Oproep aan alle Rijssense jongeren OUD R IJ SS EN Bouwstraat behield lang typisch Rijssense sfeer rdevol VERSLAG SCHOOLARTSENDIEN ST DE JONKER EN DE BIDDERMAN Leden van de Rijssense Pluimvee- en Konijnenfokver. behaalden fraaie prijzen op diverse tentoonstellingen 0r»«*helc| ACTIE 10 x 10 V.V. EXCELSIOR '31 ATLETIEK-N1EUW S Vrijdag 8 december 1961 Pagina 3 A „Spaar de Pimmetjes voor geschenkartikelen zij blijven altijd geldig" p.i.m margarïnefabriek-Bolsward Verandering op Bevervoorde Rijssense jeugd nam wraak Taksman verzocht om 'n onderhoud Jeugd strijdt JaJüist nu...!!!! Nu de feestdagen in aantocht zijn! En er weer véél van je zakgeld1 geëist wordt. Nu moet je beseffen hoeveel jongens en meisjes van jouw leeftijd, o.a. in Afrika en Azie, het meest nodige ontbreekt: het dagelijks voedsel!! En zou het nu zo'n groot offer voor ons zijn, als we iets van onze welvaart gaven aan die mensen, die in de grootste en de meest onvoorstelbare ellende leven? Mensen die net als jij en ik recht om te leven hebben!! Wisten jullie b.v. dat er nog ongeveer 14 miljoen melaatsen zijn, dat er jaarlijks 3 miljoen mensen aan malaria sterven!!!!!! Wisten jullie dat van de 50 miljoen men sen die er jaarlijks sterven er 35 miljoen omkomen van honger!! of Ondervoeding.!! Wat we kunnen doen??? Ophouden met kletsen over dit en over dat!!! En eindelijk eens met daden bewijzen dat de HELE NEDERLANDSE JEUGD wü mee helpen om de grote ellende in deze wereld te verlichten! Leerlingen van de Chr. Ulo zijn al een paar maanden bezig. Maar over 5 we ken begint de grote slag, en helpt de GEHELE RIJSSENSE JEUGD mee!!! Toon dus wat je kunt als we in de periode van 8 jan. - 17 maart, elke week, 10 weken achter elkaar. 10 pet van je zakgeld komen vragen!: Advertentie Verschenen is het jaarverslag over 1960 van de districtsschoolartsendienst Rijssen. Hieruit blijkt, dat in juli tot derde school arts werd benoemd in het district Rijssen, mej. T. J. van Berghem, arts te Apeldoorn. Op 1 september aanvaardde zij haar functie; een herindeling van het district was hier door noodzakelijk geworden. Het noordelijk deel van het district, dat de gemeenten Raalte en Wierden omvat, ressorteert onder mej. Van Berghem te Apel doorn. Het westelijk deel van het district, thans omvattende de gemeenten Bathem, Diepend veen, Heino, Holten, Olst en Wijhe ressor teert onder de heer E. C. W. Ochsendorf te Schalkhaar. De gemeenten Diepenheim, Goor, Markelo en Rijssen, vormende het oostelijk deel van het district, en waarvoor dit verslag werd uitgebracht, ressorteert onder de heer C. A. Reichardt te Rijssen. Op 31 dec. 1959 bedroeg het aantal scholen onder toezicht 70. Op 31 dec. 1960 bedroeg het aantal scholen onder toezicht in het oostelijk deel van het district 43, in de ge meente Wierden 22, in het dorp Holten 5. Het aantal leerlingen onder toezicht be droeg 10145 op 31 dec. 1959, tegen 6592 op 31 dec. 1960. Deze daling werd veroorzaakt door het overgaan van de gemeente Wierden en het dorp Holten. Het aantal periodiek systematisch onder zochte leerlingen bedroeg 4495. Hiervan wer den er door mej. Van Berghem 406 leer lingen, door de heer Ochsendorf 179 leer lingen en door de heer Reichardt 3919 leerlingen onderzocht. Van de kleuterscholen werden voor de zomervakantie hoofdzakelijk de leerlingen van de jongste groep onder zocht, die nooit eerder aan de beurt waren geweest. In het najaar die leerlingen, die in 1961 naar de lagere school zrfllen gaan. Van de lagere scholen werden de leer lingen van het eerste, derde en zesde leer jaar onderzocht. Voor de zomervakantie wer den van de u.l.o.scholen het derde leerjaar, in het najaar het tweede leerjaar onderzocht. Het aangevraagd onderzoek werd gedaan op verzoek van de ouders, onderwijzend