FILMNIEUWS Nieuwe villa's voor Oostduitse communistische bonzen Communistische transportpolitie fanatiek en betrouwbaar Een huis vol herrie R.V.-P.H. 2-0 V.V. „Excelsior VEEMARKT RIJSSEN „O Sole Mio" Ontwikkelingsavond Lezing voor kynologenclub Film van Nederlandse Reddin gshondenbri gade 11,ruw of schraal Geen contact met het Westen Clubmatch REO Vrijdag 23 februari 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Woensdag de film Vrijdag en zaterdag de film vragen Hamea-Gelei.Tube 95cf Grotewohl wantrouwend Sterke bewaking Om veiligheidsredenen De titel verbergt een merkwaardig stuk je Brits idioom: de „upstairs"maid is im mers het kamermeisje en de „downstairs" madd moest in de keuken blijven; het verhaal gaat dan ook inderdaad over de moderne moeilijkheid om aan huispersoneel te komen. De film is opgedragen „aan hen die dienen, en hen die bediend worden - aan hen die blijven, en aan hen die wegblijven". Deze vrolijke film, in de traditie van een „Genevieve", vertelt van een jongegetrouwd stel, dat zich de vrijwel onmogelijke taak stelt een betrouwbaar dienstmeisje-babysit ter te vinden. Een ingezonder stuk in de „Times" inspireerde Ralph Thomas tot het script. Dienstmeisjes willen een eigen zit-slaapkamer, een eigen televisie, iedere middag vrij, lange weekenden en wat niet al. Vele Engelsen huren buitenlandse meisjes, en beleven daarmee soms avonturen, die te bizar zijn om in een film geloofwaardig te lijken. Met behulp van Ronald Scott Thorn's ramen over huishoudelijke moeilijkheden werd een script in elkaar gezet, dat Tho mas beschrijft als „het meest komische, dat ik gelezen heb, sinds ik „Doctor in the House maakte". En het is niet bij een komisch scenario gebleven. De producers van Rank hebben de film vol gestopt met grote sterren en in allerleukste decors en vrolijke kleuren verfilmd. Michael Craig en Anne Heywood spelen het jonge echtpaar, met James Robertson Juantice als de bokkige schoonvader, die telkens weer andere dienstmeisjes aanprijst om zijn dochter de gruwelen van het goot steen-werk te besparen. De Parijse Mylène Demongeot speelt de naieve Zweedse hulp- in-de-huisboudimg. Ingrid leert op een ver overend domme manier het begrip „gla mour" te hanteren en laat daarbij een spoor- van gebroken mannenharten achter. De Ro meinse Claudia Cardinale, een pittige schoon heid van 21 jaar, speelt een Italiaantje, dat de huishouding komt doen, en de deur wa genwijd openzet voor de hele Amerikaanse Marine. Sidney James staat na 140 boevenrollen eindelijk aan de kant van orde .en wet met zijn rol van politieagent, die het vreemde doen en laten in de nieuwbakken huishou ding zo lang gadeslaat en zoveel bekeu ringen uitschrijft tot hij ontslag neemt bij de politie en butler wordt. Joan Hickson doet haar toeschouwers huilen van het lachen met haar creatie van een aan de fles ver slaafde keukenprinses. Joan Sims wordt als dienstmeisje uit een ongehoord gehucht in Wales gehaald, maar vindt haar „meneer" onderweg al zó raar doen, dat zij de eerst volgende trein naar het rustige Wales terug neemt. Dan zijn er nog 't butler-huishoudster- echtpaar, dat onder een Tsjaikowskiconcert van de keuken uit de naastgelegen bankkluis opblaast; Amerikaanse gasten, die komen eten op het moment dat de keuken in brand staat, en een dominee die vastzit in het toi let, twee oude spionnerende dametjes aan de overkant, die steeds „die aardige politieagent" waarschuwen, dat er in het bewuste huis weer vrouwen in en uit gedragen worden en tal van vreemde toevalligheden meer, die samen een uiterst vrolijke filmcomedie opleveren, waaraan Myl ène Demongeot af en toe een dromerig-sentimentele noot geeft. In een vlot gespeelde wedstrijd heeft