JJ E^N de wcdlen Bökkerink 1 V RAAD RIJSSEN De raad van Rijssen komt lieden (vrijdag)avond in openbare vergadering bijeen flinke werknemers Raadsvoorstellen Uitbreiding Papierfabriek Stenpher Sanctie op „Algemene verkoopvoorwaarden" Wijziging uitbreidingsplan Zuid Verbouwing boerderij „de Smale" Wijziging dienstregeling N.S, „Wist U dat?" VOORLICHTING OVER VOEDING Verf met divan met kleed MEISJE Voor een HYPOTHEEK naar BEREND VAN HEEK! winkel-woonhuis of bouwterrein N.V. OMEFA - RIJSSEN Vrijdag J6 mei 1961 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 oorlichting van deVakman De roofzuchtige Gelder was Twente bin nengevallen. De streek tussen Goor en Rijs sen was aan de beurt. Goor was al uitge schud. Het stadje kon geen pap meer zeg gen. Veertien maal is Goor in de loop der eeuwen belegerd en verbrand. Hugo van Langen kreeg zoals gewoonlijk zijn inlichtin gen goed. De jonge Tipkop was de spion van Rijssen. Hij vrijde met de marketentster van de Gelderse troepen. De juffer was gek op hem. Zodoende kreeg de Tip behalve veel zoenen en lekkere borrels ook waarde volle inlichtingen. Toen de Geldersen bemerk ten dat ze door de Tip bij de neus genomen waren stelden ze een hoge prijs op zijn hoofd. Maar de marketentster die meer van de Tip hield dan van de Gelderse bevelheb ber poetste de plaat. Heimelijk kwam ze te Rijssen, waar zij dadelijk naar de Tip Vroeg. Maar deze was door Hugo van Langen al lang geborgen. Van Enter en Eisen kwa men de Geldersen op Rijssen afzetten. Alle strijdbare Rijssense mannen stonden reeds klaar voor de verdediging van de stad. De jonge Plagge hield daverende toespraken en de Rijssenaren die hierdoor aangevuurd werden vlogen de Geldersen op hun vestje. Hugo van Langen was overal vooraan in de strijd. Nu konden de Rijssenaren zién dat hij de naam Hugo met ere droeg. De Tip en de marketentster waren meer goochem dan dapper. Zij wachtten de Geldersen die van de kant van Enter kwamen op en maak ten hen wijs dat de pest in Rijssen heerste. Door schrik bevangen hielden deze man schappen het op Enter aan. Onder leiding van jonker Hugo werden de Geldersen na een verwoed gevecht teruggedreven. Zij trok ken weer terug naar Goor dat andermaal in brand gestoken werd. Die van Rijssen vonden dat wel jammer maar dan moesten de inwoners van Goor ook maar beter vech ten en vooral niet zoveel onder elkaar. Vermoeid maar voldaan keerden de man nen naar Rijssen terug. Er waren acht do den en vele gewonden en onder de doden was ook Jan Potjes, een zeer populaire fi guur uit Rijssen en de Bolle behoorde tot de zwaargewonden. Maar hij leefde nog. Een heel ander beeld kwam er van de Enter- se kant. Daar kwam de Tipkop gearmd met de marketentster. Een hoop Rijssens volk kwam er achteraan. En Vinken Willem speelde rustig op de harmonica. Jonker Hu- go wilde feest vieren, maar Barbara ver bood het. Het was in Rijssen nu al erg ge noeg. ROUW IN RIJSSEN Agatha, de oude vrouwe van Rijssen, reeds vergrijsd en vereenzaamd, wilde een rouw dag voor Rijssen. De Bolle was er erg aan toe, Jan Potjes en zeven anderen waren door de Geldersen doodgeslagen. Daar te genover stond evenwel het feit dat jonker Hugo met het zwaard zijner voorvaderen elf Geldersen in het zand had laten bijten. Maar dat was niets. Het gaf geen pas om nu er rouw was de bloemen buiten te zetten. De Tip had