GEMEENTERAAD VAN RIJSSEN BEHANDELDE BEGROTING 1962 Er staat nog veel werk op stapel en daarnaast blijven er nog wensen Controle op de veemarkt De Weyerd Bejaardentehuizen De Oosterhof Energiebedrijf Gerappelleerd Vrijdag 5 januari 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 (Vervolg op pagina 4 laatste kolom bovenaan) De Gemeenteraad van Rijssen kwam vrij dag 29 december bijeen voor de behandeling van de gemeentebegroting 1962. (afwezig de heer Otten en de heer Voortman A.R.) Het werd een betrekkelijk langgerekte ver gadering. Nadat men 's middags om half 3 was begonnen bleek om 7 uur, dat er ook een avondvergadering diende te worden ge houden. Vooral in de -algemene beschouwingen, werden door enkele raadsleden diverse wen sen naar voren gebracht en suggesties ge daan, waar- ï,-, zij waarschijnlijk zelf wisten dat doffe niet te realiseren zijn, omdat ook het gemeentebestuur nu eenmaal niet ver der kan springen dan haar financiële pols stok lang is. Niet altijd stonden de debatten op hoog peil. Maar al te vaak, daalde men af tot onderdelen, die in het raam van de begro ting weinig belangrijk schenen, hoewel er uiteraard ook belangrijke dingen zijn gezegd. De antwoorden die door b en w op de diverse vragen moesten worden gegeven zijn vaak verhélderend geweest, maar het feit, dat er praktisch geen enkele wijziging in de begroting diende te worden aangebracht, be wijst, dat het college van b en w gedaan heeft wat in haar vermogen ligt. Vooral kwam de instemming van de di verse raadsleden naar voren, over de (al thans voor Rijssen) verbeterde financiële verhouding Rijk-Gemeenten. De heer Jac Voortman hield namens de fractie van de SGP een u'tvoerige alge mene beschouwing, welk voorbeeld door an dere raadsleden werd opgevolgd. Allereerst vond de heer Voortman het tijd stip van de begrotingsvergadering ongeluk kig gekozen en spr drong er bij het college van b en w op aan de begroting in de toe komst voor 1 september aan te bieden. Spr vroeg aandacht voor de situatie van de lage re ambtenaren en werklieden „die bij de b en w op aan de begroting in de toekomst „niet vergeten moeten worden". Daar Oude jaarsdag op zondag valt aldus spr dring ik er met klem op aan zodanige maatregelen te treffen, dat de dag des Heeren niet zal worden verstoord. Sprekende over het brandweercorps consta teerde spr, dat de stemming in dit korps uitstekend kon worden genoemd. Mocht de huidige commandant in verband met zijn leeftijd in 1962 moeten aftreden dan verzocht spr bij de benoeming van een opvolger reke ning te houden met de wensen van het korps. De heer Voortman verzocht het werk van de Kruisverenigingen zoveel mogelijk te steunen en informeerde naar de reden waar om de schooltandverzorging nog steeds niet in werking was getreden. Het nieuwe zwembad heeft voorzien in een grote behoefte zo stelde spr vast. Van bestuurszijde aldus spr is mij ter ore gekomen, dat het hoog nodig is dat er een bassin bijgebouwd wordt evenals het bouwen van een dienstwoning. Spr zag gaarne, dat die mensen die nog verstoken zijn van wa terleiding, op het net zouden worden aange sloten. Hier aldus spr. ligt nog een stuk volks gezondheid braak. Sprekende over de toestand van de Regge was spr van mening dat de toestand vooral 's zomers onhoudbaar voor de omwonenden is geworden. Ondanks het feit, dat er reeds eerder in de raad op is gewezen, zien wij geen enkele vordering. Als urgente zaken, die verder de aandacht vragen wees de heer Voortman op de nood zakelijke verbetering van diverse straten, de aanleg van riolering o.a. in het laatste ge deelte van de Eschstraat, trottoirs aan de Holterweg en de slechte positie van de bui tenwegen. Dat er voor de voorbereidingen betreffen de een nieuw stadhuis een bedrag van 50.000 is geïnvesteerd, heeft aldus de heer Voortman „ons aller instemming". Ook het bouwen van een industriehal heeft onze in stemming, terwijl de bouw van een overdek te varkenshal