Gemeenteraad Rijssen nam belangrijke besluiten Rijssens jeugdcomité zet zich in actie 10 x 10 m hengelo Aankoop hotel De Kroon en Bouw van industriehal Als Brozems hinderlijk gaan rijden, moeten ze brommen Firma Hesselman mag garage bouwen aan Enterweg HONGER PREDIKBEURTEN Getjan was Sunterklaos Kleding van LICHTENBERG BURGERLIJKE STAND Clubhuis in de V emiekesgaarden Coöp. Boerenleenbank „Notter" 4 I Jaargang 39 No. 48 Vrijdag 1 december 1961 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.25 per kwartaal, voor post abonnees 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie: Enterstraat 10 Rijssen Telef 2103 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 10 cent per mm. Bij contract kort ine Strijd om viskraam Stem uit de vergadering: „Wat nen kraom, wat nen kraom" Dinsdagmiddagsluiting afgeschaft tijdens St. Nicolaas en Kerstperiode Architecten maken schetsplan voor nieuw stadhuis „Ten Berge" S (Vervolg op pag, 2) VOORSCHOTTEN HYPOlüüKJBB HUTTENWAL 31 - RIJSSEN WEEKBLAD VOOR RUSSEN De raad van Rijssen heeft in haar verga dering, die maandagavond gehouden werd, een aantal belangrijke punten afgehandeld, waardoor deze vergadering, een interessant karakter had. Het belangrijkste voorstel van B. en W. dat werd aangenomen, was wellicht de aan koop van het bekende Hotel De Kroon op het Schild, waarover reeds lange tijd onder handelingen gaande zijn geweest. Deze aankoop achtten B. en W. en de raad noodzakelijk in verband met de voor genomen sanering van de binnenstad. Temeer omdat de onderhandelingen uiteraard lange tijd zijn geheim gebleven, kwam het voor stel en het besluit van de gemeenteraad op verrassende wijze tot stand, De gemeente heeft het hotel aangekocht voor de prijs van 150.000.- bij welke aankoop de stalling aan de Haarstraat (naast de Openbare Lagere School) is inbegrepen. Een tweede voorstel, dat van groot be lang was werd eveneens door de raad goed gekeurd. Dat was het voorstel tot bouw van een industriehal. Omtrent het verloop van de vergadering het volgende: Als eerste punt waarover enige discussie ■werd gevoerd stond op de agenda een voor stel tot wijziging van de algemene politie verordening, teneinde het hihderlijk heen en weer rijden van berijders van bromfietsen, tegen te gaan. Enkele jaren geleden toen de eerste rij wielen met hulpmotor op de weg kwamen, heeft niemand kunnen, voorspellen, dat deze voertuigen op de wegen een probleem z»u- den gaan vormen. Nu er steeds meer van deze voertuigen komen en deze meer het uiterlijk krijgen van motoren, wordt het zeer wenselijk dat de overheid maatregelen neemt. De rijkswetgever heeft wel enkele incidentele wijzigingen vastgesteld, maar van een algehele aanpak van dit probleem is nog geen sprake en dit zal ook nog wel eni ge tijd duren, aldus was de mening van B. en W. Toch zijn er diverse gemeentebesturen, die op grond van het wegenverkeersreglement bepaalde straten voor bromfietsers sluiten. Hoewel op zich wellicht een goed maat regel, waren b. en w. van doordeel, dat dit niet de juiste weg is en wel om twee redenen. Het gaat meestal niet zo zeer om de vei ligheid van het verkeer te dienen, maar meestal om de hinder tegen te gaan, die be paalde bromfietsers de z.g.n. „brozems" de omwonenden en anderen aandoen, door op een hinderlijke wijze maar steeds heen en weer te rijden zonder een bepaald doel. Het gaat om de kwaadwillenden. Met dit uit gangspunt voor ogen meende b. en w. dat het afsluiten van straten voor al het bromfietsver- keer niet juist is. De goedwillenden zouden daardoor de dupe worden van de handelin gen der kwaadwillenden. Boven dien wordt daardoor ook tegemoet gekomen aan het bezwaar van de Nederlandse Vereni ging „De Rijwiel en Automobiel Industrie' (afgekort R.A.I.), die in de diverse geslo tenverklaringen een discriminatie ziet van de bromfiets. De minister van Verkeer en Water staat heeft zich ook via de colleges van ge deputeerde staten tot de gemeentebesturen gericht om de aandacht erop te vestigen, dat verkeersmaatregelen slechts dan mogen wor den genomen, indien de vrijheid van het verkeer en - of - de veiligheid op de weg daartoe aanleiding