NIEUWS 't Oöle Gedenkpenningen huwelijksjubileum COMITÉ 10x10 ORGANISEERT GEVARIEERDE TEENAGER-AVOND 4ffnci pii*1*1 Flats in Rijssen Ledenvergadering Chr. Schoolvereniging Opening ,WINEX' slagerij (Schild) Notter Prachtig succes op Pluimveetentoonstelling Zorg dat je erbij komt We zien ze rennen De man met het litteken Doktor in love Papin» 3 Vrijdag 22 december 1961 U raakt pijn en pijntjes kwijt. 90 c» oooooooooooooooooooooooooooooo Vrijdag en zaterdag de film 2e kerstdag ('smiddags) de film 2e kerstdag ('s avonds) de film Woensdag de film Ter gelegenheid van het zilveren hu welijksjubileum van het Koninklijk Paar, op 7 januari 1962 heeft de Amsterdam se Bank in samenwerking met de goud- verwerkende industrie bij de Rijksmunt te Utrecht een serie gedenkpenningen laten slaan, welke eerdaags bij banken in de verkoop komt. De penning is ver krijgbaar in drie uitvoeringen: van goud, met een doorsnede van resp, 35 en 18% mm, volgens de afbeelding op de foto, en in zilver met een diameter van 30 mm. De zilveren uitvoering heeft op de keer zijde niet de wapens van Koningin en Prins, doch de ineengestrengelde letters „J B" onder de kroon en het opschrift „7 januari 1937-1962". De prijs van de verschilende uitvoeringen is resp. 55,33 en 5 gulden Het ontwerp is van Geurt Brinkgreve. Het actiecomité 10 x 10 opgericht in het kader van de Anti Hongeractie heelt zich beraden op welke wijze de actie, die zich specifiek richt tot de jeugd zo effectief mogelijk georganiseerd kan worden. Men heeft diverse plannen in petto, en men hoopt, dat de z.g. zakgeldcampagne die op 8 januari van start gaat aan zijn doel zal beantwoorden. De 10 x 10 actie bedoelt een appel te zijn op de Nederlandse jeugd teneinde zich te realiseren hoeveel mensen er in zeer be hoeftige omstandigheden verkeren. Het co mité bestaande uit jeugdige Rijssenaren is vol enthousiasme en ondervindt van vele zijden medewerking. Niet in de laatste plaats van diverse jeugdige groepen in Rijssen. Dat stemt tot voldoening; daardoor is het ook, dat het comité hoopvol gestemd is op een gunstig uiteindelijk resultaat. Daarvoor wil men zich vele moeiten getroosten, en daarvoor wil men zich inzetten met inzet van de gehele jeugdige persoonlijkheid. Naast diverse plannen, die het comité nog in petto heeft, treedt men vol goede ver wachtingen voor het eerst in het openbaar door een grote Teenageravond te organise ren. Deze teenageravond wordt gehouden in het Parkgebouw, op 2 januari. Het comité Volgens een advertentie in dit nummer lig gen ter inzage de stukken voor de bouw van 48 woningen en enkele autoboxen aan de Graaf Ottostraat, achter de bestaande wo ningen van de Enterstraat de z.g.n. „Zaag tand", waar de parkeerhaventjes zijn aange legd. Van de geprojecteerde 48 woningen zullen er 24 door de R.K. Woningbouwvereniging „St. Joseph" worden gebouwd en de andere 24 woningen door dé Algemene Woningbouw vereniging „Riessen". De architecten van beide verenigingen zijn er in geslaagd om één geheel te krijgen. Er is een 4-tal flats geprojecteerd met 3 etages, in totaal plaats biedend aan 24 ge zinnen. Als het plan doorgaat zullen dat de eerste etagewoningen zijn en zal ook Rijssen, waar men zeer gehecht is aan de traditionele wo ningbouw, geconfronteerd worden met hoog bouw. De situering is vrij ruim opgezet en ruimte lijk gezien lijkt het een zeer aantrekkelijk geheel. is bijzonder dankbaar dat het Parkgebouw voor het organiseren van deze avond geheel gratis ter beschikking is gesteld. Ook de diverse groepen Rijssenaren, die aan deze avond medewerking zullen verlenen doen dit geheel belangeloos. Het wordt een gevarieerde avond, waarop de gehele Rijssense jeugd verwacht wordt. De avond staat in het teken