Het Riessender Jöddeken en de bruiloft F1LMNIEUWS RONDE VAN OVERIJSSEL 1962 Waterleiding super-onrendabele percelen RUSSE TARZANEN DE LUIPAARDKONINGIN Haar verzwegen verleden Succesvolle lasexamens lagere technische school R.V.-RKSV 4-2 Autoshow Fa. Bleeker AALME10 Route en Vrijdag 11 mei 1962 Weekblad voor Rijssen Pagina 7 Woensdag de film Vrijdag en zaterdag de film oarmvw* HENSELO m.o5 DEVENTER *1 iidschema voor cl9 ENSCHEDE RIJSS EN buiten de wallen Rijssen was schoon, zeer schoon zelfs. Op de trouwdag van de freule van Be vervoorde. Zelfs Smoege Bats, die zich soms in geen weken waste, stond om negen uur gesteveld en geschoren op de Schild, de ge beurtenissen te bekijken en Nolken van Sik ken Dieks bekeek Smoege-Bats eens goed. En zij riep vol overtuiging, als e oet 'n smeer is is't wal ne knappe jonge! Bats kreeg in de gaten dat Nolken naar hem keek. Mooi weer vandage Nolken! Riep Bats op getogen. As 't zo blif, is 't dikke in orde, Bats rook heerlijk fris vond Nolken. Als hij altijd zo was, dan, dan? Daar kwam David Poepzak het Jöddeken aan, met zijn Sara. Gekscherend riep David tot Smoege Bats, jonge tostoo, iej hebt vuur 't griep'n! En Bats overwon zijn schroom en kreeg het om negen uur in de morgen al met Nolken voor elkaar. Maar Nolken stelde als voor waarde dat Bats zich iedere morgen zou wassen en scheren. Dat was al een zware opgave voor Bats, daar moest hij nog eens over denken. Maar vandaag was het feest. Vandaag stond Rijs sen op zijn kop. Steeds meer mensen kwa men er op de Schild bij elkaar. Zij zorgden vooral vroeg te zijn, want het zou de laat ste maal in de historie van Rijssen zijn dat een freule van Langen te Rijssen trouw de. De Saare kwam in zijn beste spullen. Zijn vrouw naast hem. Achter hem zijn zo nen en dochters en dan volgde naar rang en stand de hele Bouwstraat. De daghuurders achteraan. De Saare stelde de Bouwstraat netjes op. Dat was feitelijk het werk van de Fluite, als burgemeester Maar deze leef de in de schaduw van de Saare. Jan uit de Tabaksgaarden, jeugdvriend van de oude jonker Berend, was de hoofdman uit de Ta baksgaarden. Piep Berend voerde de Haar aan. En de Lippe de Huttenwal. De Gapert kwam met alles wat bij het kasteel hoorde. En Schipper Dieks was de aanvoerder van de Wierdense straat Dan was er nog de Snieder die de Enterstraat aanvoerde en de vier burgemeesters hadden de leiding op de Schild De Gapert had dagen aan het plan gewerkt. De jonker van de Grimberg zou voorop gaan. Kwart voor tien begon de klok te luiden. De stoet zette zich in beweging. Het volk van de omliggende stadjes en dor pen was naar Rijssen gestroomd om de rijk versierde koetsen te zien die alle op de Schild een plaats zouden zoeken. Al wat adel was in verren omtrek zou op dezen morgen naar Rijssen komen. De drost van Twente Ro bert van Ittersum, vader van de bruidegom, was reeds daags te voren met zijn echtge note op Bevervoorde aangekomen. Verder waren er bikans alle edelen uit Twente. Zo als de Haersolthes van Eisen, de Van Coe- verdens van de Stoevelaar, Wegdam en Scherpenzeel. De Ripperda's van Weldam, Hengelo en Boekelo. Sloet van Warmelo en Van Hoevel van Nijenhuis, bij Diepenheim. De jonker van Heekeren bij Goor Splinter van Oliedam. De van Hoevels en vele an deren. H