Via bouwfonds ter Horst Co. bouwden 236 werkn. eigen woning Plannen tot huis kunnen bouw van een buurt- geen doorgang vinden Biljartbond O Genoegen FILM NIEUWS Lezing Ned. Vereniging voor Huisvrouwen 10 x 10 actie ondervindt steeds medewerking VERGADERING CPU Competitie schaken om kampioenschap van Rijssen Fraai succes van Rijssense Kynoloog Lezing voor V.U„ over China Exploitatierekening „De Koerbelt' Clubhuis speeltuinverenigingIrene' Achter het IJzeren Gordijn De Schaamtelozen Zij vochten als helden Vrijdag 16 maart 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 jI veren JUDllCllIïl (II rcotoiir der C.H.U. worden gehouden. Voor afvaardi ging naar deze vergadering werden de he- Coop. Aan- en Verkoopver. ren Smit> ter Avest- strijker en visscher Woensdag de film: Vrijdag en zaterdag de film: Een groot aantal leden was vertegenwoor digd op de Algemene Ledenvergadering van het „Arbeidersbouwfonds Ter Horst Co. N.V.' te Rijssen, welke in het Parkgebouw werd gehouden. De voorzitter, de heer H. Jordaan opende de vergadering met allen welkom te heten waarna hij een kort overzicht gaf van de activiteiten van het Arbeidersbouwfonds ge durende het afgelopen boekjaar, waarin weer een aantal leden de bouwsom had uitgekeerd gekregen. „Het bouwfonds", aldus de heer Jordaan, „mag zich gelukkig nog in een grote belangstelling van onze werknemers verheugen. Het is alleen jammer, dat vélen eigenlijk te laat lid worden en daardoor een aantal jaren rente moeten betale- Het is van belang voor allen die hier werken, zo gauw mogelijk lid te worden; heeft men'het geld dan te zijner tijd nodig, dan betaalt men weinig of geen rente meer". De notulen van de vorige Algemene Le denvergadering werden door de secretaris de heer A. ten Hove, voorgelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. De voorzitter dankte de secretaris voor zijn uitvoerig ver slag en verzocht de administrateur van het bouwfonds, de heer Rouwendal, het jaar verslag aan dé vergadering uit te brengen. Uit dit jaarverslag bleek, dat het aantal leden weer was toegenomen en wel tot 268, hoewel 21 leden in de loop van het jaar als lid werden afgevoerd wegens ontslag, over dracht bouwsom of doordat alles afgelost werd. Gedurende het afgelopen jaar werden 24 bouwsommen uitgekeerd waardoor het totaal van de sedert de oprichting uitgekeerde sommen steeg tot'191. Reeds wonen 236 gezinnen in een woning welke met behulp van het Arbeidersbouw fonds werden gekocht of gebouwd: 26 van deze leden losten reeds alles af terwijl de overigen daarmee nog bezig zijn of nog spa ren met daarnaast een lening. Dit jaar zullen weer ongeveer 24 bouw sommen renteloos worden uitgekeerd waar mede het aantal dus stijgt tot 215. Het voordeel van het lidmaatschap van het Bouwfonds blijkt steeds weer; als men op tijd lid is geworden, kan men bouwen zon der rente te betalen, men kan berekenen wat het huis per week kost, een huurver hoging geldt niet voor de bezitters van een eigen woning dus ook niet voor de gelden van het Bouwfonds, die echter wel steeds meeprofiteerden van de loonsverhogingen of huurcompensaties. De voorzitter maakte na dit jaarverslag bekend, wie dit jaar de gelukkigen zijn die hun bouwsom uitgekeerd krijgen. Er bleek een bedrag van 125.000 voor uitkering be schikbaar te komen. De heer G. Pas, die al vanaf de oprichting deel had uitgemaakt van het bestuur van het „Arbeidersbouwfonds ter Horst Co. N.V." was periodiek aftredend doch stelde zicti rSlf herkiesbaar ondèr het ifiótieï; dat nu de ..jonge garde" maSr èëfts eéft taak in het bestuur moest overnemen. Voor de Afd. Rijssen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen werd woensdagavond door mej. Macintoch, uit Den Haag een causerie gehouden over het onderwerp: „Reclame". Mej Macintoch, is o.m. redactrice van het bekende maandblad „Ons Gezin". Reclame is een noodzaak, aldus spreekster. Door re clame kan de fabrikant ons bekend maken wat hij te koop heeft. Het is een onmisbare factor geworden in de economie. Door aantrekkelijke etalages en suggestie ve advertenties blijft