KOSTUUMS WILLEM KOEDIJK K?,ï!?Dampo HUIS E. R. A. Gebr. WESSELS Communistische „volkerenvriend- schap" in de praktijk Mogelijkheden voor de teelt van zomergerst op zandgrond P'j'fiANAPjf'jS Eerste Rijssense Autorijschool Meer dan 20 jaar J. A. Voortman Weet u zeker 4 STOELEN, NAAISTER of COUPEUSE WESSELS Van der Stouw Bij WILLEM KOEDIJK vindt U een zeer grote kollektie in de nieuwste kleuren REGENJASSEN moderne dessins met bchuimplastic- voering Voor een trOUwkoStUUIfl maten voor radig slaagt U ook het beste bij de speciaalzaak hier ter plaatse VAMOR-diploma Dubbel WOONHUIS Grote SCHUUR Heerlijk Cake Krentenbrood KLEIN HORSMAN Jan Aolbert GLASWERK D. DE BOER A. P. Linders Herenschoenen W. Rozendom Rijssen Vooruit vraagt subsidie in bouw clubhuis V.V, Excelsior NOTTER TONEELUITVOERING BOUW PAKKETTEN Verfhuis Jan Aolbert Voetbalver. Exeelsior heeft moeilijkheden met de afwatering van terrein Vrijdag 2 maart 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 XfWTOOTZ. KANTOOR MEUBELEN Uitreisvisum werd geweigerd aHÊSfa." *'V W - «fel Ondanks het 'verdwijnen van hun woordvoer der keerden de vijf niet naar het voorbe reidende seminarie terug, maar bleven hun vertrek eisen. Toen zij in hongerstaking gin gen en de zaak voor de regering in Praag pijnlijk dreigde te worden, werd hen tenslotte een vertrek-visum gegeven, met de trein reis den zij naar West-Duitsland waar zij ook Mahdi Ismail terugzagen. Hierbij zeggen wij U dank voor Uw blijken van me deleven, ondervonden tij dens de ziekte en het over lijden van mijn vrouw 1 en moeder G. de Leeuw G. de Leeuw jr. Rijssen, maart 1962 Marijkestraat 5 het vertrouwde adres voor Brandverzekering (op nieuwwaarde) Ziekenhuiskosten (alles onbeperkt) W.A. voor auto - motor enz. Ruime polisvoorwaarden 'Assurantiekantoor Markeloseweg 72 - Tel. 2269 aan wie U Uw hond of poes verkoopt. Laat het dier niet terecht komen in het labo ratorium. waarheen het vaak wordt doorverkocht en waar het een pijnlijke dood sterft. TE KOOP 2 CLUBS en DRESSOIR Weijerdsteeg 22 Wij vragen in ons atelier STOFFENHUIS Esstraat 36, Rijssen tel. 2952 Te huur of te koop ge vraagd of een gedeelte ervan. Brieven onder no. 107, bureau van dit blad. MET STALEN Kantoormachines enz. De specialist! DE ENIGE RIJSCHOOL TER PLAATSE MET HAARSTRAAT 140 TELEFOON 2350 TE KOOP ENTERSTRAAT 52 en 54 Beide woningen binnenkort kort vrij te aanvaarden. TE HUUR: Geschikt voor werkplaats of pakhuis. TER HARMSEL Wlerdensestraat 40, Rijssen We! nagemaakt, doch niet geëvenaard. BAKKERIJ! VERFHUIS het goedkoopste adres voor al uw Assnrantiekantoor verzorgt voor u alle verze keringen. hypotheken, fi nancieringen en boekhou ding Zeer concurrerend In Rijssen en omgeving ver tegenwoordigd door Graaf Ottostraal 62 telefoon 2272 Beleefd aanbevelend LAGE ZWARTE met cres zolen f 13.90 VERPLEEGSTERS SCHOENEN van f 31.90 voo f 13.90 2e paar f 10. Eleanors tra at 32. Teleurstellende ervaringen van zes Somali-studenten in Sovjet-blok Zes studenten uit Somaliland hebben Tsje- choslowakije verlaten en zetten hun studie in de Westduitse Bondsrepubliek voort. Mah di, Ismail, de zesde student van deze groep, heeft zijn studie opgegeven. Hij keert terug naar zijn vaderland om daar als politicus tegen het communistische streven van Mos kou en Peking te gaan werken, dat hij in de landen van het Oostblok aan eigen lijf kon ervaren en leren kennen. Het feit dat de communistische fundtiona- rissen als studenten voor de „Socialistische universiteiten der volkerenvriendschap" in Moskou en in Praag telkens weer mannen voorstelden, die