if m van Vereniging Marktwezen Plaatselijke Belangen èn VVV Hotel de Kroon Voorzitfter Kappert: We zijn er stil van Fraaie oriënteertafel aangeboden aan de bevolking Oriënteertafel fraai geschenk aan de gemeenschap Operette een feestelijk sluitstuk van gouden jubileum Vrijdag 26 mei 1961 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina 3 MÉI - Grootse jubileumviering Alle gebeurtenissen rond de viering van het gouden jubileum van de vereniging tot bevordering van het Marktwezen, Plaatse lijke Belangen en VW kunnen met gouden letters worden geschreven in de roemrijke annalen van deze vereniging, die zulk 'n gro te en zulk een belangrijke plaats inneemt in de Rijssense gemeenschap. Hoewel dit in Rijssen min of meer wel als een vaststaand feit wordt aangenomen moet het bestuur zonder twijfel toch met voldoening kennis hebben genomen, dat dit met name bij de receptie, die gehouden werd in Hotel Weitering meer dan eens werd on derstreept. De inzet van de jubileumviering was bij zonder sympathiek, de aanbieding n.l. van de oriënteertafel op de Koningsbelt. Daarna werd er een drukbezochte recep tie gehouden in Hotel Weitering, waarin voor al tot uiting kwam, dat men in het alge meen veel respect en waardering heeft voor al datgene wat de Rijssense vereniging heeft weten te verrichten. De feestelijke dag werd besloten met een indrukwekkende opvoering van de operette De Zigeunerbaron door het operagezelschap Forum uit Enschede. Een waardiger slot, een feestelijker avond voor de leden, had het bestuur niet kunnen bedenken en al diegenen, die getuige zijn geweest van deze voortreffelijk verzorgde en op hoog niveau staande uitvoering, zul len deze jubileumavond als een dankbare herinnering kunnen bewaren. Het zal ook de leden van „de VW" tot voldoening stemmen, dat het actieve be stuur op deze dag zoveel waardering en lof is toegezwaaid voor de wijze waarop deze vereniging, nu dus 50 jaar de belangen van Rijssen heeft gediend. De wijze waarop dit jubileum is gevierd, zal voor het be stuur ongetwijfeld een stimulans zijn, om op de ingeslagen weg voort te gaan en de schouders te blijven zetten onder al die werkzaamheden, waardoor de VVV zich voor Rijssen zo verdienstelijk kanmaken. Het was slechts met een enkel woord, dat de voorzitter van de jubilerende vereniging het vorstelijk geschenk, een fraaie oriënteer tafel aanbood. Spr. was verheugd, dat bur gemeester Landweer bereid was gevonden de onthulling van dit geschenk te verrich ten. De heer Kappert bracht dank aan al len die aan de totstandkoming hiervan had den medegewerkt, met name het college van B. en W., de provinciale VW, de ANWB te Enschede, de Waterleiding maatschappij te Zwolle, de architect de heer J. ter Haar en de aannemers. Wij hebben het plan een oriënteertafel aan te brengen op de Konings belt eigenlijk al lang gehad aldus de heer Kappert. Een dag als vandaag is daarvoor naar onze mening uitnemend geschikt, en ik hoop dat wij hierdoor een bijdrage kunnen leveren in het nog meer waarderen van de schoonheid van de natuur van Rijssen van onze omgeving. De heer Kappert hoopte dat deze nieuwe aanwinst voor vernielingen van welke zijde dan ook gespaard mocht blijven en nodigde burgemeester Landweer uit, de onthulling te verrichten. Door het doorknippen van een touwtje verwijderde burgemeester Landweer het jutedoek, waar mee de oriënteertafel nog was bedekt. De burgemeester sprak de hoop uit, dat deze aantrekkelijkheid er toe zou mogen bijdra gen, dat Rijssen als toeristenplaats nog meer gewaardeerd zou worden. Nadat men een kort bezoek aan het nieuwe zwembad De Koerbelt had gebracht, begaf het gezelschap zich naar Hotel Weitering, waar de receptie zou worden gehouden. Burgemeester Landweer opende de rij van sprekers, die door de ceremoniemeester de heer C. Lugtigheid werden ingeleid. Er zijn weinig verenigingen in