buiten de wallen FILM-NIEUWS KSH?Dampo Altijd liever De jonge jonker en de klaproze Fa. MEULENBELT OPENDE NIEUWE ZAAK it* in De Boomkamp: Vroeger een rij van bomen Etalage is een sieraad en een aanwinst voor de Grotestraat ill Het heilige haardvuur Meneer de gravin is niet thuis De glimlach van een zomernacht Kon. Wilhelmina-fonds voor de kankerbestrijding start autoplaatjes-actie Show kantoormachines Vrijdag 10 november 1961 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina 5 ■PfPlii f 1 Vrijdag en zaterdag de film Woensdag de film dan zeker van frisse mond en witte tanden RIJSSEN De uitdrukking-, bij de heropening van een gemoderniseerde zaak „een aanwinst" voor een bepaalde straat lijkt wat afgezaagd, doch bij de heropening van de nieuwe zaak van de fa. Meulebelt, is deze uitdrukking zeer zeker op zijn plaats. De nieuwe zaak is inderdaad een aanwinst voor de Grotestraat. Het nieuwe pand vormt een harmonisch geheel met de fraaie zaak van de fa. Dollekamp, zodat dit gedeelte van de Grotestraat een bijzonder fraai en tree voor Rijssen vormt. .xx g beschikt thans over een 3-tal ruime etala ges, die op suggestieve wijze zijn ingericht en die een goede indruk geven van al dat gene, wat men in deze fraaie zaak in voor raad heeft. Van groot belang is ook, dat men de zaak open heeft gelaten, in deze zin, dat men over de etalages een indruk kan ver krijgen van de gehele zaak, die keurig en overzichtelijk is ingericht. Speciale afdelingen, in kostumes, winter- en regenjassen, een afdeling overhemden, shawls, hoeden enz. enz. geven de zaak een grootse, een royale indruk. Vanzelfsprekend, dat aan alle onderdelen, als winkelbetimmering, verlichting, verwar ming enz. enz. grote aandacht is gewijd, waardoor het totaal zo goed tot zijn recht komt. Bij de vele gelukwensen, die de fa. Meu- lenbelt, de afgelopen dagen reeds hebben bereikt voegen wij gaarne de onze en wen sen de firma bovendien veel succes toe. De heer van Bevervoorde had een bijzon dere zoon. Hij had er meer. Maar de ze venjarige Roelof was een bijzonder kind. Daar was heel Rijssen het over eens. De Vrouwe van Bevervoorde had al de oude mannen van Rijssen, naar hun oordeel ge vraagd. Nu waren er toentertijd niet zoveel oude mannen te Rijssen. Hoogstens vier of vijf die naar hun zeggen in de tachtig waren. Maar hoever in de tachtig, dat wisten ze vaak niet. Zij waren geboren omtrent nieuw jaar, of omtrent Pasen. Zo om en bij Mei. Of om Sint Jaopik. Maar een vaste datum, neen, dat wisten de oude Methuzalems van Rijssen niet precies. Maar wel waren zij het er over eens, dat Jonker Roelof een zeer bijzonder kind was. Op de vraag of het een Bevervoorder was, daar waren al len het overeens. Maar dat hij niets kas teelachtigs had, daar was heel Rijssen het over eens. Zo had het kind, volgens de vrouwe van Bevervoorde, een gewoonte, die nergens op leek. Zijn broers konden ravotten en riddertje spelen en verder van alle kat- tekwaad uithalen. Maar de zevenjarige Roelof lag vaak bij de olde klaproze. Een welgesteld Rijssenaar die buiten de Wallen op de Haar een huis getimmerd had. Ook dat was wat bijzonders, wie ging er nu als welgesteld burger buiten de veilige beschutting van de wallen wonen. Dit kon een arm man doen, maar de Klap roze was niet alleen goed bemiddeld maar ook zeer gezien te Rijssen. Eens had men hem voorgesteld om hem burgemeester te maken. Maar de Klaproze had er hartelijk om