gd° INDIVIDUELE ZELFBESCHERMING TEGEN RADIO-ACTIVITEIT KLAPROOSDAG 1961 NEDERLAND nodigt U uit AGENDA EXPOSITIE VAN KANTOORMACHINES VAN DER STOUW - RIJSSEN Het gung wier ouwer VOORLICHTINGSAVOND Onderscheidingen bij Ter Horst N.V. PREDIKBEURTEN Coöp. Boerenleenbank „Kotter Burgerlijke stand Voor beroep bedankt Kleding van LICHTENBERG Jaargang 39 No. 44 Vrijdag 3 november 1961 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.25 per kwartaal; voor post-abonnees f 1 40 per kwartaal Enterstraat 10, Rijssen, Telef. 2303 (05480) Administratie en Redactie: advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 10 cent per mm. Bij contract km!mg. Inzending van ac - VOORSCHOTTEN HYPO J HEK h l HUTTEN WAL 31 RIJSSEN Balans van het leed Nederland nodigt uit Hun dank 1 II is „Ten Berge" I F Zondagsdienst dierenartsen RijssenWierden HOTEL KOENDERINK woensdag' a.s. 210 uur nam. donderdag a.s. tot 10 uur nam. Getoond worden machines voor kantoor - tekenkamer - winkelier school en werkplaats. Toegang vrij. Deskundige voorlichting Alle machines worden gedemonstreerd WEEKBLAD VOOR RUSSEN Maandag 30 oktober j.l. werd door de ge zamenlijke vrouwenverenigingen te Rijssen een voorlichtingsavond gehouden in 't Park gebouw, waar door de heer Ten Dijken, Kring commandant Bescherming Bevolking nadere toelichtingen werden gegeven op de reeds huis aan huis verstrekte Wenken voor In dividuele Zelfbescherming". Na een inleidend woord van mevr. J. C. Zillinger Molenaar-van Rossum, waarin zij er haar voldoening over uitsprak, dat deze avond kon worden georganiseerd, door een goede onderlinge samenwerking der Rijssen- se vrouwenverenigingen, behandelde de heer Ten Dijken o.a. de situaties, welke ontstaan in de diverse zones, gerekend vanaf het grondnulpunt, de plaats waar de kernbom inslaat. Dit werd door het vertonen van een filmstrip zeer duidelijk toegelicht. Na de pauze werd er gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. De film „De onzichtbare vijand," vervaar digd in opdracht van de Stichting Bevorde ring Bescherming Burgerbevolking, toonde tot slot op zeer suggestieve wijze die maat regelen welke genomen dienen te worden ach tereenvolgens bij de waarschuwing Faill-out Paraatheid en Fall-out Alarm. De belangstelling voor deze avond kan zeer bevredigend worden genoemd. In verband met hun 40-jarig jubileum bij de NV ter Horst en Co. werden dinsdag ochtend een aantal personeelsleden van de ze onderneming onderscheiden met de ere medaille, verbonden aan de orde van Oran je Nassau. De onderscheiding, die de jubilarissen bij Koninklijk Besluit was toegekend werd uit gereikt door burgemeester Landweer, die de betekenis van de decoratie onderstreepte en woorden van gelukwensen tot de jubilaris sen richtte. Namens Ter Horst en Co. bracht de heer H. Jordaan dank aan de werknemers die het bedrijf zulk een lange reeks van jaren op trouwe wijze hadden gediend. De ere-medaille in zilver werd verleend aan de heer J. Koster, Wilhelminastr. baas in de spoelerij en de bronzen medaille aan: J. Baan, Nijverdalseweg 37 arbeider bij de braker-finisher, H. Averesch, Walstraat 30, wever, J. H. Keizer, Westerstraat 6, portier, J. Zwoferink, Wijerdsteeg 12, batcher, A. Ligtenberg, Bloemstraat 27a, kalanderij ar beider, J. H. Borghuis, Lentfersweg 3, keur der kalanderij, H. Nijkamp, Korteboslaan 125, plaatswerker, J. H. Kosterbok, v.d. Broe kestraat 20a, J. W. Oolbekkink, Holterstraat- weg 80, arbeider braker-finisher. Ger. Kerk Boomkamp: 9.30 uur ds. Brinkman; 15.00 uur ds. Brinkman. Ger. Gem. in