FILMNIEUWS V bier Kwestie-baatbelasting nog niet ten einde De Bruiden van Dracula Romanoff en Juliet Rijssen Vooruit-PH Strijd om de tweede plaats Sportclub Rijssen lee<i eerste nederlaag Amusementsavond voor lOxlO-actie V.V. „Excelsior" ook hier!\ hengelo's Vrijdag 16 februari 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 4 De vechtpartij op de Haar Vrijdag en zaterdag de film Een jaar later Woensdag de film Onrustige Zenuwen? MijnnU-dfs Zenuwtabletten K LISSEN buiten de wallen Vroeger kon Rijssen op zomerse dagen heel mooi zijn. Dit wil niet zeggen dat Rijssen nu lelijk is. Maar de nuchtere zakelijke eeuw die achter ons ligt, heeft van Rijssen voor een groot deel een moderne stad ge maakt. De honderden lindebomen en de Vlier- bossen op de Götte zijn verdwenen. Vele niendeuren ook. Niendeuren waarover de Rijs- senaren van eeuwen geleden het gedoente op straat konden gadeslaan. Ook vele putten en pompen waar men met elkaar onder het water halen een praatje maakte, zij zijn niet meer. Maar toen Jonker Berend van Langen tot Bevervoorde trouwde was Rijssen brandschoon. En voor de poort van de Be vervoorde was een ereboog. Daar zat ook groen van Westerflier in want de aanstaande vrouwe van Bevervoorde had dit zelf zo gewild. En de pachters van Bevervoorde en het volk van Rijssen had de handen in elkaar geslagen en jonker Berend liet het bier rijkelijk vloeien. Christina van Westerflier had de opmer king gemaakt, of dat niet wat minder kon. Maar haren Berend had de opmerking ge maakt dat hij maar één maal hoopte te trouwen. En op deze gedenkwaardige dag moest het te Rijssen royaal zijn. Vooral voor de jeugd van Rijssen was het een dag om nooit te vergeten. Vele afspraken waren er al dagen te voren gemaakt. En Snoek Gat Jan had de stoute schoenen aan getrokken en had de weduwe Taksman ge vraagd of zij de zijne wilde worden. En zuchtend had zij geantwoord, dat het dan maar moest. Maar zij wilde voor God en de wereld nog geen deelnemen aan het feest. Maar de Snoek mocht als het donker was wel even langs komen lopen. De Snoek was zeer verheugd en in de Walstraat kwam hem de Gapert tegen. En dadelijk vertelde hij aan dezen dat het hem gelukt was de we duwe Taksman in de wacht te slepen. Tij dens de bruiloft kregen de Gapert en de Wapper onenigheid bij de bediening van de vele gasten. De jonkers en jonkervrouwen van Diepenheim en Goor, wilden beslist door de Gapert bediend worden, nou en de Wapper was eerste huismeester. Op een gegeven ogenblik werd de Wapper zo gif tig, dat hij de Gapert voor Os uitschold. Dit was een grove belediging en de jonker van de Stoevelaar die zich juist door de Ga pert zijn tiende glas wijn had laten inschen ken, voegde de Gapert toe, sla die buffel van een Wapper voor de kop. De Gapert wist waar hij staan moest, dat had hij aan zijn vrouw Jenne te danken. Jenne die zo accuraat was. De Gapert riep onder het be dienen „Sukkel!" Wie is er een sukkel? vroeg de Wapper. Jij, heel Rijssen lacht om je, omdat de weduwe Taksman je niet wil hebben. De Snoek is de man. Bij het horen van dit nieuws werd de rentmeester onpas selijk, het begon hem te draaien voor de ogen en hij had frisse lucht nodig. Jonge jonge! Wat was Rijssen en de wereld mooi. Wat een herenknechten in prachtig livrei liepen er door Rijssens straten. Zij liepen achter Rijssens doch teren aan, tot groot ongemak van de Rijssener jongens, die zich zo de mooiste meiden zagen afgesnoept. In troepjes liepen de jonkers door Rijssen, zij bekeken de stad terwijl de adellijke dames in het park van de Bevervoorde, de bruid en zichzelf bewonderden. De Wapper vtas plotseling van vreselijke wraak vervuld. Die gasterd van een Snoek wilde