f i nnhr.u op, Gaaike en de Bouwstraat Tipk< KLM-VLIEGTUIG VERONGELUKT Huidgenezmg Het Schild: Een halve eeuw geleden geurige Sportclub Rijssen gaf doelpunten cadeau Zomerdienstregeling N.S. Vrijdag 2 juni 1961 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 De Zondagsdienst dierenartsen RijssenWierden In de vroege ochtenduren van dinsdag 30 mei is de DC-8 „Fridtjof Nansen" neergestort. Bij deze vliegramp zijn alle 61 inzittenden omgekomen. Op het strand van Caparica, Portugal, staan belangstellenden om de wrakstukken van het deze maand afgeleverde en thans neergestorte straalverkeersvliegtuig van de K.L.M. Tot het afbreken van deze vlucht werd deze uitgevoerd voor de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij Viasa. De route leidde over Santa Maria naar Caracas. Dit deed (niet minder dan 10) vragen rijzen RIJSSEN buiten de wallen Het kon de tipkop weinig schelen of er te Rijssen een bisschop kwam of niet. Al die plechtigheden en al die mooimakerij en dééd men maar voor het fatsoen. De naam Rijs sen moest hoog gehouden worden, want per slot van rekening was Rijssen een stad. En je moest naar Goor, Delden of Almelo gaan om in een andere stad te komen. Maar plotseling kwamen er voor de tipkop wol ken aan de horizon. Een week na de eer ste brief kwam er een bode van notaris van Wipgalgen. Hij verzocht de Tipkop ten spoedigste de erfenis van Antwerpen te halen. De Jonker van Langen vertelde hem, dat hij groot gevaar liep door het scheeps volk over boord gegooid te worden, wan neer men in de gaten kreeg dat hij zoveel geld bij zich had. De Tipkop liep naar zijn beste vriend Vinken Willem en vroeg om raad. Willem stopte de pijp, met de beeltenis van Hugo de Groot erop. En begon flink te dampen. De Vinke had wel eens gezien dat iemand duizend gulden uittelde. En dat was een flinke buidel vol, riep Willem. En dan dertig zulke vrachten dat is niet te vervoeren, besloot Willem. Wat zegt Gaai ke ervan?, vroeg de Vinke. Gaaike!, Gaai ke!, riep de Tipkop, die heb ik het nog niet aan de neus gehangen. Zij wilde mij de brief al ontfrutselen! Maar Gaaike kent Antwerpen. Daar moest de Tipkop nog eerst een nacht over slapen. Die soldatenmeid moest hij eerst beter kennen, voor hij er voorgoed meein zee ging. Maar Gaaike was al naar de Zwarte Martha geweest, de kaartlegster en waar zegster. En. die had Gaaike voorspeld, dat zij een rijke man zou krijgen. Intussen was men in de Bouwstraat niets te spreken over de Tipkop. Die de hele buurt een daverend feest op korte termijn had beloofd. En nu ging hij daar sliepstartend tussen uit, zonder de daad bi jhet woord te voegen. De Tipkop besloot het er toch eens met Gaaike over te heb ben. Gaaike had een heel andere kijk op centen dan de Tip, die zijn hele levenlang van de ene dag in de andere geleefd had. De Tip vroeg haar hoe zij aan zoveel kennis kwam. De marketenster begon smar telijk te huilen. Zij vertelde, dat zij een geboren markiezin was. De Tip had nooit van Markiezen of markiezinnen gehoord. En vroeg of dat slecht volk was. En toen begon Gaaike nog harder te huilen. En zij vertelde de historie van haar familie. Haar grootvader was een rijke edelman geweest van Franse bloede. Hij had eenen twintig kinderen gehad. Haar vader, het tweede kind was als of ficier onthoofd, omdat hij Toulouse, een stad in Frankrijk had overgegeven. Van schande was haar moeder in de rivier gesprongen. En de kinderen hadden onder elkaar de be zittingen verdeeld en opgemaakt. En zij, Gaaike het jongste kind, had altijd veel van legers en soldaten gehouden. Maar de ade- lijke officieren hadden de arme markiezin links laten liggen. En zo was zij zwervend door Europa te Rijssen beland. Maar de tip moest er haar hand op geven, dat hij het nooit te Rijssen zou ver tellen. En toen vroeg Gaaike op de man af aan Tip, dat hij zijn levensgeschiedenis zou vertellen. Nou dat is gauw verteld. Voor zover ik mij kan herinneren ben ik Advertentie als kind opgegroeid bij Statmannes