Grote vreugde bij „Excelsior over kampioenschap PROMOTIE NAAR 2e KLASSE Excelsior-verdediging gaf Apeldoorn geen kans Excelsior recep ieert Prachtig slot van uitstekend gespeelde competitie HISTOR Huldigingscomité bij „Excelsior" Atletieknieuws R.V. Sportdag Plattelandsjongeren Sportcl. Rijssen verloor weer RKSV-STEVO 1-3 Overspannen Zenuwen NOTTER: Jaarvergadering lijkwagen vereniging Notter-Rectum Slot avond Herv. jeugdraad- activiteiten Vrijdag 4 mei 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Maak 't mooi - schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaal voor U gemaakt! Verfspecialist Van Putten en Zn. Pagina 3 Rijssenaar bij selectie Het was voor de totale Rijssense voetbal gemeenschap van Excelsior zaterdag j.l. een vreugdevolle dag, toen het le elftal na een emotioneel gevecht tegen Apeldoorn, welke wedstrijd gewonnen werd met 2-0, zich kam pioen mocht noemen van de 3e klasse zater dagvoetbal afd. Oost. Hiermede bekroonde Excelsior een gunstig seizoen en bewees daarmede de eer ingedeeld te zijn in de 2e klasse (dr hoogste in de za- terdagsport) waardig te zijn. Er heerste grote vreugde in het Excelsior kamp. De teleurstellingen, van het vorig sei zoen, toen men door allerlei tegenvallers moest degraderen waren zaterdag vergeten, en de muziekvereniging Wilhelmina vertolkte de vreugde van honderden Rijssenaren om het zo begeerde kampioenschap van hun rood wit te elftal. De promotie naar de 2e klasse was al eer der een vaststaand feit, maar Excelsior liet er zich veel aan gelegen liggen ook het kam pioenschap te behalen. Voor het bestuur van de vereniging en voor dat van de supportersvereniging was dit wa penfeit reden tot grote voldoening, en ook trainer Leo Halle, de beroemde Leeuw van Deventer van weleer, in zijn voetballeven ge wend aan successen en kampioenschappen, was kennelijk met het kampioenschap van Excelsior zeer ingenomen. En zo gaat dan Excelsior het volgende sei zoen weer de plaats in de 2e klasse innemen, die men het vorig jaar prijs moest geven. De muziekvereniging Wilhelmina ging de bus waarin de succesvolle spelers gezeten wa ren vooraf naar Hotel Weitering, waar bur gemeester Landweer, gemeentesecretaris Nij- land en wethouder Scholman hun opwachting maakten om bestuur en spelers van het le Het kampioenselftal van Excelsior: Staan de v.l.n.r.: reserve-grensrechter S Baan, D. J. Nijland, H Nijland, D. Nieuwenhuis, G. Baan, D. Sprakel, G. Kappert en trainer Leo Halle. Gehurkt: G. Harbers, J. Poortman (aanv.) G. 3 ten Hove, G. J. Harbers en W. Leu- sink. elftal te feliciteren met het behaalde succes. Burgemeester Landweer was verheugd over het behaalde succes van Excelsior, welke ver eniging in Rijssen zulk een grote plaats in neemt. Dat het gemeentebestuur de sport ook de voetbalsport gaarne wil steunen, daardoor de waarde ervan erkennend, is in het verle den bewezen en ook in de naaste toekomst zal daarvan blijk kunnen worden gegeven. Op het recreatieterrein zijn aldus burge meester Landweer 3 sportterreinen in aanleg, terwijl de aanleg van 3 andere sportterreinen nog in voorbereiding is. De hoofdterreinen van dit sportcomplex zullen wellicht bestemd worden voor de vereniging, die in de hoogste afdeling uitkomt. Ook voor de toekomst wens te burgemeester Landweer Excelsior nog ve le successen toe. Namens het gemeentebestuur werd een fraaie bloemenmand aangeboden. Ook de voetbalvereniging Apeldoorn liet zijn geluk wensen vergezeld gaan van een fraaie bloe menmand. De zustervereniging Rijssen Vooruit kwam bij monde van enkele bestuursleden bestuur en leden van de kampioensvereniging op har- telijke wijze gelukwensen. Excelsior neemt een belangrijke plaats in het Rijssense verenigingsleven in. Vooral in het kader van een verantwoorde vrijetijdsbe steding en voor de stimulering van een ge zonde sportbeoefening verricht deze vereni ging zeer belangrijk werk. De vereniging telt ongeveer 350 leden, ter wijl de supportersvereniging die reeds meer dan 10 jaar in het belang van de „moeder vereniging" werkzaam is uit 200 leden be staat. Dat is dus een respectabel aantal. De sup portersvereniging moet een grote steun zijn voor bestuur en voetballers. Vanaf de oprich ting er van zag deze vereniging kans een fi nanciële steun van ongeveer 5000.