geeft. Daarbij komt nog, dat het noodzakelijk is om het euvel van de „brozems" door het uitvaardigen van maat regelen niet naar andere straten te verplaat sen. Dit kan alleen bereikt worden door een algemeen verbod en niet door een verbod voor enkele straten. Op grond van het wegenverkeersreglement kan dus niet worden opgetreden, omdat het hier niet gaat om de vrijheid van het ver keer of de veiligheid op de weg, maar om de hinder die bepaalde bromfietsberijders veroorzaken, te beteugelen en de openbare orde te handhaven, aldus b. en w. Vooral nu het hier betreft een zaak waar bij de openbare orde is betrokken, achten wij het binnen de bevoegdheid van de raad te liggen, wanneer op grond van het be paalde in artikel 168 der gemeentewet de algemene politieverordening dezer gemeen te wordt aangevuld met een artikel 51b, waar bij het verboden wordt voor berijders van bromfietsen om op hinderlijke wijze heen en weer te rijden, zonder een bepaald doel, zo had b .en w. zich tot de raad gericht. Dit voorstel werd door de raad, zij het met weinig enthousiasme aangenomen. Ge vreesd werd dat het voorstel aanleiding zou kunnen zijn tot verwarring en men had niet de indruk dat het nuttig effect groot zou zijn, De heer Jansen opperde de mogelijkheid een verbod voor bromfietsers voor bepaalde stra ten uit te vaardigen. Wethouder Scholman meende, dat zulk een verbod in meerdere gemeenten was uitgevaardigd. Nochtans al dus spr. bereikt men daarmee niet 't gestelde doel. Het kwaad verplaatst zich dan uiteraard naar andere straten. Ook de heer Hodes zag - als er toch maat regelen genomen moesten worden liever dat bepaalde straten verboden zouden worden Nu is het immers zo, aldus spr. dat de politie straks de taak van de rechter moet uitoefenen. De politie moet nl. uitmaken, of een be paalde bromfietser op hinderlijke wijze heen en weer rijdt zonder doel. Spr. verklaarde zich tegen het voorstel, waarbij de heer Pluimers zich aansloot. Ondanks het feit, dat meerdere raadsle den in dit voorstel geen heil zagen werd het aangenomen. De Fa. Hesselman, expeditiebedrijf, had het gemeentebestuur om toestemming ver zocht tot het bouwen van een stalling voor vrachtauto's aan de Enterstraat. Dit is een terrein naast het woonhuis van de heer Haf ten nabij de weg naar de Biesterij. Het ver zoek werd gegrond op het feit, dat men door het aannemen van het raadsvoorstel, waar bij het met ingang van 1 mei 1962 verboden zal zijn de openbare weg als stalling voor vrachtauto's te gebruiken, ernstig gedupeerd zou zijn. Eenzelfde verzoek van de Fa. Hes selman werd eerder (in juni 1961) afgewe zen. B. en W. waren van mening, dat de situatie mede door het uitgevaardigde ver bod van het stallen van vrachtauto's op de openbare weg inderdaad was veranderd en stelden de raad dan ook voor, de stedebouw- kundige van de gemeente te verzoeken het uitbreidingsplan in hoofdzaak zodanig te wij zigen, dat de bouw van een stalling voor vrachtauto's zou kunnen worden toegestaan. De heer Jansen kon zich met het voorstel van b. en w. niet. verenigen. Wij hebben al dus spr. verschillende verordeningen gemaakt, om de overlast van het stallen van grote vrachtwagens tegen te gaan Het einde van het liedje is nu, dat wij voor het belang van een particulier het uitbreidingsplan gaan wijzigen. Als wij deze wijziging goedkeuren zou het hek van de dam zijn, zoals de heer Jansen vreesde. Wat te doen, als een ander bedrijf in de toekomst komt met een soort gelijk verzoek. Als we zo te werk gaan, komt er van de ordening, die het vaststellen van een uit breidingsplan bedoelt niets terecht. De heer Otten kon zich voorstellen, dat de firmanten dit verzoek hebben gedaan. Deze zaak heeft een zodanige uitbreiding onder gaan, dat er een oplossing voor dit bedrijf gezocht moet worden. Wellicht heeft de raad in het verleden foutieve beslissingen geno men. De Braakmansdijk, die oorspronkelijk voor het vestigen van expeditiebedrijven was aangewezen is ook voor andere doeleinden benut. De heer Otten was van mening, dat in het Oosten van Rijssen een plaats voor dit be drijf gezocht moest worden, al is het zo, dat wij schoorvoetend met het voorstel