Mammoetwet: ingrijpende hervorming van het voortgezet onderwijs L Deze week in Tweede Kamer Vele technische moeilijkheden «Sfe STAATSZORG Opening schilderszaak Lichtenberg Volledige bescherming wensdroom Wereldnieuws op zee Vrijdag 23 maart 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Brugjaar Beroepsonderwijs Tegenstander kan verwarring stichten Proeven met Nike-Zeus Met atoom-koppen Technisch mogelijk De Mammoetwet officieel geheten ont werp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs die deze week door de Kamer in openbare behandeling is genomen, nadat enige jaren aan de voorbereiding ervan gedok terd is, zal één van de vier grote wetten zijn kleuteronderwijswet, de wet op het basis onderwijs, de wet op het voortgezet onderwijs en de wet op het wetenschappelijk onderwijs die tezamen een sluitende wetgeving voor het geheel van het Nederlandse onderwijs vormen. In de Mammoetwet staat de ook In de grondwet erkende vrijheid van onderwijs voorop. De rechten van de ouders, op wier schouders in de eerste plaats en van nature de taak en de plicht van de opvoeding der kinderen liggen, worden daarom in de wet geëerbiedigd. Dit vindt zijn uitdrukking onder andere in de bepalingen, die voorschrijven dat aan openbare scholen oudercommissies worden verbonden en dat de besturen van bijzonde re scholen de ouders in de gelegenheid moe ten stellen desgewenst oudercommissies te vormen. Vrijheid veronderstelt verantwoor delijkheid. Daarom zal de ontwikkeling worden ver sneld van organen, die binnen de nieuwe wetgeving de vormgeving van het onderwijs kunnen bepalen. In de mammoetwet is de kroon gemachtigd onderwerpen aan te wij zen, waarover deze organen de minister van advies moeten dienen. Tegenover deze vrijheid is de zorg voor het algemeen welzijn als een positieve plicht van de staat erkend. Derhalve is gezorgd, voor een gezonde ontwikkeling van het ge hele voortgezet onderwijs en voor de nood zakelijke onderlinge samenhang der onder wijsvoorzieningen. In de meeste thans geldende onderwijs wetten is eerst het openbaar onderwijs uit voerig geregeld en vervolgens afzonderlijk een opsomming gegeven van de voorschrif ten die voor het gesubsidieerde bijzonder onderwijs gelden. In de Mammoetwet zijn de eisen van deugdelijkheid, aan het open baar en aan het uit de openbare kas bekos tigde bijzonder onderwijs te stellen, zoveel mogelijk in voor beide vormen van onder wijs geldende bepalingen vastgelegd. Het wezenlijke onderscheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs is in het wetsont werp zéér nadrukkelijk vastgelegd, zoals blijkt uit de afzonderlijke bepalingen, die voor elk dezer vormen van onderwijs zijn ppgenomen. Uitdrukkelijk staat in de wet dat de voor beide vormen geldende bepa lingen voor het openbaar onderwijs het ka rakter dragen van een bindende regeling, terwijl zij voor het bijzonder onderwijs zijn te beschouwen als subsidievoorwaarden. In de nieuwe indeling omvat het voortge zet onderwijs: a. Het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (V.W.O.), b Het hoger, middelbaar en lager alge meen voortgezet onderwijs (H.A.V.O., MAVO. en L.A.V.O) c Het hoger, middelbaar en lager beroeps onderwijs, d. Andere, nader aan te wijzen vormen van voortgezet onderwijs. Het V.W.O. geeft, zoals de naam aangeeft, een voorbereiding voor het onderwijs aan universiteit en hogeschool. Het zal volgens het wetsontwerp gevolgd kunnen worden aan: het gymnasium, in de hogere klassen gesplitst in een alpha- en beta-richting Het Atheneum, in de hogere klassen ge splitst in een A- en B-richting. Het lyceum met een „onderbouw" van ten minste één jaar en een „bovenbouw" van gymnasium en atheneum. De cursusduur van alle v.w.o.-scholen is zes jaren. Het eerste leerjaar van elk dier scholen is het zogenaamde brugjaar, waar in in dezelfde vakken onderwijs wordt ge geven. Aan gymnasia bestaat de mogelijk heid daarnaast enkele wekelijkse uren Latijn te geven. Het Atheneum dient ter vervanging van de huidige H.B.S. in zoverre deze voorberei ding geeft voor hoger - wetenschappelijk - onderwijs. De universitaire examenrechten, verbon den aan het bezit van het einddiploma van een V.W.O.