Nederland Eschkerk: 9-30 uur en 18.00 uur ds. Aangeenbrug; 14.30 uur ïeesdienst Oud Ger. Gem. Bevervoorde: 9.30 uur, 14.30 uur en I9.OO uur Ïees dienst. Woensdagavond I9.3O ds Middel koop, Zwolle. Ger. Gem. Noorderkerk: 9.30 uur en I9.OO uur ds. Van Haren; 15.00 uur Ïeesdienst. Ned. Hew- Gem. Grote Kerk: 9.30 uur de heer Renger; 15.00 ds. A. Kool (Bed. H.D.). Wester kerk: 9 uur en 10.45 uur ds. Vos; I9OO uur ds. Van Tuyl; Woensdag 8 nov. I9.3O uur ds. Van Tuyl, bijbellezing. Eisen: 10 uur ds. A. Kool. utrecht heeft Helsinki onlangs duizend tulvebollen geschonken als dank I V'kse kerstboom 1 oelke de Finse hoofdstad aan de Domstad schonk. .iriapn acnlant in de vorm van een molen, zodat de in woners van Helsinki het komend voorjaar een kleurig souvenir aan Nederland kunnen bewonderen. -ai Een deel van de bollen werd iv de grond gezet door burgemeester Laun Aho van Helsinki (r.) en de Nederlandse ambassadeur tn Finland, jhr. mr. H. id. A. M. van Rijckevorsel. Advertentie REKtNING-LQUMANT tl Misschien zijn ze al aangeplakt en anders kunt u ze vandaag of morgen weer verwacht ten: de affiches met de witte grafkruisen en de rode klaprozen met de woorden: 11 november, Klaproosdag. U vindt ze in de stad en op het platte land, in grote en kleine plaatsen, achter winkelramen en op aanplakzuilen: Klaproos dag. Toen na de wapenstilstand op 11 novem ber 1918 de eerste wereldoorlog een einde vond, werd in de Engelssprekende landen het werk ten behoeve van de nabestaanden der gesneuvelden en de oorlogsinvaliden ter hand genomen. Men koos de klaproos als symbool hiervan. De aanleiding hiertoe was het gedicht van de Canadese soldaat-dichter John Mac Crae, die zijn indrukken van een uitgestrekt oorlogskerkhof in Vaanderen weer gaf met de sindsdien wereldbekend gewor den regels: „Tussen de kruisen op Vlaan- derens grond bloeien de klaprozen. Hun ro de mond merkt onze graven In 1945 werd ook in Nederland de balans van een wereldoorlog opgemaakt. Een kwart miljoen landgenoten overleefde de jaren van oorlog en bezetting niet; meer dan der tigduizend geallieerde soldaten hadden de prijs voor onze vrijheid moeten betalen met het offer van hun jonge leven. Zij bleven achter in het land, waarvoor zij vielen, op meer dan vijfhonderd begraafplaatsen, ver van hun familieleden. Daarom werd ook in ons land een Klap- rooscomitq opgericht, dat officieel de bena ming „Stichting Nederlands Oorlogsgraven Comité" draagt. Het is een organisatie, die spontaan werd gevormd door mensen van allerlei rang en stand. Hun streven was „iets terug te doen" voor de gebrachte of fers en zo de dank te tonen van Nederlands bevolking voor de bevrijding. Maar doden kun je niet bedanken. Je kunt alléén hun laatste rustplaats met daadwer kelijke zorg omringen. Dar dééd het Klap rooscomité. De graven werden geadopteerd door Nederlandse burgers, door kinderen. Zij verzorgen ze als rust er een geliefd ei gen familielid. Maar men deed méér. Er kwam contact met de nabestaanden. Kinderen schreven: „Dan en dan zou vader jarig zijn geweest; wilt u uit onze naam bloemen op zijn graf leggen?" Er kwam een brief van een jonge weduwe: „Volgende week woensdag zouden wij vijf jaar getrouwd zijn geweest. Wilt u dan op het graf van mijn man een boe ket rode rozen plaatsen? Dit waren zijn lievelingsbloemen". Zó groeide het. Er werden foto's gestuurd en toen uit alle brieven bleek hoe zeer men er in al die landen naar verlangde om eens zelf te mogen staan voor het graf van hem die ging om niet weer thuis terug te