FRAAI „MIDDELOO" TE AMERSFOORT: OPLEIDINGSCENTRUM JEUGDZORG 11 mÈÊ GROTER RISICO VOOR CHAUFFEURS IN WEST-DUITSLAND Slechte toestanden bij onderwijs in Portugal Vrijetijdsbesteding nog te veel stiefkind W Meeste kinderen voor elfde jaar van school Wandel mee rond Rijssen Jaarvergadering Ned. Bond van Vervoerpersoneel Hondententoonstelling Gevonden voorwerpen Houtdroger Strenge straffen voor verkeersdelicten Leerlingen moeten zelf boeken kopen WEEKbLAu v uUR blJSSEN Pagina 7 Diverse opleidingen Mogelijkheden W' Getuigschrift Cursiste van Middeloo bezig aan een stukje praktijkwer! In deze mooie en ruime omgeving is het heerlijk werken en vertoeven Groot tekort Staatslycea Onderwijzerssalarissen Tekort aan krachten Rijverbod en intrekking van rijbewijs Overtredingen worden delicten Inbeslagneming van auto's V *-r- v.-*,-.-.. •y-uvv^/v.v.v (Van een medewerkster) Het huis Koningin Wilhelmfna 1 te Amers foort doet op het eerste gezicht niet denken aan het begrip „school". Het is een wat kas teelachtig gebouw, van buiten aantrekkelijk door zijn rieten dak, hoektorentjes en klimop begroeiing, van binnen verrassend sfeer vol door donkerhouten betimmeringen, hoge kloostergangen en lage glas-in-Iood vensters. Een woning, waarin het prettig leven en werken moet zijn! Gewerkt wordt er namelijk: door de cur sisten van „Middeloo", het opleidingscen trum voor Jeugdzorg, dat in dit ruime huis is gevestigd. Een opleiding die, in het kort gezegd, als doel heeft ,.de vorming en scho ling van hen, die het jeugdwerk als beroep willen kiezen." In 1946 is de Middeloo-opleiding opgericht en gestart met vijfendertig cursisten. In 1953 kwam er een fusie tot stand met het Van Brienenoord, de in 1945 opgerichte jeugd- leidersopleiding, en op het ogenblik werkt men met twintig a drieëntwintig cursisten per jaar, een aantal waarvan meestal onge veer tweederde uit vrouwelijke en éénderde uit mannelijke deelnemers bestaat. Dit zijn enkele van de concrete gegevens over de Middeloo-opleiding, die men kan ver nemen van de directrice, mejuffrouw H. C. L. Muller Kuhlenthal. Maar voordat het gesprek op deze concrete gegevens is ge komen, heeft zij uitgebreid verteld over het onderwerp- „vrijetijds-besteding", waarmee zij zich tijdens de oorlogsjaren als direc trice van een kindertehuis intensief heeft beziggehouden. „We werkten toen met alle soorten kinderen, ook met moeilijk opvoedba re, en mijn ervaring was dat kinderen die zich moeilijk uiten, veel sneller in zo'n kindergemeenschap worden opgenomen, wan neer bepaalde eigen activiteiten worden ge stimuleerd". Die vrijetijdsbesteding is in Nederland eigenlijk nog teveel „stiefkind", meent de directrice van Middeloo. Men moet vooral niet denken dat we er al zijn met het jeugd werk! In werkelijkheid verkeert het individu ele kind, dat hulp nodig heeft, nog in dezelfde omstandigheden als in die eerste na-oorlog- se jaren...." Hoe tracht de „Stichting Sociaal Paedago- gisch Opleidingscentrum Middeloo" haar doel stelling: het vormen van leidsters en lei ders voor het jeugdzorg- en vormingswerk, te verwezenlijken? Door diverse opleidingen: in de eerste plaats is er de basisopleiding, die jeugdleiders en jeugdleidsters vormt en opleidt voor intern en extern pedagogisch werk. Dan zijn er de voortgezette opleidingen gericht op de specialisatie van werkers en docenten in de zogenaamde „expressievak ken". Tenslotte...zijn er..priënte.ringscursys.sen die als voorbereiding voor de voortgezette opleidingen zijn bedoeld. Dit zijn, zéér in het kort gezegd, de acti viteiten van „Middeloo". De folder, die het opleidingscentrum uitgeeft, gaat voor be langstellenden dieper in op deze opleidingen, die sedert 1953 een bredere opzet hebben gekregen: de aanvankelijke opleidingsduur