De leerjongen, die liet tot lord bracht FlhM-nieuws Bewonder uw manluister naar hem - sel f 's als het u verveelt wat hij zegt In 18 maanden 44 reizen naar de VS. Tragische liefdes geschiedenissen Zaterdag de film Soldaten in Nylons Schoonheid alleen is niet voldoende f/Een goed humeur is nog belangrijker Woensdag de film Een les in liefde Pagina 7 Vrijdag z jum idol Man met ideeën Burgemeester en ridder ,-v\ Hertogelijke herinneringen Centrum van landbouwkundig onderzoek Verstandige dingen „Moeilijkste tak" Luisteren! (Van een correspondent) Terwijl de Engelse dagbladen met leed wezen en de Europese en Amerikaanse dag bladen niet zonder leedvermaak melding heben gemaakt van het feit dat de Britse automobielexport terugloopt, is er één man die er tenminste wat aan doet. Dezer da gen kon men in New York Plaza hotel het merkwaardige schouwspel zien van een Brit se zakenman die zijn jas en vest had uit getrokken en die hoogst persoonlijk bezig was palmen in potten te versjouwen en au tomobielen op hun plaats te rijden en die met een grote doek persoonlijk chroom en spatborden poetste alsof hij nooit wat an ders had gedaan. Deze man, wiens pantalon en schoenen uit Saville Row kwamen en wiens hemd en das zeer beslist in Bondstreet waren ge kocht, was lord Rootes G.B.E., die vier da gen als een paard werkte aan zijn Ame rikaanse show en die vier minuten na de openstelling zijn eerste Hillman verkocht aan een Amerikaan, die alleen was binnen gekomen „om even te kijken". Het is maar een enkel facet van de man die zijn car rière begon als leerjongen tegen een penny- per uur en die erin slaagde om een van Engelands grootste automobielexporteurs te worden dank zij het feit dat hij op een goede dag zei „maar waarom zouden we géén auto's in Amerika gaan verkopen? Dat was maar een van de vele bliksem- ideeën van William Rootes, die voor ieder een in Coventry doodgewoon „Bill" Roo tes is. Voor een man uit een land dat in 1938 340 automobielen naar de nieuwe we reld verkocht en die er nu alleen al tien duizend per jaar weet te slijten, ongerekend wat hij in andere werelddelen verkoopt, is dit een merkwaardige carrière. Als grond legger en leidende figuur van de Rootes Group, voortgekomen uit een bescheiden garage in Kent, is Lord William Rootes de man die meer dan welke Brit het zijne e toe heeft bijgedragen de Britse auto's buiten Engeland populair te maken. Het begon met alle Britse methodes te hekelen. Zijn geliefde uitdrukking is „zet twee nullen achter alles wat je denkt, haal de stijfsel uit de overhemden en ge bruik Amerikaanse verkoopmethoden, dan kun je verkopen wat je wilt, waar je wilt en zoveel als je wilt!" Toen Rootes in 1953 in Amerika begon maakte hij in achttien maanden tijd vierenveertig reizen naar de nieuwe wereld om de verkoop van zijn Hill man, Humbers, Sunbeams en Commers te organiseren. Hij maakte vier maal in een Hillman een rondreis door alle Amerikaan se staten om het zijne bij te dragen tot de verkoop en hij wist het „Buy British!" erin te hameren bij zijn Amerikaanse dealers die verbijsterd zeiden „als dat geen echte Amerikaanse Salesman is, dan is hij goed nagemaakt!" in 1946 bezwoer Sir William Rootes (dat was toen zijn titel) zijn mede-automobiel fabrikanten aan een lunch om meer auto's naar Amerika te sturen. Hij stuitte op on geloof en onwil. Er was zelfs opstandig gemompel. Sir William sloeg met de vuist op tafel en riep dwars door het gemom pel heen: „Ik ben van mening, dat U naar mij moet luisteren!" Rootes baseerde zijn overtuiging op het simpele feit, dat men in Amerika behoefte had aan een kleinere, goedkope, makkelijk te parkeren en wei nig benzine verbruikende auto, eventueel als tweede gezinswagen. Bovendien was hij van mening, dat heel wat Amerikanen de goedkope Britse auto zouden verkiezen bo ven een tweedehandse Amerikaanse wagen. Detroit zag