hetuwelijk was een kijkspel voor de Rijssenaren. De klokken begonnen te lui den. De rijtuigen reden voor. Eerbiedig maakte het volk ruimte voor de groten der aarde. De Saare bekeek het gezelschap kritisch. Hij dacht er het zijne van, maar hij hield het voor zich. Hij prees zich gelukkig, dat hij een vrij burger was van Rijssen. Hij zou zijn eenvoudige woonstulp niet willen ruilen voor de pracht en praal die hier ten toon werd gespreid. Daar betrad het echt paar de kerk, voorop schreed in al zijn macht en majesteit de drost van Twente. De gas ten waren binnen. Het volk van Rijssen mocht ook binnen. De Saare liet de mensen uit de Bouwstraat voorgaan, hij had de tijd. Hij had een eigen gestoelte in de kerk. De koster-schoolmeester had hem gevraagd of hij zijn gestoelte voor de trouwgelegenheid wil de afstaan, voor de adellijke bezoekers. En met de neus in de wind en de handen in de zakken, had de Saare geroepen dat har ie'je dach! Meer ik gao der zulf zitt'n! Punt uit! En de koster-schoolmeester had niet meer gevraagd, wel wetende dat de Saare zijn besluit vast stond. Tenslotte stonden daar David nog en Sara. Zij zouden buiten moe ten blijven. Maar de Saare verordonneerde as iej ouw fatsoenlijk gedreegd gooi met. En zo geschiedde, dat het Riessener Jödde ken getuige was van de trouwerij van de freule. In de loop pan de middag ging Da vid naar Bevervoorde en bood de freule nu mevrouw van Ittersum een antieke warm waters toof aan. Dit werd door Berendina zeer op prijs gesteld. Het feest voltrok zich voor wat de adel betrof op de Oosterhof. Van uit de kerk reed men daar naar toe. En het volk van Rijssen had ruimschoots de gelegenheid om alle pracht en praal te bewonderen. De Saare had wel goed gezien dat er ver andering zou komen. Bentheimse neven hadden David het Jöd deken in de kerk ontdekt. En toen ze in Rijssen geen vat op de Jood konden krijgen klaagden ze bij de drost van Twente. Deze beloofde een serieus onderzoek te zullen in stellen, het gaf geen pas, zo verklaarde de drost dat een Jood bij de trouwerij in de kerk was. De Rijssenaar die David had bin nengesmokkeld verdiende gegeseld te wor den. De drost gaf zijn zoon opdracht een onderzoek in te stellen en dan naar bevind van zaken te handelen. De jonker ging naar zij schoonvader Berend van Bevervoorde en vertelde wat zijn vader de drost van Twente van hem verlangde. En Berend ver telde aan zijn schoonzoon, dat wanneer deze het volk van Rijssen niet op de hals wilde hebben, hij de zaak van het Jöddeken blauw blauw moest laten. En de heer van de Oos terhof liet de zaak blauw blauw. Maar jonker Snorrewits uit het Bentheimse kwam op de Oosterhof. Hij kwam bij nicht en neef, de kans was nu toch verkeken, nicht was gelukkig getrouwd. Maar die schuldbe kentenis van drieduizend gulden, die het Jöddeken van hem had, zat Snorrewits le lijk dwars, daar moest hij een hypotheek voor nemen, om dat af te lossen en daarom ging hij stoken tegen de Jood van Rijssen. En hij had succes. De drost van Twente stelde een onderzoek in De drosten diena ren moesten een onderzoek instellen naar de gedragingen van het jöddeken. Twee drostendienaren kwamen naar Rijssen; de jonge heer van Oosterhof stuurde ze naar de Bevervoorde. Jonker Berend van Langen stuurde de Gapert