deel uitmaakten van een de regering van Somalia in Modagiscio vijandig gezinde stam, bracht de zes studenten tot het besluit Tsjecho-Slowakije de rug toe te keren. Mahdi Ismail en zijn vijf vrienden wisten ook al zeer spoedig de reden van deze een zijdige keus. Het ging de communistische functionarissen en hun vrienden in de ook in Somalia actieve communistische organisa ties er om de nationale spanningen in So malia voor hun doeleinden uit te buiten. Bo vendien begrepen de zes Afrikanen tijdens een voorbereidend seminarie in een kleine stad in Bohemen al gauw, dat het er min der om ging hen de Tsjechische taal te le ren, dan wel hen op te leiden tot communis tische agenten. Dat was echter niet de be doeling van de zes, die zich bovendien - zij zijnzeer gelovige Mohammedanen - in de uitoefening van hun religieuze plichten be lemmerd voelden. Daarom wilden de zes studenten Tshecho- Slowakije weer verlaten. Zij kregen echter ondanks al hun inspanningen geen uitreis visum. Toen zij bij de minister voor onder wijs in Praag hiertegen bezwaar wilden ma ken, werden zij niet toegelaten. Zonder geld en zonder iemand te kennen moesten de zes twee winternachten in een park in Praag in de openlucht doorbrengen omdat alle hotels waar zij om onderdak vroegen, weigerden hen dit te geven. Ook de rector van de „uni versiteit voor de volkerenvriendschap" en de politie weigerden iets te doen, verwach tende, dat zij dan wel weer naar het voor bereidende seminarie zouden teruggaan. Bo vendien wilden de autoriteiten kennelijk een voorbeeld stellen, omdat hun verlangen te willen vertrekken al onderwerp van leven dige discussie onder de leden van acht an dere voorbereidende seminaria was en de functionarissen kennelijk vreesden, dat het voorbeeld van Mahdi Ismail en zijn vrien den aanstekelijk zou kunnen werken. De sportvereniging Rijssen Vooruit afde ling Jeugdvoetbal heeft het gemeentebe stuur verzocht haar een subsidie toe te ken nen in de bouw van een clubhuis, nu het niet mogelijk is gebleken deze vereniging aan uit breiding van speelterrein te helpen. B. en w. hebben dit verzoek voorgelegd aan de sport en culturele commissie uit de gemeenteraad, waarvan het advies, zoals al eens meerdere malen het geval was niet eensluidend kon worden opgesteld. Drie leden van deze commissie bleken n.l. voor verlening van een subsidie tot een ge ring bedrag, terwijl de andere drie leden zich tegen het verlenen van subsidie aan een voet balvereniging uitspraken. Het college van b. en w. heeft zich even eens uitgesproken tegen het verlenen van subsidie aan een voetbalvereniging en stelt de raad voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De diplomatieke belangen van Somalia wor den behartigd door de Italiaanse ambassa de in Praag. Toen deze van het lot van de studenten hoorde, overhandigde de Italiaanse ambassadeur 'n scherpe nota aan 't minis terie van buitenlandse zaken in Praag. D ar- op werd Mahdi Ismail bij het verlaten van shet ambassadegebouw gearresteerd, naar het vliegveld .gebracht en naar Cairo ge- Mahdi Ismail was toen hij in Londen stu deerde adspirant-lid van de Engelse commu nistische partij geworden. Pavel Dzunda ver leende zijn bemiddeling voor een stipendium alsmede een vliegreis zonder visum naar In een van de zijde der tegenpartij bikkel hard gespeelde wedstrijd is er Excelsior in geslaagd in Veenendaal van V.R.C. te win nen, een resultaat dat er zijn mag. De dominerende teams uit de derde klasse leden in Veenendaal een nederlaag, zodat de roodwitten als een gewaarschuwde ploeg de strijd aan konden