De oude Rijn in het Europa nieuwe 1 l„jd Voor een Europese politieke unie West-Duitsland's eerste vrouwelijke minister Bronchiletten en handen ruw? PUROL Vrijdag 2 februari 1962 Pagina 5 Internationale waterweg bij Bingen zeer gevaarlijk Gestremd verkeer De Loreley zingt nog altijd Unieke rivier Internationaal Grote toekomst Plezierige vrij et ijdsbestedi n g Winkelwijken in miniatuur op de voorjaarsbeurs Brochure ..Kanker een probleem?" Elisabeth Schwarzhaupt Dappere vrouw, die het tegen Hitler opnam Omvangrijke taak v BONN, - Wat kan en moet er van de Oude Rijn in het nieuwe Europa worden? Deze vraag houdt het Europese Parlement bezig. En dan blijkt, dat de Rijn in méér dan een opzicht een rivier is. Een speciale commissie van het Europese Parlement van de zes landen heeft een studie- en informa tiereis op de Rijn gemaakt. De commissie voer van Mainz tot Emmerik en heeft een reeks havens aan de rivier en de Rijn mond bezocht. De commissie is zulks doende tot het re sultaat gekomen, dat voor de Rijn het een en ander moet worden gedaan om haar te verjongen en aan de moderne tijd aan te passen. Een andere conclusie is, dat alles wat men voor de Rijn doet in het belang en derhalve met de hulp van het gehel Europe se Economische Gemeenschap moet worden gedaan. Want, voor de gemeenschappelijke markt is en blijft de Rijn de voornaamste ver keersader voor de toevoer van grondstoffen en de uitvoer van industrieprodukten. Het is de belangrijkste verkeersweg in het Eu ropa van de Zes -De Rijn heeft ook het sterkste verkeer van alle Europese waterwegen. In de afge lopen tien jaren werd dit verkeer meer dan verdubbeld. En daar kan de Rijn niet meer tegenop. Gezien de toenemende eisen van de scheepvaart blijft Vader Rijn in gebreke. De waterdiepte is van traject tot traject verschillend. De geringste diepte is 1.70 m., de grootste meer dan 8 meter. Omdat de meeste schepen, die de Rijn bevaren bij volle lading een diepgang van 2,5 meer hebben, wordt het verkeer op de trajecten waarbij de waterstand onder de minimum-diepte kan vallen, gestremd of be perkt. Met andere woorden, de schepen kunnen het zo belangrijk traject Mannheim- Keulen op ruim honderd dagen van het jaar niet bevaren en op het traject St. Goar- Mannheim is het verkeer met volle lading ongeveer zes maanden per jaar gestremd. Vandaar dat behalve de lopende onkosten voor instandhouding aanzienlijke werkzaam heden om de vaargeulen te verdiepen en te reguleren dringend noodzakelijk zijn, op dat deze verkeershindernissen en het aantal ongevallen worden verminderd. Want ongelukken gebeuren er op de Rijn. In 1960 liefst 952. De meesten daarvan ge beurden in het „Binger Loch". Zo wordt het traject tussen Rüdesheim en Assmannshau- sen genoemd. De Rijnvaarders van het Europese Par lement waren er wel een beetje verbaasd over, dat de Rijn bij Bingen er als een bergrivier uitziet. Hier kronkelt de Rijn zich tussen de stei le hellingen van Hunsrück en Taunus. Voor de honderdduizenden toeristen, die ie der jaar van heinde en verre komen om de romantische schoonheid van de Rijn te beleven, is dit een onvergetelijke aanblik. Voor de schippers, die goederen stroomop- en afwaarts vervoeren geldt nog altijd het oude lied van Heinrich Heine, van de Lore ley, wier goudblonde haren en verlokkend gezang de schipper zo in de war bracht, dat hij het gevaar van de stromingen en kolken vergat en daarin omkwam. Derge lijke gevaarlijke draaikolken beheersen ook het „Binger Loch", waar dwars door het rivierbed een kwartsbank loopt. Er zijn hier twee vaargeulen, die 30 en 60 m breed zijn. De sterke stroomversnellingen, de hellingen in het water, alsmede de lage waterstand en de sterke