VEELZIJDIGE EXCURSIE VAN OUDHEIDKAMER RIESSEN hengelo's bier PUZZLE Elektrisch licht voor gemeentelijke boerderij MUZIEK EN ZANG Burgerlijke stand jjtiim p,6MA.DE$| Kiekt eens op oewzelf Predikbeurten Duiker in de Morsweg wordt vernieuwd OPENLUCHTSPEL „IM WEISSEN R0SSEL" IN NÏJVERDAL Jaarvergadering VVV PUZZELRIT R.M.C. Ontslagaanvrage Opbrengst collerte Rode Kruis meer dan f3000.- Kleding van LICHTENBERG Algemene woningbouwver. bouwt 24 woningen Rijssense brandweer maakte uitstapje ook hier! Extra bus voor polowedstrijd Vrijdag 23 juni 1961 Jaargang 39 - No, 25 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.25 per kwartaal; voor post-abonnees 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie Enterstraat 10 Rijssen Telef 2303 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 10 cent per mm. Bij contract kot ting. mm bladzïjdè Zondagsdienst dierenartsen RijssenWierden Een opname van het slot Gemen, dat op het programma stond van de excursie van de Oudheid kamer Riessen OP VERJAARDAG VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD Gymnastiekvereniging D.O.S. gaf demonstratie in sanatorium mei en zondier zon Laai er dan ook iets van naa onze Spaarbank vliegen U wordI er beter van Coöp. Boerenleenbank „Notter Nationale Trekpaardententoonstelling WEEKBLAD VOOR RUSSEN Het is een goede traditie geworden van de Stichting Oudheidkamer Riessen, jaar lijks een excursie te organiseren onder lei ding van de bekende folklorist en oudheid kundige Jan Jans uit Almelo. Ook dit jaar was een interessante tocht uitgezocht, in samenwerking met de heer Jans, die in het Duitse grensgebied om zo te zeggen kind aan huis is. Het is merkwaar dig te ontdekken, hoe de heer Jans, praktisch in iedere stad of dorp buitengewoon op de hoogte is, van de bezienswaardigheden, van de bijzonderheden en van interessante plek jes. Daarbij gevoegd het feit dat de Al melose architect zijn gemoedelijke Twentse verhaal weet te kruiden met veel humor, dan kan vastgesteld worden, dat deze man een ideale reisgids is. Aan hem is het dan ook grotendeels te cTanken, dat de tocht zulk een groot suc ces is geworden, evenals dat voorgaande ja ren het geval is geweest. Het gezelschap, hoofdzakelijk bestaande uit leden van de oudheidkamer en een en kele introducé, stak bij Eibergen de grens over, en het eerste interessante aspect van de tocht deed zich voor in Zwillbrock, waar men een opvallend fraai kerkje uit de 18e eeuw bezichtigde, dat geheel in barok stijl is gebouwd. Dit vooral in de Achterhoek zeer beroemde kerkje, is vooral wat het interieur betreft een schitterend monument. Het or gel werd door de heer Jans volkomen te recht als een juweel beschouwd. In scherpe tegenstellinw met het rijke kerkgebouw uit Zwillbrock was de kerk in Vreden, daterende uit de 13e eeuw. Deze kerk gebouwd in Romaanse stijl, muntte uit door eenvoud, waardoor in deze kerk een bijzondere sfeer hangt, die men in de prachtige kerk in Zwillbrock min of meer miste. Verder bezichtigde het Rijssense ge zelschap in Vreden een plaatselijk museum, waarop men daar bijzonder trots is. Door de medewerking van de gemeenteraad en het gemeentebestuur is dit museum tot stand gekomen. Het museum stelt zich ten doel alles wat met de historie van het stadje te maken heeft en van enige historische betekenis is, te conserveren, en men heeft daar een prachtige