door ons zeer zal worden toe gejuicht. Spr informeerde voorts naar de bestem ming van het door de gemeente aangekoch te hotel de Kroon. Nog andere vragen vuur de spr af. Reeds jaren staat de noodzaak van aankoop van een veegmachine op de be groting. Wanneer wordt dit afgewerkt? Wan neer worden de stenen verwerkt, die op ver schillende plaatsen in de gemeente zijn op geslagen. Er zijn veel klachten, zo bracht spr verder naar voren, over de waterleidin gen. Kunnen diegenen, die hun plicht niet doen niet tot schadeloosstelling worden ver plicht?" zo vroeg de heer Voortman. De woningnood aldus spr is nog steeds ont stellend groot. Stimuleert de particuliere wo ningbouw en tracht extra toewijzingen te verkrijgen voor bejaardenwoningen. De be vordering van de verkoop van woningwetwo ningen stelde spr evenens aan de orde. 0\i?r de toestanden in Rijssen ten aanzien van het o" derwijs was spr kennelijk niet te vreden. Naar aanleiding van berichten, dat in Rijs sen een haard van de gevreesde besmette lijke veeziekte het mond en klauwzeer is, vroeg de heer Voortman of de controle op de veemarkt wel goed is. Onze varkens- markt bloeit nog steeds maar zulk soort din gen doen haar geen goed, meende hij. Enkele jaren geleden heb ik er reeds op aangedrongen met spoed te komen tot de bouw van enkel scholen o.a. Landbouwhuis- houdschool, Lagere Technischeschool en Ulo school. Wat is het resultaat? Aleen de- land- bouwtiuishoudschool is aanbesteed. Hoe zit dit toch? vroeg spr. We lopen toch niet ach ter de feiten aan, want inmiddels wachten al weer enkele schoolbesturen meer op rijks- g (keuringen. Middelbaar onderwijs? Is Rijssen niet rijp voor middelbaar of ho ger onderwijs. De ontbreking van een gymnastieklokaal met vergaderruimte in het westen van Rijs sen achtte de heer Voortman een grote leem- tc* ^prekende over het hoofdstuk maatschap pelijke zorg, stelde spr de vraag of de oor logsslachtoffers wel goed verzorgd worden. Voorts wilde de heer Voortman graag we ten waarom Rijssen niet de beschikking heeft over een maatschappelijke werkster. De heer Voortman eindigde aldus: M. de V. Wat de subsidie betreft wil ik opmerken dat deze bij de behandeling van de begroting wel naar voren zal komen, zodat we er dan op terug kunnen komen. Om niet teveel tijd in beslag te nemen zal ik mijn beschouwingen eindigen. Ik wens na mens de fractie van de S.G.P. en wel in het bijzonder de Voorzitter, de Wethouders, de Raad, ambtenaren en werklieden Gods on misbare zegen toe en dat alle werkzaamhe den die hun zijn opgelegd bevorderlijk mogen zijn tot heil van deze gemeente dat zij niet afwijken van Gods Woord en Zijn Getuige nis in deze donkere tijden, maar kracht en wijsheid mogen ontvangen om alzo hun werkzaamheden te volbrengen naar Zijn ge bod want die Zijn geboden bewaart en doet naar Zijn wil, die zal Zijn zegen niet onthou den worden. Ik acht dit tot mijn plicht en roeping dit te zeggen want het zal dan al leen een land en volk kunnen welgaan in dien zij zich richten naar Zijn woord. Want zo zij niet spreken naar dit Woord het zal zijn dat ze geen dageraad zullen hebben. Vervolgens nam de heer ter Avest het woord: Ondanks dat de financiële positie van de gemeente iets gunstiger is, kunnen we nu nog lang niet doen wat we graag zouden willen, zo begon spr. Hoewel we in tijden van hoogconjunctuur leven, merken de gemeenten er maar wei nig van. Spr achtte het van urgent belang, dat het plan Zuid in 1962 bouwrijp zou wor den gemaakt. Anders lopen we vast, merk te de heer ter Avest waarschuwend op. Onjuist achtte spr het feit, dat het door de gemeente aangekochte landgoed de Oos terhof in het Dokter Stokkersfonds was in gebracht. Nu is dit fonds belast met iets, dat er volgens mijnipt thuis hoort. Spr hoopte dat er voor de stadsbleek de Weijerd nu spoedig een bestemming zou worden gevonden. Spr was voorstander van verlaging van de gastarieven nu het gem. energiebedrijf een