R~I«J"aSaS JtvN buiten de wallen FILM •nieuws De hele Bouwstraat stond op stelten TOMADO MARLEY TEGELS WESSELS' Houtwinkel NET MEISJE COUPONS VOOR JURKEN Stoffenhuis TEN H0VE-SMIT Fa. Smit in de Walstraat kreeg gemoderniseerde zaak AANGIFTE LEERLINGEN Neutrale Kleuterschool WESSELS - Bouwstraat 29-31 Schenk D. te Morsche uw vertrouwen en het zal u niet berouwen. VAKANTIE-DAGTOCHTEN PARKGEBOUW - RIJSSEN Pearl Harbour - Hiroshima Als de dauw hangt komt er regen W. A. ter Harmsel en Zn. Wegens vakantie gesloten! PENNINGS Wierdensestraat Voor een HYPOTHEEK naar BEREND VAN HEEK! Gemeente Rijssen hulp bij de straatmaker 'T HOEDENHUIS Heerlijk Cake-Krentenbrood KLEIN HORSMAN Heden coupons ver beneden elke prijs o.a. 31|2 meier voor \3*50 31|2 meier voor f 5.50 31|2 meier voor f 6*75 enz. «nz. Vrijdag 23 juni 1961 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN MELKHANDELAREN BOUWEN SPOELLOKAAL PEARL HARBOUR - HIROSHIMA ALS DE DAUW HANGT KOMT ER REGEN kinderwagens wandelwagens kinderstoelen en boxen Nu kunt u sneller èn lekkerder èn gezonder koken met de De wijn, uit de wijnhandel. De Gouden Hoorn, was in de Bouwstraat gearriveerd en ook betaald. En verder kon het de Bouw- straters niet schelen of de Tip de origi nele erfgenaam was of niet. De laatste was een der hunnen en wel zo vrij als een vogel, maar toch een goed Rijssenaar, dit had burgemeester Mosterd nog verteld aan de Antwerpse notarisklerk. Jannes Mos terd had zijn niendeur geweldig versierd en ter ere van het grote festijn in de Bouw straat de vlag op de mesthoop gezet. Jannes Mosterd had de klerk van Wisgal- gen toegevoegd dat de Rijssense Tipkop de enige erfgenaam moest zijn. Het kon allemaal waar wezen, dat er nog meer Tipkoppen in het land waren dat wilde Mosterd niet tegenspreken maar de Tipkop van Rijssen was de enige echte Tipkop, al het andere was namaak. De notarisklerk verklaarde dat hij niet weer naar Antwerpen afreisde, voor het ten on rechte naar Rijssen verzonden geld weer terecht was. Burgemeester Mosterd, bracht de klerk aan het verstand, dat men die dag voor het regelen van dergelijke akke fietjes geen tijd had. Er was feest in Rijs sen. De wijn arriveerde. De Tip had het zon dagse pak aangetrokken van Biddejan, de koster. Want men kon in die dagen niet zo maar de winkel in lopen om een pak te kopen. De enige Rijssense kleermaker de Kwikstaart, had er een maand voor no dig om een nieuw kostuum te maken. Dus de Tip was netjes gekleed en Mestwillem ook. De laatste had een zuinige en heldere vrouw die alles bij elkaar hield. Mest Wil lem had de stortkar versierd, de Tip moest plaats nemen en viermaal werd de rijk aard van Rijssen door de Bouwstraat ge reden onder luide toejuichingen van de be volking. De wijn uit Deventer stond bij Snoekjantje op de deel. Snoekjantje stond goed aangeschreven bij de Vrouwe, van Be vervoorde. De Snoek, ja dat moest nog verre familie zijn van de hoge vrouwe, maar daar zweeg men liever over, maar een feit was, dat dè Snoek op de Bevervoorde een flinke pot kon breken. De Snoek kondigde aan, dat bij Mest Wil lem alles gereed was voor het feest. De Tip kreeg de ereplaats. Toen al het volk uit de Bouwstraat met passen en meten op de deel was geperst en de Snoek de eerste wijnglazen vulde kwam de notarisklerk van Wisgalgen het geld terugeisen van de Tip kop, doch deze begon flink te schelden en te razen. De klerk wilde de wijn in beslag nemen, maar de Snoek sloeg hem een fikse bloedneus. De klerk riep om de politie maar bur gemeester Jannes Mosterd eiste dat de Ant werpenaar zijn bek moest houden, hij was hier in Rijssen, waar uitsluitend nette men sen woonden en niet zulk bocht als in Ant werpen. De klerk riep om de schout, en de schout kwam. De Antwerpenaar eist van de Rijssense Schout, dat de wijn uit de Gou den Hoorn in beslag genomen moest wor