Rijssense en V.V.V. vereniging Marktwezen viert vijf tig-jarig bestaan Nog steeds bloeiende vereniging hengelo's bier BURGERLIJKE STAND Jubilerende vereniging verdient veel waardering voor vele initiatieven Marktwezen behartigde vele belangen Predikbeurten Het VVV in 't Goold Kleding van LICHTENBERG Uitstapje van leden ij bejaarden- sociëteit Coöp. Boerenleenbank „Notter" Vrijdag 19 mei 1961 Jaargang 39 - No. 20 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.25 per kwartaal; voor post-abonnees 1.40 per kwartaal Administratie en Redactie Enlerstraat 10 Rijssen Telef 2103 (054R0) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen mr Advertenties 10 cent per mm. Bij contract ko'ting. „TEN BERGE" I I VOORSCHOTTEN HYPOTHEKM tüwj&n fet/eméUtA HUT1ENWAL 31 RIJSSEN WEEKBLAD VOOR RUSSEN De vereniging Marktwezen, Plaatselijke Belangen en VW, herdenkt dinsdag 22 mei haar 50 jarig bestaan. Deze vereni ging kan dan terugzien op een eervolle staat van dienst en met voldoening kan het be stuur terugzien op al datgene, dat in de loop der jaren in het belang van de ge meenschap verricht is geworden. Zeer terecht beschouwt ook het heden daagse bestuur, (evenals dat het het ge val was bij de pioniers der vereniging) het als haar taak de gemeenschap op zulk een breed mogelijk terrein te dienen. Vanuit dit standpunt bekeken, heeft de vereniging, hebben al die Rijssenaren, die het bestuurslidmaatschap van de vereni ging op zich hebben durven nemen, een groot respect van deze gemeenschap ver diend. Zonder de bestuursleden, die de vereni ging voor de oorlog heben gediend, ook maar iets te kort te doen, kan gezegd, worden, dat deze vereniging met haar lan ge naam en met haar veelheid van ont plooide activiteiten, vooral na de oorlog is opgebloeid. Een nieuwe generatie bestuursleden, vond meer begrip, meer medewerking ook van de zijde van het gemeentebestuur en voor al van haar eigen leden dan dat voor de oorlog wel het geval was geweest. Er ontwikkelde zich een duidelijke bloeiperio de, en de actieve bestuursleden hebben, dat zij met veel nadruk gezegd, veel weten te bereiken. Bijzonder jammer is het, dat de opgaande lijn de laatste jaren weer is gedaald, de gunstige omstandigheden; waardoor de ver eniging zich kon ontwikkelen zijn verslach- terd, waardoor ook minder bereikt wordt dan men eigenlijk wel zou willen. Nog steeds echter neemt de vereniging een vooraanstaande plaats, om niet te zeg gen de belangrijkste plaats in, in het Rijs sense verenigingsleven. De vereniging marktwezen is het die de stimulans heeft gegeven, tot het oprichten van verschillende verenigingen deze (voo- al ook) financieel heeft gesteund, omdat het bestuur er van overtuigd was, dat het woon klimaat een van de belangrijkste steunpi laren van een goed functionerende gemeen schap, middels een bloeiend verenigingsle ven zeer zeker gediend wordt. Een halve eeuw, Marktwezen Plaatse lijke Belangen en VW. De vereniging werd opgericht op 2 janua ri 1911, terwijl de koninklijke goedkeuring op de statuten verkregen werd op 23 april 1913. In die statuten staat één artikel, dat nu, na 50 jaren bijzonder in het oog valt, n.l. dat, waarin vermeld staat, dat de vereni ging zal worden ontbonden bij een aantal leden van minder dan 5. Nooit heeft de vereniging van dit artikel gebruik hoeven te maken, gelukkig niet zouden wij met het bestuur willen zeggen. Hoewel het le- denregister, dat in de loop der jaren werd bij gehouden, uiteraard schommelingen ver toont, is het aantal leden nooit zo hoog ge weest, als dat heden ten dage het geval is. De doelstellingen