OMEFA N.V. TIMMERT VIA FRAAIE BEDRIJFSFILM AAN DE WEG Grote belangstelling voor Polo-club TEXTIELQUIZ 1961 Wordt onbeheerd laten staan van fiets of bromfiets strafbaar gesteld? VERDEDIGER VAN EICHMANN Marklverlotin g LEPELS MET GAATJES INGEZONDEN Trai ner aangesteld MEIFEEST Puzzelrit R.M.C. Geslaagd Postduivennieuws U.V.V. organiseerde uitstapje voor de bejaardensociëteit VRIJDAG 19 MEI 1961 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina 3 Quizleider Cees de Lange stelt Janny Nijland van de Wilheimina- school te Rijssen enkele vragen, waarop zij goed het antwoord wist. Dit bleek uit de tweede prijs die zij wist te behalen in het persoonlijk klassement. Hier verlaat dr. Servatius het Volksgebouw, waarin het proces Eichmann nu al wekenlang wordt gevoerd. Het gebouw wordt uiteraard zwaar bewaakt. Het Westduitse leger staat voor een zware taak: eten uit lepels, waarir ^en gaatje zit Deze maatregel is genomen, omdat ei :oveel' bestek /an het leger werd gestolen. Nu wil iedereen zo'n lepel hebben als souvenir Op wel zeer sprekende wijze, heeft de directie van de N.V. Omefa een mogelijk heid gevonden het contact met de veehou ders, die de melk aan haar bedrijf leve ren nauwer aan te halen. Dat heeft men gedaan door een fraaie be drijfsfilm, waarin duidelijk wordt getoond, welk een grote vlucht de N.V. Omefa de laatste jaren heeft genomen. De fabriek van melkprodukten Eerdmans, welke later gelieerd werd met N.V. Leo de Winters Handelsonderneming en onder de naam Omefa haar produkten ging produceren heeft nog onlangs een grote uitbreiding ondergaan, waardoor men een grotere mo gelijkheid heeft gekregen haar produktie op de export af te stemmen. Het feit, dat de Omefa haar arsenaal van melk en zuivel- produkten naar meer dan 70 landen expor teert spreekt in dezen toch wel duidelijke taal Duidelijke taal werd ook gesproken zo wel letterlijk als figuurlijk in de bedrijfs film, die succesievelijk aan alle veehou ders van het bedrijf zal worden vertoond. De film, die uiteraard een documentair ka rakter heeft is een belangrijk document ge worden, een document nl. van de energie, en van de dynamiek, die door de directie van de N.V. Omefa, van de N.V. Leo de Winter en van al haar medewerkers aan de dag is gelegd, waardoor dit bedrijf uit meer dan een oogpunt belangrijk is gewor den. Er is grote aandacht gewijd, aan de be drijfsfilm, waardoor de voorlichtende bedoe ling die bij de vervaardiging voor heeft gezeten, goed tot zijn recht is gekomen. De sijnchronisatie, het commentaar en de muzikale omlijsting maakt dat deze film een uitstekende indruk achterlaat en een suggestieve indruk geeft, van het gonzende leven in dit bedrijf. De commentator de heer Ger Lugtenburg (AVRO) heeft een tekst, doorspekt met hu mor en inzicht ter beschikking gekregen die een belangrijke bijdrage levert in het totaal succes dat deze film is geworden. Systematisch wordt ieder onderdeel van het productieproces, dat begint als de melk in de vroege ochtend wordt afgeleverd, naar voren gebracht. Men krijgt respect voor de logische or ganisatie in dit bedrijf, terwijl de aan dacht, die geschonken wordt aan hiegiëne en reinheid een diepe indruk achterlaat. De film is geen droge aaneenschakeling geworden, van nietszeggende beelden, inte gendeel er is gewerkt met een goed inzicht waardoor naast het soms humoristische com mentaar ook humoristische visuele taal wordt gesproken. Natuurlijk is grote aandacht gewijd aan het voorlichtende karakter omtrent de pro duktie van de verschillende artikelen die de Omefa op de markt brengt. Daardoor krijgt deze bedrijfsfilm zelfs meer waar de. Voor de onlangs opgerichte poloclub, blijkt een grote belangstelling te bestaan, waar door het mogelijk is, reeds dit seizoen met een 4-tal zeventallen aan de competitie deel te nemen nl. met één dames- één heren en 2 junioren-zeventallen. Als trainer is aangesteld de heer L. J. Lammers te Almelo die ook trainer is van de le klasse poloclub Nordhorn en van de Almelose zwem- en poloclub Z.P.A. te Almelo. De heer Lammers is een bekend figuur in de zwem- en polosport. Hij maakte nl. deel uit van het Oostelijk waterploteam en werd meerdere malen