Altijd liever fllfOVIOILi Nieuwe landbouwhuishoudschool aan Wierdensesiraat Rijssen C.H.I. - ENSCHEDE AANTREKKELIJKE DAGTOCHTEN Amusementsavond met muziek en zang Vrijdag 30 juni 1961 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Donkere wolken stapelen zich boven de stad Dan zeker van frisse mond en witte tanden Fraaie successen van leden op tentoonstelling te Enschede Gevonden voorwerpen LasF van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten I RUSSEN buiten de wallen Gaaike, die nu in vrijheid op de Repfkamp leefde en behoorlijk en op tijd werd af- gevrijd, koesterde wraak tegen het volk van Rijssen. De plebeijers, zo noemde zij de Rijssenaren, hadden haar smaad aange daan, door haar schandstenen te laten dra gen en door haar te verbannen en ten der de door haar van de Tipkop te verwijderen. Maar dit laatste vertelde zij de roofridder van den Reve niet. De Jonker van den Reve, was slechts een werktuig in haar handen, met de bedoeling de stad Rijssen ten gronde te richten. Zij, Gaaike beschikte over vele middelen om de Jonker tot onbe raden stappen aan te zetten. En de Hellen- doornse roofridder gaf gehoor aan de ge mene inblazingen van Gaaike. Ridder van den Reve dan, trok op een goeden dag voor de Grimberg en de Oosterhof, om aldaar wonende Jonkers voor zich te winnen. De Jonker van de Oosterhof deed niet mee. Niet dat hij zo bevriend was met de Rijs senaren, maar als eerlijk ridder, haat te hij de boef van de Reefkamp, die maar onophoudelijk roofde en stroopte. Met de heer van Grimberg stond het anders. Hij had nog een en ander met de stad te ver effenen. De burgemeesters waren haar te glad afgeweest en dat stak diep, dies was hij te vinden voor een kastijding van de stad en de burgerij van Rijssen. Dat dit feest niet doorging, had Rijssen te danken aan de vrijgezel, muzikant Vin ken Willem. Willem de speelman was om zo te zeggen een lustige vagebond. Knap goed gekleed, was hij zeer verzot op jon ge vrouwen. En zo had hij Kaatje de keu kenmeid op de Grimberg ook het hof ge maakt. Kaatje was de oudste dochter van Snoek Jantje en zij was op voorspraak van de Vrouwe van Bevervoorde op de Grim berg als keukenmeid gekomen. Dit laatste nu was een compleet succes geworden. De hoge vrouwe van de Grimberg gaf hoog op over de kookkunst van Kaatje en zoiets dat men pochte op huispersoneel kwam niet alle dagen voor. De oude heer van de Oosterhof die te gen de Turken gevochten had en daar een gemene geheime ziekte van had overgehou den, had ook een Rijssener knecht die goud waard was. Hij was een zoon van Slater Berend en omdat Jannes de zoon, zo gesloten en geheimzinnig was noemde men hem de Sliepert. Maar Kaatje Snoek, stond op de Grimberg ver boven Jannes van de Oos terhof verheven. Daarom keek mevrouw van de Grimberg ook nog wel eens door de vingers, als Vinken Willem in de keuken kwam vrijen bij Kaatje en dan, daar de beuk danig op de leest zette. Op de dag dat de ridder hereboer van den Reve op de Grimberg was. was de hoge vrouwe zeer geagiteerd en Kaatje wist wat. dit beteken de. Vinken Willem had Kaatje eerst flink gezoend en. als beloning keeg deze heer lijke pannekoeken. Plotseling hoorde Kaatje de hoge galmen van haar mevrouw tegen het overig personeel. Mevrouw was in aantocht en haar lieve Vink moest snel verdwijnen. Om er tussenuit te knijpen ontbrak de tijd en fluks opende Kaatje een kast in de keuken en duwde er Vinken Willem met zijn vedel en al in. Mevrouw kwam in de keuken en ontdekte niets bijzonders. Zij be sprak lang^ en uitgebreid het middagmaal en Kaatje antwoordde: Ja, mevrouw en neen mevrouw! Ook al naar het zo te pas kwam, want