HET JAARBOEK VOOR TWENTHE IS INTERESSANT EN VEELZIJDIG Concert Overijssels PMUiarmonisch Orkest hengelo s bier BEDRAG SPAARGELDEN PASSEERDE DE 5 MILJOEN GULDEN Schietvereniging ,Tuhentia' werd nieuw leven ingeblazen Hebt Uiv naaste lief Vrijdag 15 september 1961 Jaargang 39 No. 37 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 7.25 per kwartaal; voor post-abonnees f 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie Entersfraat 10 - Rijssen - Telef 2103 (034HO) Inzendms van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen h. vit Advertenties 10 cent per mm. Bij contract korting. Oudheidkamer „Riessen" nam deel aan stichting die hiertoe het initiatief nam Een belangwekkende uitgave Tentoonstellingssucces Kleding van LICHTENBERG Burgerlijke stand Zondagsdienst- dieren artsen Rijssen-Wierdert Vioolconcert Ouverture „La Calife de Bagdad" Predikbeurten RIJSSEN VOORUIT—ENTER ook hier! Belangrijke dag voor Boerenleenbank Notter WEEKBLAD VOOR RUSSEN Hoe lang is het geleden dat Willem de Clercq niet anders dan in uiterst negatieve zin kon schijven over het Twente, dat op hem een welhaast achterlijke indruk had gemaakt. Het hedendaagse Twente heelt zich echter een grote, een belangrijke plaats in de Ne derlandse gemeenschap weten te veroveren, en het industriële gebied wordt in het nieuwe Europa-verband zelfs beschouwd als een strategisch punt. Met de bedoeling de belangrijkheid van ons gewest te accentueren en te wijzen naar de dominerende plaats, die ons gewest o.a. in de provincie Overijssel heeft ingenomen is besloten dit Twentse Jaarboek uit te geven. Met grote zorg is een uitgave samenge steld, die een rijk bezit zal zijn voor een ieder die zich voor Twente interesseert. De lange zware weg van het lang achter gebleven Twenthe, „het land van de arbeid en het land van de natuur" naar het heden daagse bruisende economisch zo belangwek kende gewest spreekt de taal van de durf, de energie en de ondernemingszin, die in dit Oostelijke gewest wortel heben geschoten. Daarnaast evenzeer de ontwikkelingstenden sen, die Twente een volwaardige plaats in de zich snel evoluerende wereld kunnen bezorgen, worden aangeduid. Met de uitgif te van het Jaarboek voor Twenthe 1962, wordt beoogd de kennis van en de belangstelling voor de structuur, cultuurgeschiedenis, taal alsmede natuur en landschap van Twenthe te bevorderen en aan te kweken. Het boek verschijnt dit najaar voor de le maal. Het bevat ongeveer 144 bladzijden met fraaie foto's illustraties en kaartjes. UIT DE INHOUD: Na een redactionele inleiding over het strëékbesef in het moderne Twenthe openen twee artikelen van overleden vooraanstaande Twenten de rij van bijdragen. Cato Elde- rink schreef enkele maanden voor haar dood een beschouwing: „Over één wodden, en één blieven", en Dr. H. L. Bezoen schreef een artikeltje over de betekenis van de naam Tukker voor de Tv/enten. Actuele bijdragen werden geschreven door de heren J. van den Dungen (De Twentse industrie"). Drs. J. Bijkerk (Drienerloo en de derde T.H.) en P. E. Wils: Het TIVO na de bevrijding). Aan de kunst in het moderne Twente wijdt de heer A. Middelhiek een bijdrage: Vijf Twentse dichters. Over de Twentse litteratuur en het Twentse volksleven schrijven: o.a.: H. Entjes: Twent se litteratuur, Joh. Buursink: Meester Vloed- beid, en diens klassieke Twentse humor. Mevr. Wissink-Bezoen: Boerderijleven. Historische schetsen werden geschreven door: Dr. G. J. M. Bartelink: Verdwenen Twentse tollen. H. M. Corwin: Verdwenen Joodse begraafplaatsen. H. Jansen: Het Weijtenhuis. Joh. Buursink: Landbouwcoöperaties. Drs. A. L. Hulshoff: De schouw van stift Weerselo. Everhard Jans: De laatste korenspieker. Natuurhistorische onderwerpen: H. W. Michel: Hutjacht met de oehoe (Twickel). B. Hoek