RAAD RIJSSEN CM9 extra vakantie-goederenmarkt spaarbank «A - hengelo s bier Jonge bign IN RIESSEN VOOR IEDEREEN WORDT „DE WIJERD" EEN RECREATIEOORD Met minimale voorzieningen kan dit tot stand komen PREDIKBEURTEN LICHTENBERG BURGERLIJKE STAND ü>öp. Boerenleenbank „Notter,, Vrijdag 28 juli 1961 Jaargang 39 No. 30 Verlichting Arend Baanstraat werd een donkere situatie „Raadsbesluit is gelijk aan een wassen neus" „Liever straten dan (sport)velden Nieuwe riolering Eschstraat Nieuw plan voor Bevervoorde blijft een vraagteken I p I „TENB- kGE" Kleding van Maandag 31 juli HUTTENWAL 31 - RIJSSEN WEEKBLAD VOOR De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.25 per kwartaal; voor post-abonn'ees 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie Enterstraat 10 - Rijssen - Telef 2105 054H0 RUSSEN Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 vit Advertenties 10 cent per mm. Bij contract ko'"rg. Als het idee, dat in de raadsvergadering, die vrijdagavond werd gehouden werkelijk heid wordt, zal de historische stadsbleek de Weijerd in de toekomst een geheel andere bestemming krijgen. Het gebruik, dat de Rijssense huisvrouwen sinds jaar en dag van de gemeentelijke stadsbleek hebben gemaakt is de laatste ja ren sterk verminderd, dat het het college van B. en W. niet verantwoord leek, nog kos ten te maken voor liet aanbrengen van een - noodzakelijke nieuwe afrastering. Daarom hadden B. en W. voorgesteld, van de Weij erd een wandelplantsoen te maken. Met mi nimale voorzieningen ken van de Wijerd mi of meer een recreatieterrein worden ge maakt. Een deel van de raad had met de Weijerd heel andere plannen, zoals uit de discussie naar aanleiding van het voorstel van B. en W. naar voren kwam. De heer J. Voortman (SGP) gaf de raad in overweging van de stadsbleek een zo als hij het uitdrukte .klein dierenpark" te maken. Hij dacht in dit verband aan het inbrengen van damherten, zwanen, eenden enz., die de oude stadsbleek zouden kunnen opluisteren en op die wijze van de Weijerd een attractief geheel zouden kunnen maken. Bovendien was naar de mening van de heer Voortman liet gevaar ondervangen dat als de bleek zonder afrastering vrij toegan kelijk zou zijn, zoals het college van B. en W. zich dat had voorgesteld. De vernielingen zouden niet van de lucht zijn. Voor dat laatste was de voorzitter (bur- gem. Landweer) in het geheel niet bevreesd. De ervaring leert ook in grote s(^den, dat hoe meer belemmeringen men gaat leggen, hoe groter de vernielingen worden. De heer Voortman stipuleerde, dat als er een wandelplantsoen zou worden gemaakt, niets van de Weijerd zou overblijven en hij wilde graag, dat de Weijerd de Weijerd zou blijven. Toen kwamen de verschillende tongen van de raadsleden met de verschillende menin gen los, hoewel vastgesteld kon worden," dat een aantal raadsleden wel iets voelde voor het plan van de heer Voortman. De heer Ter Horst wilde de afrastei'ing graag handhaven in de zin van het aanbren gen van een muurtje. Zijn inziens dienden er wandelpaden aangelegd te worden en moest er een gedeelte van de gazons gereserveerd worden voor bleekveld voor diegenen, die nog als zodanig van de stadsbleek gebruik wilden blijven maken; vooral door de buurtbewoners zou dit zeer zeker gewaardeerd worden meen de de heer Ter Horst. De heer Hodes stelde het college van B, en W. voor het idee van de heer Voortman (voor heen had spr. al eens een soortgelijke suggestie gedaan) in ernstige overweging te nemen. De heer Otten vond het plan van de heer Voortman eveneens een overweging waard. Op die manier zullen we in het. Westelijk gedeelte van Rijssen een recreatiemogelijk heid scheppen. De heer Voortman (SGP) was van me ning, dat er een plan kon worden gemaakt, en dat de kosten hiervan ten laste van het Dokter Stokkerfonds konden worden gebracht, omdat hier toch zeker sprake