binden. Het eerste kwartier speelden de Rijssena- ren een dermate goede partij, dat VRC vol ledig uit balans werd gebracht. Slechts een keiharde afweer van V.R.C. waarbij niets en niemand werd ontzien, kon erger voor hun voorkomen. Dit verbluffend goed Excelsior- spel kon daardoor slechts met 1 doelpunt ge honoreerd worden. Uit een prima voorzet van junior Harbers scoorde Leusink op fraaie wij ze onhoudbaar raak. De laatste 10 minuten van de tweede helft kon ook V.R.C. aan de aanval gaan denken, doch daar opereerden Nijland c.s. zo hecht dat de V.R.C.-ers zich moedeloos terugtrok ken. Na de doelwisseling was het eerst V.R.C. dat gevaarlijk werd. Op evenwel fantasti sche en moedige wijze wierp zich daarbij doelman Ten Hove (eindelijk weer eens voor één middag vrij van militaire dienstplicht) in de strijd en bezwoer daarbij ieder gevaar talentvol. Het werd hoog tijd, dat de roodwitten een grotere voorsprong namen en met veel élan voerden de halfs Dick Nijland en Henk Baan het tempo op, waarbij zij de voeding van de aanval niet verwaarloosden. Weldra was er nu weer werk aan de win kel voor de Veenendaalse defensie. Een doel punt kon niet uitblijven en het was Sprakel, die zijn club naar een 2-0 voorsprong schoot. Toen enkele minuten daarna Leusink weder om doelpuntte was het pleit beslecht. V.R.C. vocht daarop wel fel terug, doch was toch niet in staat de solide Excelsior mid denlinie en defensie te passeren. Door deze overwinning hebben zich de rood witten definitief kandidaat gesteld voor het Kampioenschap. Zaterdag a.s. spelen zij thuis in de Mors tegen Apeldoorn. Beide ploegen hebben 20 punten verzameld uit 13 wedstrij den. De roodwitten zullen het bijzonder zwaar krij gen, doch als ze weten te winnen betekent dit weer een stap dichter bij het sneu ver loren tweede klasserschap, terwijl de kam pioenkansen eveneens worden verstevigd. Het talrijke publiek, dat ongetwijfeld van de wedstrijd van het jaar getuige wil zijn, vraagt om vechtlust en een zege. Aan de rood witten de eer hun niet teleur, te stellen. Een goede wedstrijd, jongens! Praag. Mahdi Ismail was niet alleen de eerste van 500 Somali-studenten, die stipendia in de landen van het Oost-blok kregen, maar ook degene, waarvan de communisten grote verwachtingen koesterden. Zij stuurden hem twee keer voor studiereizen naar de Sovjet- Unie en een keer naar China, waar Tsjoe Enlai en de leier van de Somali-oppositie tegen de regering in Mogadiscio ontmoette. Deze studiereizen alsook het stipendium in Praag hadden een geheel andere uitwerking, dan de communisten hadden verwacht. Mahdi Ismail leerde net ware karakter van het communisme onderkennen. Dit in zicht bracht hem er toe met zijn veel later naar Praag gekomen landgenoten de weg naar de vrijheid te kiezen. Advertentie Sir John Alcock en Arthur Whitten Brown maakten de eerste nonstop trans atlantische vlucht in 1919. Alcock kwam uit Manchester en Brown had daar lange tijd gewoond. In het gebouw „Irene" te Notter gaf de to neelgroep van de Chr. Gemengde Zang Vereen, een geslaagde opvoering, van het toneelspel in 3 bedrijven van Jan Everwijn en Bob Ber- tina „Ronkende Motoren". Voor een stamp volle zaal. Dit stuk dat speelt in 1927 in de beginperio de van de vliegindustrie vergt veel van de spelers. In het derde bedrijf, als een vlieg tuig gebouwd in de fabriek van mijnheer Har den gespeeld door G.J. Ligtenberg, de race Londen - Tokio wint, bereikt de spanning haar hoogtepunt, vooral als er aan het slot een verzoening tot stand komt, door mid del van de privé-secretaresse van mijnheer