de consument op de hoogte van de veranderingen, die zich vol trekken op gebied van mode, voeding, meu bilair en andere gebruiksartikelen. De me thodes, welke men aanwendt om tot een doeltreffende reclame te komen worden o.a. zeer duidelijk beschreven in het Ameri kaanse boek, dat ook in het Hollands is ver taald n.l. De Verborgen verleiders" uit dit boek las mej. Macintoch enige passages voor. Psychologen worden ingeschakeld, ze immers kennen de menselijke geest en daarmede hun zwakke en gevoelige punten. De presidente van de afdeling, mevrouw P. Thomassen- van de Wilde bracht de spreek ster aan het slot van de avond dank voor haar causerie en verklaarde er van over tuigd te zijn, dat de aanwezige leden in de toekomst met nog meer objectiviteit hun inkopen zullen doen. De hierop volgende stemming wees uit, dat de heer H. J. Vlogtman, door de leden als bestuurslid was aangewezen met het hoog-, ste aantal stemmen. De heer G. van de Maat, eveneens kandidaat gesteld, kreeg 5 stemmen minder. De heer Jordaan dankte de heer Pas voor het vele en langdurige weerk als bestuurs lid gedaan De heer Pas was „oprichter" en heeft daardoor mede de basis gelegd voor een Bouwfonds dat jaar na jaar in belang rijkheid is toegenomen. In de heer Vlogtman, het nieuwe bestuurs lid, zag de voorzitter een welkom contact met de jeugdige werknemers. Voor de rondvraag werd hetpunt „be lastingaftrek" nog aangesneden. Het is n.l. in bepaalde gevallen mogelijk vermindering van loon- of inkomstenbelasting te krijgen en de door de leden betaalde rente wegens opgenomen geld voor een woning is een aftrekpost. Alle leden, die rente betalen, zullen een opgave ontvangen van de door hen betaalde rente. Het 10 X 10 comité te Rijssen kan met vol doening op de tot nog toe bereikte resulta ten terugzien. Er is van vele zijden mede werking ondervonden en nog steeds ontvangt men blijken van activiteiten. Het comi' heeft nog goede verwachtingen van de opbrengst van de huis aan huis verkoop van lepeltjes, die oorspronkelijk j.l. zaterdag zou zijn ge houden. Door omstandigheden kon dit ge-u door gang vinden en men heeft besloten de huis aan huis verkoop van de (fraaie) lepeltjes a.s. zaterdag te doen plaats hebben. Bijzonder aardig was het initiatief van Annelies en Jeanette Eertink, die bc n- leggers vervaardigden, deze verkochten en de opbrengst 60.-) aan het comité kwa men afdragen. Een groep jongens organiseert ten bate van de 10 X 10 actie zaterdag een puzzel- tocht, waarvan de start om 14 uur plaats zal hebben op de veemarkt. Het comité verzoekt allen, die log gelden van de zegelkaarten campagne in bezit heb ben, deze ten spoedigste af te dragen aan de comité-leden. Speciaal wordt hiervoor de gelegenheid gegeven op woensdagavonden na 19.30 uur in het gemeentehuis. Het bestuur van de speeltuinvereniging Irene" heeft bij brief van 4 oktober 1961 verzocht het rekening-courant-crediet en het maximum-subsidie zodanig te willen verho gen, dat de plannen tot bouw van een club gebouw gerealiseerd kunnen worden Een ra ming van de kosten vermeldt een bedrag van 37.000 in totaal. B. en W. hebben over dit verzoek het ad vies van de sport- en culturele commissie gevraagd. Bij de verschillende besprekingen in deze commissie en ook in ons college is gebleken, dat de raming op sommige punte voor verlaging vatbaar is, temeer ind' zoveel mogelijk eigen krachten bij de bouw worden ingeschakeld. Wij zijn met de com missie van mening, dat een ernstige poging moet worden ondernomen om het plan te realiseren, aldus B. en W. In overeenstemming met het advies van de commissie stellen B. en W. dan ook voor het maximum van het rekening-courant- crediet te verhogen van 10.000 tot 25.000 Gezien de gang van zaken bij de speeltuin vereniging „Margriet" komt het ons voor dat de bouw met dit maximum is te ver wezenlijken. Van het bestaande krediet is thans nog plm. 3.300 opgenomen. >kjii ring in het gebouw Jeruel. Nadat de voorzitter de heer A. W. Smit de vergadering had geopend met het lezen van een schriftgedeelte uit Johannes 17 en ged, werden allereerst