RAAD RIJSSEN KNALLEN OP BROMFIETSEN IN GEMEENTEBOSSEN VERBODEN ECHT GEEN VISSERSLATIJN PREDIKBEURTEN Procedure tegen baatbelastingverordening Molendijk en Veerenlandweg worden verbeterd Wee weent- van 't joar de vette koo Burgerlijke stand Oons aller /of Kleding van LICHTENBERG Coëp. Boerenleenbank „Noiier" KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN In december Getuigenverhoor te Rijssen Molendijk en Veerenland weg worden verbeterd Vrijdag 29 september 1961 Jaargang 39 No, 39 NIEUW PI "TIEBUREAU IN LENTFERTSSTUKKEN Zondagsdienst dierenartsen Rijssen Wierden HUTTEN WAL 31 RIJSSEN WEEKBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.25 per kwartaal; voor post abonnees f I 40 pet kwartaal VOOR Administratie en Redactie Enterstraat 10 Rijssen Telef 2103 (054R0) RUSSEN Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 tur Advertenties 10 cent per mm. Bij contract kot ting. De ergerlijke verstoring van de rust in de gemeentebossen door bromfietsberijders zal tot het verleden gaan behoren. Door 't besluit dat de gemeenteraad woens dagavond nam, zal het nl. verboden zijn per bromfiets door de gemeentelijke bossen, een recreatiegebied bij uitstek, te „knallen'.' In een nota gericht aan de raad maakten B. en W. van de ongewenste rustverstoring gewag. De z.g. „bromfietsnozems" aldus B. en W. maken van de gemeentebossen min of meer een demonstratieterrein voor hard en gevaarlijk rijden en voor het proberen welke bromfiets het meeste lawaai kan ma ken. Voordat B. en W. het voorstel aanhangig maakten is uitvoerig bekeken, op welke wij ze aan de rustverstoring het meest effectief een einde zou kunnen worden gemaakt. Het bleek, dat men aan artikel 168 van de gemeentewet het meest houvast had. Volgens dit artikel kan de gemeenteraad verordeningen maken, die in het belang van de openbare orde, zedelijkheid en gezondheid zijn vereist. Een bijzonder eigenaardig feit doet zich voor in de algemene politieverordening van Rijssen. Daar staat n.l. (in artikel 65d), dat het „bestuurders van rijwielen verboden is daarmede te rijden in de z.g. Groene Kruis- bossen." Gelukkig maar, dat hieraan nooit de hand is gehouden. B. en W. achten met name ook dit arti kel volkomen verouderd en zijn van mening, dat het fietsen in de gemeentebossen niet aan banden moet worden gelegd. In verband met de rustverstoring stelden B. en W. de raad voor een nieuw artikel in de politiever ordening te voegen, inhoudende, dat het brom fietsberijders verboden is van de bospaden van de gemeentebossen, gebruik te maken. De raad legde zich kennelijk gaarne bij dit voorstel neer. Bij de besprekingen kwam tot uiting, dat verschillende raadsleden met het verbod voor de gemeentelijke bossen gel dende niet tevreden waren maar dat men ook maatregelen wilde zien ten aanzien van de hinder, die in de binnenstad van brom fietsberijders wordt ondervonden. De heer Voortman (SGP) zei „verbaasd" te zijn, dat dit gebod was beperkt tot het rijden in de bossen. Spr. begreep niet, dat dit zo veel moeilijkheden met zich bracht. Hij las een knipsel uit het dagblad „Trouw" voor, waarin stond, dat B. en W. van Wer kendam een rijverbod voor bromfietsers in het centrum van het dorp had uitgevaar digd, welk verbod geldt voor vrijdagavonden de gehele zaterdag en voor de zondagavon den. „Tevens is in Werkendam een verbod tot slenteren uitgevaardigd" aldus de heer Voortman, die daarop liet volgen: