Gemeente bouwt industriehal lung aeam i k?&Damp Wordt Pelmolen afgebroken? Jaarvergadering Konijnenfokkers- en Pluimveevereniging hengelo's) V bier raRYPERM RAAD RUSSEN Schoolverzuim Spraakonderwijs Bouwterreinen Bouw industriehal Rondvraag Afbraak Pelmolen Tarieven uaterleiding Slechte wermr Y.V. „EXCELSIOR" Zwemvereniging neemt deel aan wintercompetitie ZAKENNIEUWS Vr-óiag 2 februari 1962 Pagina 3 f ook hier! X Advertentie In betrekkelijk korte tijd zag de raad van Rijssen zich kans een 29-tal punten tel lende agenda af te handelen. Een groot deel van deze punten waren hamerstukken o.a. voorstellen tot verkoop van bouwterreinen aan diverse Rijssenaren. Eigenlijk gaf geen enkel voorstel van B. en W. aanleiding er een langgerekt debat over te houden, zodat de vergadering een vlot verloop had. Over het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een nieuwe verordening be trekking hebbende op het toepassen van verhaal voor het spraakonderwijs werden een aantal opmerkingen gemaakt. De heer Ter Horst maakte bij het begin van de vergadering een opmerking over de in het laatst van december gehouden be grotingsvergadering. Spr. was van mening, dat men in principe vast diente te stellen .op welke wijze de gemeentebegroting zou moe ten worden behandeld. Er worden volgens mij aldus de heer Ter Horst al te veel op merkingen gemaakt die niet direct met de begroting te maken hebben. Het heeft er de schijn van dat meer dan een opmerking in een rondvraag naar voren moesten worden gebracht. Spr. doelde op de z.g. algemene beschou wingen, die door enkele raadsleden waren gehouden. Deze nemen veel te veel tijd in beslag meende de heer Ter Horst. Er wor den bepaalde wensen naar voren gebracht, die toch niet te verwezenlijken zijn. Burge meester Landweer antwoordde, dat de raad de gelegenheid moest hebben bepaalde wen sen kenbaar te maken. Als men dat wil kan iedereen een algemene beschouwing houden. Het is niet de taak van B. en W. dit te beletten. De heer Jansen vond het wel gewenst, dat men zich zelf beperkingen oplegde. Op zichzelf vond spr. het houden van een alg. beschouwing „wel nuttig". Dit kan zelfs de behandeling van de begroting bekorten. Vroe ger toen de begroting artikelsgewijs werd afgehandeld, nam de vergadering veel meer tijd in beslag. De heer Hodes dacht, dat een en ander moest worden gezien in „het licht van de verkiezingen, die hun schaduwen vooruit werpen". Het was de heer Haase opgeval len in het rapport van de commissie tot we ring van schoolverzuim, dat in de Openbare Lagere school veel meer onwettige verzui men waren geconstateerd dan in welke an dere school dan ook. De burgemeseter gaf ten antwoord, dat deze school kennelijk te kampen had met bepaalde gezinnen, die op dit gebied erg slordig waren. De commissie tot wering van schoolverzuim moet hiertegen optreden aldus het geluid dat in de raad naar voren werd gebracht. Bij het volgen van spraakonderwijs moet door de ouders een gedeelte van de kos ten worden bijgedragen. Een verordening waarop dit verhaalspercentage gebaseerd is was naar de mening van B. en W. verou derd om welke reden men de raad voor stelde een nieuwe verordening vast te stellen. Sinds kort is in Rijssen een spraaklerares werkzaam, die in samenwerking met de schoolarts een onderzoek heeft ingesteld, met als resultaat, dat vastgesteld kon worden, dat 47 kinderen een ernstige afwijking had den. De ouders van deze kinderen werden aangechreven. Niet minder dan 21 ouders hebben om financiële redenen tegen behan deling van hun kinderen bezwaar gemaakt. De