Overijsselse heuvelrug voerde grootse propaganda in de stad Groningen »I NOTTER Groninger studenten: enthousiast Verhuur van onbewoonbare woningen kan worden geweigerd Voorstel tot wijziging van bouwverordening Comité Nationale Feestdagen zoekt samenwerking Comité uitgebreid Volkshogeschool Diependaal „Horen wat de klok slaat" Reserve Rijkspolitie deed examen SIMAVI-COLLECTE VEEMARKT RIJSSEN AANRIJDING Gemeente verkoopt Dividendbewijs aan dokter Stokkersfonds Ouderavond School met de Bijbel Jaarvergadering Lijkwagenvereniging Jaarvergadering Chr- Gem. Zangvereniging Vrijdag 21 april 1961 WEEKBLAD RUSSEN Pagina i De deputatie van de V.V.V.-Rijssen voor het gemeentehuis te Groningen met de kreentenweeg'n welke werd aangeboden aan Groning's burgervader Voorwaarts.... mars De Ommense Knol lentrekkers zetten zich voor de studen tensociëteit „Mutua Fides" in beweging, nageoogd door enkele heren studenten op de balcons aan de z.g. Grote Markt aldaar. Op wel bijzonder indrukwekkende wijze heeft de Overijsselse Heuvelrug de trom ge roerd om daardoor de aandacht te vestigen op de touristische mogelijkheden, die dit ge bied, dat wordt gevormd, door het natuur schoon van Holten, Rijssen, Hellendoorn- Nij- verdal en Ommen, te bieden heeft. Dat gebeurde dinsdag in de stad Gro ningen op tweeërlei wijze, n.l. op spontane en op officiële. De besturen, van de VVV's van boven genoemde plaatsen, die in „De Overijsselse Heuvelrug samenwerken om propaganda voor het toerisme in deze streek te maken, hebben daarmede een zeer goede gedachte geopperd. Men is naar de stad Groningen getogen met een scala van positieve elementen, die de belangstelling voor deze mooie streek al- leeh maar kunnen bevorderen. De stad Gro ningen en ook „het ommeland" is verbluft geweest, over de spontanieteit waarop de groep mensen uit Overijssel, hun geliefde streek in de aandacht heeft gebracht. Men heeft zowel letterlijk als figuurlijk getracht de positieve toeristische factoren, die de Over ijsselse streek te bieden heeft aan de Gronin ger markt te brengen. En dat deze markt belangstellend en „willig" is geweest staat zo vast als een paal boven water. De propagandaa ctie voor Overijssel, met name voor de Overijsselse Heuvelrug is goed verlopen en zonder twijfel zal het zaad, dat op zulk een royale wijze in de Gronin ger kleigrond is gedeponeerd, tot wasdom komen, in de vorm 'van vele bezoeken naar deze streek. De stad Groningen is een wel bij uitstek geschikte plaats om propaganda te maken voor Overijssel. Deze is n.l. betrekkelijk dicht gelegen bij een natuurgebied van bos en hei, van bergen en dalen, dat nog zulk een ongerepte indruk maakt. Dat het zaad van de propagandaxin goe de Groninger aarde viel, werd het meest duidelijk en populair gedemonstreerd door de Groningse studenten, Toen de boerenkapel uit Ommen op muzikaal luidruchtige wij ze van haar aanwezigheid had doen blijken, werden de studenten zo enthousiast, dat zij spontaan een grote plakkaat „fabriceerden" met de veelzeggende leus: Op vakantie naar Overijssel, terwijl dit plakkaat bevestigd werd aan het balcon van hun eerbiedwaar dige sociëteit „Mutua Fides" aan de al even eerbiedwaardige Grote Markt. De besturen van de VVV's samen de Over ijsselse Heuvelrug vormende werden op hun zegetocht naar Groningen vergezeld van de boerendansgroep uit Hellendoorn, van de boe renkapel „De Knoll'ntrekkers" uit Ommen, van de bekende natuurhistoricus Piet Bos en van een aantal supporters, die bereid wa ren hun medewerking te geven tot het zo goed mogelijk slagen van deze dag van Over ijssel. Het spreekt vanzelf, dat verschillende sup porters gekleed waren in de dracht van hun dorp of stad, waarbij het Riessense „jak en rok" een goed figuur bleek te slaan. De ont vangst op het Stationsplein in Groningen werd veelbelovend voor het verdere verloop van de dag. De Groningers keken verbaasd op toen de boerenkapel uit Ommen de trom ging roeren en steeds groter werd de be langstelling voor de bijzondere groep, die geen alledaagse verschijning in het stads beeld is. Aan