van de pioniers, van de oprichters, der vereniging waren zeer ge- Advertentie GEBOREN: Frederik, z.v. H. J. Schuitemaker en G. H. Smit, Enterstraat 188, 11 mei; Nel lie Gerdien, d.v. A. de Lange en H. C. de Regt, Koninginneweg 34, 11 mei; Gerritdina d.v. G. J. Wansink en H. J. Bruggink, Ba- nisweg 39 10 mei; Aaltjen, d.v. H. Borghuis en A. van Damme, Blinde Banisweg 24, 13 mei; Gerben Rienk, z.v. R. Nijholt en A. Leusink, Weverstraat 24, 14 mei; Janna, d.v. J. H. Altink en G. Brinkman, Blinde Banisweg 23, 4 mei, te Almelo; Gerrit z.v. J. ten Bolscher en H. Lichtenberg, J. ter Horst JHznztraat 34, 9 mei te Almelo; ONDERTROUWD: Berend Dinant Mensink, 25 jaar, Rijssen Holterstraatweg 42, en Hendrika Dina Baan 24 jaar, Rijssen, Esstraat 122, 9 mei; Ger rit Hendrik Schulenburg, 22 jaar, Rijssen, Molenstraat 11, en Egberdina Tijselink, 24 jaar, Wierden, Zuna, Smeijersdijk 2, 9 mei; OVERLEDEN: Jan Hendrik Ligtenberg, echtgenoot van J. Bouwhuis, Westerstraat 3, 11 mei; Jan na van Brussel, weduwe van J. H. Brinks, Holterstraatweg 146, 12 mei; zond. Uit- de aanvoercijfers uit de jaren rond 1911 blijkt, dat de Rijssense veemarkt zich gestadig ontwikkelde. Er werd ingezien, dat de bevordering van het marktwezen, een zaak van groot belang was, en ook zag men mogelijkheden, om de aandacht op de Rijssense markt te richten en be greep men, dat voor de blijvende bloei van de markt mogelijkheden, goede accomoda- tie en service geboden moest worden. De oprichters van de vereniging waren de heren H. Bos, destijds opzichter van we gen werken der H.IJ.S.M. (spoorwegmaat schappij), J. H. F. Koedijk, R. de Lange H. Th. Tusveld en A. A. Bosch (veearts). De heer Bos, een dynamische figuur, die zeer geijverd had voor de tot stand koming van een gasfabriek in Rijssen, en daardoor de bijnaam „Gasbos" had gekregen, werd gekozen tot voorzitter. De werkzaamheden van de heer Bos, noop ten hem in 1916 uit Rijssen te moeten ver trekken, hetgeen door hem, maar ook door de Rijssenaren zeer betreurd werd. De heer Bos werd opgevolgd door Jhr. F. A. Coenen, eigenaar van het kasteel de Oosterhof, die deze functie heeft uitgeoe fend tot aan zijn overlijden in 1937. De voorzittershamer werd overgenomen door de heer C. Lugtigheid, die sinds 1925 bestuurslid was. De huidige voorzitter de heer G. Kappert, nam de leiding der vereniging op zich in 1946, en het was met name sindsdien, dat Marktwezen Plaatselijk belang en VW meer op de voorgrond trad dan ooit te voren. De secretaris van „het eerste uur" de heer J. H. F. Koedijk werd in 1924 opge volgd door de heer H. de Jong, wiens ac tiviteit en liefde voor de vereniging een wel haast legendarische klank is gebleven. Het minst plezier van het secretariaat van de VVV, onder welke naam de vereni ging met de lange naam algemeen bekend is geworden, heeft zonder twijfel de heer H. J. Koedijk (Jan Heedt) gehad. Hij was, het n.l, die in 1942, in de uiterst moeilijke oorlogsjaren als secreatris van de vereni ging werd gekozen. Het gehele archief van de vereniging werd bij hen thuis in beslag genomen door de Duitsers op 23 oktober 1944.... Vandaar, dat over de huishouding, en over het beleid van de vereniging van al die jaren voor de oorlog niets meer bekend is. In 1946 werd de heer J. Th. Gijsbers se cretaris tot 1950 toen hijt tot administrateur benoemd werd. Het secretariaat berust sinds dien bij de heer D. A. Oldekamp, die reeds sinds 1928 deel van het bestuur heeft uitgemaakt. „De eerste" penningmeester de heer R. de Lange oefende deze functie uit tot 1920 in welk jaar hij opgevolgd werd door de heer