naar de Saare en deze haald Deavid en Sara op. De zonen waren thuis. En alles was klaar de beide drosten dienaren kwamen bij de Saare en vroegen aan dezen of hij ook bevriend was met een Jood die te Rijssen handel dreef. David kom hier! Riep de boer. Hier is hij en wat nu? Ja de beide drostendienaren wilden het Jöd deken meenemen om voor de drost te ver schijnen. Wol ie'j beiden den ploegstrampen over 'n balg hebben? vroeg de Saare. Neen daar hadden de heren geen behoefte aan. En David blif in Riessen. Snorrewits waagde zich in het hol van de leeuw! Snorrewits had een kort bezoek afgelegd op de Bevervoorde. Berend van Langen had hem ontvangen. Maar Christina van Wester- flier had al haar gal uitgespuugd over de verwaande Pruis. Die zich maar steeds kwam opdringen, er moest wat aan gedaan wor den. Zij nam de Gapert in de arm en Jean ne, Jan's vrouw die van de Snorrewits gruw de, stuurde de Snor naar boer Saare in de Bouwstraat. Bij de Saare waren ze juist aan het dorsen. Bram Saare de jongste zoon des huizes stond achter op de deel, zoals dat destijds gewoonlijk het geval was ston den beide mendeuren los. De oude Saare dorste in de onderbroek. Ofschoon in de zestig gaf hij nog steeds de toon aan. En dat niet alleen bij het dorsen maar bij al les. De oude Saare was een kei van een kerel. Op het land een lepe boer op de markt klopte hij er alles uit wat hij kon. De jonker Snorrewits kwam revanche ha len bij de Saare. Nou daar kwam hij vroeg genoeg. Scheiding gaf hij tijd van de dag en vroeg naar de Jode Poepzak. Daar had hij nog iets mee te verhapstukken De oude Saare gromde gelijk een kwade waakhond. Hij dorste door, onheilspellend kwam de vle gel op de rogge neer. Versta je me niet? vroeg jonker Snorrewits, vader, riep Bram, hij wil jou hebben. De oude Saare spuugde in de handen en vloekte, dit laatste deed hij bijna nooit, want de Saare was streng in het geloof. Toen hield hij even op en stap te naar voren. Wat mot je hier? Ik heb je niet geroepen. Ik wil David spreken! Riep de jonker, anders ga ik naar de drost van Twente. Mars! De Bouwstraat uit of je krijgt de voet voor het gat! Snorrewits trok zijn degen. Haal dat Keezemes vuur oew, anders ga je der aan brulde de oude Saare. De burgemeester de Fluite kwam toe lopen om de situatie te redden. Maar het was al te laat. De oude Saare en drie jon gens wierpen zich op de Snorrewits. Men ros te hem niet zuinig af Hij krabbelde op en rende met gescheurde kleren de Bouwstraat uit in de richting van de Schild. Zijn degen het teken zijner waardigheid liet hij achter. Hij rende naar de Oosterhof. Een knecht van de Oosterhof haalde later de degen op. Het was de laatste keer dat Snorrewits te Rijssen kwam. De graaf van Bentheim zond dreigbrieven aan de stad Rijssen. De hoge overheid incassu de drost van Twente be moeide zich met het geval. Hij eiste dat men de Saare zou uitleveren. Maar de bur gemeesters en het gericht van Rijssen ble ven op hun stuk staan, dat Rijssen een vrije stad was en dat deze zelf haar burger be rechtte. Daar kwam natuurlijk dadelijk niet van. de de Dorst probeerde het bij de heer van Bevervoorde, maar die was pro Rijssen. En des drosten zoon, de heer van de Oosterhof, zou nader kennis maken met Rijssen buiten de wallen. Van