Wijziging uitbreidingsplan voorziet in bouw van 36 zomerhuisjes Voorzitter Anti Rev. Partij sprak in Parkgebouw Papoea-vrijwilligers in opleiding Een warm begin met soep Streekconferentie NUS0 in parkgebouw ifpSjp' Raadsleden op receptie Oecumenische Zangdienst Propaganda-avond Pro Rege Voorlopige kandidaten lijst van de C.H.U. Hotel „DeKroon" opvang centrum gerepatrieerden Alg. Bouwver. bouwt 24 woningen op 't Lenfert Jaarvergadering van Middenstandsvereniging Concert „Stem des Volks Definitieve kandidatenlijst van de Partij v. d. Arbeid J. H. Pluimers lijsttrekker Vrijdag 16 februari 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 •n i Het heeft er alle schijn van, dat een der grootste wensen van het bestuur van de VW Rijssen binnen afzienbare tijd verwezenlijkt zal kunnen worden. Het college van b. en w. heeft de raad n.l. het voorstel gedaan het uitbreidingsplan in hoofdzaken zodanig te wijzigen, dat het mogelijk zal worden in de bosrijke omgeving van Rijssen een 36 tal zomerhuisjes te doen bouwen. De geprojecteerde wijziging voorziet in de mogelijkheid tot het bouwen van vorenge noemd aantal zomerhuisjes alsook van een hoofdgebouw terwijl langs de zijkanten van het terrein een brede groenstrook is aange geven, teneinde het uitzicht vanaf de open bare wegen af te schermen. Ruim een jaar geleden heeft het college van b. en w. een soortgelijk voorstel, aan de raad gedaan, waarbij na ampele discus sies besloten werd het voorstel terug te ne men teneinde het aan de hand van de ge dane suggesties „nog eens nader te bezien". Er heerste in de vergadering destijds enig misverstand over de begrippen zomerhuisjes en kampeerhuisjes. Teneinde verwarring hierover te voorko men hebben b. en w. in de nota betreffende dit voorstel het woordenboek van Van Dale er bijgehaald om hierover opheldering te geven. Volgens Van Dale's woordenboek aldus b. en w. wordt onder kamperen verstaan „het ergens tijdelijk verblijf houden, met de bij gedachte van zich te moeten behelpen" en onder zomerhuisjes „het huisje waarin men 's zomers verlijft, hetzij in de nabijheid van het eigen huis of als buitenverblijf". Volgens b. en w. denkt men bij het huidige begrip van zomerhuisjes meer aan een meer of minder geoutilleerd gemeubileerd huisje, terwijl een kampeerhuisje meestal wat min- Tergelegenheid van de zilveren bruiloft van het Raadslid G. Nijland kwam de vol tallige Gemeenteraad van Rijssen dinsdag middag haar opwachting maken op de re ceptie in hotel Gijsbers. Allen boden hun beste wensen aan. In het kader van de 10 x 10 actie te Rijs sen heeft het comité een zangdienst belegd in de gereformeerde Kerk in De Boomkamp. Naast Ds. Monteban uit Almelo zal kape laan D. van de Hoorn een spreekbeurt hou den. In het Jozefgebouw is er op dezelfde dag (25 febr.) een middag voor de jeugd van Rijssen. De Koninklijke Militaire Bond Pro Rege hield in gebouw Jeruel 'n propaganda-avond waaraan medewerking werd verleend door het Rijssens Mannenkoor onder leiding van haar dirigent de heer Ber Joose uit Ensche de. Ds. Vos sprak een kort openingswoord, waarna het woord werd gegeven aan Ds. Ras uit Enschede, die een uiteenzetting gaf van de doelstellingen en het werk van Pro Rege. Deze Bond ziet als een van haar belangrijkste taken de geestelijke ver zorging van de militairen en het bouwen en exploiteren van chr. militaire tehuizen, waar de militairen een huiselijk en gezellig ver blijf kan worden aangeboden. Pro Rege aldus Ds. Ras heeft daardoor een veelzijdige en