duizenden belangstellenden kon de fol der, die op fleurige wijze de schoonheid van de Overijsselse Heuvelrug belichtte worden uitgereikt. Nadat de boerendansgroep op het Stations plein de Driekusman en „De Hoksebarger- karmes" had gedanst herhaalde men dit op treden op het eerste pleintje, dat daarvoor mogelijkheden bood, en steeds groter werd de belangstelling. Het werd een ware triomf tocht naar de Grote Markt, waar aéin de voet van de Martinitoren weer door de boe- rendansers werd opgetreden en waar de boe renkapel een ware feestelijke sfeer wist te scheppen, dat kennelijk door studenten, koop lieden, kantoorbedienden en winkelmeisjes op hoge prijs werd gesteld. Vooral de Groninger studenten vonden de luidruchtige doorbreking van de dagelijkse sleur fantastisch en in stilte hoopte men de dansers en muzikanten htm trotse 'ocieteit te kunnen binnenloodsen. Daarvoor hoefden de toekomstige intellec tuelen echter weinig moeite te doen, want de boerenkapel marcheerde met zwier het studentenhuis binnen en vergastte hen op de vrolijke tonen van hun instrumenten. De vrolijke en spontane leden van de ka pel, werden op enthousiaste wijze toegejuischt en toen de muzikanten zich een weg baan den naar het ruime balcon en daar hun vro lijke mars en andere muziek ten gehore brach ten kende de vreugde geen grenzen. De gro te Markt in Groningen was op luidruchtige wijze gewoon veroverd door enkele mannen van Overijssel, die daarmee lieten zien, dat zij voor geen kleintje vervaard waren. Met deze intocht moet Overijssel een zeer directe propaganda voor deze streek heb ben gemaakt, en dat dit ook door de stede lijke autoriteiten werd gewaardeerd bleek 's middags bij de officiële ontvangst op het stadhuis van Groningen. Burgemeester Tuin stelde de geste van de Overijsselse Heuvelrug hem een krenten- wegge aan te bieden op hoge prijs, en hij hoopte, dat de bevolking van zijn stad be grip had gekregen voor de mogelijkheden, die er in Overijssel liggen. Burgemeester Crommelin van Hellendoorn, was dankbaar voor medewerking van de zijde van het ge meentebestuur van Groningen en van zovele anderen uit deze stad, zonder welke deze ac tie niet had kunnen slagen. Even duurde het officiële vertoon slechts. Nauwelijks waren de „hoge heren" gereed met de uitwisseling van hun vriendschappe lijke gevoelens of de boerenkapel liet weer van zich horen zodat de muren van het enor me stadhuis daverden. De vele ambtena ren hadden hun pen of schrijfmachine maar even gelaten voor wat 't was, en verrast moe digden zij de Knollentrekkers aan. In hotel de Kwinke kon het gezelschap weer op adem komen, al moest men ook hier enige tijd aandachtig naar enige vriendelijke toespraken luisteren. Bijzonder succesvol was de korte toespraak van de heer Piet Bos, die in vogelvlucht het dierenleven in de Over ijsselse heuvelrug schetste. Tot besluit bracht het gezelschap een be zoek aan het grote warenhuis van de Fa. Geubels, in welke zaak al enkele dagen 'n speciale stand is ingericht waar 2 meis jes in ouderwetse klederdracht inlichtingen verschaffen over de toeristische aspec ten in de streek Ommen, Hellendoorn, Nij- verdal Holten en Rijssen. Daar is het ook waar de heer Bos een miniatuurdiorama heeft verzorgd waarvoor zeer grote belang stelling bestaat. De terugtocht naar het Stationsplein werd nog even verbroken door de mannen uit Ommen. Zij konden n.l. niet nalaten nog eens de studentensoos binnen te marcheren, en weer nam men de gelegenheid waar vanaf het balcon in het hart van de stad door te dringen, al was dat ook bij wijze van een afscheidsserenade aan de stad, waar zij zo bijzonder welkom waren geweest. De bestuursleden van de VVV's en de burgemeesters van de gemeenten Ommen Hellendoorn, en Holten (de burgemeester van Rijssen was verhinderd, hetgeen door het gezelschap zeer betreurd werd) waren zeer voldaan over de ondernomen actie en omtrent de restultaten, die natuurlijk nog moeten komen, zeer optimistisch. Het college van B. en W. heeft een nota aan de raad gericht van de volgende inhoud: Ter voorbereiding