de mooie we duwe Taksman hebben, dat zou niet gebeu ren, veilde zij hem, de Wapper niet heb ben, een man met goede vooruitzichten en de jonker in de rug. De Wapper heette in Rijssen geen Wapper Mannes meer maar meneer de Wapper. Dit had de freule Chris tina van Westerflier zo gewild. Dit gaf meer fleur en kleur aan de Bevervoorde. De oude mevrouw had het afgekeurd. Je moest per soneel niet zo in de hoogte steken, zij wer den van zichzelf gek genoeg kerels als de Wapper. De oude mevrouw was zelf ook naar Höften Jan gegaan en zij had Aalken de huisvrouwe geducht onder handen geno men om haar slecht boeren. En Aalken had de oude mevrouw een sik van een wijf genoemd, dit laafste waarschijnlijk omdat de oude mevrouw nog al harig was aan de kin. Maar toch was Aalken des morgens een paar uur vroeger opgestaan en had er haren Jan ook uitgebezemd. Siene, Nollus vrouw op het erve de Koerse, had des mor gens haar man geroepen bij het zien van haar schoonzuster en zij had tegen haren Nollus geroepen, op de Höfte is toch geen ongemak? Ze zijn er al uit. Dit jaar, het jaar van de trouwerij van de jonker en de freule van Westerflier, boerden ze op de Höfte voor het eerst niet achteruit. De Wapper droeg voor een uur zijn be zigheden over aan anderen. Daar was Po- tassen Berend een zeer bruikbaar iemand, die nu de honeurs waarnam, hij was een mooie verschijning die Potassen-Berend. Al leen nu niet bepaald geschikt om op een feest als er nu was, hij was er de man niet naar, als kellner op te treden. In de eerste plaats dronk hij zelf zeer veel wijn. In de tweede plaats, maakte hij het hof Zoals wij de vorige week berichtten heeft Het Gerechtshof te Leeuwarden uitspraak ge daan in het geding rond de omstreden baat belastingverordening van de gemeente Rijs sen. Het Hof stelde de gemeente in het gelijk. Uit verschillende reacties is ons gebleken, dat betrokkenen zich met deze uitspraak niet kunnen verenigen. Er wordt druk over leg gepleegd met juridische adviseurs, waar door het vermoeden bestaat, dat het wat wij eerder „het drama van de baatbelas ting" noemden nog niet ten einde is. Er wordt overwogen welke de volgende stappen zullen zijn, die in het huidige sta dium in deze affaire kunnen worden ge daan. aan adellijke dames. En bij de winderige mevrouw van de Stoevelaar had hij succes. Hij durfde haar zelfs om de kin te strij ken en dat gaf geen pas. De doldriftige jonker van de Stoevelaar trok zijn rapier en wilde Potassen aan zijn zwaard rij gen. Daar kwam niet van, ook al omdat de jonker door de vele goede wijn niet te sterk meer op de benen stond en door zijn huisvrouw die duchtig van de tongriem gesneden was, met groot geraas en gescheld, tot redenen werd gebracht. De Wapper had zich van een scherp geslepen mes voorzien, hij kookte van woede. De Snoek had volgens hem niet lang meer te leven. Wanneer de weduwe Taksman hem niet hebben wilde, zou zij ook de Snoek niet hebben. Hij had geen oog voor de def tige uitgedoste jonkers en hun knechten, hij wilde een moord begaan. Op de Haar daar zag hij de Snoek, deftig op zijn zon dags, hij wilde zeker op de jonker en diens vrouw feliciteren met hun trouwdag, want de Snoek was een goed en bekwaam zaken man die vele stenen bijdroeg tot het instand houden van het kasteel Bevervoorde. En hij pofte ook, wat door de oude mevrouw altijd zeer op prijs was gesteld. Maar jonker Be rend die een zeer schone en zeer rijke vrouw trouwde op die dag, was niet van zins om in de naastbije toekomst te poffen. De Wapper begon te snorken net een var ken toen hij ih de verte de Snoek ontwaar de. Jaar er liepen drie jonkers van Nijen- huis bij Diepenheim allen broers en aan Nijenhuis moest getimmerd