SOVJET-GELEERDEN ZOEKEN GEESTELIJKE MACHT IN LEVEN EN HEELAL r mi PUROL Bronchi letten Nieuwe tendensen in Russische kerk m IK «LJIüSj Baptisten moeten het ontgelden O-amA/l3* handen Fraaie inzendingen op clnbmateh „R.E.O." Zondagsdienst dierenartsen Vrijdag 30 maart 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 -Va-A :n Moderne preken Propaganda-golf Baptisten Onrustige Zenuwen? Gisteren heeft een ge zelschap bekende ar tiesten, verenigd in de „Artiestenactie Tegel- Zilvervloot" onder voorzitterschap van Cees de Lange, zich aan de Nassaukade m A'dam ingescheept bij het begin van 'n groot scheepse actie ter sti mulering van de ver koop van de herden kingstegel, voor hel zilveren huwelijksfeest van het Nederlands koninklijk paar. De opbrengst van deze verkoop komt, zoals bekend, ten bate Van 't nationaal geschenk. Foto boven: Cees de Lange hotidt de actie ten doop. Op de stei ger herkennen we ver der Teddy en Henk Scholten, Willy Wal den en Piet Muyselaar. Foto onder: De Wa- ma's misten aanvanke lijk. de boot, die naar 'n Amsterdamse bank en naar bet stadhuis voer, maar haalden die per sloepje toch nog in. py- In en rondom de kerk in de Sovjet-Unie zijn de laatste tijd ontwikkelingen gaande, die alleszins de aandacht verdienen van de Christenen in het Westen. In de eerste plaats is de Russisch-Orthodoxe Kerk na een lan ge periode van afzondering uit dat isolement getreden door lid te worden van de Wereld raad van Kerken. Door deze stap zal het kontakt met de ker ken van het Westen op het persoonlijke zowel als op het theologische vlak stellig uit gebreid! worden. In de tweede plaats is er in de Russisch-Orthodoxe Kerk een begin van vernieuwing en verjonging, van een door breking van de eeuwenlange verstarring, te bespeuren. Dit geschiedt voral onder de invloed van jonge kerkelijke leiders als de 31-jarige aarts bisschop Nikodim, die de Russische dele gatie naar de assemblés van de Wereldraad van Kerken in New Delhi heeft geleid e die de buitenlandse betrekkingen van de Rus- tische jeugd, nog vervuld blijkt te zijn van „godsdienstig bijgeloof". vertegenwoordigers van de wetenschap in de Sovjet-Unie een neiging te constateren, een geestelijke macht te erkennen, die uitgaat boven het leven op aarde en de materiële krachten in het heelal. Verder kan nieuw leven en activiteit van de kerk in Rusland worden afgeleid uit het feit, dat de commu nisten de laatste tijd de atheïstische pro paganda en de aanvallen op de kerk aan zienlijk hebben verscherpt. Overal in de Russische pers duiken de laatste maanden klachten op, dat de jeugd, zelfs de communis tische jeugd, og ververvuld blijkt te zijn van, „godsdienstig bijgelof". Over een in de richting van de godsdienst gaande beweging onder de vooraanstaande wetenschapsmensen in de Sovjet-Unie heeft de Amerikaan Harrison E. Salisbury na een reis van twee maanden door de Sovjet-Unie belangwekkende dingen verteld in „The New York Times". „Hoe wijd verspreid deze beweging is, kan niet met zekerheid worden vastgesteld", zo schrijft hij. „Er worden geen namen genoemd Maar er is reden om aan te nemen, dat eni ge van de meest schitterende sterren aan het firmament van de sovjet natuurkunde, sterrenkunde en wiskunde erbij betrokken zijn. Dit zijn mensen, die grote invloed bezitten. Men mag aannemen, dat de beweging, die zij vertegenwoordigen, niet lang beperkt zal blijven tot het terrein van de wetenschappe lijke collega's in het Westen. Maar het zijn geen atheïsten meer. Een korte samenvat ting van de aard van dit geloof is in ge fingeerde