heer J. Voortman (SGP) vond het eigenaardig, dat het lager onderwijs kos teloos is, en dat voor het vo'gen van spraak onderwijs een bijdrage moet worden betaald. Ook de heer Paauwe was verwonderd over dit verhaal, vooral omdat hij zich kon in denken, dat het inderdaad voor verschillende ouders bezwaarlijk was de bijdrage te moe ten voldoen. Iemand, die SO per week bruto ver dient heeft geen ruimte het verhaalspercen tage voor zijn kind(eren) te betalen. Spr. vond het spraakonderwijs nuttig en stelde voor het verhaal niet eerder toe te passen dan bij' het betalen van loonbelasting van 200 Weth. Scholman zette uiteen, dat dit voorstel juist een belangrijke verbetering beoogt. Vele bezwaren zijn door deze nieuwe verordening opgeheven meende spr. Het ver goedingspercentage voor de reiskosten is bij de wet geregeld, het onderwijs niet zo stelde spr. die voorts van mening was, dat even tuele moeilijkheden slechts tot sporadische gevallen beperkt zouden blijven. De voorzitter (burgemeester Landweer) vul de de wethouder nog aan door te zeggen, dat Ged. Staten verlangde, dat een deel van de kosten op de ouders verhaald wordt. Daar kunnen we niet onderuit. De heer Haase, wilde evenals de heer Paauwe het verhaal tot het minimum be perken. Op voorstel van de heer Hodes, werd het voorstel ter nadere overweging en bestude ring teruggenomen. In het bestuur van de Grietje en Jan ter Horststichting werd herkozen de heer A. Ot- ten. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de heren J. H. F. Brand en B. J. Kappert. Bij een grondtransactie sneed de heer Ter Horst een verstrekkend probleem aan. Spr. was n.l. van mening, dat de gemeente bouwterrein beschikbaar moest stellen o.a. voor „de kleine man". Spr. kon zich n.l. voorstellen dat men graag in 'n bepaald gedeel te van de gemeente wilde wonen, terwijl men financieel niet krachtig genoeg was dit plan te realiseren. De mogelijkheid kon toch be staan, dat men voldoende had gespaard voor het kopen van een bouwterrein. Spr. zag daarin een mogelijkheid tot geld belegging en anderszins een stimulering van het sparen. Wethouder Goosen was van mening, dat aan deze procedure vele bezwaren verbonden zouden zijn. In het verleden heeft de ge meente juist getracht grondspeculaties tegen te gaan. Naar het idee van de heer Ter Horst zou een veel groter terrein dan thans nodig is, in exploitatie moeten worden ge nomen, terwijl de gemeente maar moest afwachten wanneer het volgebouwd zou wor den. Dit zou zo meende weth. Goosen zeer grote investeringen vergen en de prijzen van de bouwterreinen zouden belangrijk hoger ko- mgn te liggen, zodat er geen enkel belang mee gediend zou zijn. Ook de voorzitter was van mening, dat reationele bebouwing van een uibreidingsplan de voorkeur verdiende. De heer Ter Avest kon de zienswijze van éde heer Ter Horst evenmin delen als iemand met een kleine beurs zou kunnen specule ren, dan is daarvoor de mogeliikheid voor financieel krachtigen uiteraard veel groter Het denkbeeld dat een groot complex onre gelmatig zou worden bebouwd kon spr. niet bekoren. Dat is niet goed en ook niet nodig aldus spr. De heer Ter Horst: Als 'n een voudig man zich op een benaald moment met betrekking tot een bouwterrein veilig stelt, dan is dat geen speculeren. Met de opmerking van de heer Haase dat noodzakeliike systematisch bebouwing van een uitbreidinaqpian ingevaar zou worden gebracht werd deze gedachtenwisseling be sloten. Het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een industriehal, waarvan de kosten geraamd worden op 