tegenspreken was er bij een Snoeken- dochter niet bij. Terwijl Kaatje met me vrouw sprak keek zij met één oog naar haar meesteres en met het andere naar de kastdeur. Nu wilde het geval, dat de achtermuur' der kast, grensde aan de ka mer waarin de Jonker van de Grimberg confereerde met de ridder van de Reve. En Vinken Willem luisterde en hij luis terde alles af. Tweeëneenhalf uur duurde het, toen kwam het ogenblik van de ver lossing. Terwijl het hoge gezelschap aan tafel zat, ilet Kaatje haar Vink los. De speelman koos rap de vrijheid. Het eer ste wat hij deed, liep hij naar burgemees ter Jannes Mosterd. Die kon hij vertrouwen. Hij biêchté eerlijk op wat hem overkomen was. En de burgemeester was hem innig dankbaar. WAT VINKEN WILLEM AFLUISTERDE Toen de Vinke in de proviandkast zat, rezen hem de haren ten berge. Daar werd zo maar op kousen en voeten over de hele Rijssen- se gemeenschap heengelopen. De rover van de Reve wilde niemand sparen. Hij bleek goed op de hoogte te zijn. Alle burgemees- sters, de hoge vrouwe van Bevervoorde, Mest Willem, De Tipkop, De Katekran Vinken Willem stonden op de lijst van Al- bert van den Reve om bij een ogelijke overrompeling, doodgeslagen te worden. Een delegatie van de Rijssense burgerij, goed gewapend, begaf zich naar de Grimberg om eens te horen wat er van waar was. De Jonker van de Grimberg liet, bij het zien van het Rijssense volk de brug ophalen. Hij voelde zich blijkbaar niet lekker. De Rijssenaren wisten genoeg. Gaaik had de hand in 't spel In Rijssen zat men echter niet stil. Vijf Rijssenaren moesten naar Deventer om kruit en lood te halen. Vier wagens keer den behouden weer. De vijfde was ergens in de lucht gevlogen. Waar? Kon niemand pre cies zeggen, omdat er niets van was over gebleven. Voor alle zekerheid stuurde de burgemeester nog de hardloper naar De venter met een verzegelde brief en een Joskeursdaalder op zak, om onderweg een borrel voor te kopen. In Holten bij de kas telein Water Bats, ontmoette de hardloper de stadsmesselgier (dat is stadsbode) van De- de ridder Albert van de Reve, waarin de stad Deventer hem de oorlog verklaarde. De hardloper rende daar naar Deventer sloeg alarm. Deventer beloofde hulp, maar naar later bleek hadden ze die zelf hard nodig, want de Hellendoornse ridder ging roven voor de poorten van Deventer. De hoge vrouwe Agatha werd om raad gevraagd. Zij liet Vinken Willem op het kasteel ko men en hoorde hem uit. Zij beraadslaagde met de burgemeester. Het gevolg was dat Vinken Willem als speelman zou spioneren bij de ridder van de Reve. Maar die vlie ger ging niet op. De Vink wilde niet 't risico lopen door Gaaike herkend te worden, om dan op haar aanstoken opgehangen of doodgesla gen te worden. Neen daarvoor hield hij veel van Kaatje Snoek. Intussen had de Jonker van Brandlicht de Rijssenaren te wapen geroepen. Iedereen kreeg een geweer, de Tipkop ook. En de laatste haalde de Klappe, Mestwielen, de hardloper en Vinken Willem over, om zo lang er niets aan de hand was in de Grim berg te gaan stropen. Vinken Willem trok spoedig de achterbroek aan vanwege zijn meisje. Twee dagen later op een nacht met lichte maan, trok ons gezelschap de Grimberger bossen in. De Vrouwe van de Grimberg werd het eerst wakker. Zij wekte haar man. „Albert!" riep zij, „ze schieten op ons!" „De wacht is aan de poort en de brug op gehaald!" riep de Jonker van de Grimberg en kroop diep onder het bed. De Tip, Mart Willem, de Klappe en de hardloper rosten hem in de fazantenkwekerij af dat het schik en aard had. Kaatje, had door het raam gegluurd, zij zag een aantal gedaanten en hoorde knallen en zag vuurstralen. Het arme kind