personeel of indien de schoolarts het nodig achtte. Afwijkingen werden gevonden bij 157 kin deren in Diepenheim, bij 813 kinderen in Goor, bij 629 kinderen in Markelo, bij 1506 kinderen in Rijssen, bij 848 kinderen in Wierden. Afwijkingen van gezichtsscherpte in deze ge meenten bij 791 kinderen. De gezichtsscherpte werd op de kleuter scholen niet bepaald, daar het zeer moeilijk is een enigszins betrouwbare indruk hierom trent te verkrijgen. Kleurenblindheid wordt voor het eerst in de 6e klasse nagegaan. In het voorjaar werd bij alle leerlingen, behalve bij degenen die B.C.G. gekregen hadden en degenen, die geregeld onder con trole van het consultatiebureau voor tbc- bestrijding stonden, de reactie van Von Pir- quet gedaan. Er werden geen afwijkingen gevonden, die bijzondere maatregelen nood zakelijk maakten. In totaal werden in Die penheim, Goor, Holten, Markelo, Rijssen en Wierden aan het Pirquetonderzoek onder worpen 9764 kinderen, waarvan positief 468 kinderen, en naar consultatiebureau gezon den 257 kinderen. In de zomervakantie ontving de school arts bericht, dat bij een leerling een tuber culeuze longaandoening gevonden was. Na de vakantie werden de oud-klasgenoten on derzocht. Er werden geen omslagen gevon den. Voor uitzending werden aangewezen 35 leerlingen. Hiervan waren er 14 van het eerste leerjaar en 21 van de overige leer jaren van het l.o. Bij 4 leerlingen werd de eindkeuring voor uitzending gedaan. Vier leerlingen werden verwezen naar een medisch opvoedkundig bureau. Voor het volgen van buitengewoon onder wijs werden aangewezen 6 leerlingen. Teza men met het hoofd van de chr. b.l.o.school te Rijssen werden 10 leerlingen getest, af komstig uit Almelo, Kampen, Nijverdal, Wierden en Rijssen. Voor spraakonderwijs werden aangewezen 51 leerlingen. Van gemeentewege werd het spraakonderwijs gegeven in Goor, Holten (dorp) en Markelo. Voor bijzonder schoolgymnastiek werden aangewezen 83 leerlingen. Ook in 1960 vond de schoolmelkverstrek- king weer plaats in de gemeenten Diepen heim, Goor en Markelo, op de neutrale kleuterschool te Rijssen en de openbare kleuterschool te Wierden. Betreffende de schooltandverzorging werd in de gemeenten Goor en Rijssen de folder „Wees kieskeurig" weer uitgereikt aan alle onderzochte leerlingen van de kleuterscholen en lagere scholen. Blijkens verslag van de heer Celie, assis tent van de stichting ter bevordering van de schooltandverzorging in het district Raalte betreffende Holten, Markelo en Wierden, na men 1694 kinderen hieraan deel, waarvan In totaal 1043 kinderen met goede gebitten. Blijkens het gehouden drinkwateronderzoek door het Rijksinstituut voor de volksgezond heid te Utrecht, betreffende enkele scholen gaf de Farmaceutisch inspecteur hierbij de volgende beoordelingen: Diepenheim: o.l.school Markvelde: het wa ter is geschikt als drinkwater. Markelo: o.l. school Elsenbroek: behoudens een aanzien lijk gehalte aan ijzer, is de samenstelling van het water gunstig. Wierden: chr.school Notter: behalve wat te veel ijzer en een nog juist toelaatbaar loodgehalte, houdt dit water zich wel goed. Chr. nat. school Ypelo: gunstig bacteriologisch onderzoek. RIJSS EN buiten de wallen In de Tabaksgaarden was de jeugd van Rijssen bijeen, de opgeschoten jeugd, wel te verstaan. Rudolf en Berend van Langen, brachten verslag uit van de plechtigheid op Bevervoorde. Hun vader had het hun streng verboden. Maar niets is heerlijker dan ver boden dingen te doen. Vol ontzag luisterde de Rijssener jeugd. Mijnheer Roelof, de Jon ker, was nu officieel kastelein van de Be vervoorde. En Rudolf vertelde er bij, dat die bisschop feitelijk een griezel van een kerel was. Maar vader had hem verboden zoiets te zeggen, over de hoogste man in den lande. Hij zou