Coeverden. Terwijl Tarzan, zijn vrouw Jane en Boy de junglestad Zambesi bezoeken, komt 'n zwaar gewonde man vertellen, dat hij de enige over levende is van een handelskaravaan, die door luipaarden aangevallen is. Tarzan, die de gewoonte van luipaarden kent, gelooft 't verhaal niet, maar de Dis trictscommissaris en een halfbloed-dokter zen den mannen uit om de wilde dieren te van gen. Als een aantal luipaarden gedood is, gelooft men dat het gevaar geweken is en een nieuwe karavaan vertrekt met enige schoolmeisjes. De wraakzuchtige Lazar heeft de oude, ge heime broederschap der Luipaardmannen tot nieuw leven gewekt - Luipaardmannen met ijzeren klauwen, die hun slachtoffers dood- pijnigen. Kimba, een jonge spion van de Lui paardmannen, weet in Tarzans huis door te dringen. Boy ontdekt dan hoe de karavaan door Luipaardmannen wordt aangevallen en de meisjes ontvoerd worden. Te hulp geroepen, gaat Tarzan er op uit, maar de mannen ne men hem gevangen en brengen hem naar een grot, waar hij de priesteres Lea en La zar vindt. Ook Jane en Boy worden van huis gehaald en zij zullen alle drie moeten ster ven. De trouwe aap Tsjieta, bevrijdt hen, waar na Tarzan een stuk rots voor de ingang van de grot vallen laat, waardoor alle Luipaard mannen bedolven worden, behalve Lazar en Kimba. Kimba schiet Lazar dood, doch wordt zelf ook dodelijk gewond. Nu is werkelijk al le gevaar geweken en Tarzan keert met Jane en Boy terug naar hun huis in de jungle. In een heuvelachtig landschap staat som ber en eenzaam een huis; een Internaat voor moeilijke meisjes. Christa Andres, de gouver nante van het tehuis, neemt afscheid van haar directrice, mevrouw Diethelm. De jeugdrechter, Dr. Borner, heeft Christa voor een conferentie in de nabij gelegen stad ontboden, want hem ontbreken nog eni- de documenten en getuigschriften om Chris ta haar vaste aanstelling te bezorgen In Christa's dossier komt een leemte voor, een tijdsbestek van zes jaar, waarvoor ambtelijk nog 'n oplossing moet worden gevonden. Daar toe is een bewijs van goed gedrag van het bestuur harer geboorteplaats onontbeerlijk. Dr. Bomer heeft nog een ander verzoek. Er is nog een meisje, Erika Schoner, nog niet helemaal zestien jaar, dat hij aan de hoede van Christa wil toevertrouwen. Het dossier van deze Erika schetst de volledi ge tragedie van een jong mensenkind; de moeder gescheiden en opnieuw getrouwd, 't familieleven ontwricht, zonder zedelijke en morele orde of regelmaat. Een kind zonder toezicht, zonder opvoe ding, zonder ouderlijke liefde en tenslotte door de moeder op straat gezet. Op de straat hangt ook Fritz Schmoll rond, drieentwintig jaar, onecht kind van een kel nerin, een verboemelde grotestads-figuur, die vertrouwelijke relaties met zekere dames on derhoudt. Ronduit gezegd, deze blonde Fritz is een souteneur. Ook Erika Schoner is in zijn kring ver zeild geraakt. En dit jonge onervaren wicht gaat van hem houden. Op straat opgepakt, wordt Erika naar een opvoedingsgesticht ge bracht, waaruit zij echter na korte tijd weer ontvlucht. Christa Andres zal het niet makkelijk heb ben met dit kind, want het is stug, weer barstig, onbetrouwbaar en vol haat jegens haar omgeving. Alle inwoners van het internaat zijn nieuwe vijanden voor Erika, die haar vrijheidsdrang aan