Om onderzeeboot-bestrijding draait alles bij de Nederlandse marine DRIELEDIGE TAAK VAN NEDERLAND IN DE NAVO nr*r &.-■ POLOVER. DE MORS ONTPLOOIT GROTE ACTIVITEIT Een zevental: kans op kampioenschap Pracht handen Tube95ct Hamea-Gelei POLOCLUB „DE MORS HAD GEEN SUCCES Voetbalcompetitie pupillen Vrijdag 23 juni 1961 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Sp* „Ga eens na 3000 koopvaarders Drie manieren Onderscheppen Snel, ver en altijd -> «CiK mma „EXCELSIOR" ORIÊNTERINGSRIT PER FIETS „Slechts" defensief En ook overzee V? - j w DEN HAAG „Er wordt door de ma rine zelden een oefening gehouden, waar van niet een belangrijk deel draait om on- derzeebootbestrijding. Het vliegkampschip Karei Doorman, de fregatten, de onderzee bootjagers, de helikopters en de Tracker S-2-F. vliegtuigen - alleen de twee kruisers, de mijnenvegers en wat kleinere schepen niet - hebben een functie in de taak van de Koninklijke Marine, welke voor de NAVO de hoogste prioriteit heeft: bestrijding van het onderzeebootwapen van de tegenstan der". Met deze woorden wil overste J. A. Lawson - hoofd van de sectie onderzeeboot- bestrijding van de Marine-staf - benadrukken wat hij juist tevoren zei: „Er is voor on ze marine niets belangrijker dan de be strijding van onderzeeboten. Daar draait al les, bijna alles om!" Overste Lawson heeft bijna twintig jaar, ervaring in het vak onderzeebootbestrijding en wanneer hij vertelt dat een vijand on der water wel een van de meest gevaar lijke is, dan is dit meer dan alleen maar een theoretische opmerking, want het ge vaar in zijn volle (onzichtbare) gedaante kent hij uit de laatste oorlog in de Atlantische wateren en uit de Middellandse Zee maar al te goed. In zijn smalle pijpela-kamer in het ge bouw van de Marine-staf aan de Lange Vijverweg, waar een kaart van de wereld zeeën één van de lange wanden beslaat, draait hij niet om het probleem van een mogelijke oorlog met Rusland heen; hij zegt: „De Sovjets beschikken over 450 tot 500 onderzeeboten, de meesten van het oce aantype, schepen met een enorme actie-ra dius. Deze kunnen van Moermansk uit een gebied bestrijken over de Atlantische Oce aan tot de lijn Florida-West Afrika. Deze onderzeeboten varen reeds nu in vredestijd al dikwijls ergens op de Atlantische Oceaan, zij kruisen door de Oostzee en de Zwarte Zee. Zij kunnen zich overal bevinden in het Verre Oosten. In ieder stukje zee kunnen ze in tijd van oorlog onze koopvaardijvloot aanvallen en overal moet het westen dus in staat zijn het kwaad te keren". Een brokje van de NAVO-strategie komt er op neer dat de uitgangen van de Oostzee en de Zwarte Zee moeten afgegrendeld. In de Oostzee ligt hier het werk vanzelfspre kend voor de Deense marine, terwijl Turkije en Griekenland hun taak in het gebied van de Zwarte Zee, de Bosporus en de Darda- nellen vinden. Overste Lawson verzamelde in de afge lopen jaren nogal wat cijfers. „Ga eens na", zo zegt hij, „wat Duitsland in de af gelopen oorlog presteerde. Hitier begon met 57 U-boten, waarvan er 20 tot het oceaan type behoorden. In de jaren tussen 1939 en 1945 zag Duitsland kans er 1100 stuks bij te bouwen. Dat komt neer op een produktie van 10 tot 15 per maand. In de oorlog gin gen er 852 verloren, maar... 14,5 miljoen bruto register ton aan geallieerde schepen boorden deze onderzeeboten in diezelfde pe riode in de bodem. Waartoe zou Rusland dan wel niet in. staat zijn?" Als er een oorlog komt, zelfs al wordt het een massa-vernietigingswereldoorlog, maar ook als het wat men tegenwoordig eufemis tisch noemt een conventionele oorlog of een conflict wordt, dan is de beslissing van het gevecht ter zee voor de NAVO van door slaggevende betekenis, want ook in een der gelijk geval blijven de NAVO-landen voor de handhaving van hun economisch bestel en hun militaire kracht volledig afhanke lijk van de koopvaardijvloot. Die vloot van civiele schepen, die militair gezien als enkeling zo zwak zijn, vertegen woordigen als geheel een ontzaglijk offen sief potentieel, die moeten