m FRAGMENTARISCHE UITVOERING VAN MUZIEKVER. WILHELM IN A HEDEN en VERLEDEN Ds J. VAN HAAREN NAM BEROEP AAN In Lenfertsstukken hoogbouw1? Verschillende inzichten mogelijk De Peer Gynt een cultureel evenement van formaat Bewoners van het Hangerad verzoeken straatverbetering Coöp. Boerenleenbank „Notter" Voorstel B. en W. Geen subsidie voor het Humanistisch Thuisfront Terrein voor autoboxen aan „De Goede Woning" BURGERLIJKE STAND Nieuwe verlichting Esclistraat Chr. Landbouwhuishoudschool Rijssen Kleding van LICHTENBERG Jongen van 8 jaar viel met arm door glazen deur PREDIKBEURTEN Vrijdag 28 april 1961 Jaargang 39 No. 17. De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.25 per kwartaal; voor post-abonnees 1.40 per kwartaal Administratie en Redactie: Enferstraat 10 - Rijssen Telef 2303 (05480 Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 tur Advertenties 10 cent per mm. Bij contract korting. Dirigent Sommer leidde vereniging naar hoogtepunt uit haar bestaan "VOORSCHOT! MN HYPOiHtKW HUTTEN WAL 31 RIJSSEN HERINNERINGEN Wijze: Wij willen Holland houden Benoeming tot lid Gemeenteraad aangenomen Weekblad voor Rijssen VOOR De muziekvereniging Wilhelmina heeft van de uitvoering van de Peer Gynt Suite, die zaterdagavond werd gegeven in het Park gebouw een muzikaal evenement gemaakt van groot formaat, waarop de dirigent Albert Sommer en de leden van dit energieke korps met recht trots mogen zijn. Zeer betoeurenswaardig was het feit, dat de belangstelling beneden de verwachtingen bleef. Dat hadden de leden van dit korps die altijd klaar staan, om gebeurtenissen, feestelijkheden enz. op te luisteren echt niet verdiend. Het is de grote verdienste van Wilhelmina geweest, dat men ondanks de matige be langstelling toch de inspiratie heeft weten te vinden, om van de uitvoering van de bekende Peer Gynt suite een onvergetelijke gebeurtenis te maken. De fragmentarische uitvoering van de suite waarin de grote componist Edvard Grieg zijn meesterlijke muzikale kwaliteiten heeft gelegd, kan als een hoogte stunt in de roemrijke geschiedenis van Wilhelmina wor den bijgeschreven. Het verhaal, van de avontuurlijke Peer Gynt, dat oorspronkelijk geschreven werd als to neelstuk door de bekende Noorse litterator Henrik Ibsen is nog altijd boeiend en te kenend voor de Noorse literatuur, waarin men zo graag met symbolen en met schrille tegenstellingen werkt en waarin men de ro mantiek altijd zo bloemrijk weet te tekenen. Dat dit verhaal op zulk een suggestieve wijze tot leven werd gewekt, was voor een niet gering deel te danken aan de mede werking van de voortreffelijke voordrachts kunstenaar Cor Breed, die niet alleen zorgde voor duidelijke explicaties, maar vooral de figuur van Peer Gynt, van zijn moeder Aase, van Solvejg en van al die an dere figuren uit het dramatische verhaal, zo sprekend wist uit te beelden. Aan Wilhelmina en vooral aan Albert Som mer was de taak, deze muziek naar de gevoelens die Grieg moet hebben bezield tot leven te wekken. Er past maar een woord voor de wijze waarop Wilhelmina de fraaie werken heeft vertolkt. Het korps heeft dui delijk bewezen, tot een zeer bijzondere pres tatie te kunnen komen. Beschikkende over een hoogstaande techniek is het deze avond vooral de verdienste geweest, dat men daar naast de liefde voor de muziek zijn werk heeft laten doen, zonder welke men niet zulke bijzondere prestaties had kunnen le veren. Het korps is fraai, op elkaar inge speeld, er werd zuiver gespeeld, men vormde een harmonische eenheid en de attente hand van Albert Sommer, wist zijn korps met grote flair over de