vorm vastgelegd door V. Tendry- akov, iemand uit de jongere generatie van Russische schrijvers. De gefingeerde uitspraak van Tendryakov staat dicht bij de opvattin gen, welke worden aangehangen door een aantal vooraanstaande wetenschapsmensen. De schrijver drukte het in deze worden uit: „Ik stel me God niet voor zoals Hij wordt uitgebeeld op de ikonen. Voor mij is God een soort van geestelijk principe, de eerste stoot tot het onstaan van de sterrennevels, de sterren, de planeten en van alles dat op deze planeten leeft en zich voortplant, van de meest eenvoudige cel af tot de mens toe". Salisbury heeft verder in de Sovjet-Unie pogingen in de Russisch-Orthodoxe Kerk waargenomen om éte komen tot een betere aanpassing aan de nieuwe wereld, waarin zij leeft. De beschuldigingen van achterlijkheid en bij geloof in de Orthodoxe Kerk zijn lang niet altijd ongegrond geweest. De jongere pries ters doen hun best om deze indruk weg te nemen. Zij leggen b.v. contacten tussen de Advertentie kerk en haar nieuwe tech.- en wetenschap pelijke omgeving. Eén priester is begonnen met het houden van series preken over actuele vraagstukken. Hij kondigt zo'n serie van tevoren aan en moedigt het voeren van discussies aan. De priester kiest onderwerpen, die ook de belangstelling kunnen opwekken van de meer intellectueel gevormden. Hij heeft nu ont dekt, dat er meer en meer jonge mensen opduiken tussen de oude vrouwen, die voor heen tachtig procent van zijn gehoor uitmaak ten. Andere gemeenten zijn begonnen met het organiseren van activiteit, die vooral de jongeren kunnen interesseren, zoals sport programma's, voetbal- en hobby-clubs. Op internationaal niveau heeft aartsbis schop Nikodim in de politiek, die gevolgd werd door zijn voorganger, wijlen metropoliet Nikolai, een ommekeer teweeg gebracht De metropoliet, een machtig man, streefde er naar, alle Orthodoxe Kerken van de wereld onder het patriarchaat van Moskou te bren gen. Deze politiek toonde veel overeenkomst met de Stalinistische buitenlandse politiek in die periode. De nieuwe lijn, die de Russisch- Orthodoxe Kerk thans volgt is: zo veel mo gelijk contacten en zo nauw mogelijke be trekkingen met andere kerken. Zo heeft de Russisch-Orthodoxe Kerk zich aangesloten bij de Werelraad van Kerken en zo toont zij zich actief in het zoeken van betere be trekkingen met de andere Orthodoxe Kerken en met de Anglicaanse Kerk. Dit alles stemt meer overeen met de buitenlandse politiek van Kroetsjev. In de jaren na de oorlog heeft de Russi sche Kerk, over het algemeen niet lastig ge vallen door de partij en vaak geholpen door de vrijgevigheid, waarmee de regering ker ken aan plaatselijke gemeenten terug gaf, een belangrijke groei beleefd, zowel in le dental als in financiële stabiliteit. Het aan tal gelovigen wordt nog altijd op een vijf tig miljoen geschat, op een inwonertal van .215 miljoen. De duidelijke tekenen van groei en levenskracht van de Russisch-Orthodoxe Kerk zijn voor de communistische activisten, en vooral de specialisten van de neo-stalinis- tische propaganda een toenemende bron van ergernis gaan vormen. De jeugdleiders zijn ook bezorgd geworden over het feit, dat de kerk haar aantrekkingskracht op de jeugd blijft uitoefenen. In pal-tij kringgen is de vraag herhaaldelijk geopperd waarom na ruim veertig jaar van partijpropaganda, on derdrukking en actie van hogerhand de kerk nog altijd een machtige kracht in het. Rus sische leven vormt. De laatste tijd hebben de partij-activisten hun campagne tegen de kerk stelselmatig opgevoerd als onderdeel