-school worden aanzienlijk ver ruimd. Het algemeen voortgezet onderwijs wordt onderverdeeld in drie soorten: A. Hoger algemeen voortgezet onderwijs (HAVO), dat gegeven wordt aan de HAVO- school met een cursusduur van vijf jaren. Deze HAVO-school dient ter vervanging van de huidige HBS met 5-jarige cursus in zoverre deze tot taak heeft het geven van een algemene vorming ter voorbereiding op de intrede in de maatschappij. De huidige middelbare school voor meisjes (M.M.S.) is als HAVO-school voor meisjes te beschou wen. B. Middelbaar algemeen voortgezet onder wijs (MAVO), dat de plaats zal innemen van het huidige U.L.O. De cursusduur bedraagt vier jaren. Aan deze scholen kan een afde ling met een cursusduur van drie jaren worden verbonden. Het is niet de bedoeling dat er driejarige zelfstandige MAVO-scho- len zullen komen. Het verschil tussen de twee afdelingen bestaat niet zo zeer uit een verschil in vakken, als wel in aanpak, tem po en te bereiken niveau. Een en ander komt overeen met de opzet van het reeds enige jaren aan de gang zijnde Ulo-expe riment, dat onder auspiciën van de peda gogische centra wordt uitgevoerd. Het MAVO zal in het algemeen aansluiting geven aan het middelbaar beroepsonderwijs. C. Lager algemeen voortgezet onderwijs (TAVO), voor deze tak van onderwijs biedt het wetsontwerp twee mogelijkheden. Het kan zowel gegeven worden in het eerste leer jaar van scholen voor lager beroepsonder wijs als in afzonderlijke LAVO-scholen met een cursusduur van twee jaren. Voor het beroepsonderwijs zijn er meer verschillende soorten dan thans in het wets ontwerp neergelegd. De scholen voor be roepsonderwijs worden onderscheiden in scho len voor technisch onderwijs (hogere, mid delbare en lagere), scholen voor huishoud- onderwijs en landbouwhuishoudonderwijs, waaraan zowel hoger, middelbaar als lager huishoud- of landbouwhuishoudonderwijs kan worden gegeven, hogere, middelbare en la gere scholen voor landbouwonderwijs, scho len voor middenstandsonderwijs, hogere, mid delbare en lagere scholen voor economisch en administratief onderwijs, scholen voor de opleiding van onderwijzend personeel, scho len voof sociaal-pedagogisch onderwijs, scho len voor kunstonderwijs. De onderscheidene scholen kunnen zowel dag- als avondscholen zijn. Dit betekent, dat onder meer de avondlycea een wettelij ke basis zullen krijgen. Ook is voor de scholengemeenschappen een wettelijke grondslag geboden. Zoals gezegd wordt een zogenaamd brug jaar ingevoerd. Het beoogt enerzijds hori zontale doorstroming mogelijk te maken, an derzijds een goede grondslag te leggen voor het verdere onderwijs, de aanpassing van de leerlingen aan .de. nieyvve. .school Jle! vel" gemakkelijken ep door onderzoek 'ën' ob servatie de leerling te helpen bij zijn keu ze van het verder te volgen onderwijs. In dit brugjaar, dat is het eerste leerjaar van elk der scholen voor VW.O., voor HA VO en MAVO, zullen dezelfde vakken wor den onderwezen. Slechts voor het gymnasium bestaat de mo gelijkheid aan de vakken van het brugjaar Latijn toe te voegen. Voor de sector van het LAVO, dat op verschillende wijzen kan worden gerealiseerd, zal het eerste leerjaar eveneens het karakter van een brugjaar moe ten hebben In het brugjaar zal een ge matigd vaklerarensysteem mogelijk wor den gemaakt. Het toelatingsexamen als enig verplicht selectiemiddel vervalt. Het hanteren van andere selectiemiddelen, onder anderen de proefklasse, zal mogelijk worden gemaakt. Voor de scholen voor VWO en HAVO en ten dele ook voor MAVO zal een systeem van kern- en keuzevakken mogelijk worden gemaakt. De heer J Lichtenberg opende vorige week onder grote belangstelling zijn gehele nieuwe zaak in schildersartikelen enz. aan de Weij- erdsteeg. De. voorhanden artikelen, staan op overzich telijke wijze opgesteld. De zaak maakt een verzorgde indruk, aan alle onderdelen, die de zaak aantrekkelijk kunnen maken is grote aandacht besteed. Door de beide etalages komen de artikelen goed tot