behoorlijke winst weet te maken. In de begroting van gemeentewerken zijn geen kapitaalswerken geraamd. Daarmede heb ik vrede, aldus spr, maar ik zag wel graag een opgave welke werken het meest urgent zijn, zodat we een overzicht hebben Ook zag spr graag een groter aantal sport velden in het recreatiegebied. Tot slot vroeg spr de aandacht voor de noodzakelijke verbetering van diverse stra ten en rioleringen. Met de wens, dat God's zegen op het werk van b en w en van de raad zou mogen rus ten, beeindigde de heer ter Avest zijn be toog. De heer Paauwe achtte de woningnood de laatste 10 jaar onrustbarend gestegen. Er zal getracht moeten worden dit euvel te be strijden meende spr, hoewel hij zich er van bewust was, dat de mogelijkheden zeer beperkt zijn. Een verlichting van de woningnood zou al dus spr wellicht gevonden kunnen worden in de bouw van semi permanente woningen, en spr vroeg voorts aandacht voor het aantrek ken van nieuwe industrieën. Aandacht vroeg spr voor de groep bejaar den wat betreft verzorging en huisvesting en ook vroeg spr de medewrking van b en w in de sociale recreatie. Het aantal geplande zomerhuisjes vond spr onvoldoende. Het bou wen van een goed geoutilleerde camping camping gaf hij in overweging. De heer Jansen was verheugd, dat de nieu we financiële verhouding voor Rijssen gun stiger geworden was. Spr die niet in herha ling wilde vallen, had bewondering voor het werk van de speeltuinverenigingen, die een grote plaats in de samenleving innemen. Daar waar mogelijk dienen wij dit werk te steunen, meende spr. Ontsluiting van het Plan Zuid achtte ook dit raadslid noodzakelijk. Voorts deed het spr genoegen, dat er schot komt in de sanering van de binnenstad door de recente aankopen van enkele panden. Het is van groot belang, aldus de heer Jan sen, het plan binnenstad zo spoedig mogelijk te realiseren. De heer Hodes zag af van het houden van algemene beschouwingen. Ik zie daarvan het nut niet in, aldus spr. Het is heel gemake- lijk een grote verlanglijst over te leggen, maar we weten allemaal, dat er geen gel den voor zijn. Het is ook bij de gemeente zo, aldus spr, dat we de tering naar de nering moeten zetten. Er zijn heel wat posten memorie geraamd. Spr zei van de zijde van b en w in de loop van het jaar nog verschillende voorstellen te verwachten en aldus spr uiteindelijk kun nen we zelf ook nog voorstellen doen. Burgemeester Landweer ging op de gestelde vragen en op de gemaakte opmerkingen uit voerig in, en gaf ook de beide wethouders de gelegenheid hun visie op bepaalde on derdelen te geven. Dat de begrotingsverga dering zo laat wordt gehouden is te wijten aan de omstandigheid, dat wij graag de beschikking wilden hebben over de jongste gegevens. De beloning en de toelagen aan de werklieden is een zaak waarvan we gebon den zijn aan de normen van de rijksover heid. Ten aanzien van een eventuele opvolging van de huidige brandweercommandant zullen wij het korps zeker raadplegen. De school tandverzorging zal waarschijnlijk iets eerder dan 1 september 1962 kunnen starten. Wethouder Goosen reageerde op de op merking van de heer Voortman als zou het noodzakelijk zijn in het zwembad een bassin bij te bouwen. Deze zienswijze achtte spr niet juist, om voor enkele piekdagen, tot zulk een uitbreiding over te gaan. De bouw van êen dienstwoning krijgt naar we hopen in 1962 zijn beslag. De zuivering van de Reg ge is een materie niet voor de gemeente maar voor de watersschappen. Ten aanzien van het bouwrijp maken van plan Zuid antwoordde spr, dat meer dan een half jaar geleden opdracht was gegeven 2 gordels van dit plan voor te bereiden en hier aan wordt gestaag gewerkt. Er kan een „krapte" ontstaan aan bouw terrein voor particulieren. Spr stond op het standpunt, dat de bebouwing van een nieuw uitbreidingsplan niet eerder moest beginnen, dan nadat het oude geheel was afgewerkt. Betreffende de opmerking van de heer Voortman ovei een veegmachine