Rijssen, die een zo belangrijke functie vervullen als de vereniging Marktwezen Plaatselijk Belang en VW, aldus burgemeester Landweer in zijn toespraak. Voor de vele activiteiten, die deze vereniging in de loop der jaren heeft ontplooid hebben wij aldus spr. grote waar dering. Het is aan U te danken zo ging de burgemeester voort, dat in 1926 in Rijssen 'n zwembad kon worden geopend, waarover UL tot 1941 het beheer heeft gehad, waarna dit bad door de gemeente werd overgenomen. Sinds kort heeft Rijssen de beschikking over een uiterst modern zwembad dat tot de goede baden in den lande worden gerekend aldus spr., die voorts de veelheid releveer de van de verdienstelijke taken die de VVV in de loop der jaren tot zich heeft getrokken. U heeft Rijssen in het brandpunt der be langstelling geplaatst hetgeen zeer is toe te juichen. Er is vandaag reden tot grote dankbaarheid en is hoop aldus spr. dat U nog vele jaren de bereidheid zult willen opbrengen die activiteiten te ontplooien waar voor wij zo veel waardering hebben. Namens het gemeentebestuur bood spr. een fraaie luchtfoto aan van het zwembad de Koerbelt waarvan de vereniging zonder twijfel een dankbaar gebruik zal maken in kader van de toeristische propaganda voor Rijssen. Namens het ANW voerde het woord Ir. Hartman uit Ommen, die getuigde van de grote waardering van het ANW voor de ontplooide activiteiten van de VVV Rijs sen. Ten aanzien van de recreatie valt er in de toekomst een onstuimige ontwik keling te wachten aldus spr. Het is goed, dat U zich daarop zult blijven bezinnen, en in samenwerking met andere verenigingen de juiste koers zult weten te vinden, waar op U het toerisme naar Uw plaats kunt op vangen. Spr. bood een „traditionele" as bak aan, waarvan hij hoopte dat er rond deze asbak nog vele goede plannen zouden worden gesmeed in het belang van de ge meente en in het belang van het gehele land. De heer Veltman, directeur van de pro vinciale VW te Zwolle achtte net gouden jubileum van VW Rijssen daarom van zulk een grote betekenis, omdat dit een 50- jarlge ervaring betekent. Op alle mogelijke manieren heeft de VW Rijssen altijd bijge dragen aan de stimulering en de bevor dering van het vreemdelingenverkeer in Overijssel. Als wij vanuit een centraal punt de VVV Rijssen beoordelen aldus de heer Veltman, dan komen wij tot de conclusie dat Rijssen niet joyeus naar voren treedt, maar wel degelijk, betrouwbaar, accuraat en sympathiek. Spr. bracht daarvoor zijn grote waardering en erkentelijkheid tot uiting. Ten aanzien van het plaatselijke WV- werk kan men wel eens het geluid horen, dat de plaatselijke bevolking een stroom van toeristen niet eens zo bijzonder waardeert. De rustige sfeer van de eigen stille bossen komt daarin gevaar enz. Spr. erkende, dat een grote toeristenstroom niet altijd plezie rig voor de bevolking zou zijn, maar wij dienen uit sociale overwegingen vast te stellen, dat het onze plicht is, ons recreatie- bezit beschikbaar te stellen. Het werk van de VVV's zal in de toekomst aldus de heer Veltman een wijziging ondergaan. Hebben wij ons in de tijd, die achter ons ligt vooral propagandistisch georiënteerd, in de toekomst zullen we ons meer moeten toe leggen op de receptionele op de ontvangende taak, waardoor de vreemdelingen het gevoel zullen krijgen welkom te zijn. Tot slot wenste de heer Veldman de VW Rijssen nog veel succes toe, in al die ta ken, die de vereniging heeft behartigd en naar hij hoopte dat zal blijven doen in het belang van Rijssen, van de provincie en van het gehele land. Hierna trad de heer Hurink uit Ommen naar voren in zijn kwaliteit als voorzitter van de contactcommissie de Overijsselse Heu velrug. Er is in de afgelopen jaren een wijziging gekomen in de aard van de WV's meende spr. Was er tot .voor enige jaren geleden nog sprake van een zekere concurrentie strijd, thans verwachten