„De kinderjaren van de elektriciteit99 SCHIMMENDORP WORDT GEPENSIONEERDEN-KOLONIE Bijbelse dierentuin in Jeruzalem Een kostelijke tentoonstelling VEEMARKT RIJSSEN GESLAAGD Melkw edstrij d liandmelken GROTE BEDRIJVEN NAAR DE ALPEN Valpartij wierp domper op de Ronde van Rijssen Ronde van Rijssen brengt vakantievreugd voor deelnemers en voor vele belangstellenden Vrijdag 28 juli 1961 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Illustere namen „Doe-het-zelf" Bonte verscheidenheid Zondagsdienst Dierenartsen RijssenWierden Jeugdige renner brak sleutelbeen Meer begrip van publiek gebiedende eis De elektriciteit met haar ontelbare toepas singen is uit ons individuele leven zowel als uit het zo gecompliceerde geheel van de moderne samenleving niet weg te denken. Zou zij er op de een of andere manier eens plotseling uit verdwijnen, dan zouden ons bestaan en de samenleving voor een even jammerlijke als fatale ineenstorting ko men te staan. Al weten wij het wel, toch is het vreemd te bedenken dat de onmisbare en onvervang. bare elektriciteit slechts enkele eeuwen ge leden van hoegenaamd geen betekenis was voor de mens en samenleving, tenzij als bron van ietwat ruw of snobistisch vermaak, maak. Dat was zo in de tijd toen, nadat Van Mus- schenbroek de zogenaamde Leidse Fles had uitgevonden, een Franse koning zichzelf én zijn hovelingen kostelijk wist te amuseren met de bokkesprongen en benauwde gezichten van een rij hand in hand staande gardisten die onverwacht een elektrische schok door het lichaam kregen. Het was zo in de „pruikentijd", toen het van goede smaak scheen te getuigen als men in zijn salon voor vrienden en geburen demon straties met elektriciteit gaf waaraan veel vonken en veel geknetter te pas kwamen. Dat alles was meestal niet veel meer dan een oppervlakkig spelen met een gehimzinnig door de amateurs vrijwel niet begrepen, na tuurverschijnsel. Maar dat dit spel mogelijk was; was te danken aan een handjevol ern stige geleerden, die sinds het begin van de zeventiende eeuw ongeveer, geworsteld had den om meer inzicht in deze magisch aan doende natuurkracht en die door hun ontdek kingen, grote en kleine, de een na de andere sluier wisten weg te nemen waardoor dit inzicht verhuld werd. Voor het begin van onze jaartelling al was het aan de oude Grieken bekend geweest dat een stuk barnsteen bij hen „elektron" geheten - als het met een doek werd gewre ven de mysterieuze eigenschap kreeg lich te voorwerpen, zoals stukjes stro, pluisjes en dergelijke, aan te trekken. Maar pas na 1600 begonnen enkele geleerden zich in dat wonderlijke verschijnsel wat meer te ver diepen en naar de wetenschappelijke achter gronden ervan te zoeken. Het was de Engelse natuurkundige William Gilbert uit Colchester (15441603), lijfarts van koningin Elisabeth I, die er de stoot toe gaf. In zijn boek „De Magnete" gaf hij de eerste wetenschappelij ke verhandeling over het magnetisme en de elektriciteit. Hij gaf het verschil aan tussen deze beiden, liet zien dat de aarde een grote magneet was en, teruggrijpend op de vondst van de oude Grieken ontdekte hij dat ook tal van andere stoffen dezelfde eigenschap vertoonden als het„elektron". Daarbij .wist hij een instrumentje te vervaardigen, het „ver- sorium", het eerste waarmee elektriciteit kan worden aangetoond. Zijn werk luidt een tijdperk in dat met de naam „de kinderjaren van de elektriciteit" zeer kenschetsend is aangeduid. Het is een periode, welke men met de tijd van de grote onderzoeker Faraday (1791 1867) gevoeglijk als