Sovjet-economie: functie in de klassenstrijd Het Duitse levensmiddelenboek Het opslaan van levensmiddelen Veiligheidsgordels SU PURO L HISTOR Handel in opdracht van de partij Programma schoolfeest LENTE IN DE BOLLEN Huid genezing Vrijdag 27 april 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Maak 't moo! - schilder zelf - kies het beste - gebruik speciaal voor U gemaakt! Verf specialist Van Putten en Zn. HU Totdat het volks-communisme in het zoge noemde „socialistische kamp" zal zijn ver wezenlijkt, zal nog veel tijd voorbijgaan. Zelfs in de Sovjet-Unie wordt pas over 1980 ge sproken. Dientengevolge rekenen de commu nistische strategen met langere perioden voor het doordringen of veroveren van de wereld. Toch zou in het Westen zich niemand tot het optimisme moeten laten verleiden, dat de communistische werkelijkheid tengevolge van de sociologische veranderingen, 't na laten van het revolutionaire élan met de stijgende levensstandaard en een realisti scher kijk op het Westen zich spoedig zozeer zou wijzigen, dat van deze zijde geen ernstig gevaar meer zou dreigen. Zolang het communisme niet wezenlijk gewijzigd is, blijft het een bedreiging van de vrije we reld en haar maatschappelijke en economi sche ordening. Ongetwijfeld is de versterking van de Sov jet-economie een van de meest belangrijke doeleinden van het communistische regiem. In het gehele Oostblok is de economie een fuctie van de politiek, zijn de zakelijke op drachten van de staat, en in toenemende mate van de partij. De belangrijkste her vormingen van Kroetsjev hebben een econo misch karakter. In dialectische ommekeer van het pro bleem van de economische wedloop met het Westen door het Oosten, streeft de Sovjet- Unie er naar, de nog aanwezige tekortko mingen in haar economie met ondersteuning van het Westen op te heffen. Onder Sta lin gold in Moskou nog de opvatting van de autarkie. De beslissende wijziging trad hier in en na de dood van Stalin, toen aan de uitbreiding van de buitenlandse handel plot seling grote waarde werd gehecht. De omzet van de buitenlandse handel van de Sovjet- Unie steeg van 2,9 miljard in 1950 tot 10,5 miljard nieuwe roebels in 1961 en beoogt wordt deze tot 1980 te verviervoudigen. Terwijl de belangrijkste handelpartners van het Oostblok slechts tussen 2 tot 5 pro cent van hun eigen handelomzet met het Oostblok afwikkelen bedraagt de omzet van de buitenlandse handel met de landen van (Je vrije wereld van de meeste Oostblok lan den ruim 25 procent. De handel van de Sovjet-Unie met niet communistische landen steeg van 1959 tot 1960 met 22,2 procent, waarbij de exporten naar deze landen slechts met 8, de uit voeren uit deze landen daarentegen met 36.8 procent stegen. De redenen voor deze ontwikkeling in de Sovjet Unie zijn vermoedelijk de volgende: ontlasting van het eigen economische leven, verlichting voor de eigen bewapeningsindus trie en het verschaffen van reserves voor hulp aan Oostblok en ontwikkelingslanden. Door het inschakelen van de wereldmarkten, wil de Sovjet-Unie haar machts-politieke po sitie verbeteren. Omdat de agressieve bedoelingen van het communisme door de aaneensluiting van het Westen in politiek, militair en economisch opzicht verhindred moet worden, wil men trachten door het aanbod van aanlokkelijke economische betrekkingen, afzonderlijke sta ten uit het westelijk verbond los te weken. Gewaarschuwd moet worden tegen on derschatting van dit streven. Tijdens een zogenoemde coëxistentie moet namelijk de invloed van Moskou op de economie zozeer groeien, dat dan aan de wereld het com munistische paradijs op aarde kan worden opgedrongen. Zogenaamd met de hoogste levensstandaard met de kortste werktijd en een veranderde mens, wiens voornaamste behoefte maat- sohappelijk-nuttige arbeid is. Met hoeveel woordenrijkdom Kroetsjev thans de vrede ook propageert