is van de ver fraaiing van Rijssen. De heer Jansen was bevreesd, dat het geopperde plan een kost bare geschiedenis zou worden. In de overtuiging, dat meerdere raads leden het voorgestelde idee zouden steunen, zegde de voorzitter toe, bereid te zijn een financiële opzet te willen laten maken, om welke reden het aanvankelijke voorstel van B. en W. (wandelplantsoen) wftrd teruggeno men. Het voorstel van B. en W. tot verbete ring van de verlichting van de Arend Baan straat ontmoette nogal ongezouten kritiek, on danks het feit, dat in een vorige raadsver gadering de aandacht was gevestigd op de onvoldoende verlichting van deze straat. Dit moge tegenstrijdig klinken, doch de Advertentie Korr voor Uw Si Si mm CORSET sê naar ons. Wij adviseren l§ U deskundig, fsi Drogisterij gj afd. med. bandages ijl Telefoon 2293 Si SS kritiek werd hierom geuit, omdat men verder gegaan was, dan de bedoeling was geweest, en vooral, dat dit gebeurd was zonder dat daarover een besluit door de raad was geno men. Op zo'n manier aldus de heer Jansen wordt een raadsbesluit niets minder dan een was sen neus. Vooral de heer Haase was over deze gang van zaken slecht te spreken. In 1957 is in de raad al uitgemaakt, dat de toestand van de verlichting van de Arend Baanstraat on voldoende was. In al die jaren is er niets aan gedaan. Nu worden er plotseling maat regelen genomen, zonder dat er een raadsbe sluit is genomen. Onbegrijpelijk vond de heer voorts het feit, dat de verlichting nog was aangebracht ver achter cle bebouwing van deze straat. Dat aldus spr. „was nergens voor nodig". We kunnen zo ging de heer Haase voort de energiecommissie wel opdoeken. Wat gebeuren moet gebeurt niet en wat niet gebeu ren moet gebeurt wel. De voorzitter gaf ten antwoord, dat een begin met de verbe tering van de verlichting was gemaakt naar aanleiding van gemaakte opmerkingen in een vorige raadsvergadering. Deze kwestie is met de directeur van het gemeen telijk energiebedrijf besproken. De mening kwam naar voren, dat het rationeler zou zijn, dat niet enkele lichtpunten zouden worden aangebracht, maar dat de gehele Arend Baan straat wat de verlichting betreft zou worden verbeterd. De heer Haase: De directeur van het liclit- bedrijf heeft dus gehandeld zonder opdracht. De voorzitter: Hij heeft mij wel van de plannen op de hoogte gesteld. Wij waren van mening, dat wij in de geest van de bedoelin gen in de raad* handelden, door dit werk te doen uitvoeren. De voorzitter gaf toe dat het gebeurde „inderdaad vervelend was." Hoewel cle raad met 1 stem tegen ak koord g'ing met het voorstel van B. en W.. tot het nemen van een besluit betreffende de aanleg van 3 voetbalvelden in het recreatie, gebied, kwamen hieromtrent nog verschil lende meningen naar voren. De heer Voortman (SGP) verklaarde zich hiervan een vierkante tegenstander gezien de financiële positie van de gemeente zoals hij het motiveerde. De toestand van verschil lende straten in aanmerking nemende, die wegens gebrek aan financiën niet verbeterd kunnen worden aldus de heer Voortman zag hij liever dat de aanleg van de sportvelden uitgesteld werd. Sport gaat bij mij niet bo ven de verbetering van straten, aldus spr. Een andere mening was de heer Hodes toegedaan. Wij mogen de sport niet verwaar lozen aldus spr., die graag wilde dat met de aanleg met grote spoed een begin kon worden gemaakt. De heer Jansen vond sport voor de ontwik keling van de jeugd van zeer groot belang. In een groeiende plaats als Rijssen neemt de sport een voorname plaats in. Ik juich het aldus spr. ten zeerste toe, dat nu een begin wordt gemaakt met het recreatieter rein, al vond hij het begin „sober". Spr. was er echter van overtuigd, dat binnen niet al te veel jaren meerdere maatregelen zouden moeten getroffen worden. De heer Otten: Het gaat hier niet om het principe sport. Ook ik ben