WERELDVRAAGSTUKKEN IN DE ERÖBELKLAS FILMNIEUf S FRAAIE SUCCESSEN OP NATIONALE SLOTSHOW Bijeenkomst „Arjos" Er wordt veel fruit aangeplant Tentoonstellingssuccessen V.V. „EXCELSIOR" -Maiketö lit kM JlPfef Vrijdag en zaterdag de film Eddie kent geen pardon Zoeken naar oplossing om oorlog te voorkomen Woensdag de film Meneer Hulot met vakantie Vrijdag januari 1962 Weekblad voor Rijssen Pagina 5 - Op de slotshow van het tentoonstellings seizoen 1961-1962 en georganiseerd door de „Kon. Ned. Veren. Avicultura" in de Houtrusthallen in Den Haag, waar ongeveer 4900 dieren waren ingezonden, behaalden verschillende leden van de Rijssense pluim vee- en konijnenfokkersveren, weer talrijke fraaie prijzen met hun dieren. Grote hoen ders. Comb. Peters Schreurs met Twentse Grijzen haan jong 3 GG, idem haan jong 4 GG idem hen jong 2 ZG, E. Peters met Barnevelders zwart hen oud 1 ZG idem haan jong 1 ZG en ereprijs, idem dubbelgezoomd haan jong GG idem hen jong 3 ZG. Afd. Krielen Lajos Luby met Hollandse kriel roodgeschouderd zilver patrijs haan jong G., idem blauw patrijs hen jong 1 ZG en 2 ere prijzen, idem hen jong G.G. A. J. Tijhof met Sebrught Kriel zilver haan oud 1 ZZG idem hen jong 4 ZG.t, G. Smit met Javakriel zwart haan jong 3 Z.Z.G. idem hen jong 2 ZZG, idem blauw haan jong 1 ZZG en 2 ere prijzen. G. J. Slagman met Maleier kriel haan jong 3 GG idem hen jong 2 ZZG, idem hen jong, 1 U en 3 ere prijzen. Afd. Sierduiven Onder voorzitterschap van de heer Klijn Hesselink hield de „Arjos" te Rijssen in de Wilhelminaschool alhier een bijeenkomst. Als spreker was uitgenodigd de heer Tim mermans uit Wierden, die een inleiding hield over het onderwerp: „De stromingen in de politieke partijen". Spr. was een groot voor stander van samenwerking tussen diverse partijen, echter voelde spr. niet voor de toenadering die de KVP zoekt met de A.R. partij. De A.R.partij moet, volgens spr., toe nadering zoeken tot de andere prot. chr. par tijen, zoals de C.H.U. en de SGP. De heer Timmermans zag de samenwerking tussen deze partijen als een groot belang, want hoe sterker een partij uit de strijd komt, des te meer invloed kan zij bij 's lands bestuur doen gelden Hierna bracht de heer H. Brouwer verslag uit van de bijwoning van de landelijke Arjos- vergadering te Utrecht. Het was een leerzame bijeenkomst met een goede bespreking. In de fruitteelt bestaat een levendige be langstelling voor het rooien van verouderde boomgaarden. In verschillende consulent schappen is men druk bezig dit op mecha nische wijze te doen. Maar voor de aanleg van nieuwe boomgaarden is de belangstelling niet minder groot. Met de voorbereidingen van een nieuwe aanplant is men reeds druk bezig, doch velen worden in de uitvoering er va»-geremd door het tekort aan -het ge wenste plantmateriaal. Dat cïe belangstel ling voor de fruitteelt in ons land zeer groot is, blijkt onder meer uit het feit dat alleen in Zeeland in dit seizoen ongeveer 300 ha. nieuwe aanplant tot stand zal komen. Ook in de Zuiderzeepolders en de Over-Betuwe zal de fruitteelt zich in de komende jaren zeker nog uitbreiden. Bij de herinplant van oude boomgaarden zal men er goed aandoen eerst aaltjesonderzoek te laten verrichten. H. B. Roosink met Pommerse Kroppers Witroek doffers oud 1 ZG idem doffer oud 2 ZG, idem duif oud 1 ZG en ereprijs, idem duif oud 2 ZG, idem blauw bont doffer oud 1 G, idem