F1LMNIEUWS „Reginox" gaat dit jaar nog uitbreiden Hoeveel meer dan mensen hebben één betrekking? buiten de ivallcn Hoe het verder HISTOR In de macht der Indianen Terug uit de hel Nieuwe gasslangen; Verhoogde veiligheid Collecte Simavi Groslij ststemming Vrijdag 30 maart 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Vrijdag en zaterdag de film Woensdag de film Maak 't mooi - schilder zeif - kies het beste - gebruik speciaal Yoor U gemaakt! Verfspecialist Van Putten en Zn. Met toestemming van zijn commandant Generaal Cus-ter heeft kapitein Tom Benson (RANDOLPH SCOTT) zijn bruid Martha Kel_ logg (BARBARA HALE) uit Fort Supply gehaald. Bij zijn terugkomst in Fort Lincoln vindt hij dit nagenoeg verlaten; Custer is uitge rukt tegen de Indianen en heeft de verschrik kelijke nederlaag bij Little Big Horn gele den. De weinige overlevenden van het regiment kijken er kapitein Benson scheef op aan, dat hij de dans zomooi ontsprongen is; men fluistert, dat hij als vertrouwde van Custer alles omtrent diens plannen moet hebben geweten en toen „tijdig" naar Ft Supply is vertrokken. De officieren zenden een verzoek naar Ft Supply, dat kolonel Kellogg (Mar tha's vader!) een onderzoek zal instellen naar de omstandigheden van Custers ondergang. Kellogg, die niets van zijn aanstaande schoon zoon wil weten, verhoort daarbij ook Benson scherp. Deze zegt, dat Custer hem bevolen had om Martha te gaan halen, ongeacht of „een zeker iemand het geluk van zijn doch ter in de weg wil staan". Het bevel was echter mondeling gegeven en Benson heeft dus geen bewijs, zodat zijn positie onaange naam blijft. Dan komt er een order van de President der Verenigde Staten om de gevallenen te Little Big Horn te gaan begraven en de dode officieren te kisten en terug te bren gen. Dit lijkt een vrijwel onmogelijke taak, want de Sioux houden het slagveld bezet en hebben het tot „heilige grond" verklaard. Benson verzoekt echter om de opdracht en bombardeert alle luiaards en provoostklan ten, die hun leven danken aan het feit dat zij niet met Custer uit-reden, tot „vrijwil ligers" voor de levensgevaarlijke tocht. In geforceerde marsen rijdt Benson naar Little Big Hom. Zijn kleine groep mannen volgt morrend, vooral als van alle bergtop pen Indianen op hen blijken neer te zien. Soms moet Benson met de blote vuist zijn gezag bevestigen, een andermaal redt zijn sergeant hem ternauwernood van een moord aanslag uit zijn eigen rijen. Tenslotte arriveren zij op het slagveld en kunnen aanvankelijk rustig hun werk doen, maar als zij de dode officieren op hun wa gen laden wordt het terrein door een enorme macht Sioux omsingeld. De Indianen laten weten, dat het lichaam van Custer voor hen „grote medicijn" is, zolang zij het be zitten, zal zijn groot krijgsmantalent in hun krijgers varen.... zij zullen niet toestaan dat het wordt weggevoerd. Benson blijft met zijn mannen waar hij is, maar de Sioux vallen niet aan op deze ge wijde grond, zij zullen de soldaten eenvou dig belegeren en uithongeren. Intussen is een ordonnans, die op weg was naar Benson, onderweg door een Indiaan gedood en zijn paard vindt toevallig de weg naar het slagveld. Het is het vroegere reservepaard van Cus- ter en het lijk sprekend op het dier waar mee deze is gesneuveld. Als dit onbereden paard plotseling op het slagveld verschijnt en Benson het met het hoornsignaal „Aan vallen" naar zich toelokt, gaat er een ril ling door de Indianen zij denken Custers geest te zien rijden. Benson krijgt een in geving, neemt het generaalspaard bij de teu gel en rijdt aan het hoofd van zijn mannen en de wagen met kisten zonder links of rechts kijken, het slagveld af, dwars door de linie der Sioux. Eerbiedig gaan de rood huiden opzij. Ongehinderd bereikt het kleine detache ment Fort Lincoln. De opdracht is op ven- bluffende wijze uitgevoerd. En kolonel Kel logg komt tot het inzicht, dat zijn aanstaan de schoonzoon een kerel