DAAR ZIJN OOK de overige weggebrui kers, die veelal onbewust eraan meewerken om de blinde veiligheid te bieden (ze moe ten er altijd op bedacht zijn de hond niet in verwarring te brengen). Vooral geldt dit wel voor fietsers. Want een fietser hoor je meestal niet -ankomen. Daarom juist houdt de blinde zijn stok omhoog zodra hij gaat oversteken, Dan kunnen de fietsers zonodig stoppen. Dat doen ze dan ook altijd keurig. Kijk, hier is samenspel en onderling begrip in het verkeer wel mogelijk! Natuurlijk kun je een hond niet leren, dat hij rechts moet houden oo' wanreer hij over steekt op een zebra. Rechts-houden om an deren zo min mog-lijk te hinderen en vlot te kunne oversteken. Maar hij leert wel om Voorrangsongelukken behoeven eigen lijk zoals 80 pet van alle verkeersonge lukken niet te gebeuren. Want onder welke omstandigheden ook, altijd is het in laatste instantie de weggebruiker zelf die wanneer zijn pad dat van een ander kruist een beslissing neemt. Voorrangssituaties vragen verstandige beslissingen. Voor die beslissingen is het nodig dat iedereen de regels én de situaties waarin hij ze moet toepassen kent. En dat hij die regels dan ook werkelijk toe past. - dat laatste ontbreekt het nog wel eens. Dat wijzen de cijfers uit die aangeven waèr blijkens een Duits onderzoek van 145.000 verkeersongelukken voorrangson gelukken gebeuren: bij het oprijden van een voorrangsweg 46,7 pet; bij afslaan zonder voorrang te geven aan rechtdoorgaand verkeer op dezelfde weg 40,9 pet; niet stoppen bij een stopkruising 8,6 pet; op verkeerspleinen 1,3 pet. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet in het kader van zijn eerste kernthema-actie 1962 een beroep op iedere Nederlandse weg gebruiker om met genoemde cijfers voor ogen extra voorzichtigheid te betrachten in alle voorrangssituaties, maar vooral bij op de hoek van de straat over de zebra te gaan en niet ernaast over te steken! XXX HEEFT U ER WEL EENS bij stilgestaan hoe het toch mogelijk is dat een blinde dankzij een hond, een geleidehond, zo veilig overal maar komen kan zonder hulp van an deren? Zelfs door het drukste verkeer kan wandelen en: oversteken? Er zijn in ons land al heel wat afgerichte geleidehonden. Maar toch v -r niet zoveel, dat we ze regelm?"- op lraa+ tegenkomen. Maar mócht u vandaag of morgen zo'n hond met zijn baas eens ontmoeten - let u er dan eens op hoe die twee het klaar spelen om zonder gevaar de weg over te steken! Dan zult u bemerken, dat én hond én baas om te beginnen zich stipt houden aan de voornaamste voorwaarde voor veiligheid-in- het-verkeer, die voor iedere weggebruiker geldt: oplettend zijn. XXX MOGE HET VOORBEELD dat de blinde en zijn hond ons geven, begrepen worden als een bewijs, dat het zich dwingen tot oplet tendheid en inachtneming van de geschreven en ongeschreven regels van de weg de grootst mogelijke waarborg voor veiligheid betekent. W. B. Draisma. rj: De hotelaccommodatie in Amster dam is laatste tijd enorm uitgebreid. Als 't nhuwe Hilton-hotel (ca. 500 bed den) open gaat, heeft hoofdstad er in anderhalf jaar ongeveer 2000 bedden bij gekregen. Totaal aantal bedden is dan 6000. Het elf verdiepingen hoge Hilton hotel aan Apolloaan te Amsterdam zal in ju li poorten openen. Dit grootste hotel van ons land zal 300 kamers krijgen, tezamen met zo'n 500 bedden. Kosten van logies? Van 26 tot f 38 voor één en van ƒ41 tot 53 voor twee personen. Zonder ontbijt. Hogere etages (minder lawaai en stof) zijn het duurste. :j: Aangepast aan de vraag naar trips voor vrije zaterdagen en langere weekenden heeft de ANWB vier „Weg wijzers voor vrije uren" samengesteld, waarin bijzonder aardige tips staan voor tochten in Zeeland, Noord.holland, Utrecht-Gooi en Friesland, compleet met openingstijden van bijzondere mu sea e.d. Er komen in toekomst meer provincies aan bod. Gratis voor leden. het oprijden van een voorrangsweg. Want ook hier te lande gebeuren daarmee de mees te (voorrangs) ongel ukken. Een prachtige kans voor iedere weggebrui ker om mee te helpen die ongelukken te voorkomen. De rijder met stijl weet, hoe te handelen in voorrangssituaties: - hij nadert de voorrangsweg in zodanig tempo, dat het verkeer op die weg niet de indruk krijgt: „Die rijdt door"; - hij stelt zich zodanig op, dat ook het langzame verkeer op de voorrangsweg plaats heeft om door te gaan; - hij waagt niets, als er een auto komt aanrijden waarvan hij de snelheid moeilijk kan taxeren. - hij zorgt voor schone (zij)ruiten en goed zicht; - hij vertrouwt niet alléén op z'n mede passagier die zegt „het kan"; - hij gaat niet naast andere wachtende auto's en in het uitzichtsveld van andere be stuurders staan; - hij rijdt als dat kan kwiek de voorrangs weg op. Het Verbond voor Veilig Verkeer is van mening, dat iedere weggebruiker mee kan helpen eigen en andermans veiligheid op de weg te vergroten: door bij het een voorrangs weg oprijden blijk te geven van inzicht, geduld énsportiviteit.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 9