veeleisende zware onder delen heen te leiden. Welk 'n fraaie homogene Klankkleur wist men al niet te bereiken in de Morgenstemming, waarmee een ouverture werd ingezet van een veelbelovende avond. Indrukwekkend was het spel van het korps in de klacht van Ingrid, in welk dramatische fragment veel van de medewerkers werd geëist. Een van de hoogtepunten van de suite, althans voor de pauze was zonder twijfel de dans der Kobolden, waarin een opzwepende macaber element werd gelegd, dat op virtuose wijze tot uiting kwam. Hoewel het niet de ge woonte is in een fragmentarische uitvoering als deze te applaudiseren, voldeed het publiek maar al te graag aan de aanwijzing in die richting van de voordrachtskunstenaar Cor Breed, om op ondubbelzinnige wijze te doen blijken van de grote waardering voor de bijzondere prestaties die Wilhelmina in deze dans der Kobolden had geleverd. Na de pauze was het één aaneenschakeling van muzikaal hoogtepunten waarin duidelijk De bewoners van het Hangerad hebben de aandacht gevraagd voor de toestand van de bestrating van deze straat en hebben B. en W. verzocht er aan mede te werken, dat verandering zou worden gebracht. B. en W. adviseren de raad aan betrok- nenen mede te delen, dat gezien de be grotingspositie direct geen verbetering kan worden aangebracht, maar dat het Hange rad in het beeld van de gehele situatie der straten in de gemeente te zijner tijd aan de orde zal komen. bleek, tot welk een hoog peil de Kijssense muziekvereniging zich heeft weten op te werken. De Arabische dans, was een meesterlijke presentatie, van opvatting van virtuositeit en van zuiver samenspel, hetgeen overigens ook het geval was in Anitra's dans. Fantastisch was ook de vertolking van de stormavond op de kust. De ruigheid van de zee, de gierende wind, en de huivering wekkende sfeer, die op het schip moet heb ben geheerst, sprak in dit fragment bijzon der süggestief. Door de medewerking van de sopraan Lies v.d. Woude, die aan het slot van de uit voering Solvejg's lied en Solvejg's wiegelied vertolkte, werd aan deze culturele gebeur tenis een bijzonder cachet verleend. Op geïn spireerde indrukwekkende wijze, zong de ze zuivere sopraan, deze werken zo bewogen en op zulk een technische hoogstaande wij ze, dat met recht van een onvergetelijke uitvoering moet worden gesproken. Advertentie RtKtN ING-COURANT Het is voor de Geref. Gemeente Noorder- kerk een verheugend bericht dat ds. J. van Haaren, predikant te Kampen, het beroep heeft aangenomen. Sinds 1 januari 1961 is de gemeente vacant geweeest door ziekte en overlijden van wij len Ds. M. Blok. Ds. Van Haaren is op 10 september 1933 geboren. Als consulent van de Ger. Gemeen te te Rijssen is hij reeds verschillende keren in de Noorderkerk voorgegaan en zodoen de voor de nieuwe gemeente geen onbeken de figuur geworden. In 1958 werd hij kan didaat aan de Theologische Hogeschool te Rotterdam, waarna hij het beroep naar Kampen heeft aangenomen; hij heeft deze gemeente sinds 2 september 1958 gediend. Ds. Van Haaren maakt deel uit van de Par ticuliere synode Oost en heeft zitting in de sommissie voor emigratie naar Canada. De stichting Het Humanistisch Thuisfront heeft de raad van Rijssen verzocht haar een subsidie te willen toekennen in de ex ploitatie van de militaire tehuizen. ,,In voorgaande jaren" aldus B. en W. aan de raad „is op de verzoeken van deze stichting steeds afwijzend beschikt. De meer derheid van de culturele commissie staat af wijzend tegenover subsidieverlening aan de ze stichting." B. en W. stellen de raad voor ook thans geen subsidie aan Het Humanistisch