voor de marketentster een kamer gehuurd in de Bouwstraat. Hij mocht niet aanstonds met haar trouwen omdat zij geen burgeres van Rijssen was en tevens omdat de burgemeester eerst eens wilden onderzoeken waar de vrouw vandaan kwam. En nu zetten beiden de Bouwstraat heimelijk op stelten. De oude mevrouw van Bevervoorde beval dat de stadsdienaars de Tip in de kast moesten doen. Die rekel zet te om de haverklap de Bouwstraat op stel ten. De Tipkop rook echter bijtijds lont en vluchtte naar de Van Langens op Brandlicht. Daar zat hij zo veilig als wat, want juffer Barbara van Langen mocht de Tip graag. En niemand die hem daar durfde zoeken. De Bolle genas langzaam. Een stijf been zou hij echter altijd wel houden. Soep Ale huilde en jankte dat haar man nu kapot was maar de oude vrouwe van Bevervoor de beloofde Ale dat er levenslang voor haar en haar man gezorgd zou worden. DE ERFENIS Op een goede dag kwam er bij de richter van Rijssen een brief van de keizerlijke notaris, de heer van Wipgalgen uit Antwer pen. Een brief voor de Tipkop. De Tip was er beduusd van. Hij liet hem aan jonker Hugo en diens vrouw zien. De jonker ried de Tipkop aan de brief terug te sturen. Er kon van alles in staan. De Tip durfde het lak niet te verbreken en ging er teneinde raad mee naar Gaaike, de marketentster, die uit Vlaanderen afkomstig was. Wat nen schonen brief, kreet gaaike en verborg het epistel in haar boezem. Dit werd de Tip toch te gortig. Hij nam Gaaike flink te pakken en ontfutselde haar de brief weer. Nu liep hij ermee naar de pastoor. Deze verbrak het lak en las de brief. Nadat hij 't epistel stom verbaasd enige malen gelezen had greeo hij zich aan de tafel vast. Toen riep hij de Tip toe: Je bent geen Rijssenaar, maar een Vlaming. Niks mee te maken, pastoor, ik ben een Rijssenaar in hart en nieren. Nou, uit het einde van de brief bleek dat de Tip kop een verweesd soldatenkind was dat in Rijssen was achtergebleven. En nu bleek dat de Tip de enige erfgenaam was en dertig duizend gouden daalders tegoed had. Hóé veel geld is dat? De pastoor wist hét niet erg precies maar wel wist hij dat het een heleboel geld was. De Tip spoedde zich naar huize Brandlicht en vertelde aan mevrouw Barbara van Tangen wat de pastoor gezegd had. Daarna spoedde de Tip zich naar Vin ken Willem. Stil was het in Rijssen. Zo stil als de vrouw van Bevervoorde bevolen had. Men herdacht in een kerkdienst de doden en daarna was het volkomen rust te Rijssen. Vrouwe Agatha had besloten dat Rijssens poorten een dag gesloten moesten blijven en dat de slotbrug opgehaald moest worden. En Rijssen maakte er eenrustdag van. De zon scheen heerlijk en de mannen van Rijssen haalden her inneringen op aan vroeger dagen en dronken goedkoop bier. Jonker Hugo zat op het plein bij de kerk. - Rijssens burgers keken hoog op tegen hun heer die zoeven maar weer bewezen had een echte Hugo te zijn. En ter wijl Rijssen zijn rouw- en herdenkingsdag vierde kropen Vinken Willem en de Tipkop naar de Höfte. Hier buiten de wallen trok Willem de klavieren los. Lustig speelde Wil lem er op los, en de Tipkop zong van de rijke jongeling en de mooie meisjes. Zo ging het op de Keizer aan. De Keizer was een der oudste herbergen van Twente. Van de kant van Holten kwam een geweldige ridderstoet. Het was de bisschop van Utrecht die een onverwacht bezoek aan Twente