blijven varen en hiervoor moet de marine zorg dragen. De marine van de vijand, zijn onderzeeboten, zullen trachten dat machtige koopvaardij- geheel zoveel mogelijk schade te berokke nen, want dit zal voor de verdere oorlogs voering elders zijn nadelige gevolgen heb ben. Dagelijks zijn er nu alleen al in de omgeving van Europa 570 grote en 750 kleine koopvaardijschepen op zee en in de West- europese havens liggen er gemiddeld per dag zo'n 1700 te laden of te lossen. Van daag de dag zijn dus een 3000 koopvaarders een direct of een potentieel doel voor een vijand die plotseling uit alle kracht zou kun nen toeslaan. Realiseert men zich dat gemiddeld per maand 2000 koopvaardijschepen de Atlan tische oceaan moeten oversteken om de voor West-Europa benodigde invoer uit het Ame rikaanse rikaanse continent gaande te houden; dat 60 pet van alle goederen die Nederland impor teert voor de directe instandhouding van onze welvaart per koopvaardijschip moeten wor den aangevoerd: 60 miljoen ton gewicht per jaar ter waarde van miljarden guldens en ziet men dat er bovendien per jaar 35 mil joen ton gewicht aan goederen in Neder landse havens wordt gelost door koopvaar dijschepen voor doorvoer naar het achter land, dan temeer zal men overtuigd raken van de noodzaak van het bestaan van een wapen dat de belager van een dergelijk le vensbelang zal kunnen vernietigen. Als er dan een conflict uitbreekt, dan zal het onderzeebootgevaar op drie manieren worden aangepakt. De vijandelijke havens zullen worden ge blokkeerd. Geallieerde onderzeeboten zul len er op de loer liggen om uitgaande, maar vooral ook in de basis terugkerende vijandelijke onderzeeboten te vernietigen. Getracht zal worden de bases van de vijand te vernietigen. Men noemt dit de aanval op de bron. Dit kan gebeuren met intercontinentale projectielen, die bijvoor beeld gelanceerd kunnen worden door een onderzeeboot. De Amerikaanse atoomonder zeeboten beschikken met hun Polaris-raket- ten over een dergelijke mogelijkheid. Met alle beschikbare onderzeebootbestrij dingsmiddelen zal men trachten de schepen die op oorlogspad zijn, in de open oceaan en in de kustwateren te onderscheppen en Hr. Ms. oiiderzeebootjager Gelderland, een van de acht jagers uit de A-klasse (de marine heeft er verder nog vier in de iets grotere B-klasse) die zwaar be wapend met o.a. raketdieptebommen en met een snelheid van 32 zeemijlen per uur konvooien beschermt, onderzeeboten opspoort en zo mogelijk vernietigt. te vernietigen, voordat zij onze koopvaar dij kunnen aanvallen. Die derde manier van onderzeebootbe- strijden is die, waar de Nederlandse mari ne zich mee bezig houdt. De twee nieuwe - en nog maar kortgeleden in dienst gestel de onderzeeboten van het Dolfijntype zijn speciaal voor dit opsporingsdoel ontworpen en ook de op het programma staande nucleai re onderzeeboot zal voor deze functie wor den ingezet. Overste Lawson maakt een gebaar hele maal naar boven op de kaart aan de muur. „Daar, tussen Groenland en de Faroer ligt een strategische barrière, waarin de Ne derlandse onderzeeboten zijn opgenomen. In een zeegebied waar het meestal stormt zul len NAVO-onderzeeboten er voor moeten zorgen dat Russische onderzeeboten, nader bij sluipend diep onder water, zelfs onder de ijscap van de poolstreek door, niet in de nabijheid van West-Europa kunnen ko men om er de militaire objecten, de in dustriekernen en de handelsvloot te bela gen". Maar niet iedere onderzeeboot van het hamer-en-sikkel-land zal in het net van de NAVO-onderzeeboten gevangen kunnen wor den. Er zullen er beslist verscheidene door kunnen glippen en deze zullen in volgende stadia onderschept moeten worden. „Het ligt voor de hand", aldus overste Lawson, „dat in het geval van het con ventionele incident, de niet gesnapte onder zeeboten koers zetten naar de drukke scheep vaartroutes om daar hun slag te slaan. En tegen de vijand in opmars richt zich de tweede fase van de onderzeebootbestrijding door Nederland. Dan komen de zeer mo biele