Wat in Werkendam kan, kan in Rijssen toch ook. De voorzitter (burgemeester Landweer) zet te uiteen, dat deze kwestie in Werkendam wel wat gemakkelijker lag, dan in Rijssen. In Rijssen hebben we n.l. provinciale en rijks wegen, waarover de gemeente niet zonder meer de zeggenschap heeft. Algemeen stemde de raad met het voor stel van B. en W. in De mening werd misschien het beste ver tolkt door de heer Ter Avest, die zei: Ik ben blij, dat B. en W. dit voorstel heeft ge daan. Het is in ieder geval een stap in de goede richting. De raad hechtte goedkeuring aan het voor stel van B. en W. tot de bouw van 2 wo ningwetwoningen bij het zwembad de Koer- belt. Dat het plan was gemaakt door de Ned. Heidemaatschappij had bevreemding gewekt bij de heer J. Voortman (SGP) die liever had gezien, dat de plaatselijke architecten waren ingeschakeld. Wat is eigenlijk de oorzaak, dat dit niet is gebeurd, zo vroeg hij het col lege van B. en W. De voorzitter antwoordde, dat dit met op zet was gebeurd, omdat deze woningen moe ten worden beschouwd als een onderdeel van het totale zwembadproject. De heer Voort man stelde verder, dat ook de dienst ge meentewerken hiervoor een plan had kun- nenopstellen. De voorzitter: Dat zou zeer tijdrovend zijn geweest. De heer Haase, die er wel van overtuigd was, dat er in het huidige stadium niets meer aan veranderd kon worden, gaf te kennen dat de plaatselijke architecten dit plan net zo goed hadden kunnen maken als de Heide Mij. Overigens werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Het leed voor de bewoners van de Molen dijk, en de Veerenlandweg is nu binnen af zienbare tijd geleden. Verschillende jaren heb ben deze bewoners met verlangen uitgezien, naar de dag, waarop met de verbetering van de bestrating zou worden begonnen. Vooral de toestand van de Veerenlandweg, is in sommige perioden wel eens van dien aard geweest, dat deze iedere beschrijving tartte. Er zal binnenkort worden begonnen, zo kwam in de bespreking van het voorstel van B. en W. naar voren en concreet sprak bur gemeester Landweer de hoop uit, dat de werk zaamheden in het voorjaar van 1962 zouden zijn beëindigd. De heer Ter Avest begreep niet goed, waar om de dienst gemeentewerken niet een groot deel van het toezicht op deze werken zou gaan uit oefenen. Wethouder Goosen antwoordde, dat dit toch niet zo erg onbegrijpelijk hoefde te zijn, gezien de lange besprekingen, die we aan de ze kwestie hebben gewijd." Wat mogelijk is doen we, aldus de wethouder. Bijna een jaar geleden nam de raad een besluit tot onteigening van percelen aan de Elzenerstraat in eigendom toebehorend aan mej. M. ter Harmsel en de heer H. ter Horst. Omdat de wet bepaalt, dat het door de Kroon goedgekeurde Raadsbesluit vervalt, als niet binnen een jaar de eigenaar voor de arrondissementrechtbank is gedagvaard wordt het voor de gemeente „kort dag". Gezien de vele onderhandelingen, die er zijn gevoerd moet de kans op een minnelijke overeenkomst klein worden geacht en dient er op te worden gerekend, dat deze onteige ningen aanhangig gemaakt moeten worden bij de rechtbank. B. en W. stelden de raad voor hiertoe te besluiten. De heer Haase vroeg of de eige naren van dit besluit nog in kennis zouden worden gesteld, omdat misschien nog over leg mogelijk is. Ook de heer Hodes wilde graag dat alsnog een poging zou worden gewaagd. Overigens ging de raad met het voorstel van B. en W. akkoord. De