is met moed en be leid. In het vaderloze gezin van de familie Murphy in Noord Texas moet de 12-jarige zoon Audie op alle manieren trachten om de karige inkomsten van zijn moeder, die nog voor vijf andere kinderen te zorgen heeft, te vergroten. Met konijnen schieten en het opknappen van allerlei karweitjes ver dient de ernstige Audie er iets bij. Als zijn moeder sterft is Audie 17 jaar en hij be sluit, na de aanval op Pearl Harbour om zich te melden voor militaire dienst. Zijn broer tjes en zusjes worden in weeshuizen onder- Het besluit van de raad een bedrag van 56.000 te voteren om de beschikbaarstel ling van nieuwe veiligheidsgasslangen moge lijk te maken is een belangrijke maatregel. De directeur van het gemeentelijk energie bedrijf de heer J. J. Capelle achtte de vei ligheidsgasslang een grote vooruitgang. De gasslangen zoals, die tot op heden wor den gebruikt geven toch altijd nog aanlei ding tot ongelukken. In Rijssen hebben we er eigenlijk geen of weinig klachten over, maar de landelijke statistieken wijzen uit, dat aan een verhoogde veiligheid aandacht dient te worden geschonken. Natuurlijk geldt ook hier en wel zeer speciaal voorkomen is beter dan genezen. De gasslangen van het oude type kunnen scheurtjes gaan vertonen, nog .betrekkelijk gemakkelijk lek geraken, waardoor altijd ge varen kunnen ontstaan, enz. De nieuwe slang is van een veel solidere uitvoering, terwijl vooral ook de bevestiging via een schroefkoppeling een zeer veilig ef fect garandeerd. De slang is van een be tere kwaliteit en bij normaal gebruik blijft de slang jaren goed en degelijk. Het is een belangrijk advies van de direc teur van het GEB en een belangrijk besluit van de gemeenteraad geweest, hetgeen door de Rijssense bevolking zeer zeker gewaar deerd zal worden. Een verhoogde veiligheid is onbetaalbaar, terwijl men van een minimale verlaging van de gastarieven praktisch niet had geprofi teerd. Bij vele bedrijven in den lande, zijn de oude slangen ook door nieuwe vervangen en waren de gasverbruikers verplicht de nieu we slang te betalen. De oplossing, die men in Rijssen heeft ge vonden zullen velen kunnen waarderen. gebracht. De jongeman, klein van stuk en zonder veel schoolopleiding, wordt eerst bij de Mariniers, later bij de Marine geweigerd. Na enige aarzeling neemt het leger hem aan en- na een korte oefening gaat hij als infanterist naar een peleton van het 15e Re giment, behorende tot de befaamde Derde Divisie, die deelneemt aan de landing in Afri ka. Eerst lacht men een beetje om het boe renknaapje met het kindergezichtje, maar Audie blijkt uit het allerbeste hout te zijn gesneden en de ouderen nemen hem al spoedig als een der hunnen in hun midden op. Dat zijn o.a. Kovak, de Pool; Valentino, de Italiaan; Swope, de Indiaan; Kerringan, van Ierse afkomst; Brandon, de man uit Kentucky en Johnson, die altijd de Don Juan uithangt. Na de Duitse overgave in Tunis krijgt Au die zijn vuurdoop als de Derde Divisie op Sicilië landt. Hij doet zijn plicht en meer dan dat, blijkt handig en kordaat te zijn, een goede kijk op gevechtssituaties te heb ben en toont zich steeds een goede kame raad Er ontstaat een stevige band tussen de mannen van het derde peleton, dat van Sicilië naar Salerno gaat en bij de Volturno voortdurend in actie is. De mannen leren eikaars eigenaardigheden kennen en goede eigenschappen respecteren en hoewel ze nooit over vriendschap praten, weten ze stuk voor stuk, dat ze enorm aan elkaar gehecht zijn, vandaar, dat Audie het eerst helemaal niet prettig vindt als hij tot korporaal wordt be vorderd en enige tijd later, door bijzondere prestaties sergeant wordt. Hij wenst geen afstand tussen hem en zijn vrienden en over brugt die steeds. Na een kort verblijf in Napels, waar een lief Italiaans meisje voor korte tijd in Audie's leven komt, wordt het peleton ingezet bij de verdediging van het bruggehoofd bij Anzio, waar om elke meter