niet zulk een groot voorstander wat dat betreft. Wij zijn echter genoodzaakt iets te doen, omdat de velden in de Mors moeten verdwijnen, of om de mogelijkheid tot verdere industrievestiging te scheppen, of om de velden aan landbou wers in gebruik te geven. Daarom verklaarde spr. zich voor het voor stel van B. en W. De heer Ter Avest was van mening, dat met de aanleg van 3 ter reinen niet kon worden volstaan. Daarom achtte spreker het voorstel van B. en W. „TE MINIMAAL": er moeten minstens 5 sport velden komen. Daarbij vroeg spr. zich af of het niet veel voorde liger zou zijn, een complex van 5 terreinen ineens te .doen aanleggen in plaats van dit in 2 fasen te doen verrichten. Spr. vroeg vervolgens aandacht voor de noodzakelijke beplanting rond de terreinen in welk verband spr. dacht aan de mogelijkheid jonge aan plant uit de gemeentelijke bossen voor dit doel te doen gebruiken. Wethouder Scholman reageerde op de op merkingen van de heer Ter Avest met te zeggen, dat ook het college er van overtuigd was, dat de aanleg van 3 sportvelden niet genoeg was, vooral niet vanwege het feit, dat als de velden zijn aangelegd, er eerst na en kele jaren gebruik van kan worden gemaakt. Wij hopen, dat wij voor dit bescheiden be gin spoedig goedkeuring krijgen aldus spr., zodat met de aanleg nog dit jaar kan worden begonnen. Er zullen verschillende voorzienin gen moeten worden getroffen en we zullen zonder twijfel nog meerdere moeilijkheden moeten overwinnen. Het duurt zoals gezegd enkele jaren voor dat de terreinen bespeel baar zijn. In die tussentijd kunnen we voor een en ander misschien dan nog toestem ming krijgen aldus spr. De raad ging met het voorstel van B. en W. akkoord. Allen de heer Voortman (SGP) wenste geacht te worden tegen dit voorstel te hebben gestemd. De raad benoemde tot onderwijzers aan de openbare lagere school mej. Steenbergen uit Ommen. De raad ging akkoord met het voorstel van B. en W. tot verbetering van de afraste- Advertentie i ook hier! ring om de Israëlitische begraafplaats. Rijssen teil Bij het punt ingekomen stukken sprak de heer Nijland zijn verwondering uit over het feit, dat de verbetering van de riolering in de Eschstraat nog steeds niet in zicht was. ondanks het feit, dat er jaar in jaar uit een post op de begroting voor wordt uitgetrokken. Het komt niets verder aldus spr. hoe zit dat?" De voorzitter antwoordde dat. het project Enschstraat een onderdeel vorm van het grote rioleringsplan. dat is opgesteld voor plan Zuid. Dit is in bewerking bij het bureau Noor man in den Haag en spr. hoopte binnen niet al te lange tijd nadere mededelingen daarover te kunnen doen. Dat was naar de mening van de heer Otten in afwijking van de toezeggingen die B. en W. gedaan hadden. Toen was de verbetering in de Esch straat geen onderdeel van het grote plan. De heer ter Avest was verwonderd over een en ander. Er heeft toch een post op de begroting gestaan, die wij goedgekeurd hebben. Hoe kunnen we nu een post goed keuren, als we niet eens weten wat er precies gebeuren gaat zo vroeg' spr. Wethouder Scholman verduidelijkte, dat ondanks de goedgekeurde post de uitvoering van het werk zeker in overeenstemming moest blijven met het rioleringsplan Zuid. De heer Hodes kon zich voorstellen dat het college van B. en W. graag wilde wach ten op het advies van het bureau Noorman. Van belang vond spr. dat de bewoners van de Eschstraat een juiste uiteenzetting kre gen, omtrent de situatie, hetgeen door de voorzitter werd toegezegd. De heer Otten dacht aan de mogelijkheid een noodriolering aan te leggen, doch de heer Jansen reageerde met de opmerking, dat dit zonde" 'is». pen dure geschiedenis zou zijn. Een ander ingekomen stuk was het rap port van de directeur van de veemarkt. Het was de heer Haase opgevallen, dat de aan voeren op de varkensmarkt een duidelijke dalende