van een. algemene actie tegen godsdienstig geloof. Inziende, dat veel van de atheïstische literatuur van de partij primitief en nutte loos was, heeft het departement voor propa ganda allerlei nieuwe werken op het terrein van de atheïstische propaganda gepubli ceerd. Het anti-godsdienstig onderwijs aan de scholen is uitgebreid. De partij heeft zich echter niet beperkt tot propaganda alleen, aldus Salisbury, hoewel Kroetsjev herhaalde malen gewaarschuwd heeft voor het nemen van „administratieve" maatregelen tegen de kerk. Om redenen, die niet geheel duidelijk zijn, moeten alle pre ken, die in orthodoxe kerken in Siberië wor den gehouden, eerst aan de censuur wor den voorgelegd. Dat is niet het geval met preken in Europees Rusland Siberische pries ters weten deze maatregel vaak te ontdui ken door hun preken voor te leggen aan het „Journaal van het Patriarchaat", het offi ciële orgaan van de kerk. Wanneer de pre ken eenmaal gepubliceerd zijn, mogen ze ook vrij gehouden worden in de kerken. In de weken vóór het 22-ste partij-congres in oktober j.l. begonnen de autoriteiten in verscheidene plaatsen de kerken te sluiten. Zij hadden een gerucht gehoord, als zou het congres al de kerken in het land laten slui ten. In enkele streken van Siberië vielen groepen van de Komsomol-jeugd kerken aan en vernielden daarbij ramen, altaren en juko- nen. Dit verontrustte de regering, die altijd ge voelig is voor geweldpleging, die niet geor ganiseerd wordt en zonder toestemming van de overheid plaats Vindt. De politie en de „droezhina", een soort van hulppolitie, kre gen opdracht, de kerken te beschermen en een einde te maken aan de geweldplegingen. De regering zelf heeft haar campagne te gen de kerk echter niet gestaakt. Er zijn de laatste tijd drie seminaries van de Ortho doxe Kerk gesloten, zodat er nu nog vijf seminaries en twee theologische akademies open zijn in de Sovjet-Unie. Twee aartsbisschoppen zijn gevangen gezet op beschuldiging van financiële en fiscale onregelmatigheden. In het Westen hebben de laatste maanden hardnekkige berichten de ronde gedaan, als zouden er vele kerken in Rusland zijn gesloten. Van een dergelijke actie heeft Salisbury noch in de steden noch op het platteland bewijzen kunnen vinden Schattingen, als zouden 1500 tot 2000 van de' 20.000 tot 22.000 kerken zijn gesloten, schij nen niet gegrond te zijn op informaties uit orthodoxe bronnen in de Sovjet-Unie zelf. Deze schattigen, die hun oorsprong schijnen te hebben in orthodoxe kringen in Parijs, hebben wellicht betrekking op het sluiten van kerken over een periode van verscheidene jaren, maar dit is niet zeker. Gevallen, die men heeft kunnen verifiëren beperken zich meestal tot streken in West-Rusland, vooral in gebieden die na de Tweede Wereldoorlog bij Rusland zijn ingelijfd. Verleden jaar is ook het beroemde Pechers- ky-klooster in Dnjepr gesloten. Dit klooster ligt echter op de rotsen aan de rivier de Dnjepr midden op een groot terrein, dat sinds het voorjaar van 1961 afgesloten is geweest. Een deel van de rots was namelijk afge brokkeld en had een verzakking veroorzaakt, die vele mensen het leven heeft gekost, al dus Salisbury. De campagne van de overheid schijnt de kerk tot dusver weinig schade te hebben berokkend, meent Salisbury. Hetzelfde kan ook worden gezegd van de toegenomen propaganda tegen de baptisten, de snelst groei ende kerkelijke groepering in de Sovjet-Unie. Wegens de levenskracht van de Baptisten Kerk en vooral wegens de aantrekkingskracht die zij uitoefent op de jeugd, heeft ze een sterke