roodzilverbont doffer oud 1 ZG. Afd. konijnen J. ter Harmsel Enter met Lotharinger blauw ram oud 3 ZG. G. D. Muller. Holten met Lotharinger zwart ram jong 4 ZZG, dezelfde met Hol lander zwart ram oud 4 ZZG. P J. Holtkamp met Lotharinger blauw ram jong 2 ZG., idern ram jong G. dezelfde met Franse Hangoor konijngrijs ram oud 2 ZG idem voedster oud 1 ZG en ere prijs, idem bont voedsters oud 1 ZZG en 2 ere prijzen, idem ram jong GG dezelfde met Groot Chinchilla voedster oud GG idem ram jong 3. Z.G. idem ram jong G, H. ter Harmsel met Klein Chinchilla ram oud 3. Z.Z.G. idem ram jong ZG. idem ram jong ZG, idem voedster jong ZG, idem voedster jong GG. G. Vos met Klein Chin chilla ram jong 3 ZZG idem voedster jong 1 ZZG en 2 ere prijzen. Op de nationale tentoonstelling van „Avi cultura" in de Houtrusthallen in Den Haag. behaalden de heren Ter Harmsel en Pijffers te Notter weer prachtige prijzen met hun ingezonden grote Maleiers en Minorca krie len. Deze tentoonstelling was de laatste van het tentoonstellingsseizoen 1961-1962 waar ruim 4900 hoenders, sierduiven en konijnen waren ingezonden. De gewonnen prijzen en predikaten waren voor de combinatie als volgt. Maleiers: hoen jong 1 ZZG en 3 ereprijzen waarvan één voor het beste vechthoen, idem hen oud 1 ZZG. Minorca krielen zwart haan jong 1 ZZG en 2 ereprijzen idem haan jong GG idem hen jong 2 ZZG, idem hen jong 3ZZG, idem hen jong 4 ZZG, idem hen jong 5 ZG. idem hen jong ZG, idem hen jong ZG, idem hen jong GG, idem hen jong G. Indien de weersgesteldheid en de conditie van het terrein dit toelaten zal deze zaterdag in de Mars om drie uur de zeer belangrijke wedstrijd tegen Apeldoorn gespeeld worden. De Apeldoorners nemen de kop in de derde klasse, terwijl de roodwitten de tweede plaats bezetten. Bij een nederlaag is Excelsior voorlopig voor een kampioenschap uitgescha keld, doch zo de roodwitten een overwinning kunnen behalen, wordt de positie der Rijsse- naren aanmerkelijk gunstiger. Het zal zonder twijfel een spannende strijd worden. Dat het de roodwitten niet aan acti viteit mag mankeren behoeft geen betoog. Het enige euvel, dat naar voren zou kunnen komen, zal wel gebrek aan schotvaardigheid zijn. Excelsioren, verwaarloos toch dit onder deel niet. Iedere wedstrijd zijn jullie in een grote meerderheid, doch doelpunten blijven duur. Wij weten dat jullie kunnen schieten! Veel succes heren! Rijssen Vooruit ontvangt zondag bezoek van Markelö I. De opstelling van R.V. voor deze wedstrijd is als volgt: Theijink, Kamphuis, Schreurs, H. Mulder, B. Mulder, Kwintenberg, Ligten- berg, v.d. Maat, Jansen, W. Maatman, H. Maatman. Een beeld van de oefening „W est-lrian" welke in Djakarta is gehouden door leden van de plaatselijke militia als een demon stratie van hun paraat heid. Op het Banteng- plein, ivaar deze foto werd gemaakt, houden militairen „vijande lijke" soldaten in be dwang. Patrick, een Amerikaan die in de Camar- gue op zijn landgoed stieren en paarden fokt, leidt een zeer teruggetrokken leven, ver van de bewoonde wereld, samen met zijn helpers die zijn kameraden zijn gewor den. Hieronder bevinden zich ook Manuel met zijn dochter Zeffa en zijn zoon Pacco. Op een dag krijgt hij bezoek van Robert, een vriend uit de oorlogsjaren, die hij tien jaar niet heeft gezien. Robert vertelt, dat hij al die tijd in de gevangenis heeft ge zeten en nu een nieuw leven \vil beginnen. Patrick zegt, dat hij zo lang hij wil bij hem kan blijven wonen. Met Robert komen er ook moeilijkheden op de ranch De mannen staan van het begin af aan vijandig tegenover de nieuw aange komene, vooral Manuel die met lede ogen aanziet hoe Robert zijn dochtertje het hof maakt. Zeffa gaat hier op in, met de enige bedoeling m Patrick op wie zij al lang ver- jjgfjj aken. Ook haar broer p; met Robert, omdat hij (Van onze New York.se correspondent) New York, januari, Er waren eens zes geleerden, die in een puzzel-paleis woonden en niets anders deden dan denken over een manier om de wereldvrede te bewaren en te waarborgen in de jaren die volgen. Een laat kerstsprookje? Nee, een levend feit, dat zowel door de inwoners van een klein dorpje in de Amerikaanse staat New Jersey wordt onderschreven als door de Fe derale regering van de V.S. met hart en ziel wordt gesteund. In een 50-jaar oude dorpsschool in het dorpje Bedminster, ijsberen zes Amerikaan se geleerden met gefronste voorhoofden ie dere dag tussen de rijen ongebruikte en soms wat stoffige schoolbanken en zoeken naar de weg naar het duizendjarige vredesrijk. Een van hen is een psychiater, een ander een economisch filosoof, een derde een an- thropologisch filosoof. De anderen zijn wis kundigen - en elk in zijn eigen gebied zoekt naar een oplossing om oorlog te voorkomen. Het begon allemaal met een wens van de vliegtuigmakers van Lockheed om een aan tal professoren in rust en stilte over de problemen van de hedendaagse wereld te laten denken. Dit nobele idee van Lockheed liep echter aan de grond, toen de financi ële resultaten van de maatschappij zeer te gen vielen omdat de fabriek 25 miljoen dol lar moest besteden aan de verbetering van fouten in de Lockheed Electra. De pro fessoren in het puzzel-paleis werd verzocht ander emplooy te vinden. Sommigen gingen over naar Lockheed's laboratoria; anderen vonden hun weg terug in de universiteiten van Amerika. Maar zes van hen besloten door te blijven denken. Er waren moeilijkheden te over. Geld was de voornaamste. Wie zou het gaan be talen? Het antwoord kwam onverwachts van de zijde van de inwoners van Bedminster. Een plaatselijke collecte voorzag in de eer ste en allerdringendste behoeften. Een plaat selijk advocaat verleende zijn diensten bij het vormen van een „Denk N.V." De re gering werd benaderd. En waarlijk, na ver loop van tijd kwamen er opdrachten van de luchtmacht en andere goevernementsin- stellingen. „Nu gaat het wel met de financiën", ver telde de heer Weber, een jonge Amerikaan se geleerde, die zich over de administratie van de N.V. heeft ontfermd. „Ware het niet voor de inwoners van Bed minster dan zouden wij hier niet meer ge zeten hebben. Van alle kanten, rijk en arm kwamen de gaven binnen, niet alleen in geld, maar oook zulke aanbiedingen als „wij zullen het gras wel maaien gaan jullie maar denken". „Dat heeft ons over de eerste moeilijk heden heen gebracht. Toen eenmaal de re geringsopdrachten binnenkwamen waren we uit het moeras". Die regeringsopdrachten bestrijken een ui- W i i k "X- Op 18 januari zijn op een bekende postzegelveiling in Londen deze vier zegels van Tristan da Cunha ingezet voor 150 pond sterling. Verwacht wordt, dat zij nog veel meer ztdien opbrengen. De waarde ligt dan ook in het feit, dat vermoedelijk nimmer meer zegels van het door een vulkaan-uitbarsting onbewoonbaar geworden eiland zullen worden uitgegeven en in de opdruk „Hulpfonds voor Tristan op St. Helena en de waardeaanduiding in twee muntsoorten. 