grond gevochten wordt, maanden lang. Daar vallen de eerste slachtoffers. Kovak, de Pool, sneuvelt bij een langdurig gevecht om een huis, dat als observatiepost gebruikt wordt; Luit. Manning wordt ernstig gewond. Onder moordend vuur doet Audie hier prach tig werk tegen Duitse tanks Zijn comman dant, Kapt. Marks, wil hem tot luitenant be vorderen, maar Audie weigert. Hij acht zich ongeschikt door zijn tekort aan kennis en hij wil zijn peleton niet verlaten. De Derde Divisie breekt door Bij Anzio; de invasie van Normandië is gelukt. Audie Murphy's groep gaat naar Zuid Frank rijk, waar Swope, het „opperhoofd" gedood wordt en de tegenstand steeds feller wordt. De daarop volgende dood van Brandon grijpt Audie zeer aan. In wilde woede gaat hij de Duitse machine geweer-nesten te lijf, maakt de weg voor zijn compagnie vrij en zakt dan huilend bij Bran don's lijk ineen. De compagnie heeft diverse officieren ver- Het was vorige week vrijdag precies 3 jaar geleden, dat in Rijssen een nieuw in dustrieel bedrijf werd gevestigd, in een ge meentelijke industriehal waarin daarvoor de bromfietsenfabriek de GMF gevestigd was. Het was de NV Regienox een dochteron derneming van de Kitchen Installations Ltd te Ajax (Canada). Er was op die dag veel belangstelling en veel waardering voor het initiatief dat de Canadese maatschappij had genomen om in Nederland een dochteronderneming te stich ten en van die waardering werd getuigd o.a. door de Commissaris van de Koningin in Overijssel, door de commercial secretary van de Canadese Ambassade in Nederland de heer R. Hickman, door ir. W. L. van Lakerveld directeur voor de industriële ont wikkeling van het ministerie van Economische Zaken en uiteraard niet in het minst door de burgemeester van Rijssen, die in de ves tiging van deze geheel nieuwe industrie een doorbraak van de te eenzijdig ontwikkelde industrie in Rijssen zag. Het was een fees telijke dag mede door 't optreden van de muziekvereniging Wilhelmina van Ter Horst en Co. Er is in die 3 jaren na de opening in de fabriek verscholen liggend achter de voormalige gasfabriek hard gewerkt, de klei ne kern van personeelsleden van ,,'t eerste uur heeft zich opgewerkt tot vakmensen, die met nauwkeurigheid in volledig teamwerk 't Fran se of Zweedse staal omvormen, tot de ver maarde roestvrije gootsteenbakken en stalen aanrechten. Het aantal personeelsleden is uitgebreid, er zijn een aantal rationele voor zieningen getroffen, er is reeds een beschei den uitbreiding doorgevoerd en voor de toe komst heeft men ten aanzien van deze uit breidingen nog i belangrijke plannen i petto, die wellicht nog dit jaar zullen worden door gevoerd. De onderneming heeft een terrein van 1 HA aangekocht, waardoor de fabriek een be langrijke uitbreiding kan ondergaan. Hoe is het de Regionox vergaan in de 3 jaar die achter ons liggen, zo vroegen wij loren. De bataljons-commandant biedt Audie opnieuw een luitenantsrang aan en een verde re opleiding aan de militaire academie te West Point. Hij kan niet langer weigeren, temeer niet omdat hij na de oorlog graag in het leger wil blijven. De nieuwe luitenant Murphy maakt Kerrigan sergeant en Valen tino korporaal tegen hun wil. En de strijéd duurt onbarmhartig voort. In de Vogezen, bij Colmar, komt het tot een hoogtepunt. Wat de 21-jarige luitenant Audie Murphy daar verricht is ongelooflijk Alleen op een brandende tank houdt hij de oprukkende Duit sers tegen. Een prachtig verhaal van vriendschap, plichtsbetrachting, offervaardigheid en be scheidenheid. de directeur van de Reginox en Europees manager van het moederbedrijf in Canda de heer O. Mansell. Wij zijn bijzonder te vreden aldus de heer Mansell, die opval lend goed Nederlands spreekt. Wijzijn te vreden met het produkt, dat wij kunnen a- leveren, over de mensen, die bij ons werken, over de produktiecijfers en vooral over de geest die bij ons in de fabriek heerst. Ons bedrijf treedt