in de Bouwstraat. Een goede man maar ge weldig strabant! De vrouw van Statmannes was een best mens. Ik kreeg van haar volop te eten en van de baas volop slaag. Ja, ja Gaaike, het loog er in Rijssen niet om, daar spaarde men de jeugd de roede niet. Zo was ik negen jaar toen ik op een herfstmorgen vroeg moest helpen dor sen. Ik moest de maat houden, anders sloeg de boer mij over de vlegel heen. Nou en toen gebeurde het op een morgen dat ik een mooie jonge hen met de vlegel dood sloeg. Ik kon het heus niet helpen. Maar de Stat werd zo woedend, dat hij mij aangreep en in de snijzomp smeet en riep: „Donderhond", de kop geet er of!", Nou en toen werd ik zo angstig, dat ik van alles in mijn broek deed. De beide dienstboden, veel jaren ouder dan ik kleed den mij uit en sloegen mij het vuile hemd om de oren. Gaaike gaf een gil van ont zetting. En verder moest ik schapen- en varkens hoeden en soms met de koeschep per mee. Dit waren mijn mooiste dagen. Want de scheper vertelde van het mooie verleden van Rijssen. En de scheper ver telde er bij dat ik nog eenmaal rijk zou worden, dat kon hij aan mijn kop zien. Tot nog toe heb ik met God en ere vijfenzestig gulden kunnen oversparen. Maar ik zal het u nu maar zeggen. Ik moet naar Antwerpen, naar een notaris van Wipgal gen, om daar een heel grote erfenis te halén. Ga je alleen? wilde Gaaike we ten. Neen, ik wilde Vinken Willem mee nemen. Doe dat niet!, riep Gaaike, want Willem kan geen geld bewaren! Hoe weet je dat? Wilde de Tip weten. Gaaike wist op dat ogenblik niet wat ze zeggen moest. Zij was nog maar kort in Rijssen, maar zij had iets tegen de speelman de Vinke, iets wat zij niet onder woorden kon bren gen. Maar Gaaike drong erop aan dat zij met de Tip meemocht gaan naar Antwer pen, maar daar voelde de laatste niet voor. Gaaike was weliswaar knap en een mar kiezin, maar een meisje van de vlakte. Zij moest minstens een jaar te Rijssen wonen, voor de Tip haar tot vrouw zou nemen. En dan lag het aan haar en aan haar goede gedrag. Dus de Tip nam Vin ken Willem niét mee en Gaaike ook niet. Wel mocht Gaaike in de kamer in de Bouwstraat blijven wonen. Maar Gaaike was woest. Zo'n oester van een Tip zou haar voor schut lten staan, dat kune je begrijpen. Zij papte aan met Vinken Willem en wist deze te bewegen, dat zij samen harmonicaspelend het land Twente zouden doortrekken. De Tip had Mestwillem uit de Bouwstraat bereid gevonden om samen met de stortkar naar Antwerpen te reizen om de erfenis op te halen. Natuurlijk bracht dit heel wat opschudding in de stad. De mensen uit de Bouwstraat vonden dat de Tip en Mestwillem groot gelijk hadden. Als ze behouden terugkwamen, nou dan was Rijssen uit de brand. Maar de andere Rijssenaren vonden het gekkenwerk. Een schat van geld zomaar op een dood gewone boerenstortkar. Jonker van Brand- licht vond dat de Tipkop zich het geld veel beter thuis kon laten bezorgen. Maar daar wilde deze niet van weten. De Jonker raadde de Tip aan goede papieren van de burgemeesters te vragen. En de burge meesters maakten de spullen goed voor el kaar. Heel Rijssen praatte over de grote erfenis die komende was. Gaaike hoorde het ook. En zij sloop 's avonds laat naar de slapende Tip, wist behendig diens huis je binnen te komen, vrijde anderhalf uur met haar lieve Tipkop en ontfutselde hem de papieren, die hij onder het hoofdkussen had liggen. De volgende morgen maakte zij al vroeg Vinken Willem wakker. Willem, Wil lemken!, juichte zij, ik heb de papieren van de Tip. Nu vlug aangekleed, dan gaan wij naar Antwerpen om de erfenis te ha len. Laat zien, riep Willem. Gaaike haalde triomfantelijk de reispa- pieren voör de dag en liet ze de Vinke zien. Willem was van kindsbeen af een vriend van de Tip. Sloerie, riep hij woedend nu Rijssen uit! Anders sla ik je eruit. Maar Gaaike greep in de plooien van haar kleed en in de rechter hand had zij een gela den pistool in de linker hand een kort scherp zwaard. Maar de Vinke was Rijs- senaar en niet benauwd. Handen