bochten in een der vaargeulen maken het bevaren van dit traject lastig en gevaarlijk. Hier houdt dus de romantiek op, en het praktische leven begint. Weliswaar zijn de werkzaamheden om de Rijnbedding tussen Mannheim en St. Goar uit te diepen al aan de gang, maar verbeteringen en verande ringen van het Binger Loch zijn nog in het stadium van de voorbereiding. Dat zijn zeer omvangrijke werkzaamheden, waarvoor enor me middelen moeten worden opgebracht. Zij komen tengevolge van de geldende be palingen ten laste van de Rijnoever-staat, in dit geval dus de Bondsrepubliek. Deze bepalingen staan in de beroemde Ac te van Mannheim van 1868. Ook daardoor is de Rijn een unieke rivier. Dit thans nog geldende Rijn-statuut berust op het grond beginsel van de vrijheid van de scheepvaart en gelijkheid van behandeling van een ie der, die de Rijn bevaart. In tegenstelling tot andere rivieren is de Rijn door dit nu bijna honderd jaren oude verdrag vrij van vaargeld. Of echter gezien de vele investeringen, die ter verruiming van de vervoerscapa citeit van de Rijn noodzakelijk zijn, niet een herziening van de Acte noodzakelijk wordt deze vraag werd door de parlementariërs positief beantwoord. Zij zou binnen het ka der van de gemenschappelijke vervoerspoli- tiek van de zes E.E.G.-landen vallen en zich op het beginsel moeten baseren, dat aan de kosten van de uitbreiding, de zogenoem de infra stuctuur, allen deel moeten nemen, die de Rijn bevaren. Tenslotte is de Rijn een unieke rivier, om dat hij er aanspraak op kan maken, dat aan zijn oevers het internationalisme wel de meest duurzame resultaten heeft geboekt. Het eerste internationale verdrag over de Rijn werd in het jaar 1254 gesloten. Wel ke rivier stroomt door zoveel verschillende landen: Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, over een lengte van 700 kilometer, Neder land. Maar ook België en Oostenrijk profite ren van deze rivier, die zij zowel voor hun handel op het Europese vasteland als ook met landen overzee gebruiken. Want de ge hele zware industrie, de veredelings-industrie en de verschillende takken van energiepro- duktie gebruiken deze waterweg, die vervoer tegen zo laag mogelijke prijzen mogelijk maakt. Geen wonder, dat de Europese parlement- leden de Rijn nog een grote toekomst voor spellen. Zij wijzen op de noodzaak een ver binding van de Rijn en zijn zijrivieren met de systemen van andere waterwegen, en wel van de Rhone en de Donau, te leggen. Als grootste Europese waterweg, waarvan de betekenis door de Euromarkt en Europese Economische Gemeenschap nog is gestegen, moet de Rijn een verbinding met de Mid dellandse Zee en alle andere landen van Europa krijgen. Door de toegang tot de landen van de Middellandse Zee en Noord-Afrika door wa terwegen, waardoor de grote produktie- en industriecentra van Midden-Europa met el kaar kunnen worden verbonden, kunnen bo vendien vervoersstromingen van het aller grootste belang ontstaan. Voor de oude- Rijn een nieuwe, waarlijk Europese taak Advertentie Steekproeven hebben uitgewezen dat de vrije zaterdag er in belangrijke mate toe heeft bijgedragen dat het tuinieren volop in de belangstelling is komen te staan. Ve len zien het vertoeven in de buitenlucht in een eigen tuin als een ideale wijze van vrij etij dsbesteding Ook dan kunnen zich echter problemen voordoen. Een daarvan is hoeveel mest er gegeven moet worden. Het is uitermate moei lijk om hiervoor een algemeen advies te ge ven omdat er grote verschillen in de bodem vruchtbaarheid voorkomen. Wil men een juiste bemesting toepassen dan zal deze gebaseerd moeten zijn op de resultaten van het grondonderzoek. Dit wordt verricht door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek. Een