gelachen, en had geroepen, hoor je dat vrouw, ze willen mij burgemeester maken. Ook nog nooit En verlangend had hij het raam uitgekeken of het kind nog niet kwam.'De Klaproze had zelf geen kinderen. En nu kwam de zonderlinge Jonker van de Bever voorde hem geregeld opzoeken. En de Klap roze commandeerde vrouw en dienstmaagd, dat de haardplaat steeds mooi geschuurd moest zijn want het open haardvuur was volgens de Klaproze met de wijde schoor steenboezem het altaar der huiselijkheid. Schoon was het bij de Klaproze altijd ge weest. Want de orde en zindelijkheid waren hem aangeboren. De Jonker van Bevervoor de had eens tegen de Rijssense koescheper gezegd toen hij drie koeien uit de kudde van tweehonderd pikte, dat zijn de koeien van de Klaproze. Zij zijn schoner en verzorgder dan de mij ne. Wanneer de Klaproze door Rijssen wan delde, dan wees men hem elkaar aan zo schoon en netjes zag hij er uit. Op zesja rige leeftijd was de zonderlinge Jonker Roe lof, tijdens een onweersbui bij de Klaproze binnengevlucht. Zoiets kan je nu van deze zoon van Bevervoorde verwachten. De an dere kinderen waren reeds standbewust. De Vrouwe van Bevervoorde had het er met de paplepel ingegoten. De mensen die in Rijs sen aan de straten woonden, dat was heel gewoon volk. Dat goed was om de adel te dienen. En de adel was er om gediend te worden. Maar Sander Bevervoorde, had eens een lange neus getrokken tegen Geesje de kindermeid. Zij was immers om de adel te dienen. En toen had Geesje geklaagd dat de oudste Jonker zo brutaal en onhebbelijk was. Nou en toen had de hoge Vrouwe Gees je op staande voet willen ontslaan. Maar toen had de heer van Bevervoorde weer een van zijn driftbuien gekregen en had zijn oud ste ongemakkelijk afgeranseld. En mevrouw had haar man uitgescholden voor beul, en toen was de heer des huizes woedend uit gevallen, en had woedend en wit van drift geroepen, of zijn vrouw ook een slag op haren Visbek wilde hebben, dat kon ook ge beuren. En toen had de hoge Vrouwe zich terug getrokken in haar kamer en de zesja rige Roelof was bang geworden. En was in een onbewaakt ogenblik de poort uitgelopen en door het onweer overvallen bij het hei lige haardvuur van de Klaproze terecht ge komen. De Klaproze vertelde mooie Rijssen se sprookjes van het heilige haardvuur aan het kind dat van vreugde in de handen klapte. Ondertussen zocht men op de Be vervoorde overal naar het Jongske. En ten slotte ontdekte een knecht het kind bij de Klaproze. De huisknecht vertelde dat het geen doen was en begon flink uit te varen. De Klaproze begon het te vervelen en vroeg aan de huisknecht of hij een slag aan het hoofd wilde hebben. De huisknecht nam Jonker Roelof bij de hand en maakte zich uit de voeten. Op het kasteel kreeg hij van de hoge Vrouwe nog een stevige uitbrander en de Vrouwe zou het haar heer gemaal eens vertellen. En toen het avond was en het echtpaar Be vervoorde alleen in de kamer zat, vertelde de heer van Bevervoorde de historie van het Heilige Haardvuur. Het was al weer heel wat jaren geleden, toen was bisschop Floris van Wevelick-Ho- ven, bisschop tot Utrecht, op de Bevervoor de geweest. De grootvader van de Jonker leefde toen nog. Wel stokoud, maar nog frh van geest. En die oude heer uit lang ver vlogen tijden had een huisknecht waarop hij bijzonder gesteld was. Dit was Goderd Klaproze geweest, een man, zo gewillig, daar was het einde van weg. En eerlijk als goud. En