Pogingen tot samenwerking tussen twee stichtingen voor bejaardenzorg werden niet met succes bekroond Belangrijk initiatief van Ned. Herv. Stichting werd gevolgd door Grietje en Jan ter Horst stichting m Beide stichtingen gaan trachten plannen te realiseren Respectabel plan Ned. Herv. Bejaarden-stichting Centraal Verzorgingstehuis mei woningen Zal men in 1962 met de bouw kunnnen beginnen? PREDIKBEURTEN Nationale Dodenherdenking Burgerlijke stand Benoeming tot raadslid niet aangenomen Janny Baan-Kwakkel Coöp. Boerenleenbank „Notier" De nachtegaal Viering Koninginnedag Programma Schoolfeestcomité Ter kennismaking i Vrijdag 21 april 1961 JAARGANG 39 No. 16 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.25 per kwartaal; voor post-abonnees 1.40 per kwartaal Administratie en Redactie Enterstraat 10 Rijssen - Telef 2103 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 tur Advertenties 10 cent per mm. Bij contract korting. WmMm mmmm J „TEN BERGE" S VOORSCHOTTEN HYPOTHEKEN tAien&Am -vel/éméZéetk HUTTENWAL 31 RIJSSEN Weekblad voor Rijssen WEEKBLAD VOOR RUSSEN Nadat vele voorbereidende besprekingen zijn gevoerd, vele moeilijkheden moesten worden overwonnen en nadat men vele te leurstellingen heeft moeten verwerken, is het thans zo, dat het bestuur van de Ned. Her vormde Bejaardenstichting, zo optimistisch gestemd is, over de plannen tot de bouw van een bejaardencentrum, dat verwacht wordt, dat het volgende jaar met de bouw van dit centrum, dat zonder twijfel in een grote behoefte zal vorzien een aanvang kan worden gemaakt. Het is misschien alleen maar verwonderlijk dat in een plaats als Rijssen, waar duidelijk op het gebied van de bejaardenhuisvesting nood werd geleden niet eerder een initiatief aan het licht is ge komen. Des te eigenaardiger is het, dat na zulk een veelheid van jaren, waarin niets werd ondernomen, om die bejaarden, die daaraan behoefte hadden behoorlijk te kunnen huis vesten, 2 groepen zijn gaan werken, die de zelfde doelstellingen beoogden n.l. het stich ten van een bejaarden Centrum. Dat is naast de Ned. Hervormde Bejaardenstich ting de Grietje en Jan ter Horststichting, die ook vergevorderde plannen heeft en naar alle waarschijnlijkheid ook in 1962 een aan vang kan maken met de x-ealisatie van de eveneens grootse plannen. Men kan natuurlijk gaan vragen of er geen mogelijkheid ware geweest, beide stich tingen te associëren, zodat men gezamen lijk het zelfde doel had kunnen nastreven, omdat ook op dit terrein vastgesteld zou kunnen worden dat eendracht nog steeds macht maakt. De vraag op zich is naar onze overtuiging zelfs een logische, waar naast vastgesteld moet worden, dat er ook zeer zeker pogingen die tot de bedoelde samen werking hadden kunnen leiden zijn gedaan. Deze pogingen zijn niet geslaagd, beide stichtingen besloten hun eigen weg te gaan, zodat binnen niet al te lange tijd Rijssen de beschikking zal hebben over 2 bejaar denstichtingen. Wat hier van zij, het is natuurlijk be ter, dat er 2 mogelijkheden zijn dan geen enkele, waarbij als positieve factor in deze kwestie het feit, naar voren kan worden ge- Advertentie xrl Korr voor Uw 53 aït 'V' schoven, dat beide stichtingen verplicht zijn, hun taak zo goed mogelijk uit te voeren, om het woord concurrentie, dal in de sociale be wogenheid weinig passend is, niet te ge bruiken. De Ned. Herv. Bejaardenstichting, die dus met haar plannen vergevorderd is, komt de eer toe, op serieuze wijze het initiatief te hebben genomen tot de bouw van een