van twee jaar werd tot drie jaar verlengd, en men heeft nu een „basisjaar" waarin alle cursisten dezelfde leerstof krijgen en dat gevolgd wordt door een specialisatiejaar en een praktijkjaar. In het tweede jaar kunnen de cursisten hun keuze bepalen tussen de richting buurt en clubhuiswerk en de richting kinderbe scherming. Deze twee eerste jaren worden in internaatsverband doorgebracht en dat internaatsleven kan men eigenlijk ook zien als een deel van de opleiding, temeer omdat de cursisten buiten hun studietijd vaak ge meenschappelijk moeten werken. Het derde jaar tenslotte is gewijd aan praktijkwerken, onder supervisie van de opleiding: werk en vorderingen worden besproken, er worden regelmatig rapporten uitgebracht. Aan het einde van het derde jaar kan dan de diplo mering volgen: „We hebben bovendien", vertelt de directrice, „een uitstekende sa menwerking met de gereformeerde en katho lieke opleidingscentra, die respectievelijk in Baarn en Nijmegen gevestigd zijn. We kennen een gemeenschappelijk „.minimumprogram ma", plegen gemeenschappelijk overleg op bepaalde punten en hebben eenmaal per jaar een ontmoetingskamp met de drie opleidingen." Voor de afgestudeerde Middeloo-cursisten zijn er vele toekomstmogelijkheden, In de eerste plaats zijn er dus de voortgezette opleidingen van Middeloo, die beogen te voor zien in de grote vraag naar „activiteitslei ders", naar mensen, die leidinggevende func ties in de expressievakken voor het jeugd- en volksontwikkelingswerk kunnen aanvaar den, en de specialistenstaf in het kinderbe- schermingswerk kunnen versterken. De Mid- deloo-opleidingen kunnen voorts de weg ba nen naar werk bij opbouworganen en volks hogescholen, naar hat terrein van de „be zigheidstherapie"; er zijn aansluitingsmoge lijkheden met de tweede klas van de scholen voor maatschappelijk werk en met de zo- genaamde „urgentie-cursussen" van de scho len. De gediplomeerde jeugdleidster of -leider kan een werkterrein vinden In kin derbeschermingshuizen, observatiehuizen, te huizen voor moeilijk opvoedbare kinderen, in buurt- en clubhuizen in stad en op platte land in het kerkelijk en algemeen jeugdwerk. „De toelatingsleeftijd voor cursisten stellen we op negentien jaar", zegt mejuffrouw Muller Kuhlenthal. „En bij voorkeur moeten de gegadigden enige praktijkervaring hebben: ze kunnen dus jeugdwerk hebben gedaan in padvinderij, op zondagsschool of in het vrij willig jeugdwerk. In de eerste plaats wordt gelet op de geschiktheid voor het werk, maar een middelbare schoolopleiding of daarmee gelijkstaande ontwikkeling is wel gewenst. Middeloo selecteert de kandidaten door een oriënterend gesprek en een psychologische test; men moet nu eenmaal een bepaalde geschiktheid voor dit werk hebben. Het„van kinderen houden, graag met kinderen wer ken" alleen is niet voldoende; men moet be reid zijn om ook voortdurend als het ware aan zichzelf te werken en te leren samen werken in de ruimste zin des woords." Die bereidheid tot samenwerking van de cursisten onderling noemt de directrice een onmisbaar element in de opleiding. „In de toe komst zullen de cursisten immers hun werk moeten kunnen doen met eerbied voor an dermans overtuigingen, want de jeugd die Het epos van de „Santa Maria" enige we ken geleden heeft de blikken van de wereld gericht op Portugal en men is plotseling tot de conclusie gekomen, dat het in dat land niet alles goud is, dat er blinkt. Al staat het dan wel vast, dat Galvao er op uit was uit de toestanden in zijn vaderland politieke munt te slaan, voor de feiten kan men niet de ogen sluiten. Een van de feiten is, dat het met het Portugese onderwijs droevig gesteld is. Het toonaangevende Britse blad, de Guar- dia citeerde onlangs een brief van een elf jarig