- aan de „moedervereniging" ten goede te doen ko men. Zo werd gezorgd voor een rijwielstal ling, afrastering enz., terwijl buskosten voor al gemaakt ten behoeve van de jeugd voor supportersrekening werden genomen. Een vereniging, die zich door zulk een hech te en actieve supportersvereniging gesteund weet, moet daarvan ongetwijfeld de vruchten plukken. Excelsior neemt met 5 seniorenelftallen aan de competities in de verschillende afdelingen deel, terwijl men met 6 junioren en 2 pu- pillenelftallen binnen de witte lijnen kan ver schijnen Ter gelegenheid van het door de voet balvereniging Excelsior behaalde kampioen schap van de 3e klasse afd. Zaterdagvoet bal Oost is er een huldigingscomité gevormd dat zal trachten namens de Rijssense ver enigingen een huldigingscadeau aan te bie den. Hiermede wil men bereiken, dat geen lange rijen van spreker behoeven te worden ge vormd, die van deze feestelijke gebeur tenis een marathon receptie zullen maken. In het huldigingscomité hebben zitting ge nomen de heren A. H. ter Horst D. Oosthoek, j. Th Gijsbers en H. A. Vosman. Bouwstraat 37-39 RUSSEN V. i I - - t- /\«n! AACf An Langzaam ontspande zich Leo Halle's altijd wat grimmige gelaatsuitdrukking tot een bre de grijns: Excelsior, de ploeg die hu «et al gelopen seizoen onder zijn hoede heett gehad, was kampioen. Keihard had middenvoor Nie" wenhuis de bal langs invaller-doelman v. d. Berg geknald, daarmee de stand orengend op 2-0 in de laatste en beslissende wedstrijd tegen Apeldoorn. Het Rijssense Excelsior had daarmee het vorig jaar - mede door enorm veel spelerspech - verloren gegane terre.n v..n de 2e klasse met vlag en wimpel heroverd. Want hoewel promotie al geruime tijd vast stond was het voor de spelers toch eigenlijk niet „af" wanneer de titel niet erbii verove-d werd. Het kampioenschap is dan ook terecht gekomen bij de ploeg die er het meeste recht op had: de Rijssenaren waren in de eerste helft misschien wat in de minderheid - na rust waren de rollen trouwens volkomen om gedraaid - maar desondanks waren de rood witte aanvallen stukken gevaarlijker dan die van de Apeldoornse vuurlinie, die bovendien met 'n verbijsterend gemak door de Excel sior-verdediging in toom werd gehouden. Ondanks het feit dat er zaterdagmiddag op het met 3000 bezoekers gevulde, Deze foto toont het op 11 april 1953 tegen 't toen zeer sterke DES uit Nijverdal. Excelsior-terrein twee topploegen aan het werk waren, beheersten de zenuwen en de vrees voor eikaar de wedstrijd toch zodanig dat er slechts sporadisch van goed voetbal te genieten was. Beide defensies hadden het minste last van deze plankenkoorts zodat de strijd zich aanvankelijk voornamelijk op het middenveld afspeelde. En daar konden tot aller verrassing de beide gerenommeerde halfspelers van de Rijssenaren het niet kla ren tegen de Apeldoorners Tiemens en Van Orden, die als binnenspelers bergen werk verzetten. De Apeldoornse aanvallen waren dan ook veel talrijker dan die van Excelsior maar stopper Nijland kende geen pardon en wierp zich keihard in het strijdgewoel. Langzamerhand werd een evenwicht be reikt en ging ook Excelsior pogingen doen het net achter invaller-doelman v.d. Berg te vinden. En hoewel de Apeldoornse doelver- dediger - hij moest twee minuten voor de aanvang nog in het veld komen omdat Burgers bij het inschieten -eblesseerd raakte - zich dapper weerde, w?