oplossing gevonden. Verschillende plaatsen bij ons in Twente (ook Rijssen en Almelo) kunnen aan dit initi atief dat men in Vreden heeft genomen een voorbeeld nemen, meende de heer Jans een mening, die het overgrote deel van het gezelschap volkomen kon delen. Een in de buurt wonende bakker treedt op als beheerder van het interessante mu seum, welk werk hij met veel liefde doet. In Gemen leidde de heer Jans het gezel schap naar het fraaie slot in die plaats. Het kasteel, dat voortreffelijk is onderhou den wordt benut als jeugdcentrum. In Borken stond de bezichtiging van het kasteel Raesfelt op het programma. Een gedeelte van dit rijke slot wordt gebruikt als restaurant, terwijl de bovenverdie ping is ingericht voor vergaderingen. Hier door heeft men een goede oplossing ge vonden in het behoud van dit bekende kas teel, dat gelegen is in een fraaie omgeving. De aanwezigheid van een slotkerk en van Advertentie oplossinq voor De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts v. Doorn, Rijssen, tel. 05480- 2487. verschillende bijgebouwen wijst er op, dat de heren van Raesfelt, welke naam ook verschillende malen opduikt in de historie van de Rijssense kastelen, eertijds een grote zelfstandigheid hebben weten te scheppen. Via Wesel werd de tocht voortgezet naar Xanten, waar men de bekende dom bezichtig de. Deze dom, die in geheel Duitsland een grote bekendheid geniet heeft zwaar gele den door de oorlogsbombardementen en is nog steeds in restauratie. Met grote aan dacht volgde men het verhaal van een der gidsen bij de overblijfselen van enkele Ro meinse soldaten, die om hun (Christelijk) geloof vermoord zijn. Xanten is een belangrijke vesting geweest in het grote Romeinse rijk, waarvan het nog aanwezige Romeinse amfitheater nu een levendige getuige is. Op de plaats waar enige soldaten van het legioen uit Thebe zijn vermoord, werd later een kerk gebouwd. Veel bewondering werd opgebracht voor de domstatten in de kirk van Xanten. De terugreis ging over Kleef en Nijmegen (waar gepauzeerd werd) naar het aole Ries sen, waar men het er over eens was, dat de Oudheidkamer ook dit jaar weer ge zorgd had voor een uitermate interessant uitstapje. Herhaaldelijk is door de pachter van boer derij „De Verdeling" verzocht om aanslui ting van de boerderij op het elektrisch net aldus B. en W. tot de Raad. De kosten van het aanleggen van de no< dige leidingen zijn door de directeur van het energiebedrijf geraamd op 10.900, Naast deze kosten zullen kosten moeten worden gemaakt voor het leggen van lei dingen in het woonhuis en in de bij de woning aanwezige bedrijfsgebouwen. Deze worden geraamd op 3041, Wij zijn met de pachter overeengekomen, dat hij in het totaal van genoemde kosten een bedrag van f 4.200,- bijdraagt in de vorm van pachtverhoging, aldus B. en W. Gebaseerd op een 20-jarige 4!»2 pet annuï teit zal de pachtverhoging 320.