meisje, gericht aan een in Portugal verschijnende krant, waarin zij smeekte om schoolboeken. Haar moeder, een weduwe, kon de zeseneenhalve gulden voor de leerboeken niet missen. Zonder boeken kon het meisje niet het examen afleggen dat de lagere school-periode afsluit. Voor kinderen van zeven tot elf jaar is het onderwijs in Portugal namelijk gratis; de leerlingen moeten echter zelf hun boeken bekostigen. Na het tiende jaar is het onder wijs niet langer verplicht en tachtig procent van de schoolgaande jeugd verlaat de school op elfjarige leeftijd. Zonder getuigschrift van de vierde klas lage re school komt evenwel niemand in aanmer king voor werk in een fabriek of voor een overheidsbetrekking. Zelfs van adspirant-straat- vegers wordt het getuigschrift geëist. Voor kinderen zonder dit certificaat is verdere studie onmogelijk en zij krijgen zelfs geen rijbewijzen of paspoorten. Wanneer men weet, dat ongeveer de helft van de Portugese kinderen de school ver laat zonder het zo belangrijke papiertje, kan men zich enigszins voorstellen welke toe standen in Portugal heersen. Dat zoveel kinderen de school vroegtijdig verlaten, wijt men enerzijds aan het lage peil van het schoolonderwijs en anderzijds aan het feit dat de meeste ouders te arm zijn om hun kinderen na het tiende jaar op school te houden. Op die manier worden jonge mensen veroordeeld tot een armoedig hulp nodig heeft, heeft niet voldoende aan iemand, die alléén maar de vakkennis heeft. Doordat de cursisten uit diverse, soms zeer verschillende milieus komen en ook diverse levensbeschouwelijke richtingen vertegenwoor digen, krijgen ze op dit punt door hun samen werking tijdens de cursus dus tevens een brok karaktervorming." Er valt over de diverse facetten van de Middeloo-opleiding en over de mogelijkheden voor Middeloo-gediplomeerden veel te vertel len; teveel om het in een enkel dagbladar tikel te verwerken. De folders met inlich tingen, die Middeloo aan belangstellenden gaarne verstrekt, vermelden deze mogelijkhe den uitgebreid en zijn een goede oriëntatie voor degenen, die in deze eind-examentijd het probleem „beroepskeuze" overdenken en een serieuze, meer dan oppervlakkige be langstelling hebben voor het onderwerp jeugd zorg. Een onderwerp, dat die serieuze be langstelling echt wel nodig heeft, want - zo verzekert men u op Middeloo - er bestaat landelijk een groot tekort aan geschoolde krachten voor dit werk. bestaan zonder enig uitzicht op verbetering. Voor hen is „de strijd om het bestaan" geen loze kreet, maar bittere werkelijkheid. Slechts één op de zes Portugese kinderen volgt voortgezet onderwijs. Voor enkele ge lukkigen wordt het schoolgeld betaald door de fabriek, waarvoor ze werken, de mees ten echter moeten het geld zelf opbrengen. Beurzen bestaan er niet, zelfs niet voor de beste leerlingen. Het schoolgeld voor de lycea bedraagt minstens 80 per jaar. Een kan toorbediende of metselaar die f 35 of min der per week verdient en zijn kinderen wil laten doorleren, moet zich dus heel wat ontzeggen. Voor een landarbeider, die 2,50 per dag thuisbrengt, is het een onmogelijk heid. In heet Portugal vindt men ongeveer vijf tig staatslycea. Tien daarvan zijn gevestigd in Lissabon. Zelfs voor de leerlingen, die wel kunnen doorleren, omdat hun ouders er het geld voor bezitten, is dat nog veel te weinig, Er zijn ook particuliere middelbare scho len, maar die zijn vrij kostbaar en het on derwijs is er vaak slechter. Voor een goede particuliere school bedraagt het schoolgeld al vlug 300 per jaar. Vóór de leerlingen eindexamen kunnen doen moeten ze de wekelijkse samenkomsten van Salazar's nationale jeugdorganisatie hebben bijgewoond, een eis, die bij de liberale Por tugezen nogal op bezwaren stuit. De univer siteiten van