Harding. Harding, mej. Gonnie Durendaal, mej. H. Smelt, tussen haar chef en z'n vader, waarvan hij reeds jaren gescheiden leeft, en die zon der dat hij dit weet, hem financieel steunt bij z'n plannen om de fabriek tot groter bloei te brengen. Ook heeft zij de hand in de ontmas kering van 'n vroegere vriend van mijnheer Harding, die probeert enige fabrieksgeheimen te stelen, gespeeld door B. Brinks. Door de verloving tussen een paar oude vrijgezellen, de huishoudster Ans Bolle en Guus Vondelmans, mej. M. Nijzink en H. Mensink ontbrak ook de humor in het stuk niet. Ook de verschillende bijrollen waren in goede handen; en het applaus dat na afloop de spelers weer voor het voetlicht riep, was zeker verdiend, als ook het cadeautje dat al le spelers mochten ontvangen voor hun spel van de voorzitter der zangvereen. de heer Fokker. OPBRENGSTEN. Zomergerst is een gewas, dat op onze zandgronden goede opbrengsten kan geven. De gemiddelde opbrengsten aan zaad op de proefvelden van het Landbouwconsulent- schap Oost-Overijssel waren over de laatste 5 jaren als volgt: 1957 Centraal proefveld Denekamp 4850 kg p. ha 1958 Centraal proefveld Den Ham 4020 kg p. ha 1959 Centraal proefveld Enter 3020 kg p. ha 1960 Centraal proefveld Vasse 3560 kg p. ha 1961 Centraal proefveld Markelo 3680 kg p. ha Gemiddeld 3826 kg p. ha zomergerst rogge 1957 26.15 f 20.55 1958 25.45 21.25 1959 26.55 22.60 1960 25.60 21.— Gemiddeld 25.90 21.35 Op dezelfde proefvelden was de opbrengst van rogge gemiddeld 3956 kg per ha. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat in 1957 de rogge 4750 kg. per ha opbracht en in 1960 4670 kg. per ha. Enige zeer goede roggeja- ren dus, waardoor het gemiddelde is geste gen. Toch blijkt hier wel uit, dat ook rog ge zeer goede opbrengsten kan geven. Op de proefboerderij Heino bracht zomer gerst 500 kg. zaad per ha meer op dan rogge. Dit is een gemiddelde van 4 jaren. Het is zeker dat de kalktoestand van de proefper- celen in Heino goed is geweest. Dit is een belangrijk punt; gerst reageert n.l. sterk op een minder goede kalktoestand van de grond Wanneer we verder weten, dat veel bouw landpercelen een meer of minder grote behoef te aan kalk hebben, wil dit dus zeggen, dat het in de praktijk ook voor kan komen, dat zomergerst geen hogere opbrengst geeft dan winterrogge. De kalktoestand van de grond is echter te verbeteren. In het algemeen kan worden gesteld, dat bij een goede cultuurtoestand van de grond zomergerst 300 k 500 kg. zaad per ha meer kan opbrengen dan winterrogge. PRIJZEN. Naast de zaadopbrengsten is het belang rijk te weten hoe hoog de opbrengstprijzen Advertentie van de granen zijn. Het is niet mogelijk iets over de toekomstige ontwikkeling te zeggen. We zullen ons daarom bepalen tot de prij zen van de laatste jaren. In „Landbouwcij- fers 1961" van het L.E.I. zijn de volgende telersprijzen per 100 kg af boerderij ver meld: ZOMERGERST ROGGE. 1957 26.15 20.55 1958 25.45 21.25 1959 26.55 22.60 1960 25.60 21.— gemiddeld 25.90 21.35 Bij een gemiddelde zaadopbrengst van 3000 kg rogge zou de financiële opbrengst als volgt zijn: zaadopbrengst 3000 kg k 21.35 is 640.50 en stro-opbrengst 5000 kg 60.- is 300.-, totaal 940.50. Bij een gemiddelde zaadopbrengst van 3300 kg zomergerst zou de financiële opbrengst als volgt zijn: zaadopbrengst 3300 kg a 25.90 is 854.70 en stro-opbrengst 3000 kg a 60.- is 180.