raad besloot tegen een totaalprijs van 9.481.50. een terrein te verkopen, in het plan Lentfersstukken aan de Staat der Ne derlanden. Het ministerie van Justitie wil op dit terrein, dat ligt op de hoek Graaf Otto- straat-Trompstraat een nieuw politiebureau met 2 dienstwoningen doen bouwen. De heer Paauwe vestigde de aandacht op de slechte toestand waarin zich de verkeers borden aangebracht in de Julianastraat, Em- mastraat en Rozengaarde bevonden. De heer Haase vroeg of de in gebruik zijnde borden voor verkeersomlegging op marktdagen niet beter door nieuw zouden kunnen worden ver vangen. De heer Smeijers informeerde naar de mogelijkheid tot bestrating van de Indu strieweg. Dat is al opgedragen aldus wet houder Goosen. De heer Otten attendeerde op het feit, dat de massieve elementen van rijkswoningen Wee weent van 't joar de rette koo, Wee zal 't gelukke hemn, Allene um dee vette koo Zoe'j een paar lutjes nemn. Ne fietse, brommert, radio, De prieze zeent neet mis, Stelt oe ees veur det non dit joar 't Gelukke met oe is. Vuur een' blootn gueln hej al een lot, Dee kaans maj neet loatn loopm, Ik zol oe anroan, 't kan non nog, Een lot of wat te koopm. Zeg'nt neet, ik winne toch nooit wat, 'k Wil doar gin geeld vuur kwiet, Aj 't neet doot, hej at 't zovear is, Det weet ik zeker, spiet. Woch neet tot det 't telate is, Mear koop 't er gaaw een poar, Iej kuent neet weetn, miskien win iej De vette koo dit joar. De moarkkemissie. GEBOREN: Geert, z.v. G. Siemerink en F. Hopster, Oosterhofweg 62a. 19 sept; Grietje Albertha, d.v. H. Maarsingh en A. Kupers, Graaf Willem Lodewijkslraat 4, 19 sept. Albert, z.v. J. Bak en II. G. van de Willige Irenelaan 16, 19 sept; Hermina Johanna, d.v. G. J. Kamphuis en W. M. Maatman, Gr. Ottostraat 66, 20 sept; Jan, z.v. W. H. Timmerman cn A. Dannen- berg, Oosterhofweg 14, 20 sept; Willem Jan, z.v. J. Goossen en A. Steenber gen! Bouwstraat 34, 21 sept; Henny Johanna, d.v. S. J. Pol en A. J. Smeij ers, J. ter Horst JHznstraat 37, 24 sept. Johanna, d.v. G. J. Dangremond en G. Vos, Verenlandw. 31, 20 sept te Almelo; Johanna Hendrika, d.v. J. H. Roosink en L. B. Schuitemaker, Parkstraat 6, 21 sept. te Almelo. ONDERTROUWD: Harm Lohuis, 27 jaar, Rijssen, Ligtenberger- dijk 34a, en Hendrika Meenks, 23 jaar, Rijs sen, Holtentorensweg 37, 22 sept; Gerrit Jan Roosink, 27 jaar, en Maria Lo huis, 24 jaar, Vriezenveen. Julianastraat 22, 19 sept. Bernardus Antonius Kuipers, 23 jaar, en Jo hanna Maria Dreljerink, 24 jaar; Wierden, En ter, Wierdenseweg 2, 20 sept; Gerrit Jan Wolves, 27 jaar, en Gerritdina Diderika Nijkamp, 24 jaar, Wierden, Enter, Dorpstraat 44, 21 sept. Johan Leferink, 24 jaar, en Bcrendina Meije- rink, 20 jaar, Rijssen, A. H. ter Horstlaan 29, 22 sept. Jacobus ten Hove, 26 jaai-, en Jcnnigje Kal- ter, 24 jaar, Rijssen, Molendijk 22, 22 sept. OVERLEDEN: Jannes Dokters, 78 jaar, echtgenoot van: J. Klein Legtenberg, Haarstraat 57, 23 sept. Hendrika Borghuis, 68 jaar, weduwe van: J. H. Nijkamp, van den Broekestraat 14, 24 sept. Albert Pijffers, 41 jaar, echtgenoot van: J. W. Rensen Dannenberg 89, 19 sept. te De venter. De dienst word 12»'zondag a.s. waargenomen door dierenarts van Doorn, Rijssen, tel. 2487. /Yr-i Ginnen dag daw' in de kraante Neet een doodsberich zeet stoan, Ginnen dag dawwe de nuegers Neet duur oonze stad zeet goan. Want de dood geet met de zaejsel Alle dage toch wier roond, Kuemp biej oole leu dee zeek zeent, Ook biej jong'n stoark en gezoond. 