dergelijk advies blijft vijf jaar geldig. Door het toepassen van grondonderzoek kunnen veel narigheden op het gebied van de be mesting worden voorkomen en uit dien hoof de kan de vrije tijd een plezierige tijd wor den. Op de komende Voorjaarsbeurs te Utrecht (van 12 tot en met 20 maart a.s.) zal een speciale stand ingericht zijn met maquettes en foto's van winkelwijken in Nederland en het buitenland. Daarme zal de bezoeker van de Jaarbeurs worden geconfronteerd met de projecten, plannen en inzichten bij de bouw van nieuwe wijken en sanering van ou de stadskernen met het accent op de vesti ging van winkels en ambachtsbedrijven, zo als deze reeds zijn toegepast en in de na bije toekomst nog meer zullen gebeuren. Men wil daarmee allereerst de midden stander wijzen op zijn kansen en mogelijk heden, doch ook de stedelijke plannenma kers tonen welke enorme ontwikkeling de dienstverlenende sector op het gebied van nieuwe of vernieuwde vestiging doormaakt De grootscheepse uitbreiding van steden en dorpen, de schoonmaakbeurten in de oude kernen, de drastische wijzigingen in de koop gewoonten, nog gestimuleerd door de enor me toeneming van het gemotoriseerde ver keer, èn Amerikaanse invloeden hebben iri de distributie een ware revolutie ontketend. In miniatuur uitgestald op de parterre van de Irenehal (Vredenburggebouwen) toege licht met foto's en speciaal ontworpen brochures zal van deze ontwikkeling een overzichtelijk beeld worden gegeven. De organisatoren van deze stand, die 180 m2 beslaat, zijn de landelijke Middenstands centrales en de bekende instellingen voor de middenstand, de Rijksmiddenstandsvoorlich- tingsdienst en de Jaarbeurs zelf. Daarnaast zal men in deze stand, ten behoeve van de middenstanders inlichtingen en adviezen ver strekken onder meer over vestigingsplaats, financiering, indeling van de bedrijfsruimte en het assortiment. In deze vorm en met dit karakter kan dit Middenstandscentrum op de a.s. Voor jaarsbeurs als een grote aanwinst worden beschouwd. E Het modehuis Fontana is verantwoordelijk voor dit ochtend-ensemble. De mouwen ontbreken. Er kunnen een zwarte grote hoed en zwarte handschoenen bij gedragen worden. De thans zekere overgang naar de twee de fase van de Euromarkt maakt de econo mische samenwerking in het vrije Europa nog intensiever en is tevens een veelbelo vende stap voorwaarts naar de Europese politieke unie. De lange worsteling in de Ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap ten einde tot voor allen dragelijke voorwaar den voor een gecoördineerde landbouwpoli tiek te komen, is een bewijs van de zorg vuldigheid pp ernst waarmede het grote werk van de aaneensluiting wordt voltrok ken. Nu is ook op het zo gevoelige gebied van de landbouw de oplossing gevonden, die noodzakelijk is voor het verwezenlijken van een groot economisch gebied, waarin gelei delijk de nationale economiën van de leden van de E E.G. tot een hogere economische eenheid unnen vergroeien. Zonder overdrijving mag het resultaat van Brussel een van de belangrijkste gebeurte nissen in de Europese geschiedenis van de ze eeuw worden genoemd. Steeds echter zal het doel van het Europese werk uiteindelijk van politieke aard zijn. Het economische handelen is een onmisbare inleiding en moet voortdurende aanvulling blijven. Het was ver standig en juist allereerst de economische eenheid van Europa te bewerkstelligen, want zij biedt de meest solide, door weerstand vermogen gekenmerkte grondslag voor de politieke voltooiing. De nauwe politieke verbintenis moet ech ter op de economische versmelting volgen. Het kan immers niet uitblijven, dat steeds weer besluiten over interne verhoudingen