de ingekomen stuk ken behandeld. Een schrijven van de voorzitter der Chris telijk Historische Unie was ingekomen in verband met de sport op zondag. De voor zitter deelde in dit schrijven, uitdrukkelijk mede, dat zowel uit het Beginselprogram als uit het Gemeenteprogram van de Chris telijk Historische Unie blijkt, dat de C.H.U. geen voorstander is van sport op zondag. Blijkens een door een C.H. raadslid in een van onze middelgrote gemeenten in ons land is dit uitdrukkelijk uitgesproken; en als volgt luidt: „Het is eis van een Christelijk Staat kunde niet op grond van een traditie van het Nederlandse Volk een Zondagsviering te ei sen, maar op grond van Schrift en belijdenis het Nederlandse volk op te roepen tot de erkenning van Jezus Christus als Heer om daar door de weg te bereiden tot een alge mene aanvaarding van de zondag als een dag van bijzondere erkenning van het werk der verlossing dóór Jezus Christus". Met de ze stelling besloot het Tilburgse gemeente raadslid Ds. Visser, zijn referaat. Zaterdag 17 maart a.s. zal in Musis sac rum te Arnhem een Toogdag worden gehou den van de Stichting „Unie Werk Fonds", waar als sprekers zullen komen minister de Pous - professor van Niftrik en de voorzitter van de C.H.U. mr. Beernink. Als afgevaardigden naar de Toogdag wer den gekozen de heren: Waanders, Faassen en Pijffers. Verder zal op woensdag 25 april a.s. te Amsterdam de Algemene Ledenvergdering 2m1 i i I AIU51C1 udiii ut; "i&"iiiciic ijcuciivcrgUcring 1 A aanPPWP7Pn Ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum als directeur van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging Notter, Zuna en Rijssen werd door de heer H. H. Müller een recep tie gehouden in Hotel Gijsbers, waarvoor overweldigende belangstelling bestond. De voorzitter van de vereniging de heer A. Ooms sprak een inleidend woord en schet ste de bloei en de vooruitgang van de ver eniging sinds januari 1937 toen het direc teurschap van de aan- en verkoopvereniging werd waargenomen door de jubilerende di recteur H. (erman) Müller. In de groei van onze vereniging, die thans een jaaromzet boekt van 2 miljoen gulden, hebt u aldus de heer Ooms tot de heer Mül ler een groot en werkzaam aandeel gehad. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Vos uit Zwolle, inspecteur van het Centraal Bureau, door de heer Van Tongeren namens de Coöperatieve Accountants Dienst, de heer A. Ooms jr, namens de jongeren organisaties van Notter, Zuna en Rijssen de C.J.O. en de P.J.G.O. en de heer Bolhuis uit Holten namens de collega's uit de om trek. Al deze sprekers releveerden de prettige wijze, waarop de heer Müller de contacten met de resp. verenigingen, bureaus enz. in de loop der jaren had gelegd, en spraken hartelijke gelukwensen ter gelegenheid van het zilveren jubileum uit. De jubilaris, die veel bloemen, en cadeaus kreeg geoffreerd was zeer ingenomen met de huldiging, die hem bereid was, en sprak daarvoor zijn welgemeende dank uit. aangewezen. Hierna werd overgegaan tot het definitief vaststellen van de groslijst voor de a.s. ge- meenteraaids verkiezing van de gemeente Rijs sen die er thans als volgt uitziet. Lijstaanvoerder H. ter Avest. P. T. de Rid der. G. J. Vosman. G Bruggink J Schui temaker. G. ten Howe. G. J. Tuller. A. W. Smit. De vergadering die zich mocht verheugen in een goede opkomst, werd daarna door de heer Strijker met gebed besloten De schaakclub Rijssen organiseert ter af sluiting van het seizoen 1961-1962 een wissel- bekercompetitie om het kampioenschap van Rijssen. Hieraan kunnen ook niet leden van de schaakclub deelnemen. Er wordt een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld, die 3 keer achtereen gewonnen dient te worden, wil' men zich definitief eigenaar van deze- trofee kunnen noemen. De voorrondes zullen worden gespeeld in groepen van 4 of 6 personen in een enkele competitie, terwijl de finale in een dubbele competitie zal worden gespeeld. De wedstrijden worden gehouden in Ho tel Weitering, te beginnen op dinsdag 27 maart. De aanmelding kan geschieden tot uiter lijk