in Rijssen niet veel naar buiten, wij rijden niet met grote vrachtwa gens met schreeuwende reclame, wij ver kopen onze produkten niet per advertentie en wij liggen verscholen achter de gasfa-- briek. Maar ons bedrijf bruist van energie en wij moeten gaan uitbreiden Ik denk, dat wij hiermede achter in dit jaar nog kunnen beginnen aldus de heer Mansell, die on danks zijn wat kleine gestalte een energieke indruk maakt en die bij het personeel hoog staat aangeschreven. De heer Mansell is naar hij ons vertelde zeer voldaan over de produktie, die in Rijs sen is bereikt. Wij produceerden in 1961 't dubbele van I960 en in 1962 zullen wij waar schijnlijk weer twee maal zoveel kunnen afleveren als in 1961. Ondanks de grote con currentie trekken wij een steeds groter deel vooral van de binnenlandse markt tot ons Werden de roestvrije stalen aanrechten tot voor kort uitsluitend in betrekkelijk luxueuze keukens aangebracht, geleielijk wordt dat anders en niet lang geleden werden in nieuwe flats in Rotterdam Zuid de keukens voorzien van de stalen aanrechten van de Reginox. De enorme vergroting van de produktie heeft niet tengevolge gehad, dat het Regi nox produkt'een massa produkt is geworden. Het materiaal wordt met precisieuze nauw keurigheid behandeld, want aldus de heer Mansell wij willen en moeten een produkt afleveren van hoge kwaliteit. Dat men in de fabriek alles doet om dat te bereiken, daarvan hebben wij ons kunnen overtuigen, toen de heer Mansell ons het gehele produk- tieproces liet volgen. Wanneer ongeveer vier miljoen mensen zon der werk zijn, krijgen de „moonlighters"- dat zijn diegenen in de V.S, die meer dan één baantje vervullen - niet geheel onbe grijpelijk de verontwaardigde aandacht van velen, en dan in het bijzonder van de vak verenigingen. Niet minder dan drie miljoen mannen en vrouwen, of 4,6 procent van het totale aantal arbeidskrachten, zijn „moon lighters" (werkers bij maanlicht). Onder hen vindt men de erkend onderbe taalde politie-agenten, brandweerlieden, on derwijzers, en postbestellers, zowel als stu denten en boeren. In al die gevallen maken de arbeidsuren of ook de seizoenarbeid het vervullen van een tweede baantje mogelijk. Sommige lieden met „witte boordjes"-functies verrichtten ook wel werk in hun vrije tijd, dat speciale kennis vereist. Heel veel algemeen verbreide ideeën over die bezige bijen zijn echter onjuist, zegt de correspondent van The Economist". Een on derzoek naar deze meervoudige bezigheid, dat in een week van de maand december 1960 werd ingesteld en waarvan de resultaten kort geleden door het departement van arbeid zijn gepubliceerd, heeft (in tegenstelling tot wat algemeen gedacht werd) aan het licht gebracht dat het aantal „moonlighters" niet toeneemt en dat de benaming op zichzelf al onjuist is. Slechts ongeveer een derde van de betrokkenen verricht het extra werk des David werd een welgestelde man Groot was de belangstelling bij de begra fenis van de Vrouwe van Brandlicht. Al haar zonen en schoondochters met de oudste kinderen en hun nasleep van koetsiers en huisknechten plus kameniers waren gekomen En deze grote schare moest onderdak en verzorging hebben op Bevervoorde. Vrouwe Christina had een schele hoofdpijn van wege de dukte, dat had zij meer als het haar niet voor de wind ging. Jonker Berend van Bevervoorde, vond het reuzengezellig wan neer de hele familie eens bij elkaar kwam. En dat gebeurde niet alle dagen. De broers van Berend mochten Ghristina niet zo erg. Rudolf vond dat Christina het hart hoog voor de hals had zitten. Daarbij men woonde ver uit elkaar. En twee jonkers hadden de Bentheimse goede ren onder zich verdeeld net als vroeger Po len. Jenne zwaaide nu op deze dag van rouw de scepter op Bevervoorde. Mevrouw had maar wat graag de zorgen voor alles aan Jenne overgelaten. En Jenne commandee- de links en rechts van zich af. Het leek wel een gravin fluisterde Sukkelmannes