banden willen leggen. Al die jonge meisjes tussen twaalf en ze ventien staan reeds in de schaduw van hun verleden. De temperamenten, karakters en opvattingen botsen op elkaar: aan de ene kant haat, jaloesie, boosaardigheid, leugen, amoraliteit en sexualiteit - aan de andere kant: goedheid, liefde begrip en hulpvaar digheid. Erika wil geen hulp, zij verlangt slechts terug naar het milieu van het schemerdon ker En op zekere dag blijft haar bed onbe- slapen, doch Christa Andres weet, waar haar beschermelinge te vinden is. Zij haalt Erika uit de duistere kroeg terug. Doch de schadu wen van het verleden kruisen ook het pad van Christa Andres. Als jong meisje heeft zij een zekere Max leren kennen en in haar on schuld is zij van deze kerel gaan houden. Geheel in de ban van deze onverlaat ge raakt, liet zij zich tot diefstal verleiden. De rechter sprak het vonnis over haar uit en de gevangenis was haar boete. Daarom werd Christa gouvernante om van de rechte weg afgeraakte meisjes te kunnen helpen en hen voor een lot te behoeden, dat haar zelf zo zwaar drukt. Toen Christa in de stad was om Erika terug te halen, was ook Max in diezelfde kroeg. Hij is haar gevolgd en is nu geheel op de hoogte van Christa's doen en laten. Het komt hem voor, dat de meisjes van goeden huize, die in het internaat zijn opgenomen, een prachtig object vormen om van de ouders zwijggeld af te persen. Chris ta moet hem daarbij helpen. Als zij echter weigert, dreigt hij haar superieuren van haar verleden in kennis te stellen. Deze gang van zaken drijft het conflict tussen hen op de spits en voert tot een drama tisch einde, dat echter een louterende uitwer king zal hebben op de meisjes die onder Christa's hoede stonden. En voor Erika is dit tragische conflict een dringende waarschuwing om terug te keren van de gevaarlijke weg die zij had ingesla gen. Onder auspiciën van de Nederlandse Ver eniging voor Lastechniek werden in de af gelopen week de jaarlijkse lasexamens af genomen aan leerlingen, opgeleid door de Avondnijverheidsschool te Rijssen. De geslaagden waren: Autogeen lassen voor beginners: J. H. Baan, Rijssen; G. J. Bennink, Wier den; J. H. Brinks, Rijssen; A. v. Dijk, Nij- verdal; H. Gerritsen, Rjjssen; A. ter Haar, Nijverdal; L. Hazelhorst, Rijssen; H. D Kar- sten, Hulzen; B. j. Koster, Rijssen; B. Lan- kamp, Wierden; J. Ooms, Wierden; H. Schip pers, N'dal; H. Schothans, Rijssen; F. H. Smit, Wierden; A. Vrugteveen, N'dal; H. Woesthuis, N'dal. 2 kandidaten werden af gewezen. Autogeen lassen voor gevorderden: J. H. Holsappel, Rijssen; W F. A. Roeloff- zen, Wierden; G. H. Tulier,' N'dal. Afgewezen: geen. Eelktrisch lassen voor beginners: J. H. Baan, Rijssen; H. Brinks, Holten; J. H. Brinks, Rijssen; A. v. Dijk N'dal; J. A. Fok ker, Rijssen; H. J Gerritsen, Rijssen; A. ter Haar, N'dal; L. Hazelhorst, Rijssen; J. Helaha, N'dal; H. D. Karsten, Hulzen; J. Kaya, N'dal; B. J. Koster, Rijssen; J. Ma- nenschijn, Zuna; H. Nieuwenhuis, Rijssen; G. J. Nijland, Rijssen; J. Nunumete, N'dal; M. Nunumete, N'dal; D. Poortman, Rijssen; M. Rohaan, Rijssen; B Schulenburg, Rijs sen; J. Schutte, N'dal; H. D. Slagman, Rijs sen; B. Slijkhuis. N'dal; F. H. Smit, Wier den; A. A. Teterissa, N'dal; J. W. Veneklaas Holten; A. Vrugteveen, N'dal; H. Woesthuis, N'dal. Elektrisch