en hoe talrijk de redenen zijn, die hij mocht hebben om een oorlog te vermijden, zo weinig stemt dit directe doel met het communistische ver re doel overeen. Van de gelijkschakeling van de wereld U moet weten: - dat in Zweden meer dan 700.000 auto s vrijwilllig met één of meer diagonaalriemen zijn uitgerust; dat één riem u hoogstens 0,05 cent per km kost (benzin° 4 ct., banden 1 ct.); - dat goede veiligheidsriemen de gemiddel de auto-levensduur (100.000 km) ruimschoots overleven; - dat meer kinderen tussen 1 en 14 jaar door auto-ongevallen om het leven komen dan door ziekten; - dat kinderen van 4 tot 12 jaar een diago naalborstriem onder beide armen kunnen - dat u twee maal meer kans heeft gewond of gedood te worden indien u uit de auto geslingerd wordt en dat bij 50 pet, van de ongevallen deuren openvliegen; - dat zeker drie van de vier dod-u bij auto ongevallen dit hadden kunnen overleven wan neer zij op hun zitting waren vastgebon- -6dat meer dan 50 pet van verwondingen is te wijten aan stoten tegen het auto-interi eur (dashboard, stuur, ramen, uitsteeksels 0^0 - dat één montagepunt van de n een kracht van 1500 kg (meer dan het autoge wicht) moet kunnen opnemen; - dat met een „seat-belt" (vliegtuig) aan de zitting gemonteerd, een ander doel wordt nagestreefd dan de „auto safety-belt", wel ke aan de carrosserie wordt vastgezet; - dat de riemlengte sn'el en goed instel baar moet zijn en de riem niet te los mag zitten; - dat veiligheidsriemen geen ongeluk voor komen, maar de gevolgen met meer dan 50 pet verminderen; - dat u tijdens het rijden nooit op maar steeds in de veiligheidsriem moet zitten. wordt niet afgestapt. In het gebied van het directe doel is waarschijnlijk ruimte voor verschillende maatschappelijke - en econo mische ordeningen. Zij mogen zich zelfs in een wedstrijd met elkaar meten. Wat het verder-gelegen einddoel echter be treft, daar bestaat volgens de communistische opvatting alleen nog een triomferend sus- teem, het eigen. Volgens de communistische leer moeten alle systemen der vrijheid het loodje leggen, omdat zogenaamd wetenschap pelijk is bewezen, dat het kapitalisme door het socialisme en dan het socialisme door het communisme moet worden afgelost. Het communisme wil de ordening van de tegenstanders met alle middelen ondermijnen Dat mogen de volken van het vrije Westen ook tijdens schijnbare adempauzes niet uit het oog verliezen. De mogelijkheid, met In- tourist naar Moskou te reizen of met het Oostblok handel te drijven, mag niet verdoe zelen, dat het communisme onafgebroken een taaie oorlog tegen de vrije wereld voert. Niet met militaire wapenen, maar met alle middelen van de koude oorlog. Volgens de nooit verworpen en afgeschafte leer van de klassenstrijd ontstaat de commu nistische nieuwe ordening door vernietiging van de oude ordening. Dit betekent afschaf fing van alle instellingen, die gebaseerd zijn op het vrijheids-beginsel van het Westen. De rol, die aan de mens hier en daar in de levens ordening wordt toegewezen, is zeer verschil lend. Weliswaar wordt in 't nieuwste pro gramma van de communistische partij van de Sovjet-Unie verklaard, dat het welzijn van de mensen het opperste doel is, maar wat bewijst de Sovjet-werkelijkheid daarover? Daar is de mens voor alles deel van het col lectief. De bevrediging van de behoeften van 't collectief is het opperste gebod. De metaal- codex van het communisme is er op gericht, dat de mens alleen op beperkt terrein van zijn vrijheid mag genieten. Hij heeft geen vrije keuze van consumptie, geen bewegings vrijheid geen vrijheid van meningsuiting en geen vrije beslissing over opleiding en be roep. Over het welzijn van de mensen be schikt de dictatuur van een minderheid, die tot voor kort in naam van het proletariaat zich thans echter aanmatigt, in naam van het volk te dicteren. Het gehele