hun recht en de heer Lichtenberg kan met voldoening terugzien op het genomen initiatief. De redactie van dit blad wenst hem veel succes toe. srfs Niet in elk vak zal eindexamen moeten worden afgelegd. Voor een aantal vakken kan met het vermelden van een rapport cijfer van het laatste of voorlaatste jaar worden volstaan. In een aantal kernvakken zal echter wel examen moeten worden af gelegd. Om overlading tegen te gaan zal dit aan tal niet te groot mogen zijn. De eindexamens zullen voor het VWO en het HAVO, zoals tot nu toe gebruikelijk bij het VHMO, school examens zijn. Voor het MAVO wil de minister de hui dige regeling der Mulo-examens, die reeds gedurende meer dan vijftig jaar voortref felijk heeft gewerkt, handhaven. Nochtans sluit hij de mogelijkheid van schoolexamens ook daar niet uit. Minister Cals heeft de bedoeling te bevor deren dat voor alle afdelingen van het VWO in het vervolg de einddiploma's aan de bezitters de mogelijkheid bieden tot het afleggen van examens aan alle faculteiten of afdelingen van universiteiten en hogescho len. Het wetsontwerp bevat een aantal bepa lingen over de bevoegdheden der docenten en over de vaststelling van een plan voor de oprichting van openbare en de subsidiëring van bijzondere scholen. Tenslotte zij vermeld, dat het in de be doeling ligt te bevorderen, dat in de voor schriften voor de inrichting van het onder wijs aan het gymnasium b - in de vijfde en zesde klas - het onderwijs in de Griek se taal en letterkunde facultatief wordt ge steld, met verschillende mogelijkheden ter keuze van het bevoegd gezag. Het teas groot feest dinsdagavond in Amstel veen, waar Sjoukje Dijkstra als wereldkam pioene werd ingehaald en gehuldigd. De foto toont Sjoukje guitig lachend aan het dansen met leden van de Friese volksdansgroep „Snitser skotsploeg" uit Sneek, die aan de Friese afkomst van de kampioene kwamen herinneren. Bestaan er afwcerwapens tegen raketten? LONDEN De duidelijke vrees van het Amerikaanse ministerie van defensie, dat de Sovjets reeds binnenkort zouden kunnen beschikken over een praktisch en bruikbare „antiraket-raket" betekent een nieuw oorlogsgevaar. Want wanneer de vrede slechts in stand gehouden wordt door een „evenwicht der verrassing" dan zou dit evenwicht door een effectief verdedigingswa pen tegen raketten verstoord z(jn. Immers, wanneer de Sovjet-Unie een werkzaam afweerwapen tegen raketten ontwikkeld heeft, dan betekent het dat zij het westen zou kunnen aanvallen zon der daarbij vrees voor vergelding te behoeven hebben. Premier Fidel Castro van Cuba is na vele we ken weet in het openbaat verschenen in Ha vanna woonde hij samen met president Osvaldo Dorticos rechtsen de schoonheidskoningin Soma Gomez t links i t en grote carnavals optocht bij. Theoretisch bestaan er generlei hindernissen, praktisch echter is het opvangen van een vijandelijk lange-afstands-wapen een vele malen moeilijker zaak dat de afweer van zelfs de snelste vliegtuigen en wel omdat het wapen met een oneindig hogere snelheid vliegt. Een intercontinentale raket heeft voor een afstand van 8000 km slechts 30 minuten no dig, hij stort mét een snelheid tot 32.000 km p.u. uit de ruimte op zijn doel. Bovendien kan een vijandelijke raket op het radar-scherm niet zo gemakkelijk wor den geïdentificeerd als een vijandelijk vlieg tuig, daar het projectiel aanzienlijk kleiner is. Nauwkeurige opgaven over de grootte worden tot nu toe niet gedaan - waarschijn lijk echter zijn de grootste raketkoppen aan zienlijk kleiner dan de Mercury-ruimtecapsu- le. Vermoedelijk heeft de uit een H-bom be staande kop van een raket de grootte van een normaal schrijfbureau. En deze stoom- kop werkt voor de reis naar het doel van de hoofdraket gescheiden. Tenslotte moet het afweerwapen, wil het enig nut hebben, feilloos elke vijandelijke raket kunnen vernietigen. Immers, één enkele waterstofbom is reeds voldoende om vrijwel elk doel, ook grote steden, te vernietigen. Daar de raket ten onbemand zijn, heeft men ook niet te maken met het in de tweede wereldoorlog waargenomen verschijnsel dat een afweer