afgesloten kan beschou wen. Zijn ontdekkingen, met name van de elektromagnetische inductie, baanden de weg voor de technische ontwikkeling van de dyna mo's en de elektromotoren, die hoort in een tijd waarin de elektriciteit naar de volwassen heid begint te groeien. Aan deze „kinder"periode is deze zomer in het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen aan de Steenstraat te Leiden een boeiende tentoonstelling gewijd die tot eind oktober geopend zal zijn. Zij draagt de naam „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". „De vossen, de kleine vossen die de wijn stokken vernietigen", zoals in het Lied der Liederen van Salomon staat, zijn van Australië naar Jeruzalem terug gebracht. Maar in Israël's wijngaarden zijn zij niet losgelaten; zij zijn nu de bewoners van een dierentuin, uniek in zijn soort, welke is ge vestigd in een park even buiten de stad. Ieder dier is daar geïdentificeerd door een opschrift in het Hebreeuws en in het Engels, welke Bijbelse bijzonderheden vermelden. Deze dierentuin is speciaal bestemd voor af stammelingen van bijbelse dieren: zoogdieren, vogels, reptielen en vissen. De meeste van hen zijn uit Israël zelf afkomstig, maar anderen zoals de kleine vossen, zijn terug gebracht. De Londense dierentuin heeft twee bruine beren en hun kroost gegeven, zij zijn de enige exemplaren van deze soort, welke nog bestaan. Een familie damherten is uit Holland afkomstig. Met het idee om jonge vrienden te amuse ren is dr. Aaron Shulov, een zoöloog van de Hebreeuwse Universiteit, de bijbelse die rentuin in 1940 te Jeruzalem begonnen. De dierentuin bevat momenteel meer dan 700 dieren. Hij begon met enige apen, een egel, een gier, een luipaard en een hyena en bracht ze in gewone houten pakkisten on der achter een gebouw in het centrum van de stad. De kinderen waren opgetogen, de buren echter minder. Zij stelden geen prijs op de nabijheid van de wilde dieren, zelfs als ze in kooien zaten; zij vonden de lucht ondra gelijk en het gehuil van de hyena's hield hen uit hun slaap. De kleine dierentuin werd naar een punt buiten de stad overgebracht waar dr. Shulov met de uitbreiding begon, en met giften, aan kopen en leningen werd de collectie datgene wat ze nu is. Hij is zo uitstekend in zijn plan geslaagd, dat thans de dierentuin vermaak en attrac tie biedt aan duizenden h~ Deze tentoonstelling geeft een vrijwel vol ledig beeld van de ontwikkeling van de ken nis omtrent het verschijnsel van de elek triciteit van Gilbert tot aan Faraday. Zij omvat dus een periode van meer dan twee eeuwen, waarin een hele trits bekende namen van onderzoekers op het gebied van de elektriciteit naar voren treedt. Het zijn namen als Von Guericke, Newton, Boyle, Van Musschenbroek, Coulomb, Ben jamin Franklin, Volta, Van Marum, Galvani Oerstedt, Ohm en Faraday. Het is niet een tentoonstelling van haast niet te overziene omvang waar men gevaar loopt te verdwalen, maar het is zeker niet zo, dat de bezoeker, eenmaal binnen geraakt, na korte tijd weer op de Steenstraat zal staan. Eerder zal hij, als hij van buiten Leiden komt, de Leidenaars er om benijden dat zij zo gemakkelijk nog eens een tweede keer kunnen terugkeren tot die tijd toen de kennis van de elektriciteit nog in de kinder schoenen stond. De samensteller van de tentoonstelling, drs. P. van der Star, conservator van het museum, heeft een schat van oude boeken, kostelijke prenten en vooral antieke instrumenten en 18e eeuws elektrisch „speelgoed" bijeen ge bracht, ten dele uit eigen verzameling en