van b. en w. meegaan. De heer Ter Avest vond het voor de raad een pijnlijke kwestie. Een vorige keer is het verzoek afgewezen, terwijl nu een zelfde verzoek zal moeten worden in gewilligd. Spr. had het gevoel dat het uit breidingsplan te weinig voorziet in gevallen als deze. De vorige keer heeft bij de afwij zing het feit, dat aan de eerste eigenaar Advertentie Waarom denken wij slechts aan zorgen die onszelf omgeven? Waarom moeten zij in honger en armoede leven? In een wereld zo groot leven velen in nood, wachtend op handen die uitkomst geven. Wij, zorgeloze mensen, horen klagende stemmen die om voedsel vragen, wat hebben wij nu nog te wensen zij! zij zijn het die in stilte klagen. en met recht, want zij leveren een wanhopig gevecht met de honger die aan hun magen blijft knagen! Laten wij nu, altezamen, in ons land van overvloed, voor hun nood een plan ebramen, want wie goed doet, goed ontmoet! Stilt hun honger, sterkt hun krachten geeft gehoor op hunge nood; geeft, om hun lot te verzachten; geeft hun heden hun dagelijks brood. Ted Groothedde. ZONDAG Ned. Herv. Gem. Grote Kerk: 9.30 uur Ds. A. Kool, 15.00 uur Ds. Vos. Westerkerk: 9.00 en 10.45 uur Ds. van Tuyl, 19.00 uur Ds Kool. Elzen 10.00 uur Ds. Vos. Westerkerk: Woensdag 6 dec. 19.30 uur Ds. van Tuyl. Ned. Prot Bond: 10.45 uur Ds. Stenfert Kroeze, Almelo. Ger. Kerk Boomkamp: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman. Oud. Ger. Gem. in Nederland (Oranjestraat) 9 30 en 15.00 uur Ds van Dijk. Woensdag 6 dec. 19.30 uur Ds. van Dijk. Oud Ger. Gem. Bevervoorde: 9.30 de heer Vos man, 2.30 Leesdienst, 7 uur de heer Vos man Woensdagavond 7.30 uur de heer Vosman Ger. Gem. „Noorderkerk": 9.30 uur en 19.00 uur Ds. van Haaren, 15.00 uur Leesdienst. Ger. Gem. in Nederl^id Esehkerk: 9.30 en 18.00 uur Ds. Aangeenbrug, 14.30 uur Leesdienst. Woensdagavond werd op het gemeentehuis het comité 10 x 10 door burgemeester Land weer officieel geïnstalleerd. Het comité samengesteld uit jeugdige Rijs- senaren van verschillende richting zal vol (jeugdig) enthousiasme trachten de landelij ke actie 10 x 10 tot een zo groot mogelijk succes te brengen. Men verwacht grote be reidheid van de gehele Rijssense jeugd de ac tie, die ten doel heeft de grote nood, die nog in zoveel landen heerst op effectieve wijze te bestrijden.' De voorzitter van het pas gevormde comité de heer Jan Otte en mej. J. Waanders, die ook zitting heeft in dit comité, hebben deelge nomen aan de landelijke bijeenkomst in Ut recht en overtuigd van het góede doel, dat de actie wil dienen, hebben zij de noodzaak en het begrip voor de doelstelling van de lan delijke actie overgedragen op de overige le den van het comité n.l. op Gerrit Kraa, Hans Brouwer Johan Berkel Hermien Koedijk. Nel lie Meinders, en Lien Boksem.- Hoe of zij de actie precies zullen voeren, vormt nog onderwerp van bespreking maar men is vast overtuigd van het feit, dat de actie een groot succes kan worden. Van de zijde van het gemeentebestuur met name van burgemeester Landweer zal het comité alle mogelijke medewerking krijgen. Dat heeft de burgemeester het comité dui delijk toegezegd en dat bleek ook duidelijk uit d eontvangst ten gemeentehuize en de op de wijze wijze waarop de burgemeester het comité officieel niettemin op zeer harte lijke wijze heeft geïnstalleerd. Ik hoop aldus burgemeester Landweer, dat Advertentie glisssiiiiSIaigSi Korr voor Uw CORSET naar ons Wij adviseren U deskundig. ggj Drogisterij pi afd. med. bandages l| Telefoon 2293 gj geen bouwvergunning kon worden verstrekt zeer zwaar gewogen. De situatie kan zich in een aantal jaren echter wijzigen aldus spr. dat is hier het geval meende hij, niet alleen in het belang van de firmanten maar in het algemeen belang. De heer Hodes, die de vorige keer tegen inwilliging van het verzoek had gestemd, om dat het uitbreidingsplan dat niet tfoeliet, het geen normaal is, aldus spr. verklaarde zich nu voorstander van het voorstel om de fir ma tegemoet te komen, vooral in verband met de aard van het betrokken bedrijf. Overigens was spr. van mening, dat de garage, die op het onderhavige terrein zal worden gebouwd geenszins storend