holde onthutst over de gangen en rende naar de slaapkamer van mijnheer en mevrouw. Zij riep: O God! Er wordt op ons geschoten. Het was juist in mei in de zaai tijd en in de nieuwe hof die achter het kas teel de Grimberg lag, vlak daarnaast was de fazanten broederij. Kaatje stond huilend en bibberend op de echtelijke slaapka mer. Kaatje ga naar bed! gebood mevrouw, meneer gaat schieten!" Kaatje ging met angst in het hart naar haar slaapkamer. De Vrouwe van de Grimberg moest haar man aanporren om spoed te maken. Ben jij nou een man die tegen de Turken vocht en je huis laat je maar beschieten door al lerlei Jan Hagel? Dikker Albert sprong uit het bed in de blote onderbroek laaddde hij een verdragend geweer. Hij liep naar een raam in een der boven achterkamers. En inderdaad hoorde hij schieten. Voorzichtig schoof hij het raam een eindje op. Daar zag hij meteen een indringer in de tuin staan. Een kerel met een wapperende man tel. Hij legde aan, trok af, het schot daver de door het kasteel. Een ogenblik later sloe gen de vlammen hoog op in de tuin. Het personeel in het kasteel liep angstig heen en weer. Uit een der bijgebouwen rende de tuinman naar binnen. Hij brulde: Help! De vogelverschrikker staat in brand. De tuinarbeiders hadden zich danig van hun taak gekweten en een zeer respectabele vogel verschrikker in de bomen gezet. En nu stond dat mirakel in brand. Genadig te zeggen, dat de Rijssener stropers hem gezwind smeerden. Zij dachten aan een geestver- ning of zo, wat pas laat in de nacht keerde, de rust in den huize Grimberg terug. En in Rijssen? De lang verwachte Jonker van den Reve kwam niet meer te Rijssen. Gaaike was er met de Deventer troepen vandoor gegaan. En de roofridder had het nakijken. Hij had voorlopig de handen vol. En Rijssen was waakzaam. Deugd wordt beloond. De hoge Vrouwe liet Vinken Willem op de Bevervoorde komen. Hij zou een goede baan krijgen op het kasteel en zou op een huis op de plas wonen met Kaatje Snoek. Vinken Willem stelde er zich veel van voor Maar toch, het feest zou niet doorgaan. Want onder deze plannen vond men de hoge Vrouwe op een morgen dood in haar bed, voor eeuwig ingeslapen. En in Rijssen zou spoedig alles anders worden. Maar eerst had Rijssen nog haar vijf tradi tionele rouwdagen, dagen waarop op gezette tijden de klokken beierden. Een machtige Vrouwe van Rijssen was heengegaan. VAN COEVERDEN Advertentie Op de internationale hondenkampioenschaps- tentoonstelling te Enschede behaalden ver schillende leden van de kynologenclub REO. fraaie resultaten. De heer B. J. Vossebelt behaalde met zijn inzending Dalmatiner een le U met kampioenschap. De heer G. Kamphuis met Amerikaanse cockerspaniel: le U met kampioenschap. Dezelfde inzender behaalde met een En gelse cockerspaniel een 4e U en met 2 an dere inzendingen (Ook Engelse cocker-spa niel) 2 maal ZG. De Duits staande hachthond van de heer G. J. Slagman kreeg een 2e U met reser vekampioenschap toegewezen en de heer Joh. Holtkamp behaalde met dwergkees een le U eveneens met reserve kampioenschap. Met een draadharige Duits staande be haalde de heer J. Nijland een le U met kampioenschap en J. Assink met een Duits staande een le ZG. Een 3e ZG behaalde de heer J. Waggeveld met Gordon setter, G. Holtkamp met Dobberman pincher ZG, J. P. A. v.d. Belt met St Bernhardshond ZG M. Pieffers met kortharige teckel le ZG, M. Boerman met Dalmatiner 1 ZG J. Assink Ambt Delden met Dobberman pinchers een 3e U en een ZG Mevr. SmitBoswinkel te Goor met cocker spaniel ZG en Mevr. Ger ritsen Raedeker te Goor met langharige teckel ZG. Groen tinneroy kinderjasje, rood-zwarte das, kolenschop, rode