den. Is hier wijn? vroeg de Schout, de Snoek haastte zich de schout een glas aan te bie den. Dat is goede wijn riep de schout en die blijft in Rijssen. De Antwerpse notarisklerk trok het mes, en hij dreigde iedereen te zullen doodste ken, wanneer hem de onrechtmatige erfe nis die de Tipkop gekregen had niet ter stond werd terug betaald. De klerk zwaai de vervaarlijk met het mes en de hard loper, de Kateker, snelde naar de Be vervoorde om de hoge Vrouwe te vragen wat men doen moest met de notarisklerk van de Keizerlijke notaris van Wipgalgen, Ransel de bedrieger Rijssen uit gebood de hoge Vrouwe. Zij was nog onkundig van hetgeen er met de erfenis was voorgeval len. De Bouwstraters stroopten de mouwen op en trokken het mes, dat deed men voor eeuwen terug om de haverklap. Juist op het moment dat men toe wilde slaan ver scheen Gaaike de marketenster bij Mest- Willem op de deel, zij zocht haar lieve Tipkop. Toen zij hoorde dat de laatste nog geen cent van de erfenis had gezien bekoelde haar liefde en papte zij aan met de nota risklerk. De atmosfeer was zeer gespan nen en Jannes Mosterd de burgemeester gaf bevel de notarisklerk bij Mest- Willem de deur uit te gooien en de stad uit te ja gen. Gaaike vond het een gemene streek. Dit wekte zo de woede van de Bouwstra ters op dat zij met de Antwerpse klerk ook Gaaike buiten de poorten joegen en daar na vierde men uitbundig feest. De volgen de dag kwam de kater. De Tip, Mest Wil lem, de Snoek, Vinken Willem de vedelaar en Jannes Mosterd de burgemeester moes ten op de Bevervoorde komen om de hoge vrouwe uit de doekjes te doen hoe het eigenlijk zat. De Tip verklaarde waarheidsgetrouw dat hij van de erfenis nog geen cent had gezien. Toen moest de postmeester komen, deze vertelde dat de stadsbetaalmeester het geld gehaald had. De ze verklaarde weer op zijn beurt, dat hij met het geld de schulden van de Tip betaald had. Nou, dat liet de hoge Vrouwe zich niet wijs maken, maar zij verklaarde dat zij met zulk een knoeiboel niets te maken wilde hebben. Na een paar dagen schoof men de schuld op de TIP. In Ant werpen zat ondertussen de Keizerlijke notaris van Wipgalgen niet stil. Hij hoorde Gaaike uit over de Tip en de toestand in Rijssen, maar Gaaike een slimme feeks, streek de heer van Wipgalgen zolang onder de kin tot de goede man helemaal weg van haar was. Gaaike kwam te weten, dat de nota ris er niet voor voelde om de hele erfenis aan een pierewaaier als de Tip over te maken. De notaris stelde Gaaike voor om terug naar Rijssen te reizen om daar te proberen om de Tip mee te lok ken naar Antwerpen. Daar kon de Rijsse naar om de een of andere reden gemakkelijk opgehangen worden. Smeerlap, dacht Gaaike maar ze kreeg reisgeld mee en keerde naar Rijssen terug. Gaaike was goed uitgeslapen, zij dacht bij zichzelf in de Bouwstraat jagen ze mij weg, ik moet de vrouwe van Bevervoorde zien te spreken. En op èen avond klopte zij aan bij het propere huisje van de Snoek. De Snoeken wilden er juist onderschieten en de heer Snoek liep in zijn onderbroek en vrouw Snoek in haar rood baaien rok. Wie is daar snaauwde de heer des huizes, goed volk! fluisterde Gaaike. Man, het kan een heks zijn, doe niet open smeekte vrouw Snoek, maar de baas stond onder de hoge bescherming van de Vrouw van Bevervoor de, dus trok hij de houten afsluiting van de deur, opende deze, en het kaarslicht viel op het mooie gelaat van Gaaike. Mens wat moet je? riep de Snoek, ten hoogste verbaasd Gaaike weer te zien. Laat mij even binnen smeekte Gaaike, ik moet U wat vertellen. Zorgvuldig sloot de Snoek de deur weer af, en daar zaten ze met hun drieën in de kamerkeuken bij een kaars. Het echtpaar Snoek luisterde met open mond naar het trieste verhaal dat Gaaike ver telde. Zij wilde graag de volgende dag de hoge Vrouw spreken, die kon alles doen, want zij was