voorlopig wel niet weer te Rijssen komen, want vader was nu baas. En dat moesten de jongens van Rijssen als een grote weldaad beschouwen. Het huis Brandlicht, ging voorlopig op slot. Dat dach ten de jonkers tenminste, want de familie van Langen moest nu op Bevervoorde wo nen, en een hoge stand ophouden. Dat van die hoge staat, dat vonden de jonkers Be rend en Rudolf jammer. Nu mochten zij door dag en tijd niet meer ravotten met en vinken vangen en dergelijk kattenkwaad. Geen appels en peren stelen met de Rijsse ner jeugd, dit alles had vader hen op het hart gedrukt. Jonker Berend, was er niet erg van onder de indruk gekomen, maar Rudolf wel. Deze aarde naar zijn vader. Er zou een opvoeder komen op Bevervoorde, die al het kattenkwaad uit de jonkers zou slaan. Er kwam een zware tijd voor de kin deren van Bevervoorde. Maar de Rijssener jongens vertelden dat ze zoiets niet namen. En spontaan vielen zij Rudolf en Berend om de hals en zwoeren eeuwig trouw. Rijssen merkte dat er verandering op til was. In de eerste plaats merkte men het aan Moos Jantjen. Het manneke schoot meters de hoogte in. Heel Rijssen was het er over eens, dat Jantje in de schaduw van het kas teel geweldig de hoogte in ging. In de eerste plaats werd hij huisbewaarder. En stadsbode van Rijssen. Nu waren alle Rijs- senaren het er over eens dat Jantje een goed mens was. Wel een beetje kwakerig, en stroopachtig, maar toch een goede ziel van een man. Zijn populariteit, bij de jonker van Bevervoorde stamde nog uit de tijd toen hij de speelmakker was van jonker Roelof. Jantje liet de Jonker altijd de spel letjes winnen. En aangezien de oude Vrouwe van Bevervoorde en Brandlicht die lestleden aan de pest gestorven was, dit van Moos- jantje zeer aardig had gevonden, was het kereltje zeer in aanzien gestegen. En dat was zo gebleven tot op dezen dag. Maar met de aanstelling van meneer Roelof tot kastelein van de Bevervoorde was er met Jan ook iets aan de hand. Zo had hij o.a. zijn heer voorgesteld het kasteel Bevervoor de te versterken en heer Roelof had 't een uitstekend idee gevonden. En hij stelde Moos- Jantje aan tot eerste burger van Rijssen. En Jan riep namerts zijn heer en meester het volk van Rijssen op, om twee dagen te komen schansen op het kasteel. Nou je begrijpt natuur, dat Rijssen dat niet nam. MoosJan moest bij de burgemeesters op het matje komen. En daar ging het van dik hout zaagt men planken. De jongste burge meester Taksman uit de Bouwstraat, (die naam had de man vanwege zijn kromme benen) moest naar het kasteel Bevervoorde. Hij moest de Jonker eens vertellen, dat Rijssen geen tijd had om te schansen. Er moest veel gedorst worden, en de rogge moest in de grond. Met Sinterklaas, dan wilde men wel schansen, maar nu, in het hoogseizoen, dat ging eenvoudig niet. En Taksman kleedde zich naar behoren en ging naar het kasteel. Op het kasteel had zich ook een grote verandering voltrokken. Op de leerkamer daar zetelde nu een gouverneur, zouden wij thans zeggen. Daar was Baasman, heer en meester. Ulrieh Baasman, kwam uit het Bentheimse. De Vrouwe van Bevervoorde had er om zo te zeggen bij haar man door gedonderd, dat hare zonen een goede opvoe ding zouden ontvangen, opdat het niet van dat Rijssener turfvolk werd. Haar man had zich grimmig verweerd. Was hij zelf een ordentelijke jonker, of was hij het niet? Schamper had zijn vrouw geroepen, dat hij van een gewoon Rijssenaar niet te onder scheiden was. In haar zonen zou op de duur muziek in moeten zitten. Zij zouden roem en eer moeten behalen op de slagvelden van Europa. En Rudolf en Berend hadden het stiekum aan de jongens van Rijssen in de Tabaksgaarden verteld. Zij hadden nu in één maand al meer slaag gehad, dan vroeger in hun hele leven. Die Baasman sloeg er