Vervolg koninklijke bruiloft Kleurrijk mozaiek Tocht door juichend Zwolle Fleurig défilé Ongedwongen bijeenkomst oorkonde In de Statenzaal Vrijdag 11 mei 1962 Weekblad voor Rijssen Pagina 5 ït nog- :1e pas- :n han en. Hij rein en klasse- i jasje Voor het station had de Coöperatieve groen te- en fruitveiling Zwolle en omstreken een kleurrijk mozaiek van groenten en fruit neer gevleid. De „J" en de „B" van Juliana en Bemhard waren van organje zomerwortel- tjes gemaakt. Het „Welkom" werd in witlof toegeroepen, terwijl het wapen van Zwolle gevormd werd door bloemkolen die in een bed van blauwe druiven lagen. Het geheel was afgezet met een rand verrukkelijke „Golden Delicious"- appelen. Om dit alles nog eens in kleuren te accentueren, had men gebruik gemaakt van radijs, groene komkommers, rode bieten, an dijvie en sla. Staphorst was ook present in de Overijssel se hoofdstad^ Op het Stationsplein had men een enorme tent gebouwd, waarin Staphor ster meubelen stonden op een met zand be strooide rode vloer. Staphorster mannen en vrouwen ontvingen hier een typische koffie- visite, waarmee zij de gastvrijheid van hun plaats symboliseerden. Het gehele gezelschap zat achter dampen de koppen koffie, toen de koninklijke gasten voorbijkwamen. Na het oponthoud op het Stationsplein stap ten de hoge gasten in de gereedstaande hof- auto's voor een tocht van bijna drie kilome ter door een vlaggend en juichend Zwolle. Voorop reed het zilveren bruidspaar, daar achter de prinsessen Beatrix en Irene en in de derde wagen zaten prinses Margriet en prinses Marijke. Het werd een onstuimige huldiging, daar in de Overijsselse hoofdstad waar jong en oud waren uitgelopen om niets van dit unieke ver blijf van de gehele koninklijke familie te mis sen. Ver voor zeven uur hadden reeds hon derden Zwollenaren een plaatsje langs de rij- route veroverd. Een oud baasje zette zelfs al om vier uur des ochtends zijn stoeltje op het trottoir neer, omdat hij zeker wilde zijn van een goed uitzicht op de koninklijke stoet. In het Grand Hotel Wientjes werd in de met schitterende voorjaarsbloemen versierde hal na afloop van deze rijtoer de koffie ge serveerd. Direct hierna ging men naar het bordes van het hotel om Overijssel voorbij te zien trekken in al zijn schakeringen. Honderden kleurige hortensia's markeerden dit met Perzische tapijten belegde bordes, waaraan men de hele nacht nog had getim merd en geverfd. Het werd een bont défilé van praalwagens en mensen. Mensen, die kwamen uit de gehele provincie Overijssel. Zij allen wilden uit hun streek en uit him plaats de felicitaties overbrengen ter gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest van ko ningin en prins. Voorop ging de muziekvereniging Appollo uit Goor, met direct daarachter de landelijke ruiters van Overijssel. Een vlaggengroep re presenteerde alle gemeenten van deze provin cie. Maar er was meer De Overijsselse heu velrug, Rijssen, Holten, Hellendoom, Ommen - presenteerde een aardige wagen; de Noord oostpolder werd in beeld gebracht door een met vier paarden bespannen praalwagen. Er trok een postkoets voorbij en de visserij uit Urk was present. De koninklijke gasten kwa men ogen tekort en lieten zich aan de hand van een feestelijk programma voorlichten over de symboliek die hier door de verschil lende groeperingen ten toon werd gespreid. Zelfs koeien, biggen, lammeren, kippen en schapen werden in deze bonte stoet meege voerd. Vrolijk wuivend wandelde een boerendans- groep in Markelose klederdracht voorbij. De textielindustrie werd uitgebeeld en men hoorde ook het midwinterhoornblazen zoals dat in Ootmarsum nog geschiedt. Een groep theologische studenten uit Kam pen ontbrak evenmin. Ruim een half uur duurde dit défilé, dat niet alleen vanaf het bordes bewonderd werd door de koninklijke gasten en een grote groep stedelijke autori teiten, maar ook door alle Overijsselse burge meesters en de landdrost van het openbaar lichaam de Noordoostpolder, die aan weers zijden van het bordes stonden. Op een speci ale tribune tegenover het hotel zaten twee honderd gerepartrieerden van de stichting „Zandhove", zestig Utrechtse oorlogsinvali den, de gemeenteraadsleden van Zwolle, en enkele buitenlandse gasten. Te voet begaf het gezelschap zich na af loop van het défilé naar de Buitensociëteit. Op het Marktplein in de Brabantse hoofdstad 's Hertogenbosch werden koningin prins verwelkomd door „De eerste boer de beste" en zijn vroww (Zoete lieve hetgeen met veel vrolijkheid gepaard ging. Een groep jonge Staphorsters symboliseert Overijssels gastvrijheid op het Stations plein in Zwolle tijdens bet bezoek van de koninklijke familie aan onze provincie. De wagen van de Overijsselse Heuvelrug (Rijssen. Holten. Hellendoom en Ommen) welke deel uitmaakte van het defile voor het koninklijk bruidspaar, legde