de boodschapper tegen de daghuurders. Man nes moest gezwind naar Schöpkes Geze, een arme weduwe, met twee flinke dochters, die flink de handen uit de mouwen konden steken. Het waren Diene en Miene. De hoge Vrouwe van Bevervoorde had er aanvanke lijk bezwaar tegen gehad. Want naar verluid de waren Miene en Diene jonge vrouwen van lichte zeden. Maar Jenne had nors geroepen tegen haren Gapert niks geen gekwaak Die ne en Miene komen hier, ik hou er zelf een oog op en ze werken voor twee. En zo wa ren Diene en Miene van Schöpkes Geze op de Bevervoorde gekomen. Het volksdeel van Rijssen dat met zich zelf ingenomen was, sprak er schande van, dat zulke armelui's meiden, die goed waren om op de boer te dienen, bij een bijzondere gelegenheid als de begrafenis der oude vrou we de dochters van Schöpkes Geze voor aan moesten staan. Maar Jenne regelde al les Zij hield twee ogen in het zeil aangaan de de Schöpkes dochters. Maar jong volk heb je niet in de hand. Heel vroeg in de morgen was de jonker van Breckelenkamp al met zijn vrouw van huis gegaan. De kwieke Evert Holtman twee entwintig jaar oud, was de bekwame en ge vierde koetsier van de heer van Breckelen kamp. Hij was een koetsier uit duizenden. Toen het rijtuig van Breckelenkamp op Be vervoorde gearriveerd was en als naar ge woonte de heer en mevouw Rapenbog gra cieus door Evet naar binnen waen geloodst, zorgde deze eerst voor zijn paarden en daar na voor zich zelf. Toen hij naar het smal deel stapte om de inwendige mens te ver sterken zag hij Schöpkes Diene voor het open raam bezig en waagde hij er 'n knipoog je aan Een prompt kreeg hij het weerom. Hij kwam in het smaldeel in de keuken. Het eerste wat hij dacht was, wat een duvels knappe meid. En hij ontdekte tevens dat Diene ook niet vies van hem was Dat wees de heerlijke maaltijd uit. Maar Diene sneed hem verder meteen de pas af. Hoor eens, fluisterde zij, vandage gin kunsen het is grove, dat kan later wel. Evert begreep de wenk. Jenne kwam eens snel even kijken. Maar zij was iet of wat te laat. Evert had zijn lekkernijen juist achter het vest. Schaap achtig keek hij in een kom drabberige koffie. Geef de man eten! commandeerde Jenne. Schiet op! En weer kreeg Evert de volle laag. De Gapert kwam binnen, het was zo ver. Men moest aantreden voor de begrafe nis. Evert rende naar buiten. Want zijn heer leed aan reumatiek, deze moest in het rij tuig geholpen worden en dat was een werk van lange adem. Toen hij de keuken uitliep, nam hij de streek waar om Diene hartelijk te zoenen. Diene zoende even hartelijk terug. Hooit oeuw nou vandage in de gate! Fluis terde zij. Heel Rijssen was getuige van de ter aardebestelling. Toen het was afgelopen kon Rijssen niet weer aan het werk komen, de dag was kapot. Jenne van Gape Jan had een goed woord gedaan voor Diene en Miene van Schöpkes Geze, bij de Vrouwe van Be vervoorde. Het gevolg was dat Diene om haar goed gedrag tijdens de dag der begra- fenis in de toekomst dienstbode zou worden op Bevervoorde. Maar Jenne was net een kwartslag te laat. Want Evert de bekwame en gevierde koetsier bezorgde Diene van Schöpkes Geze een baan als dienstbode op het huis te Ootmarsum die klonk als een klok. Dit kwam weer zo, een tante van de koetsier was huishoudster op het kasteel Ootmarsum. En om haar neef een plezier te doen nam zij het Rijssense meisje in dienst. Later zou Diene nog hoog in aanzien klimmen. Maar dat wist men toen in Rijs sen nog niet. De Deventer Houthandelaar was zeer ge schikt in het verlenen van criedieten. David trad geregeld als bemiddelaar op. Maar Da vid had daarnaast nog een ander ideaal. Rijs sen had hem gastvrijheid verleend. De wens van Sara was in vervulling gegaan. Hij woon de nu op de beste stand van Rijssen. De Deventer houthandelaar verloor David niet uit het oog. Er was in Twente onder de adel heel veel geld voor te schieten, maar er was ook veel eikenhout te koop. David