hoog of ik schiet je door je dievenraap! gilde Gaai ke. De handen gingen omhoog, maar met een wierp Willem zich op haar. En met zulk een kracht dat ze beiden op de grond vielen. Het pistool viel uit haar hand en het zwaard nam hij haar af. Hij nam het pistool, zette de deur open en dreef Gaaike de straat op. De stadsdienders kwa men en heel wat opgeschoten jongens en zo ging het naar de Bouwstraat. Gaaike maakte, daartoe gedwongen, de deur open. En de Tip lag nog te bed. Daar kwamen ze binnen. Dag lieverd was je er al weer! sprak gapend de Tip. Onzalige hond, hier zijn je papieren terug! schreeuwde Willem. Dit stuk vergift heeft je bestolen. Nu werd de Tip pas goed wakker hij sprong uit het bed. En nam de blaaspijp en wilde Gaaike slaan. Maar dit werd door de stadsdien ders verhinderd, die Gaaike meenamen naar het gericht. En het gericht wees dadelijk vonnis. Gaaike werd veroordeeld tot het dragen van de schandstenen door heel de stad, een dag ter kooi en verbanning. Wij zullen even duidelijk maken wat deze straf fen inhielden. In de veertiende en vijftiende eeuw was het schandstenen dragen voor vrouwen in de Twentse steden nog een heel gewoon verschijnsel. Net zo goed als het gesel en brandmerken van lastige zigeu ners op het marktplein van Rijssen. Bats met de bijl was de man die de straf uit moest voeren. Bats had zijn gereed schap onder de toren liggen. De schand stenen waren twee grote keien met een ketting verbonden. De ketting werd om de hals gehangen en zo moesten veroordeel den de gehele stad Rijssen doorlopen en de jongens en meisjes er achter aan. De kouwe was een ijzeren kooi, waarin men de opgeslotenen van alle kanten kon zien. En de verbanning hield in dat Gaaike nooit weer een voet in stad Rijssen mocht zetten. Vinken Willem en de Tipkop keken stikum door het raam van Tips huisje. Verder was heel Rijssen uitgelopen om de schandstenendraagster te zien. Want zo iets gebeurde zelden. Rijssens dochteren droe gen geen schandstenen. Daar waren zij te degelijk voor, al hadden dan Rijssense scho nen hun weetjes wel. Gaaike liet zich bij het dragen der schand stenen niet onbetuigd. Dat een geboren mar kiezin in een gat als Rijssen veroordeeld werd om schandstenen te dragen vond zij een gruwel. En dat het Janhagel van boe ren, turfgravers en steenbakkers haar uit lachte, was bij de beesten af. En dat de Jonker van Brandlicht zich de buik vast hield van het lachen dat zou hem inge peperd worden daar kon hij op rekenen. Agatha op de Bevervoorde de struise adel lijke weduwe had haar personeel verbo den de straat op te gaan. Weliswaar was Gaaike een lichtekooi en een bedriegster, maar toch was zij een markiezin een meis je van hoge kom-af. En zij nam het het gericht van Rijssen hoogst kwalijk dat de Franse markiezin zo te schande werd gezet. VAN COEVERDEN De dienst wordt a.s. zondag waargenomen door dierenarts Siebelink te Wierden, tel. 05496-298. In een wel zeer matige wedstrijd waarbij vooral de onmacht der voorhoede aan het licht kwam, heeft Sportclub Rijssen met 12 de meerderheid moeten erkennen van een eveneens tegenvallend Sportclub De nekamp. De gastheren moesten het stellen zonder Ruiterkamp, Kosterbok en J. Rutterkamp. Voor Lohuis en Greveling betekende de ze wedstrijd de laatste die zij voor het eerste elftal speelden. Beide spelers zijn een reeks van jaren onafgebroken in het eerste elftal uitgekomen. De volgende com petitie zullen beide „oudjes" hun geluk in de tweede editie beproeven. Voor de wedstrijd een aanvang nam, bood de heer Bruggeman namens de vereniging bloemen aan Sportclub Denekamp wegens het behaalde kampioenschap. Over de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. In de achtste min. scoorde Ten Bolscher voor de thuisclub (10). Een botsing tussen rechtsachter Muller en keeper Steen bergen leidde tot de gelijkmaker (1—1). Al vrij spoedig in de tweede helft scoorde de linksbinnen der gasten het winnende doelpunt. Hij werd hiertoe in staat ge steld