moeilijke taak op zich genomen, zo zelfs dat de Bond kan worden vergeleken met een gigantisch bedrijf die 56 militaire tehuizen in exploitatie heeft. Niet alleen in Nederland maar ook in Duitsland en Nederlands Nieuw Guinea is door Pro Rege een militair tehuis gebouwd. Het houten gebouw in Duitsland zal waar schijnlijk de volgende maand in gebruik wor den genomen. Spr. maakte duidelijk dat hiermede enor me bedragen gemoeid zijn en zonder de steun van de velen in den lande die Pro Rege een warm hart toedragen zou de Bond niet die vlucht hebben kunnen nemen, waar op men nu met voldoening kan terugzien. Ds. Ras wees op de goede verstandhou ding tussen de Chr. en R.K. Voor acties van het Humanistisch verbond liet ds. Ras een waarschuwend geluid horen. Door het R< K. Mannenkoor werd het tweede gedeelte van de avond verzorgd. Op voortreffelijke wijze bracht dit koor, dat een hoog peil heeft bereikt verschillen de moeilijk uitvoerbare werken ten gehore.. Het koor oogstte veel bewondering van de talrijke aanwezigen, getuige 't daveren de applaus, dat telkens opklonk. Onder voorzitterschap van de heer A. W. Smit hield de Chr. Historische Kiesvereni ging een ledenvergadering. Na een kort ope ningswoord gaf de voorzitter een analyse van de gehouden stemming over de kandi daten voor de Prov. Staten. Daarna werd aan de hand van de cijfers van de raads verkiezingen in 1953 en 1958 een bespreking gehouden. Het bleek, dat de C.HU. in 1958 een vrij grote opgang had gemaakt. Vervolgens werd een bespreking gehouden over de kandida ten van de C.H.U. voor de a.s. raadsver kiezing. Er werd een voorlopige lijst opge maakt. De op deze lijst voorkomende personen zullen worden gepolst over een eventuele kandidaatstelling. Besloten werd hierover de finitief te vergaderen op 13 maart. De heer G. Strijker secretaris van de kies vereniging legde zijn functie wegens studie redenen neer. Voorlopig zal het secretariaat worden waar genomen door de penningmees ter. De heer Smit bracht de heer Strijker dank voor het vele werk dat hij in het be lang van de kiesvereniging had verricht. der is en men zich daar wat moet behelpen De gedachte van het college van b. en w. gaat meer uit naar het mogelijk maken van de bouw van zomerhuisjes eventueel nabij een hoofdgebouw. Na verschillende be sprekingen met de stedebouwkundige Ir. Leu- pen uit Arnhem heeft men een gunstig terrein gevonden op de driehoek, omgeven door de Banisweg, Autoweg (Berkeltlaan) en Mid- deldijk. Dit terrein ligt naar de mening van b. en w. gunstig; het is nl. gelegen aan een ver harde weg, niet te ver van de bebouwde kom en practisch in de bossen zodat het ook uit recreatief oogpunt zeer aanlokkelijk is. Gedurende de voorgeschreven termijn van 4 weken heeft de betreffende ontwerp-wijzi- ging van het uitbreidingsplan ter secretarie ter inzage gelegen. Er zijn geen bezwaren binnengekomen. B. en w. stellen de raad dan ook voor het ontwerp goed te keuren. Waarschijnlijk zal het door de gemeente aangekochte Hotel de Kroon worden inge richt als opvangscentrum voor gerepatrieer- den. Het college van b. en tv. heeft nl. overeenstemming verkregen met de heer G. H. Roelofs uit Wormeveer, die zich als ge gadigde voor de huur van het Hotel heeft aangemeld. De heer Roelofs wil Hotel de Kroon in richten voor bovenbedoelde bestemming. B. en w. zijn met hem omtrent de huur tot een akkoord gekomen van 475. per maand. B. en w. stellen de raad voor te besluiten Hotel de Kroon aan de heer Roelofs te ver huren. De