tendens vertoonde, en informeerde naar de reden daarvan. Volgens de voorzitter was dit geen ver ontrustend verschijnsel en wethouder Schol man weet dit aan 2 „verzette" markten, die altijd een ongunstige invloed op de aanvoer uitoefenen. Een gemeentelijke voorlichtingsdienst kent Rijssen niet. Was dat wel het geval, dan kon het contact tussen de burgerij en het dagelijkse bestuur van de gemeente belang rijk verbeterd worden. Daaraan dachten wij, toen er gedebat teerd werd over een te nemen voorberei- dingsbesluit. Het college van B. en W. had hierover een vertrouwelijk stuk aan de raads leden doen uitgaan. Naar uit de opmerkingen van de diverse sprekers viel te concluderen handelde dit voorbereidingsbesluit over de Bevervoorde, maar al te veel konden de verslaggevers van de verschillende kranten er niet aan vast knopen. Een eigenaardige situatie, dat over een te nemen besluit via motiveringen vermeld in een vertrouwelijk stuk gedebat teerd wordt in een openbare vergadering. De heer Otten opende het (voor ons on duidelijke) debat met de opmerking „dat hij zich niet kon voorstellen" dat thans een be sluit wordt genomen, dit in verband met „de laatste bespreking." (ook geheim. Red.) „Dat is wel mogelijk" aldus weth. Scholman „omdat dit valt in het plan Verdenius". De heer ter Horst: Voor de eigenaar van het gebouw, dat genoemd wordt, is het zeer sneu, ik zou graag Ned. herv gem. Grote kerk: 9.00 uur ds. Stolk, Scheveningen 10.45 uur ds. Stolk, Scheveningen 19.00 uur ds. Vergunst, Ede Westerkerk: 9.30 uur ds Vergunst,Ede 15.00 uur ds. Vos. Notter: 19.30 uur: ds Vos Ger. gem. Noorderkerk: 9.30, 15.00 en 19.00 leesdienst Geref. kerk Boomkamp: 9.30 en 15.00 uur ds P. Uidam, Doesburg Oud Ger. gem. Bevervoorde: 9.30 uur de heer Vosman 14.30 uur Leesdienst 19.00 uur de heer Vosman Ger. gem. in Nederland (Eschkerk): 9.30 uur ds Aangeenbrug 14.30 uur Leesdienst 18.00 uur ds. Aangeenbrug Oud Ger. gem. (Oranjestraat): 9.30 en 15.00 uur ds. Van Dijk willen weten of er nog meer mensen gedu peerd worden. De heer Smeijers: De mensen in de Haarstraat, worden die niet getroffen? Spr. was van mening, dat definitief uitge maakt diende te worden, wat in de toekomst zou moeten gebeuren. De heer Hodes: De bouwvergunning die genoemd wordt wordt die goedgékeurd? De voorzitter gaf ten antwoord dat dit nog niet bekend was. We willen het anders heb ben, dan in het plan Verdenius staat aan gegeven aldus de voorzitter", „we willen de veilige weg bewandelen. Er moet een ge ordende bouw komen". De heer Hodes: Dat was toch al aangegeven in plan Ver denius. De heer Otten: Als dit het plan van de bibliotheek be treft ben ik er tegen. Spr. voelde meer voor een plan waarin de weg uitmondt op de Huttenwal. De voorzitter: Er is nog niets definitief van te zeggen: De heer Ter Avest: We kunnen dus ook na dit voorbereidings besluit. de zaak nog laten zoals we willen. Dat werd toegegeven. Ook de heer Hodes wilde zekerheid heb ben of het plan eerst nog in de raad zou worden behandeld. Dat werd nogmaals door de voorzitter ver zekerd. Toen ging de raad met het voorstel akkoord, (met welk voorstel, vraagt u? Daar zijn wij ook niet achter gekomen, Red.) In de rondvraag stelde de heer Pluimers een vraag over de huurverhoging die toe gepast is voor de gemeentewoningen aan de Nijverdalseweg. Bepaalde mensen, die gere clameerd hebben, aldus spr. krijgen teveel betaalde huurgelden terug, anderen niet. Hoe zit dat? Weth. Scholman antwoordde, dat toen de huurverhoging afkwam is uitgezocht welke woningen door voor in aanmerking kwamen. In afwachting van de belissingen door hogere instanties, is men er toe overgegaan de ver- Dieks verwochen biej de motte Gisternach een nus met big'n, Dika, zear hee teeng de vrowwe, Aw' ees ums de buurtn gung lig'ng. 