almachtig in Rijssen en Gaaike wilde graag een verblijfsvergunning hebben voor een week om de Tipkop te redden. De Snoek geloofde er niet veel van maar hij was menselijk genoeg om Gaaike voor een nacht onderdak te verschaffen. De vol gende morgen al bij tijds maakte de Snoek zijn opwachting op de Bevervoorde. Hij werd onmiddellijk toegelaten en hij kreeg een vrijbrief mee voor Gaaike zodat zij onge hinderd op het kasteel kon komen. Groot was de volgende morgen de verbazing van de standsdienders die Gaaike buiten de poorten wilden zetten, de verbannene, de schandsteen draagster bevond zich weer te Rijssen en nu met permissie van de Vrouw van Bevervoorde. De burgemeesters klaagden er over te gen de jonker die op Brandlicht woonde, maar de jonker haalde de schouders op. Moeder is machtig vertelde hij de burge meesters. Zij tart de bisschop, veegt met de Drost van Twenthe om zo te zeggen de straat aan, kortom zij is de godin van Rijssen en voegde hij er gemelijk aan toe wat moeder doet is welgedaan. Gaaike kwam op het kasteel en vertel de van de slechtheid der Antwerpenaren. De hoge vrouwe keek Gaaike onderzoekend aan, loog deze lichtekooi of sprak zij de waarheid. In ieder geval kreeg zij veertien dagen verlof om in Rijssen te blijven. De zaak moest onderzocht worden. Maar al was de hoge vrouwe dan mach tig, de eendracht van het Rijssense volk was machtiger. In ieder geval Gaaike pro beerde andermaal de Tip voor zich te win nen. Maar dat lukte niet, de bewoners van de Bouwstraat hadden de Tip gewaarschuwd dat ze hem de hersens in zouden slaan wan neer hij zich meer met Gaaike op straat vertoonde. In het schoutambt Hellendoorn woonde de ridder vrouwenjager jonker Al- bert van den Reve. Een zijner bedienden maakte hem op de mooie Gaaike attent. Het was op de tien de dag dat de marketenster eenzaam door de straten van Rijssen liep. Het was op de Haar dat de jonker van den Reve haar zag. Na een onderhoud van een kwartier zat Gaaike achter de ridder op het paard en in volle galop verdween de ridder met zijn buit. Dit was voor Rijssen een slecht teken. Want de jonker van den Reve' kan Rijs sen een hoop last bezorgen, want hij had in deze omgeving vele landerijen liggen. De Tipkop liep met wraak rond, hij vond in Rijssen 'geen geho^ mëer bij het volk. Zijn geld dat hij nooit gezien had was op, iedereen die nog iets mét hem te ver effenen had was aan zijn trekken geko men. De Bouwstraat had een kostelijk feest gehad, en de Tip wist niet beter te doen dan de licht opvlammende jonker van de Grim berg heel veel lelijks in de oren te blazen over het volk van de stad Rijssen. De Jon ker van de Grimberg nam de Tipkop als eerste bediende in dienst, ook al om de ho ge vrouwe en stad Rijssen de pest in te jagen. De heer van de Oosterhof klaagde tegen Grimberg over de vergaande bazigheid van de vrouwe van Bevervoorde, en als derde in de bond kwam daarbij Jonker Albert van den Reve, die werd opgestookt door de onweerstaanbare Gaaike. Vanwege de Coöperatieve Inkoopvereni- ging van melkhandelaren „Rijssen en om streken" U.A., per adres Stationsdwarsweg 15, alhier, is verzocht hen een bouwterrein, gelegen op de noord-westelijke hoek van de Graaf Ottostraat - Karei Doormanstraat te verkopen, teneinde daarop een spoello- kaal te laten bouwen, aldus B. en W. tot de raad. Dit bouwterrein is een noord-westelijk rand-hoekdeel, groot plm. 633 vierkante me ter van het perceel kadastraal bekend ge meente Rijssen, sectie G nr. 811. Bij ons college bestaat geen bezwaar tegen verkoop van het onderhavige terrein en stellen U voor bovengenoemd terrein aan bedoelde Coöperatieve vereniging te verkopen tegen een prijs van 10.