van een mu- kale ontspanningsavond. Medewerkig zal worden verleend o.a. door The Lucky Stars, The Jutetown Jazz Combo, Quartet John Hodes, The Rocking Kings en anderen. De ensembles, die zich achter deze welluidende namen verschuilen bestaan over het alge meen uit Rijssense jongelui, die zich speciaal voor de Teenageravond prepareren, om ver antwoorde gezellige ontspanning te brengen. Het comité hoopt, dat de zaal spoedig uit verkocht zal zijn. Alleen bij 'n uitverkochte zaal, wordt het doel, zoveel mogelijk geld voor de anti-hongeractie bijeen te brengen verwezenlijkt. De goede wensen van vele ouderen zullen zonder twijfel uitgaan naar het comité dat bereid is zich vele offers te getroosten om de 10 x 10 actie in Rijssen tot een groot succes te maken. In de Wilhelminaschool werd onder voor- ztiterschap van de heer R. Bosma een leden vergadering gehouden, van de ver. tot stich ting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Rijssen. De heer Bosma deelde mede, dat de plan nen tot de verbouw en uitbreiding van de Julianaschool in een vergevorderd stadium verkeren, evenals de plannen voor de aan bouw van de Wilhelminaschool. Ten aanzien van beide projecten moet de rijksgoedkeuring nog afkomen. De aftredende bestuursleden de heren Bosma en R. Smelt werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer Schuiterd, die zich niet herkiesbaar stelde gekozen werd de heer A. v.d. Noort. Van de zijde van de leden werd er op aan gedrongen pogingen in het werk te stellen, die zouden kunnen leiden tot afkeuring van de Oranjeschool, die in een uitzonderlijk slechte staat verkeert. Door het bestuur werd gereageerd met de mededeling, dat men ten aanzien hiervan reeds lang bezig was, geweest, maar dat men alsnog nieuwe pogingen zou aanwenden Woensdagmiddag werd de nieuwe Winex winkel aan het Schild officieel geopend. Deze nieuwe slagerij is een onderdeel van de Amsterdamse Vleesgroothandel die hier mede haar 4e filiaal opende. Men bezit nl. reeds filialen te Goor, te Groenlo en te Winterswijk. Voor de opening werd woensdagmiddag reeds grote belang stelling aan de dag gelegd, en vele huis moeders verdrongen zich in de nieuwe win kel om te profiteren van de reclame aan biedingen. De nieuwe zaak maakt een goed verzorg de indruk. Men beschik! over een zeer be hoorlijke ruimte, welke zeer doelmatig wordt benut. De veelheid van slagersartikelen wordt geëtaleerd via een zeer ruime opgengekoel- de vitrine, waarin een en ander zeer goed tot zijn recht komt. De winkel was door verschillende bloemstukken en een keurige verlichting smaakvol ingericht. Bij de inrichting van de winkel is grote aandacht gewijd aan de hygiëne, afgaande op de belangstelling, die er voor de Winex zaak op de openingsdag bestond, lijkt het ei op dat het filiaal in Rijssen een goede toe komst tegemoet gaat. Advertentie W~ MIJNHARDT De combinatie ter Harmsel-Pijffers van de Boomcateweg te Notter, behaalde met hun inzendingen zwart, Mimosa krielen weer fraaie prijzen en predikaten op de grote „Euro- poort-show 1961" te Rotterdam, welke ge organiseerd werd door de Pluimvee vereen. „Plukovers" in de Ahoy-hallen. De bekro ningen waren alsvolgt: Haan Jong 1 Z.G. idem, hen jong Z.G. hen Jong Z.G. hen jong G, hen jong G.G. hen jong 1 ZZG en 5 ere prijzen. Wanneer een flotille van de Engelse mari ne de haven van Portland wil binnenstomen, kan de gezaghebber, Admiraal Bryanston Blyth, zich niet indenken, dat zijn schepen verhinderd worden binnen te varen door een parlevinker, Norman Puckle. De Admiraal geeft verschillende waarschuwingstekens, maar Norman is niet uit zijn „koers" te krij gen. Hij kent de rechten van de Engelsen op zee; dus laat de marine maar wachten! Onder hevige