huur zal worden aangegaan van 1 maart 1962 tot 1 januari 1963, daarna voor onbepaalde tijd, met dien verstande dat opzegging ten allen tijde kan plaats vinden, in welk geval de huur niet eindigt dan na verloop van 3 maanden, te rekenen van het tijdstip van opzegging. Het college van b. en w. stelt de raad voor een terrein gelegen in het plan Lent- fersstukken, te verkopen aan de Alg. Wo ningbouw „Riessen". Deze vereniging heeft een gedeelte van het contingent woningwetwoningen 1962 toe gewezen gekregen, onder voorwaarde dat deze woningen zouden worden gebouwd aan de Noordzijde van de Graaf Ottostraat. De vereniging gaat met deze voorwaarde akkoord. Op bedoeld terrein zullen 24 woningwet woningen en enige garageboxen gebouwd worden. De Middenstandsvereniging HABI hield in hotel Weitering een ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer I de Lange. Na een openingswoord door de voorzitter werd door de secretaris het jaarverslag uit gebracht waarin tot uiting kwam, dat de vereniging op een goed verenigingsjaar te rug kan zien. De HABI heeft momenteel 90 leden. De ver schillende winkelacties konden alle ge slaagd worden genoemd. De aftredende bestuursleden de heren G. Brunnekreef en J. Th. Gijsbers werden herkozen. Een besbreking werd gehouden over een te houden veilig verkeersactie in samen werking met de R.K. Middenstandvereni- ging- Ten aanzien van de winkelsluiting werd besloten onder de leden een enquête te hou den, waaruit kan blijken of er klachten of wensen zijn waarvan getracht kan worden dat hierin door het bestuur verandering of verbetering kan worden gebracht. Op dinsdag 20 februari a.s. geeft de Gem. Rijssen een concert in het Parkgebouw. Hoewel dit koor nog maar slechts enkele jaren bestaat, heeft het toch al bewezen zijn plaats in het culturele leven van Rijs sen waard te zijn. Ook dit jaar komt het koor met een keus van liederen van bekende componisten w.o. Beethoven, Brahms, Bach, Mozart enz. Verder werkt aan deze avond mede het Almelo's Chr. Dubbelmannenkwartet. Dit kwartet geniet in wijde omtrek een goede reputatie. Al met al belooft het een prachtig con cert te worden voor de liefhebbers van goe de zang. Voor verdere mededelingen verwijzen wij naar de advertenties in dit blad. In een ledenvergadering, die woensdag avond in café Hegman werd gehouden werd de groslijst voor de kandidaten voor de а.s. raadsverkiezingen definitief vastgesteld De Partij van de Arbeid zal in Rijssen met de volgende kandidaten aan de gemeen teraadsverkiezing deelnemen: 1. J. H. Pluimers, 2. M. Kreijkes, 3. H. W. Jansen, 4 J Waanders, 5 G J Nijland, E. Dommerholt, 7. J. ter Haar, 8. I. de Lange, 9. C. H. Haan 10. G. H. Fokker, 11 J Bakker, 12 J. W Stegeman, 13 H J Ditsel 14 C Dijkstra De heer Joh. Jansen het oudste raads lid, heeft in verband met zijn leeftijd geen kandidatuur willen aam aarden. De 2 eerste plaatsen worden ingenomen door zitting hebbende raadsleden, terwijl de 3e plaats wordt ingenomen door de heer H. W. Jansen (leraar aan de lagere technische school). In de vergadering werd door de heer J. Gorselink uit Almelo een inleiding gehou den over de komende verkiezingen. Het jaar 1962 wordt in politiek opzicht een belangrijk jaar. aldus spr. Uitvoerig schetste spr. het belang van de komende verkiezingen voor de provinciale staten en van die van de gemeenteraad. Er zullen voor wat betreft Overijssel 12 meer leden kunnen worden gekozen dan bij de vorige verkiezingen. Er bestaat aldus de heer Gorseling ongetwijfeld