anderdeels afkomstig uit het Teyler's Muse um te Haarlem, het Utrechtse Universiteits museum en binnen- en buitenlandse bibliothe ken. Bovendien heeft hij zich met zijn staf veel moeite getroost de oude instrumenten weer in bruikbare staat te brengen en in een aantal demonstratie-opstellingen de ori ginele proeven zo na te doen dat de be zoekers tal van historische experimenten zelf kunnen verrichten, door op een knop te drukken, aan een wiel te draaien of een glazen plaat met een doek te wrijven. De elektriseermachines draaien en het vonkt en knettert er dan ook dat het een lust is. En al is de tentoonstelling wetenschappe lijk van opzet, dit „doe-het-zelf" aspect er van, dat haar een bijzonder levendig en aan trekkelijk karakter geeft, is zeker een van de grote attracties, en dat lang niet alleen voor de jeugd. Wij zouden hier graag veel vertellen, zo bij voorbeeld over Von Guericke, bekend om zijn Maagdenburger halve bollen, -op elke lagere school gedemonstreerd, die in 1660 de eerste elektriseermachine construeerde, be staande uit een zwavelbol die werd rondge draaid en met de hand gewreven moest wor den, over het elektrisch ei", een toestel om ontladingen in verdunde lucht te demon streren, de „haarkop" waarvan de haren ten berge rijzen, het „elektrisch klokken spel", het elektrisch „reactierad" dat tegen de helling oploopt en ander „speelgoed", de. 18e eeuwse „bliksemhuisjes" die dien den om het nut van een bliksem afleider aan te tonen, het demonstratie model van Franklin's (levensgevaarlijke) vlie- gerproef met de prent van het ongelukkige slachtoffer, die haar nadeed zonder de meta len staaf waarlangs hij de bliksem zijn huis binnenleidde te aarden, over het eerste elek- tromotorisch voortbewogen voertuigje, over de elektrische „wonderkettingen" tegen reuma en de andere manieren waarop de achttiende eeuwse geneeskunde zich de wonderen van de elektriciteit dacht ten nutte te maken. De plaatsruimte laat dit echter niet toe. Maar wij hebben er goede moed op, dat wat hier gezegd is het hart van de ech te liefhebbers sneller zal doen kloppen en hen ertoe zal verleiden een dag van hun vakantie of van een vrij weekend te bestem men voor een bezoek aan deze aantrekke lijke tentoonstelling. Aangevoerd: 1246 stuks vee, runderen 102 varkens 1144. Prijzen: 12 vette koeien, eerste kwaliteit van 3.10 tot 3.30 per kg. slachtgewicht. 42 melk- en kalfkoeien van 1050 tot 1150 per stuk. 41 pinken van 625,- tot 750,- per stuk. 7 graskalveren van 325,- tot 400,- per stuk. 18 drachtige zeugen van 325,- tot 475,- per stuk. 24 loopvarkens van 85,tot 115,- per stuk. 1102 biggen van 67- tot f 80- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen onveran derd. Varkens en biggen: Handel vlot, prijzen on veranderd. De dienst wordt zondag a.s. waargeno men door dierenarts Siebelink, Wierden, tel. 05496-298. Onze plaatsgenoot de heer H. J. Banis slaag de te Rotterdam als assistent-bedrijfsleider (agrarisch bedrijf). Als bijzonderheid dient vermeld dat hij voor alle 4 vakken het hoogste cijfer (10) behaalde. De heer J. H. Sonder, leraar aan de R.K. ULO-school te Rijssen slaagde te Den Haag voor de akte Nederlands M.O. Voor het examen Moderne Bedrijfsadmini stratie (M.B.A.) slaagde onze plaatsgenoot de heer J. W. Scholman. De heer J. van Brugge, onderwijzer aan de Banisschool, slaagde te Zwolle voor de hoofdakte. Voor het middenstandsdiploma slaagden ie Zwolle mevr. J. Baan-Kwakkel, mej. H. A. Geerling, mej. H. Nijkamp, mej. J. Wolthuis, Eisen, mej. G. Pas en de heren