worden, dus hiel den de broers de Snoek aan. En daar kwam de Wapper aan, kwijlend van bloeddorst. De drie jonkers liepen verder. De Wapper be gon te brullen en te vloeken en riep smeer lap nou ga je er aan. Maar Snoek Gat Jan breed en sterk gespierd en een hoofd groter dan de Wapper, had als steeds een halve klinker bij de hand. Een steenbakker zwoer bij klinkers. Daar deed de Wapper een uitval met het flijmscherpe mes, het flik kerde in de zon. Hij deed een stoot met het mes, het mes schampte af op de halve klinier. Nu was het de beurt van de Snoek om van zich af te meppen. In vier forse slagen sloeg hij de Wapper bij Plat voet Gradus door de niendeur de deel op. De Platvoet die juist met de zijnen een paar kannen bier dronk, ter ere van de trouw partij zag nog juist dat de Snoek de wapper in de koestal slgeg en die daar voor dood bleef liggen. De Snoek liep zelf naar de schout en vertelde wat er gebeurd was. Een half uur later kwam de Wapper weer bij. En de jonker van de Grimberg constateerde lachend, dat men de Wapper de kop kort en klein geslagen had. Er kwam geen ge rechtszaak van. Jonker Berend wilde niet hebben dat de vechtpartij verder dan Rijs sen kwam. Wapper Mannus kwam flink geha- Tegen het eind van de 19e eeuw reist de knappe Parijse Marianne Danielle in een koets door de donkere wouden van Trans- sylanië, op weg naar Badstein, waar zij als lerares op de meisjesschool van 'n zeke re heer Lang is aangesteld. Zij moet haar reis onderbreken in een dorpsherberg, om dat haar koetsier - plotseling zeer verschrikt - er met de koets vandoor gegaan is, maar accepteert de uitnodiging van de oude, vreemde en verbitterde Barones Meister om op haar kasteel te logeren. De enige vrou welijke bediende in het kasteel, Greta, is daar volgens de barones het enige met haar levende wezen, maar vlak voor het diner ziet Marianne op een balcon onder het hare een jongeman. Later, aan tafel, vertelt de barones dat het haar zoon is, die geestesziek is en geheel apart in het kas teel woont. Marianne ontdekt die avond, dat deze zoon in feite een gevangene is, die aan een lange ketting is geklonken.Zijvindtdit onmenselijk en op verzoek van de jongeman steelt zij de sleutel van het kettingslot uit de kamer van de barones en werpt hem de gevangene toe. In de nacht hoort Marianne vreselijke kre ten uit de kamers van de baron. Zij vindt Greta, die hysterisch huilt, omdat de jon ge baron ontvlucht is en... de oude barones, die dood in haar stoel zit met wonden aan haar hals. Marianne denkt, dat Greta haar vermoord heeft en vlucht in paniek het woud in. Zij wordt daar de volgende ochtend ge vonden door Dr. Van Helsing, de geleerde, die zich met de metaphysica bezighoudt. Hij neemt Marianne op, verzorgt haar en brengt haar naar de school van de heer Lang. Van Helsing heeft zich tot taak ge steld om het vampirisme, het verschijnsel van de on-dode, uit te roeien en Marianne's verhaal brengt hem op een spoor. In het dorp blijkt in die nacht een meisje gedood te zijn, eveneens door een vampier. Zich van niets bewust, laat Marianne zich het hof maken door de jonge baron Mein- ster, maar ze zwijgt hierover, ook tegen Van Helsing. Deze komt pas op het spoor van deze liefdesaffaire door de plotselinge dood vend uit de strijd. Fenne van de Bomhutte uit het Westerflier een kamenier van de Vrouwe van Warmelo, was zeer handig met het verbinden der wonden. En zij kapselde het hoofd van de Wapper behoorlijk in. Maar velen te Rijssen juichten. Röetjantje vertelde aan zijn buurman de Spathakke, dat het aan de rechte man betrokken was. De bruiloft was ten einde. Fidelgait en zijn medemuzikanten uit Almelo tromden op. Over al te Rijssen was