pyamabroek. rode porte- monnaie, stafkaart Almelo, rode muts en das, zilveren broche met Delfts blauw, pad- vindersriem en vulpen, aansteker, boodschap pentas, plastic speelgoed eend, grijze post duif no. 122-0296, gouden ringetje met de letters J.N., bruin-zwart hondje, kapje van schemerlamp, sleuteltje, wit rijwielpompje (Empo) rode autoped, witte kindermuts, met banden, verchroomde wieldop van auto. Streng kralen (blauw van kleur) grijs gelakt Ger maan damesrijwiel, grijze hoed, witte fiets pomp (sport), zwarte rozenkrans, bakkers mandje, gummibal, dubbele zwarte fiets tas, rode alpinomuts, klauwhamer, halsket tinkje twee bankbiljetten van 10.-, zakmes, rode kinderportemonnaie, rode meisjesdas, ring met 4 sleutels en schaartje, bruine aktentas (inh. boterham), badhandoek en zwembroek, twee kanarie's 57a- 39-975, een muntbiljet van 2,50, bankbiljet van 10, bruine portemonnaie met inh., fietspompje, duif met ring no. 502818-59, grijs-bonte par kiet, witte eend, spuit van veearts, blaas balg, contactsleutel, halsketting met broche, bruine portemonnaie met inh., i'oetspompje, ceintuur van regenjas, rode knip, bruine portemonnaie, paar nylons, passer, rood plastic schortje, zwempak met handdoek, autoped, blauwe big-ben regenjas, herenrij wiel merk Locomotief, damesrijwiel merk Union,wit rechter kinderschoentje, bruine portemonnaie, bruin vesb armband 2 delig met rode steentjes, witte portemonnaie met inh. handfietspomp, badmuts, timmermans- duimstok, zwarte jonge hond, dop van ben zinetank, blauw geblokt jongensjasje, hou ten duimstok met timmermanspotlood, brief opener, (opschrift Soesterberg), portefeuil le met enkele foto's, kentekenplaat V.P. 04-72, badhanddoek met blauwe zwembroek, kinderbril, met bruin montuur, bruine he- rengiacé, grijze portemonnaie met inhoud en foto's, heren polshorloge, bankbiljet van 10, parapluie gevonden op de markt, groene plastic kindercape, bruine leren jongenspor- temonnaie, blauw-grijze paraplu, tas met drie kroppen sla, dolkmes in de schede, ap paraat voor waterdrinkbak kippen, blauwe zwembroek, zwarte vulpen, gummi spatlap, v.—t Op 7,8 en 9 juli zal voor de zevende maal het C.H.I.-Enschede plaats hebben in het Sportpark Rigtersbleek. Dit driedaag se „Concours Hippique International" in Twente is een jaarlijks paardesportevene- ment van bijzonder gehalte, dat wat be langrijkheid betreft onmiddelijk volgt op het enige C.H.I.O. (Concours hippique in ternational officiël") dat voor een land mo gelijk is en dat vc/or Nederland ieder jaar in september gedurende vijf dagen in Rot terdam wordt gehouden. Prins Berhard is beschermer van het C.H.I. Er wordt gereden volgens de regle menten van de F.E.I., het internationale orgaan dat de ruitersportorganisaties der verschillende landen overkoepelt. Zowel voor de deelname aan de nationale als de in ternationale springconcoursen is een stren ge selectie toegepast: slechts hiertoe uit genodigde ruiters kunnen inschrijven. De ze omstandigheden alsmede de deskundig heid van de heer J. Jurgens, die weder om de parcoursen uitzet, zijn een garantie voor het hoogste niveau van sportiviteit en prestaties. Daartoe werkt ook de uitste kende bodemgesteldheid van de sportterrei nen bij de fabriek Rigtersbleek mede en het feit dat meerdere velden in aanslui ting aan het concoursterrein beschikbaar zijn als bij-ringen en oefenterrein. De successen van de vorige jaren zijn voor het Twentse bedrijfsleven en de over heid aanleiding het C.H.I.