geamuseerd toe, wat Sir Wil liam deed en wachtte af tot hij schipbreuk zou lijden. In de plaats daarvan heeft De troit moeten ervaren, dat andere Britse en Europese fabrieken werden geïnspireerd tot dezelfde sprong en tenslotte aarzelend mee moeten lopen in het spoor dat de man uit Coventry met zijn geestdrift heeft gebaand. Rootes was geen waaghals: hij organiseer de zijn aanval. Hij zorgde ervoor dat er geen verkoop tot stand kwam of er moesten service en reserveonderdelen aanwezig zijn, Zijn optimisme werd rijk beloond; in het eerste jaar verkocht hij zevenduizend van zijn wagens in Amerika, het jaar daarop al het dubbele. Lord Rootes, die een kwart van de Brit se auto-export op zijn naam heeft staan, regeert zijn imperium met ijzeren hand, daarin bijgestaan door zijn beide zoons en door zijn broer Reginald. „Ik heb de ideeën" zegt hij, „en Reggie zegt me dan waarom het niet mogelijk is!" In dertig jaar tijd hebben deze beide broers een concern opgebouwd met tweeentwintig fabrieken, met een verkooporganisatie in hon derddertig landen en met dochtermaatschap pijen in Australië, Nieuw Zeeland en India. Rootes is een man die ervan houdt de dingen op gang te houden. Zijn exportma nager legde hem enkele jaren geleden een telegram voor uit Canada, dat sprak van een dringend tekort aan Hilhnans. „Wat heb je gedaan?" vroeg Rootes. „Niets" zei de exportmanager, „want ik heb niets!" In zes dagen tijd wist Rootes een schip te laden met zevenhonderd Hillmans, voor een deel zó uit de fabriek, voor een ander deel weg gehaald uit showrooms in Engeland en Schot land. „Export gaat voor!" zei hij als de dealers klaagden. Toen Rootes hoorde dat de Volkswagen in Zwitserland een campag ne voerde die zei, dat geen andere auto beter geschikt was voor de Alpen, charter de Rootes twee vliegtuigen en haalde vijf enzestig Zwitserse dealers naar Engeland om hen te laten zien wat zijn wagens kon den in de Schotse bergen. De vader van Lord Rootes, die nu zesen zestig jaar oud is, was fietsenfabrikant en autohandelaar. De vader stuurde zijn zoon naar de Singerfabriek om het autovak te leren en de zestienjarige Bill werkte daar voor een penny per uur. In de eerste wereld oorlog was hij bij de marine, terwijl zijn broer Reggie hij de admiraliteit op een kantoor zat. Na de oorlog begon hij met m i J-~lp. Van Hamburg een uur naar het ztiden rij dend, ligt temidden van het prachtige land schap in de Luneburger Heide het oude stadje Celle. Deze vriendelijke, zelfs feestelijk aandoen de stad bezit grote naar Frans voorbeeld aangelegde parken; oude bruggen over de Aller; een aantal fraaie gebouwen in barok stijl en op een hoogte in het midden van de stad 't oude hertogelijke slot; een groot aan tal idyllische straten met vakwerkhuizen uit de 16de eeuw, die doen denken aan decors voor de sprookjes van Grimm. Door de stad trekt over goed onderhouden wegen tamelijk veel verkeer. De autobanen nr. 3 loopt door Celle. De mooiste parken, de Trift en de Franse Tuin, heeft Celle te danken aan de gemalin van Hertog Georg Wilhelm, de even mooie als kunstzinnige Eleonore d'Olbreuse, die de architecten Bedogni en Arighini naar Cel le liet komen. Zelfs twee tragische liefdes geschiedenissen, die zeker stof voor de ro mantische neigingen van de huidige filmfa brieken zouden opleveren, hebben zich in de geschiedenis van Celle en die van de hertoge lijke Dorothee, de latere prinses von Ahlden, de dochter van Georg Wilhelm en Eleonore en dat van haar achterkleindochter Caroline Mathilde, die als gemalin van Christiaan VII koningin van Denemarken werd. De betrekkingen met Graaf Philipp Königs- mark bij de ene en met Johann Friedrich Struensee bij de andere overschaduwen hun leven en weerspiegelen zich ook in de resi dentie Celle. Het slot op de heuvel boven de stad, in een deel waarvan het gerechtshof van Nedersak- sen thans is gehuisvest