verband tuussen de Statenverkiezingen en de verkiezingen voor de Staten Generaal. De Statenverkiezingen kunnen worde beschouwd als een voorlo per op de verkiezingen voor de leden van de 2e Kamer. Verder wijdde spr. aandacht aan de politiek van dé huidige regering. Op verschillende onderdelen hiervan had spr. kritiek o.a. op de woningbouwpolitiek terwijl ook de wijze waarop de minister van Binnenlandse Zaken het georganiseerd over leg tot. „een. aanfluiting heeft gemaakt" door spr. moeilijk te veteren werd genoemd. Voor de Anti Revolutionnaire Kiesvereni ging Nederland en Oranje sprak vrijdaga vond voor een goed bezette zaal de voorzit ter van de A. R. partij Dr. Berghuis (bur gemeester van Kampen). Na een openingswoord door de voorzitter van de kiesvereniging de heer H. N. Hol lander behandelde Dr. Berghuis het onder werp Chr. politiek in deze tijd. Uitvoerig schetste spr. als Inleiding tot z'n eigenlijke onderwerp de algemene politieke constellatie in Nederland. Het menselijk kunnen heeft zich ontplooid tot ongekende hoogte. Daartegenover aldus spr. is het nihilisme op ernstige wijze toe genomen. Als er al eens de vraag wordt gesteld of wij ons niet in onze eigen kring terug die nen te trekken om onze principes veilig te stellen moeten wij daarop antwoorden dat zulks niet juist zou zijn. Wij moeten als Christelijke Partij in het offensief zo was de duidelijke mening van Dr. Berghuis. „De Anti Revolu tonaire Partij heeft een groots verleden" zo stelde spr. vervolgens vast. Daarvoor zijn wij dankbaar maar het is niet voldoende om op dat verleden te leu nen. Ook in deze dynamische tijd moeten wij onze principes uitdragen aldus spr. Er zijn tegenwoordig in elke partij wel botsingen van meningen. Ook in onze partij hebben zich deze meningsverschillen wel eens gemanifesteerd. Toch is het onze plicht een vaste koers te blijven volgen. Dr. Berghuis constateerde dat de buitenlandse politiek steeds meer in de belangstelling van de kiesverenigingen komt te staan. Voerden wij voor de oorlog een neutrale politiek, thans is dat niet meer mogelijk. Ve len hebben gehoopt dat het geallieerde bond genootschap met Rusland zou resulteren in een vredesbondgenootschap Helaas is daar van niets terecht gekomen. De grote kracht van de vrije landen ligt in het met elkaar verbonden zijn. De Europese integratie acht te spr. een dwingende eis voor behoud van de vrede. Ook in onze kring wordt dat steeds meer begrepen aldus spr. Sprekende over de binnenlandse situatie achtte spr. het een Chr. sociale opdracht de minst draagkrachtigen te beschermen en ook deze groep te laten delen in wat „de welvaart" wordt genoemd. De bescherming van de zwakkeren, een Chr. sociale plicht, beperkt zich niet tot ons eigen land. Ook an dere noodlijdende volken dienen door ons ge steund te worden, aldus Dr. Berghuis. De 19e eeuw heeft een gunstige ontwikke ling in de erkenning van de taak die de ar beider in het maatschappelijk bestel heeft, te zien gegeven. Thans is het een voorname taak de onder ontwikkelde gebieden onze steun te geven. Ten aanzien van de vrije zaterdag was spr. van mening, dat deze „ons land heeft over rompeld". De vraag is wel eens gerezen: Kan onze eigen economie dit wel aan? Ten aanzien van het Nieuw-Guinea pro bleem herinnerde spr. er aan, dat ev in Voor de Streekconferentie van de NUSO de Nederlandse Unie van Speeltuinorgani saties, die zaterdagmiddag in het Parkge bouw werd gehouden bestond behoorlijke be langstelling. Uit practisch alle steden en