rumoer van luidruchtige jonkers, waarvan velen de piepen behoor lijk vol hadden. Koetsiers schreeuwden om lantaarns en het was één uur in de nacht toen de poortwachter met een Goddank, de laatste poort sloot. In het Smaldeel zaten de de Gapert en Jenne, paf van moeheid. Maar zij telden hun geld. Jenne had die dag als kokkin paardenwerk verricht, maar het loon was niet uitgebleven. Vele fooien had zij opgestreken en dankbaar ging de Gapert met zijn wijfje naar bed. In het kasteel Bevervoorde keerde ook de rust. Alleen Harm met de beentjes de nacht waker met zijn waakhoom betrok zijn post. De nieuwe dag van morgen zou nieuwe ver rassingen brengen, Fenne van de Bom hutte was ook mee afgereisd. Maar zij had de Wapper in het oor gefluisterd dat hij maar gauw nieuw vernis om de kop moest zien te krijgen en hij zou maar eens op een zondagmiddag na vier uur op Warmelo ko men. Weer was er feest en vrolijkheid op de Bevervoorde. De eersteling was geboren. Een zoon. En de oude Geete klomp de enige Rijssenaar die van de jonker permissie had om een varkensbeer te houden riep nou zal iê'j toch zeggen! En Zinge Lammert uit Almelo een soort gelegenheidsdichter kwam naar Rijssen toe, en zong voor het kasteel een hartroerend lied van een dapper ridder die te Rijssen geboren was en die zeer vermaard zou worden. Dit pakte de oude mevrouw zo aan, dat zij dat zelfde lied twee uur lang op de schild liet zingen door Zinge Lammert. En deze zong zo hartroerend dat veertien dagen lang heel Rijssen dat lied zong. Lammert in Almelo terug gekeerd, vertelde dat hij in jaren niet zulk een goede dag had ge- gehad. Hij was wel hees geworden van het schreeuwen, maar kon het nu ook wel drie maanden uitzingen. Er was nog meer gebeurd. De weduwe Taksman had haar weduwendracht afgelegd en vrijde weer met Snoek Gat Jan. Gat Jan had toen de wind in de zeilen want er moest veel vertimmeld worden op Bevervoorde. Van Coeverden. van Gina, een collega van Marianne, die door de baron gehypnotiseerd is en tenslot te het vampier-merk in haar hals krijgt. Van Helsing geeft order Gina's kist in de stallen voortdurend te doen bewaken. Ook Marianne wacht een deel van de nacht. Tot haar ontzetting ziet zij Gina uit de kist ko men - Gina, die nu ook vampier geworden is en die haar vertelt, dat de baron haar wacht in een oude windmolen. Van Helsing komt juist op tijd om Marianne te redden door Gina een crucifix voor te houden en hij vertelt het meisje dan de waarheid over haar geliefde. Van Helsing gaat naar de mo len en vindt daar de baron met de meisjes, die hij als slachtoffer koos en die nu tot de on-doden behoren. In een gevecht wordt de medicus door de baron gebeten, maar door de wond uit te branden ontgaat Van Helsing het lot der anderen. Door het heilig water, dat de dorpspastoor hem schonk, naar de baron te gooien, komt deze in een zodani ge toestand van razernij, dat hij brand ver oorzaakt. Van Helsing brengt Marianne in veiligheid en klimt dan op een van de mo lenwieken. Als de maan uit de wolken komt, vormen de wieken de schaduw van een kruis, dat fataal is voor de vampier. Na een hevige doodsstrijd sterft hij bij de in laaiende vlammen brandende molen. Marian ne is voorgoed gered en de streek is be vrijd van een on-aardse bezoeking. Concordia is zo'n klein staatje, dat zelfs de leden van de Verenigde Naties het niet op de kaart kunnen vinden. Zijn president, beter bekend als „De Generaal" zou het 't liefste zo willen houden. Hij heeft het ge voel, dat ontdekking van Concordia tot twee rampen zou kunnnen leiden: het zou van de wereldkaart kunnen worden weggevaagd of het zou in aanmerking komen voor hulp verlening door de grote mogendheden. Beide