vrijdag 23 maart bij de secretaris van de schaakclub Rijssen de heer J. ter Harm- sel, Grotestraat 4. Uiteraard is te voorzien, dat de speeltuin vereniging (en) met het bestaande maximum subsidie niet zullen uitkomen. Wij achten het evenwel gewenst, dit punt op een later tijdstip waarop meer gegevens beschikbaar zullen zijn, te bezien. Wel is het noodza kelijk, reeds thans toe te zeggen, dat een verhoging van het maximum-subsidie ir. welwillende overweging zal worden geno men, aldus B. en W. in een nota aan de raad. De heer B. J. van Heek te Rijssen be haalde op de clubmatch voor Belgische Her dershonden te Hilversum bijzonder vermel denswaardige resultaten. Zijn inzending, de teef Berada van 't Skepershoes werd uitge roepen tót de beste van de Groenendaelers en beste van alle Belgische rassen. Daar naast werd „Buffalo van 't Skepershoes" even eens een inzending van de heer Van Heek gekwalificeerd met een le U, terwijl deze reu werd uitgeroepen tot beste der inge zonden reuet* - y Teneinde hei sucop} nog groter te maken wferd Buffalo aangewezen als op één na bes té der Groenendaelers. Twee andere inzendigen ontvingen het pre dikaat ZG De heer Van Heek ontving een prachtige gouden trofee, beschikbaar ge steld door Canadese kynologen. Voor de Volksuniversiteit Rijssen hield de heer W v. d. Veer uit Brummen een lezing over „De plaats van China in de wereld en de gevolgen daarvan voor het Westen en voor Rusland". De heer Van de Veer begon zijn lezing met een citaat uit het boek van Huizinga „De schaduw van morgen". Spr. herinnerde verder aan een uitspraak van Napoleon „China is een slapende reus, wee degene, die hem wakker maakt. „Tussen de 2 wereldmachten, die tegenwoordig atoom machten worden genoemd aldus spr. ligt China geklemd als een onmetelijk rijk. De ze machten zijn de grote spelers op het gro te politieke wereldschaakbord. Alle landen fungeren als stukken behalve China, welk stuk men niet kan spelen, China is een land aldus de heer v.d. Veer met 700 miljoen inwoners welk aantal ieder jaar met 15 miljoen wordt vermeerderd. Op overzichtelijke wijze schetste spr. voorts de geschiedenis van China en de le vensloop van zijn leiders Mao Tse Toeng en Tsjang Kai Sjek. Het communesysteem, dat in China heerst vond spr. een mensonwaardig systeem. Het heeft ten doel de mensen weerbaar te ma ken en de bedoeling is dat een leger van mannen en vrouwen zal worden gevormd van 250 miljoen mensen Hele gezinnen en families worden ver plaatst in het raam van het communesys teem. Tal van facetten van het communisme werden door spr. belicht en uitvoerig stond spreker stil bij de verhouding communistisch China en de Sovjet Unie. Aangewakkerd door het communisme heerst er de strijd om de geest van de mens. Het offensief is aan het communisme, maar wij in de vrije wereld aldus de heer v. d. Veer moeten een tegenoffensief instellen en ons niet bang laten maken door de maatrege len en de bedreigingen van de communis ten. De heer Dasselaar voorzitter van de V.U. bracht de heer v.d. Veer dank voor de boeiende wijze waarop hij zijn onderwerp had behandeld. -• N"' I r i Het tweede viertal van de Reggebrug werd kampioen van de derde klasse van de biljart bond „Ons Genoegen" De aanvoerder A. Ditsel ontvangt uit banden van de voorzitter van de bondde heer G. Kranenburgde kampioensbloemen. vil Het bestuur van de zwem- en polovereni ging De Koerbelt heeft de exploitatiereke ning de balans en het jaarverslag over 1961 aan de raad aangeboden, een en ander over- eénkomstig het raadsbesluit tot exploitatie van het zwembad De Koerbelt. De rekening van de lasten en baten sluit mét een nadelig saldo van 2.721,19. Het college van b en w. stelt de raad voor de stukken ongewijzigd vast te stellen. Met veel enthousiasme en optimisme start te in 1960 een voorlopig weikcomité tot stich ting van een buurthuis in Rijssen. Men was er van overtuigd, dat een z.g. dorpshuis een centrum zou kunnen zijn van culturele activiteiten en in ieder geva' sti mulerend zou kunnen werken op iedere vorm van vrijetijdsbesteding. Op een vergadering