R.V. een verdiende overwinning behaald op P.H. Van de aftrap nam R.V. direct het initia tief, en met snelle open aanvallen werd het P.H. doel onder druk gezet. In de 10e min. kwam dan ook het eerste doelpunt, toen L. Binnen Maatman, op een voorzet van R. Bui ten Lichtenberg fraai inschoot. De tegenaanvallen van P.H. waren te doorzichtig, waar door de hechte R.V. defensie steeds op tijd in kon grijpen. In de 19e min. was het weer Maatman Sr. die een voorzet van zijn broer H. Maatman afrondde met een tam schot, waar doelman Holtkamp echter overheen dook. 2 - 0. Na de rust was het eerst P.H. dat R.V. in de verdediging drukte, doch doelpunten bleven uit dank zij het stugge ver dedigen der achterhoede en het sublieme keepwerk van doelman Thijink. R.V. kwam echter weer terug waardoor de strijd op en neer golfde. Hoewel zich nog ver schillende kansen voor deden aan beide zij den, kwam er in de stand geen wijziging meer. 1") Zaterdag as. zal het eerste elftal van Excelsior naar Veenendaal gaan om de strijd aan te binden tegen het geduchte V.R.C. Er zijn reeds enkele koplopers gestrand in Veenendaal en ongetwijfeld zullen de V.R.C.-ers en ook de Rijssenaren een warme ontvangst toebedelen. Dit neemt echter niet weg, dat de rood- witten zullen moeten winnen, aangezien zij zich nog niet kunnen veroorloven een veer te laten vallen. Weliswaar verloor concurent Sparta zaterdag weer een puntje, doch Voorwaarts kan nog gevaarlijk worden. Bo vendien zijn er voor de roodwitten serieuze kampioenskansen, zodat de puntjes mee naar Rijssen moeten. Dit resultaat zal alleen te bereiken zijn, indien deze zware wedstrijd met veel tact gespeeld wordt en de voorhoede niet onno dig gaat combineren. De grote supportersschare (de supporters vereniging laat weer bussen lopen tegen sterk gereduceerde prijs), zal de spelers ongetwij feld de nodige inspiratie geven. Roodwitten, speel sportief en veel succes! Aangevoerd 79 runderen. Prijzen: 8 vette koeien van 3.-- tot 3.20 per kg. slachtgewicht. 38 melk- en kalfkoeien van ƒ950- tot 1150- per stuk 15 pinken 550- tot 750,- per stuk. 18 graskalveren 300,— tot 450,— per stuk Overzicht handel: Rundvee: Handel goed, prijzen iets hoger. In verband met mond- en klauwzeer geen aanvoer op de varkensmarkt. Niet minder dan twintig schlagerliedjes, tophits van de jongste dag en „evergreens" uit een jong verleden - van „Milord" tot „Moonlight-Serenade" - vormen de ingredi ënten van de muzikale schotel die de nieuwe Ufa-Filmex film „O SOLE MIO" op het doek zet. Achter het woord „schlager" - dat overi gens voor het allereerst in 1881 in een Weens dagblad opdook - gaat de magie schuil van iedere musical, waarvan de me lodieën tienduizenden in de ban der muzi kale verstrooiing houden. „O SOLE MIO", de nieuwe Ufa-Filmex film, is zo'n musical van het witte doek, die menigeen vocendien een vakantie-her- inneringo f vakantie-plan voor ogen zet, want deze kleurenfilm met haar 20 vocale en instrumentale tophits werd geheel gedraaid aan de Italiaanse Rivièra rond het toeris tenstadje Portofino. Behalve de liedjes, waarin vooral het Rias- radio-dansorkest een groot aandeel heeft, blijkt de concurrentie van twee dansorkes- ten de bron van kolderieke complicaties. Het ene orkest is groot, rijk en be roemd en krijgt het ene engagement na het andere - bv. het felbegeerde engagement voor het verlovingsfeest van de Armeense olie-magnaat Albekian met de nogal excen trieke in Rome optredende zangeres Helene La Porta -, het andere is arm en ambi tieus, leeft van de ene dag (kamperend in tenten) in de andere en is bezeten van mu ziek. Hoe het kleine orkest, dwars door haar schlagers en die van de concurrentie heen, een neuslengte vóór