protesten van de Admiraal. Norman Puckle is tot over zijn oren ver liefd op de blonde Mariene, een cassière van de plaatselijke bioscoop. Mariene is hooghar tig en vindt Nörman maar een miezerig ke reltje, ondanks zijn lekkere bonbons en zijn leuke manieren om meisjes het hof te maken. Als hij naar de bioscoop komt om haar te vragen met hem te trouwen, poeiert zij hem goed af. Norman, geheel overstuur, probeert zelfmoord te plegen door zich te verdrinken en van de rotsen te gooien. Doch iedere poging wordt door een of ander mis verstand verijdeld. Een marinier adviseert hem om dienst te nemen bij de marine om zodoende de wereld te zien en de mooie meis jes uit Hawaii en Tahiti te ontmoeten. N orman voelt daar wel voor en neemt dienst bij de marine. De Admiraal heeft een buldog, „Bosun genaamd. Deze naam wil hij ook geven aan de eerste ruimtevaartraket die de marine van plan is te lanceren. De geleerde Car- ruthers, vindt het wel een geschikte naam, maar hij zou het geweldig vinden als de ra ket bemand zou worden. Ook de Admiraal zou dat graag zien, en dan het liefst met ie mand van de marine, opdat hij zou kunnen zeggen; „De marine was weer de eerste". Norman Puckle wordt gekozen om als eer ste de lucht in te gaan; dit tot groot onge noegen van de Admiraal die hem herkend heeft als de man die het aandurfde de vloot te hinderen. Er begint een moeilijke tijd voor Norman. De training is enorm zwaar. De malste dingen moet hij doen, tot grote hilariteit van zijn mede „ruimte genoten. Hij is de man van het ogenblik. Doch een fout doet hem weer naar beneden tuimelen. Hij wordt weer de doodgewone matroos die Bosun, de buldog van de Admiraal moet uitlaten. Tijdens een van zijn wandelingen met Bos un ontmoet hij het bevallige meisje uit de kantine. Zij wandelen samen naar het bos, zetten zich neer en net als Norman haar zijn liefde wil betuigen, ziet Bosun een haas Hij gaat er vandoor en Norman hem achter na. De haas rent het ruimteschip in, Bosun en Norman eveneens. Op dat moment kiest de raket de ruimte. Groot is de verwonde ring van de geleerden op aarde wanneer zij Norman's stem horen vanuit de raket. Zij geven hem geen enkele kans om ooit weer levend op de aarde terug te keren. Maar Norman doet de verkeerdste dingen op het juiste moment en hoe hij zich uit zijn nete lige positie weet te redden is niet te beschrij ven, gaat u dat zelf maar zien. Taxi-chauffeur Wilbur, wiens enige per manente passagier Grover nooit geld heeft, heeft z'n standplaats in de buurt van en kele „aapjes". Eén daarvan wordt gereden door King, wiens dochtertje „Prinses" ie- der's oogappel is, ook die van Wilbur. 't Zit Wilbur vaak niet mee in 't leven. Hij schijnt voorbestemd te zijn om in al lerlei vreemde situaties te geraken. In een restaurant krijgt hij volop moeilijkheden met een stelletje kerels, Parapluie Joe, Chauncey en Harry. Het resultaat is, dat Mij met alle nota's opgescheept wordt en niet kan betalen, waardoor hij zich de woe de op de hals haalt van Warner, de „effi- ciencyexpert" van het restaurant, waar Kit ty, een goede kennis van King en de Prin ses caissière is. Zij helpt, tezamen met haar vriend Joe, een soldaat, die opdracht heeft een revue in elkaar te zetten voor een legerkamp en Grover om Wilbur uit de na righeid te halen. Maar Wilbur's zorgen be ginnen pas. Hij laat 't paard van King snoepgoed eten en., 't paard sterft. Het bestaan van King en de Prinses wordt hierdoor bedreigd en Wilbur acht 't zijn plicht hun een nieuw paard te bezorgen. Met Grover gaat hij wedden op paardren- nen en ondanks het feit, dat ze bij een groepje oplichters terecht komen, weten ze toch in hun domme slimheid nog 200 dol lar te winnen. Van het ongure stel uit het restaurant