door stopper Lohuis die te zacht op z'n doelman terugspeelde. (12). De thuisclub kreeg hierna nog ettelijke kansen voor de gelijkmaker doch de voor hoede van Sportclub toonde zich meester in het missen van kansen. Toen de goed leidende arbiter het einde floot hadden de Denekampers dan ook een verdiende zege behaald. Advertentie Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poedet OUD RIJSSEN In de serie foto's van oud Rijssen thans deze fraaie opname van het Schild. Hoewel ook de jonge Rijssenaren uit deze foto onmiddellijk het stadscentrum zullen herken nen, omdat er, sinds deze opname werd gemaakt, misschien niet zo veel veranderd is, wordt het toch door het gemoedelijk ta fereeltje dat de opname schildert weer eens duidelijk, dat er toch echt een grote ver andering is ingetreden. De rust, de gemoe- lijkheid, en de belangstelling voor de vreem de fotograaf, zijn duidelijke facetten in de ze opname, die de huidige fotografen, ook niet de leden van de plaatselijke fotoclub ALDOLEM kunnen vangen. Ook hier zien wij weer de weelderige boompartijen, waar aan Rijssen vroeger zo rijk was en de typi sche kleding van de Rijssense jeugd uit de dagen van weleer. Vanwege de aangename temperatuur, die er op die Meidag heer ste, hadden de jongens hun „buis" thuisge- laten en duidelijk zien we hier, dat het vest en de pet, attributen waren, die men voor geen geld van de wereld kon missen. Het herenhuis links op de foto is de wo ning van de familie Eshuis. Lange jaren is dit huis bewoond geweest door dokter ter Horst, die Gades-dokter werd genoemd. De ze dokter Ter Horst had de gewoonte zijn praktijk uit te oefenen op klompen. Slechts als hij bij de „upper-ten" van Rijssen of bij die van de omgeving een vi site moest afleggen, trok hij zijn schoenen aan. Toen dokter Ter Horst eens naar de Ba ron van de Eversberg (Nijverdal) moest en zijn schoenen aantrok, werd zijn vader, die dat constateerde hevig verontwaardigd. „De wereld loopt op zijn eind", moet de vader van dokter Ter Horst gezegd hebben, „as ie op waorkdag ook al skoone andoot." Naast de „hoge stoepe" zoals het heren huis ook nu nog bekend staat, zien wij een typische schuur die toebehoorde aan de fa milie Spanj er, de tabaksfabrikanten. Rechts op de foto het Hotel Schutjen en daarnaast (verscholen achter de bomen) een gedeelte van het tabaksfabriek van de fa. Spanjer. IJet enige verkeer, dat de rust op het Schild verstoort, is de fietser (op de voorgrond), die misschien door de oudere Rijssenaren wel werd aang- en als de voor loper van de hedendaagse bromnozems. Met ingang van zondag 28 mei is de zo merdienstregeling bij de N.S. ingevoerd. In ons blad van vorige week plaatsten wij een overzicht van de vertrektijden vanuit Rijssen in de richting Enschede. In onderstaand overzicht staan de ver trektijden vanuit Rijssen vermeld in de rich ting Deventer. TIJD RICHTING OPMERKINGEN 6.10 Apeldoorn Alleen op werkdagen 6.25 Den Haag-Rotterdam alleen op maandag:alleen werkdagen. Rotterdam sneltrein 6.52 Apeldoorn alleen op werkdagen 7.52 Apeldoorn alleen op werkdagen 8.27 Den Haag-Rotterdam maandag en zaterdag sneltrein alleen Rotterdam. 9.12 Apeldoorn 9.52 Apeldoorn 10.27 Den Haag-Rotterdam maandag en zaterdag sneltrein alleen Den Haag 10.52 Apeldoorn 11.52 Apeldoorn 12.18 Deventer alleen zaterdags 12.27 Den Haag-Rotterdam zaterdags alleen Den Haag. sneltrein 12.52 Apeldoorn 13.52 Apeldoorn 14.27 Den Haag-Rotterdam maandags en zaterdags sneltrein alleen Rotterdam 14.52 Apeldoorn 15.52 Apeldoorn 16.27 Den Haag-Rotterdam vrijdags, zaterdags en zondags alleen Rotterdam sneltrein 16.50 Apeldoorn 17.52 Amersfoort zaterdags en zondags Apeldoorn 18.27 Den Haag-Rotterdam vrijdags en zondags sneltrein alleen Den Haag 18.52 Apeldoorn 19.52 Apeldoorn 20.27 Den Haag-Rotterdam zondags alleen sneltrein Rotterdam 20.52 Apeldoorn 21.52 Apeldoorn zaterdags Amersfoort 22.27 Den Haag 22.52 Apeldoorn alleen zondags

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3