-Enschede moge lijk te maken door het geven van een fi nanciële garantie. Het is tevens een blijk van waardering voor het initiatief om de vele duizenden inwoners van Twente en de Gelderse Achterhoek een dergelijk uniek schouwspel als ontspanning gedurende drie achtereenvolgende dagen te bieden. Het uitvoerend comité van de stichting Twentse Jachtvereniging, die het con cours organiseert, heeft het afwisselende programma van de vorige jaren, dat me de door internationale eisen wordt bepaald gedeeltelijk gehandhaafd voor het komen de C. H. I. Iedere dag zullen er twee zware inter nationale springconcoursen zijn. Op vrijdag avond zal 't puissance, springen plaats heb ben, de strijd om de overblijvende ruiter- paard combinatie in een bij elke ronde verzwaard parcours (in 1960 bereikte Wou ters v.d. Oudenweijer met Hubertus een hoogte van 2.00 m!). Zaterdagmiddag zijn er het belangrijke springconcours om de Grote Prijs van de stad Enschede met de hindernissen van 1.40 m. en een aflossingswedstrijd voor groepen van steeds drie ruiters opgesteld in een relais, waarbij nummer twee en drie het parcours overnemen van hun voor ganger bij diens eerste foutgereden hinder nis of indien foutloos na diens terugkeer in het relais: de groep met het grootste aantal genomen hindernissen in de kortste tijd wint. Advertentie helpen U er overheen gumme kinderregenjasje, sigarenaansteker, bruine portemonnaie met rits, witte eend, grijze plastic regenjas, zwarte regenbroek, gouden Ankerspeld Ter Horst, muntbiljet van 10, grijze damesportemonnaie, blauwe dames pantalon met groen blokje, pakje fruit Telia snoep, ladder, bruine alpinomuts, jongensjasje, geel-zwart kinderdriewielertje, beige gestreept damesvest, lichtblauw kin derschoentje, grijze paraplu, witte badmuts, broche, houten duimstok, huissleutel, grijze tas. De Nederlandse Handel-Maatsehappij zal ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, met diens toestemming 'n gouden gedenkpenning uitgeven. Deze Prins Bernhard-penning, die wordt geslagen bij 's Rijks Munt in Utrecht, naar een ontwerp van de heer Geurt Brinkgreve in Amsterdam, zal verschijnen in twee afmetingen: één met een diameter van 25 mm (gewicht .776 gram) en één met een doorsnede van I8V2 mm (3.9 gram). De penning draagt aan de voorzijde de beeltenis van de prins en aan de keerzijde het wapen van Zijne Koninklijke Hoogheid met het jaartal 1961. Van 28 juni af zullen de penningen verkrijgbaar zijn bij alle kantoren van de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Andere banken en juweliers worden in de gelegenheid gesteld ze tegen vastgestelde prijzen bij haar 'te kopen. De verkoopprijzen aan het publiek zijn vastgesteld op 55. en 33. Het verschil tussen kostprijs en verkoopprijs wordt bestemd voor een door de Prins aan te wijzen doel. Dezer dagen is het ontwerp voor de bouw van een nieuwe land bouwhuishoudschool te Rijssen de finitief aanvaard door het bestuur van de CBTB. Men verwacht met de bouw van de school, die zal verrijzen aan de Wierdensestraat op de hoek van de Veerlandsweg. binnenkort te kunnen beginnen. Alle voorbereidingen zijn reeds getroffen. Het wachten is alleen op de rijksgoedkeuring. De nieuwe school is een ontwerp van architect Jan Jans uit Almelo, die een modem gebouw heeft ontworpen, zonder te vervallen in 't „glas-en-beton"-systeem dat te genwoordig veel wordt toegepast. Het geheel past daardoor wonder wel in de intimiteit welke Rijssen gelukkig nog op vele plaatsen ken merkt. Door de bijzondere situering van het te bebouwen terrein was de architect gedwongen te zoeken naar een geschikte vorm. De plat tegrond van de school toont een grote, op zijn rechterzijde liggen de letter H, waarop aan de achter zijde een afzonderlijk gymnastiek- gebouw aansluit. De rechter-zijbalk van de „H" bestaat uit het