bracht. Bij de keizer zag hij Vin ken Willem spelen. Het was een hele volks oploop. De bisschop meende dat het volk van Rijssen hem wilde inhalen. Maar de Tipkop bracht hem aan het verstand dat Rijssen zo dicht als een pot zat en dat zij feest vierden ter ere van de onbekende oom uit Antwerpen. De kamerheren van de bisschop waren zeer ontstemd want hier vierde men feest terwijl men in Rijssen de slag tegen de Geldersen herdacht. De marketentster was 's morgens in droef gepeins wakker geworden. Tevergeefs wachtte ze op de komst van haar lieve Tipkop. Na die onenigheid van gisteren zou hij haar stellig niet in de steek laten. Maar wie er kwam, haar lieveling niet. Tegen elf uur in de morgen liep Gaaike de Bouw straat af. De Klinke wist haar te vertellen dat de Tip met Piep Willem de kant van de Höfte opgegaan was. Toen Gaaike dat wist kleedde ze zich vlug aan en ging op stap. Als marketentster was ze niet voor een gat te vangen en eenmaal op de Holter- weg gekomen wist zij met de postrijder mee tekomen. Zo zag zij wat er bij de Keizer gaande was. De Tip was vertederd ovèr zoveel vrou- wentrouw en Gaaike die elke soldaat om d'r vinger kon winden had het gauw voor- elkaar. Nog nooit was de bisschop zo harts tochtelijk ingehaald in Rijssen. Toen de bisschoppelijke stoet aan de poort kwam was er werk aan de winkel. De vrou we van Bevervoerde, die met haar poezen zat te strelen werd opgeschrikt door een hels lawaai. Huisknechten draafden en riepen ze nuwachtig dat de bisschop te Rijssen was. Zij was ten einde raad. Snel stuurde zij ie mand naar haar zoon op Brandlicht. Die had ook gehoord wat er gaande was en kroop vloekend in zijn statiekleed, omdat de kinderen hen in de weg liepen. Nauwelijks was hij klaar of de burgemeesters lieten hem waarschuwen dar de bisschop er was. Wat doet die knuppel zo onverwacht te ko men! Hij had reeds enkele dienaren naar de Bevervoorde gezonden, want dit was het huis des bisschops, en de herdenkingsdag werd maar meteen opgeheven. En in de Bouwstraat, waar de buurtbewoners nog een en ander te wachten stond werkte men al spoedig aan de versiering der straat. Toen laat in de middag de bisschop een tocht door Rijssen maakte prees hij de Bouw- straatbewoners. Deze mensen wisten wat een landsheer toekwam, en dat zou hij ont houden. Maar de Bouwstraters stonden stie- kum op de deel te grinniken. Het feest zou eerst pas beginnen als de bisschop allang vertrokken was en de zilvervloot van de Tipkop binnenkwam. Dan zou het feest wor den, niet alleen in de Bouwstraat, maar in heel Rijssen. VAN COEVERDEN. Agenda 1 Vaststelling van de notulen van de ver gadering d.d. 28 april 1961. 2 Beëdiging van het toegelaten raadslid, de heer A.F.M. Paauwe. 3 Voorziening in vacatures in de cultu rele- en energiecommissie, ontstaan door het overlijden van de heer H. J. Siegerink. 4 Ingekomen stukken 5 Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van bouwterrein aan G. S. Nieuwenhuis. 6 Alsvoren tot verkoop van bouwter rein aan E. de Jong. 7 Alsvoren tot verkoop van de houten woning aan de Dannenberg. 8 Alsvoren tot wijziging van de Algeme ne verkoopvoorwaarden. 9 Alsvoren tot aankoop van grond van mevr. G. Troost-Brinkhuis. 10 Alsvoren tot aankoop van grond van J. Ligtenberg en H. M. Borkent. 11 Alsvoren tot aankoop van grond van mevr. Rosman-Dannenberg c.s. 12 Alsvoren tot verkoop van bouwterrein aan mevr. W. Baan-Harbers. 