met afgevaardigden van vele plaatselijke verenigingen werd besloten een enquete in te stellen bij alle bekende verenigingen en organisaties in Rijssen. De bedoeling van deze enquete was uiter aard de wenselijkheid en noodzakelijkheid duidelijk te kunnen aantonen. Deze enquete had - zonder twijfel een teleurstelling voor het voorlopige werkcomité - min of meer een negatief resultaat. Er werden 80 enqwte- formulieren verzonden, waarvan er 43 inge vuld werden geretourneerd. Bijna de helft van de aangeschreven besturen reageerde in het geheel niet. Van de 43 reacties waren er niet minder dan 23 negatief. Deze verenigingen verklaar den geen behoefte te hebben aan een der gelijk dorpshuis. Er restten dus slechts 20 verenigingen die in zoverre positief reageer den, dat men eventueel aan verdere bespre kingen wilde deelnemen. Het voorlopig werkcomité waarvan de heer B. J. Ligten- berg het secretariaat waarnam, moest con stateren dat de aan de bouw van een buurt huis gestelde eisen dermate verschillend wa ren, dat de realisering van de plannen on- overkomenlijke moeilijkheden zou hebben ge geven. De positieve antwoorden, zo bleek uitein delijk konden bovendien nog teruggebracht worden tot een zeer klein gedeelte van de plaatselijke verenigingen. De verkregen gegevens werden door het werkcomité voorgelegd aan de stichting Over-~ ijssel te Zwolle. Hét voorlopige comité moest vaststellen, dat de bouw van een buurthuis voorshands als onmogelijk moet worden be schouwd, en het acht met deze eindconclusie haar werkzaamheden als beëindigd en meent tot ontbinding van het comité te kunnen be sluiten. In verschillende gebieden van de Spvjetzo- ne is het thans zo ver gekomen, dat van een schreeuwend tekort aan medische hulp kan worden gesproken. Aangezien in het verleden tal van artsen er de voorkeur aan hebben gegeven naar West-Duitsland uit te wijken en er geen reserves voldoende waren is bij enkele provincies de toestand nu zo, dat er op elke tienduizend inwoners een volwaardige arts komt. De leider van de tweede medische kli niek van het beroemde „Charité-ziekenhuis" in Oost-Berlijn heeft zijn positie aan het zie kenhuis opgegeven, aangezien hij in West- Berlijn wenst te blijven. De tweede medische afdeling is nu zonder een verantwoordelijk hoofd en kansen, dat binnenkort daarin verandering komt, zijn gring. Langs de demarcatie'ijn, die de Sovjetzone van de Bondsrepubliek scheidt wordt de be volking van gehuchten, ^ie dicht aan de grens liggen, stelselmatig geëvacueerd. Tot dusver zijn dertien dorpen geheel ontruimd en het gebied is tot verboden terrein ver klaard. De bewoners van die dorpen worden in andere dorpen in de provincie Thuringen ondergebracht. In Oost-Berlijn vinden nog steeds verhui zingen plaats van gezinnen, die volgens hét oordeel van de volkspolitie te dicht aan de sectorengrens wonen. De deportaties geschie den op aanwijzing van de Oostberlijnse ma gistraat en de bewoners krijgen meestal 12! uur de tijd om hun woning te ontruimen. In sommige gevallen worden de bewoners meteen naar het platteland gedirigeerd. De versterking van het „Nationaal Volks leger" in de Sovjetzone gaat door. Ongeveer 75.-000 yongëren, die- zich' vöor één' dëef vËL willig hebben opgegeven, zijn dé kazerhes binnengerukt. Daarmee is het Nationaal Volks- leger op een sterkte van 210.000 man geko men. De verwachtingen over de verdere versterkingen gaan in de richting van een voorlopig maximum van 300.000 man. Als dominee Howard Phillips, een ex-leger- predikant, in het stadje Sellingtong een stand plaats krijgt, wordt hij geconfronteerd met een eeuwenoud probleem - de jeugd-misda- digheid. Zijn pogingen om de jongeren van zijn parochie voor zijn Jeugdclub te winnen, on dervinden de grootste sympathie van Hes ter Peters, de dochter van de voormalige predikant. Zij wordt aangetrokken door de ze dynamische nieuweling, mar voelt zich allerminst gerust door de kille vijandigheid, waarvan Larry Thompson, leider van een dolle teenager-bende, tegenover Howard Phil lips blijk geeft. Als Larry's jongere