De „Vrije Boer" vol critiek op landbouwbeleid regering Chr. Landbouwhuishoudschool in 1961 ook hier! Plattelandsbibliotlieek bad gunstig jaar HET ZEEGEVECHT BIJ NIEUW-GUINEA Weg Rijssen-Goor ii li voorrangsweg Vergadering van de A.R.-Kiesverenigin g Coöp. Boerenleenbank „Notter" Rode Kruis bemiddelt voor correspondentie met Indonesië BURGERLIJKE STAND Zondagsdienst dierenartsen OETVERKOOP AGENDA POGING TOT INBRAAK Brand in brievenbus J. Ligtenberg, Schild PREDIKBEURTEN Beroepen Jaargang 40 No. 3 Vrijdag 19 januari 1962 SilllÉ mm Van boven navr beneden H.M. „Kortenaer", HM onderzeebootjager „Evertsen" en H.M. onderzeeboot jager „Utrecht". H UITEN WAL 31 RIJSSEN De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 7 25 per kwartaal, voor post abonnees f 1 40 per kwartaal VOOR Administratie en Redactie: Enterstraat 10 Rijssen Telel 2101 (014RO) RUSSEN Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenlies 10 cent per mm. Bij contract korting Er bestaat voor de Organisatie „De Vrije Boer" nog steeds een grote belangstelling. Daarom was het niet verwonderlijk dat de boerenvergadering, die de afd. Rijssen dins dag in café Kamphuis had belegd zo goed bezocht was. Nadat de heer J. Averesch een kort openingswoord had gesproken waarin hij wees op het feit, dat de Vrije Boer de laatste tijd nog steeds nieuwe leden trekt, omdat vele boeren het niet met het land bouwbeleid van deze regering eens zijn ver kreeg de heer J. Harmsen uit Bennekom het woord. De heer Harmsen een van de grote stuwers van de „Vrije Boer" kriti seerde heftig de landbouwpolitiek van de huidige regering. Deze landbouwpolitiek zo riep spr. is niet minder dan een politiek van afbraak. De boeren moeten zich eendrachtig aan eensluiten en zich verweren tegen de geva ren die hen bedreigen, anders zo waarschuw de spr. zal het aantal boeren binnen korte tijd tot de helft gereduceerd zijn. Weinig vertrouwen stelde de heer Harmsen in wat hij noemde de „topfiguren van de landbouw". Onrechtvaardig achtte spr. het feit, dat de industrie „zelf de prijzen mocht vaststellen", terwijl de prijzen van de land- bouwprodukten in den Haag worden vast gesteld. Een groot gevaar voor de boeren, die trachten hun brood te verdienen in de in dustrie achtte spr. de grote kwetsbaarheid van deze industrie. Advertentie Somber stelde spr. de vraag: Wat zal er gebeuren als er een slechte tijd aanbreekt. De boeren, die in het verleden zelf de kost konden verdienen, zijn dan volkomen bro deloos aldus de heer Harmsen. De 3 organisaties van boeren worden door de regering met toeslag en subsidies op de been gehouden. Het enige doel hiervan is, aldus de heer Harmsen de boeren verdeeld te houden en daardoor zelf de macht te kun nen blijven uitoefenen. De maatregelen tegen boeren in Assen, die onwillig zijn geweest de heffingen voor het landbouwschap te betalen, noemde de heer Harmsen, „zuiver diefstal". Het Nederlandse publiek is over deze maat regelen door pers, radio en TV onjuist voor gelicht zo was de heer Harmsen van me ning. De bekendmakingen ten aanzien van de ge vreesde veeziekte het mond- en klauwzeer achtte spr. naast de waarheid. Er is gesteld, dat de ziekte het eerst geconstateerd zou zijn onder de varkensstapel, maar de heer Harmsen logenstrafte dit. De ziekte is voor het eerst uitgebroken onder het rundvee. Er is verzwegen, dat dieren, die ingespoten zijn ook door de ziekte kunnen worden be smet. Doordat de regering de kostprijs van vele landbouwprodukten heeft opgeschroefd kun nen wij niet meer concurreren tegen een land als Denemarken. Zijn sombere visie op alles wat met de Landbouwpolitiek had