van de sanering van de binnenstad is het wenselijk, dat in de bouwverordening enkele wijzigingen worden aangebracht teneinde 't gebruik van onbewoon baar verklaarde woningen voor een ander doel beter in de hand te kunnen houden. In artikel 113 van de bouwverordening is thans vermeld dat het verboden is een onbewoonbaar verklaarde woning na haar ontruiming voor enig ander doel in gebruik te nemen, in gebruik te geven of te laten gebruiken zonder vergunning van ons college. Deze vergunning wordt alleen geweigerd indien van het gebruik ernstige hinder voor de omgeving of gevaar voor de veiligheid of de gezondheid is te duchten. Van het be sluit tot weigering van een vergunning is beroep op Uw college toegelaten. Uit deze bepaling vloeit dus voort, dat alleen bij ernstige hinder de vergunning geweigerd kan worden. De hoofdingenieur-directeur van de volks huisvesting en de bouwnijverheid in de pro vincie Overijssel heeft bij brief d.d. 1 april 1960 gewezen op het uiterst' bedenkelijke verschijnsel dat onbewoonbaar verklaarde woningen na ontruiming worden gebruikt voor andere doeleinden. In verband daarmede wordt het wenselijk geacht het woord „ernstig" te schrappen. Ook komt het voornoemde hoofdingeni eur gewenst voor om de navolgende bepa ling in de bouwverordening op te nemen. een bouwwerk moet zich in zodanige toestand bevinden, dat het uiterlijk niet door verregaande verwaarlozing, beschadiging of verminking uit een oogpunt van welstand aanstoot kan geven. 2 indien een bouwwerk niet aan het be paalde in het vorige lid voldoet, kan worden gelast, dat daaraan de uit welstandoogpunt nodig geachte voorzieningen worden getroffen. 3 Indien de in het tweede lid bedoelde voorzieningen hogere kosten met zich zou den meebrengen, dan in verband met de waarde van het bouwwerk verantwoord mag worden geacht, dan kan worden gelast het bouwwerk te slopen." Ook ons college acht het opnemen van deze bepalingen zeer gewenst. Daardoor kan worden opgetreden tegen de eigenaren van die bouwwerken, die uit het oogpunt van welstand aanstoot geven. Wij zijn het met de voornoemde hoofd ingenieur eens wanneer deze stelt, dat de in standhouding van deze bouwwerken met een andere bestemming niet alleen een ontsiering is van de buurt, maar tevens aanleiding geeft tot verregaande 'verontreiniging als gevolg van verwaarlozing. Bij de beëindi ging van het gebruik is het aan te beve len, dat ook de instandhouding wordt be ëindigd. Algemeen economisch bezien is hier tegen ook geen bezwaar daar de economische levensduur in het algemeen reeds lang is overschreden. Teneinde te bereiken dat de voorgeno men sanering van de binnenstad niet wordt tegengehouden stellen wij u voor de bouw verordening te wijzigen Het Comité tot viering van nationale feest dagen te Rijssen had dinsdagavond in hotel Gijsbers een bijeenkomst belegd teneinde tot een nauwere samenwerking te komen met de besturen van de verschillende Rijssense ver enigingen. De opkomst van vertegenwoordi gers van besturen der ver. was matig. De voorzitter de heer D. Slettenhaar deelde in zijn openingswoord mede, dat het plaatse lijk comité gedurende het laatste jaar sterk in ledental was geslonken en dat de resteren de drie leden, t.w. de heren D. Slettenhaar, J. Ehrenhard en Jhr. Barnaart, tot de conclusie waren gekomen, dat door nauwere contact met de verenigingen op te nemen, het gevolg hiervan zal zijn dat een prettiger samenwer king zal kunnen bestaan. Dit in verband met de voorbereidende besprekingen met be trekking tot de samenstelling van, de pro gramma's voor de nationale feestdagen. Spr. was van mening dat in Rijssen wel iets gedaan moet worden cp de nationale feestda gen en het comité zou dan gaarne de gedach ten willen peilen van de diverse verenigingen wat er op deze feestdagen in Rijssen gebeuren moet. Het sohoolfeestcomité werkt apart en. zal de schoolfeesten verzorgen, op 1 mei. Diverse afgevaardigden waren van mening, dat op de feestdagen in Rijssen wel op ge paste wijze feest gevierd dient te worden en staande de vergadering gaven