leven, de econo mie inbegrepen, is ondergeschikt aan het primaat van de politiek. Nu zou het de werkelijkheid van het heden onderkennen zijn en iedere hoop op een ver andering van atmosfeer tussen Oost en West opgeven, indien men het afbreken van de economische, culturele en andere betrekkin gen van het Westen tot de communistisch geregeerde landen en volkeren wilde eisen. Veel belangrijker is, de mogelijkheden tot contact te benutten. DR. NIKOLAUS VON GROTHE De moderne automo bilist beeft geen tijd meer om uitgebreide aanwijzingsborden te lezen. Men heeft daar om in Duitsland bor den geplaatst met fi guratieve aanwijzin gen, zoals hier vl.n.r. voor sportvelden, een congreshal, een T.V.- toren en een heliport. (Door dr. Elisabeth Schwarzhaupt minister voor volksgezondheid van de Bondsrepubliek) Het technische tijdperk heeft geleid tot op eenhoping van grote mensenmassa's. Daar door werd ook de ontwikkeling van een industriële levensmiddelen-produktie nood zakelijk, omdat anders een beho-rlijke en geregelde voorlichting van de bevolking niet kan worden gewaarborgd. Voor de massa-produktie van houdbare en duurzaam geconserveerde levensmiddelen werden echter ook de mogelijkheden van vervalsing of ontoelaatbare bijmening aan merkelijk groter. In Duitsland hebben bovendien twee we reldoorlogen en de daarmede gepaard gaan de levensmiddelen-schaarste de staat er toe g'^raeht, aan wijzigingen b.v. tot het aan leggen of zelfs tot het .vervalsen van levens middelen te geven. De gebreken in de kwa liteit van een dergelijke voeding dienen nu de wereld uit te worden geholpen. In de afgelopen jaren werden in de Duit se levensmiddelenwet en in een reeks ver ordeningen weliswaar voorschriften uitge vaardigd over hetgeen levensmiddelen niet mogen bevatten. Echter, hoe levensmidd m in het algemeen samengesteld moeten zijn, daaromtrent bestaan geen algemeen-gelden de maatstaven. De deskundigen, die in strafzaken wegens levensmiddelen-knoeierijen door de rechtban ken om advies worden gevraagd, moeten daarom meestal in hun deskundigen-rappor ten van de lokale gebruiken van de levens middelen-industrie 'itgaan, die in Duitsland al naar gelang van de landstreek wel zeer verschillen. De onzekerheid ten aanzien van de kwa liteit van de levensmiddelen zal nu worden tegengegaan door een maatregel, die in de levensmiddelenwet van 1958 is voorgeschre ven: door het scheppen van een Duits levens- Het is verstandig om altijd een voorraad je levensmiddelen in huis te hebben, niet al leen in onrustige tijden, maar ook in norma le omstandigheden. De omvang en de aard van de voorraad zal men laten afhangen van de grootte en de geschiktheid van de bewaarplaats is deze droog of vochtig, koel of in de buurt van een schoorsteen of verwarmingsbuizen). Uiteraard spelen ook de gezinsgrootte en de financiën een rol. Wat dit laatste betreft kan men, in dien men een vooraad wil vormen, dit' het beste heel geleidelijk doen. De beste plaats voor het bewaren van le vensmiddelen is een koele, maar vorstvrije, droge, frisse luchtige ruimte. Dit kan zijn een kelder of zolder of een kast in een gang of onverwarmde kamer. Ook indien men niet beschikt over een goede bergruimte, die aan deze eisen voldoet, kan men een voorraad ma ken, maar dan alleen van artikelen die lang bewaard kunnen worden. Wat houdbaarheid betreft maakt het geen verschil of levensmid delen in blik of glas geconserveerd zijn; met het oog op breuk zal blik de voorkeur ver dienen boven glas voor die levensmiddelen die men voor een noodtoestand opslaat. Wie noodbiscuits wil inslaan kan het beste die fabrikaten kopen, waarvan een houdbaar heid van enkele jaren gegarandeerd is en die luchtdicht (niet in karton!) verpakt zijn. A. Tot de artikelen die men langer dan een jaar kan bewaren, omdat zij vrijwel niet aan bederf onderhevig zij behoren: in blik (of glas) geconserveerde volledige maaltijden (plat du jour, stamppot); rijst-, macaroni-, spaghetti-, miegerechten, al of niet met vlees, vis, een saus e.d. soepen al of niet geconcentreerd, peulvruchten naturel of in een saus, groente, paddestoelen, geste riliseerde tafelzuren, vruchten, vruchtesap, vlees, (lapjes, gehaktballen, haché e.d.), vleeswaren (lunchvlees, boterhamworst, rol pens, lunchtong, corned beef, leverpastei). Niet in aanmerking voor langdurige opslag komen zgn. laag-gesteriliseerde vleeswaren o.a. ham. gesteriliseerde vis (haring, makreel, sardines, zalm, tonijn, krab, schelvislever) Niet in aanmerking voor langdurige opslag komen niet-gesteriliseerde vis in pikante saus (appetit sild, gaffelbitter) gerookte zalm of koolvis in blik, vis, mosselen of garnalen in azijn of gelei. kaas, melk.' chocolademelk (gesteriliseerd), gecondenseerde melk met en zonder suiker, magere melkpoeder (Blikjes gecondenseerde melk af en toe keren, fle s melk donker be waren), olie, suiker, jam, honing, stroop, li monadesiroop, limonade en andere „fris dranken", .alcoholhoudende dranken, mine raalwater, koffie en koffiepoeder in blik of overgedaan; het blik met plakband dichtplak- ken, thee, mits in blik verpakt of overgedaan het blik met plakband dichtplakken, zout, bouillonblokjes, -pasta, aroma, soeppoeder, -tabletten, biscuits in blik, knackebrot, matzes, bittere of „pure" chocolade. Hoewel deze produkten zgn. onbeperkt houd baar zijn, verdient het aanbeveling de voor raad geregeld te verversen, b.v. na 1 jaar. om achteruitgang In kwaliteit te voorkomen. Onnassen met: rijst, macaroni, vermicelli, peulvruchten, pu- reepoeder, gedroogde groenten, cacao. Onder gunstige omstandigheden zijn deze lang houdbaar. Het is echter mogelijk, dat zij rans of muf worden of aangetast door insekten (bv. mijt, klander) en ongeschikt worden voor consumptie. Om dit te voorko men kan men rijst en peulvruchten in katoe nen zakjes ophangen, de andere artikelen het zij los, hetzij in de verpakking, in goed slui tende blikken of potten bewaren. Geregeld na zie van deze voorraad is noodzakelijk. Indien de bewaarplaats vochtig is dan ver dient het geen aanbeveling grutterwaren, peulvruchten enz. in te slaan. B. In het algemeen is het niet aan te raden onderstaande artikelen langer dan Vh a drie kwart jaar te bewaren. Dit betekent niet dat zij na deze tijd beslist bedorven of voor con sumptie ongeschikt zijn. havermout, meel, bloem, puddingpoeders, cornflakes e.d., volle melkpoeder, margarine in blik, uitgesmolten reuzel, rundvet, bak- en braadvet (donker bewaren), slasaus, mayonai se, hele kaas als de korst volkomen gaaf is, crackers, biscuits in plastic verpakking, ge droogde zuidvruchten (pruimen, abrikozen, rozijnen e.d.) melkchocolade, mits niet ge vuld of met noten, levertraan. Op een koele plaats kunnen zgn. stapelgroen ten, niet gesneden rookvlees, eieren in kalk of waterglas, pakjes boter of margarine in pekel enkele maanden bewaard worden. C. Enkele weken kunnen bewaard worden: margarine, los uitgewogen crackers of biscuits. Deze in goed sluitende potten over doen. Droge biscuits zijn langer houdbaar dan gevulde wafeltjes of gevulde biscuits en vet rijke biscuits of koekjes. D. Voor opslag kunnen beter niet bestemd worden: half-conserven van vlees of vis in blik of glas. Op de verpakking van deze produken is vermeld: beperkt houdbaar, koel bewaren of iets dergelijks, de meeste niet in blik verpakte vleeswaren, gerookte gemarineerde vis, vis in gelei, smeerkaas, korstloze kaas, pakjes boter, gevulde chocolade. Algemene wenken: Koop voor uw voorraad bij voorkeur ver pakte artikelen, doe los uitgewogen artikelen meteen over in bussen of potten. Voorzie de blikken, pakken e.d. van een datum, zodat u eerst gekochte het eerst kunt gebruiken. Berg de voorraad overzichtelijk op, soortge