krijgen ze een tip, waar ze een paard kunnen kopen. In een der stallen bij de Saratoga-renbaan staat „Boumel". Dit paard kunnen ze voor èOO dollar kopen, beweren de drie mannen. Doordat enkele paarden van stal verwisseld zijn, nemen Wilbur en Grover zonder het te weten „Theebeschuit", 's wereld snelste renpaard, mee. Voordat ze 't paard aan King kunnen geven melden krant en radio de sensatio nele diefstal. Het tweetal „verbergt" „Thee beschuit in een hotelkamer, maar het boe- vendrietal ruikt lont. Het wordt een dolle boel in 't hotel en tenslotte vlucht Wilbur met het paard, achtervolgd door zijn be lagers, in de richting van de renbaan. De rennen zijn in volle gang, Officieel wordt Theebeschuit nog steeds vermist, maar de eigenaar, Kolonel Brainard, heeft om sen timentele redenen het paard toch doen in schrijven. En Grover is de enige op de hele renbaan, die met een notering van 100 tegen één 100 dollar inzet op een paard dat niet meedoet. Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Het komt tenslotte zover, dat Wilbur met zijn snelle paard in de baan verschijnen, maar Wilbur wordt eraf ge worpen en komt op „Rabarber" terecht. De jockey van Rabarber gaat rijden op Theebeschuit. De kampioen wint wederom na een race, die men wel uiterst vreemd mag noemen, maar de drie boeven en de efficiency-man Warner, weten niet, dat Wilbur op 'n ander paard zit en kopen Ra barber van hem voor 500 dollar, hopende op deze wijze de beloning van 10.000 dollar voor 't terugbrengen van Theebeschuit in de wacht te slepen. 't Loopt echter anders. Experts ontdek ken, wat er gebeurd is en Theebeschuit's overwinning wordt officieel erkend. Het paard wordt aan de kolonel teruggegeven, Wilbur en Grover staan plotseling aan het hoofd van grote bedragen en zij bezorgen King een nieuw paard met rijtuig, terwijl Joe, die Kitty z'n liefde verklaard heeft, geld om z'n soldatenrevue op te zetten, waarvan we de feestelijke finale - natuur lijk niet zonder diverse malle voorvallen - nog meemaken. Een man keert terug naar het stadje, waar hij jaren heeft gewoond, waar hij vrienden heeft gemaakt en waar hij drie jaar geleden op het punt heeft gestaan het meisje van zijn hart te trouwen; het meis- je, dat reeds een kind van hem verwachtte. De man keert echter niet terug om zijn vrienden te begroeten, om zijn meisje na want deze man is Jim Guthrie, die drie jaar geleden uit het stadje is gevlucht, toen een razende bevolking hem wilde lynchen Het was een vrolijke avond geweest in het café van Sam. Er was naar hartelust gekaart en gedronken en iederen verkeer de in een uitgelaten stemming, behalve Ben de sheriff, die veel geld verloren had aan Carter, een der andere bezoekers. Behalve ook Carter zelf, want deze had die avond van Jim Guthrie gehoord over diens trouwplannen met Carters zuster Laurie. Carter was een man van aanzien in het stadje en hij wilde een betere partij voor zijn zuster. Veel tijd om zich te ergeren was hem echter niet gegeven geweest. Plotseling was er een schot gevallen en Carter was levenloos neergestort. Deke, de kapper, was het eerst toegesneld en hij had bij Carters ontzielde lichaam Jim Guthrie aangetroffen. Dit, gevoegd bij het feit, dat Jim en Carter die avond ruzie hadden ge had, was reden genoeg om Jim van moord te verdenken. De vrolijkheid was plotse ling in het tegendeel verkeerd en Deke had om een touw geroepen. Dit was het sein geweest voor een massale woede-uitbarsting en het was Jim ternauwenood gelukt te ont komen. Drie jaar had Jim zich schuil gehouden in de bergen. Drie jaar van eenzaamheid; drie jaar de tijd om zijn haat op te kroppen tot het hem te machtig werd en hij be sloot naar het stadje terug te keren om de moordenaar