mogelijkheden zijn onaanvaardbaar voor 'n leider, die meent dat de liefde en de lach meer geluk brengen dan politiek en filantro pie. Als de Generaal, die ook zijn land verte genwoordigt in de Verenigde Naties, zich van stemming onthoudt over een amende- A.s. zondag wordt op het R.V. terrein een belangrijke wedstrijd gespeeld met als in zet de tweede plaats op de ranglijst achter koploper Almelo. In het begin van de competitie verloor R.V. onverdiend met 2-1 van P.H. en wij verwachten dan ook dat de geel-zwarten alles op alles zullen zetten om deze neder laag op sportieve wijze te zullen wreken. Zondag j.l. won R.V. verdiend van Stevo met 3-2, al werd het vooral op het einde nog wel even benauwd. Doordat Jansen we gens militaire dienst niet beschikbaar was, moest de ploeg nogal gewijzigd worden, wat vooral in de achterhoede te merken was. In de tweede minuut maakte de Stevo- linksbinnen dankbaar gebruik van een ver- dedigingsfout en dat betekende 0-1, acht minuten later was het alweer gelijk toen Schreurs een bal precies op maat naar v. d. Maat speelde, die geen fout maakte en 25 minuten na het begin besloot dezelfde speler een lange rush met een daverend schot en dat was 2-1. Even later kroop R.V. door het oog van de naald toen de bal uit een vrije trap bui ten bereik van keeper Thijink tegen de lat werd geknald. Een kwartier na rust ver richtte v.d. Maat de hatrick door voor de derde maal raak te schieten. Hierna ging er de fut uit en toen B. Mulder wegens een oogwond moest uitvallen gelukte het Stevo om via het been van een van onze achterhoede spelers de stand op 3-2 te bren gen, waarmede het einde kwam. De opstelling voor zondag is als volgt: Thijink, Kamphuis en Schreurs, H. Mulder, B. Mulder en Kwintenberg, Ligtenberg, v. d. Maat, Jansen, W. Maat man, H. Maatman. Advertentie De gedwongen lange rustperiode had Sport club Rijssen blijkbaar geen goed gedaan, want met niet minder dan een 4-2 nederlaag moesten onze plaatsgenoten zaterdag genoe gen nemen. Hiertoe dient direct vermeld dat deze ne derlaag ten volle verdiend was. Door veel beter spel wist Glanerbrug gedurende bijna de gehele wedstrijd het Rijssense Sportclub in toom te houden. Dat de stand bij rust in- plaats van 4-1 slechts 1-1 was, dankten de grensbewoners eerder aan pech. Het begin was hoopvol voor Sportclub Rijs sen, dat het moest stellen zonder midvoor Ruiterkamp, stopper Ruiterkamp en links binnen Ten Bolscher. Na drie minuten spelen was het Brugge- man ide Schellevis van een uitstekende pass voorzag. Deze lanceerde op zijn beurt Beunk die met een fraai schot de score opende. (0-1). Dit was meteen het enige wapenfeit van de Rijssenaren. Van meet af nam Sportlust Glanerbrug het initiatief en kreeg de Rijssen se verdediging het zwaar te verduren. Slechts 1 keer wist de thuisclub haar veldmeerder- heid voor rust in een doelpunt uit te druk ken (1-1) Na de rust leek het erop als of Sportclub toch nog met de zege zou gaan strijken. Tien min. voor het einde was het n.l. Beunk die uit een goed genomen strafschop de stand op 1-2 bracht. Fel ging de thuisclub er echter tegenaan en daar bovendien doel man Jansen blijkbaar zijn dag niet had wis ten de gastheren in de resterende tijd nog drie keer te doelpunten. ment op een amendement, breekt er in de vergadering een pandemonium los. Terugge keerd in Concordia wordt de Generaal be laagd door de ambassadeur der Verenigde Staten Hooper Moulsworth en de ambassa deur der Sovjet-Unie, Vadim Romanoff. Bei den staan erop om Concordia hulp te verle nen, verwachtend, dat de Generaal dan zijn stem in de vergadering der Ver. Naties „op de juiste wijze" zal uitbrengen. Maar de Generaal weigert een besluit