wapen, dat 5 pet. der aanvallers vernietigt, de overigen dermate in verwarring brengt dat velen omkeren of hun bommen ver van het doel verwijderd afwerpen. Zodra men de start van een raket heeft geconstateerd, is de volgende stap de plaats van het door de raket getransporteerde projectiel of de satelliet vast te stellen. Dit echter is aanzienlijk moeilijker dan het waarnemen van een start. Want op een ge geven ogenblik valt de draagraket als ra dar reflecterend staartstuk van het projec tiel op de satelliet weg. In de tweede plaats moet men er rekening mee houden dat de tegenstander alles on derneemt om de afweer in de war te bren gen. Hij kan tot dit doel in de neus van de raket meerdere schijnprojectielen onderbren gen, die zich onderweg losmaken en ver schillende banen gaan vliegen. Een aantal van deze schijn-projectielen zal men trach ten tot uitzonderlijk goede radarreflectoren te maken, terwijl het werkelijke projectiel dan een slechte reflector zal zijn. Het radarsysteem moet in staat zijn de juiste baan van elu afzonderlijk projectiel, geladen of niet, met de hoogst mogelijke snelheid te berekenen. Hieruit moet nl. de conclusie worden getrokken of één van deze lichamen zich in een baan bevindt die voert naar de nabijheid van een voor de vijand aantrekkelijk doel. Het is echter niet eenvoudig feilloos vast té stellen of het bij een ontdekt lichaam in derdaad gaat om een langeafstands-projec- tiel. Een onschuldige rakettrap in een baan- richting New York zou bij vergissing aan gezien kunnen worden voor 'n lange-afstands- wapen - een waterstofbom als kop van een op New York bericht langeafstands-projectie1 dat enigszins van ziin voers is af"pweke- zr«" als onsc1* Miff Daarnaast bestaat het zeer reële gevaar dat het radarsysteem door meteorieten of echo's van buiten de dampkring, zoals deze soms veroorzaakt worden door het Noorder licht, gestoord wordt. Reeds éénmaal hebben echo's van deze soort *4n de^ Ver. Staten een vals alarm veroor- •zaakt.-yOok bestaat de mogelijkheid dat de geraffineerde tegenstander door het tot ex plosie brengen van kleine atoombommen in de wereldruimte een kunstmatige aurora doet ontstaan, uitsluitend met het. doel om de vij andelijke afweersystemen in verwarring te brengen. Laten we eens aannemen dat al deze moei lijkheden, o.a. door de jongste ontwikkelingen op het gebied van de elektronische hersens en de radar-techniek overwonnen kunnen worden. Hoe gaat het dan echt verder? Er moet een raket gestart worden, die het vijandelijke projectiel tegemoet vliegt en het vernietigt. De raket moet voortdu rend startklaar zijn en derhalve met een vas te brandstof - zoals de Amerikaanse Pola ris - aangedreven worden en niet met vloeibare brandstoffen, zoals de Atlas en an dere Intercontinentale raketten. De Amerika nen zien in de drie-traps-raket, die wordt aangeduid met Nike-Zeus een eerste anti-ra- ket-raket. De vooruitzichten om een derge lijke raket dicht genoeg bij het vijandelij ke lange-ufstands-wapen te brengen om dit te kunnen vernietigen, zijn echter zeer gering. De kansen op suöces kunnen slechts daar door verhoogd worden, dat men de afweer- raketten uit het doelgebied van het vijande lijke lange-afstands-projectiel langs de baan daarvan afvuurt, in tegengestelde richting dus. Bij proefneming in december van het vo rig jaar naderde een Nike-Zeus afweerra- ket van Whftesands, het Amerikaanse raket- tenproefstation tot op 1,6 km de „vijandelijke raket". Volgende proefnemingen zullen bo ven de Stille Oceaan plaatsvinden met At lasraketten. Als „doelraket" wil men daar bij de Nike Zeus doen starten van een der Marshall-eilanden. Er zijn een aantal aanwijzingen dat de Russen reeds dergelijke proeven genomen hebben. Gedurende de vorig jaar gehouden rakettenproeven in de Stille Oceaan werd in een gelijktijdig programma geëxperimen teerd met het starten van raketten op grote hoogten. Deze hoogte-raketten startten nagenoeg op hetzelfde tijdstip als de grote lange-afstands- raketten,' zodat men mag aannemen dat het hierbij reeds ging om experimenten rond het