te zoeken, want hij - Jim Guthrie - was onschuldig. Jims komst veroorzaakt een paniek on der hen, die aan de lynchpartij hebben deelgenomen. De eerste, die hij in de stad ont moet, is Ben, de cheriff. Deze arresteert hem niet, maar probeert hem als vriend van vroeger met een zacht lijntje de stad uit te krijgen. Als Jim weigert te gaan, staat de sheriff hem toe tot zonsondergang - nog drie uur - in de stad te blijven Jim begeeft zich dan naar Deke, de kap per. Hij laat zich door de dodelijk ontstel de Deke scheren en hoort hem inmiddels uit. Het gaat hem erom uit te zoeken, wie er belang bij had Carter te doden en de schuld op hem te schuiven. In de loop van het gesprek ontdekt Jim, dat Carter Deke's zaak gefinancierd had, maar kon dat voor Deke een voldoende reden zijn om zich van Carter te ontdoen? Jim twijfelt; hij besluit verder te zoeken. Hij gaat naar de hoeve %7an Niles Hen dricks, de man, die destijds ook naar Lauries hand gedongen had. Hij treft Hen dricks niet thuis. In plaats van hem vindt hij Laurie, die enkele maanden na Jims vlucht met Hendricks getrouwd is. Jim, die dit niet wist, maakt Laurie heftige verwij ten, maar zij zegt, dat zij geen andere keus had, omdat zij hun kind niet kon aandoen, dat het bij zijn beboorte geen vader zou hebben. Jim twijfelt nu niet meer. Hen dricks heeft Carter gedood en hem - Jim - van de moord beschuldigd om zich van zijn medeminnaar te ontdoen. Dus zet Jim zijn tocht weer voort, nu op zoek naar Hendricks. Zijn weg leidt naar het café, waar hij enkele van zijn vroegere vrienden aantreft. Deze schrikken van zijn komst, pro beren het goed te praten, dat zij aan de po ging hem te lynchen hebben deelgenomen. Tijdens dit gesprek komt ineens de waar heid aan het licht. Er worden verschillen de omstandigheden naar voren gebracht, die in onderling verband slechts één conclusie mogelijk maken, namelijk, dat de sheriff de moordenaar van Carter is. Hiermede nadert het drama zijn einde. De ware schuldige ontloopt zijn straf niet en Jim is nu gerehabiliteerd. Toch maakt hij zich ge reed om te vertrekken. Hij wil Laurie ver geten en ook het stadje, dat hem in een ogenblik van haat heeft willen doden en niet in zijn onschuld geloofd heeft. Iej stoatt nog aaltied an 'n Skeeld, 'n beeld oet vroogr daage, oart vezakt en or"-' veweard, da's neet woer 'k ouwr klaage. Nen keer good skrobm en wat voong; 'n kwasjen voarve dr op edoan, nen betrn balken hier en doar, dan kü'j dr nog wier jaorn stoan. Wat 't vuurgeslacht hef ebouwd, was mooj en stoark en good, a monn ze zik mangs höoln biej wat kaammelk en brood. De steendr kumn van 't tichlwoark, 'n leem küm oarns oet 't veald en 't höolt dat wasn biej nen boer, zoo kosn 't waejneg geald. Det kon ook neet, dat was dr neet, unr anno nVl mns 't flnftTI. zoo't z'ook uer eeng rogge bouwn en earpl mon roon, Met de krach van uere haane en dé vruchn van uer laand, monn ze zik beskutn teeng ktielt' en zunne- braand. Ze hebt et mooj en good edoan, a kosn 't müejt'en st.ried: 't groote dak, n hüeltn geewl getuungt nog van den tied. Dee't oondr zukke daake wonn, dee hebt 'n stoom ebouwd, woer't non heel Riesn hear van is, doar hebt zee vuur eklouwd. En mu'w non 't leste hoes dat nog vetealt van uere daage, votdoon as nen ooln skoon? Dat is woer'k ouwr klaage! De voorbijganger, wandelend door de Lon- dense straat waar het St. Swithin's Zieken huis staat, mag de gedachte dat alles rustig is binnen de sombere muren vergeven wor den. Het voorname gebouw geeft ook geen en kele aanwijzing dat de-brullende, gebaarde Sir Lancelot Spratt bezig is een dozijn dok toren, onder leiding van Dr. Tony Burke, een flinke uitbrander te geven. Zij staan ge schaard rond het bed van een zieke