- per jaar bedragen. Naar de mening van B. en W. is de nood zakelijkheid van aansluiting voldoende be kend en behoeft dit niet nader te worden beklemtoond. Wij mogen U verzoeken het nodige krediet te voteren door vaststelling van de bij de stukken ter inzage liggende 7e wijziging van de begroting van het bedrijf gemeen tewerken 1961, de 3e wijziging van de be groting van het energiebedrijf 1961, de 5e wijziging van de begroting van het bedrijf bezittingen 1961 en de 25e wijziging van de begroting van de algemene dienst 1961, aldus B. en W. In het kader van de Anjeractie, waarvoor ook in Rijssen een huis aan huis collecte wordt gehouden zal op 29 juni, op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard dus, in het Parkge bouw een muziek- en zangavond worden gege ven. Hieraan zal. o.a. medewerking worden ver leend door de muziekvereniging Wilhelmina, door het zangkoor van 't club- en buurthuis werk en door het bandje „The Lucky Stars". De jeugddrumband van de speeltuinvereni ging Irene zal van 19 uur tot 19.45 uur een rondgang door de stad maken met als einddoel het Volkspark alwaar voor het Parkgebouw 'n show zal worden verzorgd. - A Woensdagavond gaf de gymnastiekvereni ging D.O.S. (een dames- en een herenploeg) een demonstratie voor de patiënten van het Volks van het sanatorium. D.O.S., die een dergelijke demonsti-atie al verschillende jaren heeft verzorgd, waardoor dit optreden min of meer een traditie is ge worden, heeft een goede naam bij de patiënten van het santorium. Beide ploegen hebben uitstekend hun best gedaan, en de waardering voor het gepres teerde was groot. GEBOREN: Jelle, z.v. G. Maassen van den Brink en B. Kolkman, Leijerweerdsdijk 9, 14 juni. Aleida Gertruida Euphemia, d.v. A. Braam- haar en E. B. Geeshink, Schoolstraat 5, 15 juni; Jan, z.v. G. Voortman en J. ten Berge, Boomkamp 17, 17 juni; Egbert Jan, z.v. H. Beunk en J. Lohuis, Lentfersweg 64, 18 juni; Johan, z.v. H. Nijzink en M. Pongers, Beatrixstraat 19, 19 juni; ONDERTROUWD: Ary van der Kuy, 26 jaar, Rotterdam, Koningsveldestraat 41b en Gerritdina Aleida ten Hove, 21 jaar, Rijssen, Tabaksgaarden 50, 13 juni; Hendrik Beldman, 26 jaar, Rijssen, Mar- keloseweg 5, en Janna Rolleman, 24 jaar, Rijssen, Dannenberg 51, 14 juni; Gerrit Timmerman, 27 jaar, Rijssen J. ter Horst JHznstraat 32, en Hendrika Herman- na Slettenhaar, 23 jaar, Rijssen, Hangerad 6, 15 juni; GETROUWD: Hendrik Jan Vossebelt, 28 jaar, en Ger- hardina Johanna Harbers, 29 jaar, Rijssen, Noachstraat 10, 14 juni Berend Dinant Kwintenberg, 24 jaar, en Jenneken van den Noort, 23 jaar, Rijssen, Lentfersweg 52, 14 juni; Jan Wessels, 23 jaar en Maria Kippers, 22 jaar, Rijssen, Lentfersweg 42, 16 juni; OVERLEDEN: Jan Smalbrugge, 87 jaar, Oosterhofweg 29. Advertentie Ieder meanske hef zin hufke Boordevol met onkroed stoan, Mear doar wodt toch duur de meessen Niks of waejneg an edoan. 't Roet det loawe rusteg wassen, Vake dawwe zelfs neet zeet Det ter nog zo heel, heel vuile Rommel in oons hufke steet. Mear 't is gek, het roet biej 'n aander, Nee, det geet oons ech neet mis, En det is oons alle dage Wer opniej ne oargemis. En wat kunne wiej een drokte Ouwer 'n aander 't zinne maakng, Kuent oons niet begriepen woer asse Zo eur plichen kuent verzaakng. Is det non gin grote skaande, Wodt ezeg of wodt edach, Nee, dan hebbe wiej 't der earlke Vuile better of ebrag. 't Is mear good det neet elk meanske Vuur de platte steet eskreewn Wat' edoan hef en woer met hee In gebreke is ebleewn. Loawe toch oons eengne hüfke Skoone hooln, want dan zal bliekng, Awwe 't good weelt doon dan hew' gin Tied mear um op zied te kiekng. J. Rozendom, Rijssen. Advertentie Advertentie HUTTENWAL 31. RIJSSEN De duiker in de Morsweg, gelegen in het verlengde van de zogenaamde brandgoot dient vernieuwd te worden. Uit een onder zoek is namelijk gebleken, dat: a de bestaande duiker uit betonnen buizen van verschillende diameters bestaat; b de duiker grotendeels verzakt is; c een gedeelte van de opgegraven buizen defect is. Tengevolge van deze gebreken komen ver zakkingen van de wegbermen voor en brok kelt het gesloten wegdek af. Op grond van veiligheidsoverwegingen is daarom vernieuwing noodzakelijk. De kos ten van vernieuwing worden geraamd als volgt: a vernieuwen duiker (prijsopgaaf Krekel) 2500. b salarissen (toezicht enz.) 250. c algemene bedrijfskosten 125. Totaal 2875.