~ het toch voornamelijk aan de nonchalance van Nieuwenhuis en Kap pert te danken dat Excelsior eerst in de 44e minuut de leiding nam. Nieuwenhuis lanceer de een veel te scherpe pass in de richting van Sprakel, maar v.d. Berg weifelde, trap te tenslotte tegen de Rijssense linksbinnen aan en tergend langzaam verdween de bal in het net, 1-0. Na de rust ontketende Excelsior met de wind in de rug een geweldig offensief, waar uit talloze kansen tevoorschijn kwamen. Een wippertje van Nieuwenhuis werd door verdedigers en ma- e uit doel gekopt, Leu- sink en Sparkel knalden achter elkaar te gen ettelijke in paniek uitgestoken roodgele benen, v.d. Berg dook een vinnige schuiver van Nieuwenhuis nog net uit de hoek en zo ging het geruime tijd door. Tussen de bedrij ven door deed Apeldoorn ook wel gevaarlijk, maar beide backs en stopper Nijland in top vorm maakten dat Ten Hove's aandeel in de strijd voornamelijk tot terugspeelballen be- p- 1 h'-ef. Maar nog steeds ware de zegen en de titel niet veilig gesteld. Nijlands „goochel-benen" moesten nog te vaak redding brengen om aan wezige muzikanten al naar hun instrumen ten te kunnen laten grijpen, nog steeds zat een Apeldoorn treffer in de lucht. Maar na 35 minuten was het dan toch raak. Een vlammende kogel van Kappert werd door v.d. Berg niet klemvast verwerkt, zodat Nieuwe lis de kans van de dag kreeg Hij faalde niet en dat was voor de Apeldoom- aanhang tevens aanleiding de spandoeken op te rollen en te verbanden, de toeters wer den op non-actief gesteld en hoewel links back Meuleman in een laatste poging nog naar voren trok was de strijd gestreden, Ex celsior was kampioen! De Rijssense biljarter F. Tusveld heeft van de K.N.B.B. een uitnodiging ontvan gen om deel te nemen aan een opleiding, die aan talentvolle jongere biljarters wordt gegeven. Door de Bondsinstructeur de heer Solien wordt deze cursus in Krasnapolski te Amsterdam gegeven. De gelden hiervoor zijn door de Toto beschikbaargesteld, De drie R.V.-atleten, de Gebr. J. en D. Voortman en J. Zandberg»-- die maandag jl. (Koninginnedag) hebben deelgenomen aan een 25 km. wegwedstrijd te Blaricum, kun nen terugzien op een goede wedstrijd. Klok slag 2 uur gaf de burgemeester het start schot plm. 70 lopers gingen hierbij van start voor een zware race (met veel tegen wind) over een soms heuvelachtig parcours van 5 km. dat 5 keer gelopen moest wor den. Na 3 k 4 km. lag Zandbergen ongeveer 150 meter voor op de Gebr. Voortman, die het tempo wel wat te hoog vonden met nog ruim 20 km. voor de boeg. Na plm. 18 km. moest D Voortman zijn broer laten gaan die nu tóch een poging ging wagen bij zijn clubgenoot Zandbergen te komen. Dit lukte helaas niet, daar hij een pleister moest leg gen op een stukgelopen hiel. Hij ging moe dig door, evenzo zijn broer die (in deze, zijn eerste lange afstand) het hoge tempo niet kan bijhouden. Hun prestaties waren als volgt: J. Zandbergen 4e c. kl. tijd 1 uur. 45 min. 27 sec. J. Voortman 6e c. kl. tijd 1 uur 49 min. 55 sec. D. Voortman 2 uur 3 min. 23 sec. en was hierbij 8e d. kl. Op het terrein van het bosbad „de Koer- belt" te Rijssen werd zaterdagmiddag de jaarlijkse sportdag gehouden van de kring Holten en georganiseerd door de afdeling Not- ter, Zuna, Rijssen en Enter van de Platte lands Jongeren (Gewest Overijssel). Na een kort openingswoord door de voorzit ter van de sportcommissie de heer H. Biele man uit Rijssen werden diverse wedstrijden georganiseerd zoals hardlopen, verspringen, hoogspringen en touwtrekken. De volgende deelnemers werden kampioe nen: bij de afd. dames voor hoogspringen, verspringen, 100 en 400 meter hardlopen werd kampioene mej. G. Megelink te Holten. Bij de afd. heren voor hoogspringen, ver springen, 100 en 800 meter hardlopen werd kampioen de heer W Rietman uit Bathmen. Bij het groepsverband touwtrekken voor da mes en heren, behaalden bij de afd. dames de dames van Goor II het kampioenschap, terwijl bij de heren de heren uit Enter zege vierden. Bij het nummer 4 x 100 meter estafette be haalden de dames uit Goor de overwinning, terwijl bij de heren de deelnemers uit Bath men kampioen werden. Als afsluiting van deze middag werd er s avonds in Enter een gezellige avond ge houden, die verzorgd werd door eigen leden en waarop