die Klaproze had vier zonen en de tweede ervan blonk uit in geleerdheid. Geleerdheid die hem soms zo aanwaaide. En tijdens het bezoek van bovengenoemde bisschop had de oude heer van Bevervoorde gebeden om de tweede zoon van de Klap roze aan het hof te nemen, om er een groot man van te maken. En aldus was geschied en de Jonge Goderd Klaproze had aan het hof veel geleerd. En toen zijn leertijd om was, was hij aangesteld als opperopzichter over het bisschoppelijke vee. En deze baan had de Jonge Klaproze beneden zijn waar digheid gevonden. Hij had verder willen stu deren, om een groot geleerde te worden. Maar een der kapittelheren had hem af geneusd met de opmerking dat hij blij moest zijn met deze baan, hij kwam -ook van Rijssen. Daarop was de Jonge Klaproos op gesprongen en had tegen de domheer ge zegd, dat deze een klap kon krijgen tot achter in de volgende week. De opperdom- heer was er aan te pas gekomen en men had het boeltje van de Klaproze laten pak ken en hem vierkant buiten het bisschop pelijk paléis gezet. En de Jonge Klaproze die het niet aan geleerdheid mangelde maar aan geld, was te voet van Utrecht de weg naar Rijssen ingeslagen. Te Wageningen kreeg hij onderdak bij een Hofmeijer. Drie dagen mocht hij daar blijven en dat waren er juist genoeg om de Jongste doch ter van de hofmeijer lekker te maken. De jongste dochter werd gek op de Jonge Klap roze. En van een verblijf van drie dagen werd het een jaar. En toen vertrok de gewezen opperopzichter van de bisschoppe lijke koeien met een rijke bruid naar Rijs sen, bouwde zich het huis aan de Haar bui ten de wallen en speelde daar voor here- boer. En zo kwam onze Roelof bij de Klap roze terecht. Er kwam een nieuwe huis meester op de Bevervoorde. De Jonkers en de freule's moesten een opvoeding hebben die met hun stand overeenkwam. De ze venjarige Roelof kneep er na de lessen wel eens tussen uit naar de Haar. Hij luisterde dan naar wonderschone sprook jes van de Klaproze; Ook vond hij het huis van dezen veel gezelliger dan het kasteel. De Haarman hoorde de Jonker wel eens uit over de lessen van de huismeester en gaf tevens Roelof vaak ook bevattelijker on derricht. Toen de zonderlinge Jonker tien jaar was, stak hij met zijn wijsheid met hoofd en schouders boven zijn broers en zusters uit. Eens bespiedde zijn vader hem en jawel toen de jongen een ogenblik vrij had zat hij bij de Klaproze. Ook hij stapte binnen, en toen kon hij zijn ogen niet ge loven. Daar zat zijn zoon, dat buitenbeentje, ijverig lessen te nemen van die hereboer. De Heer van Bevervoorde vroeg of de Klap roze niet bereid was om op het kasteel les te geven. Neen dat wilde hij niet. Van Jonker Roelof wilde hij een wijs man maken, maar verder neen, daar kon niet van komen. Voor de andere kinderen was het niet plezierig dat zij achter bleven. Maar de zonen Be vervoorde werden ook geoefend in de wa penhandel. Roelof wilde hereboer worden net als oom Klaproze. Wat, oom? Stoof moeder Bevervoorde op. Je vermoogschappen met volk van de straat? Met volk dat geen traditie heeft. De Jonge Roelof zweeg, en dacht bij zich zelf, als ik later groot ben, dan behoor ik bij het volk van Rijssen. En ik zal het tot een groot volk maken. Hoe hij dat wilde doen, dat wist hij nog niet. Maar hij was er nu alwel zeker van dat dit zou gebeuren. Als hij la ter volwassen en zelfstandig was, zou hij precies een huis bouwen als de Klaproze nu bewoonde. Hij