te maken sloot spr. af met de opmerking: De huidige gang van zaken in de landbouw zal leiden tot to tale afbrokkeling van het platteland. Er werden door de heer Harmsen nog ver schillende hem gestelde vragen beantwoord. Uit het jaarverslag over 1961 van de plat telandsbibliotheek Overijssel blijkt, dat dit jaar voor deze instelling een gunstig jaar is geweest. De bibliotheek te Rijssen heeft :i groot aandeel gehad in deze gunstige ontwikkeling, zowel wat betreft de beschik bare boeken als de uitlening. Had de bibliotheek te Rijssen in 1960 de beschikking over 4244 boeken, eind 1961 be droeg dit aantal 4869 stuks. Het aantal lezers bedroeg eind 1960: 592, terwijl eind 1961 de bibliotheek 711 lezers had. Hoe intensief van de Rijssense bibliotheek gebruik gemaakt wordt bewijzen wel de uit leencijfers, n.l. in 1960 werden in totaal uit geleend 46155 boeken en in 1961: 55098. Het onderwijs kon ook dit jaar, ondanks de verspreide ligging van de lokaliteiten, normaal voortgang hebben. Voor de in mei gehouden Moedermiddag bestond weer grote belangstelling. Mevrouw J. F. van de Bolt-Moosdorf uit Steenwijk hield een lezing over: „De 7 Vreugden op de weg naar Huis. De leerlingen van de le jaars Primaire Opleiding maakten een bustocht naar Am sterdam: de 2e jaars leerlingen kampeerden 4 dagen in Epe; de opleiding Assistente in de Huishouding in Nunspeet. Bovendien maakte deze opleiding een excursie naar Hengelo, waar een bezoek werd gebracht aan de IJsselcentrale en een meubelzaak. Ter plaatse werd de Zuivelfabriek bezocht, ver der werden op school demonstraties gehou den, o.m. over vis en textiel. In verband met de lessen over beroepenoriëntatie werden voor de opleiding Assistente in de Huishou ding enkele lezingen gehouden, o.a. door de direktrice van het ziekenhuis te Almelo en door de leidster van de gezinsverzorging. De moeders van de leerlingen van deze opleiding waren hierbij ook uitgenodigd. Bij de uitreiking van de getiugschriften ontvingen 58 leerlingen het getugschrift van de Primaire Opleiding en 13 leerlingen van de Opleiding Assistente in de Huishouding. Per 1 augustus was de stand als volgt: le jaar P. O. 104 leerlingen, 2e jaars P.O. 93 leerlingen, Opleiding Assistente in de Huis houding 17 leerlingen. V.O.C. 19 leerlingen. Wegens benoeming elders zijn in de loop van het jaar de volgende leerkrachten ver trokken; n.l. de dames A. van Dellen, W. Dijkgraaf-Eskes, J. H. Oosthoek, H. Voort man, en de heren A. A. Hoogendijk, C v.d. Ploeg. Ter vervulling van de vacatures en we gens uitbreiding van het onderwijs werden benoemd de dames T. I. Kampherbeek, E. Meilink, G. Pakkert-Paalman en C. v.d. Weerd voor de Naaldvakken; A. A. Galema en E. Spijksma voor kinderverzorging; de heren H. Entjes en A. Altena voor A.V.O. en de heer J. Buwalda voor tuinbouw. In hef najaar werd een Ouderavond ge houden, waarbij de heren H. W. Stemer- dink en Z. Groothuismink aan de hand van lantaarnplaatjes spraken over: „Gevaren, die de jeugd bedreigen". Vóór en na de lezing bestond voor de ouders de gelegenheid om met de leerkrachten te spre ken. Het onderwijs werd aan het eind van het jaar besloten met een gemeenschappelijke Kerstmiddag. Voor het eind van het jaar werd toestem ming verkregen met de bouw van de nieuwe school te beginnen: een belangrijk moment in de geschiedenis van de school te Rijssen! Nu zullen binnen afzienbare tijd de lessen niet meer gegeven worden in „De Halte", Noor- derkerk, Schildkerk, Walkerk, Bovenzalen van de gymnastieklokalen aan de Lentferts- weg, „Jeruël" en in de tuin bij de gasfabriek - maar in één groot gebouw, waaraan ook een gymnastieklokaal verbonden is en de tuin- bouwlessen in de tuin, die om de school ge legen is, gegeven worden. De school zal dan ook, meer dan thans het geval is - de gelegenheid bieden >m na dc leerplichtige leeftijd - behalve de oplei ding Assistente in de Huishouding ook verde re opleidingen te volgen. 