dor pen van Twen the was men naar Rijssen gekomen om zich te bezinnen op de talrijke problemen verbonden aan het speeltuinwerk. De voorzitter van de samenwerkende speel tuinorganisaties te Rijssen de heer H. G. Ber- kel sprak een welkomstwoord, waarna door de heer D. Vijlbrief landelijk bestuurslid van de NUSO een inleiding werd gehouden over het clubwerk in het speeltuinwerk. De heer Vijlbrief bleek over een grote er varing te beschikken en duidelijk bleek welk een belangrijke taak de NUSO als overkoe pelende organisatie voor de vele speeltuin verenigingen in den lande verricht. Vanuit de NUSO geeft men richtlijnen, doet sugges ties organiseert cursussen en pleit bij de rijksoverheid voor medewerking in de be langrijke taak, die de besturen van de speel tuinverenigingen op zich hebben genomen. Een van de grootste vraagstukken is al tijd de leiding. Als men stelt, dat de kin deren in het clubwerk iets moet worden meegegven, iets moet worden bijgebracht, dan is een van de voorwaarden deskundige leiding in het clubhuiswerk. Drs. Borrie de voorzitter van NUSO hield een enthousiaste inleiding over het onder werp „Speeltuinwerk en Openbare speelgele- genheden". Ook hier werpen zich tal van vragen op en kampt men nog steeds met vele moeilijkheden. Zijn vele gemeentebesturen bereid de ver enigingen de helpende hand te bieden, nog niet overal is het belang van het speeltuin werk doorgedrongep. Ten aanzien van het toezicht op de speeltuinen werd de mening geopperd, dat ook hier een verantwoorde oplossing gevonden dient te worden. Niet overal is men met arbeiders uit de G.S.W. sector op de goede weg. Meer begrip voor de noodzaak van een toezichthouder die zijn 'crantwoordelijkheid kent werd een dringen de noodzaak genoemd. Er werden tal van vragen gesteld, die door de inleiders werden beantwoord. In Manoekwari, Nieuw-Guinea, worden Pa poea's opgeleid voor het vrijwilligers korps. Anti Revolutionnaire kring deining was ont staan over de plotselinge koersverandering van de partij. Onze eigen problemen moeten wij in dit veelomvattende vraagstuk volko men terzijde kunnen zetten. Het gaat om de toekomst van de Papoea's. De Verenigde Naties hebben geweigerd 't beheer over te nemen. Nederland heeft veel goeds tot stand gebracht in Nieuw-Guinea was de heer Berghuis van mening en al on ze goedbedoelde pogingen om uit de impas se te komen stranden op de politiek van de regering van Indonesië. Spr. was er van overtuigd, dat Nieuw-Gui nea in de toekomst met Indonesië te maken zou krijgen. Onze partij heeft een open ge sprek voorgesteld. Dit voorstel is door de regering overgenomen, maar men kon met de Indonesische condities niet akkoord gaan. Wij moeten niet capituleren voor dreigemen ten. Onze plicht is het de Papoea's te be schermen. Staande te midden van belangrijke veran deringen zowel op binnenlands- als op bui tenlands niveau moet onze partij zijn Bij belse doelstelling tot ontplooiing brengen. Wij moeten onze beginselen meer propa geren aldus spr. Behoort u tot degenen, die een maaltijd zonder soep niet af vinden óf beschouwt u de soep als een extraatje voor zon- en feest dagen? Hoe dan ook, een paar variaties op het repertoire zullen vast welkom zijn. Hier vindt u er enkele. Denk ook eens aan een kop soep bij de boterham op een koude dag. Recepten voor 4 personen. Haaievinnensoep. Deze soep heeft met haaien niets uit te staan, maar hij ziet er wel aardig uit. Hebt u de bouillon heet en wel klaar staan, dan is hij zó gereed. De bouillon kan gemaakt zijn van een blokje of pakje of echt van beenderen en-of vlees. Op 1 liter bouillon 1 klein ei nemen. Het ei loskloppen met een lepel water en wat zout. De bouillon aan de kook brengen en 't ei door een niet al te fijne zeef erin schen ken. De bouillon binden met 3 afgestreken eetlepels aardappelmeel. Gebonden vissoep. 