13 Alsvoren tot verkoop Van de woningen van den Broekestraat 25 en 27. 14 Alsvoren tot ruiling van grond met W. Harbers. 15 Alsvoren tot aankoop van een aandeel N.V. Elektriciteitsmaatschappij „IJsselcen- trale" te Zwolle. 16 Alsvoren tot het beschikbaarstellen van een crediet voor verbetering van boerderij „de Smale". 17 Alsvoren betreffende aanstelling van een technisch ambtenaar bij gemeentewer ken. 18 Alsvoren tot het beschikbaarstellen van een geldlening van 2700. 20 Alsvoren tot wijziging van de Algeme ne Politieverordening. 21 Alsvoren tot het verlenen van mede werking ex artikel 50 der kleuteronderwijs- wet tenbehoeve van de kleuterschool Ma rijke. 22 Alsvoren tot het verlenen van mede werking ex artikel 50 der Kleuteronderwijs- wét tenbehoeve van de kleuterschool Mar griet. 23 Alsvoren tot vaststelling van herziening VIA van het uitbreidingsplan. 24 Alsvoren tot ruiling van grond met J.W. Harbers. 25 Alsvoren tot verkoop van industrieter rein aan Reginox N.V. 26 Alsvoren tot verkoop van industrietér- rein aan W. Stempher en Zn. C.V. Voor de verwezenlijking van plan Zuid zijn benodigd de percelen kadastraal bekend ge meente Rijssen, sectie H nr. 411, groot 2585 m2 en G nr. 259, groot 4010 m2, in eigendom toebehorend aan de heer W. Har bers, Oranjestraat 2. Betrokkene is tevens eigenaar van het perceel, plaatselijk bekend Oranjestraat 2, kadastraal bekend gemeente Rijssen, sec tie G nr. 286, groot 600 m2. Laatstgenoemd perceel is benodigd voor sanering stadskern en verbetering verkeers veiligheid. Met de heer Harbers is overeenstemming bereikt omtrent afstand van bovengenoemde percelen aan de gemeente door middel van een ruiling. De heer Harbers zal aan de gemeente afstaan de bovengenoemde percelen H nr. 411, G nrs. 259 en 286. De op perceel G 259 staande opstal len, alsmede de op perceel G 286 staan de uit betonelementen samengestelde, schuur, blijven eigendom van de heer Harbers. De gemeente zal aan de heer Harbers afstaan een noord-westelijk hoekdeel, groot plus minus 4 ha. van het perceel, kadastraal bekend gemeente Rijssen, sectie E nr. 1872, gelegen op de Akkers. Verder zal de gemeente aan de heer Harbers als toegift betalen een bedrag van 10.000 B. en W. stellen de raad voor boven genoemde ruiling met de heer Harbers aan te gaan. Voor verwezenlijking van plan Zuid is benodigd een perceel, in eigendom toebe horend aan de heer J. W. Harbers, wo nende alhier, Blinde Banisweg 2, De heer Harbers, van beroep landbou wer, is genegen dit perceel aan de ge meente af te staan door ruiling met een stuk grond op de Akers. Bij het college van B. en W. bestaat hiertegen geen bezwaar. Onder feepassing van de gebruikelijke 25 pet. overwaarde ontvangt de heer Harbers van de gemeente voor bovenge noemd perceel terug een oostelijk gedeelte groot plus minus 3063 m2, van het perceel, kadastraal bekend gemeente Rijssen, sectie E nr. 2147. B. en W. stellen de raad voor om boven genoemde ruiling met de heer Harbers aan te gaan. Door W. Stempher Zn. C.V. geves tigd alhier, Morsweg 13, is verzocht hen een gedeelte van het industrieterrein, gelegen aan de Maatgraven, tegenover het oude zwembad te verkopen. Dit betreft een noord-westelijk deel, groot plus minus 13.000 m2, van het perceel, kadastraal bekend gemeente