keren., toen wist het Klaprooscomité zijn hoofdtaak. Het werd een grootse taak, maar ook een grote, want men besloot om door middel van de Klaprooscollecte gelden in te zame len waardoor de wens van de nabestaanden Advertentie in vervulling zou kunnen gaan. Het verle nen van gastvrijheid werd het hoofddoel. Dit werk, begonnen in 1946, is nog lang niet ten einde. Bijna 24.000 vaders en moe ders, vrouwen en kinderen zijn - dank zij de opbrengst van de Klaprooscollecte - na de bevrijding gast geweest van ons volk om hier een graf te bezoeken. Maar in ons land vonden meer dan 30.000 geallieerde sol daten hun laatste rustplaats. Dit betekent, dat vele tienduizenden nog wachten om te kunnen komen. Of zij kunnen komen en wanneer de brief met „Nederland nodigt ~u uit!" hun zal wor den toegestuurd, hangt elk jaar weer af van de Klaprooscollecte. Wanneer straks - als op 11 november de collectanten door Nederland zullen gaan - de opbrengst toereikend is, zal er bij voorbeeld volgend jaar een grote groep uit Canada kunnen komen. Dit zijn de vaders en moe ders, de vrouwen en kinderen van hen, die vielen aan het eind van 1944 en in het voor jaar van 1945. U weet wel, in de maanden toen we bijna niet konden wachten op de illegale nieuwsberichten om te lezen „hoe ver ze al waren", niet beseffend hoe velen hier bleven, onder een zerk of een kruis met een nummer, een datum en een naam... Hun nabestaanden wachten vol spanning op wat u straks op 11 november doet. Op uw gift aan de Klaprooscollecte. Op de paar uur, die u - in 4aet vrije Nederland - van uw vrije zaterdag wilt besteden voor de na bestaanden van hen, die een heel leven voor u gaven. Het werk, dat het Klaprooscomité in ons land doet, ondervindt in de geallieerde lan den de grootste dankbaarheid. In feite is het uniek in de wereld. The British Legion, de grote Britse organisatie van oud-strijders, wil zich gaarne de tolk maken van hen, die - dank zij de Klaprooscollecte - gastvrijheid in Nederland ontvingen. Deze organisatie nodigt 22 collectanten - door het lot aan te wijzen - uit om 5 dagen in Engeland door te brengen. Uit erkentelijkheid voor 11 no vember a.s., Klaproosdag 1961. Advertentie GEBOREN: Antonia, d.v. J. Ligtenberg en H. Koedijk, Haarstraat 68a, 28 okt; Hendrik Jan, z.v. A. J. Egbers en G. J. Nijhof, Pr Hendrikstraat 4, 27 okt, Gerrit z.v. J. Baan en G Ligtenberg, Ven- nekesgaarden 70, 24 okt. te Almelo; Fredrik Jan, z.v. J. Baan en G. Ligtenberg Vennek'esgaarden 70, 24 okt. te Almelo; ONDERTROUWD: Arend Jan Dannenberg, 23 jaar, Rijssen, Hag- weg 31, en Lambertdina Wessels, 22 jaar, Rijssen Tabaksgaarden 41, 25 okt; Albertus Hermannus Kamphuis, 31 jaar, Rijs sen, Enterstraat 48, en Willemina Maria Bos man, 23 jaar, Rijssen, Graaf Ottostraat 26, 26 okt; Gerardus Jesephus van Lith, 27 jaar, Amsterdam, woonschip Ora Edlabora, en Atei- da Johanna Maria Kiestra, 23 jaar Rijssen, Rozengaarde 6, 26 okt; Antonius Eektimmerman, 25 jaar, Wierden, 2e Esweg 14, en Johanna Antonia Maria Alferink, 22 jaar, Rijssen, de Kaempe 1-1, 26 okt; GETROUWD: Arend van den Noort, 25 jaar, en Antje Stegeman, 22 jaar, Rijssen, Hagweg 25b, 26 oktober. Gerrit Voortman, 24 jaar, en Johanna Baan 18 jaar, Rijssen, Molenstraat 26, 26 okt; Hendrik Jan de Wilde, 22 jaar, en Aleida Gerritdina Brinks, 19 jaar, Wierden, Enter Julianastraat 14, 27 okt; Jan Altink, 22 jaar, en Alberta Wermink, 22 jaar, Rijssen, Prins Bernhardstraat 10 27 okt; OVERLEDEN: Gerritdina Harbers, 78 jaar, weduwe van Arend Jan Danneherg, Haarstraat 120, 24 okt, Get