enkele perso nen zich op om als lid tot het comité toe te treden. De overigen zullen nog eerst nader contact het hun resp besturen opnemen, wel ke afgevaardigden in het comité zitting zul len nemen. Deze avond werd het comité uitgebreid met de volgende personen: mevr. Vlaardinger- broek, de heren L. Smelt, D. Poortman en A. J. Tijhof. De klok speelt een voorname rol in ons leven; de klok heeft veel over ons te zeg gen. Wij zijn immers voor een goede gang van zaken genoodzaakt „op tijd" te zijn. Wanneer we te laat komen sturen we de zaak in de war; bovendien lopen we het gevaar niet alleen de trein en de boot, maar ook alle mogelijke kansen te missen. Echter ook in een ander opzicht moeten wij op de klok letten. Wij moeten de sig nalen van de tijd goéd verstaan, wij moe ten goed weten „wat de klok slaat" en „hoe laat het is". Wj kunnen er nietmee volstaan om stipt van uur tot uur ons werk te doen. Wij moeten ons er ook van bewust zijn, dat ieder uur, iedere dag en ieder jaar zijn eigen geluid heeft. Hoewel in het algemeen het ver uiteenlopen van de leeftijden van de cursusdeelnemers het gesprek zeer aantrekkelijk maakt, wordt deze cursus toch uitsluitend voor jongeren tot dertig jaar opgezet. Want het is waar schijnlijk,. dat zij, zo nog meer onbevangen het geluid van de eigen tijd kunnen ho ren. De volgende onderwerpen zullen ons - als stof tot gesprek de juiste tijd kunnen aan geven: mens en bedrijf, menselijkheid en bedrijvig heid einde van het verenigingstijdperk? aspecten van de ruimtevaart ons amusement: de tijd doden of de tijd le vend maken? zoals de klok thuis tikt, tikt hij nergens: thuis blijven? bij de kunstenaars horen en zién wat de klok slaat gun u de tijd voor de krant volwassen worden in deze tijd is het al erg laat in Europa wekkers ratelen in Azië en Afrika komt het platteland achteraan? Deze onderwerpen zullen zo besproken wor den, dat een ieder die actief meedoet, de gesprekken zal kunnen volgen en mee kan spreken; een vragenbus geeft dè cursisten gelegenheid zelf vragen aan de orde te stel len. De onderstaande leden van de groep Rijs sen der reserve Rijkspolitie slaagden voor Buitengewoon geoefend man en wel de heren D. J. Assink, H. ter Avest, W. Janssen, Joh. Reterink, W. Kïeftenbëlt, J. H. Goossen, W. Markvoort, J. Harbers, J. Poortman, J. H. Brinks en G. J. Loohuis. Voor Geoefend Man slaagden J. ten Bol- scher en K. van Pijkeren. In de week van 7 tot 17 april legden zij hier voor examen af ten overstaan van een com missie van het Districtsbureau te Almelo. De Simavi-collecte, die de vorige week in Rijssen werd gehouden heeft opgebracht een bedrag van 1334,12. Aangevoerd: 1456 stuks vee, runderen 369, varkens 1087. Prijzen: 21 vette koeien, eerste kwali teit van 3.10 tot 3.30 per kg. slachtgewicht. 194 melk- en kalfkoeien van 1050,- tot 1150,- per stuk. 87 pinken van 600,— tot 750,— per stuk. 45 graskalveren van 375,- tot 425,- per stuk 22 nuchtere kalveren van f 60,- tot f 80.- per stuk. 29 drachtige zeugen van 325,- tot 550,- per stuk. 24 loopvarkens van 110,- tot 135,- per stuk. 1034 biggen van 70,- tot 90,. per stuk. Overzicht handel Rundvee: Handel vlot, prijzen hoger. Varkens en biggen: Handel vlot,, prijzen iets feeges, Op de Holterstraatweg vlak voor de eerste overweg botste een personenauto, bestuurd door H. A. uit Deventer tegen een bord van de spoorwegen op. Deze aanrijding werd ver oorzaakt doordat A. bij het inhalen van een personenauto, bestuurd door D. A. uit Epe van de weg werd gedrukt, aangezien D. A. weer moest uitwijken voor een aldaar gepar keerd staande auto. De wagen werd aan de voorzijde ingedeukt, terwijl het bord ook bé- sohadigd werd. In de aandelen portefeuille van het Dok ter. Stokkersfonds bevindt zich één aandeel van 1000— Gemeenschappelijke Bezit Phi lips' Gloeilampenfabrieken, op welk aandeel over 1960 16 pet in contanten wordt uitge keerd en een bonusuitkering van 5 pet ten laste van de agio reserve, tegen inlevering van een stock-dividendbewijs. De waarde van dit bewijs bedroeg volgens de laatste koers f 584- Tegen inlevering van 20 van deze divdendbewijzen wordt één gewoon aandeel van 1000— uitgereikt. Zou de gemeente dus in het bezit willen komen van één gewoon aandeel van 1000.