W. Bouhuis, T. Tijhuis, J. Wolterink, J. Voortman, Enter, A. J. ter Harmsel, H. Bargboer. Mej. J. F. Roelofs uit Notter werd kam pioen van Oost Overijssel in het handmelken. Zij werd opgeleid door de heer Beltman van de N.V. Omefa te Rijssen. Zeven van de beste kandidaten waren hier voor aangewezen uit de 250 geslaagden voor het diplomahandmelken. De wedstrijd werd gehouden op de boerderij van de veehouder Kamps in de Weitemans- landen te Almelo. (Van een correspondent). PARIJS In het dorp Serres in het Fran se departement Hautes Alpes ontstaat dit jaar de eerste kolonie voor gepensioneerden en renteniers. Een rijtje kleine eengezinshui zen met rode pannendaken nam reeds de eerste bewoners op. Andere huizen zijn in aanbouw. Op deze wijze zal het dorp Serres kunnen voortleven, terwijl het eerst ten do de was opgeschreven. Binnen twee jaar zul len hier 100 gezinnen of alleenstaande ren teniers een rustige levensavond kunnen door brengen. Het idee is afkomstig van de burgemees ter, wiens eens bloeiende gemeente thans deel uitmaakt van de vele Franse „schim- mendorpen". Sedert 15 jaar werd er geen huwelijk meer voltrokken, werd er geen kind meer geboren, woonden er slechts enkele oude mensen, die op hun dood wachtten. Vele lege huizen en boerderijen, verlaten omdat elders de levensomstandigheden min der zwaar zijn, raakten in verval. De burge meester stelde daarom verscheidene grote be drijven voor, tegen gunstige prijzen bouw grond en gebouwen in zijn dorp te kopen voor vakantiekolonies. De gedachte was wel iswaar niet nieuw, maar verschillende fir ma's zonden toch personeel naar het afge legen dal van de rivier de Buech op de grens van de Alpen en de Provence. En toen een van hen zei, dat zijn bedrijf wel nauwelijks belangstelling zou hebben voor grond in deze plaats, maar dat hij zelf hier graag zou wonen, wanneer hij eenmaal opge houden had met werken, schakelde de burge meester onmiddellijk om. Serres bood nu zijn grond nog uitsluitend aan renteniers aan en aan hen, die dit zouden worden. De intussen gevonden formule is bijzonder eenvoudig: zes grote bedrijven uit de omge ving van Lyon en Parijs zullen tot 1962 in totaal 115 huizen met wat grond bouwen, die betrokken zullen worden door echtparen of alleenstaande gepensioneerden uit hun bedrijf. De huren zijn zeer laag, de oudere mensen leven hier in vrede, ver van het lawaai van de grote stad en helpen tegelijkertijd de eco nomie van het dorp, waar zich alweer een bakker, eep. kruidenier en-een melkhandelaar hebben gevestigd. Intussen zijn vijf andere „schimmeritforpen" in verschillende delen van Frankrijk er toe overgegaan hun land naar het voorbeeld van Serres onder bijzondere voorwaarden aan te bieden voor het stich ten van rentenierskolonies. Op de Ronde van Rijssen is een zware domper per gevallen, door de ongedisciplineerde hou ding van een gedeelte van het publiek, dat ook in deze avondetappe op de Leijerweerds_ dijk een overigens prachtige wedstrijd te zien had gekregen. De touwafzetting, die door het organiserend comité was aangebracht en de aanwezigheid van enkele personeelsleden van de Rijkspolitie was niet voldoende om de renners de gelegen heid te geven de finish op behoorlijke wijze te passeren. Daardoor gebeurde V»et, dat de drie ren- nertjes die zich in de kopgroep hadden weten te werken, ten val kwamen. Het groepje renners, dat een achterstand van ongeveer 10 meter had, kwam door de chao tische toestand, die was ontstaan, eveneens ten val. De Nijverdalse deelnemer aan de Ronde van