Rijssen, sectie A nr. 1174. Tevens is door genoemde C.V. verzocht hen het indertijd voor aanleg van een spoorlijn gereserveerde gedeelte, gelegen aan de achterzijde van het thans bij hen in bezit zijnde perceel te verkopen. Dit betreft een oostelijk randdeel, groot plus minus 704 m2, van het perceel, ka dastraal bekend gemeente Rijssen, sectie F nr. 2227. Aangezien het aanleggen van een spoor lijn over het industrieterrein niet zal wor den verwezenlijkt, bestaat er bij het colle ge van B. en W. geen bezwaar het ver meide gedeelte te verkopen. B. en W. stellen de raad voor bovenge noemde gedeelten tegen een prijs van 3 per M2 aan Stemphers Zn. C.V. te verkopen. Zoals bekend geschiedt de verkoop van bouwterreinen onder de „Algemene voor waarden voor de verkoop van bouwter rein door de gemeente Rijssen," vastge steld bij raadsbesluit d.d. 28 december 1956. Ingevolge artikel 3, 2e lid, moet de trans portakte worden verleden binnen 3 maan den na de dag waarop de goedkeuring van het verkoopbesluit ter kennis van de koper is gebracht. Het is de laatste tijd nogal eens voor gekomen, dat door de koper van een bouw terrein niet werd meegewerkt om de trans portakte binnen de bovengenoemde termijn te passeren. Aan de bepaling, die passeren van de akte binnen 3 maand voorschrijft is geen sanctie verbonden. B. en W. achten het gewenst de ver koopvoorwaarden met een daartoe strek kende bepaling aan te vullen. Deze bepaling luidt als volgt: „Indien geen betaling van de koopprijs plaats vindt binnen de in artikel 3, lid 2, bepaalde termijn, is koper, ingaande de daarop volgende dag tot en met de dag, waarop de bepaling plaats vindt, boven de koopsom een rente verschuldigd, berekend naar 5 pet. per jaar." Bovengenoemde bepaling zal aan het eerste lid van artikel 6 toegevoegd moe ten worden. B. en W. stellen de raad voor de ver koopvoorwaarden in dier voege te wijzigen, zoals boven is omschreven. Gedurende de voorgeschreven termijn van 4 weken heeft ter inzage gelegen een ont- werp-wijziging van 't uitbreidingsplan „zuid" omvattende de gronden tussen de Lentfers- weg, Elsenerstraat, Arend Baanstraat en de nieuw geprojecteerde straat, welke bij raadsbesluit d.d. 30 januari 1961 de naam van Schoolstraat ontving. Deze wijziging is in de eerste plaats nodig omdat bij Koninklijk Besluit van 18 juni 1960 gegrond is verklaard het door A Wolterink, Lentfersweg 20, ingediende be zwaarschrift. Ingevolge het bepaalde in artikel 38 van de woningwet moet binnen een jaar een wijziging van het uitbreidings plan zijn ingezonden. Bij deze wijziging moet rekening worden gehouden met de beslissing van de kroon. Wordt binnen deze termijn van een jaar geen nieuw plan ingediend, dan vervalt dit recht van de raad en is het college van gedeputeerde staten de aangewezen instantie. Vóór 18 juni 1961 moet dus deze wijziging ter goedkeu ring worden ingezonden aan gedeputeerde staten. Bij deze wijziging is volledig rekening gehouden met bovengenoemd Koninklijk be sluit. Er is slechts één bezwaarschrift tegen deze wijziging binnengekomen en wel van de heer G. H. Hofman, Markeloseweg 2. Deze persoon heeft een 3-tal bezwaren aangevoerd, namelijk: 1. Zijn woning dient te verdwijnen om plaats te maken voor plantsoen. Het uizicht ter plaatse is naar zijn me ning niet zo slecht dat dit noodzakelijk is. 2 In de vorige uitbreidingsplannen is zijn woning nooit opgenomen. 