wilde bij voorbaat geen kasteelheer worden. Zijn vader had voor hem het huis Langen in het Bentheimse bestemd, maar hij zou er nooit wonen. En toen de ridderslag van zijn broers te Rijs sen plaats had stond hij naast de Klaproze en net als dezen, met de handen in de zakken toe te kijken. Zijn moeder schoten tranen in de ogen, kijk eens Roelof riep zij, onze Roelof is totaal verboerd. Dit is hem uiterlijk wel zo, maar innerlijk en in gees telijk opzicht was hij ver de meerdere. Hij had ook nog een aparte eigenschap. Hij was zuinig van aard. Toen de zonderlinge Jonker zevenentwintig jaar was trouwde hij. In dit opzicht bleef hij zijn stand getrouw. Maar het was een vrouw, die bij hem paste. In de drie foto's van oud Rijssen thans een foto van de Boomkamp. Diegenen, die zich wel eens hebben afgevraagd waarom de straat van het Schild naar het Station van de Spoorwegen eigenlijk Boomkamp heet krijgen op deze foto het antwoord. Als er n.l. was gezegd, „omdat er vroeger zoveel bo men stonden kon zo gemakkelijk gedacht worden, dat dit antwoord maar een verzin- Eigenlijk is er meer sprake van een ge heel nieuw pand, dan van een modernisering, in de betekenis van een verbouwing van de bestaande zaak. Van de oude zaak, die in het genre herenmodes te weinig mogelijkhe den bood, is praktisch niets blijven staan. Het moet gezegd, dat bij de grootse plan nen alle mogelijkheden, die dit punt boden zeer goed zijn uitgebuit. Vooral het hoekge- deelte, waarvan een fraaie etalage is ge maakt komt uitstekend tot zijn recht. Een van de belangrijkste onderdelen van de verkooptechniek is het op suggestieve wijze etaleren, de belangstellende kijker te activeren tot nog meer belangstelling. Dat heeft de fa. Meulenbelt goed begrepen. Men Advertentie Een freule die spinnen en koeien melken kon. Ver achter Winterswijk daar lag in het Duitse land de Sudenhof. Een uitgebreid landgoed. Met een heer er op naar Roelofs hart. En ook de Jonker van de Sudenhof zag in Roelof een geschikte schoonzoon. Tot grote ergernis van de zijnen, bouwde hij het huis Brandlicht. Zo zag het huis er uit dat hij in het Bentheimse had gezien. Het woongedeelte werd met smaak nagebouwd van het huis van de Klaproze. En Jonker Roelof installeerde zich en zijn nieuwe huis. Hij had een echtpaar in dienst. De man voor het buitenwerk en de vrouw voor het huisbedrijf. En Jonker Roelof sneed zelf het haksel voor zijn paard, als dat zo te pas kwam. Hij verzorgde zijn bijen en zijn bloemen en schoor zelf zijn hagen. En toen op hogen leeftijd de Klaproze en diens ga de de ogen sloten was Jonker Roelof de erfgenaam. De koeien en het paard nam hij uit de erfenis. Ook net fraai bewerkte haard van het vuur, en ook de beide stoe len, waarop de Klaproze en hij zo vaak gezeten hadden. Na verloop van twee jaren werd hun een zoon geboren die hij na zijn vader Rudolf noemde. Van Coeverden. sel was. U ziet aan een der zijden van de foto één rij van bomen. Verder zijn er niet zoveel bijzonderheden te constateren. Alleen een vredig moment vastgelegd op de gevoelige plaat. Een stille ven van Rijssen van vroeger. De Rijs sense jongens op de voorgrond beleefden ken nelijk een groot moment; ze poseerden min- of meer op militaire wijze in de houding. Mrs, Everlyn Piper en haar dochter Mary zijn in Wenen aangekomen om een lange reis door Europa te maken. Door een tele gram van haar advocaat wordt Mrs. Piper naar Amerika