stra: Vleermuizen in Twente. Weekbl. Rijssen teil H. Krul: Moerasandijvie in Twente. W. F. Anderson: Waar komt het grint van daan? Drs. J. Buursink: Nederzettingen in het Din- kellad De schietvereniging „Tubantia", die enige jaren sluimerend was, heeft deze zomer met een twintigtal leden haar oefeningen op de 50 en 100 m. banen hervat Na een betrekkelijk korte oefenperiode met militair geweeer op 100 m. heeft ze het aan gedurfd een tweetal korpsen aan de landelijke jubileumwedstrijden van de schietvereniging SDVV te Almelo te laten deelnemen. De uit slag was bemoedigend. Haar eerste korps plaatste zich no. 3 op de ranglijst van de in klasse B deelnemende 15 korpsen en legde met 218 punten beslag op de derde prijs, een zilveren medaille. De le en 2e prijs gingen naar de Vliegbasis „Twente" en de Kon. Scherpschutters van de Veluwe met resp. 222 en 220 punten. Het tweede korps van „Tubantia" werd no. 11 met 199 punten. In de afdeling Erekorpsen behaalde „Tu bantia" een 2e en 7e prijs met resp. 131 en 129 punten. De le prijs ging hier naar de schietvereniging „Tyr" te Lunteren. Individueel verwierf de heer D. J. Poortman op de Vrije Baan een 2e prijs en de heer W. G. Spekhorst een 7e prijs van de in deze afdeling deelnemende 78 schutters. Op de nationale hondententoonstelling ge houden te Groningen, behaalde mevr. Hoogen- dijk-Vierdag met haar ingezonden Dalmatiner een le U en het kampioenschap. Voorts o.a.: Dialectbij dragen van Twentse schrijvers en dichters. De stichting Oudheidkamer Riessen, die de totstandkoming van dit werk van groot belang acht hoopt, dat het Twentse Jaar boek ook in Rijssen, die belangstelling krijgt die het verdient, en zal intekenlijsten in Rijs sen laten circuleren. De prijs voor dit Twentse document (bij voorintekening ongeveer 3) zal voor niet velen een bezwaar zijn. Aan de oprichting van de stichting" Jaar boek voor Twenthe" hebben deelgenomen: Ver. „Oudheidkamer Twente" Enschede, Ver. „Oudheidkamer Goor" Goor, Ver. Oldenz. Oudheidkamer" Oldenzaal, Ver. „Oud-Vrie- zenveen" Vriezenveen, Stichting „Oudheidka mer Riessen" Rijssen, „Stichting Old Hengel" Hengelo, „Stichting Textielgeschiedenis" Hen gelo, „Stichting Overijss. Landschap" Ensche de „Stichting Jan Jans" Amelo, Museum „Natura Docet" Denekamp,' Kon. Ned. Nat. hist. Vereniging Amsterdam, Enschedese Nat. hist. Vereniging Enschede, Nederl. Geologische Vereniging Amsterdam, Ver. Twentse Werkge meenschap v. Archeologie en Historie Alme lo, Twentse Kunstkr., Enschede, Ver. Twent- e Schrieverskring, Hengelo, Fed. v. Folklo ristische Groepen in Nederland (District Oost) Saasveld, Genootsch. Stad en Ambt Almelo" Almelo, Tw. Werkgroep v. Natuurbesch. En schede. 7,!T RF.TF.R STAAT BF.TF.R GEBOREN: Cornelis Johannes Josephus, z.v. M. H. Bal- tus en P. J. M. Bulder, Enterstr. 133, 6 sept. Hanna Engelina, d.v. G. J. Nijsink en H. As- sink, Haarstraat 171, 7 sept. Albert Jan, z.v. A. J. Nijmeijer en J. Wil- lems, Holtertorensweg 10, 11 sept. Geertje, d.v. H. ten Berge en H. Rolleman, Tabaksgaarden 10, 9 sept. Manna, d.v. A. J. Strokap en D. Nijzink, Schoolstraat 42, 9 sept. Gerritdina, d.v. G. J. Witten en C. Zandber gen, Boomkamp 41, 30 aug. te Almelo. ONDERTROUWD: Jacobus ten Hove, 26 jaar, Rijssen, Blin de Banisweg 35 en Jennigje Kalter, 24 jaar, Rijssen, Molendijk 24a, 7 sept. GETROUWD: Mannes Baan, 25 jaar, en Jenneken Geer- truid Wissink, 23 jaar, Markelo, Rijssense weg 61, 7 sept. Herman Roosink, 25 jaar, en Gerritdina Sik- kelbein, 22 jaar, Rijssen, A. H. ter Horstlaan 5, 8 sept. Mannes Averesch, 26 jaar, en Janna Hen- drina Kappert, 24 jaar, Rijssen, Piet Hein- straat 18, 8 sept. OVERLEDEN: Gerrit Hendrik Koster, 7 dagen, z.v. F. Koster en H. Harbers, Esstraat 13, 30 aug. te Almelo. Willemina