wij goede resul- Het geschenk van de Middenstand: enveloppe met 500.en oorkonde, aangeboden door de heer A. Hodes. taten van een goede onderlinge samenwer king. Vanuit die gedachte is ook de Over ijsselse Heuvelrug gevormd een vorm van samenwerking tussen de VVV's Ommen, Nijverdal-Hellendoorn, Holten en Rijssen. Ik hobj) aldus de heer Hurink, dat dit contact nog vele jaren bestendigd zal blij ven, dat de samenwerking vruchtdragend mag blijven en dat wij wederzijds dat res pect kunnen opbrengen dat als de grote basis van deze samenwerking moet worden geacht. Na de VW Rijssen hartelijk te hebben ge feliciteerd bood spr. een fraai cadeau aan in de vorm van een geprepareerd reekalf je, dat zonder twijfel bij de propaganda voor Rijssen zal kunnen worden benut Uit alle Rjssense verenigingen had zich een commissie gevormd, bestaande uit de heren A. H. ter Horst, H. Vosman, Arn. J. Hodes, D. Slettenhaar en G. Klein Hors man, welke commissie had geijverd de gou den VW op gepaste wijze te huldigen. Woordvoerder van deze commissie en in direct van alle plaatselijke verenigingen was de heer Hodes, die allereerst de VW op hartelijke wijze feliciteerde met de ze mijlpaal. Ik ben er van overtuigd aldus spr., dat de vereniging Marktwezen enz. terug kan zien op een werkzaam en vooral verdienstelijk verenigingsleven. In veler lei opzichten heeft U initiatieven ontwikkeld en U hebt enorm veel tot stand gebracht. Ook voor de bevordering van het marktwe zen hebt U gedaan wat in Uw vermogen lag, om de plaats, die de Rijssense markt innam te doen behouden. Een dag als van daag is niet geschikt om' stil te staan bij het feit, dat de Rijssense markt niet meer is, wat ze geweest is. Dat is echtermiet. aan jjw vereniging, te wijten. Üaaraan... hebenwe aldus spr. „met elkaar" schuld* 'foch is het goed, dat we er ons op 'bezinnen, dat de florerende var- kensmarkt, nog in betekenis kan toenemen. Spr. gaf in overweging te denken aan de bouw van een overdekte markthal, en welke resultaten hiervan zouden kunnen worden verwacht. De heer Hodes, die de oriënteerta fel een „mooi geschenk" vond beval deze aantrekkelijkheid aan in de bescherming van de Rijssense jeugd. Voor alles wat de jubile rende vereniging in de loop der jaren had ondernomen, zowel voor het marktwezen, voor de Plaatselijke Belangen als de VVV had spr. niet anders dan grote waardering. Namens alle Rijssense verenigingen bood spr. een enveloppe aan met ruim 500.- Namens de reniging Markt-strat- en ri- vierhandel nam de heer S. van Vondel uit Hengelo het woord. Wij kennen in Gelderland enkele markt- verenigingen aldus spr. maar in Overijs sel is Rijssen de enige. Onze vereniging kan niet anders dan met veel waardering getuigen van de prettige verhouding tussen ons en de jubilerende Rijssense vereniging. De Rijssense warenmarkt bloeit en de koop lieden zijn zeer tevreden over en blij met de Rijssense 14-daagse markt. Spr. was er van overtuigd, dat de vereniging met het bevorderen van het marktwezen tevens een plaatselijke belang diende. Spr. was dankbaar „voor alles wat U voor onze vereniging hebt gedaan" en bood een enveloppe met inhoud aan. De heer Ten Dam uit Wierden sprak na mens de bond van vee- en varkenshande laren. Het is mij nog nooit gebeurd, dat ik mij kon richten tot een bestuur van een vereniging, zoals wij die vandaag in Rijssen komen feliciteren. In het algemeen heben uitsluitend vee handelaren belang bij het floreren van een veemarkt. In Rijssen echter interesseert zich een vereniging voor een markt waarvan de bestuursleden persoonlijk geen enkel belang hebben. Het is vandaag niet een ge schikte dag om stil te staan bij het feit, dat de Rijssense veemarkt n}et meer die omvang heeft zoals vroeger. Dat ligt echter zeker niet aan U aldus spr. U hebt veel gedaan, maar er zijn nu een maal factoren in het spel gekomen, die de markt