hoofdgebouw, met hall, kamer voor de directrice en andere centrale ruimten. De tus- senbalk in het verlengde van de hall bevat het overblijflokaal, dat uitziet op een terras en speelter rein. In de tweede zijbalk en op de verdieping van de eerste, zijn tien leslokalen geprojecteerd. Zoals blijkt uit een advertentie in dit nummer organiseert de O.A.D. tijdens het vakantieseizoen weer een aantal aantrekke lijke binnen- en buitenlandse dagtochten*. Op de dinsdagen 11, 18, en 25 juli en 1 augustus staat een dagtocht op het program ma naar Amsterdam (met bezoek aan de luchthaven Schiphol) en naar Volendam, Op de Vrijdagen 14 juli, 21 juli, 28 juli en 4 augustus kan men deelnemen aan een tocht naar Den Haag en Scheveningen, wel ke tocht in de loop der jaren altijd een succesreis is gebleken. Voor diegenen, die niet tegen een wat lange reis opzien bestaat gelegenheid deel te nemen aan een tocht naar Valkenburg, welke plaats niet ten onrecht de parel van Limburg wordt genoemd Deze tocht wordt georganiseerd op de woensdagen: 12 juli, 19 juli 26 juli en 2 augustus. Op de vrijdagen 7, 14, 21 en 28 juli en op 4, 11, 18 en 25 augustus reist men naar Giethoorn, het Nederlandse Venetië. Tijdens deze tocht kan men een indruk opdoen van Staphorst (klederdrachten) en de Noord-Oostpolder. De indrukwekkende finale van de Nijmeeg se Vierdaagse, die altijd enorme belang stelling trekt, en welke een feest voor het oog is, wordt gehouden op vrijdag 2,8 juli. Ook de O.A.D. zal er met meerdere bussen present zijn. Verder vermeldt het programma tochten naar Rotterdam met bezoek aan de Delta werken, naar de olievelden rond Schoone- beek met bezoek aan het Noorderdierenpark in Emmen, en een Veluwetoeht. Wat de buitenlandse trips betreft een tocht naar het beroemde Königswinter maakt altijd veel indruk, evenals de Sauerland- tocht, met bezoek aan Dortmund en de West- faalse hoofdstad Münster. Verder kan men met Ce O.A.D. een dag tocht maken naar het Bergische Land en naar Tecklenburg, Bad Rothenfelde en Osnabrück. I Naar Ennepe, Ruhr, naar Tecklenburg- Bergland-Münster, naar Porta Westfalica, waar men kennis maakt met een fraai berglandschap. In de fraai verzorgde reis gids, Reizen verruimt Uw blik, krijgt men een indruk van een veelheid van meer daagse 'grote vakantiereizen, tegen populaire prijzen. Ter gelegenheid van de 50ste verjaar dag van Z.K.H. de Prins der Nederlanden werd donderdagavond in het Volkspark een muziek en zangavond georganiseerd, die in het teken stond van de groots opgezette propaganda voor het Anjerfonds. Aan deze amusementsavond werd mede werking verleend door diverse plaatselijke verenigingen. Op het grote gazon gaf het drumbandcorps van de muziekvereniging „Wilhelmina" een show. De Lucky Stars, een muziekensemble liet een aantal populaire melodietjes horen ter wijl het Kinderkoor o.l.v. mevr. Lugtigheid de (meest jeugdige) aanwezigen op di verse leuke liedjes vergastte. Het muziekcorps „Wilhelmina" liet opge wekte marsmuziek horen en ook de Tanim- barezen bleven niet op een afstand. Zij lieten door hun muziek duidelijk hun aan hankelijkheid aan het koninklijk huis zien. Burgemeester C. B. T. Landweer, die 'n ]<;prt woord sprak wees op het nut van 't Prins Bernhardfonds en het z.g. Anjerfonds nadat hij eerst het ontstaan van dit fonds had geschilderd. De premier van Katanga, Tsjombe, die is vrijgelaten na twee maanden gevangen te heb ben gezeten, is uit Leopoldstad aangekomen in zijn hoofdstad Elisabethstad. Foto: Politie of geen politie, op het vlieveld werd Tsjombe door enthousiaste aanhangers op de schouders genomen.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 5