'De zegels dragen alle een afbeelding van koningin Elizabeth van Engeland en daaronder een afbeelding van een exemplaar van een bepaalde vissoort. terst wijd terrein. Bijvoorbeeld, voor de Ame rikaanse luchtmacht, denken de geleerden over de verschillende vormen van wat zij noemen „computer wetenschappen", waar onder wort verstaan: fundamenteel onder zoek in wiskundige en symbolische logica van het electronisch proces tot verkrijging van gegevns. Voorts doen de geleerden on derzoekingen in opdracht van de Raad van Wereldspanningen, om voor de afwisseling hun gedachten te laten gaan over de pro blematiek van het onderwijs in buitenland se betrekkingen. „Toen Lockheed ons niet langer kon hand haven, konden wij zessen het zoeken naar een oplossing om de vrede in de wereld te bewaren niet opgeven. Wij waren zowel emotioneel als intellectueel gebonden om door te zetten", zei Weber. De „Denk fabriek" in Bedminster is S& trots van het dorpje. De welwillende advo caat die gratis de maatschappij vormde voor de professoren om op die manier het voortleven van de „fabriek" een betere kans te geven, vertelde: „Wij konden dit vredes project niet zo maar laten varen. Dit is onze bijdrage tot het maken van een betere wereld". „Het klinkt misschien gek, maar wij in Bedminster geloven dat als er meer van deze teams van geleerden zouden zijn, die al hun denkvermogen zouden inzetten om tot een duurzame wereldvrede te komen, de kansen om dit te bereiken veel groter zijn. Wij in Bedminster konden het niet over ons hart verkrijgen om deze kaars uit te laten flakkeren", voegde mevrouw Ashmun hieraan toe, terwijl zij zich in een van de omwonende huizen over de strijkplank boog. Ook zij heeft op alle mogelijk manieren bij gedragen om het puzzel-paleis nieuw leven in te blazen. Elk van de professoren denkt op zijn eigen manier in zijn eigen wetenschappelijk ter rein. „De man in de kamer hiernaast is mo menteel bijv. bezig te denken over de fa- catten van intense geluidspieken - noch hij noch wij weten hoe zijn gevolg trekkingen zullen kunnen bijdragen tot wereldvrede, maar zonder fundamenteel onderzoek, doordenken en het maken van gevolgtrekkingen komen we er nooit achter", zei Weber. „De enige manier om 't uit te vinden is 't uit te vinden", en Weber draaide zich naar het venster om uit te kijken over de speelplaats van de oude dorpsschool. Een minuut verstreek, en nog een en daarna nog een, en het werd ons duidelijk dat het interview afgelopen was. Wij slopen op on ze tenen uit wat eens de fröbelklas was een waar nu het schoolbord vol staat met wiskundige formules en lieten Weber diep in gedachten verzonken achter - de denk-fa- briek voor vrede was in volle werking, een passende bezigheid in een wereld zo vol van problemen als lianen in het oerwoud. RUSSEN buiten de wallen hoopt eens met hem samen naar Zuid-Ame- rika te kunnen vertrekken. Patrick bemoeit zich hier niet mee, al valt het hem wel moeilijk. Hij heeft trou wens nog andere zorgen: de rijstplanters ko pen hoe langer hoe meer terrein op en hij voorziet grote moeilijkheden voor zijn be drijf. Robert is helemaal niet van plan in de Canargue te blijven hangen. Hij beraamt een overval op de bank in een nabijzijnde