onderzeebootbestrij dingsj achtgroepen in actie. Deze groepen worden gevormd door een vliegkampschip met helikopters en vlieg tuigen aan boord en een aantal onderzee bootjagers. En zo'n vliegkampschip is de Karei Doorman met zijn Sikorsky S 58 helikopters en Tracker S-2-F vlieguigen en de jagers zijn de snelle vaartuigen van de Holland- en Frieslandklasse. Zo'n jachtgroep moet er zorg voor dragen dat de vijandelijke onderzeeboot geen lucht krijgt van de dan reeds zwaar bewaakte koopvaardij-konvooien. Dat betekent dus dat de jachtgroepen snel en over grote af standen ononderbroken moeten patrouil leren, dag en nacht en bij iedere weers- omstandigheid. Daarom werd de „Doorman" o.a. verbouwd, zodat het schip thans de mo gelijkheden voor het vliegen van de toe stellen bij nacht biedt. Het belangrijkste van zo'n jachtgroep is dat alle onderdelen volledig gecoördineerd kunnen werken. Zelfstandige operatie van de vliegtuigen of de jagers is onvoldoen de, constant moet er contact zijn tussen alle onderdelen van de jachtgroep en in samenwerking met elkaar moet men tot een zo snel mogelijke lokalisering van de vijand en zijn vernietiging komen. Logischerwijs volgt direct de vraag: Maar op welke afstand kan men met de huidige middelen, bijvoorbeeld aan boord van een jager, reeds een onderzeeboot waar nemen? Het antwoord van de overste Lawson is «i ijïS5<SSwStess Het grootste schip van de Koninklijke Marine, Hr. Ms. Vliegkampschip Karei Door man, reeds dertien jaren in de vaart, en kele malen vernieuwd en hierdoor steeds geschikt gebleven voor de taak: onderzee bootbestrijding. Op deze foto staan nog schroefvliegtuigen aan dek. Deze werden vervangen door de Scehawk-straaljagers wel ke onlangs de „Doorman" hebben verla ten. De Doorman is thans alleen wat vlieg tuigen betreft uitgerust met de Grumman Tracker S-2-F (inzet) en Sykorsky S-58 he likopters, beiden onderzeebootbestrijders bij uitstek. De polovereniging de Mors ontplooit nog steeds een grote activiteit, en het is verheu gend, dat men van supporterszijde zulk een grote belangstelling toont voor de verrichtin gen van de jonge Rijssense vereniging. De resultaten van het herenteam zijn zeer be vredigend en zelfs is de hoop op het be halen van het kampioenschap opgevlamd, weten te bereiken werd bewezen in de wed- Dat men reeds een behoorlijk peil heeft strijd tegen de Bornse polovereniging Heidel- berg, welke vereniging 2 klassen hoger speelt, dan de Mors. Desondanks wisten de Rijs- senaren een gelijk spel in de wacht te slepen. 't Damesteam kon tegen Heidelberg niet tot een bevredigend resultaat komen, hoe wel het begin van de wedstrijd op goed peil stond. Een tekort aan uithoudingsver mogen was ook nu de reden, dat men het onderspit moest delven. De Bornse da mes wisten de stand geleidelijk in haar voordeel op te voeren tot 70. Ook het 2e damesteam dat haar le wed strijd speelde, ging tegen een team van Heidelberg Borne ten onder. Ondanks de goede geest in dit team moesten het 2e ook met een nederlaag genoegen nemen (2-4). Het 2e heren team had een voortreffelijke start en het was Walstra, die de Mors aan een voorsprong wist te helpen. De rust ging in met 11- Na de rust kwam tot uiting, wat routi ne betekent. Er werden enkele fouten ge maakt in de achterhoede, die de Bornse club wist af te straffen. Bome wist te winnen met 42. Het le zevental ging voortreffelijk van start, men ontplooide veel actie en er werd goed samenspel te zien gegeven. De rust ging in met 22. Na de rust was 't initiatief aan vankelijk voor de Rijssense zwemmers, die vlak achter elkaar 2 doelpunten wisten te scoren. Toen bleek, dat de Mors mentaal goed is ingesteld. Men wilde een eervol resul taat behalen en men speelde nu en dan als 't ware boven zijn krachten. Dat bleek dui delijk, toen Borne niet alleen de achter stand had weten in te lopen, maar zelfs een 5-4 voorsprong had weten te nemen. In een laatste offensief was het Hans Brouwer, Advertentie Vorige week zaterdag speelde Excelsior de eerste van een serie oefenwedstrijden ter voorbereiding op de competitie. Als eerste tegenstander ontving rood-wit het Hengelose B. W. O., waarvan met 2—1 werd gewon nen. De Rijssense ploeg is aangevuld met enkele goed spelende junioren en ongetwijfeld zal met een weinig overleg en inzicht weer een hechte formatie gecreëerd kunnen worden zoals die ook bestond voor de pechperiode van vorig jaar. De wedstrijd van zaterdag jl. stond voor de thee op behoorlijk peil, doch na de rust werd er spel van mindere kwaliteit ver toond. Hieraan zal de temperatuur wel niet vreemd zijn geweest. De B.W.O.