155.000 (exclusief de kosten van elektrische installatie en verwar ming) werd door de raad aangenomen. Op een vraag van de heer Ter Avest antwoord de de voorzitter, dat de hal plaats zal kunnen bieden voor 3 bedrijven. De lederwarenfa- briek Körbl die thans is ondergebracht in een gebouwtje aan de Markeloseweg is een serieuze gegadigde. In het dokter Stokkersfonds berust een aandeel van de N.V. Ned. Stoomblekerij te Nijver dal. Alle aandelen van deze NV zijn overge nomen door de NV's Gelderman en Zn, Kon. Textielfabrieken Nijverdal-ten Cate en P.F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken. B. en W. stelden de raad voor het oude aandeel te verkopen voor 2500 en een nieuw aandeel van de NV Nijverdal ten Cate terug te kopen. Verschillende raads leden waren van mening, dat aankoop van aandelen niet op de weg van de gemeente ligt. De heer Ter Horst was ook deze mening toegedaan. Wel kon spr. zich verenigen met de aankoop van een obligatie. Over het voorstel van B. en W. werd na verschillende beschouwingen gestemd. Het voorstel werd aangenomen. Tegen stem den de heren Voortman (SGP) en Ter Avest terwijl de heer Ter Horst blanco stemde. In de rondvraag stelde de heer ter Horst een belangrijke vraag. Is het juist, zo vroeg hij, dat voor de Pelmolen een afbraakver gunning is aangevraagd? Kennelijk tot zijn spijt moest burgemees ter Landweer antwoorden, dat 't hem be kend was, dat door de eigenaar 'n afbraak vergunning was aangevraagd bij de provin cie. De heer Ter Horst zou het ten zeerste betreuren, als deze unieke oude molen zou gaan verdw djnen. Spr. vroeg B. en W. als nog al het mogelijke te doen om dit te voorkomen. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. zouden willen doen wat ze konden, om de afbraak van dit historische bezit voor Rijs sen te voorkomen. We éunnen alsnog probe ren of we iets kunnen bereiken, maar hoop vol klonk deze opmerking niet. De heer Paauwe vroeg of het juist was, dat de tarieven voor het gymnastieklokaal aan de Lentfersweg verhoogd waren. De voorzitter gaf ten antwoord, dat hierop nader zou worden ingegaan. De heer Ter Avest informeerde naar de reden waarom de Waterleidingmaatschappij Overijssel haar tarieven zo drastisch had verhoogd. De gemeente Rijssen is „lid" van de W. M.O. aldus spr. Hoe is deze verhoging tot stand gekomen zo wilde hij graag weten. Wethouder Scholman deelde mede, dat op aandeelhoudersvergadering, in september ge houden tot deze tariefsverhoging besloten werd. Dat is gebeurd om 2 redenen aldus spr. eerstens omdat het „watergeld nog steeds gebaseerd was op de huurwaarde in 1954, zodat nog steeds geen rekening was gehouden met de diverse huurverhogingen en tweedens om de aansluiting van perce len in z.g. superonrendabele gebieden mo gelijk te maken. De vergadering was van mening, dat voor belanghebbenden in deze onrendabele gebie den een mogelijkheid tot aansluiting moest worden gezocht. Men is van plan binnen 5 jaar alle superonrendabele gebieden op het waterleidingnet aan te sluiten. De ver gadering was van mening, dat de gemeenschap voor dit doel een offer moest brengen en het voorstel tot verhoging van de tarieven werd aldus weth. Scholman met algemene stemmen aangenomen. De heer Ter Avest constateerde toch ergens een onbillijkheid, omdat aldus spr. slechts een gedeelte van de provincie offers moet brengen voor de z.g. super onrendabele ge bieden. De grote steden, die beschikken over een eigen watervoorziening in hun gemeente, dragen voor de super onrendabele gebieden niets bij. Ten aanzien van het beleid van „de mi nister" kon de heer Ter Avest de goedkeu ring van de verhoging van tarieven ook niet bewonderen. De prijs is behoorlijk verhoogd. De ene keer houdt de minister 't been stijf als prijsverhogingen voorgesteld worden en een bedrijf als de W.M.O. kan doen wat het wil. Dat de grote steden niet bijdroegen aan de oplossing van het probleem in de moeilijk aan te sluiten gebieden betreurde de voorzitter ook, de heer heer Haase deed de suggestie deze kwestie aan te roeren in de belangengemeenschap Twenthe Oost Gel derland waarbij de gemeente Rijssen ook is aanesloten. De heer ter Horst vi aandacht op de hopeloze situatie r ooral bij opdooi ontstaat in de Stokm sveldweg. De weg wordt volkomen kapot gereden door een vrachtauto, die dagelijks slechts 1 boer derij in deze weg moet bezoeken. Spr. vroeg of het mogelijk was, deze weg bij opdooi voor auto's af te sluiten, welke opmerking B. en W. in ernstige overweging namen. De heer Nijland voegde een vrolijke noot toe aan de rondvraag, door de wijze waarop hij de aandacht vroeg voor de slechte toe stand van het Middelveen. Ik ben daar pas geweest en de bewoners vroegen mij voor de slechte toestand van de weg aandacht te vragen. Het college van B. en W. weet er alles van hadden de bewoners gezegd. De voorzitter begreep kennelijk dat de heer Nijland er gens op doelde. In alle sportitiviteit zei burgemeester Landweer lachend: Inderdaad we weten daar alles van. We hebben daar n.l. vastgezeten. Bewoners van het Middelveen moesten er aan te pas komen om de wagen weer vlot te krijgen. Dat verbetering van het Mid delveen noodzakelijk is, is het college maar al te duideliik geworden. We hopen dat in de toestand van deze weg en van andere buitenwegen enige ver betering kan worden gebracht, aldus burge meester Landweer. In 't hotel Gijsbers hield de Rijssense pluimvee en konijnenfokkers veren. „De Eendracht" haar ledenvergadering. Naast de voorzitter der veren, allen had welkom geheten, gaf de penningmeester in dialect op humoristische wijze een over zicht over het 40-jarig bestaan der vereni ging, daarbij grote aandacht schenkend aan de oprichting in 1921, door wijlen J.v. Sluy- ters uit Goor. Vervolgens volgden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Hieruit bleek dat de veren, thans 50 leden telt en 7 do nateurs. De penningmeester kon zijn boeken over 1961 afsluiten met een batig saldo. De heer Joh. Kosters bracht verslag uit over de gehouden jubileum tentoonstelling. Deze was, wat het aantal inzendingen be- Advertentie Zaterdag a.s. zal het eerste elftal van Excelsior, dat momenteel in een derde klasse de tweede plaats bezit, in een uit wedstrijd de Elburgse Sportclub moeten be kampen. Het is bekend dat de Elburgers op eigen terrein zeer moeilijk te kloppen zijn en me de gezien de opmerkelijke succesen van de Elburgers in de laatste wedstrijden valt 't te bezien of de roodwitten beide puntjes mee kunnen brengen. Bij een overwinning zullen de roodwitte papieren wel bijzonder gunstig uitvallen. In ieder geval zal er door Poortman en z'n jongens hard aan getrokken moeten wor den en mogen de voorwaartsen niet ver zuimen te schieten. Het onnodige breiwerk in de voorhoede moet zo langzamerhand tot het verleden gaan behoren! Een grote scha re supporters (door de supp.ver. daartoe weer in de gelegenheid gesteld) zal jullie weer vergezellen! Veel Succes! Het bestuur van de zwem- en polovereni ging de Mors heeft besloten met alle teams die in het water kunnen worden gebracht deel te nemen aan de wintercompetitie van de afd. Overijssel van