komt en er via amou reuze manoeuvres in slaagt tot een geza- melijk optreden met het andere orkest op albekian's verloving te komen, dat zet „O SOLE MIO" met veel zon, zang, liefde en muziek welluidend op het doek. De O.L.B. B.D.V. en PJ.G.O van de af deling „Notter-Zuna Rijssen" zijn voornemens op a.s. woensdag 28 febr. een ontwikkelings avond te organiseren in gebouw Irene te Not- ter. Er zal die avond een aantal fraaie films vertoond worden, verzorgd door de Ned- Heide-Mij zwel ven dames als vor heren. Na de pauze is er gelegenheid tt vragen stellen aan enkele deskundigen van de ge noemde maatschappij. Door de kynologenclub REO werd in ca fé De Bakker een bijeenkomst gehouden waarin door de heer F. Kramer een cause rie werd gehouden over „de Hond van Prae historie tot heden". De heer Kramer slaagde er in een boei ende schets te geven van de plaats die de hond heeft ingenomen en het als huisdier nog doet. Hij had de beschikking over zeer geslaagde kleurendia's van een groot aan tal rassen. De Hondendresseerclub Riessen organiseert op dinsdag 27 feb. in het Parkgebouw een interessante filmavond., met medewerking van de heer J. R. Toman. De film handelt o.a. over de opleiding van rampreddinghonden door de heer Thoman en over de prestaties van de le rampred- dinghond ter wereld tijdens de grote ramp in Peru. Advertentie (Speciale correspondentie) IN ALLE STILTE en zander enige ophef zijn onlangs 20 vooraanstaande functiona rissen van de Sovjet-zone verhuisd naar een vier vierkante kilometer grote villawijk in het „Bemauer Forst" ten noorden van Ber lijn, langs de weg van Bemau naar Wand- litz. Naar deze met een metershoge beton nen muur omgeven wijk trokken de verhuis wagens om met nieuwe en in vele landen gekochte meubels de inrichting te voltooien. Zestien villa's zijn al helemaal ingericht. Bij de overige, die echter al bewoond zijn, ont breken alleen nog de meubels voor de spe ciale vertrekken zoals de bioscoop- en sport zaal. Met Ulbricht is intussen ook Otto Grote wohl de emstig-zieke minister-president van de Sovjet-zone verhuisd. Dagelijks wordt hij door zijn lijfartsen bezocht. Wanneer zijn toestand verergert, wordt hij naar het rege ringsziekenhuis in Oost-Berlijn gebracht. De fysieke en politieke machteloosheid van Grotewohl, die al sedert geruime tijd niet meer in het openbaar optreedt, is voor zijn omgeving maar moeilijk te verdragen. Grotewohl is niet alleen ij deler, maar ook wantrouwender geworden. Toen zijn meu bels en verhuisgoed werden gebracht, zat hij in zijn auto en controleerde van daar uit hoe ieder meubelstuk nog eens op de binnenplaats nauwkeurig op eventueel inge bouwde projectielen en geheime microfoons werd onderzocht. Evenals bij de andere 19 topfunctionarissen van het regiem werd de verhuizing door soldaten van het in Oost- Berlijn gelegerde regiment bewakingstroepen verricht. Nu de villa's bewoond zijn, is het bewa kingsregiment op volle sterkte gebracht. Er zijn 210 man bewaking. Aangezien ook voor het dienstpersoneel wapens bereid zijn, kunnen de S.E.D. leiders als het ooit nodig zou zijn door 350 man worden verdedigd, totdat uit de in de nabijheid gelegen Rus sische en Sowjet-zonale garnizoenen ver sterking kan komen. Speciale eenheden con troleren de uit ieder der 20 villa's naar Oost-Berlijn en het Sovjet-hoofdkwartier lo pende directe telefoonleidingen. En tenslot te patroilleren op de weg Wandlitz-Bernau voortdurend leger-patroilles en politie-ra- dio-auto's. Iedere villa, die tien tot twaalf kamers heeft, bevat ook een conferentiezaal. Boven dien staat voor .grotere besprekingen nog het zogenoemde „Cultuurhuis" ter beschikking. De villa-bewoners hebben al een aantal conferenties