de prijzen aan de winnaars wer den uitgereikt. Het bestuur van Excelsior, dat zaterdag middag in Hotel Weitering in verband met het behaalde kampioenschap zal recipiëren bestaat thans uit de heren: J. Harmsen, voorzitter, J. F. Smit, secretaris, E. Meije- rink, penningmeester, en G. Gerritsen, J. Zandvoort, M. Reuvekamp, G. Klein Hors man Joh. Poortman en D. Harbers, leden. Excelsior heeft een veelbewogen historie achter de rug. In 1931 werd met een klein aantal leden besloten een zaterdagvoetbal vereniging op te richten en men vond op een slecht geoutilleerd terrein aan de En- terweg bij de voormalige varkensmesterij gelegenheid te spelen. Hetgeen velen zich ongetwijfeld nog sterk kunnen herinneren waren de vaak spannende derby's tegen de plaatselijke vereniging Sparta. De felheid de enthousiaste geladenheid waar mee beide elftallen in die jaren streden is bij oudere leden van beide verenigingen nog vaak een onderwerp van sportief gesprek. De goede oude tijd pleegt men dan te zeggen. Men stelde in die dagen minder eisen dan thans, maar de liefde voor de club en de wil om voor het belang er van te vechten zou inderdaad voor vele huidige spelers een lichtend voorbeeld kunnen zijn. Na enkele seizoenen op het genoemde ter rein aan de Enterweg te hebben gespeeld nam men een terrein achter de Rijsserberg in gebruik. Een voetbalterrein was dit ech ter niet. Het was een heideveldje, dat voor de kapitale som van ƒ5,- per jaar werd gehuurd van de familie Hoefhamer uit de Bouwstraat. Het terrein moest eerst van de bovenste laag worden ontdaan, er werden enkele doel palen in de grond geslagen en het spel op 't veld kon beginnen. Er groeide geen spier tje gras op, hetgeen wel aan de baltechniek maar niet aan de vechtlust afbreuk deed. In latere jaren kreeg men de beschikking over een prachtig terrein in de Mors ideaal gelegen nabij het Noorderbos. In de oorlog werd dit terrein door de Duitsers gevor derd, om het o.a. als parkeerterrein te be nutten. Na de bevrijding kreeg men dank zij de medewerking van het gemeentebestuur de beschikking over een fraai sportcomplex aan de Dannenberg. Pioniers van de vereniging die nog steeds met ere worden genoemd zijn de heren G. J Smeijers, J. Harmsen (thans voorzitter) H. J. Landeweerd, H. W. Troost en T. Brand- riet. Nu men de 2e klasse, de hoogste afdeling in de zaterdagvoetbalsport ingaat en nu men binnen niet al te lange tijd over een geheel nieuw sportcomplex de beschikking krijgt heeft het er de schijn van, dat Excelsior een goede toekomst tegemoet gaat, vooral ook in aanmerking genomen de goede geest die in de vereniging heerst. Op de receptie die zaterdag wordt gehouden zullen velen die goede toekomst aan Excelsior willen toewensen. De wedstrijd tegen kampioen Hulzense Boys werd door Sportclub Rijssen, geheel onnodig overigens, met 3-2 verloren. Voor de wedstrijd een aanvang nam, bood Sportclub Rijssen aan de nieuwe vierde klas- ser bloemen aan, wat met de nodige plicht plegingen gepaard ging. De Rijssenaren begonnen in hoog tempo te spelen, doch de goed sluitende verdedi ging der thuisclub gaf geen krimp. Een doelpunt kwam juist aan de harde kant, door een fout in de Sportclub-ach terhoede (1-0). Vijf minuten later loste Bruggeman een hard schot dat eveneens doel trof (1-1). Met deze stand ging de rust in. Na de pauze toonde Sportclub R. zich de sterkere en in de 10e minuut drukte zij haar overwicht uit in een doelpunt, gescoord door midvoor Rutterkamp. (1-2). Bijna had Schel- levis voor de derde treffer gezorgd, doch zijn schot was te zacht. Allengs begonnen de Rijssenaren, waar schijnlijk tengevolge van vermoeidheid, slech ter te spelen. Tot tien minuten voor het einde hield de Sportclub-verdediging stand doch op dat mo ment moest zij zwichten voor een schot van midvoor Lichtenberg. (2-2). Zelfs scoorde Hulzense Boys hierna nog het winnende doelpunt, doordat bij een ge heel ongevaarlijke aanval der gastheren, de doelman van Sportcl. R. met