In Europoort gaat het allemaal nog vlugger dan men denkt SPORTDAG RIJSSEN VOORUIT pr-v-. SSISmIPp iSH Drukbezet programma Veteranen in actie Atletieknieuws Speurtocht „Irene" 40 jaar D.O.S. Puzzlerit R.M.C. WÊUêê H ;3 De grote wielerronde van 1961 Sluiting clubwerkseizoen Welvaart in wording Eerste bewoners dik tevreden <zxc&ec<£<x%: m VRIJDAG 19 MEI 1961 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 m p 7 Ja - 1 - Woestenij Onherkenbaar Nog meer pioniers Leve de vrijheid I» Over het uitzicht hebben de eerste be woners van EutopoQtt hiel te klëgetl! ,,Öp schepel! taak je nooit uitgekeken" De traditionele sport en ontspanningsdag, die de voetbalvereniging Rijssen Vooruit geslaagd evenement geworden, waarop de organiserende vereniging met veel voldoe ning terug kan zien. Vooral het pupillentournooi heeft vele jonge voetballers veel sportief genoegen bezorgd. Hieraan werd deelgenomen door junioren van Borne, Sportclub Rijssen, Wier den (2 elftallen), de Zwaluwen (2 elftal len) en Rijssen Vooruit eveneens met 2 elftallen. H.et tournooi werd ingezet met een wed strijd tussen R. V. B. tegen Sportclub Rijssen A, welke door het laatste elftal met 2-0 werd gewonnen. Er is op sportie ve wijze gestreden, de vertegenwoordigers van de diverse verenigingen hebben ge voetbald met een elan, waaraan de se niorenelftallen een voorbeeld zouden kun nen nemen. Er werd gespeeld in 2 af delingen. In afdeling A. werd het Zwaluwen B elftal winnaar, waardoor een fraaie be ker werd gewonnen. In afdeling B, (waar in de sterkere elftallen waren ingedeeld- werd het Wierden A. elftal winnaar, waar door de aanvoerder van dit kranige elf tal eveneens een beker in ontvangst mocht nemen. De hoofdmoot (voor velen althans) van het sportieve gedeelte van de R.V. dag werd gevormd door de veteranenwedstrijd Rijssen Vooruit-Excelsior. Er kwamen ver schillende prominente figuren tussen de lijnen zowel van de zijde van R.V. als van die van Excelsior. Het is een aardige wedstrijd gewor den, waarbij bleek dat de vooraanstaande voetballers van weleer, de voetbalsport nog lang niet „verleerd" waren. Er wer den somtijds fraaie staaltjes van techniek en tactiek ten toon gespreid. Het tempo was uiteraard minder, dan dat vroeger het geval zal zijn geweest. De wedstrijd werd gewonnen door Rijssen Vooruit met 3-1. Voor R.V. scoorde Bruggink (2 maal)- en Bronsvoort terwijl het enige Excelsi or doelpunt gescoord werd dóór Willem Sikkelbein, op een wijze, die herinneringen opriep aan vroegere tóen deze speler een gevreesde topscorer in de zaterdagcompe titie was., Aantrekkelijk was ook de wedstrijd tus sen de 2e editie van R.V. tegen een elf tal gevormd Uit Tanimbarezen, waarvan er een aantal sinds kort woonachtig zijn in Rijssen. Als de Tanimbarezen een doelma- Zaterdag jl. werd door twee R.V. atleten Voortman en Zandbergen deelgenomen aan atletiekwedstrijden te Apeldoorn. Zij liepen beide 800 m. E.D. klasse. Daar deze at leten lange afstandlopers zijn, hebben ze zich toch kranig geweerd. Zandbergen werd nl. 4e in deze race met een tijd van 2 min 11.6 sec. Voortman bezette de 7e plaats. De atleet Zoomer deed het ook niet slecht in Hengelo, hij werd hl. 4e op het nummer speerwerpen met een worp van 39.40 m. en liep de 800 m. in de tijd van 2 min. 20 sec. tiger tactiek zouden hebben gebruikt, zou den ze zeker deze wedstrijd he ben ge wonnen. Er schuilden in deze ploeg n.l. diverse bekwame spelers, die echter de fout maakten te individualistisch te spelen. De R.V.