teruggeroepen. Haar ex-man wil gebruik maken van haar afwezigheid om in het bezit te komen van het vermogen van haar dochter. Mary, die zich heeft verheugd op de va kantie, weigert mee terug te gaan. De heer Eisenbauver, die de trip door Europa heeft voorbereid vindt gelukkig een voor alle par tijen bevredigende oplossing; de tante van Graai Bobby, Gravin Henriëtte von Ratze- berg zal Mary als chaperonne begeleiden. Helaas ligt de Gravin met griep op bed. Daar zij en haar neet hard geld nodig heb ben, weet zij hem te overreden in vrouwen kleren gestoken haar rol over te nemen. Bob by, die in het begin helemaal geen zin had in deze verkleedpartij verandert ras van gedachte als hij de snoezige Mary ziet. Samen gaan ze naar Parijs en Bobby weet het zo in te richten, dat Gravin Hen riëtte 's avonds altijd met migraine te bed ligt en dat haar neef Graaf Bobby Mary ge zelschap houdt. Alles zou prima in orde zijn als Bobby's vriend Baron Mucki von Kalk niet onverwacht in Parijs was opgedoken. Hij maakt kennis met Mary, hoort van haar miljoenen enwordt op haar verliefd. Hij probeert nu Bobby door zijn dubbelrol in de onmogelijkste situaties te brengen. Om de toestand nog iets ingewikkelder te maken, verschijnt er een Amerikaanse gang ster op het toneel, die samen met een Oos tenrijkse collega de gangen van Mrs. Piper moet nagaan in opdracht van haar ex-man. Daar ze geen foto's bezitten van Mrs. Piper menen zij dat zij zich nu uitgeeft voor Gra vin von Ratzeberg, hetgeen de arme Bobby het leven nog moeilijker maakt. Eindelijk heeft Mary Bobby's dubbelspel door en ze besluit hem voor zijn bedrog te straffen. Maar per slot van rekening kan ze toch niet hard zijn tegen de charmante jon geman en als dan nog Mr. en Mrs. Piper De advocaat Egerman is weduwnaar. Hij hertrouwt met ee jong meisje - Anna - die ongeveer even oud is als Frederik, de zoon uit Egermans eerste huwelijk. Tussen het eerste en tweede huwelijk heeft er een lang durige, intieme vriendschap bestaan tussen Egerman en de bekende actrice Desirée Armfalt. De moeder van de actrice bezit een landgoed in de omgeving van de stad, dat haar geschonken is door een ex-minnaar in ruil voor haar belofte, dat zij nooit haar memoires zou schrijven. Als Egerman enkele jaren met Anna ge trouwd is en het kindvrouwtje ondanks zijn liefde nog niet voor zich heeft kunnen win nen, komt Desirée Armfelt met haar gezel schap enkele uitvoeringen in zijn stad geven. Egerman zoekt haar op in de hoop, dat de ze ervaren vrouw hem raad zal geven hoe hij Anna moet aanpakken. Desirée houdt echter nog steeds van Egerman. Zij heeft hem nooit verteld, dat uit hun verhouding een zoontje geboren is nadat het tussen hen tot een breuk was gekomen. Nu Egerman weer in haar leven is teruggekomen, besluit Desirée te proberen hem voor zich terug te winnen, hoewel zij nu een andere vriend heeft: graaf Malcolm, een legerkapitein, Desirée overreed haar moeder nu een week endfeestje te geven en daarvoor de Eger mans en de Malcolms uit te nodigen Samen met gravin Malcolm beraant zij een plan, dat bij welslagen tengevolge zal heb ben, dat zij - Desirée - Egerman weer te rugkrijgt, waarmee dan tevens de breuk tus sen Graaf en Gravin Malcolm hersteld zal kunnen worden. De uitvoering van dit plan leidt tot veel verwikkelingen en zelfs tot een uit Amerika terugkomen, worden alle mis verstanden opgelost en kan niemand meer kwaad zijn op Graaf Bobby. De