kramp op de grond lag. (3-2). Hierbij bleef het. R.K.S.V. leed een verdiende 3-1 nederlaag tegen het in nog groter degradatiegevaar- verkerend STEVO. De gasten speelden een enthousiast spelletje, waartegen de thuis club niet was opgewassen. Daarbij kwam dat zij in midvoor Hutten een schutter had den, die de kansen, die de trage Rijssense verdediging weggaf wist af te straffen. De eerste aanvallen waren voor de thuis club en in de 10e minuut zag het er naar uit, dat zij de ldeiing zou nemen, toen hun een penalty werd toegewezen, wegens hands van de r.achter der gasten Haverkort. Stopper H. Kamphuis echter schoot ver naast. De gasten hierdoor aangemoedigd kwamen fel opzetten. In de 15e minuut kop- re Hutten 'n voorzet van r.buiten Rekers in Stopper Kamphuis trapte de bal nog wel uit het doel, maar scheidsrechter Bontius had een doelpunt geconstateerd 0-1. Na een half uur spelen was de stand weer gelijk, toen midvoor Oude Luttighuis inkop te, na een voorzet van Tusveld 1-1. Vlak voor rust echter was midvoor Hutten Kamphuis te vlug af, wat 1-2 betekende Direct na rust kwamen de gasten fel op zetten. Toch duurde het nog circa een kwar tier, toen opnieuw Hutten een fout in de Rijssense verdediging afstrafte, waarmee hij de hattrick verrichtte. 1-3. De thuisclub probeerde hierna wel de ba kens te verzetten, maar er zat weinig ver band in het elftal, bovendien ontbrak bi, de door haar opgezette aanvallen alle ge vaar. Door deze nederlaag is ze beland in de gevaarlijke zóne van de ranglijst en is het oppassen geblazen. Advertentie Miinh*ardt's Zenuwtabletten De lijkwagen vereniging Notter-Rectum hield haar jaarvergadering in café Derk- sen, onder leiding van voorzitter de heer W. Boode zn. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Joh. Brinks bleek dat het afgelopen jaar 3 begrafenissen waren ver zorgd door de vereniging en dat thans 210 hulsgezinnen waren aangesloten. De penning meester deelde mede dat alle renteloze aan delen waren afgelost en dat de kas sloot met een batig saldo. Bij de gehouden be stuursverkiezing werd het aftredende lid de heer Joh Nollen herkozen. Het voorstel van het bestuur om de contri butie regeling (9 gulden per gezin) te wij zigen, werd met algemene stemmen aange nomen. Deze werd nu vasgtesteld op 2, per gezinslid boven de 16 jaar. Zij die lid wil len worden van de vereniging moeten ƒ5.- inleggeld betalen, vrijgesteld zijn zij, die van elders komen. Boven de 65 jaar wor den geen leden meer aangenomen, tenzij men van elders in Notter of Rectum komt wo nen. Daar nu alle begrafenissen per lijkauto geschieden, werd het bestuur gemachtigd de lijkwagen te verkopen. Tot slot deelde de voorzitter nog mede dat bij begrafenissen de vereniging zorgt voor 4 volgauto's, zijn deze niet allemaal nodig, dan moet het be stuur hiervan vroegtijdig in kennis worden gesteld, ter voorkoming van onnodige onkos ten. Ten besluite van het winterwerk van ver enigingen en catechisaties had de jeugdraad van de herv. gemeente te Rijssen zaterdag avond in het gebouw Jeruel een bijeenkomst belegd. Naast catechisanten en leden der verenigin gen waren ook de drie plaatselijke predikan ten aanwezig. Na een openingswoord door ds. Vos zong afwisselend een dubbelmannenkwartet uit Nij verdal een aantal geestelijke liederen, waar naar met buitengewoon groot genoegen werd geluisterd. Het gehalte van de gezongen liederen stond op een hoog peil, en het dubbelkwartet heeft een prachtige indruk in Rijssen achtergela ten. Het was echter jammer, dat niet meer deren hiervan hebben kunnen genieten Ds. Kool hield hierna een meditatie over „wat mag en wat niet mag", waarbij hij o.m. liet uitkomen, dat een Christen alles mag en geheel de vrijheid heeft, indien dit maar geschiedt ter ere Gods. Ter afwisseling werden nog enkele gedich ten gedeclameerd, en wel door mej. G. Schol man en Henk van Tuyl. De bijeenkomst werd besloten door ds. van Tuyl.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3