meende spr dat er bij de aankoop voorzichtigheid be tracht moest worden, zodat we „geen mis greep" doen. Dat de buitenwegen slecht zouden zijn be streed spr heftig. De balangrijkste buitenwe gen zijn verhard en in behoorlijke toestand. Wethouder Scholman antwoordde op de gestelde vragen en reageerde op de gemaak te opmerkingen betreffende het onderwijs. Het wachten op de noodzakelijke rijksgoed keuring werkt vertragend. In den Haag ko men honderden aanvragen binnen. Niettemin hopen wij, dat in 1962 de Chr ULO school en de Lagere Technische school voor deze goedkeuringen aan de beurt zullen komen. Ook de gymnastiekzaal in het Westen van de stad is een noodzaak. Ook daarvoor wachten we op de rijksgoedkeuring. Over het middelbaar onderwijs dat de heer Voort man had aangeroerd, was spr van mening dat de aantrekking hiervan niet het werk van de gemeente is. Er is ter plaatse een particulier comité hierover doende en het spreekt vanzelf dat we de ontwikkeling met belangstelling volgen. Dat het mond en klauwzeer via de Rijs- sense markt verspreid zou zijn volgens de berichten kan en mag niet worden gewe ten aan de controle op de veemarkt. Toen de eerste aanwijzingen van de ziekte aanwe zig waren is voor de controle een extra kracht ingeschakeld. De besprekingen over de bestemming van Hotel de Kroon moeten worden opgeschort tot de aankoop door de Ged. Staten is goed gekeurd. De mogelijkheden zullen met de raad worden besproken. De heer Ter Avest kreeg ten antwoord dat het college zich heeft beraden over de sta tus van de Oosterhof vooral ten aanzien van de inbreng in het Dokter Stokkersfonds. Voor de stadsbleek de Weijerd zijn ver schillende mogelijkheden aldus weth. Goosen, een hertenkamp, een speelveld e.a. Over de kosten kunnen we nog geen mededelingen doen aldus spr. De voorzitter antwoordde de heer Paauwe, dat het college van b. en wv. doet wat kan om de grote woningnood te verlichten. Het college is wel bereid nog te zoeken naar een geschikte strook voor semi per manente woningen, maar ook dit blijft een tijdelijke oplossing aldus spr. Ook betreffende de bevordering van indus trie doen we wat we kunnen. We dienen ten aanzien hiervan te bedenken, dat hoe meer industrie wordt aangetrokken hoe meer woningen er nodig zijn. De huisvesting van de bejaarden zal aan merkelijk kunnen worden verbeterd, als de beide stichtingen, die in Rijssen werkzaam zijn hun plannen zullen hebben gerealiseerd. De Grietje en Jan ter Horststichting is zover gevorderd, dat men waarschijnlijk in 1962 met de bouw zal kunnen beginnen, ter wijl de Herv. Stichting waarschijnlijk in 1963 zal kunnen bouwen. Het college van b. en w. hoopt dat er in 1962 een 40 tal zomerhuisjes gebouwd kun nen worden. De inrichting van een camping kan worden overwogen, aldus de voorzitter. De heer ter Avest bracht vervolgens naar voren, dat hij een tegenstander was van het feit, dat De Oosterhof was ondergebracht in het Dokter Stokkersfonds. Dat hoort er niet thuis. De armslag, die de gemeente altijd heeft gehad om iets bijzonders tot stand te brengen, waarvoor geen andere mogelijkheid kon worden gevonden wordt nu geheel teniet gedaan, aldus spr. De opmerking van de heer ter Horst, dat hij het betreurde, dat geen post was uitge trokken voor de restauratie van het kasteel de Oosterhof plaatste deze kwestie weer in het licht van de schijnwerper. Wij hebben - zo was de heer ter Horst van mening - de Oosterhof destijds voor een schappelijke prijs gekocht van de familie Coenen. Spr. herinnerde zich, dat de raad enige maanden geleden een boze brief van Jhr. Coenen uit Aerdenhout had ontvangen, waar in het feit, dat nadat de gemeente het land goed 1 jaar in haar bezit had gehad nog geen enkele verbetering aan het kasteel was aangebracht, becritiseerd werd. De heer ter Horst was er van ovetuigd, dat de gemeen te de restauratie niet alleen zou kunnen uitvoeren, toch had spr. graag een symbo lische post