be- jaardencentrum. In 1956 werd op initiatief van de diaconie van de Herv. stichting is geworden bestond een commissie gevormd, welke werd ver zocht een rapport uit te brengen omtrent de mogelijkheden, tot het doen bouwen van een bejaardencentrum. Deze commissie is van stonde af aan zeer actief geweest en na enkele maanden werd het rapport, waarin de mogelijkheden en de plannen uitvoerig werden belicht, samengesteld. De commissie, welke later het bestuur van de Hevr. stichtnig is geworden bestond uit de volgende pex-sonen: Ds. E. F. Vergunst J. A. Scholman, H. van Rees, P. Nijhuis, H. J. Nijfend, G. ter Maat, M. ter Steege, H. ter Avest, A. C. Kousemaker, J. Dom- merholt en G. Goosseh. Ds. Vergunst, die naar Ede vertrok, werd later opgevolgd, door Ds. H. Vos, terwijl de heer J. Voorlrrian de plaats innam van de heer Van Rees, die zich in Assen ves tigde. Sinds korte tijd fungeert als penning meester in de plaats van de heer Voox'tman de heer H. Koenderink. Nadat het rapport was samengesteld werd contact opgenomen met het gemeentebestuur omtrent de noodzakelijke medewerking van die zijde. Toen de i-eeds lang bestaaixde Griet je en Jan ter Hoi-ststichting in dezelfde pe- x'iode een zelfde initiatief ontplooide als de Hevr. Stichting kwam het gemeentebestuur voor een moeilijk dilemma. CORSET Hi ia naar ons. Wij adviseren aa na U deskundig. HLS Sfj Drogisterij afd. med. bandages Wi Telefoon z293 li i'TïïnirriiT1"'Tttllti1jliTiffiBffi NED. HERV. GEM. GROTE KERK 9 uur en 10.45 uur ds. Vos, 19.00 uur ds. Vos. WESTERKERK 9.30 uur de heer Renger, 15.00 uur ds. van Tuijl ELZEN: 10 uur ds. van Tuijl. GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Leesdienst. GER. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 ds. Brinkman. OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19 uur de heer Vosman, 14.30 uur leesdienst. OUD GER. GEM. IN NEDERLAND (Oranjestr.) 9.30 uur en 15.00 uur ds. van Dijk. GER. GEM. IN NEDERLAND (Eschkerk) 9.30 uur en 18.00 uur ds. Aangeenbru 14.30 uur leesdienst. Het is een i'espectabel plan, dat de Ned. Herv. Bejaardenstichting in petto heeft. Men verwacht, dat mexx in 1962 kan be ginnen met de bouw van een indrukwekkend complex, dat zal verrijzen op een teiTein, gelgen tussen, de Markeloseweg, de Lentferts- weg en de Holtentorenweg. Het is de be doeling, dat een centraal verzorgingstehuis zal worden gebouwd, waaromheeri, ongeveer 80 woningen, die door de bejaarden geheel zelfstandig kunnen worden bewoond zullen verrijzen. Het complex is ontworpen, door het ar chitectenbureau van de heer A. J. Joris- sen, waaraan vooral de heer Jorissen jr. een zeer belangrijk aandeel heeft gehad, naar men ons verzekerde. Het wil ons voor komen dat het gehele complex zeer effec tief is gepland, vooral de plaats, die men toe gedacht heeft aan het centrale verzorgings tehuis is wel bijzonder belangrijk te achten. In dit verzorgingscentrum zullen minder valide bejaarden eventueel kunen worden vex'pleegd en verzorgd, en er is naar gestx-eefd dat deze bejaarden naast de gedachte, dat zij in een gemeenschappelijk huis zijn op genomen, toch ook nog het gevoel kunnen hebben een geheel eigen plaats in dit tehuis in te neinen. Er zijn nl, eenhe den ontwox-pen, die de bewoners als woon vertrek kunnen dienen, zodat men toch grotendeels „op zichzelf" kan zijn. Uiteraard is een keukencomplex gepland, een eetzaal en een conversatieruimte. Zoals gezegd, x'ond het hoofdgebouw zul len 80 woningen gebouwd worden, waarin de meer valide bejaarden