-ers wisten deze wedstrijd te win nen met 3-2. De laatste wedstrijd werd gespeeld tussen R.V. 1 tegen Enter Vooruit 1. Ook dit is een aardige wedstrijd geworden, waarin de Entenaren voor de rust in de meerder heid waren. Na rust onder nam R.V. meer aanvallen dan Enter. Voor R.V. scoorde Beunk 2 doelpunten, waartegen Enter slechts eenmaal wist te scoren, zodat het einde kwam met 21 in het voordeel van R.V. Voor het avondprogramma op 't Volkspark bestond grote belangstelling. De jeugddrum band Irene verzorgde een fraaie show en taptoe terwijl een Hawaain ensemble van Tanimbarezen ook grote bewondering oogst- De speeltuinvereniging „Irene" te Rijssen organiseerde op Hemelvaartsdag de tradi tionele speurtocht per rijwiel over een af stand van 15 km. Het parcours liep door de prachtige omgeving van Rijssen, hoofd zakelijk het Hollands Schwarzwald en de deelnemers waar zeer enthousiast over de organisatie en de uitgestippelde route. In totaal namen 85 personen (jong en oud) aan deze tocht deel. De start was des morgens om 7 uur bij de speeltuin en elke minuut vertrok een deelnemer. De jury bestond uit de heren C. Haan en A. Jansen. Door de aanwezigheid van 2 zg. foppun- ten in de route (paar klompen en nat. vlag) liepen dé deelnemers nogal wat straf- punten op. De uitslagen waren als volgt: Afd. senioren: le prijs. G. Ligtenberg, 70 strafp., die in het bezit van de wisselbeker kwam, 2e prijs, A. Nijkamp, 76 strafp. 3e prijs H. Zwiers 78 strafp. 4e Rosman 78 strafp. 5e M. Tijhof 78 strafp. 6e prijs J. Börkent 80 strafp. 7e J. Beunk 82 strafp. 8e G. Immink 86 strafp. 9e Mevr. Webbink 86 strafp. 10e B, Preuter en Smit, 96 strafp. lie G. Voortman 104 strafp. 12e S. Webbink 104 strafp. 13e W. ter Hamsel 104 strafp. 14e J. Jansen 108 strafp. Afd. Junioren: le prijs. H. Dikkers 78 strafp, die in het bezit kwam van de wisselbeker. 2e prijs Rosman 78 strafp. 3e prijs A. Bolks 82 strafp. 4e prijs J. Webbink 92 strafp. 5e prijs H. Schulenburg 94 strafp. 6e prijs Smalbrugge 96 strafp. 7e prijs G. Webbink 98 strafp. 8e prijs D. Tijhof 108 strafp. 9e prijs H. Jansen 108 strafp. 10e prijs D. ter Hamsel 110 strafp. 11e prijs Dangremond 114 strafp. 12e prijs H. ter Hamsei 114 strafp. 13e prijs Scherphof 120 strafp. 14e prijs J. van der Stouw 122 strafp. De 2e voorzitter H. Stegeman reikte na afloop de prijzen met een toepasselijk woord op de speeltuin aan de winnaars Uit. Een opname van de gymnastiekvereni ging DOS, welke be langrijke Rijssense sportvereniging za terdag haar 40-jarig jubileum herdenkt. De foto werd ge maakt in 1926 en zal bij de leden uit die dagen veel dankbare herinneringen oproe pen, vooral aan de voortreffelijke team geest, die er altijd bij deze turnvereniging heerste. Links op de foto zien wij de heer G Muller, vele jaren voorzitter van DOS, en thans nog ere-voorzitter. Het zal deze vergijsde sport pionier van Rijssen veel genoegen doen, dat „zijn DOS" ook bij het 40-jarig bestaan nog steeds in een bloeiend stadium verkeert. In het midden wijlen de heer J. Hoevenberg, die zijn leiderschap over DOS metveei over gave en liefde voor de vereniging uitoefende. Rechts op de foto (met vaandel) de heer E. J. Tijhof, waarvoor zittendde heer A. Oostdijk, die ongeveer 10 jaar secretaris van D.O.S. is geweest. Het jubileum wordt gevierd met een feeste lijke uitvoering van DOS in het Voikspark (zaterdagavond), terwijl op pinkstermaan dag een openlucht demonstratie wordt ver zorgd door de bekende turnvereniging DOS uit Amsterdam, waarin bijzonder goede krachten schuilen zoals Bep Iepenburg, die drie keer Nederlands kampioene was, keur- turnster Nél Sallé, de keurturners Gerard Sallé en Kees Pruis, van wie de laatste Ne derlands jeugdkampioen is. Woensdagavond hield de Rijssense motor club „R.M.C." een zeer geslaagde puzzle rit waaraan door circa 60 voertuigen werd deelgenomen. Het parcours liep via Hollands Schwarzwald naar Nijverdal-Zuna-Enter-Rijs- sen. De start en finish was bij café Het Witte Hoes. Na afloop werd door de heer Buursink de prijzen uitgereikt. De uitslagen waren als vólgt: Auto's: 1. J. Seysèlink, Almelo 17 straf punten. 