maar op. Om het minste of ge ringste vergrijp sloeg hij er op. En als ze kwamen klagen bij vader, dan hield deze zijn mond. Kwamen ze bij moeder, dan kreeg Baasman altijd gelijk. De Rijssener jongelingsschap nam dit niet. Rudolf en Berend waren echte Rijssener jongens, al waren zij dan jonkers, zij hoefden zich niet steeds te laten afrossen door een Duitser. Baasman wandelde door Rijssen net of hij zeggen wilde, wie doet mij wat? Ik ben leermeester op de Bevervoorde. Ik zal van de Jonkers mannen maken, mannen van stavast. Op een keer sloeg hij Berend met een stok over de knokkels en dat nam Be rend niet. Per slot van rekening was hij een jonker van Langen van Bevervoorde en Brandlicht. Hij nam een stoel en slingerde die op de leerkamer, Baasman naar het hoofd. Daarna rendde hij de deur uit, de trap af en door de buitendeur naar buiten. Baasman er achter aan, zijn gezag stond op het spel. Per slot van rekening was Berend vijftien jaar. De jonker Roelof en diens vrouw waren naar Holter kermis. Be rend holde Rijssen in en Baasman er achter aan. Grijp hem! Grijp hem! Schreeuwde hij het volk toe. Rudolf holde achter beiden aan. Naar de Tabaksgaarden! schreeuwde Rudolf, Berend toe. En deze liep in de rich ting van de gaarden. Daar was de Rijssener jongelingsschap bij een. Baasman hief zijn stok op om Berend naar het kasteel te slaan. Er was een mo ment van weifeling maar ook slechts een moment. De jongens wierpen zich op Baas man en rosten hem flink af. Braken zijn stok kapot. En toen kon hij gaan. De beide jon kers gingen naar Brandlicht. Daar waren zij veilig bij MoosJantje, die de jongens een flink standje gaf. Maar ze in zijn hart ge lijk moest geven. Want doorgewinterde Rijs sener jongens, lieten zich door een snorre- wits uit het Bentheimse, niet ongestraft af rossen. Uiterst voldaan keerden de jonker en zijn vrouw van Holter kermis naar huis. Mevrouw had voor een ieder op het kas teel iets meegebracht. Voor de kinders, en voor de dienstboden en ook voor Baasman de gouverneur. Vreemd keken zij op, toen van hun vier spruiten er maar twee thuis waren en Baasman bezig was zijn koffers te pakken. De verontwaardiging van de Ho ge Vrouwe was zo groot. Zij gelaste Baas man de beide oudsten te halen, maar de Bentheimer riep, mevrouw, ik zal gek we zen. Dat schorem van Rijssen is in staat iemand dood te slaan, ik ga op staanden voet weg! Dat is het beste ook maar, voegde Roelof van Bevervoorde hem toe, wacht even ik haal uw verdiende loon. Twee daghuurders gingen mee, om Baas man te beschermen tot de weg op Muns ter kwam. Toen Baasman de hielen had gelicht, schoot de hoge vrouwe uit haar slof. Met bittere verwijten overlaadde zij haar man Deze antwoordde spottend, dat zij van haar zonen flinke kerels wilde hebben. En nu ros ten de beide oudsten hun leermeester af. Na een flinke huiselijke twist haalde me neer zijn beide zonen op. Zij zaten gezellig met MoosJantje een spelletje te doen. Streng vroeg de vader wat er gebeurd was en toen vertelde Berend waarheidsgetrouw, dat hij zich door zo'n Duitse kinkel niet meer liet slaan, dan werd hij nog liever boerenknecht. En MoosJantje beschermde de jongens. Jon ker Roelof keek boos, maar in zijn hart moest hij er om lachen. Zijn zoons verloochen den hun aard niet. Maar dat nam niet weg gestraft moesten ze worden. Driemaal reeds was hij die dag naar de Bevervoorde gestapt, om voor Rijssen uit stel te vragen voor het schansen. Taksman was zeer bespraakt en als het hem niet lukte uitstel te krijgen, dan merkte het niemand. Taksman werd tenslotte toegelaten. De hoge Vrouwe van Rijssen die vanwege haar grote rijkdom een grote krop had, voelde deze nog zwellen. Zij zou de burgemeester uit de Bouwstraat eens vertellen, wat zij van het Rijssener Jan