Portugal vindt men in Coimbra, Lissabon en Oporto, terwijl er verder nog 33 instellingen voor wetenschappelijk onderwijs zijn, die een graad mogen toekennen. Twee daarvan zijn gespecialiseerd in tech nisch onderwijs, drie in farmacie, drie in medische wetenschappen. Wie tandarts wil worden moet naar het buitenland, evenals degenen die landbouwwetenschappen studeren willen. Dit hoewel de helft van de bevolking op het land werkt. Toch zijn er slechts twee landbouwscholen. De post voor onderwijzers op de Portugese begroting bedraagt niet meer dan 4,50 per inwoner per jaar. Engeland bijvoorbeeld besteedt per jaar 90 per inwoner aan het onderwijs. Een onderwijzer aan een lagere school ver dient niet meer dan 180 per maand, zijn collega aan een middelbare school ontvangt 300. Maar omdat van de laatsten de mees te onbevoegd zijn, halen die dat salaris nog niet eens. Het gevolg van dit alles is een laag ont wikkelingspeil van de bevolking. In 1930 gin gen slechts drie van de tien kinderen naar school. In 1950 ontdekte men dat veerig procent van de Portugezen ouder dan zeven jaar analfabeet was. In 1952 begon met daarom een grote campagne tegen het anal fabetisme. Er werden weer scholen ge bouwd en een leerplicht ingevoerd. Er kwa men zeis cursussen voor volwassenen. Gedu rende de eerste drie jaar van de campagne gingen 150.000 volwassenen voor het eerst naar school. Duizenden volgden, maar brach ten het niet verder dan lezen en schrijven. Verleden jaar werden nog 100.000 analfa beten, allen volwassenen, voor lager onder wijs ingeschreven. Het is geen wonder dat er een ernstig tekort aan geschoolde arbeiders in Portugal bestaat. Er zijn te weinig technici, in het Zaterdagmiddag 29 april a.s. wordt door de W.V. Irene Rijssen, het signaal tot ver-, zamelen geblazen voor deelname aan haar jubileumwandeltochten rond Rijssen Een signaal, dat in heel ons Twente, maar ook ver daarbuiten zal worden verstaan. Wie gaarne aan zijn vrije tijd een goede, maar bovenal gezonde bestemming wil geven, neme aan deze wandeltochten deel! Een uitzonderlijk fraai parcours is door Irene uitgestippeld, dat zeker de goedkeu ring van elke rechtgeaarde wandelaar zal weg dragen. Er gaat nog steeds een bijzon dere bekoring uit, om rond te gaan over rus tig stille wegen, langs riet-omzoomde plassen, bosgroepen en boomverscholen boerderij en. Het is goed om daarbuiten met vele vrien den en kennissen vrolij.lv voort te gaan en voor een wijle de beslommeringen van de ze rumoerige tijd te vergeten. Elke ron ding van de weg houdt de belofte van iets moois in. fraaie vergezichten, prachtige doorkijkjes, kortom alles waaraan de om geving van Rijssen zo rijk is. Zeker zullen honderden tippelaars geimcr geven aan de leuze' Wandel mee met Irene' cm straks al wandelende de wondere on»- dekking te doen, daar buiten in de vrije na tuur met velen één te kunnen ziii. Laten zaterdag tussen de honderden deel nemers ook vele wandelaars uit Rijssen zijn! Daarom: Riesenders in d'e been'n en waandelt met rond Riesenü De afd. Rijssen van de Ned Bond van Vervoerspersoneel hield in café Hegeman een goed bezochte jaarvergadering, waarin afscheid werd genomen van de heer H. Kempers, die vele jaren een actief lid van deze organisatie is geweest. De heer Kempers werd toegesproken door de secretaris van de afd. De heer M. Uien- reef, die hem namens het hoofdbestuur dank bracht voor de vele activteiten, die hij in het belang van de bond had ontplooid. De scheidende penningmeester ontving als blijk van waardering een boekenbom Voordien had de heer Kempers het fina- cieel verslag uitgebracht, waarin hij mel ding kon maken van een batig saldo. Tot penningmeester van de afdeling werd gekozen de heer E. Koetsier. Tot afgevaar digde van de