- dan zouden nog 19 stock dividendbewijzen bijgekocht moeten worden, hetgeen door B. en W. niet wenselijk wordt geacht. Daarom stelt het college de raad voor het stock di videndbewijs te verkopen en van de op brengst aan te kopen: één 6 pet obligatie ad 500- van de N V. Bank voor Nederl. Ge meenten Nationale Woningbouwlening 1957. In één der lokalen van de school aan de Klokkendijk, te Notter, werd onder grote belangstelling van de zijde der oudere de jaarlijkse ouderavond gehouden van de „School met de Bijbel". De leiding van deze avond berustte bij ds.. Kool Ned. herv. predikant te Rijssen, in, wiens wijk de school gelegen is. Na een kort openingswoord en welkomstwoord hield ds. Kool eenreferaat over: „School met den Bijbel". Huisgezin met den Bijbel. Op boeiende en leerzame wijze wees ds. Kool erop, hoe in het huisgezin de Bijbel móet worden gelezen met de kinderen, en welke taak de ouders hadden, naast het onder wijzend personeel van de school in het op voeden van hun kinderen. Vervolgens hield de onderwijzeres mej. Nijland een declamatie die bijzonder in de smaak viel. Nadat in de pauze de gebruikelijke traktatie had plaats gevonden, werd het verdere ge deelte van de avond gevuld door een leer kracht van het Christelijk Instituut voor doofstomme kinderen te Voorburg, welke een lezing hield met kleurendia's over het werk aan deze inrichting. Aan het eind van de avond bracht het hoofd van de school, de heer R. Doom dank aan allen die hadden meegewerkt aan het wel slagen van deze ouderavond. Tot slot werd een collecte gehouden voor Effatha. /ijsci qg De Lijkwagenvereniging Notter Rectum hield onder leiding van haar voorzitter de heer W. Boode haar jaarvergadering in 't café Derksen op het Veer. In zijn. openingswoord sprak de heer Boode er zijn teleurstelling óver uit dat zo weinig leden aanwezig waren. Uit de jaarversla gen van de secretaris en penningmeester bleek, dat 207 gezinnen uit de beide buurt schappen als lid waren ingeschreven, en dat het afgelopen jaar 10 begrafenissen waren verzorgd, terwijl de kas sloot met een batig saldo. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer B. J. ter Brake welke aan de beurt van de aftreden was met algemene stemmen herkozen. Doordat thans gebruik wordt gemaakt van een lijkauto, werd het bestuur bemachtigd de lijkwagen te verkopen. Ook zal het be stuur nadere plannen uitwerken voor het vaststellen van de jaarlijkse contributie, om dat bij de regeling zoals thans wordt ge volgd, verschillende vreemde verhoudingen zijn ontstaan. Bij de rondvraag werd uit de vergadering voorgesteld om het gebouw der vereniging te laten schilderen in samenwerking met de „Diepvriesvereniging" in de Notterse Ar menzorg, welke beiden ook een deel in gebruik heben van het gebouw. De Chr. gemengde zangvereniging „Looft den Heer" hield samen met haar meisjes koor, vrijdagavond haar jaarvergadering in het gebouw „Irene" te Notter, onder leiding van haar voorzitter de heer A. Fokkert. Uit de diverse verslagen van secretaresse en penningmeesteres kwam naar voren dat de kas sloot met een klein batig saldo en dat het grote koor momenteel 36 leden telde, en het meisjeskoor 36. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werden met algemene stemmen de beide aftredende leden mej. M. Nijzink en de heer M. Slooyer herkozen. Betreffende een nieuwe directeur wegens be danken van de heer H. A. Heer uit Almelo deelde de voorzitter mede dat het bestuur zo spoedig mogelijk zal trachten een andere dirigent te krijgen. Stappen in deze zijn reeds gedaan door het plaatsen van een advertent Na de pauze waarin allen getrakteerd wer den werd de avond verder gezellig doorge bracht met het houden van een wedstrijd in hersengymnastiek tussen 2 groepen van 4 personen, en het vertonen van enige films, êem ês hwm 0, I, Ugtanbwff Rijssen,

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 5