Hagel dacht. Taksman liet haar rustig uitrazen, gaf er geen asem op. Vroeg daarna eerbiedig aan mijnheer of de schanserij niet een poosje uitgesteld kon worden. Ja, dat kon, maar hij moest er wel om denken, dat wanneer er gevaar kwam, dat de Rijssenaren dat dan zelf ook op moesten knappen. Taksman vertelde dat dit dik in orde zou komen. Op Baskenhagen kwam Hendrik Philipsborg vrij. De kinderen waren groot. Zij hadden geen leermeester meer van node. En Roelof van Bevervoorde reed naar Baskenhagen om met de heer van Baskenhagen te onderhandelen, aangaan de het overnemen van de leermeester. Dat deed men in die tijd. Een leermeester, daar werd over gehandeld net als nu, over een koe of paard. En Hendrik Philipsborg ver huisde naar Bevervoorde. Een voerman haal de hem. En hij werd nog een eindweegs vergezeld door de kinderen van Baskenha gen en hij moest nog beloven eens terug te komen. Mevrouw van Bevervoorde ontving de nieuwe leermeester koeltjes. Zij kon het nog niet verdragen dat haar landsman het veld had moeten ruimen, voor de jeugd van Rijssen. Spoedig had Hendrik Philipsborg de har ten van de vier jonkers gestolen. In de tijd van drie weken wist hij hoe het land er lag. Hij gebruikte geen stokken, maar wist spelenderwijs de Jonkers voor zich te winnen. En toen de oude Jonker Roe lof eens op een morgen vroeg op stond en verstolen door het raam keek, zag hij de leermeester van Bevervoorde vissen in de gracht met de vier jongens. Zij waren zo kwiek en voorzichtig net geleerde visdieven. Een openblik kwam bij hem de gedachte op, om de jongens naar bed te jagen en Philips borg de deur uit. Maar dan dacht hij aan zijn eigen droomloze jeugd, met de mannen van Rijssen, die nu in dagelijkse zorgen ondergingen. Aan zijn vrouw vertelde hij niets, van het tafereeltje dat hij daar net gezien had. Hij zou zijn zónen toch eens aan de tad voele. Tegen negen uur in de morgen liet hij Berend bij zich roe pen. Wat deed je vanmorgen om nijf uur? Wij hebben met zijn allen heerlijk gevist vader. Wij wisten dat het niet mocht, maar het was toch ons eigen viswater en wij heb ben heerlijk genoten. Het is goed maar laat ik het niet weer zien. Van Coeverden» Indien de terreingesteldheid dat toelaat, zal zaterdag a.s. in de Mors Excelsior het Vrie- zenveense Voorwaarts ontmoeten. De roodwitten bezetten momenteel de twee de plaats op de ranglijst en de Vriezen- veners de vierde plaats, zodat een zeer spannende wedstrijd te verwachten is. Aan elan zal het de Excelsioren wel niet mankeren en indien nu de voorhoede ook weet te schieten, zal zonder twijfel tot re sultaat te komen zijn. Voorlopig houden wij het op een kleine overwinning! Leden van de Rijssense Pluimvee, en Kon. fok. Vereniging behaalden fraaie prijzen op diverse tentoonstellingen. Dat de leden van de Rijssense pluimvee en konijnenfokkers vereniging. „De Een dracht" over prima kippen, konijnen en sier- duiven beschikken hebben zij vorige week vrijdag en zaterdag afdoende bewezen op Nijkerk op de Landelijke show van hoen ders, konijnen en sierduiven, op de Provincia le tentoonstelling in Almelo georganiseerd door de APKV aldaar en in Markelo op de kringtentoonstelling van hoenders en konij nen. In Nijkerk waren het de volgende leden, die met hun dieren, de navolgende prachtige prijzen behaalden. Op deze tentoonstelling waren ruim 1300 dieren ingezonden. Grote hoenders: H. Boeve met Maleier hen oud 1 ZG. idem hen oud 2 ZG idem haan jonge 1 ZG idem hen jong 1 ZG en ere prijs. Afdeling Krielen. J. Tijhof met Sebright krielen zilver haan oud 1 ZZG en ereprijs, idem hen oud 1 ZG idem haan jong 1 G en ereprijs, iedem hen jong 1 ZG G. Smit met Java Kriel zwart, haan jong GG, idem hen jong 4 ZG. Afd. Sierduiven. H. Schep pink met Brunner Kroppers rood doffer oud 1 U en 2 ere prijzen, waaronder een beker voor de mooiste doffer van de tentoonstel ling, idem doffer oud 2 ZZG, idem duif oud 1 ZZG, idem duif oud 2 ZG, idem duif oud 3 ZG, idem doffer jong 1 ZZG en ere prijs, idem doffer jong 2 ZG. idem duif jong 1 ZZG. idem duif jong 2 ZG, idem duif jong 3 ZG. Afd. Konijnen P. J. Holtkamp met Groot Chinchilla ram jong 1 ZG. G. Nijzink met Idem ram jong G.G. Comb, ter Harmsel.