afd. naar het 2 jaarlijkse con gres te Utrecht werd benoemd de heer J. Schipper, terwijl tot leden van de kascom- missie de heren H. Pusters en B. Bruggeman werden gekozen. Op de internationale hondententoonsteiling te Amsterdam behaalden enige leden van de kynologenclub REO fraaie resultaten; De heer J. Holtkamp met dwergkees. Ie U (Jeugdwinnaar en kampioenschap), G. J. Slagman met Duitse staande kortharige jachthond: 2e U en Reservekampioen. bruine hoofddoek. oude dubbele fietstas inh. een fles. bruine actetas met koffiebus. witte portemonnee inh. lichtbruine portemonee nieuwe plasticjas (zwart van kleur) bruine herenportemonnee rechter dameshandschoen. bankbiljet van 10.- rood gestreepte kinderdas. rechter gebruinde herenhandschoen rose-blauwe pettycoat. bruine kinderportemonnee inh. 0.03. rode portemonee inh. 0.37 cent. plastic regenjas. muntbiljet van 2.50 grijze herenhandschoen. armbandje. bruine portemonne inh. 57 cent. muntbiljet van 2.50. bankbiljet van 10.- angora muts. gummibal. kinderwantje. rode autoped. grijze wollen kindersokken. kinderarmbandje. zadelpen. rood nageletui. dubelloops jachtgeweer. hond. zwart kortharige hond. passer. schilderskwast. padvindersriem. linker wit kinderschoentje. linker beige kinderschoentje. ball-point. actetas. blauwribfluwelen jasje. spiegel van auto. beige rechter handschoen. paar bruine handschoenen. linker zwarte herenschoen. jaar handschoenen (bruin gebreid met leer) witte handfietspomp. rozenkrans. postduif No 74818 Holland 60. padvindershoedje. kinderbril. grijze damesportemonnee. zwart gelakt herenrijwiel, merk King. kam ball-pen sleutel No 4. vaderlands geschiedenisboekje (Rood-wit- blauw) groen-grijs lapje kostuumstof. Bij de Westerviks Travaru AB, een hout zagerij-industrie, toebehorende aan de Zuid-Zweedse Vereniging van Particu liere Boseigenaars Skogsagarnas In- dustri AB) is onlangs Zweden's eerste elektronisch bediende, automatische hout drooginstallatie in gebruik genomen. Hout van verschillende maten en soorten kon gelijktijdig worden gedroogd. De ge hele bediening van de installatie vindt plaats vanaf een controlebord door mid del van een elektronische uitrusting, die ook thermistors omvat. Het voornemen het aantal verkeersonge vallen door strengere straffen te doen ver minderen, heeft in West-Duitsland vele ton gen én pennen in beweging gebracht. Op het ogenblik rijden over de wegen van. de Bondsrepubliek meer dan tien miljoen auto's Hun aantal neemt ieder jaar aanzienlijk toe. In 1959 kwamen er ca 1,5 miljoen verkeersovertredingen voor de rechtbanken. Het aantal ongevallen met dodelijke afloop wordt voor het jaar 1960 geschat op 150.000. Het is daarom begrijpelijk, dat naar mid delen wordt gezocht om bestuurders van au to's te dwingen tot grotere oplettendheid en correctheid. Omdat strengere straffen een zeer geschikt middel worden geacht om chauf feurs af te schrikken, heeft het Duits cabinet onlangs een „Tweede wet voor de verkeers veiligheid" ontworpen. Ook in de V.S., Frank rijk en Italië is men overgegaan tot het op leggen van zwaardere straffen. Tot nu toe werden in de bondsrepubliek jaarlijks ca. 35.000 rijbewijzen voor langere tijd of geheel ingetrokken. Dit aantal zal waarschijnlijk toenemen naarmate het aan tal veroordelingen wegens verkeersovertredin gen door het in werking treden van het nieuwe verkeersstrafrecht zal stijgen. Deze nieuwe wet bevat voorschriften a.h.w. de rechters zwaardere straffen volgens uni forme maatstaven kunnen opleggen. Nog zijn zij tamelijk vrij in het bepalen van de strafmaat. Nieuw is de invoering van het rijverbod. Voortaan zal het rijbewijs steeds worden ingetrokken bij dronkenschap achter het stuur, doorrijden na een ongeval, bij het in gevaar brengen van het