jan har 'n uegje op Meriej, En doar gung ginnen dag verbiej Det hee neet an Meriej e dach, Hee dreum van eur hoast eiken nach. Al 'n poar moal har op 'n sproonk estoan Um noar Meriej e hen te goan, Mear joa, doar bleef het dan ook biej Hee kum neet vearder met Meriej. Get jan kum twee keer eiken dag Biej eur langs 't hoes, een had gelach, Nog nooit har hee 't gelukke had Eur boetn te zeen; woer zee aalt zat? Ik mur, dach hee, doar wat op veenn, A'k ees de fietsepoompe leenn, Det was nog neet zo gek bedach, Moarnouwnd, o nee, mear non op slag. Van oetstel kuemp, zo dach Getjan, Det zeej zo vake, ofstel van, Gineene zag 't, dus nou heel rap 't Ventiel der oet, zo 'n baand was slap. Ziezo, non noar Meriej eur hoes, Getjan klopn an, gin man of moes, Nog ees, gin meanske kum vuur ^'n dag', Hee reup ees Vollek, gin gewag. Mear Bello har Getjan ezeen, Hee blekken neet, mear greep meteen, Hee beet neet duur, det was 'n geluk, Mear kuej oe vuursteln det hee skruk. Hee stun, det is neet ouwerdreewn, Gewoonweg as een blad te beawn, Of zo awwede zeg'nt in 't plat, De bokse fiddern um an 't gat. Eawn later, kiek doar gung Getjan Te voote op de kukngne an, Zin baand was leeg zin kop verkeerd Har hee doarveur zin leawn riskeerd. Woar gearn' hee ees Meriej ook mog, Hee har opees van eur genog, Al heel gauw was Meriej vergetn, Miej duch, det har neet deepe zetn. Getjan den hef, wur miej ezeg, Het now met 'n aander an eleg, Mear hee har ees good oet ekekng Of doar gin huennken leup te blekng. J. Rozenboom. Rijssen. Advertentie BS SS C ets CORSET Jg naar ons. Wij adviseren ltS U deskundig. j|| Drogisterij l§ afd. med. bandages Telefoon 2293 voor Uw Korr Üi 3Si 2S BS V Ds. W. van Tuyl, Ned. Herv. predikant alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Krimpen aan de IJssel. De dienst wordt zondag a.s. waarge nomen door dierenarts J. Siebelink te Wierden, tel. 05496298. 3 november: Ledenvergadering ijselub Rijs sen, hotel Gijsbers. 4 november: V. V. Zanglust, Café de Bakker 4 november: Vergadering Rijss. Pluimvee en konijnenfokkersver. De Eendracht, Ca fé Koedijk. 7 november: Lezing met dia's dierenbescher ming, cafetaria de Goeijen. 8 en 9 nov: expositie kantoormachines e.d. fa. v.d. Stouw, hotel Koenderink. 10 nov: volksuniversiteit, Jeruël. 11 nov: Onderlinge wedstrijd H.D.C. Ries- sen, terrein bij Brekeldlaan. 13 nov: Aldolem, neutrale kleuterschool 17 en 18 nov: Jubileumtentoonstelling, Rijss. Pluimvee en Konijnenfokkersver. De Eendracht, Parkgebouw.' 18 nov: ledenvergadering Eerste Rijssense Kanarievereniging, Café de Bakker. 23 nov: C.H.U., Jeruël. 24 nov: Ouderavond Julianaschool, Jeruël. 24 en 25 nov: Tentoonstelling P.D.V. „Het Luehtvermaak", Parkgebouw. 8 december: Ledenvergadering Unitas, Jeruël. 7,8,9 dec: Tentoonstelling Eerste Rijssense Kanarievereniging, café de Bakker. 9 dec: Eindwedstrijd H.D.C. Riessen, ter rein bij Brekeldlaan. 15 en 16 dec: Tentoonstelling V.V. Zanglust, café de Bakker. 12 januari: Volksuniversiteit, Jeruël. 13 jan: Ledenvergadering Unitas, Jeruël. 15 jan: Aldolem, Neutrale Kleuterschool. 2 februari: Volksuniversiteit, Jeruël. 19 febr: Aldolem, Neutrale kleuterschool. 27 febr: Ledenvergadering Unitas, Jeruël. 9 maart: Volksuniversiteit, Jeruël. 17 april: Vergadering Unitas, Jeruël. 23 april: Aldolem, Neutrale kleuterschool. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den ten gemeentehuize, afd. Algemene Zaken, (Kamer 7, boven). Advertentie ZIT BETER STAAT BETER

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1