't Is neet aalt een heel oold meanske Det noar 'n koarkhof wodt ebrag, Ook zo vake kleane wichter, Leu nog in de volle krach. En zo wodt de lange lieste Elke dag wier oet ebraejd, 'n Meanskeleawn is zo onzeker, Leaftied gef gin zekerhaejd. Vake deanke wiej woerumme Mos non hee of zee al weg Mear det blif vuur oons ne vroage, Want det wodt oons neet ezeg. Eenmoal kuemp vuur iedereene Ook nen allerlessen dag, Eenmoal wor wiej allemoale Noar het koarkhof hen ebrag Zeker, eenmoal zuet de neugers Ook vuur oons de stad duur goan, Eenmoal zal ook oonze plaase Dan vuur aaltied lueg bliewn staon. J. ROZENDOM RIJSSEN, ZIT BETER STAAT BETER De heer G. J. Mulder, Marijkescraat R Rijssen, heeft zaterdag na een fel „gevecht" een snoek gevangen, die 1.05 meter lang was en 17 pond en één ons woog. Hij verschalkte deze grote vis in de Oude Vecht bij Ommen. De snoek heeft zich bepaald niet zomaar gewonnen gegeven. Toen de heer Mulder hem, na ongeveer een kwartier zwoegen op de kant had, was hij wel verplicht dadelijk naar de arts te gaan. De snoek had hem nl. lelijke beten in een vinger toegebracht. Onze foto toont de trotse visser met zijn spectaculaire vangst. Onze landelijke reserves van ruim f 100.- miljoen stellen ook Uw spaarsaldo veilig. Wendt U vol vertrouwen tot de Ned. Herv Gem: Grote Kerk 9.30 uur Ds. A, Kool (bev. ouderling H. J. Berkhoff). 15.00 uur Ds. Vos (bed. H.D.) Westerkerk: 9.00 uur en 10.45 uur Ds van Tuyl, 19.00 uur Ds. Kool. Notter: 19.30 uur Ds. Vos. Ger. Gem. Noorderkerk: 9.30 uur Ds. J. van Haaren, 15.00 leesdienst, 19.00 uur Ds. J. van Haaren. Ger. Kerk, Boomkamp: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman. Oud. Ger. Gem. Bevervoorde: 9.30 uur en 19 00 uur De heer Vosman, 14.30 uur leesdienst, Oud Ger. Gem. Nederland (Oranjestraat) 9.30 uur en 15.00 uur Ds. van Dijk. Ger. Gem. in Nederland (Eschkerk): 9.30 uur en 18.00 uur Ds. Aangeenbrug, 14.00 uur lees dienst. Dinsdagmorgen vond ten kantore van de fa. Ter Horst en Co een korte plechtigheid plaats, doordat een zevental werknemers van genoemde firma een onderscheiding ont vingen, n.l. A. J. Jansen, Esstraat 66, afd baas sterkerij, D. Pijffers, van Wijngaar denstraat 12, arbeider kalanderij, H. ten Berge, Esstraat 57, arbeider sterkerij, G. Giesbers, Dannenberg 55, sterker, J. Seppen- woolde, arbeider kalanderij, G. J. Niisink Hagweg 17, afd. baas spoelerij, en H. J.' Agteresch, kopspoeler, Nijverd.'weg 155. Alle gedecoreerden waren 40 jaar in dienst van genoemde firma geweest. Namens de directie sprak de heer Jor- daan zijn gelukwensen uit en bedankte hen voor het vele werk in het belang van de firma Ter Horst gedaan. Hij bood hen allen een enveloppe met inhoud aan en een insigne 40 jaar trouwe dienst. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig hijeen. In de bijeenkomst van directieleden de heren J. J. ter Horst, G. W. ter Horst en H. Jordaan (ook de echtgenoten van de gedecoreerden waren aanwezig) reikte bur gemeester Landweer aan allen de medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranie Nassau uit. in De Kempe water doorlaten. De voorzitter zegde toe een onderzoek te laten instellen. De heer Otten achtte verlichting van de Albertsdijk, (weg achter Volkspark) een dringende noodzaak. Wat daar op zedelijk gebied gebeurt is meer dan ergerlijk aldus de heer Otten. Wet houder Scholman wist zich uit