gehouden. Bij deze besprekin gen willen zij een geheimhouding bereiken, die in Oost-Berlijn toch moeilijk te verwe zenlijken is. Zo heeft Ulbricht voordat hij naar Moskou vloog de leiders van de verschillende ai- derlingen van het centrale comité van de S.E.D. bij zich thuis ontvangen en met hen zonder aanwezigheid van regeringsvertegen woordigers tactische vraagstukken bespro ken. De leden van het kabinet en andere functionarissen kunnen dan later in het gebouw van de partij komen om te verne men wat er van hen wordt verwacht. De verhuizing van de S.E.D-leiders uit Oost-Berlijn heeft niets met de politieke ont wikkeling te maken. Het vermoeden, dat de ze maatregel werd getroffen, omdat ook Oost-Berlijn bij een „vrije stad Berlijn" zou worden betrokken, is niet bevestigd. Veel eer waren persoonlijke en veiligheids-belan gen voor de verhuizing. De topfunctionaris sen wilden comfortabeler huizen dan hen in Oost-Berlijn ter beschikking stonden en zij wilden onder elkaar zijn. Bovendien was de bewaking van de vele door hen tot dusver bewoonde alleenstaande huizen moeilijker dan Op het station Fried richstrasse in Oost- Berlijn zijn 500 zwaarbewapende transport politiemannen gestationeerd. Via dit station lopen de treinen van de bovengrondse spoor weg via West- naar O.-Berlijn en omgekeerd. De kynologenclub REO houdt op zaterdag 24 maart in het Parkgebouw haar jaarlijk se clubmatch. Reeds nu staat vast, dat er voor deze clubmatch veel belangstelling zal bestaan. REO heeft door de wijze van organisatie door de jaren heen een goede naam ver worven en door velen wordt deze clubmatch een sportieve gebeurtenis genoemd. De heer S. Franzen zal als keurmeester voor de volgende rassen optreden: Schotse, Hollandse en Belgische herders en bouviers. De heer J. v.d. Zanden is geëngageerd voor de keuring van terriers, pinchers, poe dels enz. De heer Mandigers zal keuren: teckels, Duits staande jachthonden, Heidewachels enz. Voorts keurt de heer van Schuppen alle Engelse jachthonden, de heer de Jong de Boxers, de St. Bemardshonden enz. en de heer Kieftenbelt alle Duitse Herders. het beschermen van een geheel afgesloten gebied. De bewoners behoefen geen cent voor hun villa of de inrichting te betalen. Zij konden naar hartelust bestellen het kostte hen niets, niet eens de persoonlijke dingen, die uit de Westelijke lande moesten komen. Ook huur behoeft niemand te betalen. Ulbricht heeft al de verordeningen hier omtrent zelf uitgevaardigd. Wie echter in ongenade valt, kan op staande voet uit het paradijs in het bos van Bemau worden verjaagd - zonder dat hij iets meenemen mag. Want met uitzondering van kleding en enkele kleinigheden, heeft niemand par ticulier eigendom. Deze uitgezochte, betrouwbare trapo's - de ruim 9000 manschappen van dit corps worden geacht volkomen trouw jegens het commu nistische regiem te zijn - controleren de sta tions-ingangen, de liften, loketten, perrons en ook in de treinen. Hoewel deze transport-politie de meest trou we en gehoorzame politieformatie van het communistische systeem wordt geacht, be staat het geheime bevel, dat voor de dienst op het station Friedrichstrasse alleen politie mannen mogen worden gebezigd, wier gezin in de Sovjet-zone woont. Ligt zijn woning in de Sovjet-sector van Berlijn of in het gebied vlak rondom Ber lijn, dan mag hij niet in de Friedrichstrasse dienst doen. Zo wantrouwend is het regiem zelfs jegens de elite-politie. Daarom bestaat ook het bevel, dat geen trapo een krant uit het westen mag lezen. Naar dergelijke kranten wordt iedere coupé van de interzone- en buitenlandse treinen doorzcht, die via de Friedrichstrasse naar het „Schiesische Bahnhof" door de commu nisten thans „Oost-station" genoemd, rjden. Wordt een trapo-politieman op het lezen van een gevonden westelijke krant betrapt dan zijn de straffen niet mis. De van het station Friedrichstrasse naar de westelijke sectoren rijdende treinen wor den eveneens grondig doorzocht - niet naar kranten maar naar eventuele vluchtelingen Zelf de tenders van de kolen lookmotie ontkomen niet aan een dergelijke inspectie. De leden van het corps transport-politie zijn zo uitgezocht, dat niemand van hen nadere familie in de Bondsrepubliek heeft. Bij de ruim 100.000 leden van de volkspoli- tie is dat anders. Vandaar, dat nu een nieuwe campagne is gestart, een soort wedstrijd tus sen de eenheden van de volkspolitie om de merkwaardige eretitel „vrij van West contac ten" te mogen dragen. Deze actie beoogt de leden van de volkspolitie er toe te brengen publiekelijk te verklaren, dat zij geen enkel contact meer zullen onderhouden met even tueel in West-Duitsland wonende familiele den, dat zij uiteraard niet naar de program ma's van de Westduitse en Westberlijnse om roep zullen luisteren en dat ook de overige leden van hun gezin ieder contact met fa milie in het Westen zullen breken. Erg veel succes chijnt deze campagne echter nog niet te hebben. Nog steeds vluch ten leden van de volkspolitie naar West-Ber- lijn en West-Duitsland. RIJSSEN buiten de wallen Op de Bevervoorde ging alles zijn gewone gang de kleine Jonker Roelof groeide voor spoedig en had er reeds een broertje bij ge kregen dat Joaohfan heette. Dit was voor Rijssen een vreemde naam. En jonge Rijs senaren hadden de Wapper opgewarmd, dat aan de heer van Bevervoorde gezegd moest worden dat Joachim geen naam was die te Rijssen paste. Op een morgen nu, gooide de Wapper het zijn heer en meester voor de voeten. En de jonker jong en krachtig en niet benauwd, greep zijn rentmeester bij de kladden en smeet hem op straat. De Gapert zag hem rollen over de veldkeien van de straat, maar stak er geen hand naar uit. Hij dacht bij zich zelf, wat de jonker doet is welgedaan. De eigendommen werden hem achterna ge gooid. De Wapper klaagde bij de oude me vrouw. Maar daar kreeg hij geen voet.Zij vond dat haar zoon een best huwelijk had gedaan, en het eerste kind was naar haar man zaliger vernoemd. Daar zat de Wapper op de stenen. Jarenlang had hij de eerste viool te Rijssen kunnen spelen, en nu wilde nie mand hem meer zien. Hij liet zijn koffers staan in de Gouden Garden, het boerenbier- huis van Rijssen en stapte naar Diepenheim en vandaar naar het Westerflier en vandaar verwees men hem naar Fenne van de Bomhut- te. Fenne, was voor een gat niet te vangen. Zij had zich al eens in het geheim laten afvrijen door de jonker van de Grimberg. Dat vertelde ze de Wapper niet, maar het gaf toch zekere verplichtingen. Voor wat hoord wat! En Fenne beloofde haren Wapper op nieuw in het zadel te helpen. Zij zou die baksteen van een jonker, daar op Bever voorde te Rijssen eens laten zien wat zij presteren kon. Er was echter een bezwaar. Zij moest vooraf de jonker van de Grim berg onder vier ogen spreken. En dan zou de Wapper een baan krijgen die klonk als een klok en dan kon hij de snoek flink dwars zitten. Want het zat Fenne hoog, dat de snoek haren lieven Wapper beklinkerd had. FENNE OP DE GRIMBERG Fenne gebood de Wapper de dag op de Bomhutte te blijven; zij zou 't bed voor hem opmaken op de Grimberg. PlaggenGait van het Westerflier zou er haar met de stortkar naar toe rijden en alzo geschiedde. Het was juist middag toen Plaggen-Gait de poort van de Grimberg binnen reed. De vele daghuur ders die de Grimberg rijk was gingen juist schaften. De oude drieëntachtigjarige jonker Gotfried van de Grimberg, door zijn dag huurders de oude snor