-ers scoorden ver in de tweede helft, nadat Excelsior voor de rust reeds met 2-0 leid de. Voor zaterdag 24 juni a.s. staat de neder laagwedstrijd tegen Vroomshoopse Boys op het programma. De roodwitten vertrekken om 3 uur vanaf het Schild, terwij! de wed strijd aanvangt om vier uur. Een overwinning zit er zeker voor de Rijssenaren in, doch of deze er uitkomt valt nog te bezien. Wel hebben de Vroomshopers reeds enkele flinke nederlagen geïncasseerd, en zullen zij zaterdag met groot elan de strijd tegen Ex celsior aanbinden. Met betrekking tot het oefenprogramma kan worden medegedeeld dat Excelsior in de Mors de volgende wedstrijden voor de competitie zal spelen: 1 juli Excelsior I tegen Hengelo I 12 augustus Excelsior I tegen E. Boys II 19 augustus Excelsior I tegen Heracles II 26 augustus Excelsior I tegen Tubantia II. die de eer wist te redden en met een goed schot de stand op 55 wist te brengen. De junioren moeten nog veel oefenen. Dat bleek in de beide wedstrijden die dins dagavond gespeeld werden. De dames as piranten A speelden tegen Z.P.H.C. uit Enschede en verloren met 30. Er zit na enkele wedstrijden al duidelijk ver betering in het spel. De adspiranten B verloren met 30. Vooral hier moet aandacht worden besteed aan de zwemtechniek; er wordt nog onvol doende snelheid ontwikkeld. Niet minder dan 3 zeventallen van de polo vereniging „De Mors" hebben gistervand een uitwedstrijd gespeeld. Geen der teams kon het helaas tot een overwinning brengen, hetgeen natuurlijk geen schande is, omdat men nog' maar zulk een korte tijd gelegenheid heeft ge had onder goede leiding te treainen. De nood zaak van deze training wordt door deze ne derlagen uiteraard duidelijk geaccentueerd. Vooral grote aandacht dient te worden be steed aan de zwemtechniek en de balbehande ling, want in alle 3 wedstrijden schoot men juist daarin te kort. Het damesteam speelde in Borne tegen het 2e van Heidelberg. Men kwam in een nieuwe opstelling uit met o.a. mej. Boxem als keepster, die goed werk heeft verricht. Echter kon zij niet vookomen, dat „De Mors" met een 4-0 nederlaag naar huis werd gestuurd. Het jongens A-team ging naar Enschede, voor een wedstrijd tegen Z.P.C.H.. Het enige optimistische was het goede keeperswerk van Dick Eshuis, die zeker schijnende doelpunten wist te voorkomen. Ook dit team moest echter een 4-0 nederlaag tegen Enschede incasseren. Nog slechter verging het het jongens B-team, dat tegen de Whee uit Goor geen schijn van kans had Met 7-0 gingen de knapen van „De Mors' ten onder. De pupillencompetitie, waaraan werd deel genomen door Rijssen Vooruit, Excelsior (2 elftallen) en Sportclub Rijssen, is een sportieve krachtmeting, geworden, waar aan de jeugdige voetballers veel plezier hebben beleefd. Het A. elftal van Excelsior heeft zich de sterkste getoond en neemt de le plaats in met 3 punten voorsprong op Rijssen Vooruit. De 3e plaats was voor Sportclub Rijssen en de 4e voor Excelsior B. Het vorig jaar is met deze competitie begonnen. Jongens van 8 tot 12 jaar mo gen aan deze wedstrijden deelnemen, en dat het een goed initiatief is geweest, be wijst de toeloop van nieuwe leden bij ver schillende verenigingen. De winnaar van het toernooi kreeg een draagmedaille aangeboden. De competitie heeft een spannend verloop gehad en het enthousiasme van de voetballende jeugd heeft de initiatiefnemers veel vreugde be zorgd. Men heeft het voornemen het volgende seizoen weer een soortgelijk toernooi te or ganiseren. In samenwerking met de BDO organiseer de de afdeling Notter-Zuna-Rijssen van P.J.G.O. voor hun leden een oriënteringsrit per fiets in de omgeving van Rijssen. De start was bij 't café Derksen op het Veer, terwijl de finish was aan de klokken- dijk. Het prachtige weer om te hooien was waarschijnlijk wel de oorzaak dat de deel name niet groot was, wat wel jammer was, gezien de mooie route welke door de organisa toren was uitgezet. De voornaamste prijswinnaars waren: 1. J. Rotman en J. Mensink 44 straf punten. 