- per vierkante meter (hoekperceel) door vaststelling van een daar toe bijgevoegd ontwerp-besluit, aldus B. en W. Gisteren opende de fa. G. J. Smit haar gemoderniseerde zaak in de Walstraat. Met veel voldoening kan men op het bereikte resultaat terugzien. Van de straatzijde krijgt men de indruk als of de gehele zaak één grote etalage is. De grote ramen die in dit hoekpand zijn aangebracht beant woorden volkomen aan de verwachtingen. In één oogopslag krijgt men de over tuiging, dat men in deze zaak een grote gevarieerde voorraad heeft in de veelheid van artikelen, die deze firma „voert". Op vallend groot is het aantal haarden, kachels waarvan het momenteel geen seizoen is, maar de zomer is helaas zo voorbij. Overzichtelijk opgesteld zijn ook de huis houdelijke artikelen, de gasfornuizen en de elektrische artikelen. Aan de betimme ring en verlichting is grote aandacht be steed., Wij wensen de fa. Smit veel succes. VRIJDAG en ZATERDAG de film De zevende december 1941 was een zwar te dag in de geschiedenis van de mens heid; Japan overviel de Verenigde Staten in Pearl Harbour en de grote oorlog in het Verre Oosten was een feit geworden. „In vol vertrouwen op onze strijdkrach ten... zullen wij met Gods hulp overwinnen", zei president Franklin D. Roosevelt daags na de aanval. De Verenigde Staten wonnen de oorlog - maar hoe! Strijdend in een kli maat, waaraan hij niet gewend was en te gen een vijand die zich nimmer overgaf, raakte de Amerikaanse soldaat verstrikt in een oorlog, die hij niet gewild had, in een mentaliteit, die hem volslagen onbekend was. Een vijand, die zich niet overgeeft.... zie daar hét grote probleem uit de oorlog der geallieerden tegen Japan; want de Japanse soldaat stierf liever voor zijn keizer, dan dat hij met de handen boven het hoofd uit zijn hopeloze positie tevoorschijn kwam. De film toont hoe stap voor stap het Japan se rijk benaderd wordt, ten koste van hon derdduizenden slachtoffers, die een bittere dood sterven op zonnige stranden van de paradijselijke Zuid-zee-eilandjes. Maar hoe meer terrein de Japanner verliest, hoe ster ker wordt zijn moreel. De Japanner geeft zich niet over! Hij sterft met plezier voor zijn keizer. En ook dat laat de film zien; originele opnamen uit Japan, waar men kan zien hoe de Japanner - voor wie begrippen als leven en dood anders zijn dan voor wes terlingen - leeft en sterft in brandende ste den. Nacht op nacht bombarderen de reus achtige Amerikaanse bommenwerpers de Ja panse steden. De Amerikaanse vloot ligt al voor de Japanse eilanden en de Japanse oorlogsleiders, die het gehele volk in een zelfmoordstemming hebben gebracht, wer pen hun laatste troef'op tafel: de Kamika zes. Onervaren piloten, die twee rangen om hoog gaan, worden in oude, met dynamiet beladen vliegtuigen gezet. De vliegtuigen worden - met piloten! - op Amerikaanse vliegdekschepen gestuurd, waar zij onnoe melijke schade aanbrengen. Japan heeft de oorlog verloren. Maar Ja pan geeft zich niet over! Hoe kan men een invasie beginnen tegen een land, waarvoor het eind van de wereld nabij lijkt en iedere man, ieder kind zich wil opofferen in één enorme zelfmoordpoging. Pas na het zien van deze film kan men begrijpen hoe de Japanners tegenover deze kwestie stonden. Het enige antwoord voor de Amerikaan se oorlogsleiders was: de atoombom. Wan neer in augustus 1945 de atoombom valt op Hiroshima - hoofdkwartier van het Ja panse leger - schrompelt het oorlogsmoreel ineen. Een verschrikkelijke oorlog is ten einde - en de mensheid heeft zijn zelf moordwapen ontdekt. WOENSDAG de film De hereboer en weduwnaar Germund heeft een dochter, Marit, die verloofd is met de rijke boerenzoon Mats. Marit echter, houdt van Jon, een zwervende speelman, wiens moeder lang geleden de grote jeugdliefde was van Germund. Zij had Germund echter verlaten voor Jon's vader, die ook speelman was. Toen Jon nog een klein kind was, stierven zijn ouders door een noodlottig ongeval. Wanneer Germund Marit's liefde voor Jon ontdekt, organiseert