— B. en W. geven de raad in overweging het nodige krediet te voteren door vaststelling van de 5e wijziging van de begroting van het bedrijf gemeentewerken 1961, alsmede van de 24e wijziging van de begroting van de algemene dienst 1961. De toneelvereniging VIOS te Nijverdal, voert in samenwerking met het bestuur van de VVV Hellendoorn-Nijverdal dit jaar een openlucht uitvoering op van het toneel spel „In het Witte Paard" (lm weissen Rössl) In Nijverdal doet men in het zomersei zoen alle moeite om de vakantie-gasten zoveel mogelijk ontspanning te bezorgen, en met een openluchtspel heeft men al verschil lende seizoenen veel succes gehad. Als de weersomstandigheden meewerken zal er ook dit jaar voor het openluchtspel van „In het witte paard" zonder twijfel veel belangstelling bestaan. De toneelver eniging VIOS heeft al een goede reputatie opgebouwd, en het feit, dat men dit sei zoen heeft gestudeerd onder leiding van de heer Jan Peters, adviseur van Overijssel van de NATU doet voor dit keer een bij zondere prestatie verwachten. Ondanks het feit, dat men de vorige zomer de weers omstandigheden tegen had boekte men toen niet minder dan bijna 8000 bezoekers. Een indrukwekkend cijfer, dat het be langrijke Nijverdalse initiatief duidelijk on derstreept. Ned. Herv. Geni. (Grote Kerk) 9.30 uur ds. J. Groenenboom van Lopikerkapel, 15.00 uur ds. van Tuiji (Bed. H. Doop). Westerkerk: 9 uur en 10.45 ds. Kool, 19.00 uur ds. Groenenboom. Elzen: 10 uur ds. van Tuiji. Ger. Gem. (Noorderkerk) 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ger. Kerk (Boomkamp) 9.30 uur en 15.00 uur ds. Brinkman. Oud Ger. Geni. (Bevervoorde) 9.30 uur en 19.00 uur de heer Vosman, 14.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. in Nederland (Oranjestraat) 9 30 uur en 15,00 uur ds. van Dijk. Ger. Gem. in Nederland (Eschkerk) 9.30 uur en 18.00 uur ds. Aangeenbrug, 14.30 uur lees dienst. De vereniging Marktwezen Plaatselijke Be langen en VVV houdt haar jaarvergadering op vrijdag 30 juni. Tijdens deze vergadering zullen de niet af gehaalde prijzen van de marktverloting 1960 worden verkocht. Onder deze onafgehaalde prijzen bevindt zich o.a. een rijwiel. Er bestond voor de sterrit, die woensdag avond door de Rijssense Motorclub R.M.C. werd gehouden een zeer grote belangstelling. Liefst meer dan 70 auto's en motoren namen aan deze interéssante rit deel. Vanaf Het Witte Hoes werd gereden door Zuna naar Nij verdal. Via de Holterberg, moest vervolgens weer naar Rijssen worden gereden. Nabij het voormalige zwembad ontging diverse deelne mers het bekende stempel, waardoor 25 straf- punten werden opgelopen. Vlak voor de finish liep menigeen weer in een opgezette valstrik, waardoor meer dan de helft van het aantal deelenemrs van de verkeerde kant binnen kwam. Er vielen slechts weinig Rijssenaren in de prijzen, die na afloop in café „Het Witte