2. mej. Leidi Boode en mej. Gerda Klein- jan 45 strafpunten. 3. Mevr. G. Westra-Baan en mej. H. Wes- tra en de heer W. Hiek 63 strafpunten. In 't café Derksen reikte de voorzitter van de P.J.G.O. na afloop de prijzen uit, waarbij hij dank bracht aan allen die had den meegewerkt aan het welslagen van deze rit. voorzichtig, want het gaat hier om vanzelf sprekend een streng geheim gegeven. „In de tweede wereldoorlog was detectie van een onderzeeboot op 2000 meter een heel mooi resultaat. Met de huidige sonar-appa- ratuur, die o.a. bij Van der Heem N.V. steeds wordt verbeterd, bereiken wij nu en zeker in de toekomst een veelvoud van de ze afstand. Hoeveel maal die afstand wil de de heer Lawson niet zeggen, maar de nadruk bij het woord veelvoud lag wel sterk op veel. De laatste barrière tussen vijandelijke onderzeeboot en het konvooi wordt ge vormd door het escorte, door Nederland ge leverd aan de NAVO in de vorm van de fregatten van de Piet Hein- en Van Amstel- klasse. Deze schepen hebben „slechts" tot primaire taak er voor te zorgen dat het konvooi behouden en op tijd de haven van bestemming bereikt. Zij hebben een defensie ve taak en de vernietiging van een onder zeeboot is voor déze schepen dus eigenlijk maar een bonus. Echter, in de laatste oorlog bleek dat de meeste Duitse onder zeeboten werden vernietigd door.... de es cortevaartuigen. „Dit is ook logisch", zo redeneert overste Lawson, „want als men een rat wil vangen zet men de val uiteraard zo dicht mogelijk bij het lokaas en niet tientallen meters ver der op. Past men dit simpele voorbeeld toe op de onderzeebootbestrijding dan volgt dat men nabij de konvooien de meeste „kills" mag verwachten. Dit impliceert natuurlijk niet dat men „de rat", i.o. de onderzeeboot niet te voren behoorlijk moet afmatten teneinde het vangen of doden te vergemak kelijken. Zo ziet men dat de Karei Door man-jachtgroep en de escortes van het kon vooi een „team" vormen. De eerste mat de vijand af, doodt hem zo mogelijk, en de tweede vormt tenslotte een laatste bar rière die mocht de eerste falen het werk voltooit. In het geheel van de onderzeebootbestrij ding past ook het werk langs de kust, met de fregatten van de Wolf klasse en de pa trouillevaartuigen van de Queen Wilhelmi- na en Balderklassen en de maritieme ha- venverdedigingsorganisatie. „Het gevaar van de vijandelijke onderzeeboten voor de Nederlandse kust wordt minder groot geacht vanwege de natuurlijke bescherming in de vorm van zandbanken, maar, „zo vertelde overste Lawson, „De Russen beschikken ook nog over een niet te verwaarlozen aantal kleine onderzeeboten van zo'n 250 ton en dus zijn kustkonvooi- en havenbescherming' beslist noodzakelijk. Ook buiten het NAVO-territor heeft de Nederlandse marine haar taak op het ge bied van de onderzeebootbestrijding te ver vullen. Op Curacao is een Tracker S-2-F squadron gestationeerd, ter bestrijding van de olieraffinaderijen en de tanksche pen. En in Nieuw Guinea moeten, zo meen de overste Lawson, de drie fregatten die daar gestationeerd zijn zeker gehandhaafd blijven, want Indonesië beschikt thans ook over Russische onderzeeboten, die slechts met de modernste apparatuur te detecteren en aan te vallen zijn. Voorts heeft men in dit gebied een squadron opsporingsvlieg tuigen, dat spoedig door de veel betere P2V7 Neptune type vliegtuigen zal wor den vervangen en uiteraard een maritieme havenverdediging.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3