lassen voor beginners: Elektrisch lassen voor gevorderden: G J. Bennink, Wierden; j. Bosschers, Hol ten; J. ten Brinke, Markelo; A. F. Evers, N'dal. H. Gerritsen, Rijssen; H. Harbers, Rijssen; J. Jansen, Wierden; D. Ligtenberg, Rijssen; G. Rolleman, Rijssen; H. Rolleman Rijssen; G. J. Rouweler, Wierden; J. San- derman, Rijssen; M. Schulenburg, Rijssen; G. J. Seppenwoolde, Rijssen; A. Slooijer, N'dal; W. F. H. Tijhuis, N'dal. Afgewezen: Afgewezen: geen. De waterleidingmaatschappij „Overijssel" heeft het Gemeentebestuur verzocht om een bijdrage van 8,— per super-onrendabele aan sluiting op het waterleidingnet. Aanvankelijk was er enige hoop, dat ook de grote gemeenten met een eigen water leidingbedrijf in het tekort zouden bijdra gen, maar helaas zijn de onderhandelingen hierover op niets uitgelopen. Wij vinden dit zeer onbevredigend, daar nu de lasten van de onrendabele gebieden niet gelijkerwijs door alle gemeenten worden gedragen, maar alleen door die gemeenten, die door de W.M. O. van water worden voorzien, aldus b. en w. Gedeputeerde staten van Overijssel hebben nu aan de W.M.O. geadviseerd om bij de verdere berekening geen rekening te hou den met de bijdragen van deze gemeenten. Op verzoek van de W.M.O. hebben gedepu teerde staten zich toen bereid verklaard om de provinciale bijdrage te verhogen, mits de gemeenten eveneens een bijdrage geven. Het gebrek aan stootkracht is in de wed strijd tegen haar plaatsgenoot R.V. vooral oorzaak geweest van de nederlaag. Reeds na 1 minuut spelen had de thuis club de leiding, toen Van de Maat bij de eerste en beste aanval via Kwintenberg scoorde. In'de 13e minuut bracht 1. binnen G. Klein Rouweler uit een voorzet van L.buiten W. Ebbing de partijen op gelijke voet 1-1. In de 28e en 33e minuut leverden 2 zwak ke momenten van keeper Slaghekke even zovele doelpunten op. Eerst liet hij een te rugspeelbal van stopper Kamphuis los, ter wijl even later een scherpe voorzet van H. Maatman door hem verkeerd werd beoor deeld, 3-1. Nog voor rust kopte A. Tusveld uit een vrije trap van G Klein Rouweler in. 3-2. Na de rust opnieuw een op en neergaan de strijd. Bij R.K.S.V. viel op het gebrek aan schotvaardigheid. Dit was ook oorzaak dat de door haar opgezette aanvallen niet voldoende werden afgewerkt. De R.V. voor hoede zette gevaarlijker aanvallen op over de vleugels. Na 25 minuten spelen leverde dit een doelpunt op, toen een voorzet van l.buiten H. Maatman door r. buiten H. Lig tenberg in een doelpunt werd omgezet 4-2. Mede door deze nederlaag is R.K.S.V. in ernstig degradatiegevaar gekomen. Vooral ook doordat Stevo momenteel volop in op mars is. Het is dus oppassen geblazen voor de Oranje-Witten, die a.s. zondag P.H. uit Almelo op bezoek krijgen. Alleen een over winning kan haar positie enigszins verbete ren. Er zal met veel meer animo gespeeld dienen te worden dan de laatste wedstrijden. Het zou jammer zijn, wanneer het inder tijd met veel moeite verkregen 4e klasser- schap nu verloren zou gaan. Op grond daarvan wordt nu verzocht een bijdrage te verlenen van 8,— per aansluit- baar perceel. Deze bijdrage is verschul digd gedurende 30 jaar en kan worden af gekocht door een storting a fonds perdu van 135,— per perceel. B. en w. geven de voorkeur aan