-, totaal 1034.70 Wanneer de zaaizaadkosten, bemestings kosten, dorskosten enz. van beide granen even hoog worden gerekend, is het dus door zomergerst te telen mogelijk het saldo per ha. iets te verhogen. Het saldo van haver is nog wat hoger dan van zomergerst; bij dit gewas is echter de mogelijkheid van een goed stoppelknollengewas als nateelt bijna niet aanwezig. De teelt van zomergerst in bedrijfsverband gezien. Naast het bovenstaande zijn er andere pun ten die voor een aantal bedrijven van be lang zijn om de teelt van zomergerst te over' wegen. Op bedrijven waar veel graan wordt geteeld geeft zomergerst arbeidsspreiding tijdens de graanoogst, omdat gerst vroe ger geoogst kan worden dan rogge. Het ge was leent zich uitstekend voor maaidorsen en heeft weinig last van korreluitval. Lege ring en voornamelijk doorwas, kan bezwaar lijk zijn. De rassen Herta, Union en Volla zijn in het algemeen voldoende veerkrachtig. Na de gerst kunnen goed stoppelknollen wor den verbouwd. Het is dan wel gewenst de stoppel goed onder te ploegen (voorschaar aan de ploeg), want opslag van gerst ontwikkelt zich in de nazomer sterker dan van rogge Ook kan direct na de oogst het land ondiep worden geploegd of bewerkt met een culti vator voor het maken van een kiembed. Keukenkast 36. Kinderbox 24.50 Kinderledikant 31.50 Commode 58. Linnen-hang kasten 98. Boekenrekken 24.50 Div. tafelpoten, stoelen, tafels enz. enz., teveel om op te noemen. U bespaart er tientallen guldens mee. Al deze bouwpakketten zijn van een eerste kwa liteit hout, pasklaat en voorzien van een duide lijke tekening. Tabaksgaarde 68 De voetbalvereniging Excelsior heeft grote moeilijkheden wat betreft de afwatering van haar voetbalvelden. Het komt herhaaldelijk voor, dat de vel den niet te bespelen zijn, als het enkele da gen heeft geregend. De sloten rond de voet balvelden staan vol water, waardoor de afwatering van het terrein niet meer mo gelijk is. Het bestuur van de vereniging heeft zich tot de gemeente gewend met het ver zoek om de sloten rondom de voetbalvelden aan te sluiten op het gemeenteriool. Het college van b. en w. heeft dit ver zoek om advies voorgelegd aan de dienst gemeentewerken. De directeur van deze ge meentelijke dienst is van mening, dat een aansluiting, op het gemeenteriool, - zoals door de vereniging is verzocht niet tot het ge wenste resultaat zal leiden. De sloten rondom het terrein lozen even als het gemeenteriool op de Maatgraven. Door de hoge waterstand van deze Maat graven staan én de sloten én het gemeen teriool vol. Zodra het water in de Maatgra ven zakt, zal ook het water in de omringen de sloten zakken, hetgeen tot gevolg zal heb ben, dat ook de afwatering van het terrein weer voldoende zal zijn. De ongewenste toestand, zoals die door het bestuur van Excelsior wordt geconstateerd is dus een gevolg van de hoge waterstanden in de Maatgraven. „Afgezien ook van het bovenstaande achten wij het uit een oogpunt van vervuiling van het riool niet wenselijk, dat de sloten wor den aangesloten op het gemeenteriool. Ook de capaciteit van het riool aldaar is niet berekend op de afvoer van deze landerijen", aldus b. en w. in een nota aan de raad. B. en w. stellen de raad voor op het ver zoek van „Excelsior" afwijzend te beschik ken. In het begin van augustus kan dan worden geploegd voor het zaaien van de stoppel knollen. Nogmaals moet er op gewezen worden dat de kalktoestand van de grond voor de teelt van zomergerst goed moet zijn, d.w.z. een pH-KCL 4.7 of hoger. Is de kalktoestand goed, dan is gerst beter bestand tegen droogte dan haver. Voor lichte, snel verdrogende gron den kan dit van belang zijn. De rassen Union en Volla o.a. zijn geschikt voor droge grond.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5