is een ander voorbeeld van de band tussen het verleden en 't heden. Hier is ook het aardige Barok-Theater, waar thans evenals 300 jaar geleden, welhaast iede re avond uitstekende opvoeringen worden ge bracht. Ook dient herinnerd te worden aan het leven en werken van Dr. Thaer, de zoge naamde „Vader van de Landbouw", die twee honderd jaar geleden in Celle het levenslicht zag. Hij verhief de landbouw tot een prak tische wetenschap, waardoor hij de onvrucht bare heidevelden in bloeiend cultuurland wist te veranderen. Dit wetenschappelijk-prak- tische werk wordt thans in Celle op moderne leest voortgezet. Er is een Instituut voor bijenonderzoek dat juist in het heidelandschap van zo'n groot belang is en 'n Instituut voor onderzoek van kleine dieren, dat vooral door de teelt van een nieuw soort zijderupsen, de Celler zijde rupsen, bekend geworden is. Voorts houdt men zich bezig met het fokken van schapen en van de bekende volbloedpaarden, de Han- noveranen. Iets heel bijzonders - en niet al leen aantrekkelijk voor paardefokkers - zijn iedere herfst in Celle gehouden hengstpara- des, die internationaal bekend zijn. Het opperste gerechtshof van de deelstaat Neder-Saksen, dat in 1711 als hof van appel werd opgericht, is in Celle gevestigd. In de ze stad, op de achtergrond van een idyllisch klein paleis aan de Trift, bevindt zich ook de grote strafgevangenis, het tuchthuis van de deelstaat, dat in het nieuws kwam door een aantal ontsnappingen... geleend geld een auto-importzaak. Hij ver kocht vele merken en had vooral een grote omzet in tweedehandswagens. Zeven jaar la ter ontdekte hij, dat hij de grootste auto- mobielomzet in Engeland had en dat de Hill- manfabriek in moeilijkheden verkeerde. Hij nam Hillman over en zette de zaak weer op stevige benen. Humber volgde twee jaar later. In 1932 was het de vrachtwagenfabriek van Commer die in nood zat. Met die fabrieken samen vorm de Rootes wat nu de Rootes-group is. Twee andere slagen brachten hem Sun beam en Karrier Motors. Sedertdien bleef hij fabrieken aan zijn concern toevoegen tot hij zowat alles had wat men nodig heeft om een auto te bouwen. Toen deed de Brit se regering een beroep op hem bij de or ganisatie van een schaduw-programma voor de vliegtuigproduktie. Rootes meldde zich met zijn veertigduizend arbeiders als een van de eersten. Het betekende voor hem een stilstand in zijn vooruitgang. Bij Roo tes gebouwde Beaufighters eisten een zware tol van de Duitse vliegtuigen die Engeland bombardeerden. Zij konden niet verhinderen dat Rootes de meest tragische nacht van zijn leven beleefde. Dat was de nacht van 14 op 15 november 1940 toen honderden Duitse bom menwerpers bij heldere maan de stad Co ventry vernielden met vijftig landmijnen, twaalfhonderd zware bommen en vijfender tigduizend brandbommen. Rootes met ge scheurde kleren en een door as en rook pikzwart gezicht, was de hele nacht in de weer. In de vroegochtend, toen de puin hopen nog rookten, bracht men hem een telegram van Churchill met wie hij jaren lang bevriend was: „Bill, jij bent de man om Coventry weer op de been te helpen doe het nu!" Het was net de stijl van Rootes. Hij sticht te een noodbestuur en de volgende dag had den alle stadwijken weer water, gas en elektriciteit en vier weken later draaiden alle niet vernielde fabrieken als voorheen en herademde Coventry. Precies een jaar later legde koning George VI zijn degen op de schouder van de fabrikant Rootes en maakte hem tot ridder van het Empire. „De best verdiende ridderslag van Enge land" schreef de Coventry Gazette daarover maar nu is men in de stad van Lady Go- diva wel enigszins bevooroordeeld als het om Rootes gaat. Het was misschien ook wel de eerste maal dat de nieuwe ridder vriendschappelijk contact had met de lands regering. Die regeringen die de auto altijd zo zwaar hadden belast (gemeten naar ci