uitgetrokken, gezien waarmee werd aangegeven, dat de bedoeling tot ver betering zeker aanwezig was. Er zijn toch verschillende mogelijkheden zo ging de heer Ter Horst verder. Als ik goed ben ingelicht dan kan de provincie en het ijk tweederde gedeelte van de restau ratiekosten voor haar rekening nemen. Daar om moeten wij zo gauw mogelijk een op lossing zoeken, niet in het minst omdat de gemeente er een belangrijk kapitaal in heeft geïnvesteerd. De voorzitter antwoordde op deze opmerkingen, dat opdracht is gegeven, het gebouw zoveel mogelijk te conserveren. Het zal water- en glasdicht worden gemaakt, zodat gehoopt wordt, dat de verwaarlozing niet in een nog intenser stadium zal ko men. Wij moeten eerst een bestemming vinden. Dan pas kan er gepraat worden over res tauratie met steun van rijk en provide Als de Oosterhof bestemd was geworden voor raadhuis, was dat een bestemming ge weest, die vooral ook Monumentenzorg wel gevallig was geweest. Het schijnt dat de raad hiertegen gekant is. Nu het deze kant niet uitgaat, aldus de voorzitter moeten wij ons over andere mo gelijkheden bezinnen, hetgeen niet eenvou dig is. Misschien kan er in de naaste toe komst een oplossing gevonden worden, in een bestemming, die verwant is aan de Technische Hogeschool in Twenthe, maar enige zekerheid daar omtrent is er niet Het moest de voorzitter van het hart, dal de gemeente het kasteel van de fam. Coe nen in zeer deplorabele toestand had geokcht. Men heeft het gebouw zeer ver doen ver dijten, aldus spr. Als reactie op de was de heer ter Horst een „boze brief' had genoemd achtte da voorzitter dit schrijven „en typische brief". Jhr. Coenen heeft misschien gedacht, dat het kasteel raadhuis zou worden, en dat de restauratie zeer spoedig zou kunnen plaats hebben, maar dat is anders uitgevallen. Wethouder Goosen bracht naar voren, dat ten aanzien van de bebossing van het land- goedgoed stappen waren ondernomen die zul len kunnen leiden tot verbetering. De heer Paauwe deed een aanduidelijkheid niets te wensen voorstel over. Breek het hele huis af. Daarmede kon de voorzitter her niet eens zijn. Ik ben er van overtuigd aldus spr., dat het huis na goede restaura tie een sieraad voor Rijssen zal zijn. De heer ter Avest was niet optimistisch gestemd over een eventuele restauratie. Het huis ziet er zeer bouwvallig uit,. Spr zei niet de gedachte te hebben dat het kas teel in haar oude glorie zou kunnen worden hersteld. De aankoop destijds is naar spr's mening meer verantwoord geweest door het bezit van het landgoed dan door het huis. De heer Jansen merkte op dat De Ooster hof is gekocht onder de voorwaarden, dat het minstens 25 jaar in haar huidige staat moet blijven. Ook de heer Jansen kwalificeerde de brief van Jhr. Coenen als „Zeer voorbarig". De toestand van de Oosterhof is vooral na de oorlog zeer verslechterd aldus spr. Het is zeer bevreemdend - zo ging de heer Jansen voort, - dat men na zoveel jaar van schandelijke verwaarlozing plotseling zoveel waarde aan het familiebezit aan de dag legt. De heer Ter Horst voelde dat de gemeente toch een morele verplicting op zich had ge nomen. Het is een ideaal van de fam. Coe nen het kasteel en het landgoed in stand te houden. Men heeft verwacht, dat een en an der - als het aan de gemeente verkocht werd - bewaard zou blijven. Daarom hebben de verkopers de voorwaarde gesteld, dat er geen veranderingen mochten woden aan gebracht. Anders zou het veel meer waard zijn geweest. Deze visie kon wethouder Scholman niet delen: De heer Ter Horst stelt het voor, als zou de familie Coenen een bepaald soort philan- tropie hebben bedreven. De verkoop is echt wel een belang voor de familie geweest, daar van was spr. overtuigd. Ten aanzien van de mogelijkheden van de restauratie bracht weth. Scholman naar vo ren dat er over de steun van rijk en pro vincie misverstanden bestaan. Het rijk en de provincie kunnen hoogstens tot 48 pet bijdragen in de kosten van de