een jaarlijkse bijdrage. Volgens de eerste opgaaf van de W.M.O. bedraagt het aantal percelen dat op 31 de cember 1961 onder deze regeling valt 46, maar volgens een latere opgaaf 52. Na telefonisch overleg met de W.M.O is medegedeld, dat door deze bijdrage ver valt de door de raad toegekende bijdrage van 75 pet. in het garantie tekort, onder meer voor de super-onrendabele gebieden aan de Middeldijk en Middelveen, waartoe de raad besloot bij besluit van 2 juni 1959. B. en w. wijzen er nadrukkelijk op, dat de ze nieuwe regeling dus geldt voor de super- onrendabele gebieden. Voor de onrendabe le gebieden geldt de regeling, dat voor elke onrendabele aansluiting een bedrag van 4,- door de W.M.O. aan de gemeente in reke ning wordt gebracht. Op grond van het vorenstaand stellen b. en w. voor om voor 1962 beschikbaar te stel len 52 x ƒ8,is ƒ416,—, afgerond naar bo ven op 425,— en tevens te beslissen, dat voor elk aansluitbaar perceel een bedrag van 8,— beschikbaar wordt gesteld tot een bedrag van ten hoogste 110 percelen of af gerond een bedrag van 900,— of zoveel meer als nodig is, wanneer blijkt, dat er nog meer percelen kunnen worden aangesloten. B. en w. zullen namelijk nagaan of in de ze gemeente nog meer super-onrendabele per celen zijn, die niet bij de W.M.O. bekend zijn. De overgelegde lijst bevat namelijk enkele onjuistheden en daardoor kan het aan tal percelen zich nog wijzigen. Deze week hield de fa. Bleeker (garage aan de Boomkamp) een grote Fiat show. Er stonden op overzichtelijke wijze een gevarieerd aantal types uit de Fiat serie op gesteld, zodat aspirant kopers een goede in druk kregen over de mogelijkheden die er bij Fiat zijn. In het bekende Fiat merk kunnen reeds wagens worden geleverd van 3.500 maar men kan ook een super de luxe wagen in dit merk kopen van 20.000. Het is hier dus met recht voor elk wat wils. De heer Bleeker showde in Rijssen o.a. een z.g. Giardiniera, een combinatiewagen die ligt in de prijsklasse van 4.000. Dit wa gentje kan benut worden voor zowel zake lijk als persoonlijk gebruik. De fiat 1100 (de Luxe Export) in de prijs van 5.950 is een sportieve tegelijk een comfortabele royale auto. Een bijzonder aantrekkelijke wagen is ook de Jagst 4600) In de luxere klasse wer den geshowd de Jagst coupé 7.250 Europa 6.500 de Fiat 1200 Cabriolet 9.100 en de Fiat 1300 7.800. 19.31 <v*rr IHWM> mt itMira •<J8 '4.57 '114 '5.13 wiioei* l)CjA- START i 'i Aimiccn a n '6 10 *PIN|5H 'l.tl «wil 'R.il <1 HOtTfN I7H n is «iLcew g oca 'I 51 H*«hClO GEN 14.95 oirw IHMO' ri7.08 Met de aanmelding van Henk Cornelisse, Cor Schuuring en Bertus Boom voor de Ron de van Overijssel (zaterdag 19 mei) is het rennersveld voor dit jaar wel geheel com pleet. Niet omdat nu het getal van 130 ren ners vol is, maar omdat alle kopstukken uit het klassement van „Het zilveren stuur" er bij zijn. Van de eerste 30 namen in dit klassement mankeren er maar een viertal op de deelnemerslijst van de Overijsselse klassieker. Henk Cornelisse, Coen Visser, Ad- je van Kemenade, Chris Duyker, Cees van Espen, Bert Boom, die in deze volgorde de eerste zes plaatsen bezetten, Wim Diepe- rink, Bart Solaro, Piet Verwey, Cor Schuu ring, Jan Schroder, Jos Binders, Cees Snep vangers, Theo Rutten en Kees Haast, om zo maar een greep