'k Loa het deer neet gearn' allene, Met oons baejn det hef gin zin, Mog het nuereg wean, dan roop ik, Kroep iej der mear lekker in. Dika stapn dus op noar 't berre, Dieks zat zik op 'n raand van 't skot, Zo en non ne lekk're piepe En mear wochen wat of 't wodt. Mear het leek as of de motte Niks gin drokte har, hee skoern Met de rugge langs de mure, 't Kon nog wal een zetje doern. Wochen det doert aaltied lange, Dieks har d'oonge dicht' edoan. Hee begun al wat te dommeln, 't Piepke was um oet eg'oan. Dieks den sleup al gaaw heel vaste, Hee har 'n heeln dag had mun woarkn, En al mear zakn hee vuuroawer, Zoonder det der wat van moarkn. Net op tied har 't dikke voarken 'n Aander plaesken in enumn, Aanders dan was Dieks heel vaste Op de motte dale kumn. Dieks wat is ter, zo skreewn Dika, Heelmoa wakker duur den plear, Mu'k oe miskien ook komm helpen, Nee, neet nuerig, bliewt doar mear. Nee, dach Dieks, 'k mut minne vrowwe Hier mear niks van zeg'n want dan Kan 'k der wal op rekng dan weet het Hee rap Jan en alleman. J. Rozendom, Rijssen. ZIT BETER STAAT BETER hoging te doen innen. Er zijn mensen die binnen de termijn gereclameerd hebben en op wie de huurverhogig niet mocht worden toegepast. Anderen hebben te laat gerecla meerd, maar aldus de wethouder die sche ren wij over een kam. Daar krijgt men dezer dagen bericht over. Dit betreft wo ningen met een wekelijkse huurprijs van Cv en minder. De heer Ter Avest vond de auto bussen van de OAD op zondag een hinder voor de kerkgangers en spr. zei, dat het enkele weken geleden was gebeurd, dat de toegangen tot de kerk versperd waren ge weest. De voorzitter was van mening, dat de leiding van de OAD op dit punt dili gent was. De heer Otten had geen behoefte aan bus diensten op zondag. Als de bussen zelfs voor de ingang hebben gestaan, dan vond spr. dit „zeer erg". Laat het college van B. en W. gaan pra ten met de directie van de OAD, dat er tijdens de kerkdiensten op zondag niet ge parkeerd wordt op het Schild. Advertentie GEBOREN: Gradus z.v. P. F. Bolink en J. Averesch, Watermolen 27, 17 juli; Berendina d.v. A. J. ten Hove en F. L. van Woudenberg, Boom kamp 15, 18 juli; Willem, z.v. M. Kreijkes en O. H. Pol, Stationsdwarsweg 49, 19 juli; De deur van onze spaarbank staat wlid open voor iedereen. Bovendien kennen wq alle moderne spaarvormen en werken mede met bedrijfssparen - spaarregeling voor ambtenaren - jeugdsparen - schoolsporen, NEEM OOK EEN SPAARBOEKJE BtJ DE: Willem Jan Hendrik, z.v. J. H. Goossen en J. M. Steenbergen, de Steege 3, 24 juli Jan, z.v. J. Ebeltjes en L. Brinks, Dannen- berg 48, 23 juli; Janke Jolanthe, d.v. C. Batenburg en C. R. Hoogeboom, A. H. ter Horstlaan 13, 24 juli. Johanna, d.v. H. ten Hove en G. Wessels. Nijverdalseweg 14b, 22 juli, Gerrit Jan, z.v. H. Bakker en J. Rutter- kamp Nijverdalseweg 51, 17 juli te Almelo; Alberta Amalia Maria, d.v. J. J. Collet en H. A. Damink, Vennekesgaarden 49a, 14 juli te Almelo; ONDERTROUWD: Jan Hendrik Plas, 24 jaar, Holterstraatweg 88b, en Willemina Strokap, 20 jaar, Molen dijk 36a, 20 juli; Willem Jan Steenbergen, 24 jaar, Bouwstraat 34, en Maria Alberdina Seppenwoolde, 22 jaar, Akkerdijk 2, 20 juli; GETROUWD: Hendrikus Meenks, 29 jaar, en Hermina Lig- tenberg, 25 jaar, Rijssen, Holtertorensweg 37, 20 juli; Jan Willem Jansen, 25 jaar, en Jannetje van Dam, 23 jaar, Rijssen, Piet Heinstraat 8, 21 juli Arend Plas, 22 jaar en Geert jen Pluimers, 19 jaar, Rijssen, Baankamp 23, 21 juli; Hendrikus Fransen, 23 jaar, en Jansje Tem pelman, 22 jaar, Goor", dokter Schaepman- straat 22, 21 juli; Gerrit Jan ter Harmsel, 20 jaar, en Wille mina Frederika Hofmeijer, 20 jaar, Hellen- doorn, Nijverdal, Ligtenbergerweg 4, 21 juli; OVERLEDEN: Jan Willem Leeftink, echtgenoot van W. Nij- zink, Nijverdalseweg 62, 19 juli; Maria Nijland, weduwe van J. H. Kreijkes, Holterstraatweg 150, 23 juli;

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1