Thuis front te verlenen. Het bestuur van de Chr. Woningbouwver eniging De Goede Woning heeft de ge meente verzocht het voor autoboxen be stemde terrein, gelegen binnen het door haar gestichte woningcomplex in het plan Lent- fertsstukken te mogen aankopen. Het be treft hier een terrein ter grootte van resp. 104 vierkante meter en 205 vierkante me ter. B. en W. stellen de raad voor dit terrein aan de woningbouwvereniging te verkopen tegen een totale prijs van 2525,50. GeBOREN: Hendrika, d.v. A. Nijland en J. Nijkamp, Huttenwal 19, 20 april; ONDERTROUWD: Jan Ligtenberg, 22 jaar, Rijssen, Haar- straat 68a, en Hendrika Koedijk, 20 jaar, Rijssen, Bouwstraat 42, 19 april; GETROUWD: Jacobus Kommer, 19 jaar, en Jenneken Tijhof, 19 jaar, Rijssen, Arend Baanstraat 8, 21 april; OVERLEDEN: Gerrit Bults, 76 jaar, weduwnaar van J. R. Niezing, Markeloseweg 68b, 20 april, Johannes Albertus van Klaveren, 66 jaar, echtgenoot van W. van Benthem, Enter straat 172, 21 april; Hendrika van den Berg, 77 jaar, echtge noot van J. Pijffers, Oosterhofweg 10, 17 april te Gorssel; Franz Rückhörmann, 12 jaar, z.v. F. Rück- hörmann en H. Meijer, Wierdensestraat 47, 22 april te Deventer. In de Eschstraat, en wel in het gedeelte vanaf de Walstraat tot de Tabaksgaarde zal een nieuwe straatverlichting worden aan gebracht. Gebleken is nl. dat de huidige ver lichting onvoldoende moet worden geacht. De geprojecteerde nieuwe verlichting zal bestaan uit 18 lichtmasten met een licht punthoogte van 7 meter, terwijl de ver lichtingsbronnen zullen bestaan uit 18 stuks 80 Watt lampen voor gecorrigeerd kwik- licht. De totale kosten worden geraamd op 7.500 B. en W. stellen de raad voor, het benodig de krediet voor de uitvoering van dit plan te verstrekken. Blijkens de advertentie zal ook dit jaar weer een Moedermiddag worden gehouden. Behalve mededelingen door de Directrice staat een lezing van Mevrouw van de Bolt- Moossdorf uit Steenwijk over: „Vreugden langs de weg naar Huis" op het programma. Tevens is er nog gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen. Hoort 't feestgezang weerschatten Stemt met dit feestlied in, Komt scharen wij ons allen Om onze Koningin, Vorstin, ons volk mag zingen, Is dankbaar en verblijd, Voor alle zegeningen Ons land en U bereid. Een kop'ren reeks van jaren Hebt U aan 't roer gestaan, Wist immer de gevaren Met Gods hulp te weerstaan. Uw eed ons volk gegeven, Van vorstelijke trouw, Bleek in Uw ganse leven, Vorstinne van Nassau. Dat God Uw vorst'lijk leven Nog vele jaren spaart, U wijsheid,: kracht mag geven, Voor onheil U bewaart, Hij sterke Uwe handen, Hij zeeg'ne Uw gezin, Tot heil der Nederlanden, Geliefde koningin. J. Rozendom, Rijssen. P.S. Bovenstaand lied zal maandag a.s. door de schoolkinderen van Rijssen worden ge zongen op het Schild. Het blijkt dat de geprojecteerde bebouwing volgens het goedgekeurde uitbreidingsplan Oost voor de gronden gelegen ten Noorden van de Graaf Ottostraat en achter de be staande woningen van de Enterstraat (de z.g. zaagtand) moeilijk te realiseren is, al dus B. en W. in een nota aan de raad. De geprojecteerde grootte van de wonin gen (350 m3) en de voorgeschreven perceels breedte maken dat de wonigbouw op dit gedeelte te duur wordt en daardoor na tuurlijk onrendabel. Volgens het huidige uit breidingsplan kunnen in het bedoelde gedeel te niet meer dan 16 woningen worden ge bouwd. Door de dienst gemeentewerken is een schets gemaakt, waarin de mogelijkheid verwerkt is, dat er als er z.g. strokenbouw zou wor den toegepast 36 woningen op dit terrein zouden kunnen worden gebouwd, terwijl