Johanna Janssen, 68 jaar, echt genote van H. J. van den Noort, Weth. H. H. Korteboslaan 25, 3 sept. te Groningen. Willem Seppenwoolde, 41 jaar, echtgenoot van D. Nijsink, Tabaksgaarden 34, 1 sept. te Borne. Zondagsdienst dierenartsen Rijssen-Wierden De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts Van Doorn, Rijssen, tel. 2487 Zoals wij vorige week berichtten geeft het Overijssels Philharmonisch Orkest op 10 ok- lober haar jaarlijkse concert in Rijssen. Van het op het programma staande viool concert van Mendelssohn Bartholdy en van de ouverture: „Le calife de Bagdad" van Fr. A. Boïeldieu geven wij de volgende bij zonderheden: Dit concert ontstond in 1845. Naast de con certen van Beethoven, Tschaikowsky en Brahms behoort het met recht tot de meest geliefde concerten van onze hedendaagse vio listen. Het moge technisch gemakkelijker liggen dan de evengenoemde, in muzikaal opzicht goed het er niets voor onder. Op 13 maart 1845 werd het werk ten doop gehouden door Men- delssohns vriend, de grote violist Ferdi nand David, die bij de speelmogelijkheden geregeld geadviseerd had in de dagen dat Mendelssohn het werk componeerde. Door de grote violisten wordt het nog steeds na Beethovens vioolconcert voor het beste concert gehouden, zowel om zuiver viooltech- nische als om vormtechnische redenen. Muzi kaal is het een meesterwerk van de eerste rang. Ook hier een novum in de muziekgeschie denis. Mendelssohn geeft hier voor 't eerst direct het woord aan het solo-instrument. Voordien was het gewoonte de uitgebreide expositie van het thematisch materiaal aan het orkest toe te vertrouwen. Hier zet even wel reeds na anderhalve maat de solo-viool het hoofdthema in en pas daarna volgt een beknopte orkesttutti, dat weer dadelijk door de solist met een nieuwe melodie, de over gangszin afgebroken wordt. Na passagewerk intoneren fluiten en kla rinetten het prachtige zangthema, waarbij de soloviool op de losse g-snaar een originele baspartij speelt. Bij de herhaling worden de rollen verwisseld en het thema door de viool uitgebreid. De gebruikelijke herhaling van de expositie blijft uit, maar inplaats daarvan brengt de viool nu het eerste thema in G grote terts, dat daarna door het orkest wordt overgenomen en krachtig door de solo-viool omspeeld. Van betoverende bekoring is in de verwerking o.a. de variant op het ne venthema. In navolging van Beethovens laatste piano concert liet Mendelssohn de cadans niet aan de willekeur van de speler over, maar schreef deze volledig uit, zij het ook met de aan duiding „ad libitum". Geheel organisch komt de cadens uit de muziek voort en even on gemerkt gaat zij wederom in de coda over. Dit zal ook wel de reden zijn dat geen enkele violist van deze cadens afwijkt. De delen van het concert gaan volkomen in elkaar over. De fagot neemt met een aan gehouden b de overbrugging van de delen één en twee voor haar rekening. Dit twee de deel is een wiegende andante, zoals schijn baar alleen de auteur van de „Lieder ohne Worte" schrijven kon. Het middendeel ervan, na een triller van de solist, doet melodisch iets ernstiger aan, terwijl het tremolo er een bewogen karakter aan verleent. Een kort, maar gevoelig alle gretto non troppo verbindt het andante met het derde deel. Uitermate verrassend is de ze overgang, die naar het o.i. meest geïn spireerde deel der compositie voert, dat her inneringen oproept aan de elfensfeer der Midzomernachtsdroom. Naast de expositie* her thema's treft hier vooral in de verwerking de nieuwe brede melodie, die als contrapunt optreedt tegen het uitgebreide kopmotief van het eerste the ma, de rank voorbijglijdende passages der houtblazers, de sonore zang der celli en de grootheid van stijl en sfeer waarin Mendels sohn dit deel wist te houden. Francoise-Adrien