plaats. Hij weet Pacco te bewegen met hem mee te doen. Op de dag, dat er in het plaats je een stierengevecht wordt gehouden, slaan ze hun slag. Maar ze komen niet ver met hun buit. De gendarmes zitten hen achterna en na een schietpartij blijft Pacco dood in de auto achter... Robert vlucht met het geld het moerasland in, maar hij blijft steken in het drijfzand. Nog vóór de gendarmes hem achterhaald hebben, heeft Patrick zijn vroegere vriend gevonden. Voor Robert wegzinkt in het drijf zand, wreekt Patrick zijn jonge misleide ka meraad Pacco. men nog veel afhankelijk was van de pa tuur had in de marke van Rijssen 'een grote gebeurtenis plaats. Op de Höfte te Rijssen stonden toen nog niet zoveel huizen als tegenwoordig. Daar woonde de grote boer Höften Bats. Bats had veel land dat was waar, maar ook veel drukte. De oudste zoon Höften Piet, dat was de held van Rijssen. Hij was de zee opgegaan. Als kleine jongen was hij al bijna drie maal verdronken in de bleek- gravens, waar hij zich in een tobbe liet drijven. Twee maal was hij gered door Oelen Janna die daar aan het bleken was. Oelen Janna woonde ook op de Höfte. Zij was in haar jonge jaren niet benauwd geweest en Oelen Frerik had nadat hij in één half jaar tijds tienmaal een pak slaag had gehad, het verloop uitgehangen. Nie mand is ooit te weten gekomen wat er van hem geworden is. En Janna had meteen van de mannen genoeg. Nu zij alleen was, had zij een rustig le ven, En Höften Bats, dankbaar dat zij twee maal het leven van zijn oudste zoon had gered, gaf aan Janna een van zijn daghuur dershuisjes voor niemendal ter bewoning. Dat kwam zo te pas, want Höften Bats was op de penning, en Janna was soms een welkome hulp. Zo kon zij b.v. als de beste man de koestal uitmesten. En dan kan de Höfte met'n too'n buul betalen. Höften Piet was groot geworden de zee opgegaan en nu woonde hij als Koopman te Hoorn. Hij had het dus ver gebracht en zowel Piet als vader Bats lieten er zich op voorstaan, dat zij met hoofd en schou ders boven het gewone volk uitstaken. Na tuurlijk, zij woonden, wat men toen nog noemde op het land. Dit was buiten de wal len. Maar wel onder de stadsoverheid van Rijssen. De Jonker van de Bevervoorde, noemde Bats een oester van een boer. Maar Bats gaf met dezelfde maat terug. Och, wat wil je, vroeg hij soms, medelijdend de schou ders ophalend, als men het over de Be vervoorde en de Jonkers had, het is maar een Jonker moet je weten. Maar nu was 't mei en Nolles, de tweede zoon zou trou wen. Hij kreeg een vrouw van de Lichten berg. Het was de oude Bats eigenlijk niet voornaam genoeg. Meesmuilend had hij in Rijssen verteld dat zijn aanstaande schoondochter lang niet zo zwaar woog, wat geld en goed betrof dan zijn Nolles. Maar de jongen moest het zelf weten wat hij zich aanhaalde. De oude boer Bats had het spul van Veersen Berend, dat naast het zijne lag van de erfgenamen ge kocht. De Veersen waren allemaal aan de pest gestorven. En het stadsbestuur van Rijssen had het Veersenhuis in brand laten steken. Het was toch al bouwvallig, want er was in de tweehonderd jaar dat het er ge staan had weinig aan vertimmerd, ook al omdat de Veersen zeer schraperig waren. En nu waren de Veersen uitgebrand. Verre neven, de Potassen, hadden nu de grond in de herfst van het vorige jaar verkocht en Hoften Bats de kerel met geld, had toegeslagen. Hij had nu voor zijn