propaganda-campagne in volle zwaar te moeten ondergaan. Organen van de Communistische Jeugdliga publiceren voortdurende denigrerende arti kelen over de baptisten. Deze worden ervan beschuldigd, jongemen- sen van hun studie af te leiden en verder van primitief bijgeloof, van financiële en ze delijke vergrijpen en van zowat alle za ken die de agitatoren kunnen bedenken. Deze actie is niet geheel zonder uitwerking gebleven in de Baptisten Gemeenten. Er viel verleden jaar een kleine achteruitgang in het aantal doop. en huwelijksplechtigheden bij De kynologenclub Rijssen en Omstreken (REO) organiseerde zaterdagmiddag in het Parkgebouw een uitstekend geslaagde club- mateh. Het bestuur van REO kan ook nu terugzien op een voortreffelijke organisatie,- de keuringen hadden een vlot verloop en men beschikte over een goede outillage waar door ook het publiek de gang van zaken in de ringen goed kon volgen. Het werk van de bekende kynoloog de heer H. B. M. Gielen uit Den Dolder heeft veel bijgedragen tot een beter begrip voor de kynologie. De heer Gielens trad op als ex plicateur en zijn deskundige opmerkingen en aanwijzingen werden zeer gewaardeerd. Het bestuur van REO was er in geslaagd naast keurmeesters, die al eerder in Rijssen waren geweest aan te trekken de bekende Duitse keurmeester de heer Otto Bom, die internationale vermaardheid geniet. De heer Born toonde zich vebaasd over het uitstekende materiaal, dat op deze club- tch was ingezonden en zijn waarderingen daarvoor heeft hij doen blijken in een groot aantal hoge bekroningen. Naast de heer Born traden op als keurmeester de heer E. van Schuppen, J. v.d. Zanden, S. Franzen, H. J. Kieftenbelt en R. de Jongh. Hieronder vermelden wij de voornaamste uit slagen. LANGHARIGE ST. BERNARDS: Jederman's Freund van J. v.d. Belt Rijs- SEN le U, Palitra fen 't Heitelan van J. v. d. Belt Rijssen le U, IJnka van W. H. Bar tel Enter 2 ZG. Aldo van 't Wachtersheim van B. J. van /ERNER SENNEN-HOND Heek Rijssen le U- BOXERS: Conraad van de Schapenmarkt van G. J. Wiet- gerink Nijverdal le U Barry van de Schapenmarkt v A. Fleer Hel len doorn 2e U Arieta van de Lineberghof van D. J. Kap- pert Laren le ZG Eleanore van de Poolhoven van J. A. Paal man Holten 2e ZG Balthazar van H. J. Kamphuis Almelo 2e ZG SCHOTSE HERDERS: Kanzando van D. Steenbergen Rijssen le U, Heraldo van H. Dangremond Rijssen le ZG, Edi van G. Jansen Rijssen le ZG, Annabel- la of the Eastgardens D. Steenbergen Rijs sen le ZG, Rigaro van de Kiekbelt van G. Berenschot Nijverdal 2e ZG. GROENENDAELERS: Buffalo van 't Skepershoes van B. J. van Heek Rijssen le U, Berada van 't Skepers hoes, van B. J. van Heek Rijssen le U, Bal- dur van 't Skepershoes van B. J. van Heek 2e U. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts A van Doorn, Rijssen, tel. 2487. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten WWWMU de baptisten in Moskou en Leningrad waar te nemen. Sommige plattelands^emeeenten hebben haar faciliteiten verloren. Maar over het algemeen hebben de baptisten de storm goed doorstaan. De toorn van de partij richt zich vooral tegen ^ekten als de Jehovah's Getuigen en de Zevende Dags Adventisten, die als „bui tenlands" en „ondermijnend" worden be schouwd. Eén van de factoren, die het slui ten van orthodoxe en bap''"sten kerken tegen houdt is, naar men zegt, de vrees, dat de kerk dan ondergronds zou kunnen gaan, waar zij nog moeilijker te bestrijden zou zijn. De communistische organen, die zich be zig houden met het „godsdienstig bijge loof" en de „athegstische verlichting", laten