hij een drijfjacht, met het doel Jon uit de omgeving te verja gen. Maar het lukt hem niet Jon in handen te krijgen, mede dank zij Marit, die hem voor haar vader verbergt. Gedwongen door haar familie stemt Ma rit toch toe met Mats in het huwelijk te treden. Maar als zij voor het altaar staan, beseft Marit plotseling hoe groot haar liefde voor de speelman is en zij snelt de kerk uit. Samen met Jon begint zij in de uitge strekte wouden een nieuw leven. Marit's tante, Elin, een zuster van Jon's moeder, verongelukt doordat het paard voor haar wagentje op hol slaat. Op haar sterfbed laat zij haar hoeve na aan haar miskende neef. Jon, Jon en Marit kunnen nu trouwen. Nu Jon een hofstede bezit, wordt hij ook als boer erkend en in de dorpsgemeenschap opgenomen. Dan komt de dag van de jaar lijkse zalmvangst in de rivier bij de grote waterval, waaraan alle boeren uit het dorp deelnemen. Jon, niet gewend aan dit moei lijke werk, verliest bij een poging om een vastgeraakt net los te maken zijn even wicht en stort in de rivier. Snel drijft hij afin de richting van de waterval. Hij vecht voor zijn leven, omdat hij gelooft, dat dit de straf is van de watergeest voor het betoverende en magische vioolspel van hemzelf en zijn vader. Toch wordt hij nog op het laatste ogenblik gered door de enige aanwezige die de zwemkunst machtig is, n.l. Germund. Na de redding verzoenen vader en schoonzoon zich. Germund heeft eindelijk ingezien, dat hij te hard voor de jongen is geweest en hem verkeerd beoor deelde. Het doopfeest van Marit en Jon's zoon is tevens het feest der verbroedering. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Neutrale Kleuterschool aanvang cursusjaar september a.s. kan vanaf heden geschieden bij de hoofdleidster aan de school, Tabaksgaarde 10a, op iedere werk dag, behalve woensdag en donderdag van 3.30-4 uur. GROTE KEUS IN: ie Nieuwste modellen ie Lage prijzen RIJSCHOOL „IDEAAL" LESGELD f 5.50 PER UUR. GRATIS VERKEERSLESSEN. NIJVERDALSEWEG 82 RIJSSEN De nieuwe OAD-reisgids met binnen- en buiten landse dagtochten is gratis verkijgbaar bij ons agentschap SIGARENMAG. GIJSBERS, tel. 2303. JL Vrijdag 23 en zaterdag 24 juni, 8 uur Een film zoals u nog nimmer zag (DE WAANZIN VAN DE OORLOG) De ondergang van het rijk van de Rijzende Zon. Een film over de gigantische strijd tijdens de tweede wereldoorlog, in het Verre Oosten, samengesteld uit geheime Japanse archieven. Geheel Nederlands ge sproken commentaar. Toegang 14 jaar Woensdag 28 juni, 8 uur: Een machtig filmwerk vol romantiek Vervaardigd naar de gelijknamige roman van Mar- got Söderholm. Een fotografisch meesterwerk, dat u meesleept van begin tot eind. Toegang 18 jaar. T(75 geschikt voor gas en elek tra (8 mm. dikke bodem) gratis kookboek met ver rukkelijke recepten. in vier maten, -- reeds v.a. 59. schriftelijke Tornado-ga rantie. Verkrijgbaar bij: NAAM ADRES SPECIAALZAAK HAARSTRAAT 60—66 Maak nu zelf een prachtige vloer in gang, douche, WC, keuken enz met de ideale MARLEY TEGELS diverse heldere kleuren, voordelig in prijs. Tabaksgaarde 41 Telefoon 2503 van maandagmiddag tot zaterdagmorgen. Palthe goed kan gehaald, en gebracht worden. Wedstrijdformulieren inlevering voor 1 juli in de brievenbus. VRAAGT INLICHTINGEN Braakmansdijk 4 Bij het bedrijf gemeentewerken kan worden ge plaatst een jeugdige kracht, die als zal worden te werk gesteld. Diploma L.T.S., afdeling metselen, strekt tot aan beveling. Leeftijd van 15 tot 18 jaar. Salaris afhankelijk van de leeftijd, van f 92,tot f 151,per maand, exclusief verdienstebeioning en inclusief premiecompensatie. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de burge meester, binnen één week na verschijning van dit blad. GEVRAAGD voor hele of halve dagen. Wel nagemaakt, doch niet geëvenaard BAKKERIJ

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 2