Rijssen, Jan ter Avest, bleek er het slechtste aan toe te zijn. De jongeman brak een sleutelbeen en liep een lichte hersenschud ding op. Andere knapen brachten het er af met schaafwonden, maar het was al met al een bijzonder pijnlijke en onaangename ge schiedenis. Het is ontzettend jammer, dat door dit on geluk de vreugde voor de organisatoren, voor de rennertjes en ook voor een deel van het publiek grotendeels is bedorven. Het is een aantal belangstellenden kennelijk niet bij te brengen, dat er vooral aan de finish ruimte moet zijn voor de renners, die bij het naderen van de eindstreep extra hard op de pedalen drukken. Het organiserend comité stond machteloos. Men moet zonder meer medewerking hebben van het publiek, want als men de afzetting doorbreekt en als men zich niet stoort aan waarschuwingen en aanwijzingen, wat voor schuld treft de organisatie dan en waarom moet een evenement als dit nu op deze wijze getorpedeerd worden. Dat zijn vragen, die de leden van het comité na afloop van de be treurenswaardige valpartij hebben gesteld, een vraag overigens waarop men het juiste ant woord nog niet weet. Onbegrijpelijk en totaal onverdiend, waren de opmerkingen, die de jeudige comitéleden na afloop van de valpartij naar het hoofd kregen geslingerd, welke (on- sympatieke) opmerkingen hierop neerkwamen, dat men het comité verweet, dat dit geen kans had gezien, het publiek achter de touwafzet ting te houden. Dit gaat voor nuchtere toeschouwers, die de juiste situatie hebben gezien en de juiste oor zaak van de valpartij weten vast te stellen, wel wat al te ver. Wie dit onprettig verloop van deze 7e etappe het meest betreurd is wel het comité, dat zich de hele week op zulk een voortreffelijke wijze heeft ingespannen om én de deelnemers én het publiek een prachtige vakantievreugde te verschaffen. Over het verloop van de etappe zelf het volgende. Er werd met een bijzondere snel heid gereden. Na de rustdag van woensdag waren vooral de groten weer in uitstekende conditie geraakt. Er vormden zich geleidelijk drie groepjes. De aanvankelijke kopgroep van 8 renners, splitste zich dicht bij de finish in tweeën. Een trio van Enterse renners nam de leiding, nl. Hendrikse, Dreijerink en Lub bers. Bij de finish, waar de valpartij plaats had, lag Hendrikse in uitstekende positie, ter wijl Lubbers en Dreijerink met alle kracht die. in hem was, vochten voor de tweede plaats. Doordat de afzetting werd doorbroken, wer den de drie knapen in een wig gedrongen, waardoor een valpartij niet was te voorkomen. Ongecorrigeerd. Evenals vorige jaren trekt de Ronde van Jan Hendrikse en Harrie Lubbers er beiden Rijssen weer grote belangstelling. Deze wie lerwedstrijd bezorgt niet alleen grote vreugde aan de enthousiaste deelnemertjes maar even zeer aan een groot aantal belangstellenden die deze ronde met grote spanning volgen. Er wordt gestreden met elan, in grote saam horigheid en met een juiste sportieve op vatting. Veel respect dwingen de jeugdige organi satoren af,, die bergen werk hebben te verzetten maar dat kennelijk giet grote be reidheid doen. Met dit werk levert men een positieve bij drage aan een gewilde vakantiebesteding voor deelnemers en belangstellenden. Zonder de medewerking van de plaatselijke politie zou het organiseren van dit evenement welke naam deze ronde zeer zeker verdient een ondoenlijke taak zijn. Daarom verdient de plaatselijke politie een woord van lof voor de uitstekende wijze, waarop men medewer king geeft aan deze ronde. Het verloop van de wielerronde is dit jaar spannender dan het wel eens geweest is. Kwa men vorige jaren enkele renners aan de start, die met kop en schouders boven het dat minder het geval. Wie de „tour" zal win nen is in de verste verte nog niet te zeggen, vooral niet omdat ook hier de pechfactor een grote spaak in het wiel kan steken van op de overwinning beluste deelnemers. Reeds de eerste dag van de Ronde van Rijssen werd gezien ook de publieke be langstelling een succes, terwijl er 's avonds bij de étappe in de Mors volop spanning en sensatie was. 