te doen: ze zijn er al lemaal en ieder van deze jongens zal er alles op zetten om in het Twentse land weer een paar punten aan het reeds verzamel de totaal toe te voegen. Dat klassement van „Het zilveren stuur" een fantastische ereprijs, plus een niet te versmaden waardebon van duizend gulden, blijkt de animo voor de amateur-klassiekers binnen de Nederlandse grenzen enorm te hebben verhoogd. Dat kan alleen maar ver heugend zijn, vooral nu er moeilijkheden dreigen te ontstaan met de vergunningen voor weg-coursen die niet op de lijst van klassiekers voor komen. Het is wel opval lend, dat ook nu weer het „competitie-sys teem" nieuwe aantrekkelijkheid verleent aan een tak van sport. De Ronde van Overijssel start dus zater dag 19 mei weer vanuit Rijssen. Alleen voor amateurs en over de onverkorte afstand van 220 kilometers: langzamerhand hebben on ze jongens kilometers genoeg in de benen om hun krachten over deze afstand met el kaar te meten. Het wordt een rondrit door mooi Twente en Salland. Over meest vlak ke, snelle wegen die in de tien jaren waarin deze Ronde ervaring opdeed, steeds een hoog gemiddelde opleverden. Een wedstrijd voor de „rouleurs" dus, de enkele hellink- jes over Twentse essen en „wipjes" over 14.15 de „bergen" bij Ootmarsum, Nijverdal en Markelo ten spijt. Bijzonder benieuwd zijn wij naar het ant woord op de vraag, cf Henk Cornelisse na zijn bijzonder fraaie successen in de eerste klassiekers van dit seizoen, zijn vorm heeft kunne bewaren. Er zijn trouwens nog veel meer vragen te beantwoorden, hier in Rijs sen. En dat is maar goed ook, anders zou de sport geen „Sport" meer zijn! De vraag bijvoorbeeld, of de tegenwoor dige volgorde in het klassement werkelijk reeds een afspiegeling is van de krachts verhouding in het Nederlandse renners-korps bij de amateurs: onder de renners die ach ter in dit „peleton" zitten zullen er ongee twijfeld nog heel wat naar de kop stormen, vóór het einde van de zomer in zicht is. De vraag verder of de derde plaats van Johan Pluimers uit Enter en de vijfde van Jurrie Dakter, waarmee de wielerliefhebbers in het oosten vorig jaar zo blij waren, een blijvend bewijs van de opmars van de oostelijke renners is, of twee geheel op zich zelf staande prestaties. Nu Dieperink en Boom, twee namen die de laatste jaren veelvuldig in één adem wer den genoemd, maar die nu over twee ver schillende ploegen zijn verdeeld, belangrijk sterker rijden dan een jaar geleden, is er misschien nog nooit zulk een grote kans op een eigen oostelijke winnaar geweest. Ove rigens zal Johan Pluimers ook nu zeker weer een hartig woordje meepraten in „ei gen land" en zijn ook andere renners uit deze contreien - Klaas Visser, Gert Zwie- nenberg, Ten Berge, Westenberg, Bossink en anderen zeker niet kansloos voor een goe de plaats in de uitslag. Hoe het zij, de Ronde van Overijssel, tel ken jare sportief en organisatorisch 'n groot succes, belooft ook nu weer een pracht stuk je wielersport te zullen opleveren. De win naar daarvan zal van heel goede huize moe ten komen, om zijn naam te kunnen schrij ven op de ere-lijsrt, naast die van Michel Stolker, Piet Damen, Coen Niesten, Jan Jan ssen en Piet van der Horst (vorig jaar) en anderen!

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 7