Poepzak nu moest niet alleen gegadigden zoeken om geld te beleggen, maar ook wil lige verkopers zoeken van eikenhout. En waar stonden de mooiste en zwaarste eiken? Op de landgoederen. Degene die landgoed bezaten onder de Deventer burgerij hadden al ras hun vaste afnemers. Want niet alleen de adel was door bloed en geld aan elkaar verbonden, de grote bur gerij ook. Maar het ging David uitstekend. Het aantal zilveren pannen dat David te Rijssen op de daken had liggen groeide met de dag. De hoofdbron van bestaan van de Jood was een bloeiende schapenhandel. Bij de sehapenboeren was David kind aan huis, maar geld droeg hij nooit op zak. Hij rekende altijd thuis af. Men moet denken dat zich in de afgelegen streken waarin toen onze stedekens lagen allerlei rovend ge spuis ophield dat het op het Joodse volk voorzien had Davld handelde niet alleen in schapen en was makelaar bij geldschieters hij handelde ook in vrouwen als dat zo te pas kwam. Daar was b.v. Miene van Schöp kes Geze. Zij was te Rijssen weinig van aanzien en verdiende de kost met boeren werk. Eens had Miene een boodschap moe ten doen voor een boer uit Hengevelde bij Goor, waar zijals boerendienstmaagd dien de, naar de schapenJödde in Rijssen. Miene klaagde dat haar zuster Diene het zo goed had, op de hof te Ootmarsum, en zulke goede vooruitzichten met haar vrijer. Evert had die vooruitgeschoven werd dooi de heer van Beckelenkamp. En dat zij Mie ne, nu na haar moeders dood, zich krom moest werken bij de boer. En Jödden Sara die meende aan het Rijssener volk verplicht te zijn, ook eens een goede daad te moeten verrichten, beloofde aan Miene, dat er ver andering in haar staat zou komen. Toen zij des avonds met haar man alleen was, begon zij over Miene van Schöpkes Geze, dat meisje verkommerde bij de boer vertel de Sara. David schraapte juist zijn pijp uit. Hij dacht diep na. Toen hij vandaag in Den Ham was geweest, had de drost van Salland juist weer een plakkaat tegen de Joden laten aanplakken. Hem maakten de drosten niets, hij had goede papieren maar wie weet hoe lang duurde dat soms. Hij was nog diep in de prakkesatie, toen Sara andermaal riep, zeg David hoor je me niet? Hij deed lange halen aan zijn pijp en sprak toen, vrouw spreek op, ik luis ter. Zij vertelde van de Hooimeijer in Hen gevelde, waar Miene van Schöpkes Geze, zo schandalig uitgebuit werd. Dat zal uit ko men riep David met een vloek. Die kerel in Hengevelde daar moet ik altijd nog tien gulden van hebben, de smeerlap! Maar ik zal zorgen dat dat verstoten kind daar van daan komt. David was nog in het vuur van zijn gesprek toen er flink op de deur werd geklopt. Binnen, riep David, de deur ging open en wie stond daar? Een Vorstendie naar van de dAst,van Salland. David ver schoot van kleur. Gauw ging hij bij zich zelf na of hij wat op zijn kerfstok had. Maar neen, niets ongerechtelijks kon hij beden ken. Wat is er van des heer drosten's ver langen wilde David weten. Maar daar kon de drostendienaar geen antwoord op ge ven. De man had het zeer druk hij moest maken dat hij thuis kwam, want de wegen waren zeer onveilig. David was zeer be zorgd. Sara probeerde hem moed in te spre ken, maar het hielp niet. David lag een groot deel van de nacht wakker. Na twee uur in de nacht viel hij in een verschrikkelijke droom. Hij droomde dat droetendienaren hem gewapend met scherpe messen, naar Arkelstein dreven., hem daar de oren afsneden en de tong uit rukten en hem daarna in lange repen sne den. Woest sloeg hij in de droom van zich af en gaf Sara een flinke mep op het hoofd. Sara vloog overeind en riep gekke kerel, wat mankeert je? Ze hebben mij in repen gesneden gilde David. Sara was ocjt nog zo gek om licht te maken om een onderzoek in te stellen. Te gen vier uur stonden beiden op. Het was een hele tocht naar Arkelstein. David nam hartroerend afscheid van vrouw en kinderen. Terwijl hij met haastigen tred de Haarpoort