's Middags werd in navolging van de Tour de France gestart met een tijdrit. Harrie Lubbers, een der favorieten van de Tour moest de spits afbijten en hij bracht het er niet slecht af, want hij eindigde als 4e. Het parcours liep door de „Waterhoek" en bedroeg 3,3 km. Met de tussentijd van 1 mi nuut vertrokken de coureurtjes. Over het ge heel was er weinig tijdsverschil. Jan Hendrik se uit Enter bleek een echte tijdrijder, want hij werd tenslotte duidelijk winnaar. In de etappe over 25 km. die 's avonds verreden werd, leek het er eerst op, dat Jan Hendrikse weer zou zegevieren, maar reeds na enige ronden, kreeg hij pech en kwam bijna een halve ronde achter op het grote peloton. Hij bleek echter uit het ware ren nershout gesneden te zijn, want hij slaagde erin weer aansluiting te krijgen bij de kop groep. Doordat diverse premies door het pu bliek werden beschikbaar gesteld begon ook het peleton te jagen. Er deden zich enkele valpartijen voor, die echter niet van ernsti ge aard waren. In de laatste rond» tussenuittrekken, maar in de bocht kwamen ze door verkeerd manoeuvreren van Ten Brin- ke te vallen. Het was Henk Dikkers, die hiervan gebruik maakte en met een half wiel verschil de eindsprint won voor Tonnie Dreye rink uit Enter. In de achterhoede was het vooral Hans Polko die hoewel ver achter op de kopgroep rustig zijn rondjes bleef draaien en daarvoor dankbaar applaus oogstte van het talrijke publiek. Zo fris als een hoentje verschenen dins dagmorgen de coureurtjes weer aan de start voor de Bergétappe. 25 keer moest het par cours dat liep rond de Ravijntjes, nabij de Brekeld, worden verreden. De strijd ontbrand de reeds spoedig met het gevolg, dat het peleton uit elkaar viel. De strijdlust werd nog verhoogd, doordat de 2 eerstaankomen- den na iedere ronde punten ontvingen voor het bergklassement. Wim ten Hove (interna tionale ploeg) uit Nijverdal bleek een echte „dwerggeit" hij won heel wat sprintjes en daarmee het bergklassement en werd dra ger van de Oranje trui. De Rijssenaar Henk ten Berge, die steeds vooraan in de kopgroep had gezeten, had voldoende krach ten overgehouden om de eindsprint te win nen. Antoon Kippers zag zijn diverse uit looppogingen niet met succes beloond. Henk Dikkers winnaar van de 2e etappe liep bijna een ronde achterstand op. 's Middags werd in de Mors een ploe gentijdrit verreden. Harrie Lubbers en Ger- rie Otten bleken toen de grote tijdrijders. Hun ploeg „De Magneet" won, dank zij hun uitstekende prestaties. Zij maakten bei de een tijd van 6 min. 36 sec. over de 4 km. Dankzij de goede tijden van Jan Hen drikse en Tonny Dreijerink werd de Empo- ploeg goede tweede. 