van Rijssen negatief hebben be- invloed. De Rijssense varkensmarkt is nog steeds een der belangrijkste van Overijs sel. Spr. dacht aan het perspectief van deze varkensmarkt die mogelijk internatio naal zou kunnen worden. Door de gemeen schappelijke (Europese) markt kunnen er de mogelijkheden ontstaan, die wij nu nog niet; kunnen overzien, maar het is goed, dat wij ons hierop op tijd beraden. Graag wil ik U aldus de heer Ten Dam dank brengen voor al datgene wat U (eigenlijk als buitenstaanders) voor de Rijssense Vee markt hebt gedaan. Een stroom van afgevaardigden van prak tisch alle Rijssense verenigingen, en tal van andere belangstellenden kwam het be stuur complimenteren met het gouden jubi leum, zodat het begrijpelijk was dat de voor zitter de heer Kappert in z'n dankwoord zei: Wij zijn eigenlijk een beetje de kluts kwijt, door deze overweldigende belangstel ling. We slaan ons niet op de borst aldus spr. maar wij geloven inderdaad, dat we veel voor Rijssen hebben kunnen doen. Wij pro beren vooral de gemeenschapszin te bevorde ren en om Rijssen zo aantrekkelijk mogelijk te maken, voor zover dat in ons vermogen ligt. Dit in het belang van de vreemde lingen, die jaarlijks naar Rijssen komen maar ook vooral van de Rijssenaren zelf. Ik ben geboren in Rijssen aldus spr. en. daar ben ik trots op. Spr. betreurde het feit dat hier nog zo vaak „zo bekrompen wordt gedacht". Laat iedereen democratisch denken en proberen zich in een anders standpunt te verdiepen. Voor de toekomst hebben wij aldus spr. nog vele verwachtingen. We prijzen ons gelukkig dat de samenwerking tussen het college van B. en W. en onze vereniging be vredigend is. Met groot verlangen zien wij uit naar de bouw van zomerhuisjes, waarmee binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Een enkele maal is er nog onbegrip voor ons werk waar te nemen. Het is ons niet te doen, aldus spr., om van onze plaats een onrustig oord te maken, wij blijven de rust die van Rijssen uitgaat op prijs stellen, dat kan zelfs voor het toerisme bevorderend wer ken. Het inzicht van voor 30 jaar terug „wat hebben we met die „vrömd'n" te maak'n" is natuurlijk naast iedere werkelijkheids zin. Tot slot bracht spr. dank aan allen die getuigd hadden van hun belangstelling en bedankte burgemeester Landweer en alle sprekers voor de warme waardering en voor de aangeboden attenties. Vooral dankbaar was spr. voor de be langstelling van alle Rijssense verenigin gen waarvan de heer Hodes woordvoerder was geweest. We zijn er stil van aldus spr. Moeilijk had 't bestuur van de jubilerende vereniging een waardiger besluit van de viering van haar jubileum kunnen bedenken dan de engagering van de operette Der Zi geunerbaron van Johann Strauss, door het operagezelschap Forum uit Enschede. De overbezette zaal, heeft een evenement meegemaakt van een niveau dat nog lang als een dankbare herinnering zal worden bewaard. Forum neemt een bijzondere plaats in in het culturele leven van Overijssel en het is alleen maar te betreuren, dat het Rijssen niet gegeven is, een enkele keer in het seizoen van dit hoogstaande gezelschap te kunnen genieten. Tot in alle onderdelen ademde deze uitvoe ring een voorname sfeer. Grote aandacht was gewijd aan decors, kostumering, belich ting enz. waardoor het een tintelend en sprankelend feest was, waarvan de leden van de VVV en de genogdigden diep onder de indruk raakten. Stuk voor stuk waren hier vocale kun stenaars van formaat aan het werk, waarbij de schoonheidsprijs zonder twijfel verdiend is door Anneke de Graaf in haar rol Saffi. Wat een stem, en een volume, wat een timbre en een temperament, bezit deze begaafde artieste. Veel respect hadden wij voor de Neder landse Orkestvereniging, die onder de diri gent Helmuth Wünnenberg al die onverge telijke composities van Johan Strauss tot le ven bracht, op een welhaast onnavolgbare