linderinhoud) bewezen de Britse automobiel industrie daarmee de grootste dienst, want uit die beperkingen ontwikkelde zich de zui nige Britse wagen. „Dit keer hebben de po litici dan eens wat goeds uitgebroed" zei Rootes toen hij het verband begon in te zien, maar ambtenaren zijn nog altijd zijn vrienden niet. „Zonder ambtenaren hadden we Coventry in vier jaar tijd opgebouwd" zegt hij, „nu hadden we er negen nodig!" Rootes is een man van het type dat het Britse Imperium heeft grootgemaakt. „Ze mogen in Londen het Imperium uitverko pen, maar van Rootes blijven ze af!" zegt hij grimmig. Het is deze geest die nog al tijd vaardig is over een van de grand old man van de Britse automobiel-industrie. Toen zijn Amerikaanse export dreigde in te zak ken ging hij meteen naar Amerika om zijn export nieuw leven in te blazen en de Brit se autowereld mag zich dan al zorgen ma ken, voor Lord William Rootes zijn zorgen alleen maar een aansporing om het op eeii andere manier te proberen. In het begin van de tweede wereldoor log is Lt. Gordon Brown in een kamp vol vrouwelijke soldaten. Alle meisje zijn wèg van hem en hij heeft niet voor niets de bijnaam (harten)breker in het kamp vol dansende en schietende schonen. Echter: Betty Brown, echtgenote van de luitenant voornoemd, vindt het vervelend in een ander kamp soldaat te zijn en vraagt overplaatsing aan naar het kamp waar haar echtgenoot „de breker" is. Zij weet, dat het streng verboden is, dat man en vrouw bij hetzelfde onderdeel dienen. De moeilijkheden die hieruit ontstaan zijn niet te overzien. De vasthoudende blonde soldaat, Marge White, heeft haar zinnen op de luitenant gezet, van wie niemand weet dat hij getrouwd is; en de arme echt genote van wie niemand mag weten, dat zij des luitenants gade is, moet het alle maal aanzien, zonder dat zij er iets aan kan veranderen. De commandant van het kamp, Majoor Pym, merkt, dat Gordon het moeilijk heeft onder al het vrouwelijk schoon en stuurt hem met verlof, opdat hij een rustig week end samen met zijn vrouw kan doorbren gen. De arme Betty krijgt echter geen ver lof: wie het wèl krijgt is de mooie Marge, die zich in de trein naar Londen naast „haar" luitenant nestelt... juist voordat echt genote Betty binnenkomt, die het kamp ont vlucht is om haar echtelijke staat te red den. Rondom de Franse vrouw zweeft sinds jaar en dag een aureool: het aureool van de legende (of misschien is het géén legende) dat zij zo uitnemend met mannen weet om te springen, hen om haar pink weet te winden en hen zonder noemenswaardige moeite kan veroveren, wanneer zij dat wil. Zij heeft in de loop der eeuwen invloed gehad op za ken van wereldomvattende omvang, als men de geschiedschrijvers mag geloven - enkel en alleen op grond van die bijzondere flair in de omgang met mannen. En het is dan ook weer een Francaise die een „veroverings-cursus" op haar naam heeft staan, en aan haar cursisten opmerkelijke zaken verkondigt over de kunst van het boeien van mannen in het algemeen, en van het vasthouden van de man-der-keuze in het bijzonder! Het is een zekere Betty Fiehl, een nog jonge vrouw, die onder het motto „La beauté ne suffit pas" - schoonheid alleen is niet voldoende - haar cursisten in wijdt in de geheimen van het ideale huwe lijk. Wat zij over dit onderwerp allemaal zegt, kan men onder meer lezen in een van de laatste nummers van het Franse „schoon heidsblad", dat de veelzeggende naam „Votze Beaute" draagt. Het zijn die uitspraken, die ongetwijfeld ook de Hollandse vrouw zul len interesseren! Madame Fiehl was mannequin, toen zij haar aanstaande echtgenoot ontmoette, en zij is daama cursussen in psychologie gaan volgen. Of zij dit reeds langer van plan was, of dat de ontmoeting met haar uitverkore nen haar op het idee bracht, wordt niet ver meld... Maar zij heeft van die cursussen blijkbaar heel wat opgestoken, want zij zegt (ondanks haar jeugdige leeftijd) heel verstandige dingen en blijkt iriderdaad een grote kennis van de mannelijke psychologie te bezitten. Omdat zij zo'n grote interesse in haai medemensen heeft, zo vertelt zij zelf, kwam zij op de gedachte om die medemensen heeft gevonden, waarmee u het volle profijt van uw silhouet kunt trekken!" te laten delen in de resultaten van haar. stu die en haar ervaringen. Dit is een van de voornaamste adviezen die zijn haar cliëntêle geeft: „Schoonheid alleen is niet voldoende om een man te veroveren! Bewonder hem, luis ter naar hem (ook als het u stierlijk ver veelt wat hij zegt). Een wees vooral altijd in een goed humeur: mannen zijn daar uiterst gevoelig voor...." Deze uitspraken vormen wel ongeveer de richtlijnen van haar cursus, en ze zijn ongetwijfeld 't over denken waard. Vooral dat advies inzake een permanent goed humeur - want weinig vrou wen realiseren zich de gunstige invloed die daarvan uitgaat: niet alleen voor haar levens partner, maar uiteindelijk ook voor haar zelf Voor haar huwelijk is madame Fiehl ernstig bij zichzelf te rade gegaan over het onder werp, waarover zij nu cursussen geeft, en men mag dus aannemen dat zij niet alleen vanuit de theorie, maar ook vanuit de praktijk doceert. Die praktijk leerde haar dat het niet zozeer de kunst is om de man- in-kwestie te veroveren, dat wel om zijn genegenheid in wederzijdse hannonie te bewaren. „Dat laatste is het moeilijkst: een succes wordt nu eenmaal gemakkelij ker behaald dan behouden", zegt deze Fran- ;aise tot haar cursisten. En zij gaat verder met de volgende be- ïartenswaardige uitspraken: „De elementen waardoor een man wordt aangetrokken kent elke vrouw, maar wie brengt ze op een verstandige manier in de praktijk? Allereerst is er ons uiterlijk: wij moeten verzorgd zijn en dat houdt in dat we goed gekapt moeten zijn, met een make up die ons gezicht tot in details tot zijn recht doet komen. Altijd moeten we een elegante houding hebben en wat de kleding betreft: zoek net zo lang tot u een eigen stijl Al gaat madame Betty er dus van uit dat „beauty" - schoonheid - alleen niet voldoende is, zij acht een nauwgezette verzorging van het uiterlijk toch onmisbaar. Maar al dat een vrouw „la gaieté" - opgewektheid - niet heeft: zij moet vrouwelijk zijn, zacht en soepel van karakter, inschikkelijk weten te zijn, met eenvoud en dus zonder enige overdrijving optreden - en bij dit. alles moet het goede humeur dan voortdurend het on misbare decor zijn; Mevrouw Fiehl voegt er nog aan toe: „Als veel vrouwen vrijmoe diger zeiden wat zij dachten, zouden ze minder problemen en complicaties hebben.." Het luisteren acht zij van het grootste belang en op dit werkwoord hamert zij dan ook voortdurend, onder het motto: „Het is zo vanzelfsprekend dat men naar een man moet weten te luisteren; zelf vinden wij het immers ook plezierig als iemand naar ons luistert, of we nu in een blijde stemming zijn dan wel zorgen hebben, waarover we met iemand willen praten. En mannen praten zo graag over zichzelf: over hun bezighe den, hun plannen, teleurstellingen en suc cessen. Luister ernaar met echte belang stelling, spreek hem nooit tegen, verzet u ook nooit met heftigheid tegen een besluit dat uw echtgenoot heeft genomen. Dat laatste wil niet zeggen, dat u afstand moet doen van uw persoonlijkheid! Onder die schijnbare zachtheid kan men standvastig blijven en toch op zeker ogenblik de echtgenoot van mening doen veranderen." Dit alles is echt niet zo moeilijk als het lijkt, verzekert deze Franse psychologe. Men kan „hem" immers - om maar eens een voorbeeld te noemen - zo gemakkelijk een idee suggereren, dat hij u vervolgens weer kan voorstellen als zijnde zijn eigen idee Dan Is zijn eigenwaarde gered en dat is immers het essentiële... De man wil niet gedomi neerd worden, hij houdt van zachte vrouwen. De avond, die Betty en