's Avonds werd voor een groot aantal be langstellenden het parcours om de Ooster hof verreden. Er moest een afstand van ruim 25 km. worden afgelegd. De aspirant wielrenners hadden voldoende lucht overge houden om er nog eens flink aan te trekken. Het werd een voortdurend jagen naar pre mies, die grif werden gegeven. Jan Hendrik se won zelfs 4 premies, Harrie Lubbers, Tonnie Dreijerink, Harrie Essink en Jan Nieuwenhuis ieder één. Jan Hendrikse, die tenslotte de eindsprint won van de grote kopgroep, behaalde mede door het feit, dat Henk ten Berge pech kreeg ook de groene trui. Dankzij de steun van de politie hadden alle ritten een ordelijk verloop. Wachtmees ter De Leeuw reed ook nu weer als motor- ordonnance voorop. Woensdag was gepland als rustdag, zodat de pedaalridders weer wat op adem konden komen. De uitslag van de tweede etappe over 25 km was: 1. H. Dikkers 43 min. 21 sec. (m. bon 43 mm. 11 sec.), 2. A. M. Dreijerink 43.22 (met bon 43.17), 3. H. ten Brinke 43.22, 4. G. Roes- sinK 43.22, 5. W. Nieuwenhuis 43.23, 6. A. J. Kippers 43.23, 7 W. ten Hove 43.23, 8. G. Otten 43.23, 9. H. Brandwagt 43.23,- 10. H. J. ten Berge 43.23. 11. J. Hendrik-se 43.29, 12. H. Lubbers 43.29, 13 G. Naafs 43 30, 14. E. J. J. Kerkhof 43.30, 15, H. Essink 43.41, 16. Johan ter Avest 43.52, 17. J. Nijhoff 43.55, 18. Jan ter Avest 43.57, 19. H. Krake 44 12, 20. J. Marra 44.12, 21. J. Nieuwenhuis 45.11, 22. D. ten Berge 46.19, 23. J. Wild 46.27, 24. H Maneschijn 46.35, 25. M. ter Harmsel 47.18, 26. D. Zijlstra 47.32, 27. J. van Heek 48.15, 28. A. Kerk hof 50.48, 29. H. Polko 51.40. Het algemeen klassement luidt nu: J. Hendrikse 47.32, 2. K. Ot ten 47.51, 3, 4 en 5 A. Dreijerink, W. ten Hove en W. Nieuwenhuis 47.57, 6 en 7 H. Lubbers en H. Dikkers 47.58, 8. A. J. Kippers 47.59. 10. H. ten Brinke 48 01, 11. G. Roessink 48.07, 12. H. Brand wagt 48.11, 13. G. Naafs 48 27, 14. E. J J. Kerkhof 48.35, 15 H. Es sink 48.47, 16. J. Nijhof 48.51, 17. J. ter Avest 48.52, 18. Joh. ter Avest 48.58, 19. H. Krake 49.12, 20. J Marra 49.30, 21. J. Nieuwen huis 50.19, 22. B. ten Berge 50.37, 23. J Wild 51.35, 24. H. Maneschijn 51.51, 25. D. Zijlstra 52.07, 26. M. ter Harmsel 52.41, 27. J. van Heek z.t., 28. A. Kerkhof 56.28, 29. A. Polko 57.20. Het puntenklassement na de 2e etappe luidt: 1, 2 en 3 H. Dikkers, A M. Dreijerink en J. Hendrikse allen 10 pt., 4 B. ten Berge 8 pt5 en 6 H. ten Brinke en G. Otten beiden 6 pt, 7 en 8 H. Lubbers en G. Roessink beiden 4 pt., 9 W Nieu wenhuis 2 pt. Het algemeen ploegenklassement is hans: 1. Magneet 2.23.42, 2. Locomotief 2.23.57, 3. Empo 2.24.11, 4. Intern, ploeg 2.24.35, 5. Radium 2.25.26, 6. Torpedo 2.31.41, 7. Eroba 2.34.17, 8. Vredestein 2.37.57. 1 H. ten Berge (Radium) 46 min. 55 ree (met bon. 46.45), 2 J. Lig- tenberg (Locomotief) z.t. (met bon. 46.50). 3 J. Hendrikse (Empo) z.t., 4 G. Otten (Magneet) z.t5 H. Lubbers (Magneet) z.t., 6, 7, 8, 9, 10. 11 ex aequo: G. Roessink (Ero ba). Dreijerink (Empo), A. J Kip pers (Locomotief), W. ten Hove (Intern, ploeg), J. ter Avest (Empo) W. Nieuwenhuis (Locomotief) allen in dezelfde tijd als Lubbers, 12 G. Naafs (Intern, ploeg) 47 43. 13. D. Zijlstra (Torpedo) 48.06, 14 H. Brandwagt (Intern, ploeg) 48.25, 15 B. ten Berge (Magneet) z.t16 H. Het algemeen ploegenklassement na de 5e etappe luidt: 1 Empo 6.16.29, 2 Locomotief 6.16.58, 3 Magneet 6.17.37, 4 Intern, ploeg 6.20.09, 5 Radium 6 22.41, 6 Eroba 6.42.11, 7 Torpedo 6.45.19, 8 Vredestein 7.21.44. De premies werden gewonnen door: J. Hendrikse (3 x), H. Essink (1 x), H. Lubbers (1 x), A. M. Dreijerink (1 x), J. Nieuwenhuis (1 x). Het puntenklassement na de 5e etappe luidt: 1 J. Hendrikse (Empo) 26 punten, Dikkers (Radium) 48.59, 17 J. Mar- 2 H. ten Berge (Radium) 18 pt., ra 'Kalium) 49.01, 18 E. J. J. Kerk hof (Magneet) 52.06, 19 H. Mane schijn (Torpedo) 52.06, 20. J. Wild (Torpedo) 52 31, 21 J. Kalenkamp (Eroba) 53.27, 22 H. Essink (Vre destein) 54.10, 23 J. Nieiwenhuis (Radium) 54.13. 