geheel onafhankelijk zullen kunnen wonen. Deze 80 woningen zul len niet in één sei-ie worden gebouwd. Nadat men - naar men hoopt - aanvankelijk zal starten met ongeveer 20 woningen, zullen de andere, naar de behoefte en de moge lijkheden geleidelijk worden gebouwd. Uit de tekening, die wij vluchtig hebben bestudeerd konden wij de conclusie trekken, dat de woningen, bijzonder gerieflijk zijn inge deeld. Ze zullen worden gebouwd in blokken van 6, 8, of 12, dat kan geheel variabel zijn. Een dergelijk blok zal uit 2 woonlagen bestaan. Deze woningen zijn ingedeeld als volgt: Woonkamer (4.33 x 3.61) slaapkamer (2.78 bij 3.42), badcel, wc, keuken, halletje en berging. Voor de bovenwoningen is dezelf de indeling gedacht, met dit verschil, dat men daar de beschikking zal hebben over 1 extra slaapkamer'. De bovenwoningen zijn bereikbaar via een galerij en wel van 2Va zijden. De bewoners, zullen hierdoor het ge voel hebben aan een sti-aat te wonen, hetgeen uit meer dan 1 oogpunt belangrijk geacht kan worden. De huur van de woningen zal waarschijnlijk, op basis van de thans be schikbare gegevens ongeveer f 6.- per week bedragen. Van groot belang is het feit, dat de woningen centraal verwarmd zullen wor den, zodat men „verschoond" zal blijven van de vele ongemakken, die het stoken van haard of kachel meebx-engen. Omtrent de exploitatie van het veelom vattende centrum is het besuur van de Herv. bejaardenstichting zeer optimistisch, mede door de ruime subsidie die men van de zijde van het rijk verwacht. Omtrent de toekomstige bezetting is men van mening, dat zodra de 20 woningen, met de bouw waarvan men in 1962 hoopt te be ginnen, klaar zijn, deze ook onmiddellijk in gebruik kunnen worden genomen. Als de plannen vlot de diverse instanties kunnen passeren, kan er binnen niet al te lange tijd een grote wens, die in de Herv. (gemeen schap leeft, in vervulling gaan. De grote vraag, toen werd opgewor pen moet. nl. deze .V ^geweest; Is in Rijssen behoefte aan 2 stichtingen op het gebied van de bejaardenzorg en hebben deze stich- tiixgen alle twee levensvatbaarheid. Door de Herv. stichting werd contact opgenomen met het ovex-koepelend ox-gaan, enz. van de bejaardenstichtingen in het gehele land. Door een vertegenwoordiger van deze lan delijke stichting werd in een bijeeixkomst waai-in 't voltallig college van b. en w. aanwe zig was en voorts de besturen en van de Gi'ietje en Jan ter Hox-ststichting en van de Herv. Stichting alsook een aantal leden van divex'se kerkelijke genootschappen een in leiding gehouden, over alles wat met de door de 2 stichtingen beraamde plannen te maken had. De conclusie, die deze deskundige op dit terreixi, aan het einde van zijn indruk op grond van ervaring en op grond van statistische verkregen gegevens trok, was, dat het niet verantwoord zou zijxx, dat in Rijssen 2 initiatieven zouden worden gerealiseerd, zodat afgezien van principiële overwegingen, zuiver zakelijk en economisch gezien dus, getracht moest worden beide initatieven te bundelen. Nadat men deze suggestie in beide krin gen bx-eedvoerig had besproken, bleek, dat samenwex'king op moeilijkheden stuitte, waar over geen van beide partijen heen kon stap pen. Er zijn nog enkele pogingen gedaan, om tot een verantwoorde oplossing te komen, zelfs werd van de zijde van het college van B. en W. een bemiddelingsvoorstel gelan ceerd, dat echter ook niet werd geaccep- teei'd. Toen besloten en de Herv. Stichting en de Grietje en Jan ter Hoi-ststichting haar eigen