- Pluimers met Papillons zwart ram oud 1 ZG. idem ram jong 1 GG idem voedster jong 1 ZG, H. ter Harmsel met Klein Chincilla ram jong 3 GG, idem voedster jong GG idem voedster jong GG. De heren H. B. Roosink en G. J. Slag man hadden hun dieren op de Prov. tentoon stelling in Almelo ingezonden waar ook de Maleier club haar show had ondergebracht met het volgende fraaie resultaat: H. B. Roosink met Pommerse Kroppers wit doffer oud 1 ZZG idem duif oud 2 GG, idem doffer jong 1 ZG, idem rood zilverbont doffer oud 1 ZZG. G. J. Slagman met Maleier Krielen haan jong 1 ZZG en 2 ere prijzen, idem haan jong 3 ZG, idem haan jong ZG, idem hen jong 2 ZZG, idem hen jong 4 ZG, idem hen jong 1 U en 8 ere prijzen, waaronder een beker voor de kampioen Maleier kriel 1961, en een beker voor de mooiste krielhen van de ten toonstelling. Ook op de kring tentoonstelling in Markelo lieten de Rijssense fokkers zich niet onbetuigd, en waren de prijzen en predi- caten als volgt. H. Wolterink met Vlaamse Reus wit voed ster jong 5 ZG, dezelfde met Rex wit ram jong GG iden voedster jong 3 G. P. J. Holt kamp met Franse Hangoor, konijngrijs ram oud 1 ZZG, idem bont voedster oud 1 ZZG en een beker voor op één na mooiste konijn van de tentoonstelling G. D. Muller Holten met Lotharinger zwartbont ram jong 2 ZG, idem voedster jong 1 ZZG en ereprijs dezelfde met Hollander zwart ram oud 2 ZG. J. ter Harm sel met klein Chinchilla ram jong 2 ZG, idem voedster jong 1 ZG. Zaterdag a.s. hopen de R.V. atleten J. Voortman, J. Zandbergen, H. Harbers en D. Voortman deel te nemen aan een Cross country over 8 km. welke georganiseerd wordt door de Eibergse Atletiekver. A.S.V. Voorgaande jaren was er voor deze Sint Nicolaascross veel belangstelling wanneer dit ook nu weer het geval mag zijn, belooft het weer een spannende race te worden. Ook zijn er altijd prachtige prijzen beschikbaar. We hopen dan ook dat de R.V.-ers weer zoals vorige jaren met een mooie prijs thuis zul len komen. Wij wensen de heren hierbij veel succes toe. De afdeling atletiek van R.V. heeft nog- steeds een tekort aan atleten. Zijn er nog jongens of meisjes vanaf 14 jaar die wat voor deze sport voelen, begin het jaar '62 dan met het beoefenen van deze prachtige atle- tieksport. irlü In de serie foto's van oud Rijssen thans een (oude) opname van de Bouwstraat. Deze straat heeft welhaast het langst de herinnering aan het Rijssen van voorheen vast kunnen houden. Tot voor weinig jaren geleden woonden hier nog Rijssenaren, die hun bestaan in de landbouw moesten vinden. Vele daarmee sa menhangende activiteiten moesten dan ook vaak op straat worden uitgevoerd. Deze foto is daarvan een bewijs. Het is een stilleven van de vroegere sfeer van het oude Rijssen. De boerenwagens, die op straat staan „geparkeerd" spreken een duidelijke taal. Overigens was het wel zeer rustig in de Bouwstraat toen de fotograaf deze opna me maakte. Ook in de Bouwstraat is veran dering gekomen. Hoewel er nog een behoor lijk aantal typisch Rijssense huizen staat, wonen er geen specifieke Rijssense boeren meer. Er zijn in een aantal huizen moderni seringen aangebracht en er is ook een aantal winkels gebouwd. In de toekomst zou het best kunnen zijn, dat de Bouwstraat een metamorfose tot winkelstraat zou ondergaan.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3