op gesteld in vertegenwoordigende teams. Het bestuur van de poloclub is de me ning toegedaan, dat goede leiding de eerste voorwaarde is, wil de polosport in Rijssen op een behoorlijk peil komen. Als de re sultaten die de eerste jaren zullen kun nen worden bereikt, goed zijn, zal de be langstelling voor de polosport in de toe komst nog groter worden, waardoor velen Op 9 en 10 mei jl. orgp- iseerde de Tex- tielvakschool te Nijverdal in het Gebouw voor Christelijke Belangen aldaar een zgn. textielquiz voor leerlingen van verschillen de scholen lagere uit de omtrek. De bedoeling hiervan was, meer bekend heid te geven aan de Textielvakschool en de mogelijkheden die hij biedt aan jongens die zich willen voorbereiden op een toekom stige loopbaan in de textielindustrie. Beide avonden werden geopend door bur gemeester Crommelin, als voorzitter van de Stichting Nijverheidsschool voor Nijver dal en omstreken. In zijn korte toespraak wees Mr. Crommelin op het belang van de textielindustrie, niet alleen voor Twente maar voor ons gehele land. De textiel school wil jongens opleiden voor het tex- tielvak, zodat ze later als goed geschoolde vakmensen in onze gewestelijke industrie een goede boterham kunnen verdienen. Na de opening was verder het woord aan Cees de Lange, die de wedstrijd zou leiden, bijgestaan door de jury van des kundigen en nekele mensen die de punten telling bijhielden. De heer de Lange deed dit op buitengewoon prettige wijze en wist de kinderen met een enkele kwinkslag en een bemoedigend klopje op de schouder op hun gemak te stellen. Dat neemt niet weg dat toch menigmaal de zenuwen de kin deren parten hebben gespeeld. De vragen werden afgewisseld met leuke behendigheids wedstrijden die soms geweldige hilariteit verwelften, terwijl tussentijds vrolijke mu ziek t^i gehore Werd gebracht door de Super Rone\%'s en de Mongo's beide bedrijfsvand- jes uit Nijverdal. Op de tweede avond wa ren ook twee scholen uit Rijssen vertegen woordigd, nl. de Juliana- en de Wilhelmina- school. Natuurlijk waren de verwachtingen van de leerlingen zowel als van de leer- krachten hoog gespannen en allen hoopten dat hun favorieten het er goed af zouden brengen. Nu, wat dat betreft hebben Jan Harbers en Janny Nijland hun kameraad jes niet teleurgesteld: de Wilhelminaschool werd 3de met 123 punten en de heer Lig- terink mocht namens het hoofd der school een prijs van 75 ten bate van de school in ontvangst nemen, terwijl Janny in het persoonlijk klassement de 2de prijs wist te behalen. Zij werd de gelukkige eige nares van een „Pelican" vulpenset! De le prijs voor de scholen 150.-), werd gewonnen door de Chr. Nat. School te Marle, de 2de prijs 100.-) door de O.L. School Elsenerbroek. Groot was het enthousiasme van de jeugd toen de prijswinnaars werden be kend gemaakt en sportief werd luid voor de gelukkige geapplaudiseerd. Tenslotte ging niemand met lege handen naar huis, want bij de uitgang kreeg elk kind nog een tweede traetatie, terwijl alle hoogden van scholen ten behoeve van de school een ori ginele katoenbol in een keurige plastic doos ontvingen. Zo was er een eind gekomen aan twee avonden die de deelnemende schooljeugd niet spoedig zal vergeten. Jammer dat de Julianaschoo met Jan Brandriet en Gerrie Bolks wat pech had den en buiten de prijzen vielen. via de zwemp en polosport een gezonde li chaamsontwikkeling een prettige ontspan ning en een verantwoorde vrij tijdsbeste ding kunnen vinden. De polocompetitie van de afd. Twenthe van de KNZB vangt aan op 5 juni op welke dag ook door de Rijssense vereniging de eerste wedstrijden zullen worden gespeeld. Dinsdagavond werd in Hotel Gijsbers een meifeest gevierd, waarvoor een grote belang stelling bestond, waarover de voorzitter van het comité, dat dit feest had georgani seerd, de heer Nieuwenhuis zeer verheugd was, zoals hij duidelijk in zijn openings woord liet uitkomen. Door verhindering van de burgemeester van Enschede de heer Thomassen die toegezegd had een toespraak te houden, werd dit gedaan door de heer E. Meester, secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur van de Partij v.d. Ar beid. De meileuzen 1961 waren de grote lijnen, in de rede