hel accent op de recreatie te land. Exclusieve opname voor hel Weekblad voor Rijssen). De wethouders van Zwolle viel hier de eer te beurt, aan de hoge gasten te worden voor gesteld. Een enthousiast „Lang zullen ze le ven" werd ingezet toen het gezelschap de gro te zaal van de Buitensociëteit binnenkwam, waar de Overijsselse jeugd verzameld was. Hier geen officiële stoelen voor de hoge gasten. Ongedwongen schikten zij zich op hun eigen verzoek aan kleine tafeltjes bij en tus sen de jongeren. Met opzet was hier geen regeling getroffen en het werd aan de hoge gasten zelf overgelaten, waar zij wilden gaan zitten. Prins Bemhard nam zelfs helemaal achter in de zaal plaats en stelde de jongelui rond hem op hun gemak met een gezellig bab beltje. Het Twents Jeugdorkest, dat veertig leden telt in de leeftijd van twaalf tot zeventien jaar, bracht onder meer de London Sympho- nie van Joseph Haydn ten gehore en het fluit- harpconcert van Mozart. Solisten waren Ada Brusse, harp, en Stans Wilmink, fluit. Na afloop wenkte de koningin de dirigent, mevrouw L. Driesenaar-Augus- tin, en de twee solisten en bedankte hen voor wat zij noemde de heerlijke uitvoering. „Jullie ook, hoor jongens", riep zij al ap plaudisserend de jonge musici op het toneel toe. Ook de prinsessen snelden naar de diri gent en de solisten om hen te bedanken. Prins Bernhard, die zo gauw niet uit de voeten kon komen, liep later ook nog naar het podium waar hij vriendelijke schouderklop jes uitdeelde. De koningin maakte nog kennis met een blinde jongeman, de PTT-telefonist H. J. Halfwerk, die met zijn geleidehond naar dit festijn was gekomen. Gezellig en ongedwon gen liepen koningin Juliana en de prinses sen langs de talrijke tafeltjes waar de jeugd eveals zij genoot van een kopje geurende koffie. Zaterdag begon de reeks van koninklijke bezoeken aan de provincies in de Overijs selse hoofdsad Zwolle. Een groep velocipède-rijders, de Böggelrieders uit Losser, pre senteren zich voor de koninklijke familie, welke met een groot aantal hoge gasten aan- uipvi.o i r n-h In Pt hnrdpg n/vn hnt.pl \Y/ ipmfipr Op het bordes van Hotel Wientjes ziet men o.m. van links naar rechts drs. A. F. Roeien, burgemeester van Zwolle, prinses Beatrix, prinses Irene, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin, koningin Juliana en prins Bernhard, prinses Margriet en prinses Marijke. Een leuk intermezzo was de aanbieding van een oorkonde, vervaardigd door de jeugd- ondememing, de uitgeverij- en drukkerij n.v. „Mikro" te Zwolle. De vijftienjarige directeur van deze ven nootschap, Godfries Simon, en zijn zestien jarige verkoopleidster, Rensje Dijksterhuis, hadden speciale toestemming van commissa rissen en aandeelhouders van deze jeugdven- nootschap gekregen, deze oorkonde in eigen bedrijf te vervaardigen. Op het oud-Hollandse papier, waarop de handtekeningen van alle jeugdondernemers staan, werd getuigd van de grote waardering voor de levende belangstelling van koningin en prins voor de jeugd en de steun die zij aan het jeugdwerk geven. Samen bekeken koningin en prins 't werk stuk en zij lieten zich vertellen hoe leerlin gen van de vierde klassen van alle middle- bare scholen in Zwolle sinds vorig jaar deze jeugdondememing exploiteren. De jongeren brachten zelf het aandelenkapitaal bijeen en brengen een avond per week in eigen bij drijf door. Na het bezoek aan de Buitensociëteit werd een tweede rijtoer gemaakt die ruim vier ki lometer door Zwolle leidde en eindigde bij 't Provinciehuis. In de feestelijk versierde Statenzaal van 't Provinciehuis onderhielden de gasten zich met de voorzitters van de politieke fracties uit de Staten. Met hen gebruikten zij een koud buf fet, waarna men tegen één uur naar het sta tion reed. Hier stonden 24 landelijke ruiters opgesteld, die door hun commandant, de heer D. P. J. de Visser uit Emmeloord, werden gepresen teerd. Hartelijk was het afscheid van de Over ijsselse autoriteiten op het station. Even daarvoor had 'n argeloze reiziger nog al wat opschudding verwekt onder vele pas sagiers die op het station waren blijven han gen om de koninklijke familie te zien. Hij stapte resoluut naar de koninklijke trein en wilde net het portier van het eerste klasse rijtuig openmaken, toen hij aan zijn jasje werd getrokken. „Is dit dan niet de trein naar Arnhem?", vroeg hij verbouwereerd. Toen men hem de zaak had uitgelegd, zji hij laconiek: „O, nou, dan ben ik verkeerd, Om 13.12 uur vertrok de koninklijke trun naar Arnhem, nagewuifd door velen. De con- missaris der Koningin van Overijssel rejd met de trein mee, om zich straks te schann bij zijn collega's uit Gelderland en Utrecit. Onder auspiciën van de drie provinciale le- sturen werd namelijk in de Arnhemse schouw burg een jeugdspel opgevoerd.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5