zich soms lezen als omgekeerde evangelisa- tie-lektuur. Men vindt er diep-ernstige „be- kerings" - geschiedenissen in bekeringen van het Christendom naar het atheïsme wel te verstaan. „Om een gelovige te helpen", zo schrijft de „Komsomalskaja Pravda", „moet men na der met hem in kennis komen, met zijn le ven en omgeving. Wanneer een mens goede vrienden om zich heen ziet, wanneer hij voelt, dat zij het beste met hem voor heb- DUITSE HERDERS: Arnie van de Catharinahof van G. ten Briiv ke Enter le U, Anka van Enterhof van G J. Krudders Goor 2e U, Arnocio van H. J. Bouman Almelo le ZG, Dasso van Enterhof van G. Otten Enter 2e ZG, Donar van Enterhof van J. Bleeker Rijs sen 3e ZG, Ardie van de Enterhof van H. Rik- kert Enter 4e ZG. WELSH TERRIER: Pen-IJ-Graigs Flores van G. J. Schreurs Rijs sen le ZG. FOX TERRIERS (GLADHAAR): Saturnus of the Vineijard van J. Steenber gen Rijssen le U, Pineridge van J H. Stu- len Almelo le ZG Untungs Babsij van H. Hase Almelo le ZG. AIREDALE TERRIER: Marjo van de Riessense Heide van G. Rui terkamp Rijssen le ZG. DWERGSCHNAUZER: Blekkij van Handelhorst van H. Hendel Al melo le U, JAPANSE SPANIEL: Kimi van 't Sloethof van R. Blokland Alme lo le ZG DUITSE DWERGPINSCHER: Ukkie van Wintersheim van E. Pasman Al melo le U, DOBERMANN PINSCHER: Panda van Backenhagen van G. J. Assink Ambt Delden le U, Bendienja van Astor van H. Schiricke Al melo le U, Tanja van Backenhagen van G. J. Assink Ambt Delden le U, Buco van Ba ckenhagen van G. Holtkamp Rijssen 2e U, Alma van F. Zomer Vriezenveen le ZG, Her tog Alexander van de Gelderse Vallei J. Krol Apeldoorn 2e ZG, Astaai van E. Krikking Holten 2e ZG, Anuska van J. v.d. Haar Veenendaal 3e ZG Caesar van S. Nijland Rijssen 3 ZG COCKER SPANIELS: Mijrica's Mac George van G Kamphuis Rijs sen le.U, Mijrica's Merry Maid van G. Tij hof Rijssen le U, Erna van de Lentfert van H. Ligtenberg Nijverdal 3e U Ina van de Lent fert van H. Stevens Nijverdal 4e U Heidih van J. P. A. v.d. Belt Rijssen le U, Mij rica's Baby Doll van G. Kamphuis Rijssen 2e U ENGELSE SETTER: Beautyfull Butterflyk van de Witte Jager van H. Lohuis Rijssen le ZG GORDON SETTERS: Amotoco van A. op den Dries Nijverdal le U, Gemma van de Sportlust van G. Wol- ters Nijverdal le U, IERSE SETTERS: Rodien van W. H. Kienhuis Rijssen IE U, Polijandrie's Spencer van W. H. Kienhuis Rijssen le U, Arma van W. H. Kienhuis Rijs sen 2e ZG, Jackie van W Dollenkamp Mar- kelo 3e ZG, Astridth van P. F. van Doorn Holten 4e ZG HEIDEW ACHELS Djock van de Koningsbelt van J. H. Goosen Rijssen le U, DALMATISCHE HONDEN: Sarva van Paradisis Nobilum van H. Boer man Rijssen le U, DUITS STAANDE KORTHARIGEN Presto van de Bolterplaats van H. ten Ber ge Rijssen le U, ben en niet de spot met hem drijven, dan ontstaat in hem de behoefte, zijn hart open te stellen en zich uit te spreken. Dan moet men hem overtuigen. Dergelijke arbeid vraagt veel tijd, geduld en tact". Het Moskouse militaire orgaan „Krasnaja Swesda" drijft de spot met een politieke of ficier, die drie rekruten in het leger, die de ker bezochten, „even" tot het atheïsme wil de bekeren. Hij liet de soldaten om beurten bij zich ko men, maar alle drie kwamen naar buiten met de opmerking: „Iets verstandigs heeft hij ons niet gezegd. Hij schreeuwde alleen maar de hele dag: „Er is geen God!" „Men moet geduld hebben", zegt het blad. „Een jaar kan er mee heen gaan, misschien twee of drie, tot de mensen begrijpen dat ze op de verkeerde weg zijn". De „Literaire Ga zet" van Moskou heeft onlangs de atheïsti sche propaganda voor een groot deel primi tief en ouderwets genoemd, genoemd. De agitatoren beschikken niet over de noodzakelijke kennis en weten eenvoudig niet, wat zij tegen onderlegde gelovigen moe ten inbrengen, aldus het blad „De bijbel hebben ze nog nooit in handen gehad. Ze stellen zich tevreden met traktaatjes". Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Dianaka van H. J. Koedijk Rijssen le U, Biancah van F. J. Drijer Rijssen 2e U, Bentch van E. Kram Markelo le ZG, Bettie Sportlust van H. Weggeman Almelo le ZG Plutus van J. Assink Rijssen 2e ZG, Dona Sportlust van G. Velten Enter 2e ZG, Eddy Sportlust van H. Weggeman Almelo 2e ZG Waldorco van J Assink Rijssen 3e ZG, Wan da van de Santveld van H. Weggeman Al melo 3e ZG DASHONDEN (LANGHAAR): Tecko van Rhodenstal van H. Gerritsen Goor le U, Alice van Rhodenstal van G. Bergman Nijverdal le U, Caspar van Rhodenstal van Bergman Nijverdal le ZG Balder van de Groene Heuvels van H. J. Scherphof Nij verdal le ZG, Peter van Rhodenstal van Berg man Nijverdal 2e ZG Brigittah van Smit Almelo 2e ZG. Carla van Rhodenstal van Bergman Nijverdal 3e ZG, Geroo van J. Vros Rijssen 3e ZG, Ernst van Clopping van J. W. Pas-Voskamp Nijverdal 2e ZG, Gen tleman's Rex van J. Pas Voskamp Nijver dal 2e U, Ferdinand van Twilhaar van C. Vlaardinger- broek Rijssen le U, Bonny van de Groene Heuvels van H. Seharphof Nijverdal 2e ZG Blacky van de Groene Heuvels van H. J. Scherphof Nijverdal le U, Trixy van Twil haar van J. W. Pas-Voskamp Nijverdal 2e ZG, Elsje van Boszicht van M. Pijffers Rijssen le U, Dolly van Twilhaar van M. Pijffers Rijssen 4e ZG. DWERGPOEDELS: Ducke of High Society van G. Wolthuis Almelo 1 U Bambie van Zadelhof van mevr. Wieten Hel- lendoorn U, Debora van de Poort van Twen te van W van Walderveen Almelo 2e U, Dol ly van Rosmarien van G. Wolhuis Almelo le U. POEDELS (GROOT): Saschaiko van H. Mulder Nijverdal U, Anjalai van W. Siegerink Rijssen ZG, Aimee van IJram van Mevr. M. Sloet de Raad U WHIPPETS: Rudi van G. J. Koenderink Nijverdal le U, KAMPIOENSKLASSE: le De Rottweiler Boij van B. J. Huiskes, Al melo, 2e. De Kortharige Duitse staande Waldo van de Boomplaats van G. J. Slagman Rijssen, 3e. Am. Cocker Spaniel Miss Independence van de Cockerboy van M. Kamphuis Rijssen, 4e. De dwergkees Charlia van de Peters- hoove van J. Holtkamp Rijssen 5e De Dobermann Pinscher Kitty van Baceknha- gen van G. J. Assink A Delden 6e De Dal- matische hond Elco's Keurvorst Loran van E. L. Hoogendijk Rijssen 7e De Duitse Staan de Draadharige Lijda van de Huisstede van J. Nijland Rijssen 8e De Dalmatisehe Hond Sylvia van Paradisis Nobilum van B. J. Red Wood's Eduard van H. J. Weggeman Almelo. ERE KEURING: Beste hond van de clubmatch Duitse Staand- de kortharige jachthond Dianaka van H. J. Koedijk Rijssen Op een na de beste Berada van 't Ske pershoes (Groenendaeler) van B. J. van Heek Rijssen. De heer John Snook, vice-president van de Gulf Telefoon Maat schappij in Foley, Ala bama, had een privé- legertje geformeerd uit zijn vrouwelijke personeelsleden ten einde een bijdrage te leveren voor de kust- tegen een mogelijke invasie. Het legertje was uitgerust met automatische wa pens en bazooka's. Ge neraal Snook hield el ke week oefeningen met zijn vrouwelijke soldaten. Hij heeft nu echter de eerste dag verloren, omdat het ministerie heeft inge grepen terzake over treding vuurwapen wei. Foto: v.l.n.r.: de te lefoniste Louise Wil liams, Pearl Arrant en Veria Porter tij dens 'n wapeninspec tie voordat de zaak werd geconfisqueerd.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3