zoon 'Jolles een mooi spul. Bijna even groot als zijn eigen bedoening. Als nu Siene van de Lech ten berg maar een goed wijf was be dacht boer Bats, anders was het boter aan de galg gesmeerd. De oude duitendief Bats, bedacht dat zijn zoon nog wel voor een habbekrats aan een nieuw huis kon komen tiet-was wper moL tp vroeger tijden,, tQen wanneer deze maar slim was. Nolles wilde maar Hoorn ony zijn oudste broer om een "hypotheek te Vragen. Maar daat verzette vader Bats zich tegen. Die snotaap daar in Hoorn, kon zoveel geld hebben, zoveel hij wilde, maar een hypotheek lenen, neen, dat deed een Höften boer niet. De oude boer Bats had andere plannen. De marke Rijs sen bestond toen nog en Nolles moest naar de holtrichter om stoelhout voor de brui loft. Dit was overal in Twente een oud ge bruik. En wij zullen eens vertellen hoe dit in zijn werk ging. Eeuwen lang was het een oud gebruik dat wanneer een jong paar wilde trouwen, en de nodige middelen had om in zijn on derhoud te voorzien, van de marke een aan tal eikenbomen toegewezen kreeg, als stoel hout voor de vele honderden gasten om op te zitten. Een bruiloft bij Nolles op de Höfte was feitelijk een bruiloft voor heel Rijs sen. De burgemeesters van Rijssen hadden de markegrond reeds gereserveerd. Maar de gewaarden verzetten zich hiertegen en vooral de jonker van de Oosterhof, die zich door de annexatie van de stad, prachtige stukken markegrond zag ontgaan. Hadden maar meer steden zo gedaan als het Rijs sense stadsbestuur. Dan hadden- zij geen krimp aan grond. Maar het toenmalige stadsbestuur had het nog alleen niet voor het zeggen. En heel de hechte Rijssener volksgemeenschap sprak een woordje mee. De oude Vrouwe van Bevervoorde stookte haren zoon, jonker Berend van Langen op. Maar deze zat met de goede Rijssenaren in de bierhuizen en wist zelfs de hardnekkigste burgemeester tot toegeven te bewegen. Laten wij nou de lol eens hebben dat heel Rijssen bruiloft viert op de Höfte. Dan de armen ook, zei Haar Jonge, de jongste burgemeester. Natuurlijk Jan eh alle man. De Holtrichter de Sproete, ging met Nolles mee en wees hem de bomen aan. En de markeveldwachters die de linkerhand niet lieten zien wat de rechter deed, wezen Nol les nog een paar flinke knotsen van bo men aan. Voor vijftienhonderd gasten moest Nolles zitplaats hebben. De burgemeesters vonden het gekkenwerk. Maar de Jonker van Bevervoorde, riep laa geworden! De nao- bers van de Höfte haddentwee weken werk om al de stammen te halen. En Timmer Tone de timmermansbaas was er met zijn personeel enige dagen mooi mee om de boomstammen kant te hakken. Het was een heel royale bruiloft. Veertig tonnen bier werden er gedronken en twaalf mudden weitenmeel waren er verbakken. Twee koeien en drie varkens, had de ver lopen winter Höften Bats geslacht. En al les was schoon opgegeten. En de armen van Rijssen zouden jaren daarna nog pra ten over de" royale brulfte van Höften Nol les. Maar Höften Bats de vader, was in zijn noppes. Daar lag het eikenhout dat zijn zoon zou gebruiken voor het nieuwe huis. Balken, sporen, oplangen deuren en ramen, het was allemaal van puur eiken hout. En op het erve de Veerse verrees een nieuw huis. En toen het november werd, toog Nolles er met Siene in. Zou de oude Bats benieuwen wat de jonge lui er van maakten, Rijssen werkte voort aan zijn toekomst, die nog heel lang en gelukkig zou