restauratie in de huidige stijl (exterieur). Wil men bepaalde verbouwingen, wijzigin gen enz. aanbrengen, dan staan de kosten hiervan buiten de steun van „hogerhand". Jhr. Coenen kan wel stellen, dat de ge meente niet voortvarend is geweest, maar volgens monumentenzorg komt De Ooster- nof niet voor 1967 aan de beurt. Daarom kun nen wij niets anders doen, dan het gebouw te conserveren. Natuurlijk hopen wij nog een bestemming te kunnen vinden. De heer Haase merkte ten aanzien van de eerder genoemde brief van Jhr. Coenen op: De heer Coenen maakt de gemeente een ver wijt, voor eigen gemaakte fouten. (Een spoedige restauratie ligt nog niet in het verschiet, dat werd maar al te goed duide lijk. Red). De heer Voortman (SGP) informeerde naar de mogelijkheid tot verlaging van de gasta rieven nu het G.E.B. toch behoorlijke win sten maakt. De voorzitter antwoordde, dat de mogelijkheden hierover zijn besproken. Een beperkt verlaging van 1 cent per m3 is mogelijk, bekeken althans door de bril ran het bedrijf aldus burgemeester Landweer. Men kan ook redeneren aldus spr: der ge meente kan het geld best gebruiken voor allerlei noodzakelijke voorzieningen Een eventuele verlaging kan voor de gas- verbruiker slechts een klein voordeel per jaar opleveren. De heer Hodes was van mening, dat de verlaging van 1 cent per m3 van zeer kleine betekenis was voor de gebruikers, terwijl er voor de gemeente een aanzienlijk bedrag mee is gemoeid. De gemeente gebruikt dit geld toch uitslui tend voor werken die noodzakelijk zijn en komen ten goede aan alle ingezetenen. Wethouder Goosen merkte op, dat de winst van het G.E.B. niet abnormaal hoog ge noemd kan worden. Het is slechts 10 pet van de totale gasopbrengst. Als de grote gasvoorraad (gasbel) in Slochteren geëxploi teerd wordt en Rijssen zich daarp zou gaan aansluiten, moeten er weer grote investerin gen worden gedaan. Ook wethouder Goosen was van mening, dat bij verlaging een belangrijk bedrag voor de gemeente verloren gaat, terwijl de ver bruikers er slechts weinig van zullen mer ken. De heer Ter Avest was een andere ge dachte toegedaan: Een gemeentelijk bedrijf moet niet te veel winst maken. Er is beweerd, dat een eventuele verla ging voor de gebruikers niet veel uit zou maken, maar spr. was er van overtuigd, dat de verlaging dankbaar geaccepteerd zou worden. De heer Smeijers zag liever een verla ging van het vast recht. Zo bleken de me ningen over deze kwestie nogal verdeeld en hoewel het er op leek, dat een stemming zou moeten uitwijzen, of de verlaging al of niet door zou gaan, bleek de raad er mee accoord te gaan, in een volgende vergadering hierover te stemmen. Op verzoek van de heer Paauwe werd ge stemd over het beschikbaarstellen van een subsidie van 50— aan het R.K. Streekcen- trum Het Witte Huis te Borne. In de begro ting was daarvoor geen post uitgetrokken. De stemming wees uit, dat de meerder heid van de raad tegen subsidieverlening aan deze instelling was. Tegen stemden de gehele SGP fractie, wet houder Scholman en de heer Ter Avest. Op voorstel van de heer Ter Horst werd ook gestemd over een subsidieverlening aan de volkshogeschool Diependaal te Markelo 50 per jaar). Ook hieraan wenste de meerderheid geen medewerking te verlenen. De stemmenver houding was dezelfde als die over subsidie aan Het Witte Huis. De heer Ter Avest sprak zijn verwonde ring uit over het feit, dat de begroting be treffende de exploitatie van het zwembad „Menig vrouw neemt door haar zorgen, voor zichzelf te weinig tijd": een goedbedoeld advies aan de huisvrouw om niet alleen huis en haard, maar ook zichzelf te verzorgen. de Koerbelt niet ter inzage van de raadsle den was gelegd. Op voorwaarde, dat de begroting voor 1 augustus moet worden ingediend, is het zwem bad ter exploitatie overgedragen aan de zwem en polovereniging. „Maar" aldus de heer Ter Avest „Ik heb nog niets gezien" De voorzit ter erkende, dat dit inderdaad niet was ge beurd. Er