te nemen en dan bloeit de koude oorlog in Concordia op. In een land waar de minister van buiten landse zaken tevens de regeringstelefooncen trale (groot woord!) bedient is veel moge lijk. Tegen betaling mogen de Amerikanen meeluisteren bij alle gesprekken van de Rus sen met Moskou en omgekeerd gaat dat met de gesprekken met Washington net zo. Er wordt gegoocheld met spionnen, codes en verkeerd bezorgde telegrammen. Als Rus land tractoren, graan, een elektrische centra le en het Bolshoi ballet aanbiedt om Con cordia in het rode blok te betrekken, ko men de Amerikanen met nog mooiere tegen- voorstellingen. Het politieke 'spel krijgt echter onverwacht een heel nieuw aspect. Tijdens een der zeer vele feestdagen in Concordia brertgt de Ge neraal de dochter van de Amerikaanse am-' bassadeur, Julia in contact met de zoon van de Sovjet ambassadeur, Igor Romanoff. De jonge Romanoff, stijf, formeel en poëtisch en de schattige Julia, eenzaam, vol verlan gen en romantisch, worden prompt verliefd op elkaar. Als dit in de ambassades bekend wordt, dreigt er een paniek. De Sovjet-am bassadeur ontbiedt telegrafisch het Russische meisje, dat voor Igor bestemd is, Marfa, commandante van een Sovjetschip en de Amerikaanse jongeman Freddie, verliefd op Julia, stuurt een telegram: „Operatie Concor dia gaat beginnen. Vlieg langs kortste route. Geheimhouding. Moet verrassing zijn." De Russische spion onderschept dit telegram, Volgens de Russische ambassadeur wijst dat men minder onschuldig acht dan het is. dit op een Amerikaanse invasie. Er komt koortsachtige politieke activiteit. Moskou en Washington geven instructies in codes, die de tegenpartij blijkt te kennen. Er worden troepenbewegingen gesignaleerd en de span ning stijgt met de minuut. De Generaal, die de liefdesaffaire van Romanoff en Julia principieel steunt, ont vangt van belde gijden een ultimatum. Hij decreteert een luchtbeschermingsoefening van het leger, zet de telefoondienst stop en kon digt de algehele mobilisatie af. Maar tevens In het Parkgebouw te Rijssen was dins dag door het comité 10 x 10 een amuse mentsavond belegd met eigen krachten, die ook nu weer bij de jeugd in goede aarde viel, getuige het applaus, dat telkens op klonk. Vooral de meer „populaire" nummers brachten de handen extra op elkaar. Rudi Bierling bleek de grote favoriet te zijn. Hem komt dan ook terecht een bijzondere pluim toe. Van zijn vele imitaties willen we vooral die van Dorus noemen. Ook de conference was bij hem in goede handen. Ook het drietal muziekensembles dienen genoemd. Naast het Quartet John Hodes, dat meest moderne rock en rollnummers en tophits tengehore bracht vonden we het Jute townjazzcombo met (o.a. de Jutetown- boogiewoogie, Down bij the Riverside en La Paloma) tot de beste ensembles van deze avond. Ook Rocking Gang kregen veel applaus. Succesvol was ook het optreden van Man nus Wolters als accordeonvirtuoos. Aardig was het „televisie-nummer" Hier is Uw leven van Hans Brouwer en Rudi Bierling. Behalve een imitatie „Reisopera" werd de Barbier van Sevilla ten tonele gevoerd. In de pauze werd een verloting gehouden. De zaal was voor het grootste gedeelte ge vuld. In onze prognose van vorige week werd gesteld, dat er voor de roodwitten voldoen de kans op succes zou zijn, indien de voor hoede rendement zou geven aan het over wicht dat zou worden verkregen. Eerst in de tweede helft sloegen de Excelsioren toe, nadat voor de thee legio kansen onbenut werden gelaten. Oranje Nassau ging blijkbaar de wed strijd niet met vertrouwen tegemoet, aange zien de Almeloërs direct het accent op de verdediging legden. De Excelsior-druk werd zeer zwaar, doch tot scoren kwamen Kap- pert