lijke produkten bij elkaar. Controleer de voorraad geregeld op roestplekken, reukafwij kingen, sporen van insekten enz. Maak voorraadbussen en -potten steeds schoon wanneer zij geleegd zijn en droog ze goed, voordat u een nieuwe voorraad erin doet. Haal de voorraadruimte 3 a 3 maal per jaar uit, maak hem schoon met heet soda water en laat hem goed drogen. Wenken voor het bewaren van wintergroen ten, aardappelen en fruit en produkten van de slacht zijn te vinden in de vouwbladen „Het bewaren van de wintergroenten en fruit", resp. „Slacht", te bestellen bij het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, Koninginne gracht 42 Den Haag 10 resp. 15 cent per stuk. Betaling kan geschieden in postzegels of per giro. middelenboek. Dit zal geen kookboek zijn, evenmin een wetboek, maar een verzame ling van deskundige expertises, waarin zo wel de zichtbare als ook de niet zonder meer waarneembare eigenschappen de ge bruikelijke produktie-procedé's van de levens middelen afzonderlijk zijn aangegeven. Voorbeeld voor dit Duits levensmiddelen- boek zal het Oostenrijkse levensmiddelen- boek zijn. Bijna tachtig jaar geleden werd daarmede een begin gemaakt dank zij het privé-initiatief van enkele bekende levens middelen-chemici. Het werd al in 1911 door de regering er kend en officieel gepubliceerd. Vandaag is de Oostenrijkse Codex Alimentarius Austri- gesanctioneerde en bevorderde instelling, acus een door de bondsrepubliek Oostenrijk waaraan ook na 1918 en 1945 werd vastge houden. De commissie die het Duits Levensmid delenboek moet samenstellen, heeft eind februari 1962 aar constituerende vergade ring gehouden en elf sub-commissies ge vormd, waarin de samenstelling, het pro- duktie-procedé en eventueel ook de conser vering van verschillende levensmiddelen, b. v. van vlees en vleeswaren, van duurzame gebakartikelen en andere produkten, van vis- en visprodukten, van salades en mayo naises en vele andere dingen, zal worden vastgelegd. De commissie die het Duits levensmid- heel onafhankelijk. Zij is samengesteld uit vertegenwoordigers van de wetenschap, van de overheidsorganen belast met het toe zicht op de naleving van de warenwet se levensmiddelenboek de consument be en de levensmiddelen-industrie. Het doel van hun gemeenschappelijke werk is in het Duit se Levensmiddelen-Boek de consument be scherming tegen misleiding en tegen scha de aan zijn gezondheid te bieden. Nu zal de huisvrouw met het levensmid-, delenboek niet veel kunnen beginnen, or dat zij immers niet in staat is, zelf vast te stel len, hoeveel vet of water bijvoorbeeld een worst bevat. Maar de levensmiddelen-pro ducent en de levensmiddelen verkopende winkelier zullen uit het Duitse levensmid delenboek ervaren, welke gerechtvaardigde eisen aan een levensmiddel kunnen worden gesteld, hoe het samengesteld moet zijn en onder welke voorwaarden het in de han del mag worden gebracht, maar ook' wan neer het wanneer het bedorven of wei nig appetijtelijk om aan te zien is niet meer mag worden verkocht. Vooral echter zullen de ambtenaren van de warenwet en de levensmiddelen-controle, de rechters en de deskundigen in strafza ken wegens knoeierijen met levensmiddelen in de toekomst zich op vastere grond kun nen bewegen dan tot dusver. Het Duitse levensmiddele: boek zal niet te gen de Oostenrijkse codex aanleunen, maar ook rekening houden met de ontwikkeling van een Europees levensmiddelenrecht, die al jaren gelden is begonnen. Op Oosten rijks voorstel werd in 1956 in Wenen een commissie in het leven geroepen die moet medewerken aan een Europees levensmid delenboek. Deze commissie kreeg in een la tere bijeenkomst de naam „Europer" Raad aan de Codex Alimentarius" en omvat 'es- kundigen uit 20 landen van Europa ook uit landen van het Oostblok, waaronder dege nen uit de landen, die uit de Donau-monar- chie zijn voortgekomen, op