1 liter viskooknat of water en een kleine vis, citroenschil, een stukje ui, wat prei, sel derij en/of peterselie, (tijm, foelie) 40 g. (4 eetlepels) boter of margarine, 40 g. (6 eetle pels) bloem, zout, peper (melk). De vis wassen en opzetten met ruim 1 li ter water met zout, de grof gesneden groen ten. de kruiden en een dun stukje citroen schil. Of het viskooknat, dat niet zout mag zijn, met de groenten, kruiden en citroen schil opzetten. Het geheel aan de kook brengen en zach tjes plm. 20 minuten laten trekken. De soep zeven. Enkele mooie stukjes vis bewaren voor vulling. De boter of margarine smelten. De bloem erdoor roeren en geleidelijk onder steeds roeren het visnat toevoegen. De soep even laten doorkoken en op smaak afmaken met (een scheutje melk) peper en zeer fijn gesne den peterseliegroen. De achtergehouden vis in kléine stukjes verdeeld zo in de soep op dienen of er kleine balletjes van maken. Hiertoe de vis fijn maken en vermengen met zoveel geweekt oud brood dat het meng sel tot balletjes gevormd kan worden. De balletjes op smaak afmaken met zout (peper en) fijn gesneden peterselie en 5 minuten in de soep meekoken. Als een wat stevige soep bij het brood of als begin van een verder wat lichte maal tijd kunnen we kiezen een: Bruine bonensoep met groenten. 150 g bruine bonen, 1 1/4 liter water, 250 g gemengde groenten (ui, prei, wortel en knol selderij), zout, peper, een laurierblad (aroma, tomatenpuree), plm. 15 g boter of margari ne, peterselie en/of selderij. De bonen wassen en een nacht weken in het water met zout. De bonen aan de kook brengen in het week water met het laurier blad en gaar koken in ongeveer IV2 uur. De bonen uit het kooknat nemen en fijn druk ken of stampen. De verkregen bonenpuree door het kooknat roeren en weer aan de kook brengen. (De soep zeven.) De groenten en de peterselie- en'of selderij- stengels schoonmaken, wassen en klein snij den. De groenten in de boter of margarine ongeveer 10 minuten zachtjes fruiten. De groenten aan de soep toevoegen en deze des gewenst op smaak afmaken met aroma en tomatenpuree. De soep nog enkele minuten laten doorkoken en op het laatst zeer fijn gesneden peterselie- en/of selderijgroen erdoor roeren. Deze soep kan vanzelfsprekend ook ge maakt worden van een rest gekookte bonen. Aardappelsoep. 1 liter water, 400 g (plm. 5) gekookte aard appelen, 200 g prei en ui, 100 g gehakt, 20 g (2 eetlepels) boter of margarine, zout (tijm, peper), 2 bouillonblokjes, melk, peterselie. De prei en ui schoonmaken, wassen en klein snijden. De boter of margarine smelten en de groente ongeveer 10 minuten zachtjes fruiten. De aardappelen fijn stampen of in een mixer fijn maken en aan de groente toevoegen. Onder roeren het water erbij schenken. Het niet-aangemaakte gehakt, zout (tijm, peper) en de bouillonblokjes toevoe gen. De massa weer aan de kook brengen en het gehakt met een garde loskloppen. Het geheel nog ongeveer 5 minuten zach tjes laten koken. De soep op smaak afmaken met een scheutje melk en zeer fijngesneden peterseliegroen. Deze, soep kan ook gemaakt worden met vers gekookte aardappelen.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 2