collega, Dr. Richard Hare. Alle twaalf doktoren stel len een andere diagnose vast, variërend van delirium tremens tot seniele aftakeling. De woedende Sir Lancelot doet de uitspraak: geelzucht. Wat Sir Lancelot niet weet is dat Richard's verblijf op de ziekenzaal ongunstig wordt beinvloed door een virus, waar geen onkruid tegen gewassen is: het liefdesvirus. Richard raakt hopeloos verliefd op Zuster Sally Nigh tingale, maar dat is ook het geval met Dr. Hinxman die hem behandelt. Deze is boven dien in een gunstiger positie, aangezien hij de slaappillen voorschrijft die Richard moet innemen. Tijdens een feestje, gegeven ter ere van het aftreden van Sir Lancelot, komt Sally vertellen dat ze het St. Swithin's ziekenhuis gaat verlaten. Richard en Dr. Hinxman zijn gelijk nuchter. Richard krijgt een functie als assistent aan geboden van de meerdere malen gehuwde Dr. Cardew, een welvarend plattelandsdokter. Het zal echter nog vier weken duren alvo rens Richard zijn nieuwe baan kan aanvaar den, daar de huidige assistent van Dr. Car dew nog niet weg is. Het is een groot probleem voor Richard om voor deze vier weken aan geld te komen. Met Tony, die ook geregeld zonder geld zit, stelt hij zich beschikbaar voor experimenten in „Het Foulness Instituut voor onderzoek naar bestrijdingsmiddelen van Verkoudheden"- Het wordt de onaangenaamste ervaring die zij zich kunnen voorstellen. Het wordt echter verzacht als Dawn en Leonora, twee strip- teasedanseresjes zonder werk, zich eveneens bij het Instituut komen aanmelden. Wat er gebeurt als deze vier tezamen komen, doet de directie wensen dat zij voor „moordza ken" in plaats van medicijnen gestudeerd hadden. Het werken voor Dr. Cardew is een nieu we ervaring voor Richard. Hij maakt kennis met het leven van mensen zoals Wildewinde, een excentrieke huisknecht en kleine Jimmy Jimp die, om reden alleen hemzelf bekend, zijn hoofd geregeld in een pan klemt en de enthousiaste Mevrouw Tadwich, die denkt dat sex de grootste uitvinding aller tijden is. Als de laatste vrouw van Cardew in moei lijkheden komt met haar scheiding in Ameri ka, vertrekt Cardew om de zaak toe te lich ten. Richard vraagt Tony om assistentie. Maar als Tony de praktijk op een hele vreemde manier waarneemt, raakt Wildewin de helemaal van de kook en gaat zich bedrinken. Midden in een intieme roman tische samenkomst met zijn laatste meisje, de lichtzinnige maar goedgevormde Kitten Strudwick, wordt Tony op het politiebureau ontboden om de dronken Wildewinde te be handelen. Wildewinde volbrengt de alcoholtest met groot gemak en dat maakt zo'n grote indruk op Tony, dat hij het zelf ook eens gaat pro beren, met jammerlijke resultaten die hem voor een poosje uit de circulatie doen ver dwijnen. Richard's liefdesaffaires begin nen serieus te worden bij de komst van Dr. Nikki Barrington, een charmante ver schijning, die Tony komt vervangen. En als ook Kitten weer op het toneel verschijnt, be gint het plezier pas goed. Richard is hef tig verliefd op Nikki en Kitten verliest haar hart aan een verlegen vrijgezel. En alles gaat prachtig, maar dan duikt Sally weer op en er ligt een schandaal op de loer voor de aftredende Sir Lancelot. Deze komt in contact met Dawn en Leonora, de striptease- girls. tijdens een medische conventie en Sal ly verwoest Richard's romantische vooruit zichten. Nikki gaat uit Richard's leven. Het leven is leeg zonder haar en doelloos en hij mist haar enormmaar Nikki is wegtotdat Sir Lancelot's blindedarm van zich doet spreken. De paden der liefde zijn wonderlijk... maar zelden speelde een blin dedarm voor Cupido en voerde Dr. Richard Hare nogmaals naar het koninkrijk van een ••••rwwfz

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3