3. Het betreft hier een erfgoed, waar hij moeilijk afstand van kan doen. Wat deze bezwaren betreft, merken wij het volgende op: 1 De kruising Arend Baanstraat-Tuinstraat- Markeloseweg-Elsenerstraat is zeer gevaar lijk en zal vooral bij druk bezoek van het nieuwe zwembad nog gevaarlijker worden. Bij een toeneming van het snelverkeer over de Markelosëweg zal het noodzakelijk zijn dat de woning Markeloseweg 2 op den duur verdwijnt en daarvoor een laag plant soen in de plaats komt. Wij zijn dan ook van oordeel, dat het uitzicht ter plaatse thans reeds onvoldoende is en dat op de duur het noodzakelijk zal zijn om hier bepaalde maatregelen te treffen. 2 In het uitbreidingsplan zuid was dit perceel ook opgenomen. De grens van het uitbreidingsplan lag precies voor de uit monding van de Tuinstraat. Volgens de constante jurisprudentie mag ook een deel van de bebouwde kom wel in een uitbreidingsplan worden opgeno men, wanneer er sprake is van een sa menhang met de achterliggende, wel in het uitbreidingsplan opgenomen gronden. Op grond van het bovenstaande achten wij ook het tweede bezwaar niet gegrond. 3 Het derde bezwaar is geen wettelijk bezwaar, het algemeen belang dient nu eenmaal te prevaleren boven het belang van de individu. Al met al zijn wij van mening, dat het bezwaar dan ook ongegrond dient te wor den verklaard. Wij stellen u voor om herziening Vla van het uitbreidingsplan ongewijzigd vast te stellen. In 1955 is de pacht van boerderij „de Sma le" verhoogd. Aan de pachter zijn toendertijd toezeggin gen gedaan, dat aan de boerderij enige ver beteringen zouden worden aangebracht. Enkele plannen tot verbetering van de boerderij werden ontworpen. Het laatste plan, waarbij o.a. een spoelkamer en een douche ruimte waren geprojecteerd, kon aanvankelijk de goedkeuring van de pachter verkrijgen. De grote kamer was bij dit plan in tact ge laten. Naderhand is de pachter hierop te ruggekomen, omdat hij graag de grote kamer gemoderniseerd wilde hebben, om wat meer woongerief te krijgen. B. en W. zijn echter van mening, dat deze kamer in stand moet blijven. Thans is een plan ontworpen waarbij aan de wensen van de pachter enigszins tege moet wordt gekomen in die zin, dat de woonkeuken wordt vergroot. De meerdere kosten van dit plan boven het oorspronkelijke plan zijn f 1830.-. De pachter is genegen deze kosten in de vorm van pachtverhoging voor zijn rekening te nemen. Naast de kosten van verbeteringen dienen enige noodzakelijke onderhoudswerkzaamhe den te worden uitgevoerd. De kosten worden als volgt geraamd: a verbeteringen: 1 verbouwing slaapkamer tot spoelruimte met vergroting van keuken f 2980.-; 2 maken douche-ruimte op deel f 1160.- b onderhoud: 1 vernieuwen zolder op de woonkamer f 930.-; 2 vernieuwen rieten dak op schuur f 2083.- c salarissen: (architectuur en toezicht) f 662.-. Totaal f 7815.