geheten, liep met zijn stok en zijn patrijshond te wandelen op de weg. Man wat moet je? vroeg hij Plaggen-Gait. Dit vrouwmens hier brengen Riep Gait. Zo, en wie heeft dat besteld? wilde de snor weten. Fenne klom van de wagen en vertelde aan de oude jonker, dat zij een boodschap had. Gelukkig kwam de jonge jonker Borchard van een jachtpartij thuis. Hij zag Fenne en likkebaardde al. Fenne mocht dadelijk mee naar binnen en de oude Snor vertelde aan de Plagge dat aan het jonge volk van tegenwoordig niks meer gelegen was. Fenne kende de jonker, en deze deed al vast een aanval op de aanvallige maagd. Maar Fenne gebood jonker Borclard te gaan zitten en naar haar te luisteren. De jonker dacht dat er een minder aangename mede deling zou volgen, maar dat viel best mee. Wanneer het niet anders was als de Wap per, dan zou het best meevallen. Dat is te zeggen reageerde Fenne. De Wapper wordt mijn man. Dan staan de zaken een beetje anders bitste de jonker terug. Dus jij hebt genoeg van mij. De jonker zou mij toch nooit trouwen riep Fenne. Daar ben ik te gewoon, voor, niet van adel en zo. Ja riep Borchard maar ik had het toch wel op prijs gesteld dat je voor mij alleen was. En ik word nu de vrouw van rentmeester de Wapper en ik doe het verzoek mijn aanstaande man als rentmeester aan te nemen. Dat zal ik vader moeten vragen hernam Borchard enigzins uit de hoogte. Niks te vaderen, beet Fenne hem toe. Heb je hem ook gevraagd of het goed was toen je, je weet wel wat, met mij deed? Nou maar dat is een zaak die vader aan gaat. Fenneke ga naar de keuken versterk de inwendige mens. In die tijd zal ik met va der over leggen. Borchard zocht zijn vader op. De oude heer van de Grimberg keek streng, toen zijn oudste binnen stapte. Bor chard riep de oude heer heel verontwaardigd en zijn snorren trilden. Wat moest die dienst bode die ik voor een half jaar geleden de deur heb uitgejaagd, je weet wel waarom, hier aan huis? Zij komt solliciteren voor haar aanstaande man, vader. Voor haar a.s. man! Hoe durft het schepsel? Maar vader, dat is geen gewone man, dat is de rentmeester de Wapper van Bevervoorde. O ja, die ke rel die Rijssen uitgeslagen is door de steen bakker de Snoek. Hum, jongen, wat zal ik daarop zeggen? Daar moet ik bepaald een week over den ken. Borchard vertelde aan Fenne, dat zij een week geduld moest hebben. Fenne keek zeer vertoornd maar beloofde over een week terug te komen. Terug in Diepenheim zat de Wapper op hete kolen. Rijssen was hem lief. En wanneer hij in de buurt bleef, kon hij te zijner tijd nog revanche nemen op de Snoek. HET VIEL MEE De rentmeester Grijpstuiver van de Grim berg had zich vergalloppeerd. Jonker Borchard was naast een vrouwenjager een goed eco noom. Hij was in tegenstelling tot vele jon kers van zijn tijd de lees, schrijf en cijfer kunst machtig. Als door 'n ingeving gedre ven keek hij de volgende dag de boeken van rentmeester Grijpstuiver na. Eerst ontdekte hij kleine onregelmatigheden, maar na een paar uur grotere fouten. Hij gunde zich die dag geen tijd om te eten. De rentmeester joeg hij op staande voet weg. Maar heer Grijpstuiver liet zich zo door een blaag van een jonker niet op straat zetten. Hij liep op hoge poten naar de mooie kamer waar de oude jonker van de Grimberg bij het haard vuur zat te dommelen. De oude heer was gewoon dat zijn rentmeester zonder belet de kamer binnen kwam. De oude jonker had zich al acht jaar lang gelukkig geprezen, een man als Gradus Grijpstuiver tot rentmees ter te hebben, dat was bepaald een voorrecht. Gradus was een man die dacht steeds en altijd aan alles. En Gradus ging zich bekla gen over de onheuse behandeling van jonker Borchard. De oude baas wit van drift stuurde een