24 H. Krake (Ero ba) 54.34, 25 M. ter Harmsel (Vre destein) 57.15. 26 H. ten Brinke (Locomotief) 57.31, 27 J. v Heek (Vredestein) 1 uur 03 min 27 sec. De premie in de 10e ronde en in de 20ste ronde werd gewonnen door J. Hendrikse (Empo) De renners moeten om kwart voor drie in de Mors aanwezig zijn. De uitslag van de ploegentijdrit over 4 km luidt: 1 Magneet 13 min. 12 sec., 2 Empo 13.21, 3 Radium 13.51, 4 Lo- 3 A. M. Dreijerink (Empo) 18 pt., 4 H. Lubbers (Magneet) 12 pt., 5 H. Dikkers (Radium) 10 pt., 6 G. Otten (Magneet) 10 pt., 7 J. Lig- tenberg (Locomotief) 8 pt8 H. ten Brinke (Locomotief) 8 pt., 9 G. Roessink (Eroba) 4 pt10 J. ter Avest (Empo) 4 pt., 11 W Nieu wenhuis (Locomotief) 2 pt. Het algemeen klassement na de vijfde etappe luidt:, 1 J. Hendrikse (Empo) 2 uur 13 min. 40 sec., 2 A. M. Dreijerink (Empo) 2.13.51, 3 G. Otten (Mag neet) 2.14.00, 4 W. ten Hove (In ternationalen) 2.14.06, 5 W. Nieu wenhuis (Locomotief) 2.14 06, 6 H. Lubbers (Magneet) 2.14.07, 7 A. J. Kippers (Locomotief) 2.14.09, 8 H. ten Berge (Radium) 2.14.10, 9 G. comotief 13.53. 5 Intern, ploeg Roessink (Eroba) 2.14.16, 10 J. ter 14.03, 6 Eroba 14.23, 7 Torpedo 14.38. 3 Vredestein 15.43. Het algemeen ploegenklassement na de vierde etappe luidt: 1 Empo 4 uur 58 min. 17 sec., 2 Locomotief 4.58.30, 3 Magneet 4.59.09, 4 Intern, ploeg 5.01.41, 5 Radium 5 04.02, 6 Torpedo 5.19.02, 6 Eroba 5.23,36 en 8 Vredestein 5.43.23. De renners moeten om 7.15 uur aan de «tart ziin. De uitslag van de vijfde etappe over 27 km was: 1 J. Hendrikse 39.13 (met bon. 39.03), 2 A. M. Dreijerink 19.14 (met bon. 39.09), 3 H. Lubbers 39.14, 4 J. ter Avest z.t., 5 H. ten Brinke z.t., 6 ex aequo de renners W. ten Hove, D. Zijlstra, G. Roes sink. J. Ligtenberg, H. Brandwagt, G. Otten, A. J. Kippers, H. Dik kers, B. ten Berge, E. J. J. Kerk hof en W. Nieuwenhuis z.t., 17 H. Krake 39.21, 18 H. ten Berge 29.25, 19 J. Marra 40.19, 20 H. Essink 45.48, 21 L. Rutjes 45.51, 22 J. Wi'.d 47.03, 23 M. Maneschijn 47.04, 24 J. Kalenkamp z.t., 25 J. Nieu wenhuis z.t., 26 M. ter Harmsel 47.33, 27 J. van Heek 47.49, 28 J. Nijhof 47.49 Het etappe-ploegenklassement: 1 Empo 1.18.12, 2 Magneet 1.18.28, 3 Locomotief 1.18.28, 4 Internat, ploeg 1.18.28, 5 Eroba 1.18.35, 6 Radium 1.13.39, 7 Torpedo 1.26.17, 8 Vredestein 1.33.21. Avest Empo) 2.15.01, 11 H Brand wagt Internationalen 2.15.50,12 H. Dikkers(Radium) 2.16. 11, 13 E. J. J. Kerkhof 2.17.20, 14. B. ten Berge (Magneet) 2.18.16, 15 J. Marra (Radium) 2.18.50, 16 D. Zijlstra (Torpedo) 2 19.27, 17 J. Ligtenberg (Locomotief) 2.23.06, 18 H Krake (Eroba) 2.23.07, 19 H. ten Brinke (Locomotief) 2.24.46, 20. H. Essink (Vredestein) 2.26.45, 21 H. Mane schijn (Torpedo) 2.31.01, 22 J. Wild (Torpedo) 2.31.09, 23 J Nieuwen huis (Radium) 2.31.36, 24 H. ter Harmsel (Vredestein) 2.37 29, 35 J. Kalenkamp (Eroba) 2 37.29, 26 J. van Heek (Vredestein) 2.43.57, 27 L. Rutjes (Eroba) 2.47.23, 28 A. Kerkhof (Vredestein) 2.49.18. Het bergklassement na de derde etappe luidt: 1 W ten Hove (Intern, ploeg) 18 pt., 2 H. Lubbers (Magneet) 14 pt., 3 J. Hendrikse (Empo) 12 pt., 4 A. J. Kippers (Locomotief) 10 pt., 5 D. Zijlstra (Torpedo) 7 pt., 6 G. Otten (Magneet) 6 pt., 7 J. ter Avest (Empo) 3 pt., 8 W. Nieuwen huis (Locomotief) 2 pt., 9 H. ten Berge (Radium) 2 pt., 10 J. Lig tenberg (Locomotief) 1 pt., 11 A. M. Dreijerink (Empo) 1 pt Het puntenklassement na de 3e etappe:

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 5