blij kens een schets, gemaakt door de archi tect van de R.K. woningbouwvereniging St. Jozeph ook een mogelijkheid te vinden is op dit terrein 41 woningen en 6 auto boxen te doen bouwen. Naar het inzicht van B. en W. is het noodzakelijk dat op dit terrein zoveel mo gelijk woningen geprojecteerd worden, ten einde voor de wonigbouwverenig'ingen de bouw van premiewoningen rendabel te ma ken. Uitgaande van deze gedachte heeft de dienst gemeentewerken nog een 3 tal schets jes gemaakt, waarbij tot uiting komt, dat resp voor 45, 50 en 52 woningen plaats kan worden gevonden. De stedebouwkundige Ir. Leupen heeft een schetsplan ingediend, dat uitgaat van een gedeelte ééngezinswoningen en een gedeel te hoogbouw. ZIT BETER - STAAT BETER Het 8-jarig zoontje Jos van de fam. G. in de Elzenerstraat gleed gisteren uit, tenge volge waarvan hij met zijn arm door het gla zen gedeelte van een deur sloeg. De knaap liep een ernstige verwonding op. Nadat door enkele EHBO-ers eerste hulp werd verleend, werd de jongen naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd. Door de voorzitter van het centraal stem bureau te Rijssen is de heer A. F. M. Paauwe benoemd tot lid van de gemeenteraad van Rijssen, dit in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer H. J. Siegerink KVP). (KVP). De heer Paauwe heeft zijn benoe ming aangenomen. Volgens dit plan kunnen er dan 48 wo ningen worden gebouwd met in totaal 16 bovenwoningen. B. en W. zijn van mening „Dat gezien het inwonertal en de aard dei- bevolking een totaal van 16 bovenwoningen voor deze gemeente niet te hoog gegrepen is". „Over het algemeen" aldus B. en W. „geeft hoogbouw geen grondbesparing echter in dit geval juist wel, ook al gezien de situering van de geprojecteerde woningen. Verder zijn B. en W. van mening: „Dat qua bebouwingsniveau de gedachte van stro kenbouw op dit gedeelte niet juist is." Gezien de bebouwing van de Enterstraat en de bebouwing van het overige gedeel te van het plan Oost, menen wij aldus B. en W. verre de voorkeur te moeten geven aan het plan van cle heer Leupen. Dit plan is zo zijn B. en W. tenslotte van mening - ruimtelijk gezien het allergunstigst, terwijl er bovendien een behoorlijk aantal wonige gebouwd kan worden. B. en W. stellen de raad voor het be treffende gedeelte van het uitbreidingsplan zodanig te wijzigen, dat bebouwing zoals dat door de heer Leupen is geschetst, mo gelijk te maken. Ned. Herv. Gemeente: Grote Kerk: 9 uur Ds. Vos, 10.45 uur Ds. van Tuijl, 19 uur Ds. Steenbeek Westerkerk: 9.30 uur Ds. P. J. Steenbeek van Zeist; 15 uur Ds. Kool (Bed. H. Doop) Ger. Gem Noorderkerk: 9 uur, 15.00 en 19.00 uur leesdienst. Ger. Kerk Boomkamp: 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Brinkman Oud. Ger. Gem. Bevervoorde: 9.30 uur en 19.00 uur de heer Vosman, 14.30 uur lees dienst. Oud. Ger. Gem. in Nederland (Oranjestr.) 9.30 uur en 15.00 uur Ds. van Dijk. Ger. Gem. in Nederland (Eschkerk): 9.30 uur en 18.00 uur Ds. Aangeenbrug', 14.30 uur leesdienst. Ned. Protestantenbond afd. Rijssen: 10.45 uur: Kerkdienst. Advertenties en berichten voor het ontvangen wij graag vroegtijdig, uiterlijk donderdags 12 uur, familieberichten worden aangenomen tot donderdagmiddag 6 uur Adres administratie: Enterstraat 10 - Telef. 2303 U treft het aan in het Weekblad voor Rijssen.. De krant die U op de hoogte houdt van alle plaatse lijke gebeurtenissen. Uitknippen en invullen s.v.p. Naam: Adres: Woonplaats: Opzenden aan, bureau Weekblad voor Rijssen, Enterstraat 10, Rijssen, of aan de bezorgers.

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1