in de om geving hoeft te zijn. Het woensdagavond geïnstalleerde comité Zittend van links naar rechts: Hermien Koedijk burgemeester Landweer Jan Otte, mej. J Waanders en staande van links naar rechts: G J Kraa mej. L. Boxen, Hans Brouwer en Nellie Meinders. Rijssen ook in deze actie een goed figuur zal slaan. Spr. hoopte, dat het comité zich kans zou zien brede belangstelling te kweken bij de jeugd van Rijssen. De actie 10 x 10 beoogt het afstaan gedurende 10 weken van 10 pet van het zakgeld. Daarnaast zijn nog verschil lende mogelijkheden denkbaar, die financieel resultaten kunnen afwerpen. Er heerst in vele landen nog schrijnend lee. Deze nood te lenigen de honger te bestrijden, waarvan nog miljoenen mensen in Azië en Afrika en ander gebieden het slachtoffer zijn, dat is het doel, waarvoor zich de Nederlandse jeugd wil inzetten. In de leniging van deze grote nood moet ook Rijssen een steentje bijdra gen. Wij wonen in een land, waar een ze kere welvaart heerst en staan er niet bij stil, dat zo onvoorstelbaar veel mensen dagelijks honger moeten lijden, Vele, vele kinderen zijn hiervan het slachtoffer. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het comité zich kans zou zien die activiteiten te ontplooien waardoor de actie een succes zou worden. De wens uitsprekende dat het comité daar in zou slagen verklaarde de burgemeester het comité voor geïnstalleerd. De voorzitter de heer Jan- Otte, bracht de burgemeester dank voor de wijze, waarop hij het comité tegemoet was getreden, en voor de medewerking, die men van de zijde van de burgemeester reeds had ondervonden, en sprak de verwachting uit, dat men in januari met de actie zou kunnen starten. Getjan zol spüln vuur Sunterkloas Net zo as vurig joar, Ziezo, allene non nog 'n board En dan was Kloas wier kloar. De achterdure zachjes oet, Langs 't hoes, heel heaneg an, Hee kon de wichter al huern zingn, Getjan den klopn vuuran. De wichter skreewn, doar 's Sunterklaos. Zingn jongs, doar kuempe an, Getjan den stapn de kamer in, Kalm, as een heel oold man. 'n Gemakstool harn z'al kloar ezat, Getjan den leut zik zakng, Hee veuln zik ongemoarkt an 'n board, As den non mear bleef plakng. Zo, doar was Sunterkloas dan wier, Woer is 't van 't joar egoan, Ziej neet onduengnd ewes en hej Op skool'oew beste doan. De wichter knikng almoa van joa. Ze harn gin pruetjes mear, Ze keekng met grote oongne noar Den ooien, griezen hear. Ook Jantje keek noar Sunterkloas, Getjan den kreeg ne kluur, Den aap den had wat ir de gaatn, Joa vaste, dan har 't duur. Mear wat zol Jantje hemm emoarkt, Getjan wus ecb neet wat, Hee veuln zik nog ees wier an 'n board, Of den wal vaste zat. As non den knaap zin moond mear huel, Mear 'n wicb van vief joar zeg, Det har hee vaker oondervuenn, Toch krek wat of het dech. Zeg moo, heb iej det wal ezeen, Doar kuemp 't, zo dach Getjan-, ,Uen Sunterkloas den hef min va .inne pantoffels an. J ROZENDOM, RIJSSEN. Adver'entie ZIT BETER STAAT BETER GEBOREN: Jan Hendrik, z.v. F. W. Scholten en J. Kreijkes, Schild 4, 20 ov; Janna Susanna, d.v. L. Nijland en B. Ket- telarij, Holterstraatweg 49, 20 nov; Janna, d.v. H. Pas en E. Keizer, Zuiderstr. 14, 23 nov; GETROUWD: Berend Jan Nijland, 24 jaar en Wilhelmi- na Sara Boogerd, 23 jaar, Rijssen, Wal- straat 79, 24 nov; OVERLEDEN: Hermanus Nijkamp 91 jaar, weduwnaar van G. Nijenhuis, Zuna 2a, 21 nov; Hendrikus Wolterink, 93 jaar, weduwnaar van H. Hofman, Noachstraat 14, 24 nov; Arnoldus Johannes Kuipers, 61 jaar, echtge noot van S. B. M. Koedijk, Enterstraat 134 21 nov; te Almelo. Door het bestuur van de speeltuinvereni ging Irene is bij het gemeentebestuur een verzoek ingediend tot de bouw van een club huis aan de Vennekesgaarden. Het betreft hier een gebouw van 26 bij 14 m., dat naast een grote zaal 4 vergaderlokalen telt. In de grote zaal zal dan gelegenheid zijn voor vol leybal en basketbal, terwijl er ook een to neel in geprojecteerd is. Met de Lagere Tech nische School is overeenstemming bereikt over de bouw, die circa 36000 gaat kosten. Ook door andere instanties is medewerking toe gezegd. KtKtNINiï

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1