broer, Curley, van bal dadige vernieling wordt beschuldigd, pleit Howard te zijnen gunste. Hij krijgt van de jeugdrechter een week tijd om een rapport omtrent Curiey's gedragingen uit te brengen, alvorens het openbaar verhoor zal plaats vinden. Door Larry en zijn bende wordt dit optreden van de rechter voor zwakheid aan gezien. Curley zelf echter, die respect voor de do minee heeft gekregen, is hevig ontsteld als de bende bij de Jeugdclub arriveert om Mi chelle te spreken, het dienstmeisje van de pastorie en het voorwerp van Larry's huidi ge genegenheid. De bende moet evenwel weer de aftocht blazen als Larry bij een handgemeen met de predikant het onderspit heeft gedolven. Hester Peters brengt tijdens afwezigheid van Howard een bezoek aan de pastorie en tracht daarbij een gunstige indruk op Ho ward's moeder te maken. Howard keer+ laat terug en is wel verplicht Hester een lift naar huis te geven. Zij ziet dit als een uiting van zijn opkomende genegenheid jegens haar. Thuis vertelt zij haar vader, dat ze Ho ward liefheeft en hoopt met hem te trouwen. Voor mevrouw Phillips een paar dagen met vakantie gaat, waarschuwt zij haar zoon, dat Hester verliefd op hem is en dat hij in zijn omgang met haar daarmee rekening moet houden. De volgende week komt de ambtenares van de reclassering Howard en Curley ha len voor een tweede verhoor door de rech ter. De magistraat besluit Curley van rechts vervolging te ontslaan als Howard de winke liers, wier ruiten werden ingegooid, er toe kan brengen hun aanklacht in te trekken en als hij persoonlijk garant wil staan voor Curiey's verdere gedrag. Als Howard in de Hoogstraat boodschap pen doet, ontmoet hij daar Mary, een vroe ger vriendinnetje van Larry in tranen. Zii weigert echter te zeggen wat er aan scheelt en Howard vraagt haar naar de pastorie te komen als zij van gedachten mocht veran deren, Het verhaal begint, vlak na de verrader lijke Japanse overval op Pearl Harbour. De troepen van Generaal MacArthur op het schiereiland Bataan, worden tot terugtrek ken gedwongen om zich elders te kunnen hergroeperen. Na een Japanse luchtaanval op een dorp je voegen sergeant Dane en korporaal Fein- gold zich bij een nieuwe patrouille onder commando van kapitein Lassiter. Hun taak is, de Jappen te verhinderen zwaar materiaal aan te voeren over een brug bij het dorp en zij moeten dan ook deze brug vernietigen en onder vuur houden, om herstel door de Jap pen te verhinderen. De patrouille van kapitein Lasiter bestaat uit 13 man, samengeraapt uit verschillende onderdelen. Onder hen bevindt zich o.a. kor poraal Barney Todd, die door sergeant Dane herkend wordt, als iemand, die hij vroeger - onder andere naam - in dienst heeft gekend en die een kameraad bij een kaartspel had gedood. Na die daad werd hij door Dan gearresteerd maar wist te ontsnappen Ook voegt zich luitenant Bentley bij de patrouille, een piloot wiens vliegtuig met panne bij het dorpje is gedaald en in een bos verborgen is. Luitenant Bentley verzoekt sergeant Dane hem mannen ter beschikking te stellen om zijn vliegtuig te repareren. Bij een aanval der Jappen wordt kapitein Lassiter gedood en Dane is nu de comman dant van de patrouille. Hoewel de Jappen steeds meer opdringen, is hij vastbesloten zijn bevelen op te vol gen en stand te houden. Maar stuk voor stuk vallen zijn mannen ten slachtoffer van de Japanse sluipschutters, die het Ameri kaanse kamp 's nachts besluipenLuite nant Bently tracht met zijn gerepareerde machine te ontkomen, maar stort op de door de Jappen herstelde brug neer. Hij sterft tezamen met 2 van Dane's mannen, die hem behulpzaam waren Er zijn nu nog maar 5 man over van de oorspronkelijke patrouille maar 's nachts vallen weer twee Amerikanen door Japanse sluipschutters. De volgende morgen wordt Todd, samen met Dane, de enige overlevenden dodelijk getroffen. Stervende bekent Dane, de ge zochte moordenaar te zijn. Als de fih.. ein digt, zien we sergeant Dane, staande in zijn gedolven graf, vurend op een nieuwe aan valsgolf der Jappen i

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 2