wijze. Met stijgende verwondering werd het pu bliek opgenomen in de sfeer van het le ven van de zigeuners in de Hongaarse poes- ta. Het werd een grootse, een onvergetelij ke avond. OUD RIJSSEN liXstiii ,i/(; -■ Ly Burgemeester C. B. J. Landweer bracht, nadat hij de oriënteertajel had onthuld, de jubilerende V. V. V. dank voor het fraaie geschenk. In de serie foto's van Oud Rijssen ver dient deze opname van Hotel de Kroon op het Schild zeker een plaats, al is het alken maar om de historische plaats, die dit hotel in de Rijssense gemeenschap inneemt. Het staat n.l. vast, dat het hotel de Kroon meer dan 300 jaar heeft bestaan, en merk waardig is, dat het altijd in handen is ge bleven van de familie Koedijk. De huidige eigenaar alsook zijn broers worden in Rijs sen uitsluitend aangeduid met de naam van Hotel de Kroon. Jans Koedijk is praktisch voor iedere Rijs- senaar Jans van de Krone. Het hotel zoals dit op deze foto is opgenomen, werd ge bouwd in het jaar 1900 en maakte destijds een bijzonder moderne en stabiele in druk. In 1932 werd de zaak weer gemoder niseerd en aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. Hoewel uit deze foto dus eigenlijk een moderne zaak (zeker voor die tijd) tot ons komt spreekt de karakteristieke omlijsting, toch weer de taal van de gemoedelijkheid van het Rijssen van voorheen. Men lette op de uit 1799 daterende stads- pomp (thans staande nabij de Ned. Herv. Kerk) de gaslantaarn, de typische kleder dracht van de Rijssense jeugd en de grote boom voor het hotel, die reeds lang is verdwenen. Deze boom speelde een grote rol, in de bedrijfsvoering van de hotelier. Deze boom bood n.l. op markt- en andere dagen een prachtige gelegenheid om daaraan de paar den, koeien of pinken vast te binden, ter wijl de voerman of handelaar zich even kon verpozen in de gezellige gelagkamer van „De Krone". Die gelagkamer, had al een lange reeks van jaren een grote plaats in het hotel en het café ingenomen. Bijzonder typisch was het feit, dat men rond 1900 in hotel de Kroon een borrel kon, kopen voor 5 of 6 cent „naar eigen verkiezing" dat lag n.l. aan welke zaal men de voorkeur gaf. Ging men de deur op de hoek, en bleef men in het voorste gedeelte van het hotel dan be dong men de prijs van 5 cent. Had men behoefte aan wat meer comfort (een grote re zaal) dan betaalde men 6 cent. In vroegere jaren verhuurde de eigenaar van de Kroon niet alleen kamers (heel vroe ger sliep men ook daar in een bedstee), maar ook... paard en tilbury. Dat was voor de vertegenwoordigers, die Rijssen als cen trum van hun „verzorgingsgebied" kozen en van daaruit de omgeving bezochten tot aan Ommen toe. Men betaalde voor logies en ontbijt toen de somma van 1,25 en eveneens voor 1,25 deed men zich 's middags tegoed aan een goed verzorgd diner. De overgrootvader van de huidige eige naar van Hotel de Kroon had een belang rijke plaats in de Rijssense gemeenschap van die dagen. Hij was n.l. aangesteld als postmeester tegen een salaris van 50 per jaar. Voor dit bedrag moest hij de (niet tal rijke) brieven bezorgen in de gehele plaats en de omgeving. Postmeester Koedijk werd destijds door vele van zijn plaatsgenoten benijd door deze welkome bijverdienste... Hotel de Kroon was de plaats waar de paarden van de postkoets werden verwis seld. Als de dilligence arriveerde klonk van tevoren een signaal, waarna men met haas tige spoed diende te zorgen, dat de paar den praktisch zonder tijdverlies konden wor den verwisseld. Als men bij deze omstandigheden stil staat beseft men eerst hoe ingrijpend de veranderingen (en verbeteringen) in een be trekkelijk korte spanne tijds zijn geweest. s Het Russische „Zang- en dans theater" van het Rode Leger is wereldvermaard. Het waarom is te begrijpen als u deze foto van een van de solisten in actie be kijft.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3