in de economische gemeenschap en over 'bui tenlandse betrekkingen moeten worden ge troffen. De recente besluiten van Brussel zijn baan brekend voor een vrij Europa, dat onder ling hecht verbonden wil zijn. Niet minder groot is hun betekenis voor de internatio nale spanningen in de verhouding tussen het vrije Westen en het communistische Oosten. De communisten moeten thans in zien, dat zij zich hebben vergist in hun op vatting, dat de vrij wereld op het punt staat uiteen te vallen en nauwelijks nog tot flflpsP Dit is een van de slaapzalen in de particuliere Gordonstoun school" in Schotland, waar prins Charles van Engeland het komende school jaar naar toe gaat. De leerlingen van deze school krijgen een Spar taans te noemen opvoeding, waar bij het accent gelegd wordt op it buitentraining voor de ontwikk ling van het karakter en het initi tief van de jongens. Ook prii Philip van Engeland heeft op de\ school zijn jongensjaren doorgt bracht. alomvattende activiteit in staat is. Het moet ongetwijfeld indruk hebben gemaakt, dat men er in Brussel in is geslaagd ook tegen strijdige economische belangen van de deel nemers aan de onderhandelingen onder een hoedje te vangen. Hoeveel gemakkelijker zal het nu zijn gemeenschappelijk tegen gevaar op te treden en het verdedigingsfront te gen het internationale communisme hecht en sterk te maken. Moskou zal de versterking van Europa bespeuren. De stelling van het Kremlin van het verval van de zogenoem de kapitalistische wereld en van de zoge naamd hopeloze wederzijdse vijandschap der verschillende krachten in de landen en vol ken van het vrije Europa is weerlegd. De Europese landen hebben een getuige nis afgelegd voor de geenszins verminder de Westelijke activiteit. Voor de 'menselijke vrijheid is een nieuwe beschermende muur opgetrokken. Deze dient ongetwijfeld ook voor de handhaving en bevestiging van de vrede voor alle volken, die er niet aan den ken hun vrijheid op te geven. Alle ook in Engeland en Amerika duidelijk merkbare tendenzen zich verregaand met de Europese gemeenschap te verbinden, krijgen thans nieuwe impulsen. De onlangs door de Stichting „Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding uitge geven brochure „Kanker, een Probleem?", van de hand van A. T. van Duinen, arts te Emmen, is thans ook in de boekhandel verkrijgbaar. In deze brochure, die o.m. handelt over het ontstaan en de bestrijding van deze ziekte, wordt vooral ook stelling genomen tegen de nog te veel verbreide, redeloze angst voor kanker. Immers te veel nog draagt deze ziekte voor de leek het ken merk van een slepend pijnlijk ziekteproces, waarvoor geen enkel kruid gewassen schijnt. Dit is echter een te somber en bovenal ook onjuist beeld. Immers in vele gevallen kan de ziekte, mits tijdig ontdekt, met suc- xes worden bestreden. Helaas weerhoudt de angst velen te lang van een dokters bezoek, hetgeen een succesvol ingrijpen dan vaak bijzonder bemoeilijkt, ja zelfs onmogelijk maakt. Daarom dreigt de angst een groter gevaar te worden dan de ziekte zelf. Dit - en nog veel meer interessante gege vens - staan vermeld in de brochure „Kan ker, een Probleem?", die thans dank zij de béreidwillige medewerking van de directie van het Centraal Boekhuis te Amsterdam, Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 95ct In het vierde kabinet van dr. Adenauer heeft voor het eerst in Duitsland een vrouw als minister zitting. Het is de Bondsdag afgevaardigde van de CDU en lid van de protestantse kerkeraad, dr. Elisabeth Schwarz haupt, die het ministerie van volksgezond heid leidt Men kan in zoverre spreken over een historisch gebeuren, als men bedenkt, dat de Duitse vrouwen sedert 1919 het actieve en