Gordon gezellig in hun flatje willen doorbrengen, geeft veel verrassingen. Eerst komt de blonde Mar ge en wanneer alle meningsverschillen tus sen Betty en haar zijn opgehelderd, ver schijnt majoor Pym met een bosje bloemen. Als deze de twee vrouwelijke soldaten uit zijn kamp in gezelschap van de luitenant ziet, verlaat hij woedend de woning..., De volgende ochtend moet Gordon verant woording afleggen bij de majoor, maar mid denin het het gesprek gaat het alarm. Een generaal komt samen met verslagge vers en fotografen de paraatheid van het kamp onderzoeken! Pas als het kamp de proef glansrijk doorstaan heeft, wordt de kwestie Betty en Gordon door de majoor én de generaal opnieuw bekeken. En de uitslag is niet ongunstig.... De vrouwenarts David Erneman en z'n vrouw Marianne zijn 15 jaar getrouwd, heb ben een zoon van 12 jaar en een dochter van 15 jaar. Vóór Marianne met David trouw de, was zij verloofd met Carl-Adam, een Zweedse artiest, die in Kopenhagen woon de. Het huwelijk van David en Marianne was steeds een gelukkig huwelijk, maar is mis schien te veel zonder stoornissen verlopen om niet tot een vervlakking te leiden. En zo is het misschien gekomen, dat David ken nis maakt met een jong getrouwd vrouw tje, dat op slag verliefd op hem is gewor den en hem nu geregeld als haar „Dokter" bezoekt. Marianne, die veel van David houdt, is ongelukkig en wanhopig. De zomervakantie brengt zij met haar kinderen door aan de zuidkust van Zweden en van hieruit brengt zij enkele malen een bezoek aan Denemar ken, waar zij de kennismaking met Carl- Adam hernieuwt. Aan het eind van de zomer breekt Da vid met zijn vriendin en wil zich met Ma rianne verzoenen. Dan verneemt hij van Ma rianne's chauffeur, dat zij zojuist naar Ko penhagen is vertrokken. David stapt in zijn auto en rijdt haar achterna. Hij weet de trein in te halen en stapt op het volgende station ook in. Hij heeft nu een lang onderhoud met Marianne, maar Marianne, die vast besloten is David een lesje te geven, wil niet toegeven, ondanks het vurige pleidooi van haar man. We zien nu in een terugblik verschillende episoden uit hun huwelijksleven: De manier waarop zij tot elkander kwamen, hun huwelijksdag 15 jaar geleden, een vakantie die zomer daarvoor bij de ouders van David, Davids gesprek met Nix op het strand, enz. Tenslotte komt David tot de conclusie dat een trein niet de ideale omgeving is om zijn vrouw terug te winnen, vooral als een handelsreiziger m. Don Juan-neigingen even eens een poging doet om Marianne te ver overen. Dit gevaar weet David echter te bezweren, hetgeen niet zo moeilijk is, om dat Marianne niet op de avances van de veroveraar gesteld is. Inmiddels nadert de trein Malmö, waar Marianne een verrassing wacht. David heeft namelijk een telegram gestuurd aan Carl- Adam om Marianne in Malmö te ontmoeten. Aangezien David Marianne's naam onder het telegram heeft laten plaatsen, is Carl-Adam inderdaad bij aankomst van de trein aan wezig. Nu blijkt dat Marianne door haar man vergezeld wordt, blijft Carl-Adam niet veel anders over dan zich bij de feiten neer te leggen en met Marianne en haar man mee te reizen. Na hun aankomst in Kopen hagen komen zij tenslotte terecht in een havenbar. Hier ontmoet Carl-Adam een be vriende en charmante artieste, die op zich neemt David „onder handen" te nemen. In derdaad toont David grote belangstelling voor het meisje en Marianne wordt erg jaloers. Dit leidt echter niet tot een breuk, waarop Carl-Adam gehoopt had. Na veel verwikkelingen belanden David en Marianne in een hotel, waar Davind reeds een kamer had besteld en voorbereidingen voor zijn verzoening met Marianne bad ge troffen. Marianne is nu eindelijk overtuigd van David's oprechtheid en zij heeft er nu geen bezwaar meer tegen om hem einde lijk weer in haar armen te sluiten,

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 7