opvangen van vnandeliike proiectielen. En tenslotte moet dan en dit is één der moeilijkste problemen het lange-afstands- projectiel .van de tegenstander ook onscha delijk gemaakt worden. Uiteraard zal men proberen het in de wereldruimte op te van gen, waar zelfs de explosie van een kleine atoombom practisch geen echogolf veroor zaakt. Hoever echter zal de vuurbal zich uitbrei den? Welke schade zouden de verspreide brokstukken kunnen toebrnegen aan een in de buurt voorbijvliegend lange-afstands-pro- jectiel? Tot voor kort waren vele geleerden van mening dat men de anti-raket-raketten met zand of met staalschroot zou moeten vullen, dat dan in de baan van het vijandelijke lan ge-afstands-projectiel moest worden uitge strooid. Donr de botsing met deze deeltjes zou de buitenste beschermingslaag van het oroiectiel of het oroièetiel zelf vernietigd worden 17dergeliik ns t-relrV-uiU en 7.ijn i Zowel de Sovjet-Russen als ook de Ameri- Onlangs zijn in Britse dagbladen ver schillende artikelen verschenen, waar in gesteld wordt dat de Sovjet-Unie een grote stap voorwaarts heeft gemaakt met de ontwikkeling van afweerwapens tegen raketten. Aangenomen mag worden, dat de voorgenomen experimenten met atoomwapens door de Ver. Staten en Groot-Brittannië in eerste instantie zul len dienen om „anti-raket-raketten" te beproeven. Over de moeilijkheden bij het opsporen en afweren van geleide pro jectielen zond onze Londense correspon dent ons bijgaand artikel kanen schijnen echter voor hun afweerra- ketten de voorkeur te geven aan atoomkop pen. De gedurende de atoom-explosie vrijgekomen neutronen zouden de ontsteking van het lan ge-afstands-projectiel tot explosie kunnen brengen, of het in elk geval voldoende kun nen verhitten om het gevoelig ontstekings mechanisme te beschadigen. Hoogst waarschijnlijk hebben de Sovjet-Rus sen dit mechanisme reeds gedurende h .n laatste serie atoomproeven beproefd. En ongetrwijfeld zullen ook de Amerikanen spoedig soortgelijke experimenten onderne men. Samenvattend komt de zaak hierop neer: technisch is een verdediging tegen raketten mogelijk. Tengevolge van de ongelooflijke gecompliceerdheid van een dergelijk afweer systeem zal echter een bescherming door anti-raket-raketten voorlopig nog een wens droom blijven, hoe groot de vooruitgang der Russen ook mag zijn. Elk lanceerterrein voor anti-raket-raketten - men zou practisch voor alle grotere raket- teninstallaties en elke grote stad een derge lijke lanceerbasis nodig hebben - zouden meer dan 100 ha land vergen. De kosten voor de „projectielen" en „kanonnen" zouden in astronomische cijfers lopen. Zouden echter de Amerikanen nieuwe aan wijzingen hebben dat de Sovjets menen „het" afweerwapen tegen intercontinentale raket ten gevonden te hebben dan zuoden zij zich bepaald niet kunnen permitteren om nog langer te aarzelen met de voortzetting van het „Nike-Zeus" programma. Door een nieuwe regeling van „Radio Corporation of America" zullen passa giers van de zeeschepen „Constitution" en „Independence" sneller op de hoog te worden gebracht van het wereld nieuws. Aan boord van deze schepen zijn radio-telexapparaten geplaatst die het nieuws opvangen dat in vervolg twee maal per dag zal worden uitgezonden. Deze uitzendingen van 30 minuten, elk ongeveer 1800 woorden, zullen worden verzorgd aan de hand van de nieuws voorzieningen van United Press Inter national. Het nieuws omvat wereld nieuws, beursberichten en Sportnieuws. Door de overeenkomst tussen R.C.A. en American Export Line zijn deze schepen de eerste die automatisch dit korte golf nieuws ontvangen. Proeven met telexnieuws worden ook genomen op de „United States" en enkele andere schepen die de Atlan tische Route bevaren. Betty Davis vertelt iedereen die het maar horen wil dat ze een „sys teem-actrice" is. Mijn systeem is, zegt Betty, om mijn rol te leren, de rol goed te spelen, niemand in de weg te lopen en daarna mijn geld regelrecht naar de bank te brengen. Volgens mijn sys teem wacht ik daarna rustig op de vol gende rol.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5