toekomst ziet er voor Bobby dan heel rooskleurig uit, want Mary heeft voorgoed haar hart aan hem verloren. duel tussen Malcolm en Egerman, dat ach teraf een schijnduel blijkt te zijn geweest. Alles lijkt in de war te zullen lopen, maar tenslotte werkt het plan nog meer uit dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Het ein digt ermee, dat Frederik - Egermans zoon zijn stiefmoeder Anna ontvoert, die einde k heeft begrepen, dat zij zich nooit aan Eger man heeft willen geven, omdat zij eigen k steeds van Frederik heeft gehouden. De 1.1- dele Egerman beschouwt dit als een ernsti ge nederlaag en hij is maar al te gaarne bereid zijn troost aan de zijde van Desirée te zoeken. Graaf Malcolm laat hem zijn gang gaan, ten eerste omdat Desirée met de Graaf gebroken heeft en ten tweede, omdat hij zijn eer met het schijnduel, waarbij Egerman een groot figuur geslagen heeft, voldoende ge wroken acht. En de liefhebbende Gravin is direct bereid haar man een nieuwe kans te geven. Zo komen alle partijen terecht pp de plaats waar zij behoren en misschien, dat daarmee de rust terugkeert in huize Mal colm en in huize Egerman. De menselijke liefdadigheid wordt vrijwel zonder rustpozen op een zware proef gesteld. Weliswaar voor een goed doel. Maar - al weer een collecte, alweer een loterij, alweer een actie..dat moet op de duur zelfs de mildste mensenvriend vermoeien en zijn of fervaardigheid doen afstompen. Vernuftige denkers streven er daarom naar steeds weer nieuwe vormen te vinden voor campagnes die alle dit gemeen hebben, dat zij „het geven voor een doel" zo aantrekkelijk mogelijk trachten te maken. Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding start op 1 november a.s. haar „autoplaatjes-actie". Het vraagt iets, maar het geeft ook iets terug. Bij duizenden kruideniers en sigarenwinkeliers zal in de komende maanden een bontgekleurde doos op de toonbank staan met prachtige, in na tuurlijke kleuren uitgevoerde plaatjes van alle personenauto's, model 1961, die er op de wereld bestaan. De plaatjes kosten per 24 stuks, verpakt in een polyethyleen zakje, een kwartje. Vier zakjes vormen een serie en het bijbehorende albumpje kost een dub beltje. Het ligt in de bedoeling drie albums te laten verschijnen, plaats biedend aan 3x96, dus 288 plaatjes. Een unieke verzameling! Aan de verzamelactie is bovendien een zeer attractieve prijsvraag verbonden met kans op 5.000 prachtige prijzen, o.a. jeugd reizen (met zakgeld), sportfietsen, transis- torradio's, grammofoons, rolschaatsen enz. De fa. v.d. Stouw organiseerde woensdag in hotel Weitering een show van kantoorma chines met demonstraties daarvan. De mogelijkheden in de mechanisatie van de kantooradministratie kwamen in deze ex positie duidelijk tot hun recht. Er wareh een keur van machines opgesteld als sten cil- schrijf- tel en frankeermachines. De mogelijkheden van de stencilmachines zijn de laatste jaren belangrijk groter ge worden en hetgeen vooral opvallend was, was het keurige werk, dat deze machines kunnen afleveren. Een voortreffelijke indruk kon ook worden verkregen van de nieuwe telmachines van de N.V. Ruijs Handelsvereniging. Deze ma chines met 2 telwerken bieden ongekende mogelijkheden en het staat vast, dat deze machine zowel op kleinere als op grotere kantoren een onbetaalbare administratieve kracht kan zijn. Advertentie OUD RIJSSEN i

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 5