J. F. Hodes. Momenteel is de heer A. Pouw penning meester. In de loop der jaren zijn natuurlijk ver schillende bestuursleden gekomen en ge gaan, zoals de heren H. H. Kosteloos, G. Pluimers, B. Cohen, J. Ligtenberg, J. Plui- mers en J. de Jong. Zonder twijfel zal bij de herdenking van het 50 jarig bestaan van Marktwezen wor den gedacht aan al diegenen, die het belang van de vereniging hebben willen dienen, en die het niet is gegeven, het gouden ju bileumfeest van „hun vereniging" mee te maken. Een ere saluut aan diegenen die hun vrije tijd hebben opgeofferd, om daarmee het be lang van de vereniging, maar vooral het belang van Rijssen te willen dienen is ze ker op zijn plaats. In die betekenisvolle figuren van de ver eniging moet ook met dankbaarheid wor den gedacht" aldus een der bestuursleden van de jubilerende vereniging aan de gro te plaats, die wijlen burgemeester Zeeuw in onze vereniging heeft ingenomen. Burgemees ter Zeeuw, die in 1937 tot ere voorzitter werd benoemd, heeft zich met hart en ziel aan de belangen van de vereniging gewijd. Hij stak niet onder stoelen of banken, dat hij altijd heel blij was met de „WW en daar waar hij kon, gaf hij de vereni ging die steun die nodig was, waardoor de VVV zulk een vooraanstaande plaats in Rijs sen kon innemen, Wijlen burgemeester Zeeuw beschouwde het ere voorzitterschap van de vereniging niet als een formaliteit. Actief nam hij deel aan besprekingen, nam zelf een aandeel in de organisatie van nieuwe taken, en was vooral een zeer gewaardeerd adviseur, van wie een grote stimulerende invloed uitging. Zijn heengaan weid vooral in de kringen van Marktwezen zeer betreurd. Bijzondere herinneringen van dankbaar heid en waardering draagt het huidige be stuur ook mee aan wijlen de heer Jan Plui mers en wijlen de heer J. de Jong. Was Jan Pluimers een actieve figuur, die zijn liefde voor de vereniging putte uit zijn lief de voor Rijssen en door zijn inzicht, dat de WV mogelijkheden in zich had, om de betekenis van Rijssen op velerlei terrein te vergroten, datzelfde was ook het geval bij de heer J. de Jong. Betrekkelijk kort, na zijn verhuizing van den Haag naar Rijssen werd hij tot bestuurslid gekozen. Van stonde af aan, zette hij zich met zijn energieke persoonlijkheid in voor de vereniging. j Op velerlei wijzen maakte de heer de Jong zich verdienstelijk, en vooral de wij ze waarop hij voorlichting gaf aan vreem delingen als gids deed hem een belangrijke plaats in de vereniging innemen. Zo komt uit dit [historisch overzicht tot uiting, waaraan he; te danken, is dat de vereniging zich zulk een voornameplaats in het Rijssense gemeenschapsleven heeft ingenomen. In de loop van al die 50 jaar zijn er mensen geweest, die liefde wisten op te brengen voor huy woonplaats, die daardoor gedreven, ook v -tflen trachten deze woon plaats te veraangenamen, of wilden trach ten de plaats in haar totaliteit tot grotere bloei te brengen. Veel heeft men tut stand kunnen bren gen, vele wensen va; de verenigingsbestuur ders zijn nooit in ervulling gegaan. Moge met de V/c?jdiiïg van een nieuwe periode steeds meer worden beseft, van welk een groot belang het is, dat enkelen zich willen opofferen voor de gehele ge meenschap. Vandaag vrijdag 19 mei 8 uur vindt de officiële in gebruik neming plaats van het gerestaureerde kerkgebouw en het nieuwe orgel. Na overdracht door de daarvoor destijds ingestelde commissie aan en aanvaarding door de kerkeraad volgt lezing van verschil lende schriftgedeelten en zang door de ge meente. De heer G. Peuscher, organist te Hengelo zal daarna het nieuwe orgel bespelen. Ned.