passieve kiesrecht bezitten zonder tot nu toe een vertegenwoordigster rijkskabinet of sedert 1949 in een bondskabinet te hebben gehad. Tussen 1919 en 1933 speelden enkele vrouwelijke afgevaardigden een grote rol in het parlementaire leven. Enkele van hen zoals mevrouw Helene Weber en mevrouw Marie-Elisabeth Lüders, waren in de derde of zijn in de vierde Bondsdag als parle mentsleden werkzaam. In het Derde Rijk van Adolf Hitler was er in de politiek geen plaats voor vrouwen. Minister Schwarzhaupt is reeds voor de der de keer afgevaardigde in de bondsdag. Zij stamt uit een familie van politici. Zij stu deerde rechten. In 1932 werd zij in haar ge boortestad, Frankfort aan de Main, wegens de kritiek, die zij op Hitler's opvattingen over de vrouw uitoefende, door de nationaal- socialisten ter verantwoording geroepen. Zij verdedigde haar standpunt moedig en verdiende toen haar eerste sporen in de po litiek. In het Derde Rijk was er voor haar natuurlijk geen gelegenheid om in het open baar te werken. Zij wilde oorspronkelijk jeugdrechter worden, moest echter ontslag nemen. Bij de Duitse Bond van Gepensio neerden en sedert 1936 bij de kanselarij van de protestantse kerk leerde zij de so ciale problematiek kennen. Haar sociale prak tijk bestond uit ontmoetingen met raad en hulp zoeken rouwen, waarbij het meest al ging om -dijksmoeilijkheden, familie bezoeken, 1 Ub aan gepensioneerden, door tenen etc. de inflatie Deze erv; dag goed v- ke was va' jeugdproblfin* kwam haar in de Bonds- y°eds wanneer er spra- en familiekwesties, i lettering van pensioe nen was dr. Schwarzhaupt bij de bevoegde instanties of op de tribune van het parle ment te vinden. Ze kweet zich oordeelkun dig van haar taak en stond haar man. Daar bij kwam haar ook van pas, dat ze in de protestantse kanselarij in Berlijn en in Frank fort, bij de UNESCO, op haar buitenlandse reizen en vooral op de conferenties van de Oecumenische Raad der Kerken de „prak tische" theologie had leren kennen. Vol ijver streed ze tegen de schematische ge lijkstelling van man en vrouw, zoals dit in de praktijk van het marxisme gebeurt. In haar redevoeringen spreekt zij steeds weer over het nieuwe recht voor de moe ders, de vastlegging van de grondbeginse len van het huwelijk en de opheffing van het buitenshuis werken van moeders. Thans nu zij het ministerie van volksge zondheid onder haar hoede heeft, heeft zij heel veel aan haar in de praktijk opgeda ne ervaringen. Bvendien moet ze op me nig voor haar nieuwe terrein trachten de taken te coördineren, welke vallen onder het ressort volksgezondheid. Dat zijn het gezondheidswezen bij het mi nisterie te Bonn, het federale gezondheids bureau en het Robert Koch-Instituut, het Instituut voor Water-, Bodem- en Luchthy- giëne, het Instituut van onderzoek voor al gemene hygiëne en gezondheidstechniek en het Max von Pettenhofer-Instituut te Berlijn. Voorts sociaal werk van het ministerie voor atoomenergie en waterstaat. Voor een der gelijke omvangrijke taak zal zij zeker niet capituleren, ofschoon ze niet op ieder ge bied ervaring heeft. Overigens is in een de mocratie de minister in de regel in de eer ste plaats politicus en hij heeft de mogelijk heid om de vakkennis van zijn medewerkers dienstbaar te maken aan de conceptie van de regering en de richtlijnen van de Bonds kanselier. Het zuiver houden van de lucht en het wa ters, alsmede de bestrijding van lawaai zal behoren tot de belangrijkste taak van de nieuwe minister. Als op dit gebied het eer ste succes, resultaat van veel en zwaar werk zichtbaar wordt, kan mevr. Elisabeth Schwarz haupt rekenen op de waardering van het publiek.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5