Boïeldieu begon zijn mu zikale loopbaan als koorknaap te Rouaan en trok daarna naar Parijs, waar de piano fabrikant Erard hem in huis nam. Zijn eerste succes boekte hij met de opera „Zoraïme et Zulnare". Wegens onenigheid met zijn vrouw week hij uit naar St. Petersburg, waar hij hofcomponist werd. In 1810 keerde hij naar Parijs terug en oogstte er met zijn opera- comique „Jean de Paris" enorm succes. In 1817 volgde zijn benoeming tot professor aan het Conservatorium. Zijn levensavond werd verduisterd door geldzorgen en in 1834 sleepte de tuberculose hem ten grave. Boïeldieu is een zeer vruchtbaar compo nist geweest, doch het grootste deel van zijn oeuvre, waaronder zeer vele opera's, is to taal in het vergeetboek geraakt. Dit is be paald jammer, want zijn muziek verdient in derdaad grotere bekendheid. Zij is ongewoon fris en bevallig van conceptie, daarbij tin telend en zeer aantrekkelijk vanwege de me lodische rijkdommen, die zij ten toon spreidt. De ouverture die U hedenavond van hem hoort, is hiervan wel het sprekendste be wijs. Merkwaardig was vooral de werkmethode van Boïeldieu; hij schreef n.l. zijn opera's nagenoeg alle in samenwerking met de com ponisten Cherubini, Hérold, Auber, Berton en vele anderen meer. Alleen zijn opera's „Le Calife de Bagdad", „Jean de Paris" en „La Dame Blanche" komen af en toe nog eens op het repertoire van de „Opera Co- mique" voor. Ned. Herv. Gem. Grote Kerk 9.30 uur ds. Van Tuyl (Bed. H. Avondmaal) 19.00 ds. Van Tuyl (Nabetrachting) Westerkerk: 9.30 uur ds. Kool (Bed. H.A.) 15.00 uur ds. Kool (Nabetr.) Elzen: Geen dienst Notter: Geen dienst Ger. Gem. Noorderkerk: 9.30 uur en 19.00 uur ds. Van Haaren, 15.00 uur leesdienst Ger. Kerk (Boomkamp): 9.30 uur en 15.00 uur ds. Brinkman. Oud Ger. Gem. Bevervoorde: 9.30 uur en 19.00 uur de" heer. Vosman, 14.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. in Nederland: (Oranjestraat) 9.30 uur en 15.00 uur ds. Van Dijk. Ger. Gem. in Nederland: (Eschkerk) 9.30 uur en 18.00 uur ds. Aangeenbrug 14.30 uur leesdienst. Zondag speelt Rijssen Vooruit „thuis" tegen Enter. In aanmerking genomen het goede spel, dat de RV'ers vorige week in Nijverdal ten toon spreidden, hopen de supporters, dat het ook zondag een goede en sportieve wedstrijd zal worden. RV komt uit in de volgende formatie. Tijink, Kamphuis, Schreurs. H. Mulder, B. Mulder, Kwintenberg. Ligtenberg, Maatman, Janssen, v. d. Maat, Maatman. Verlustigt U niet in een ander zijn nood, Maar steunt hem naar al Uw vermogen, Toe, gun ook Uw naaste zijn dagelijks brood, Houdt ook zijn belangen voor ogen. Verlicht zoveel mogelijk zijn drukkende juk, Waaronder hij schier gaat bezwijken, Denk toch niet alleen aan Uw eigen geluk, Toe, sta toch niet werk'loos te kijken. Toe reik hem Uw hand toch wanneer hij 't U vraagt, Zodat hij weer verder kan leven, Toe help toch Uw naaste opdat hij weer slaagt, Het is toch zo rijk om te geven. Toe, denk niet alleen aan Uw eigen be staan, Maar ook eens aan dat van een ander, Geen mens die alleen door 't leven mag gaan, We zijn hier toch ook voor elkander. Is 't leven U misschien erg gunstig gezind, Laat zien dat Gij 't weet te waarderen, Helpt waar Gij moet helpen, opdat G'onder- vindt Dat dit Uw geluk doet vermeêren. Schept nimmer vermaak in een ander zijn leed, Maar helpt toch met al Uwe krachten, Omdat toch ook Gij van te voren niet weet Wat U nog voor druk staat te wachten. J. ROZENDOM, RIJSSEN. Advertentie Het was gisteren een zeer bijzondere dag voor het bestuur van de Coöperatieve Boeren leenbank Notter alsook voor de kassier en het personeel van deze bank. Dooi een inleg gedaan door de heer G. ter Avest uit Notter passeerde men n.l. een be langrijke mijlpaal doordat het totaal bedrag van de bij de bank