2. D. Nijhuis, 30 strafp. 3. J. Pas 30 strafp. 4. J. Pluimers 46 strafp. 5. H. ter Horst 50 strafp. 6. B. Landeweerd 60 strafp. 7. Van de Weerd 61 strafp. Motoren: 1. D. Ligtenberg 29 strafp. 2. H. Buursink 30 strafp. 3. W. Janssen 34 strafp. 4. D. Vos, Hellendoorn 38 strafp. 5. H. Dangermond 42 strafp. 6. J. Immink 42 strafp. De volgende puzzle-rit wordt gehouden op woensdag 21 juni. Op 2e Pinksterdag (22 mei 1961) zal in Enter op het prachtige parcours aan de Stationsweg weer de grote jaarlijkse wie lerronde verreden worden. Stond reeds in voorafgaande jaren deze wielerronde in grote belangstelling, dat zal dit jaar nog veel groter zijn. Zeer zeker zullen weer en kele duizenden toeschouwers uit geheel Twen te en daarbuiten de grote strijd die hier ge leverd zal worden willen gadeslaan. Deze strijd zal dit jaar groot zijn, want de bes te renners uit Nederland gaan hier van start. Wat in het verleden nog door geen enkele organiserende vereniging is gelukt, is Enter wel gelukt. Want zij brengt een rennersveld op de baan die men in geheel Twente zolang de wielersport hier is ingeburgerd er wezen mag. Om een klein aantal te noemen van de sterren die op de baan zullen komen, noemen wij op de al lereerste plaats de renners Jansen uit Noot dorp, de grote klassierker, die het vorig jaar nog heeft deelgenomen aan de Olym pische Spelen te Rome, die tevens het vorig jaar de Ronde van Overijssel wón. Ook in het buitenland heeft hij reeds vele succes sen geboekt. Maar dit mag eveneens ge zegd worden van de renner H. Nijdam uit Halfweg, de nationale kampioen achter volging. Naast deze figuren treden in het strijdperk Bert Zoet en Th. v.d. Knaap resp. uit Sassenheim en Wateringen, die ook reeds vaak in de bloemen reden. Dan verschijnen hier ook nog de Tunesiërenners Wim Die- perinck uit Barehem, Henk Hoekstra uit Ureterp. Voorts verschijnen o.a. nog aan de start de ronde winnaars van verschillen de ronden; Kees v. Espen uit Arnhem, Henk Scheuten uit Hengelo, ja alle renners van klasse zullen op de 2e Pinksterdag in En ter vertegenwoordigd zijn. Maar onze eigen streekrenners mogen wij ook niet vergeten, o.a. Bert Boom uit Enter, de Overwinnaar van de Ronde van Munster, en Drachten, Gerrit Zwienenberg de kam pioen van Overijssel 1960: Johan Pluimers ook uit Enter, de winnaar van de nieuwe lingen van de Ronde de Acht van Chaarn 1960. Deze zullen hun huid duur gaan ver kopen, en zij zullen hun uiterst best doen de groten te weerstaan. Want het is alge meen bekend van de renners Boom, Zwie nenberg, en Pluimers dat zij zich pas thuis gaan voelen, dat zij zich kunnen meten niét de allersterksten. Heel Twente verwacht dan ook een felle strijd. De Stichting Club- en Burthuiswerk Rijs sen organiseert op zaterdag, 27 mei a.s., een sluitingsmiddag voor de Rijssense jeugd, waarmede het clubwéfkseizoen 1960-1961 zal worden besloten. Deze middag zal dan het einde vormen van een seizoen, waarin het clubwerk op minimale Wijze tot zijn recht is gekomen. Slechts de muziek- en zanggroep, onder lei ding van mevrouw Lugtigheid, heeft de af gelopen tijd regelmatig wekelijks haar re petitie-avond gehouden en het resultaat daarvan zal zijh, dat straks de Rijssense jeugd de uitvoering van een kinder-operet- te zal kunnen bijwonen. De overige clubs, waaronder ook de instuif, Zijn in het afge lopen seizoen niet tot hun recht gekomen, Aan de ene kant vormde het tekort aan leiding een ernstige belemmering om het werk goed uit te vóéren, terwijl aan de andere kant het gebrek aan clubruimte dé oorzaak was, dat verschillende clubs niet konden worden ondergebracht. De stichting