Hoes" door de heer I. de Lange werden uitgereikt. De uitslagen waren als volgt: AUTO'S: 1. A. Kroeze, Hengelo, 4 str.p., 2. J. Zijsling, Almelo, 4 str.p., 3. J. Schipdam, Almelo, 25 str.p., 4. J. Koning, Almelo, 26 str.p., 5. J. Dij- kink, Rijssen, 61 str.p., 6. M. van Weerd, Nij verdal, 61 str.p., 7. J. ten Berge, Almelo, 68 str.p., 8. H. Meulenbelt, Nijverdal, 75 str.p., 9. A. Ligtenberg, 81 str.p. MOTOREN: 1. W. Tijhuis, Hellendoorn, 39 str.p., 2. H. de Lange, Hellendoorn, 39 str.p., 3. H. Scholtens, Almelo, 48 str.p., 4. K. Tijhof, Vriezenveen, 64 str.p., 5. A. Dannenberg, Almelos 66 str.p., 6. D. ter Maat, Rijssen, 72 str.p. De eerstvolgende puzzelrit wordt gehouden op dinsdag 15 augustus. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het voor zitterschap van het Ere-Comité der 29ste Nationale Trekpaardententoonstelling aan vaard. Deze tentoonstelling wordt gehouden op 14 en 15 september a.s. in de Veemarkt hallen te 's Hertogenbosch. De onderwijzeres aan de openbare lage re school mej. J. Prijs heeft de gemeen teraad verzocht haar ontslag uit haar func tie te verlenen, in verband met haar voor nemen de studie voor de aktie van volledig onderwijzeres voort te zetten. Het college van B. en W. stelt de raad voor het gevraagde ontslag te verlenen met ingang van een nader door B. en W. te bepa len datum. De jaarlijkse collecte gehouden ten ba te van het Ned. Roode Kruis heeft in Rijs sen een bedrag opgebracht van f 3162,40, ZIT BETER STAAT BETER Door de Algemene Woningbouwvereniging „Riessen" zullen in plan Lentfertsstukken 24 woningwetwoningen worden gebouwd. Voor de financiering van deze bouw die nen voorschotten te Worden verstrekt, te weten voor: I de grondkosten 43.992,50 II de bouwkosten 349.424,29 Het vrijwillige brandweercorps maakte vrijdag een uitstapje naar Duitsland, welk reisje ook werd meegemaakt door het vol tallige college van B. en W. Nadat de grens was gepasseerd bij Ol- denzaal werd een bezoek gebracht aan de fraaie r.k. kerk van Rheine, waar zich een zeer kostbaar gouden altaar bevindt. In het hotel bij de Roderbaan in Ipenburen werd gepauzeerd, waarna de tocht werd voortgezet naar Tecklenburg, welke stad is gelegen in een uitzonderlijk fraaie omge ving. In Osnabrueek kreeg men de beschikking over een gids, die veel wetenswaardig heden van deze stad wist te vertellen, met name over de historie van de stad. Er werd o.a. een bezoek gebracht aan 't Rathaus. Een van de hoogtepunten van de reis was het bezoek aan het kasteel te Detmold, de ge boorteplaats van prins Bernhard. Het kasteel maakte een voorname in druk, mede door de kostbare schilde rijen, gobelins en de vele antieke voor werpen. Natuurlijk werd ook een bezoek gebracht aan het Hermann-Denkmal. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan Münster, waarna, men de terugreis aanvaardde. Advertentie De poloclub de Mors speelt zaterdagavond een belangrijke wedstrijd in competitiever band tegen Z.P.A. uit Almelo. Vanwege de grote belangstelling, die er de laatste tijd is getoond voor de polowed strijden van de Rijssense club is besloten een extra bus te laten rijden naar Almelo. Een grote schare supporters zal ongetwij feld een morele steun zijn voor de Rijsse- naren, die een goede kans op het kampioen schap hebben, en deze uiteraard graas- willen behouden.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1