-herv. Gem., Grote Kerk 9.30 uur ds. Van Tuijl, 15.00 uur ds. Kool. Westerkerk 9 uur en 10.45 uur ds. Vos, 19.00 uur ds. Van Tuijl. Elzen 10.00 ds. Kool. 2e Pinksterdag 9.30 uur ds. Vos. Geref. Gem. Noorderkerk, 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur leesdienst. 2e Pinksterdag 9.30 uur leesdienst. Geref. Kerk Boomkamp, 9.30 uur en 15.00 uur ds. Brinkman. Oud-Geref. Gem. Bevervoorde, 9.30 uur en 19.00 uur de heer Vosman, 14.30 uur leesdienst. 2e Pinksterdab 9.30 uur de heer Vosman. Oud-Geref. gem. in Nederland Oranjestraat, 9.30 uur en 15.00 uur ds. Van Dijk. 2e Pinksterdag 9.30 uur ds. Van Dijk. Geref. Gem. in Nederland Eschkerk, 9.30 uur en 18.00 uur ds. Aangeenbrug, 14.30 uur lees dienst. 2e Pinksterdag 9 30 uur ds. Aangeenbrug. Ned. Protestantenbond afd. Rijssen: 10.45 uur dr. J. W. Samberg uit Delden. Korr voor Uw CORSET naar ons Wij adviserer U deskundig. Drogisterij in aid. med. bandages z293 ÖKSItfii e: ara. mea oar p| Telefoon i'. V.V.V., de aandre wekke Heb iej het tot goold ebrach, 'k Wuenske oe het allerbeste Met den heugeleken dag. V.V.V., zol'n der non earlke Nog wat wean dee 'k oet mut leg'ng Wat bedoolt wodt met dee letters, 't Kleanste wich det kan 't oe zeg'ng. 'k Hoof zo deank ik, ook gin meanske Te verteln wa'j hebt edoan In dee vief teg joar dee ieleu d' Aandre wekke hebt bestoan. Aj kon helpen oams, dan hulp iej, Wat he'j wal neet vot egeewn, V.V.V. iej stoat in Riessen, Earlke heel good an eskreewn. Neet vuur 't Riessens volk allene. Heb iej in dee vief tig joar Aaltied vuile goods edoane, Ook vuur vrumm stun iej aalt kloar. Det oons ole stadje Riessen Oet egruejd is tot ne stad, Ook bekeand in grote plaasen, Doarin heb iej d' hane had. V.V.V. ik hop van hatte Det 't oe aaltied good mag goan En dar iej nog mear heel lange Doon kuent wa'j aalt hebt edoan. J. Rozedom, Rijssen. Dat de vereniging VW, een grote plaats in Rijssen inneemt, zullen weinig Rijsse naren willen en kunnen ontkennen. Vooral in de naoorlogse jaren heeft men bewezen tot grote dingen in staat te zijn. Naast het zelf ter hand nemen van taken heeft men vooral in de ontplooiing van ini tiatieven belangrijk werk gedaan. De organisatie van de voor velen onvergete lijke feestelijkheden van het feest „Rijssen - 700 jaar Stad" (1948) is tot stand gekomen op initiatief van de VVV. Dit idee, de viering van Rijssens 700 ja rig bestaan, werd door verschillende voor aanstaande ingezetenen met grote welwil lendheid en enthousiasme overgenomen en Advertentie ZIT BETER - STAAT BETER De oprichters van de jubilerende vereni ging Marktwezen zullen in de verste verten niet hebben bevroed, welk een veelheid van taken de vereniging in de loop der jaren tot zich zou trekken. De bevordering van her marktwezen, de belangrijkste doel stelling, waarvan het be grip volkomen voor zichzelf spreekt, was een andere, dan de. bevordering van het Plaatselijk Belang. Want dit begrip, zo bleek al gauw was zo rekbaar, dat hierin ook in latere jaren de basis kon worden ontleend, tot het steunen van vele activiteiten, het doen aanbrengen van verfraaiingen en. enz. In 1920 was het dat men besloot ook de bevordering van het vreemdelingen verkeer te dienen. In dat jaar riep Mr. J. M. Jager, des tijds griffier van het kantongerecht te Al melo verschillende verenigingen van Vreem- delingneverkeer in Twente bijeen en om dat in Rijssen een dergelijke vereniging niet gevestigd was, dacht Mr Jager aan de ver eniging tot bevordering van het Marktwe zen en Plaatselijke Belangen. In die ver gadering werd gepleit voor samenwerking en