'illiiif De Gedeputeerde staten te Zwolle hebben besloten de provinciale weg Rijssen-Goor aan te wijzen tot voorrangsweg. G.S. zijn van mening, dat de verhardingsbreedte, de aard en de intensiteit van het verkeer, deze weg het karakter van een hoofdverkeersweg heb ben gegeven. Daardoor zijn de weggebrui kers geneigd op deze weg voorrang te ne men. De voorrangsregel eindigt op een afstand van 150 meter van de rijksweg Markelo- Goor. De A. R. kiesvereniging „Nederland en Oran- •je" te Rijssen hield maandagavond een le denvergadering onder voorzitterschap van de heer Hollander. Als enig agendapunt kwam aan de orde: Vaststelling Candidatenlijst voor de verkie zing van de Provinciale Staten. Besloten werd om zich aan te sluiten bij de voorgestelde lijst van de Statencentrale, echter met de uitzondering om als no 1 te plaatsen dokter P. Oosthoek te Rijssen. Deze avond gaven zich enkele nieuwe leden op. Advertentie Onze landelijke reserves vji» ruim 100.- miljoen stellen ook Uw spaarsaldo veilig Wendt U vol vertrouwen tot de In verband met het verbreken van de postverbinding tussen Indonesië en Neder land met ingang van 1 jan. j.l., heeft het hoofdbestuur van het Ned. Rode kruis on middellijk het internationale comité van het Rode kruis te Geneve verzocht zijn tussen komst te willen verlenen voor het verzen den van familieberichten van Nederland naar Indonesië v.v. Wij vernemen dat voor de inwoners van Rijssen de betreffende formulieren verkrijg baar zijn ter gemeente-secr afd. be volking. GEBOREN: Berend Jan, z.v. M. Pongers en H. G. Bremmer,- Markeloseweg 71, 8 jan; Gerhard, z.v. B. J. Hendertink, en G Vrugteveen, de Kaempe 12, 9 jan; Hendrika, d.v. A. Haase en J. Nijzink, Boom kamp 10, 10 jan; Berend Jan, z.v. D. Bakker en G. Leusink, Zuiderstraat 40, 11 jan; Willemina, d.v. D. Bakker, en G. Leusink, Zuiderstr. 40, 11 jan; Gerrit Dinant Albert, z.v. D. Rutterkamp en J. van der Stouw, de Kaempe 63, 12 jan; Jannetje, d.v. A. Schuurman en H. Pluimers, Wierdensestraat 4, 12 jan; Willem, z.v. A. J. Kamphuis en G. Harbers, Beatrixstraat 5, 13 jan; Fredrika, d.v. A. Sikkelbein en A. Wierbos Gravenstraat 16, 14 jan; Henriëtte, d.v. H. J. Olde Reuver of Briel en J. Goorman, Koninginneweg 49, 13 jan; Janna, d.v. J. H. Plas en W Strokap, Hol- terstraatweg 88b, 6 jan te Almelo ONDERTROUWD: Hendrikus Bruins, 26 jaar, Rijssen Bleekstraat 21, en Maria Smeij- ers, 23 jaar, Rijssen, Walstraat 5, 9 jan; Gerrit Jansen, 25 jaar Ommen, Beerzerveld, L58, en Antonia Wesselink, 21 jaar, Rijssen, Zuiderstraat 36, 11 jan; Albertus Cornelis Otto 20 jaar, Rijssen Marij- kestraat 3, en Janna ter Harmsel, 18 jaar, Rijssen, Boomkamp 35, 11 jan; GETROUWD: Gerrit Kroon, 31 jaar, en Willemina Tijhuis, 24 jaar, Baarn, Zandvoort- seweg 20, 10 jan; Jannes Abbink, 31 jaar, en Jantina Rozemul- ler, 27 jaar, Rijssen, Willem de Zwijgerstraat 6, 10 jan. OVERLEDEN: Antonia Lamberta Kamp huis, 75 jaar, weduwe van J. P. A. Hodes, Kerkstraat 3, 8 jan; Maria Brinks, 64 jaar, echtgen. van H. Meij- erink, Stokmansveldweg 12, 7 jan te Alme lo; Johannes Gerhardus Maatman, 73 jaar, we duwe van J. G. Busch, Oosterhofweg 30, 7 jan te Almelo. De dienst wordt, zondag a.s. waargenomen door dierenarts Van Doorn, Rijssen, tel. 2487 Het was wier fees vuur alle vrouwleu, Want ouwera was 't oetvekoop, En