dit gebied gro te ervaringen bezitten. In de Europese Raad is men sindsdien be gonnen, gemeenschappelijk vast te stellen, aan welke minimum-eisen bepaalde levens middelen in alle landen moeten voldoen. Nu kan men natuurlijk in de in ontwikkeling zijnde Codex Alimentarius Europaeus geen supra-nationaal levensmiddelen-recht zetten. Toch zal deze echter aanbevelingen aan de afzonderlijke landen bevatten hun levensmid delenwetgeving naar de in Europese Codex Het schoolfeestcomité heeft voor de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin (30 april) en van de herdenking van de be vrijding (5 mei) een programma opgesteld waaraan alle schoolkinderen van Rijssen - van de kleuters tot de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs kunnen deelnemen. In de ochtenuren van 30 april worden op verschillende plaatsen puzzelritten gehouden waaraan kan worden deelgenomen door alle leerlingen van de Chr. ULO, de R.K. ULO de Chr. Huishoudschool en de Lagere Tech nische School. Op het terrein van de kamgarenfabriek worden voetbalwedstrijden gespeeld tussen een elftal van de LTS 2 en de R.K. ULO 2 en tussen de R.K. ULO 1 en de Chr. ULO 1. Teams van de Chr. landbouwhuishoud- school en de Chr. ULO spelen tot slot van de feestelijke morgen een handbalwedstrijd. 's Middags om 2 uur zal door de lagere schooljeugd van Rijssen een zanghulde wor den gebracht op het Schild. Er zullen enkele liederen worden gezon gen o.a. het feestlied ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins. Na een toespraak van burgemeester Landweer gaat men naar de terreinen van de voetbavereniging Excelsior aan de Dan- nenberg langs de route Haarstraat, Hutten- wal, Boomkamp, Danneberg. De kleuters maken een autobustochtje in de omgeving van Rijssen. In de ochtend van 5 mei worden er op het Excelsiorterrein weer school wedstrijden gehouden. Om 9 uur: L.T.S. 1 tegen Chr. ULO 1 (Ter rein 1), Eveneens om 9 uur: R.K. ULO 2 - Chr. ULO 2 (Terrein 2) 10 uur: Chr. ULO 2- L.T.S. 2 (Terrein 1) 11 uur: D.T.S. 1 - R.K. ULO 1 (Terrein 1). Handbal: 10 uur: Chr. Huishoudschool - R.K. ULO (Terrein 2) 11 uur: R.K. ULO-Chr. ULO (Ter rein 2). Advertentie Bouwstraat 37-39 RIJSSEN Door het mooie voorjaarsweer is de bol lenstreek als bij toverslag veranderd in een prachtig groot bloemenmozaïek. Nu het weer wat zachter is geworden en de lentezon ein delijk is gaan schijnen, lijkt het wel alsof de bolgewassen hun best doen de verloren tijd in te halen. Overal bloeien nu de nar cissen en de hyacinten. Ook de Keukenhof heeft van het mooie weer geprofiteerd. Overal tussen het tere groen van de heesters ziet men nu bloeien de narcissen, hyacinten en tulipa's in alle mogelijke kleuren. Als het zachte weer aan houdt zullen de vroege tulpen spoedig vol gen. Advertentie Huid zuiverheid-Huidgezondheid Voeten en oksels fris door Purel-poeder. opgenomen beoordelings-normen te richten, opdat in het gehele Europese economische ge bied een zekere mate van eensgezindheid op het gebied van het levensmiddelenrecht wordt bereikt. Géén nog zo goed doordacht levensmidde len boek kan de consument volmaakte be scherming tegen schade aan zijn gezondheid bieden. Ook de beste regeling kan de consument er niet voor hoeden, dat hij uit goede levens middelen een oneetbaar gerecht toebereidt. Het Duitse levensmiddelenboek moet daar om zijn noodzakelijke aanvulling vinden in de adviezen voor de voeding van de organen der volksgezondheid. Iets, dat in de toeko 'st in de Bondsrepubliek zeer bepaald zal wor den bevorderd. r j Het eerste stel deuren voor de bi aanbouw zijnde tcheepvaartsluts in de toekomstige Delta-dam in de Grevelingen zijn met behulp van grote drijvende bokken ingehan- gen. De duts bevindt zich in de dam, bij Bruinisse. Iedere deur heeft een gewicht van 42 ton.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5