weg te gaan. Door B. en W. werd de toe egging gedaan dat aan beide partijen alle mogelijke mede werking zou wox'den gegeven. Beide stich tingen achten het verantwoord verder te Ook in Rijssen zullen op de avond van de 4e mei slachtoffers van de oorlog 1940- 1945 worden herdacht. Het plaatselijke comité roept de bevolking van Rijssen op, alle medewerking te geven, die er toe bijdraagt dat deze herdenking op zulk eeix waardig mogelijke wijze zal geschieden. De burgerij wordt verzocht vanaf 's avoxxds 18 uur de vlag halfstok uit te hangen. De deelnemers aan de stille tocht kunnen zich opstellen iix de hal van de Oranjeschool waarvandaan een tocht langs de graven zal wox-den gemaakt. Van 194.45 uur tot een halve minuut voor 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Vanaf 20 uur tot 2 minuten daarna zal op de herdenkings- nomen, terwijl men daarbuiten verzocht wordt hetzelfde te doen. Bij de herdenkingsmonumenten op de gra ven van de gevallenen zal een eenvoudige bloemenhulde worden gebracht. GEBOREN: Johannes Martinus, z.v. B. Spenkelink en A. M. Pfeiffer, Markeloseweg 13, 12 april; Hendrik Jan, z.v. H. ter Avest en F. E. Wibbe- link, Blinde Banisweg 39, 11 april; Gradus, z.v. J. H. Dannenberg en B. Baan, Walstraat 20, 12 april; Willemina, d.v. H. Westerik en J. Wolters, Boomkamp 12, 14 april; René Gerhardus, z.v. H. J. Ten Dam en M. A. H. de Baas, Ligtenbergex-weg 8, 14 april; Frederik Willem, z.v. H. Pluimers en R. Keizer, Arend Baanstraat 47, 14 april; Jan na, d.v. G. Ruiterkamp en J. Averesch, Bloemstx'aat 17, 15 april; ONDERTROUWD: Evèrt Jarx van den Belt, 27 \jaar, Rijssen, Hagweg 25, en Hendrika Nijland, 25 jaar, Rijssen, Markeloseweg 39, 11 april; Karei Johan Tharner, 28 jaar, Rijssen, Elsenei'straat 18, en Janna Albertha Ag- teresch, 22 jaar, Rijssen, Biesterij 2, 12 apx'il; Hermannus Laxxkamp, 25 jaai-, Rijssen, Bouwstraat 49,. en Aleida Judith van den Berg, 21 jaar, Rijssen, Wierdensestraat 116, 13 april; Aart Bosch, 24 jaax-, Hellendoorn, Nijver- dul. Grotestraat 116, en Catharixxa Beren- dina Baan, 21 jaar, Rijssen, Holtentorens- weg 23, 13 april. GETROUWD: Daan Wilhelm Geerling, 19 jaar en Hen drika Smit, 17 jaax-, Hellendoorn, Nijverdal, Prins Mauritsstraat 9, 14 april. In de vacatui'e van lid van de gemeen teraad, ontstaan door het overlijden van de heer H. J. Siegerink, werd door de voor zitter van het centraal stembureau benoemd verklaard de heer G. J. Kienhuis De heer Kienhuis heeft zijn benoeming niet aangenomen. Thans komt in aanmerking de heer A. F. M. Paauwe, die op de kandida tenlijst van de K.V.P. de viex-de plaats in nam. Advertentie Verkoop cosmetica. Behandelingen volgens afspraak. Specialiste huidverzorging Enterstraat 162, tel. 2802. werken, en binnen niet al te lange tijd, zullen in Rijssen 2 bejaai'dencentra verrijzen. Daax-door zullen vele moeilijkheden, op het gebied van de sociale zox-g kunnen worden opgeheven. Beide stichtingen kunnen werk zaam zijn, in het belang van velen, die deze zorg reeds al te lang moesten ontberen. Daarom spreken wij de hoop uit, dat beide stichtingen voor niet al te veel moeilijkheden meer zullen komen te staan, zodat beider plannen zo spoedig al maar mogelijk is wer kelijkheid zullen kunnen worden. Advertentie REKENING-COURANT Zo erg eenvoudig zijn Uw veren, Geen uiterlijke pracht en praal, Maar lieflijk klinkt Uw kwinkeleren, Uw zoete lied, o nachtegaal. Verzinkt Uw verenpak, zo pover, Bij vele vogels in het niet, Hoe klinkt door het ontluikend lover Uw