-. B. en W. stellen de raad voor het nodige krediet beschikbaar te stellen en de daar toe strekkende begrotingswijzigingen vast te stellen. Met ingang van zondag 28 mei wordt de Zomerdienstregeling bij de N.S. ingevoerd. Vanaf die datum zijn de vertrektijden van uit Rijssen als volgt: Tijd Richting Perron Opmerkingen alleen op werkdagen alleen op werkdagen alleen op werkagen alleen op werkdagen sneltrein stopt te Bome. sneltrein stopt te Bome sneltrein, stopt te Bme. sneltrein stopt te Borne sneltrein, stopt te Borne. alleen op werkdagen behalve zaterdags sneltrein stopt te Bome alleen op werkdagen behalve zaterdags, stopt niet te Borne. sneltrein stopt te Bome, sneltrein, stopt te Bome. alleen op zondag, sneltrein, stopt te Borne, 6.26 Enschede 2 6.43 Almelo 1 7.24 Enschede 2 8.12 Enschede 2 8.43 Enschede 2 9.57 Enschede 2 10.12 Enschede 2 10.41 Enschede 2 11.41 Enschede 2 12.12 Enschede 2 12.41 Enschede 2 13.41 Enschede 2 14.12 Enschede 2 14.41 Enschede 2 15.41 Enschede 2 16.12 Enschede 2 16.40 Enschede 2 17.22 Enschede 1 17.41 Enschede 2 18.12 Enschede 2 18.19 Hengelo 1 18.43 Enschede 2 19.41 Enschede 2 20.12 Enschede 2 20.41 Enschede- 2 21.49 Enschede 1 22.12 Enschede 2 22.41 Enschede 2 23.47 Enschede 2 0.12 Enschede 2 „Weet u dat?" vraagt het voorlichtings bureau voor de voeding, en het geeft onder deze vragende titel een heleboel goede voe- dingswenken, die waarschijnlijk in menige huishouding met succes kunnen worden toe gepast. Want zelfs de beste huisvrouw weet misschien niet, dat het niet verstandig is om in één maaltijd spinazie en rabarber sa men te brengen: beide groenten zijn rijk aan oxaalzuur, en dat is weer een stof die de opneming van kalk kan tegengaan. Ook weet zij misschien niet dat het kalk- gehalte van de voeding niet van invloed is op ontstaan en verloop van aderverkalking; volwassenen en bejaarden doen er dan ook goed aan, dagelijks kalkrijke levensmidde len, zoals melk en kaas, te gebruiken. De voedingswaarde van gerechten die in een stapelpan of hogedrukpan zijn gekookt, verschilt vrijwel niet van die van in gewone pannen bereide gerechten. En doorregen vlees mag lang worden gestoofd; dat is niet nadelig voor de voedingswaarde, omdat vlees- koolnat en jus immers niét wordenwegge- gooid, zodat de erin opgeloste mineralen en vitamines niet verloren gaan. „Inmaakpompjes" zijn niet geschikt voor het conserveren van vlees en de meeste groenten; wel kunnen zij eventueel dienst doen voor het inmaken van vrachten en zure groenten, zoals rabarber en postelein. Veel suiker als broodbelegging is schade lijk voor het gebit. Dat geldt voornamelijk voor kleuters en oudere kinderen, en 't geldt bovendien voor witte en bruine (ook ruwe) suikersoorten. Denk liever in deze tijd eens aan de gezonde brood beleggingen die bij de groenteboer kunnen worden gekocht: radijs, komkommer, tomaat, worteltjes. Aardappelen horen 's zomers tot de beste vitamine-C bronnen; ze bevatten namelijk in de zomer ongeveer vijfmaal zoveel vita mine C als in het voorjaar. En tenslotte nog even aandacht voor de peulvruchten die 's zomers (ten onrechte) vaak van het menu worden afgevoerd. Ze verdienen op grond van hun voedingswaarde ook tijdens de zo mermaanden een plaats op het menu, en wie ze als warme groente tijdens die zomer maanden te „winters" vindt aandoen, kan ze koud verwerken tot een salade. naast 't Politiebureau TE KOOP: zo goed als nieuwe g.o.h. Solex 1959. Pr. Bern- hardstraat 44. gevraagd voor hele of halve dagen. HOTEL K OEN OER IN K VRAAGT INLICHTINGEN BraakmansdQU 4 TE KOOP GEVRAAGD: in centrum van Rijssen. Brieven onderno. 82, bureau van dit blad. vraagt voor spoedige indiensttreding enkele voor diverse afdelingen. Aanmeldingen aan het kantoor van de fabriek. I

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 5