zal over gerappeleerd worden" aldus spr. Voorts vestigde de heer Smeijers de aan dacht op de verstrekking van schoolmelk. Dit gebeurt kennelijk alleen op de Neutrale Kleu terschool. Voor dit doel is een bedrag ge- raam van 250— Waarom, zo vroeg de heer Smeijers ge beurt dat alleen op deze en niet op de an dere scholen? Wethouder Scholman zette de reden hier van uiteen. Destijds toen de schoolmelkverstrekking aan de orde kwam aldus spr, werd alleen door de Neutrale Kleuterschool belangstelling ge toond. Mocht inmiddels bij de besturen van de andere scholen de mening ten aanzien hier van zijn gewijzigd, dan kan men ten allen tijde met het gemeentebestuur in contact treden stelde spr. vast. Bij het hoofdstuk van de begroting waarin de subsidies voor diverse verenigingen en instellingen zijn uitgetrokken, deelde de heer Haase mede, dat de gehele SGP fractie ge acht wenste te worden tegen subsidie aan het Overijssels Philharmonisch Orkest te heb ben gestemd. De heer Paauwe vroeg of het niet moge lijk was, de subsidie aan de Oudheidkamer Riessen jaarlijks aan deze stichting uit te keren. Thans wordt dit bedrag in rekening cou rant gehouden bij de gemeente. Spr. had het idee, dat het bestuur graag „zelfsbeschik- kingsrecht" over deze subsidie wilde hebben. Wethouder Scholman was van mening, dat enkele jaren geleden is gebleken, dat de Oudheidkamer dit bedrag voor aankopen enz. niet altijd nodig had. De uiteindelijke doel stelling van de vereniging is, de beschik king te hebben over een eigen gebouw, waarin de diverse verzamelde voorwerpen kunnen worden ondergebracht, Weth. Scholman was van mening, dat de Oudheidkamer op de wijze, zoals dat de laatste jaren plaats had, het best was ge diend. De heer Ter Avest was niet geheel tevre den met het beleid betreffende het personeel van gemeentewerken. Spr. had n.l. het gevoel, dat daar een man te veel in dienst was. Hij meende dit te kunnen concluderen uit de omstandigheid, dat er een ambtenaar een betrekkelijk lange tijd was „uitgeleend" en dat diezelfde ambtenaar thans een zieke ambtenaar op gemeentewerken vervangt Als er een man kan worden uitgeleend, aldus de heer Ter Avest, dan is er ruimte, Spr. bedoelde uiteindelijk alleen, dat deze ambtenaar voor bepaalde controle werken kon worden ingeschakeld, die nu b.v. door de Heide Maatschappij gebeuren. Wethouder Goosen bestreed de zienswijze tuiging wees spr. er op, dat op het kantoor van gemeentewerken hard wordt gewerkt. Dat de ambtenaar die de heer Ter Avest bedoelt, nu een zieke ambtenaar vervangt, is een gelukkige omstandigheid, omdat het anders scheef zou lopen". De heer Voortman (SGP) zag een onbillijk heid in de indeling in groepen van enkele werklieden bij gemeentewerken. Hij wilde graag 5 man, die volgens hem in een lagere groep waren ingedeeld „optrekken". Van de zijde van B. en W. werd verduide lijkt, dat deze indeling een gevolg was van de werkclassificatie. Daartoe zijn we met instemming van de raad overgegaan. Weth. Scholman stelde dat de werklieden, van de heer Ter Avest met klem. Met over- die door de heer Voortman bedoeld werden over het algemeen jongere arbeiders waren. De heer Voortman gaf niet de indruk over tuigd te zijn door het betoog van B. en W. De heer Smeijers was weinig te spreken over de grote vuilnisbelt, die aan de autoweg ontstaat. Spr. opperde het idee een terrein waa kalkzand kan worden gegraven aan een ge gadigde ter beschikking te stellen. Hier kan dan later een vuilnisbelt worden gemaakt. Wethouder Goosen antwoordde, dat 't stor ten van het vuilnis binnen niet al te lange tijd wel eens een probleem kan worden. We zijn er wel mee bezig zo besloot hij hoopgevend. De heer Haase wees op de omstandigheid, dat er nog niets is gekomen van het aanleg gen van een aantal plantsoenen in de Lent- fersstukken. De voorzitter antwoordde, dat dit in het vroege voorjaar zou gebeuren.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3