Club- en Buurthuiswerk heeft toen helaas moeten besluiten een groot 'deel van haar werk stil te leggen tot het nieu we seizoen '61-'62, wanneer men de be schikking zal hebben over andere lokali teiten en het tekort aan leiding hopelijk enigermate zal zijn verholpen. Het feit, dat er gedurende hét afgelopen sêizoèn dus in feite weinig is gepresteerd, betekent geens zins, dat er niét op andere wijze zöü zijn gewerkt om aan de verschillende moeilijk heden het hoofd te bieden. Het bestuur heeft dan ook goede hoop, dat itien iii septem ber a.s. onder betere omstandigheden en met frisse moed zal kunnen starten. Voor de jeugd, die ook dit komende sei zoen Het „clubhuis" zal bevolken, is de hier boven genoemde sluitingsmiddag bedoeld. Ook ouderen, voorzover zij belangstelling hébben voor het jeugdwerk, zijn op dezé middag van harte welkom. In het „Weekblad voor Rijssen" van vol gende week zullen nadere mededelingen worden gedaan omtrent plaats en tijd van deze sluitingsmiddag. (Van een onzer verslaggevers) EUROPOORT - Europoort is het land van de bulldozers en dê draglines. Van meters hoge molshopen en stratenlange pijpleidingen. Een vlak land, dat alleen aan zijn vérre einder de tekenen van de bewoonde wereld draagt: de grijze toren van een kleine dorps kerk, dé zilveren gedrochten van ingewik kelde olie-installaties en - zó ver weg dat het niet veel meer dan vage silhouetten, zijn - de zwaaiende kranen van de Rotter damse havens. De vrachtwagenchauffeurs, die er zand, of grind, of stenen brengen, razen er als wildemannen over de betonnen wegplaten, vertegenwoordigers rijden er niet, maar zoeven en wie er aan maximum snelheid durft te denken zoü de indruk kun nen vestigen, niet te begrijpen wat hier in Europoort gebeurt: haast maken met de bouw van een gigantisch brok nieuwe welvaart. En dat werkt aanstekelijk - vooral die haast. Aan weerszijden van het strakke witte lint van het wegdek, dat in enkele weken tijd, als langs een lineaal, over Rozen burg is getrokken, staan veelkleurige rich tingaanwijzers, die evehzovele reklameborden van grote maatschappijen blijken te zijn. Volgt men die, dan rrtoet men toch nog kilo meters lang wachten, voordat men onge remd op het gespedaal kan trappen, want de eerste advertentiê-op-palen vindt men al, als Rotterdam nog door de achtterruit te zien is. De nieuwe weg krijgt èért onderbreking bij dommelende dorpjes, in twëe delen ge broken door een smalle groene dijk, waar langs pietepeuterige huisjes de luiken geslo ten houden als de ogen van vermoeide men sen, die weten dat hun tijd et bp zit. Ef spelen nog schapen op de flauwe helling in het gras, maar een paar honderd meter verder sperren de grijpers, aan hoge knar sende kabels, hun stalen muilen vervaar lijk open. Ze dringen op met de bedaar de ern waaraan men de zekerheid her kent. paard1 voor de boerekar schrikt al lang niet meer van de Voörbijdaverende zestonners en de bakkersknecht stuurt zijn wagentje al maanden, in een gewoonte gebaar, met één wiel door de berm. De dijk wordt dorpstraat, de dorpstraat beton. Daar ligt, voorgoed, Europoort. Een woestenij van zand en graafmachines, van in het zonlicht blikkerende tanks en - met als definitieve grens - het kalme blauwe water van de Vierde Petroleumhaven. De schépen liggen er nog wat onwennig tégen het harde zwart Van de beschoeiing. De mo len op liet eiland aan de overkant vórmt een ongewoong decor. Een boer zwaait met zijn donkere zijden petje ovèr het water: een arbeider groet terug met een witte vei ligheidshelm van plastic. Europoort: wie er een maand geleden voor het laatst is geweest, kent het nu niet meer terug. De borden zijn al weer verzet, de auto's moeten al weer verder rijden, de molshopen vormen een steeds