gesprekken en kele jaren geleden over dezelfde kwestie ge houden, te herinneren, dat aldaar geen ka bel aanwezig is. De heer Otten: Dan moet er een kabel gelegd worden. Er moeten eerst ongelukken gebeuren, dan dempt men pas de put, zo besloot de heer Otten. De voorzitter was van mening, dat, als de openbare orde en veiligheid dit noodzakelijk maakten, er inderdaad een kabel zou moe ten worden gelegd. De heer Kreijkes, die gedelegeerde is van de raad bij de beide speeltuinverenigingen vond het vreemd, dat hij bij enkele vergade ringen van B. en W. met de verenigingen geen uitnodiging had gehad. Er wordt schijn baar langs elkaar heen gewerkt aldus spr. Wethouder Scholman nam het standpunt in, dat de gedelegeerde uit de raad DOOR HET BESTUUR VAN DE VERENIGING, bij ie dere belangrijke bespreking uitgenodigd dien de te worden. Zowel de voorzitter als wethouder Scholman waren van mening, dat de besturen van bei de verenigingen geattendeerd dienden te wor den op de taak en de positie van de gedele geerde. Tot slot werd er nog uitvoerig gesproken over het voor en tegen van het onderhoud van tuintjes door de gemeente. Het einde van het drama rond de baat belastingverordening 1956 is nog lang niet in zicht. Het Gerechtshof te Leeuwarden be handelde de procedure, die door enkele Rijs- senaren aanhangig is gemaakt, in de zoveel ste fase. Het Hof gelastte een getuigenverhoor, dat zal plaats vinden op 12 december in Rijssen. Namens de gemeente trad als adviseur op Prof. Simons, terwijl voor het baatbelasting comité aanwezig waren Mr. Dr. H. A. Zeven en drs. P. A. Zeven uit Den Haag. Aangezien de baatbelastingverordening 2 niet door de Kroon is goedgekeurd, liep de procedure uitsluitend de verordening 1956 1, welke, zoals bekend geenszins de goedkeuring van het Hof te Arnhem kon wegdragen. Het geval, dat in Leeuwarden werd behan deld betreft een perceel in de A. H. ter Horst laan. Tijdens de zitting werd duidelijk, dat het Gerechtshof (president: Mr. Polak, Prof. Doedens en de heer Kremer) in de eerste plaats belangstelling aan de dag legt voor de stelling, dat het aan de A. H. ter Horst laan in 1954-1955 uitgevoerde werk niet was een nieuw werk, doch niet anders dan het inhalen van uitgesteld onderhoud. Het Hof zag dit blijkbaar inzake de A.H. ter Horstlaan als de meest vergaande stel ling, omdat, indien deze stelling juist is, de baatbelasting voor de A. H. ter Horstlaan geheel moet vervallen. De vraag of de verordening verbindend is en of het bestaande tarief niet leidt tot een onredelijke en willekeurige regeling komt dan voor de A. H. ter Horstlaan niet aan de orde. Zonder twijfel zien de belanghebbenden met spanning uit naar het verdere verloop van deze onverkwikkelijke kwestie. Door de Nederlandse Heidemaatschappij is een plan ontworpen voor bestrating van de Molendijk, de Veerenlandweg en een ge deelte van de Parallelweg langs de Wier- densestraat, alsmede voor het aanbrengen van riolering in de Molendijk en de Veeren landweg. De totale kosten van deze werken wordt geraamd op 173.700 waarvan de Rijkswa terstaat een bijdrage van 4500 heeft toe gezegd in de kosten van aanleg van trottoirs langs de Wierdensestraat. B. en W. stellen de raad voor het be nodigde krediet beschikbaar te stellen. Door de Ned. Heidemaatschappij is een plan ontworpen voor de bouw van 2 woning wetwoningen nabij het zwembad.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1