hulsknecht naar Jonker Borchard om on middellijk te verschijnen en de jonker kwam, erveneens wit van drift. Toen hij Gradus Grijpstuiver zag staan met een honend ge zicht, riep hij woedend: er uit smeerlap, dief, bedrieger! Of ik schiet je er uit De oude heer van de Grimberg liet de lip hangen van verbazing en keek van de rentmeester naar zijn zoon. In de kast zul je smerige op lichter! Er uit! De rentmeester pakte de biezen En de zoon deed zijn vader opening van zaken. Minstens drieduizend gulden is er te kort en ik ben nog lang niet klaar. De rentmeester werd weer geroepen en bevend sprak de oude heer ik vertrouw mijn per soneel of ik vertrouw het niet. In 't laatste geval gaan ze de laan uit met al de gevol gen van dien! Mars! En Gradus ontweek de slag, die de oude heer hem toegedacht had. Reeds de volgende dag moest Grim berg de plasboer met een boodschap naar de Bomhutte, bij Westerflier waar de Wapper zich ophield. Hij moest de Wapper dadelijk meebrengen. En deze nam haastig afscheid van zijn Fenne die meer in de mars had, dan de Wapper eerst gedacht had. Hap Jan, een daghuurder, die vaak boodschappen deed moest de volgende morgen op staande voet op de Grimberg komen om de Wapper naar de rechter van Rijssen. te beëdigen en de Grijpstuiver te vervolgen. Want jonker Borchard had nog meer onregelmatigheden ontdekt. Maar dit laatste wilde de oude heer nog eens aanzien. Mensen waren mensen. En bovendien Gradus Grijpstuiver had nog een eigen erf in Ypelo. Daar kon hij altijd de zaken nog mee regelen. De Wapper was kort van zijn Fenne die meer in de mars Bepaald werd dat hij de eerstvolgende maandag officieel in dienst zou treden, maar hij mocht wel blijven om de gepleegde onregelmatigheden te helpen bekijken. Toen hij daar twee dagen mee hielp kwam op de derde dag daar Snoek Gat Jan de steenbak ker. Gat Jan moest nog een paar hónderd gul den ontvangsten van de Grimberg. En in het boek stond voldaan. Jonker Borchard, vroeg aan de Snoek of hij getuigen kon meebren gen dat hij het niet ontvangen had. En nu had de Snoek de Wapper nodig. Dit was de enige man die in deze zaak klaarheid kan brengen. De Wapper werd heet en koud. Was dit geen schitterende gelegenheid om wraak te nemen? Maar de Wapper was Rijssemaar en een gelovig Christen en hij dacht aan zijn eed. En bovendien hij kreeg nu 'n veel mooeie- rc vrouw, dan de weduwe Taksman. Alle wraakgevoelenss liet hij varen en met helde re stem verklaarde hij, die tweehonderd gul den komen de Snoek toe. ER GEBEURDE NOG MEER De jonker Borchard zette een streep onder zijn minnarijen, aangaande Fenne. Maar toch zijn liefde voor de dienstbode bleef. En daarom zou de Wapper wanneer deze trouwde de voorpoort hebben ter bewo ning. De oude heer had er eerst een zwaar hoofd in. Een man als de Wapper die zich tweemaal met halve klinkers liet bewerken, was nu bepaald niet de man voor de bewaking van kasteel en voorburcht. Maar de jonge jonker Borchard verklaarde dat Fenne goed was voor vjif inbrekers. De weduwe Taksman in haar hart grootmoedig, zag met lede ogen dat de Wapper hoger opklom op de maat schappelijke ladder. En dat, dat loeder van een meid uit Diepenheim in deze grootheid kon delen. Dat was meer dan de weduwe Taksman verdragen kon. Op een dag ontmoette zij de Wapper op straat en lachte hem uit. Zij noemde hem een kale opschepper, maar de Wapper dacht wacht maar, wacht maar, dat komt allemaal wel in orde. Ik zal je nog eens leren wat een opschepper is. De heer >van de Grim berg was best tevreden over T gedrag van de nieuwe rentmeester. En Fenne van de Bom hutte een kottersdochter werkte druk aan haar uitzet. VAN COEVERDEN.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3