langere keten. Rob dê Pionier, die in een consumptièkeet- op-wielen hete koffie en gevulde koeken in voorraad houdt, is in nog geen half jaar tijd vijf keer verhuisd. „Ik weet niet waar dat naar toe moet", zegt hij dubbel zinnig. „Een beetje vastigheid zou mé wel kom zijh. Maar wat Wil je, je moet met je tijd méégaan". Volgende week, of over veertien dagen, zal hij zijn hele hebben en houden wel weer een meter of vijhonderd moeten ver plaatsen. Waar mén nu nog over een vrij wel onbewoonde wereld staart, staat men straks tégen een fabriek of kantoor aan te kijken. Rob de Pionier noèmen ze hem. En geen mens, die hem dié eretitel zal willeb ont nemen. Want wie koffie wéét te schenken in een dorre droge Vlakte ven stof en stui vend zand, heeft recht op ieders diep res pect. Maar wat dan te denken van die vièr gezinnen, die sedert enige weken als eerste échte bewoners dit njaag 'e';ijk >J traden? Vier mannen, vier vro..w*..i en vijl kinderen. „Het lijkt erger dan het is," zegt portier A. J. Kraaijeveld: „de mannen werken cie hele dag (bij de Shell) en de vrouwen vinden, zoals alle andere vrouwen overal elders, genoeg te doen in haar huishouden. Maar de kinderen, dat is eigenlijk het erg ste: die hebben geen vriendjes hier en die zullen dus moeten leren zichzelf bezig te houden." En wat zeggen de vrouwen er van „Heer lijk. Wat een rust. Een bijzonder mooi huis." „Geen uitgaansmogelijkheid? We gingen, toen we in de stad woonden, toch ook niet elke avond op stap? Of liever: ook nóóit op stap? Dat komt er immers niet meer van, als je kinderen hebt? Boodschappen doen? De bakker eh de melk boer komen aan de deur en voor de rest hebben we, van de zaak, twee autootjes voor ons vieren. Daar brengen we straks de kin deren mee naar school. Naar~ Oostvoorne. En daarna doen we er inkopen mee in het dorp". „Ik heb altijd verlangd naar de vrijheid" zegt steigerman Piet Bakker, „en nooit naar de drukte. En u moet dit goed zien: we zijn van huis uit allemaal knutselaars, wel, ik zou zo zeggen dat we hier ongestoord ónze gang kunnen gaan. En wat mij be treft komt daar dan nog bij, dat ik gek ben op de natuur. Ik heb boven een stel letje boeken staan over het leven van de vogels. Daar vind jé een heleboel interessante bij zonderheden in, en nu ga ik straks - in De Beer - eens op mijn gemak kijken of het allemaal wel klopt, Wat ze daar schrijven over de Putter, het Kneutje en de Slobeend. Maar nu we het toch over De Beer heben denkt u óók niet, dat "het voor ons van de zomer een geweldige weelde zal zijn, dat recreatieoord zo dichtbij? Man, het wordt een hemeltje op aarde. Nog voor geen goud Sinds enige weken wonen er men sen in Europoort. Zij hebben er de be schikking over een riante flat, bóven een kantoor van de Shell aan de kop van de Vierde Petroleumhaven. Om de eenzaamheid wat te kunnen bestrij den en allerlei Ongemakken, die de bewoning van dit nieuwe gebied nu eenmaal met zich meebrengen wat te verzachten, heeft de Shell twee per sonenauto's ter beschikking van deze gezinnen gesteld. Een en ander was voor een onzer verslaggevers aanlei ding er een kijkje te gaaïi fiêfnën. Zijn bevindingen treft u hiernaast aan. wil ik terug naar dé stad. En vergeet het uitzicht niet. Iédere dag Varen hier Schépen voorbij. Zo maar langs je raam. En als je ergens hooit op uitgekeken raakt, dan zijn dat uitgerekend Voorbijvarende schepen." Deze eerste Europoórtets Zijn dus tevre den, dik tevreden, maar Rób de Pionier, die daar eigenlijk toch óók bijhoort, is dat nog niet. Op de weg terug naar Rotterdam Zagen We hém verwoed Sjouwen met kisten dozen en ketels. „Het is Weer Zö ver", riep hij, „het gaat allemaal nog Vëel vlugger dan ik dacht".

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 7