om het belang van de bevordering van het tourisme naar het mooie Twente te sti muleren. Er is in de boezem van de vereniging wel enigszins gevreesd, dat men door ook het vreemdelingenverkeer te dienen mis schien te veel hooi op zijn vork zou ne men, maar het bestuur uit die dagen, meen de toch, dat men een factor, die op be langrijke wijze tot de bloei van een plaats kan bijdragen niet mocht verwaarlozen. Een van de mooiste initiatieven van de vereniging was die, welke beoogde een zwembad tot stand te brengen. Hierdoor werd een plaatselijk Belang gediend, en hierdoor werd het klimaat voor de bevorde ring van het tourisme verbeterd. Op 21 juni 1927 werd definitief tot oprichting besloten en op 8 augustus werd het bad, waarvan de heer E. J. Tijhof tot badmeester werd benoemd in gebruik genomen. Tot het vorig seizoen heeft dit zwembad in de Mors zijn goede diensten gedaan. In latere jaren werd het zwembad overgedra gen aan de gemeente, tot van die zijde in verband met de veroudering van het bas sin werd besloten een nieuw zwembad te doen bouwen. De tot standkoming hiervan is een afzonderlijk verhaal, dat zijn happy end zal vinden over enkele weken, als het fraaie zwembad de Koerbelt officieel zal worden geopend. de wijze, waarop de comité's alle evene menten hebben weten te organiseren dwingt nog respect, af, bij allen, die de feestelijk heden hebben meegemaakt. In 1954 nam de VW het initiatief tot de organisatie van de Rijlito een grootse mid denstandstentoonstelling, opgeluisterd met 'n veelheid van grootse evenementen. De Rijlito werd georganiseerd in samenwerking met ?Te beide Rijssense middenstandsverenigingen. Het succes van deze Rijlito was zo groot, dat enige jaren later een 2e Rijlito werd gehouden. Deze gebeurtenissen, waardoor Rijssen in het middelpunt van de belang stelling kwam te staan, werd gevolgd door de Irijva (1956) en de Irijva 2 (1957). Hoewel deze gebeurtenissen, minder spec taculair waren dan de Rijlito's werd het beoogde doel zeker bereikt. In Rijssen va kantie houden, dat was de roep, die vele Twentenaren beantwoordden. Het zou een lange lijst worden, met een opsomming te geven, van de werkzaamhe den, die de jubilerende VVV heeft onderno men. Ten aanzien van de bevordering van het toerisme werd het initiatief genomen tot de plaatsing van verschillende banken in de omgeving van Rijssen en er werd een fraai boekje uitgegeven „De geschiedenis Van Rijssen." (een belangrijk werkje door Gerhard Werk man.) In de loop der jaren zijn een grote serie folders aangemaakt, die op aantrekkelijke wijze de schoonheid van Rijssens omgeving belichten, er werden plattegronden en wan- delkaarten uitgegeven en na de oorlog werd een begin gemaakt met de „bewegwijze ring" die vooral voor de vreemdelingen een grote service moet worden geacht. Verdienstelijk werk leverde de vereniging ook door het initiatief nemen tot de oprich ting van verschillende verenigingen (zwem vereniging, volleyball-verenigingen) en niet minder in het verlenen van financiële steun aan verenigingen die met moeite de eindjes aan elkaar konden knopen. Voor de bevor dering van het „jeugdwerk" trok de ver eniging belangrijke bedragen uit, waarvan o.a. de speeltuinvereniging Irene, en de jeugddrumband profiteerden. Op initiatief van de VVV Rijssen werden door de ANWB zg. paddestoelen geplaatst in de weg Rijssen-Markelo, en Holten-Goor. In het kader van de bevordering van het marktwezen, worden jaarlijks paasveeten- toonstellingen georganiseerd. w (Voor verslag zie pag. 8) KEKtNING

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1