uitliep keek hij nog eens achte- om, als wierp hij een laatste groet op de stad die hem dierbaar geworden was. (Rijs sen). Van Coeverden. avonds of des nachts, een kwart doet dat ge durende het week-end en de rest in de nor male arbeidsuren overdag. Slechts 180.000 (acht procent) zagen kans er twee volledige banen op na te houden. Bijna tweederde werk ten de volle tijd - 35 uur of meer per week - aan één baan en voor een deel aan een ande re; de rest besteedde een deel van de tijd aan elke afzonderlijke baan. De gemiddelde werktijd van een „moonlighter" bedroeg vijf tig uur per week, waarvan gemiddeld elf uur aan het bij-baantje. Verscheidene pogingen zijn al gedaan om dat soort werkerij eruit te krijgen onder het motief dat de werklozen op deze manier van een deel van de werkgelegenheid wordt be roofd. Maar de minister van arbeid betwij felt of een verbod enige betekenis zou heb ben. .Immers: het bijbaantje van 850.000 „moon lighters" bestond uit het beheer van hun ei gen boerderijtje of privé-zaak, functies dus, die niet open stonden voor werklozen. Dat van een half miljoen andere lag op weten schappelijk terrein of op dat van de be drijfsvoering, waarvoor speciale kennis of ervaring was vereist, die maar heel weinig werklozen bezaten. Het zou zelfs niet ge makkelijk zijn hen in te passen in de reste rende 1,6 miljoen minder eisende baantjes, die nu door „moonlighters" vervuld worden, want voor sommige zijn bepaalde diploma's vereist, of ze zijn traditioneel voor mannen of vrouwen gereserveerd, of ze zijn gebon den aan plaatsen, waar praktisch geen werk loosheid voorkomt. En tenslotte bleken de verdiensten van 't bijbaantje gewoonlijk nog al gering, terwijl heel wat werkjes van tijde lijke aard waren. Over het algemeen blijft de „moonlighter" bij het vervullen van zijn tweede baantje niet op het terrein van zijn voornaamste werk zaamheid. Wetenschappelijke en technische werkers doen dat nog het meest, doch wan neer ze hun speciale gebied verlaten, treden ze gewoonlijk op als verkoper: boeren zijn meestal fabrieksarbeiders in hun vrije tijd, terwijl handelsmensen juist dikwijls aan het boerenbedrijf de voorkeur geven of een administratief baantje erbij nemen. Weten schappelijke en technische werkers en boe ren staan aan de top van de lijst der men sen, die meer dan één functie vervullen, maar ze worden op de voet gevolgd door onderwij zers en overheidsdienaren. Onder de „moon lighters" komen veel meer mannen dan vrou wen voor en de meeste dezer mannen val len in de leeftijdsgroep van 25 tot 54 jaar. Ze hebben bijna allen een gezin te onderhou den. Percentsgewijs komt het vervullen van meer dan één functie vrijwel gelijkelijk voor onder blanken en negers. Advertentie Bouwstraat 37-39 RIJSSEN Van 2 t.m. 7 april zal ook hier ter plaatse weer de jaarlijkse SIMAVI-collecte worden gehouden. Deze U wel bekende Vereniging gaat op intensieve wijze voort met hetgeen zij in 1925 is begonnen n.l. de medische nood in tropenlanden helpen lenigen en zij wil trach ten om voor de Nederlandse dokters en zus ters, die zich, waar ook ter wereld, voor de lijdende mensheid inzetten, de bron te blij ven. Een tropen-zuster schreef nog onlangs aan SIMAVI: „Wanneer men in Holland kon zien hóe groot de nood hier is en hóoe wij hier met de ons ten dienste staande, vaak pri mitieve middelen iedere dag maar doen wat onze hand vindt om te doen (en dat is helpen en nog eens helpen) dan zou men niet aarzelen om via SIMAVI de zo nodige steun te geven Het Plaastelijk SIMAVI-Comité doet een warm beroep op de burgerij en hoopt dat men blijk geeft te waarderen dat men hier, wat de medische verzorging betreft, in zo'n uiterst bevoorrecht land woont. HELPT SI MAVI „HELPEN"!! Zondag a.s. vindt in het St. Jozefgebouw de groslijststemming plaats voor de gemeen teraadsverkiezingen voor de afd. Rijssen van de K.V.P.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5