jub-lend, wonderschone lied. Geen veren waar U mee kunt prijken, Maar prachtig is Uw keelgeluid, Waar vindt men ergens Uw gelijke, JtTie is er die zo heerlijk fluit. Uw schoonheid zal geen mens bekoren, Geen pracht waarop U prat kunt gaan, Maar wanneer Gij Uw lied laat horen, Dan blijft elkeen verwonderd staan. Wat kan de mens hier veel van lerexi Die xxiterlijk vertoon vereert, De waarde ligt niet in de kleren, Maar in hetgeen dat men presteert. J. Rozendom, Rijssen. Advertenties en berichten voor het ontvangen wij graag vroegtijdig, uiterlijk donderdags 12 uur, familieberichten worden aangenomen tot donderdagmiddag 6 uur Adres administratie: Entei'straat 10 - Telef. 2303 Het comité tot viering van nationale feest dagen heeft in samenwerking met bestuurs leden van diverse Rijssense verenigingen be sloten, op maandag 1 mei, op welke dag, de verjaardag van H.M. de Koningin wordt gevierd een programma te organiseren, dat een zo gevarieerd mogelijk karakter zal dragen. Aangezien verschillende plannen nog niet definitief zijn zullen wij niet eerder daix in het nummer van de volgende week het programma bekend kunnen maken. Door het gezamenlijk schoolfeest comité wordt ter viering van de verjaardag van H.M. de Koningin het volgende programma geox-ganiseex-d: 9 uur Leerlingen van het voortgezet on derwijs (ULO-scholen, L.T.S. en Landbouw- huishoudschool) nemen deel aan puzzelrit- ten in alle richtingen. 9-12 uur. Sportwedstrijden op het terrein van de Kamgarenfabriek 14 uur. Zanghulde op het Schild door leerlingen van lagere en kleuterscholen. Medewerking: muziekver. Wilhelmina 14.30 Kinderspelen op de terrei nen van Excelsior aan de Dannenberg. De kleuters maken een rondi'it per autobus in de omgeving. Rijssen breidt zich uit! Een gelukkig ver schijnsel mogen wij .wel zeggen. De groei van onze plaats heeft mede tot gevolg gehad, dat niet alle ingezetenen van nu abonnee zijn op oxxs overigens goed ingevoerd blad. Het is zelfs niet uitgesloten, dat gezinnen, welke pas in Rijssen zijn komen wonen, slechts ten dele of helemaal niet met het bestaan van ons blad op de hoogte zijn. Het leek ons in dit verband een goede gedachte het „Weekblad voor Rijssen" enkele malen huis- aan-huis te verspreiden. Ook niet-abonnees krijgen dit nummer van ons blad dus in de bus. Wij hopen, dat de eerste of hernieuwde kennismaking met ons weekblad een aange name kennismaking mag zijn. Wil men in de Rijssense gemeenschap worden opgenomen, dan is een eerste vereiste dat men met alle actualiteiten en gebeurtenis sen van de plaats op de hoogte is. Het „Week blad voor Rijssen" laat het wel en wee van onze plaats wekelijks passeren. Onze mede werker de heer J. Rozendom doet dit op zijn manier (zijn gedichten worden gelezen en herlezen) terwijl de heer Van Coeverden met zijn boeiende verhaal „Rijssen buiten de wallen" eeix blik in de Rijssense historie werpt. Kortom: heden en verleden, U treft het aan in het Weekblad van Rijssen. Een goede raad derhalve: neem een abonnement! De abonnementsprijs bedraagt 1.25 per kwar taal. Wanneer U zich echter nu opgeeft als abonnee ontvangt U de tot 1 juli a.s. verschij nende nummers voor de gereduceerde prijs van 75 cent. Bij Uw aanmelding als abonnee kunt U van onderstaande bon gebruik maken. BON Aan de administx-atie van het Weekblad voor Rijssen, Enterstraat 10 te Rijssen. Ondergetekende straat wenst zich vanaf heden te abonneren op het Weekblad voor Rijssen. Rijssen, handtekening,

Weekblad voor Rijssen | 1961 | | pagina 1