verkeer door nalatig en onverantwoordelijk rijden. De vrij heid, die de rechter tot dusverre op deze punten had, komt nu te vervallen. Heel belangrijk zijn enkele wijzigingen in paragraaf 315a. Vier daarin vermelde fei ten werden tot nu toe slechts als overtre dingen bestraft met een geldboete tot 150 bijzonder bedrijfsleiders en personeel voor de sleutelposities in de grote bedrijven. Verlies en ondoelmatigheid in de produk- tie leidentot hoge kosten, ondanks de goed kope arbeidskrachten. Portugal heeft weliswaar een zesjarenplan voor zijn ontwikkeling, waarmee acht miljard gulden gemoeid is, maar slechts één pro cent daarvan is bestemd voor het tech nisch onderwijs en researchwerk en ei schiet niets over om de bevolking op een hogei plan te brengen. Toch weigert Portugal te worden beschouwd als een onderontwikkeld land, wat het in feite Is. Mark of met zes maanden gevangenisstraf. De overtredingen zullen thans als delicten worden behandeld en uitsluitend door hech tenis worden bestraft. Het betreft: verkeerd rijden bij inhalen - waarbij ook de ingehaal de zich schuldig kan maken - verkeerd rij den bij oversteekplaatsen voor voetgangers, bij spoorwegovergangen, te snel rijden of verkeerd rijden op onoverzichtelijke plaat sen bij voorbeeld links in plaats van rechts. Van een zwaardere straf voor genoemde overtredingen wordt een stei'k afschrikken de werking verwacht, want juist door deze vaak voorkomende, thans tot delict verklaar de overtredingen worden, zoals uit de onge- vallencijfers blijkt, veel ongelukken ver oorzaakt. Wie een auto bestuurt zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs kon tot nu toe met een gevangenisstraf tot twee maanden of een boete tot 10.000 Mark gestraft worden. Volgens de nieuwe wet moet men reke nen op een jaar gevangenisstraf of een veel hogere boete. Dezelfde straf is ook gedacht voor degeen, die eimand achter het stuur van zijn auto laat plaats nemen, waarvan hij weet dat hij geen rijbewijs bezit. Drie maanden hechtenis krijgt degeen, die blijft rijden, als zijn rijbewijs is ingetrokken, en ook degeen, die een door besluit van de rechter ingetrokken rijbewijs niet bij de po litie inlevert. Lr is nogal wat te doen geweest, over de nieuwe bepaling van de veranderde para graaf 315a, volgens welke bij bepaalde de- likten de betreffende auto in beslag geno men zal worden. Hiertegen werd heftig ge protesteerd, omdat auto's nu eenmaal sterk velschillen in waarde. Bij het ministerie van Verkeer en het ministerie van Justitie had men deze reactie blijkbaar niet verwacht. Het ziet er naar uit dat men deze bepa ling nog wat zal. verzachten. Bij de betrok ken ministeries had men zeer terecht aan genomen, dat het in beslag nemen van au to's slechts heel zelden voorkomt. Tot in beslagneming kan namelijk alleen het ge recht overgaan, Wanneer één van de in par. 315a. genoemde verkeersdelicten opzettelijk wordt begaan. Zulks zou het geval zijn, als iemand opzettelijk zonder rijbewijs rijdt of als een chauffeur opzettelijk geen WA-ver- zekering sluit. Bij dronkenschap achter het stuur kan er van opzettelijke overtreding nauwelijks sprake zijn. Over 't algemeen komen opzettelijke overtredingen weinig voor. Volgens de statis tieken kwamen er in 1958 slechts 658 geval len voor, terwijl in hetzelfde jaar 18.345 ver- kersovertredingen werden begaan. De des kundigen zijn van mening dat het aantal opzettelijke verkeersongevallen ook in de toekomst niet groot zal zijn. In ieder geval zal deze bepaling wel niet van invloed zijn op het aannemen van de nieuwe wet omdat hiervoor ongetwijfeld in de Bondsdag een grote meerderheid zal zijn, die gezien het enorme aantal verkeersongevallen vóór zal stemmen.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 7