c.s. voorlopig niet. De scharse uitval len van O.N. waren zeker niet van gevaar ontbloot en herhaaldelijk moesten Nijland en z'n secondanten handelend optreden. Na plm. 20 minuten opende Kappert uit een moeilijke hoek de score, met welke stand ook de rust aanbrak. De tweede helft was amper begonnen of Sprakel prikte het leer uit een goede voor zet onhoudbaar achter Middelkamp, Uit een scrimmage voor het Rijssense doel, waar bij Keizer ieder uitzicht werd ontnomen, scoorde O.N. tegen. Dit zou ook het enige wapenfeit van de Almeloërs blijven. Met groot élan trokken nu de roodbaadjes ten aanval en het hoge tempo bracht O.N. vol ledig op de knieën. Met kunst en vliegwerk werd door de O.N.-defensie verdedigd. Bij een te trage terugspeelbal was Kappert er als de kippen bij om nogmaals het leer achter Middelkamp te plaatsen en bracht hij daarmede de stand op 3-1. Hierbij bleef het niet. Een scherpe corner sloeg de O.N. goalie niet voldoende af, waardoor het leer achter hen in het net verdween. O.N. was nu volledig geslagen en uitgeput en konden de Excelsioren naar hartelust combineren. Veteraan Nieuwenhuis bleek in dit opzicht nog niets aan kracht te zijn ingeboet. Jam mer dat twee van zijn schoten door het houtwerk werden gekeerd. In de laatste 10 minuten zorgden Leusink en Sprakel voor de 6-1 stand. Voor morgen (zaterdag 17-2-62) staat de thuiswedstrijd tegen het Vriezenveense D.O S op het programma. De wedstrijd vangt aan om kwart over drie. Alhoewel de rivaliteit deze wedstrijd een hartig woordje zal meespreken, moeten toch de puntjes in Rijssen kunnen blijven. Overi gens, indien de roodwitten hun kampioens kansen willen behouden kunnen zij zich geen puntenverlies toestaan. Advertentie annonceert hij voor die avond het traditione- le Concordiaanse feest, waarbij het huwe lijk van Keizer Theodoor de Angstwekkende met de Infante van Oud-Castilië - in veer tienhonderd zoveel gesloten -herdacht wordt. Er ontstaan vele complicaties als Freddie en Marfa per vliegtuig arriveren en hun rechten op Julia en Igor willen laten doen gelden. In beide ambassades spelen zich hef tige taferelen af. En intussen speelt de Ge neraal zijn listige en ingewikkelde politieke spel met de beide ambassadeurs. Als de spanning haar maximun heeft be reikt wordt Concordia opgeschrikt door een luide knal. De zoon van de minister, spelend met een „chemie-doos voor de huiskamer" die de Generaal meebracht uit Amerika, veroorzaakt een hevige explosie en er vormt zich een paddestoel-achtige wolk boven Con dordia. De Gerneraal aarzelt niet en maakt bekend, dat Concordia zijn eerste atoom bom heeft gebruikt. De Amerikanen en Rus sen zijn buiten zichzelf van verbazing en woede, maar de Generaal haalt heimelijk Igor en Julia uit de beide ambassades. Het feest op het oude plein begint. De poppen van Theodoor en de Infante worden plechtig naar de kerk gedragen waar de zeer oude patriarch de huwelijksceremonie symbolisch zal herhalen. Maar... het is niet symbolisch. In de poppen zijn Julia en Igor Romanoff verborgen en zij worden met praal en plechtigheid in de echt verbonden. Er zijn eerst hevige protesten van de am bassadeurs-families. Niemand wil het huwe lijk erkennen. Maar de Generaal dreigt met geweld. Zullen er doden vallen? nee.. Con cordia heeft geen munitie. Concordia heeft maar één wapen dat krachtiger is dan wel ke bommen ook: de liefde en de lach. En de ambassadeurs moeten erkennen, dat hij gelijk heeft. De Generaal vertrekt tijdens het feest naar Amerika om bij de Verenigde Naties te zeggen, dat Concordia het enige wapen bezit waartegen geen verdediging bestaat: de liefde! Advertentie

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3