worden, maar dat is een kwestie apart. Vijf jaar waren voorbij gegaan. De oude Höften Bats was op. Hij kon alleen het werk volk achter de vodden zitten, maar werken neen, dat kon hij niet meer. Bij zomerdag en zonnig weer, dan zag men hem nog wandelen door Rijssen. Dan keek hij naar de gevels hier en gevels daar. Telkens was er iets veranderd. Dan stortte een huis in een door ouderdom. Dan was het de brand, die soms drie vier huizen in de as legde. Zijn derde en jongste zoon Willem, zijn oog appel, die een gemakzuchtige vrouw uit Ei sen had getrouwd, een dochter van een der grootste boeren uit Eisen met veel geld en veel roet om de hakken, boerde niet, zoals de oude Bats dat gewend was. En bitter griefde het hem, dat Siene van de Leohtenborg en Nolles de Höfte voorbij streefden. De oude Bats die de akkers ver geleek van Willem en Nolles moest zich vaak bedroeven. Siene en haar man, waren iedere morgen ten minste een uur vroeger op, dan Willen en Aalken. Aalken vertelde steeds aan haar schoonvader dat de lucht nog vol lagen hing. Het werd een natte zomer. Het ■vas grijpen en vangen. Eerst in de hooi tijd en later met de roggeoogst, Nolles i angemoedigd en aangespoord door zijn vol- jerige vrouw, zag zijn zwoegen beloond. Het hooi en de rogge kwam billijk binnen. Noll had maar een paar daghuurders en Willem had er meer, maar Aalken zei ach Willem la meer geworden. En Wil lem zoals de oude Höften Bats. bij zichzelf zei, was een goodkalf van een kerel, maar die aan de leiband van zijn vrouw liep. Er kwamen slechte tijden Nolles en Siene konden het op de Veerse bolwerken. Bij Willem ging het achteruit. Er kwam een dag, dat Höften Willem naar de rentmees ter van Bevervoorde ging om een brief te schrijven naar Piet in Hoorn. Maar de rent meester sprak er met jonger Berend over. Deze was nu heer van Rijssen. De Rent meester wilde het erve de Veerse inpikken voor de Bevervoorde. Maar daar voelde de Jonker niet voor. Hij was heer vanRijs- sen en meteen heer. Hij ging een der vol gende dagen eens kijken en daar vond hij de oude Höften Bats moedeloos en kortade mig op een stoel bij het haardvuur. De oude baas, was helemaal overstuur. De zoon Jan boerde slecht en Nolles met het wijfje uit de Lechtenberg deed het goed. Bats sprak van een hypotheek uit Hoorn. Niks weerd riep de Jonker. Ik zal je Wappermannes sturen. Die zal de zaken wel opknappen. «Vappermanne-s was maar een gewoon man. Maar in die dagen de schrik van Rijssen. Want waar Wappermannes verscheen, daar waren de zaken bezig verkeerd te lopen. Wanneer iemand maatschappelijk naar de kelder dreigde te gaan, dan fluisterde men, die is goed voor Wappermannes. De vol gende morgen om half vijf daar werd op de deur geslagen, en niet zo zuinig ook. Aalken maakte haar man wakker. Help, help riep zij een inbreker. Maar Höften Jan durfde het bed niet uit. Het gebons hield aan en er werd ook bij gevloekt. Jan raapte zijn moed bij elkaar en opende de deur. Voor hem stond de wapper. Compliment van de jonker, klonk het. Vroeger opstaan en harder werken. Waar is je vtouw? Ja, die lag nog in bedde. Over een kwartier ben ik terug en als je vrouw dan niet aan het varken voeren is, dan waait er wat. De Wapper gaf norse bevelen aan Jan, en het loog er niet om. Hij zou die dag nog zes maal terug komen. Van Coeverden,

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5