van de heer Meester. Deze leuzen zijn „De maatschappij hervormen, volken en rassen bevrijden en de vrede dienen." Spr. attendeerde in het bijzonder op het geit, dat ongeveer twee-derde van de we reldbevolking honger lijdt. Voor het Neder landse volk is er aldus spr. een grootse taak weggelegd om er aan mee te helpen werken dat aan deze vreselijke toestand een einde komt. Over de huidige regeringspolitiek sprak de heer Meester kritische woorden. Het ka binet De Quay aldus spr.kraakt steeds weer in zijn voegen. Spr. verweet het kabinet grote besluiteloosheid. Hierna trad de Stem des Volks, op onder leiding van haar dirigent de heer B. Kerk hof uit Hengelo. Ook „The Lucky Stars" onder leiding van mevr. Janssen verzorgde een deel van deze avond, terwijl ook werd medegewerkt door Roelie Haan en door Jenny Nijland. Woensdagavond hield de Rijssense motorclub „R.M.C." een zeer geslaagde puzzelrit, waaraan door circa 60 peisonen werd deelgenomen. Het parcours liep via Hollands Schwarzwald naar Nij verdal-Zuna -Enter-Rijssen. De start en finish was bij café Het Witte Hoes. Na afloop werden door de heer Buursink de prijzen uitgereikt. De uitslag was als volgt: Auto's: 1. J. Seyselink, Almelo, 17 strafp., 2. D. Nijhuis 30 strafp3. J. Pas 30 strafp.,, 4. H. Pluimers 46 strafp., 4. H. ter Horst 50 strafp., 6 B. Landeweerd 60 strafp., 7. Van de Weerd 61 strafp. Motoren: 1. D. Ligtenberg 29 strafp., 2. H Buursink 30 strafp., 3. W. Jansen 34 strafp.. 4. D. Vos, Hellendoorn 38 strafp5. H. Dan- germond 42 strafp., 6. J Immink 42 strafp. De volgende puzzelrit. wordt gehouden op woensdag 21 juni. In de raadsvergadering, die vrijdag 26 mei zal worden gehouden, zal een voorstel van B. en W. worden besproken, dat inhoudt, in de algemene politieveror dening een bepaling op te nemen, waarbij het onbeheerd laten staan van rijwielen en rijwielen met hulpmotor strafbaar wordt gesteld. Ten aanzien hiervan delen B. en W. de raad mede, dat door de groeps comman dant der rijkspolitie op dit euvel is ge wezen. Het geschiedt nl. herhaaldelijk, dat rijwielen en bromfietsen onbeheerd op of nabij de openbare weg worden aangetrof fen. In 1960 werden 73 rijwielen als ver mist en. 76 rijwielen als gevonden opge geven. „Deze respectabele aantallen", aldus B. en W. „duiden erop, dat in deze ge meente vrij slordig met rijwielen wordt omgesprongen. En dit #uvel wordt in de hand gewerkt, omdat de rijwielen niet zijn afgesloten en dus gemakkelijk kunnen wor den meegenomen." Hoewel in enkele malen wel sprake is van diefstal, is. daarvan in de meeste ge vallen geen sprake. Veelal vinden ver wisselingen plaats die zijn toe te schrij ven aan gemakzucht of slordigheid. B. en W. achten het gewenst in de politieveror dening een bepaling op te nemen, waarbij het onbeheerd laten staan van rijwielen en bromfietsen strafbaar wordt gesteld. Geruststellend zeggen B. en W. aan het slot van hun nota aan de raad: „Wij merken op, dat het niet in de bedoeling ligt om nu reeds direct streng op te He den, wanneer b.v. iemand overdag een win kel binnengaat en vergeet zijn fiets op slot te zetten. De groepscommandant van de rijkspo litie heeft ook toegezegd, dat de verordening met de nodige souplesse zal worden toege past. Als voorstel door de raad wordt aangenomen zal de verordening met de nodige souplesse worden toegepast. Men heeft kans gezien het veelomvatten de produktieproces, het laboratoriumonder zoek en verder een groot gedeelte van de bedrijfsvoering op interessante wijze te be lichten. Indrukwekkend was dat gedeelte, waarin het nieuwe gedeelte van de fabriek waarin de melkpoeder produktie is ondergebracht, wordt gefilmd. De grote raketachtige containers, waarin de poeder wordt opgevangen, roept asso ciaties op aan Cape Canaveral en aan ruim tereizen. De melkpoederproduktie is inderdaad af gestemd op de ruimte, omdat geëxporteerd wordt naar niet minder dan 70 landen in alle windstreken der wereld. Het is voor de vele verenigingen in Rijs sen wellicht geen kwade gedachte te trach ten op een hunner verenigingsavonden de beschikking te krijgen over deze film, die naast een voorlichtend karakter vooral een interessante indruk achterlaat. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaag de de heer O. A Hoogkamp te Rijssen voor het doctoraal examen economie. De Postduivenvereniging Het Luchtvermaak nam deel aan een wedvlucht vanaf Sittard. Nadat de duiven gelost waren om 11.30 uur, keerde de eerste vogel terug op het hok van de heer H. Meenks om 13.44.35. Een gedeelte van de uitslag leidt als volgt: 1. H. Meenks, 2. H. J. Wilmink, 3 A. J Temmink, 4 J Nij- kamp, 5. A. J. Bannenberg. 6. M Boerman, 7. D Denekamp, 8. en 9 J. Kamp, 10 A J Tem mink, 11 J. Pluimers, 12. H. J Bouwhuis, 13. W Sikkelbein, 18 H Koster, 19 D .T Aver- esch, 20 J Kamp. Winnaar van de serie van we> H h J. Wilmink. Winnaar van de serie van 3 werd A. J. v. d. Willige. Een van de belangrijkste besluiten waar door De Rijssense WV groot is geworden is dat geweest waarop besloten een markt- verloting te houden. Dat gebeurde in 1916. Het bleek, dat men een goede greep had gedaan. De loten wer den grif verkocht, en door de goede op- zrengst kreeg men meer armslag. Het bestuur besloot met de opbrengst iets te doen voor de gemeenschap. Op het Stationsplein werd een monumen tale lantaarnpaal aangebracht en aangebo den aan het gemeentebestuur. Enige jaren geleden werd dit geschenk van de vereni ging afgebroken. De marktverloting is nog steeds een belang rijke bron van inkomsten. Ondanks alle con currentie van voetbalpools, lotto's en wat al niet meer, heeft deze verloting nog steeds een aantrekkingskracht, die elders wel eens verwondering baart. De grote kracht van deze verloting, die 45 jaar geleden voor de eerste keer werd gehouden, is hedentenda- ge de traditie, die wil, dat vele huisgezin nen in Rijssen en vooral ook vele plattelan ders tot uit verre omgeving mee willen din gen naar de al even traditionele hoofdprijs een vette koe" ter waarde van duizend gul den." De grote Najaarsmarkt, vroeger een feest dag van formaat was de grote dag, waar op de marktverloting werd gehouden. Hoewel tegenwoordig van feestelijkhe den rond de marktverloting geen sprake is, is het toch een vaststaand feit, dat er door deze verloting een bepaalde sfeer rond de Grote Najaars markt is blijven hangen, die en de markt en de verloting ten goede ko men. Het .comité uit de plaatselijke verenigingen vestigt er de aandacht op, dat zij die wil len deelnemen aan het huldeblijk aan V.V.V- Rijssen, uiterlijk hedenavond hiervan op gave doen bij de Twentsche Bank, Haar- straat, waar het comité van 8-9 uur aanwe es is- Het comité De afd. Rijssen van de U.V.V. (Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers) heeft de be jaarden, die lid zijn van de bejaardenso ciëteit een bijzonder prettige middag be zorgd. De U.V.V. zet zich al enige jaren in, om Rijssense bejaarden in de bejaarden so- citeit wekelijks een aantal aangename uren te bezorgen en de Rijssende oudjes stellen de zorgen van de dames van de U.V.V. op hoge prijs. Als afsluiting van het winterseizoen werd door de dames van de U.V.V. besloten een uitstapje te organiseren. De goede verwachtingen van de „oudjes" die plaats hadden genomen in een O.A.D.- bus zijn volkomen gehonoreerd. Na een prachtige rit naar Epe, werd daar in „de Ossenstal" een verfrissing gebruikt, waar na het gezelschap in het gereed staande „treintje" stapte om een schitterende tocht te maken door de bossen. Hoezeer dit reisje gewaardeerd werd, bleek duidelijk uit de vrolijke kwinkslagen, die door de Rijssense bejaarden werden gemaakt en men genoot met volle teugen. Daarna werd koers gezet naar Harder wijk, vanuit welke plaats een boottocht werd gemaakt van een uur. Deze niet al ledaagse reis voor de „Riessender" was een welkome afwisseling. In een restaurant nabij het Uddelermeer stond de pannekoek met koffie of thee al te wachten, en dat men zich deze ver sterking van de inwendige mens liet sma ken laat zich begrijpen. Na zich nog enige tijd te hebben geamuseerd in het Prins Bern- hard dal, werd de terugreis aanvaard. De leden van de bejaardensociëteit, zul len aan dit goed georganiseerde uitstapje zonder twijfel een aangename herinnering bewaren, getuige de foto op de voorpagina van dit nummer.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 3