ingelegde spaargelden de 5 miljoen passeerde. Hoewel dit feit, dat uiteraard bij het bestuur en het personeel van de bank grote spanning heeft meegebracht, in de lucht hing steeg het saldo de laatste dagen zo vlot, dat men woens dagavond met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid vast kon stellen, dat donderdag 14 juni de grote dag zou zijn. Dat is het dan ook inderdaad geworden. De oud kassier de heer Schuitemaker Sr., mocht 't genoegen smaken tijdens de zitdag, ge houden te Notter het bedrag dat. de 5 miljoen vol maakte te boeken. Het was de heer G. ter Avest uit de buurt schap Notter, die de gelukkige inlegger was. Met deze inleg, waarmee hij de Coöperatie ve Boerenleenbank voor de 5e keer „miljonair" maakte, heeft hij wel een bijzonder hoge rente uitgezet, dat bleek 'smiddags op het kantoor gebouw aan de Huttenwal, waar een korte bij eenkomst werd gehouden om het heuglijke feit te vieren. De voorzitter van de bank de heer A. Ooms uit Notter, was zichtbaar verheugd over de bereikte mijlpaal, waarin hij het bewijs zag, dat de Boerenleenbank in Rijssen en Notter bij een groot deel van de bevolking een steeds grotere plaats is gaan innemen. Wij vinden het een verheugend verschijnsel aldus de heer Ooms, dat naast de andere zaken, die wij afhandelen, wij ten aanzien van de inleggingen op de spaarbank een groot ver trouwen genieten. Daarom vinden wij het overschrijden van de 5 miljoen een belangrijke gebeurtenis, wel ke wij niet onopgemerkt voorbij willen gaan. Het verheugde spreker, dat het een inwoner van de buurtschap Notter, de plaats waar de wieg van de bank heeft gestaan en met welke buurtschap de bank bijzondere banden heeft, is, die het geluk ten deel is gevallen. Het be stuur had n.l. besloten voor de inlegger van de 5 miljoenste gulden niets minder aan te bie den dan een fraaie fiets. De heer Ter Avest was volkomen verrast, door het bijzondere geschenk en kon aanvan kelijk zijn dankbaarheid en zijn verrassing niet anders uiten, dan in zichzelf te zeggen: Tjonge, tjonge. Ik ben blij, aldus de heer Ooms, dat het on ze oud-kassier de heer Schuitemaker Sr., is geweest, die het genoegen heeft mogen sma ken, de bijzondere boeking te mogen doen, omdat hij een man is die een halve eeuw de belangen van de Boerenleenbank heeft ge diend. Toen in december 1959, nadat de bank ruim een jaar de beschikking had gehad over het moderne goed geoutilleerde bankgebouw aan de Huttenwal in Rijssen, de 4 miljoen was overschreden was een inwoonster van Rijssen (mevr. ten Berge) de gelukkige, nu is het aldus de heer Ooms een inwoner van de buurtschap Notter de heer Ter Avest, uit een familie, die jaren relaties met onze bank heeft gehad. Ik heb wel ontzettend geluk gehad zo vertrouwde de heer Ter Avest ons toe. 111(1 MaandaSavond had ik het geld, dat ik ■HR °P mijn boekje wilde laten bijschrijven y al bij me, maar omdat ik voor ik aan de beurt was, op 2 mensen moest wach ten, stelde ik het nog maar uit. Het kan donderdag ook wel, dacht ik. Toen ik vanmorgen het bedrag aan de heer Schuitemaker overhandigde, bleek dat ik de gelukkige was. Dat ik een cadeau als een fiets zou krijgen, had ik in de verste verte niet gedacht. Een sympathiek besluit nam het be stuur nog door 2 troostprijzen ter be schikking te stellen, aan diegene, die juist voor en diegene die juist na de heer Ter Avest een inleg deden. Hier door kregen de heren J. Vruggink te Notter en de heer W. Rozendom te Rijs sen een bedrag van f 25. Het moment waarop de heer Ooms (voorzitter) het rijwiel overhandigt aan de heer G. ter Avest. Verder op de foto links de heer A. J. Mensink en de heer G. H. Averesch rechts (bestuursleden) en daarnaast de heer G. Schuitemaker (kassier).

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1