aj wat koopt op zukke dage Dan skot oe det ech woar nen hoop. Vuur Jantje 'n poar goodkoope skeuntjes Met learne zoln en gummi hakn, Vuur Diekske een paor nieje lichen Umdet um aalt de boks' ofzakng. Vuur vaa ne mooie grieze pette, Den ooln den was ook glad vesletn, Non hoof hee 'n zuendag naor de koarke Den aandern neet mear op te zetn. Ne dikke, woarme wullne dasse, Den mos hee ook wal nuereg hemm, En dan een poar gebraejde haansken, 't Zol zuene wean dee neet te nemm En dan vuur Gropmoo, 't oole meanske, Nen vreesken skoetert, beste stof, Vuur Grof vaa nog ne oonderbokse. Vanwekke mos der heel wat of. t Was ouwera ne grote drokte De vrouwleu steukn mekaander an, En 't was nog mear de eeste wekke, 't Geet nog de hele moand vedan. J. Rozendom, Rijssen. 19 januari Arjos Wilhelminaschool. 20 jan. Kanarievereniging E.R.K.V café 'n Hook. 24 jan. CHU-jongerengroep Wilhelminaschool 24 jan Verkeerscompetitie R.M.C. café Baan. 26 jan. Pro Juventute-avond Huishoudschool. 2 februari Volksuniversiteit Jeruël 10 febr. Pro-Rege-avond met Rijssens Man nenkoor Jeruël. 10 febr. Streekconferentie N.U.SO St Jo zefgebouw 13 febr C.H.U-vergadering Jeruël 19 febr Amateurfotografenvereniging Aldo- lem Neutr. kleuterschool. 20 febr. Stem des Volks met Almelo's Chr. Dubbel Mannenkwartet Parkgebouw. 21 febr. Verkeerscompetitie R.M.C. café Baan 27 febr. Ledenvergadering Unitas Jeruël. 9 maart Volksuniversiteit Jeruël. 24 maart Kynologenclub R.E.O. Parkgebouw 17 april Vergadering Unitas Jeruël. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den ten stadhuize, kamer 7 (afdeling Al gemene Zaken) In het aannemersbedrijf van de N.V. B. J. Nijhuis en Zn hebben inbrekers getracht de kluis te forceren met een snijbrander. Wellicht door ondeugdelijkheid van dit appa raat is de poging niet geslaagd en moesten de ongewenste „gasten" onverrichterzake de aftocht blazen. Bij de avondlichting van de brievenbus sen dinsdagavond constateerde de dienstdoen de besteller, dat in de brievenbus, aange bracht op de hoek Vennekesgaarden. Molen straat verschillende brieven waren bescha digd door brand. Waarschijnlijk is hier sprake van een wel zeer ergerlijk soort van balda digheid. De directeur van het postkantoor deelde ons mede, dat wat de beschadigde brieven betreft de afzenders kunnen worden inge licht. De mogelijkheid, dat een of meer brie ven of andere poststukken geheel zijn ver brand blijft bestaan. De politie is over een en ander ingelicht en stelt een onderzoek in. Het is gewenst, dat de ouders hun kinderen wijzen op het ontoelaatbare van dergelijke practijken. ADVERTENTIE TROUWKOSTUUMS in alle maten voorradig. Ned. Herv. Gemeente (Grote Kerk): 9.00 uur en 10.45 uur Ds. Vos; 19.00 uur Ds. van Tuyl. Westerkerk: 9.30 uur Ds. van Tuyl; 15.00 uur Ds. Kool. Elzen: 10.00 uur Ds. Kool. Westerkerk, woensdagavond: 19.30 uur Ds. Kool. Ger. Kerk (Boomkamp): 9.30 en 15.00 uur Ds. Toorenbeek, Den Ham. Ger. Gemeente (Noorderkerk): 9.30 en 15.00 uur Ds. van Haaren; 15.00 leesdienst. Woensdagavond 19.30 uur Ds. van Haaren. Oud Ger. Gemeente (Bevervoorde): 9.30 uur en 19.00 uur de heer Vosman; 14.30 uur lees dienst. Woensdagavond 19.30 uur de hr. Vosman. Oud Ger. Gemeente (Oranjestraat: 9.30 en 15.00 uur Ds. van Dijk. Woensdagavond 19.30 uur Ds, van Dijk. Ger. Gem. in Nederl. (Eschkerk): 9.30 uur en 18.00 uur Ds. Aangeenbrug; 14.30 lees dienst. Woensdagavond 19.30 uur Ds. Aangeen brug. Ned. Prot. Bond (Afd. Rijssen): 10.45 uur Ds. D. Oosten, Enschede. Door de Ger. Gemeente „Noorderkerk" werd beroepen, Ds. Chr. van Dam, Rotter dam.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 1