de K.N.Z.B. De wedstrijden, in het kader van deze competitie zullen worden gespeeld in de overdekte zweminrichtingen te Oldenzaal, Apeldoorn en Zwolle. De eerste wedstrijd, die door de Mors zal worden gespeeld heeft a.s. zaterdag te Ol denzaal plaats. Een damesteam zal dan uit komen o.a. tegen Enschede en Borculo. treft, als ook betreffende de kwaliteit een groot succes geweest. Jammer was echter, dat hij financieel een tekort had opgeleverd. Bij de gehouden bestuursverkiezing voor uit breiding van het bestuur met één lid, werd gekozen de heer H. ter Harmsel, ter wijl in de plaats van de heer Joh. Kosters die zich niet herkiesbaar stelde werd geko zen de heer Lajos Luby. De heren H. Pluimers en A. ter Harm sel werden gekozen als tatoeërders. Deze zullen bij de fokkers thuis komen tatoeë ren, mits bij de geboorte van de jonge ko nijnen hiervan binnen de acht dagen wordt kennis gegeven. Als bode werd herbenoemd de heer G.J. Luby. Bij de vraag van het bestuur, wat de le den wensten dit jaar, een tafelkeuring of een clubtentoonstelling, was men met grote meerderheid voor een clubtentoonstelling. Als datum werd vastgesteld vrijdag 23 en zaterdag 24 november, behoudens goedkeuring van de R.V.B. Voor grote hoenders en krie len zal gevraagd worden als keurmeester de heer G. Afink te Enschede, voor de sier- duiven de heer L. Maas te Enschede en voor de konijnen de heer van Kampen te Doetichem. Rest ons nog te melden dat de secreta ris in zijn jaarverslag, herinnerde aan de talrijke fraaie successen welke de leden hadden behaald met hun dieren op verschil lende tentoonstellingen, waarbij sommigen enkele keren een U. Dinsdag opende de fa. A. Bos haar ge- geel gemoderniseerde rookartikelenzaak en haar nieuwe boekhandel annex leesbibliotheek Het hoekpand Enterstraat Oosterhofweg biedt een grote ruimte, waar van bij de moder nisering dankbaar gebruik is gemaakt. Voor al de boekhandel is een opvallend ruime zaak geworden, die een fraaie aanblik biedt. Men heeft de beschikking over een ruime voorraad boeken, die door de wijze van opstelling een fleurig cachet aan de nieuwe zaak verlenen. De winkelbetimmering is zo danig aangebracht, dat men ook vanaf de straatzijde een goede indruk krijgt van de voorhanden boeken. De frontbreedte van de ze ruime boekhandel is bijna 10 meter. Aan alle onderdelen die de zaak een verzorg de indruk moeten geven is grote aandacht besteed. Ook de zaak in rookartikelen is op fraaie wijze gemoderniseerd, en vormt daardoor een aantrekkelijk geheel met de boekhan del. Zowel de beide etalages Is het inte rieur zijn goed verzorgd en vastgesteld kan worden, dat de fa. A. Bos het pand op zeer fraaie wijze heeft gemoderniseerd. De redactie van dit blad wenst de fa. daarmee veel succes toe. Dit is 'n maquette van wat „de modernste bioscoop ter wereld" wordt genoemd, en welke deel uit zal ma ken van de attracties van Hamburgs-St. Pau- li. In bet „cinetarium" zoals de officiële naam luidt, zal dezelfde rondom-projectie wor den bereikt welke men in Amerika met elf en in Rusland met 24 pro jectoren verkreeg. Het gebouw is een ontwerp van Adalbert Baltes. Paul Alkin van het college voor kunsten en ambachten te Bir mingham heeft uil fiberglas deze uiterst moderne ronde stoel gemaakt, welke niet alleen een smaakvolle aanwinst voor hel in terieur is, doch waar in het tevens gemak- kelijk zitten is. De lichtgewicht stoel is te zien op de grote meu beltentoonstelling, welke maandag in Earls Court in Londen is geopend. Advertentie

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3